HAARDEN In de Vleeshal begint morgen een unieke expositie Buschauffeur zag kans ruim acht mille te verduisteren VAN ZANTEN Laat Haarlem morgen goed figuur slaan bij collecte Anjerfonds Collectebussen in 160 winkels „RENDEZ-VOUS DER REDERIJKERS" Vijf eeuwen toneelhistorie in beeld Van bedrag weinig overgebleven „Gebrek aan stilte" Overleg over Linnaeushof duurt voort Zeventienjarige reed in ontvreemde auto Gierstr. 31 - Tel. 10171 Merkwaardig jubileum bij Haarlemse Hulpbank De heer Brandenburg voor zitter van Het Spaarne De hoorbril voor slechthorenden V R IJ IJ A G 2 9 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Morgen zal de jaarlijkse collecte voor het Anjerfonds weer gehouden worden en zal er dus een beroep gedaan worden op de offervaardigheid van het Nederlandse volk. Ook in Haarlem zal gecollecteerd worden, maar ditmaal op een enigszins andere wijze dan voordien gebruikelijk was. Omdat het moeilijk bleek voldoende collec tanten voor de straatcollectes te vinden, heeft het bestuur van het Anjerfonds een beroep gedaan op de stichting „Haarlems Bloei" om de inzameling te organiseren. De directeur van deze stichting, de heer W. van Willige, heeft daarop aan een groot aantal winkelzaken in Haarlem gevraagd een collectebus in de winkels te plaatsen, waarin de giften voor het Anjerfonds gedeponeerd kunnen worden. Op deze wijze hoopt men, vooral om dat het morgen zaterdag en de laatste van de maand is, dat de velen, die dan voor inkopen de stad Intrekken zich hun offerplicht bewust zijn en er met elkaar voor zullen zorgen dat Haarlem in het landelijk beeld van de inzameling een goed figuur slaat. Dit is ook wel nodig, want de opbrengst bij vorige collectes voor dit doel was in onze stad slechts enige honderden gul dens. Vele kleinere gemeenten sloegen relatief een beter figuur en dat, terwijl het Anjerfonds in de achter ons liggende jaren aan Haarlems culturele instellingen een bedrag van ruim 18.000 heeft uitgekeerd. Het geld dat u dus morgen in de bussen doet, komt langs een omweg weer bij u terug in de vorm van bijdragen aan instel lingen, waar de gehele bevolking van Haar lem van profiteert. Nu weten we wel dat er in Nederland en dus ook in Haarlem het gehele jaar door een groot aantal collectes wordt gehouden, waarvan de opbrengst steeds voor een goed doel wordt gebruikt. Het is echter in het algemeen zo, dat er bij die vele collectes enige zijn, die zich in een extra warme be langstelling van het publiek verheugen, omdat het doel waarvoor ze gehouden wor den meer tot hen spreekt, dan dat van an dere inzamelingen. Het Anjerfonds is on getwijfeld één van die instellingen, die een meer dan warme belangstelling zeer zeker verdient. En het is niet prettig om een col lecte te stimuleren door te zeggen dat de opbrengst aan de gevers zelf ten goede komt, maar bij het Anjerfonds, dat zijn werk in stilte doet, is het toch wel goed om enige cijfers te laten spreken. Zo heeft het Anjerfonds in de laatste ja ren onder meer aan de volgende Haarlemse culturele instellingen giften doen toeko men: Stichting Haarlems Bloei 1250), Commissie Internationaal Orgelconcours 1750,Haarlemse Speeltuinverenigin gen 600,Noordhollands Philharmo- nisch Orkest 1500,Haarlmse Kunst gemeenschap 700,Museum Huis Van Looy 1850,eri verder aan nog'tal van muziekverenigingen, zangverenigingen, clubhuizen, de r.-k. Leeszaal en biblio theek, de Vereniging voor Pedagogiek en de Academie voor Voortgezet Handels onderwijs. Uit deze lange lijst van bijdragen blijkt, dat het Anjerfonds zeer zeker niet stil zit en verder mag niet onvermeld blijven dat deze financiële steun aan culturele instel lingen alléén mogelijk is door de vrijwil lige bijdragen aan het fonds, tijdens de collectes die één maal per jaar gehouden worden. bijeenkomst te Bloemendaal van christen vrouwen Er was vrijdagavond in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal een vrij goede opkomst voor de laatste leden vergadering in dit seizoen van de Neder lands Christen Vrouwenbond, afdeling Bloemendaal. die ditmaal, aangezien de presidente, mevrouw Van der Vlugt ver hinderd was, gepresideerd werd door de vice-presidente. mevrouw B. Flach-Vell- huis. De spreekster op deze bijeenkomst, me vrouw G. Gilhuis-Smitskamp. een echtge note van een predikant uit Amsterdam had tot onderwerp gekozen „Gebrek aan stilte". Zij kwam tot de conclusie dat deze tijd mank gaat aan een ontstellend gebrek aan stilte en hiermee bedoelde spreekster het stil zijn met God. „Wij bevinden ons thans weer in de vakantietijd en dan is het vaak teleurstellend te constateren dat velen de genezende rust ergens op een stil plekje in de natuur niet eens begeren, er ger nog, vaak die rust voor anderen be derven", aldus spreekster. De Franse wijs geer Pascal heeft eens gezegd: de ellende van de mens komt voort uit het feit dat hij niet alleen met zichzelf kan zijn. Wij leven in een tijd van geestelijke uithuizig heid en dat is een kwaad ding van de samenleving. Het jachtend tempo van deze tijd zaait onrust in de mens, aller- wege. De radio is daar voor een groot deel schuld aan, was de mening van mevrouw Gilhuis. De ouderwetse stilte van de bin nenkamer, het innerlijk, is ons ontroofd. En er bestaat zodoende een groot gevaar dat het leven gaat verzanden. Mevrouw Gilhuis ging uitvoerig in op het zeer ernstige, in een melancholieke sfeer geschreven boek ..Eng is de poort" van de Duitse auteur Heinrich Böll. Het gegeven van dit boek handelt over het leven van een echtpaar en drie kinderen, die wegens armoede en gebrek aan woonruimte ergens in Duitsland in een huurkazerne wonen, waar geen plaats meer is voor intimiteit een eigen gezinsleven, een gesprek, kortom waar men nooit alleen is en altijd met zijn buren leeft. De man kan dit leven niet volhouden en ontvlucht zijn gezin, hoewel hij zielsveel van vrouw en kinderen houdt. Ook daar weer gebrek aan stilte. De grote haast die deze tijd kenmerkt is mede oorzaak dat de mens de belangrijke en onbelangrijke dingen in zijn leven niet meer weet te onderscheiden, was de me ning van spreekster. Tijd voor bezinning is er niet meer. Dit heeft niet alleen ge volgen voor het werk, maar ook voor het werk in Gods koninkrijk. De volgende maandelijkse ledenvergade ring zal op donderdag 27 september ge houden worden. Burgemeester Boot uit Hilversum zal daar spreken over zijn reis indrukken uit Amerika. Waar het Anjerfonds zoveel voor Haar lem heeft gedaan, mag onze stad morgen het fonds niet vergeten en daarom willen wij eindigen met een (overbodige) warme aanbeveling van het fonds aan winkelend publiek en personeel van de winkels, waar de bussen staan. In aansluiting op het artikel over de stand van zaken bij Linnaeushof te Benne- broek in ons blad van gisteren vernamen wij van de directie, dat de heer H. A. J. van Duuren, die reeds enige weken geleden ontslag als adjunct-directeur had gevraagd, van vandaag af niet meer aan de onder neming verbonden is. De faillissementsaanvraag, waartoe een der crediteuren aan zijn raadsman gisteren opdracht had gegeven, is nog niet inge diend, omdat daartoe uiteraard eerst de wettelijke proceduretermijn gevolgd dient te worden. Daardoor blijft de kans bestaan, dat een dergelijke aanvraag door een be taling wordt voorkomen. Evenwel is het niet uitgesloten, dat dan weer andere cre diteuren aanvragen zullen indienen. Intussen bestudeert de directeur van de Linnaeushof de mogelijkheden om aan deze situatie het hoofd te bieden. Hij geniet daarbij de medewerking van een adviseur van een der grote beleggingsmaatschap pijen die wellicht belangstelling zouden kunnen koesteren voor een voortzetting van het bedrijf. De onderhandelingen met het consortium, dat eventueel daartoe de financiële basis wil verschaffen; duren nog voort. Een 17-jarige Haarlemse jongen, van be roep autospuiter, was zo vertrouwd met automobielen geworden dat hij het vorig jaar rustig autotochtjes naar Amsterdam en Noordwijk maakte met een paar vriendjes, zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs. En dat was nog niet zozeer het feit waarvoor hij hedenmorgen voor de politierechter terecht moest staan: hij haalde de auto, waarin de tochten onder nomen werden, uit een autobox in Heem stede en had er een foefje voor om zonder contactsleutel met deze wagen weg te ko men. Hij wist dat de eigenaar ervan afwe zig was. De officier van Justitie eiste een boete van f 50 en een maand voorwaarde lijk en twee jaar proeftijd en de politie rechter vonniste conform. Koninklijke belangstelling. De Ko ningin, Prins Bernhard en Prinses Beatrix zullen dinsdag 3 juli te Utrecht de galavoor stelling bijwonen van het openluchtspel „Xerxes", dat het hoofdnummer vormt van het lustrumfeest van het Utrechts studen tencorps. Apeldoorns raadhuis. Ir. J. A. van der Laan te Leiden zal worden verzocht een voorlopig plan te ontwerpen voor de bouw van een nieuw raadhuis te Apeldoorn. De grafschendingen. De letterkundige George Kettman verzoekt ons mede te delen, dat de beschadigde grafspreuk op het graf van Peter Ton wel van hem kan zijn, maar niet met zijn toestemming of voorkennis daarop is aangebracht. HAARLEM EN OMGEVING N.V. Polygraph. De woensdag gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Chemigrafische Kunstinrichting „Polygraph" te Haarlem ging met het voor stel van de directie akkoord een dividend van 5 pet. over de preferente aandelen uit te keren. ADVERTENTIE 40 modellen van ƒ140.— tot 500.— Kolen-, olie-, trechter-. Glasdeuren Kassierschap 75 jaar in dezelfde familie Een merkwaardig jubileum viert op 1 juli 1956 mevrouw Serné geb. Van Bilder- beek. Haar familie zal dan 75 jaar werk zaam zijn geweest bij de Haarlemse Hulp bank, die nog steeds op maandagen in het gebouw der Haarlemse Jongemannen Ver eniging Lange Margarethastraat kantoor houdt. Heel de familie heeft met grote trouw en nauwgezetheid de penningen ontvangen die wekelijks werden afgedragen van de voorschotten die door deze bank aan di verse personen werden verstrekt. Dit blijkt uit de volgende data: op 1 juli 1881 werd benoemd de heer H. H. van Bilderbeek in de plaats van F. A. de Paauw jr.; op 29 juni 1896 werd de heer Van Bilderbeek wegens ziekte ontslag verleend en dit ontslag werd hem verleend per 1 juli 1896. Als opvolger werd benoemd zijn zoon de heer H. H. van Bilderbeek jr., die de func tie waarnam tot 1925, toen hij na bijna 30 jaren dienst pensioen kreeg. Hij werd op gevolgd door zijn schoonzoon de heer J. J. Serné, bijgestaan door zijn echtgenote die op 1 januari 1926 mede daartoe een be noeming verkreeg. Op 15 februari 1949 everleed haar echtgenoot en tot op den huidigen dag vervult nu mevrouw Serné- Van Bilderbeek deze functie. Iedere maan dag ontvangt zij de mensen die wekelijks komen aflossen met een vrolijk gelaat en een gulle lach en 's middags draagt zij de ontvangen penningen aan het bestuur af. Op 1 juli zal het dus voor haar en haar familie een gelukkige en gedenkwaardige dag zijn. Op verschillende plaatsen in de stad hebben zich groepjes jongetjes aaneen gesmeed tot hechte trommelkorpsen en meermalen ziet men deze, met oude zeepblikken of koekblikken heen en weer zwaaiend voor de buik, voorbij- marcheren. De foto toont een der sterkste korpsen uit de binnenstad, de K.K.V., aangeworven uit de beide Heiliglanden. Sinds kort voert dit korps ook een vlag met zich mee en het zal misschien niet lang meer duren of het vraagt politie- assistentie om door de Houtstraat op te marcheren. Wat de betekenis van K.K.V is, kon men ons niet duidelijk maken. De leider mompelde zoiets van „Konink lijke Vereniging". Het gebodene is nog wat monotoon maar men kan in dit stadium nog niet alles verwachten. Wat het geluid betreft is de hoop gerecht vaardigd dat de verschillende trommelkorpsen nooit tot een fusie zullen komen Met man en macht wordt er op het ogen blik in de Haarlemse Vleeshal gewerkt aan de voorbereiding van de tentoonstelling Rendez-vous der Rederijkers Vijf honderd jaar toneel" ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking, die zater dagmiddag door wethouder D. J. A. Geluk geopend wordt. Het interieur van het ge bouw ondergaat, daartoe een volledige metamorfose, die 'zich demonstreert zodra men door de draaideur binnentreedt. Daar belandt de bezoeker namelijk zonder meer middenin een kleurige scène uit Langen- dijks „Het wederzijds huwelijksbedrog", bevolkt met levensgrote, hoewel levenloze poppen-amateurs en actrices in authen tieke zeventiende-eeuwse kostuums. Via dit knusse „schouwtoneel", waarvoor Noni Lichtveld de fraaie decors ontwierp, betreedt men dan de eigenlijke expositie ruimte, die, wat de benedenverdieping be treft, voornamelijk gewijd is aan de ont wikkeling van het Nederlandse toneel en in het bijzonder van het blijspel tot aan de twintigste eeuw. Pieter Langendijk heeft in die ontwikkeling eigenlijk slechts een zeer ondergeschikte rol gespeeld, maar wel was hij een belangrijke figuur in het toneelwereldje van zijn eigen tijd. In de al oude Haarlemse Rederijkerskamer „Trou moet Blijcken" vervulde hij gedurende der tig jaar de functie van „factor" (schrijver van gelegenheidsstukken en artistiek lei der) en als zodanig heeft hij zeker in vloed uitgeoefend op de gehele Rederijke rij van die dagen. Om daarop de nadruk te leggen is een gedeelte van de expositieruimte gewijd aan de culturele handel en wandel der Rederijkerskamers. „Trou moet Blijcken" toont er bijvoorbeeld in een glazen vitrine enkele pronkstukken uit haar gloriedagen: grote, fraaibewerkte tinnen wijnkannen en kristallen bokalen met ingegraveerde opdrachten en jaartallen die de „Ca- mer" omstreeks het midden van de acht tiende eeuw op landjuwelen en haghespe- len als ereprijzen in de wacht sleepte. Aan de pilaren langs de westelijke wand prij ken een aantal kleurige blazoenen van di verse oude rederijkerskamers, compleet met „sinnespreucken", die het in deze his torische omgeving zo goed doen, dat men ze gaarne voorgoed voor de Vleeshal zou willen annexeren. Een van die blazoenen is van niemand minder dan Hendrik Golt- zius. Dat ook het trotse wapenschild van „Trou moet blijcken" hier niet mankeert, ligt voor de hand. Schilderij uit Amerika Het verband van de Rederijkerij met de gelijk daarmee opkomende Commedia dell' Arte, wordt gelegd door een kleine collec tie kostuumpoppen, vervaardigd door Geurt Brinkgreve, die de geijkte figuren uit deze maskerkluchten, zoals de tragi komische „Pantalone" en de vrolijke „Ar- lequino" in beeld brengen. Voorts kan men hier in een aantal hand schriften van oude rederijkersspelen snuf felen, terwijl er tevens een uitvoerige do cumentatie te zien is omtrent het leven en werken van Langendijks voorlopers als Hooft, Huygens en Bredero. Een andere af deling met vele prenten verlucht is gewijd aan de geschiedenis van de Am sterdamse schouwburg. Pronkstuk van deze collectie is een schilderij van Hans van Baden, voorstellend het interieur van de schouwburg in Vondels tijd. Dit zeld zame doek is speciaal voor deze tentoon stelling uit Amerika gekomen, waar het deel uitmaakt van de verzameling in het Ringling Museum of Art in Sarasota (Flo rida). Diverse Nederlandse musea hebben ook stukken uitgeleend uit hun collecties, die een indruk geven van het toneelleven uit de zeventiende en achtiende eeuw: pren ten van Suzanne Troost, Reinier Vinkeles en anderen, een markttoneel in olieverf van Pieter Balten en zelfs wat maar hoogst zelden uitgeleend wordt een be roemde toneelaquarel van Cornelis Troost uit het Mauritshuis. Theatertje voor zestig Achteraan in de Vleeshal is een minia tuur-theater in Franse stijl ingericht, dat plaats biedt aan zestig personen en waar in gedurende de tentoonstelling ongeveer driemaal per week films vertoond, of le zingen gehouden zullen worden over het toneel en al wat daarmee samenhangt. Men is in gesprek met verscheidene acteurs en actrices, waarvan er enkele, bijvoorbeeld eenmaal per weck, in dit theatertje zullen komen voordragen of vertellen over hun ADVERTENTIE Dan een LOCOMOTIEF of RUDGE PJ3WIEL van: Tijdens een buitengewone algemene leden vergadering die donderdagavond werd ge houden is tot voorzitter der Koninklijke Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne geko zen, de heer A. M. Brandenburg. De vacature voor deze functie was ontstaan door het overlijden van de heer N. Gitz op 29 april j.l. Verder werd als bestuurslid in de vaca ture, ontstaan door het bedanken van de heer drs. W. S. Schmoutziguer, gekozen de heer N. André. Als gevolg van het overlijden van de heer R. W. P. Peereboom werd voorts tot bestuurs lid van de Stichting Spaarne-Bouwfonds ge kozen, de heer mr. D. A. Nederlof. Vervol gens werden nog enkele mutaties in het be stuur van voornoemde Stichting, alsmede in de kascommissie en de redactie van „De Loods", het verenigingsorgaan, door de ver gadering goedgekeurd. Tijdens deze vergadering werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen ter na gedachtenis van de heren Gitz en Peere- hoom. Laatstgenoemde was erelid van de vereniging. VVVZAGREB. De voetbalwedstrijd tussen VVV en het Joegoslavische „Zagreb" is geëindigd in een gelijk spel: 3—3. Bij de rust leidden de bezoekers met 10. eigen toneelloopbaan. Voorts heeft men de beschikking over een aantal Engelse film strips over toneelaankleding e.d. en over grammofoonplaten met fragmenten uit de glansrollen van beroemde toneelspelers als Moissi en diverse groten van de Comédie Frangaise, die hier eveneens geprojecteerd en gedraaid zullen worden. Zaterdag, op de openingsavond zullen er in dit Vleeshal-theater twee bijzondere filmpjes vertoond worden, waarvan er een „Het leven der Bouwmeesters thuis" be treft, de ander Esther de Boer-van Rijk vertoont in „De brief uit Mexico". De pro gramma's voor de volgende evenementen in het theatertje worden nog nader be kendgemaakt. Vier grote poppen uit het Nederlandse Kostuummuseum tonen de bezoeker, hoe men zich in de tijd van Langendijk placht te kleden voor een schouwburgbezoek. Het kleurige avondtoilet van de achttiende eeuwse heren steekt wel zeer af bij de sombere smoking, waarin de man van on ze tijd zich pleegt te hullen. Een andere attractie is een stand, waar in getoond wordt, hoe een actrice zich in haar kleedkamer voorbereidt op haar op treden. Enkele malen per week zullen hier ook schminkdemonstraties gegeven worden door het bekende Amsterdamse grimeer- bedrijf" Michels. Voor deze demonstraties zal, evenals voor de manifestaties in het theatertje, een kleine extra-entree gehe ven worden, waarop scholieren-in-groeps- verband echter een flinke korting krijgen. De toegang tot de expositie zelf is, voor collectieve bezoeken van Haarlemse onder wijsinrichtingen, gratis. Nog tegemoetgezien wordt, in de loop van de komende veertien dagen, een zeld zame collectie oude toneelprenten, affiches en schilderijen uit het Londense Victoria and Albert Museum, waaronder een bij zónder fraai doek van Denis van Alsloot, voorstellende een rederijkerstoneel. Op zolder Is de benedenverdieping van de Vlees hal in hoofdzaak gewijd aan het toneel in de achttiende en negentiende eeuw, op de zolder étage ligt het accent meer op de geschiedenis van de dramatische kunst in l»et algemeen en op die sinds 1900 in het bijzonder. Men vindt hier bijvoorbeeld een kleine, maar goed gesorteerde bibliotheek met boeken, tijdschriften e.d. op toneelge bied, waarin de liefhebber naar hartelust kan grasduinen. Het materiaal is voorna melijk ontleend aan de collectie, waarmee destijds in opdracht van de Sticusa een tweejarige tournee door Indonesië is ge maakt en die in de loop van dit jaar een rondreis door Suriname gaat maken. In prenten, affiches, foto's en decorontwer pen, in maquettes en toneelreconstructies door middel van transparantkastjes (uit de befaamde collectie-Six in Naarden), en in tal van andere plastische en tweedimen sionale voorstellingen wordt een overzicht gegeven van heel het toneelgebeuren, van de klassieke Griekse tragedie af tot aan de jongste experimentele theaterkunst. Ook hier dus geen dorre parade van feiten en schrifturen, maar een fleurige collectie beeldend materiaal, met smaak en fanta sie gerangschikt en met zoveel spectacu laire attracties, dat zij ook de leek stellig zal boeien. Waar kon men bijvoorbeeld, als tentoonstellingsbezoeker, ooit eigenhan dig een draaitoneel bedienen, voorzien van drie complete wisseldecors en met authen tieke bijbehorende belichtingseffecten? De stad Haarlem, de commissie van in richting en de arrangeur Nico Wijnberg hebben hier in nauwe samenwerking een tentoonstelling tot stand gebracht, die een unicum voor Nederland is en een stuk culturele voorlichting belichaamd, waar van de betekenis ver boven die van de goede Pieter Langendijk uitgaat. De tentoonstelling, die van 1417.30 en van 1922.30 uur geopend zal zijn, duurt tot 2 september. Twee leden van de commissie van inrichting, de secretaresse mevrouw M. de Vaal-Muller en voorzitter David Koning zoeken in de Vleeshal een plaatsje voor, respectievelijk, twee Commedia Dell'Arte-poppen en hel uit Amerika geleende schilderij van Hans van Baden, voorstellende het interieur van de Amsterdamse schouwburg in Vondels tijd. Op de voorgrond sleept de bekende Nico Wijnberg, die de expositie arrangeert, met een zware houten kast, die een antieke cello herbergt. Dit instrument zal, met het aantal andere, de samenstelling van een oud toneelmuziekensemble tonen. Als verdacht van verduistering in dienst betrekking ten nadele van de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij te Haarlem heeft de Haarlemse recherche een achten twintigjarige chauffeur aangehouden. Vol gens de directie van de maatschappij zou het om f 8776,23 gaan. Bij een huiszoeking zijn een bedrag van f 133 en dagstaten in beslag genomen. De verdachte heeft be kend, dat hij sedert begin december van het vorig jaar bedragen niet heeft afgere kend en dat hij het geld besteed heeft om een luxe leven te leiden. Uit de controle is gebleken dat de chauf feur, die sedert juni 1955 bij de NZH werk zaam is, in december begonnen is met het plegen van malversaties. De verdachte heeft meegedeeld, dat hij op 4 december een bedrag van f170 had verloren en dat hij de volgende dag begonnen is om door niet regelmatig af te rekenen te trachten dit bedrag „terug te krijgen" Nadat hem dit gelukt was is hij met het plegen van malversaties doorgegaan. Toen de directie van de NZH bleek dat de chauffeur niet regelmatig afrekende en zij een onderzoek liet instellen bleek, dat er in totaal bijna 1' 8800 niet afgedragen was. Wanneer controleurs in de afgelopen maanden regelmatig bij de chauffeur een onderzoek instelden klopten zijn inlichtin gen en staten altijd. De man gaf kaartjes aan de passagiers, zoals het behoorde en hij vulde de staten naar waarheid in. Hier door kwam niet aan het licht dat er mal versaties gepleegd werden. Toen men eenmaal wantrouwig was ge worden merkte men op, dat de chauffeur niet regelmatig zijn dagstaten inleverde. Wat dat betreft kon hij zich lange tijd aan controle onttrekken, omdat hij nogal uit eenlopende diensten moest verrichten. Daar hij tot de intelligente personeelsleden werd gerekend werd hij voor verschillende diensten gebruikt, zowel als chauffeur, als chauffeur-conducteur en als conducteur. Bovendien reed hij daardoor op verschil lende lijnen met steeds wisselende afreken- kantoren, zoals aan de Tempeliersstraat en het Soendaplein in Haarlem, Amsterdam en Den Haag. Ook daardoor werd de con trole onoverzichtelijk, hoewel daarbij op gemerkt kan worden dat de verdachte zich meermalen ook aan een naderende con trole wist te onttrekken door zich bijvoor beeld ziek te melden, terwijl hij in dat op zicht ook vaak veel geluk heeft gehad. Dat laatste geldt vooral voor zijn vele diensten op de NS-buslijn Amsterdam-Den Haag, waarop veelvuldig wordt gecontroleerd met het oog op de grote bedragen die daar omgaan. De chauffeurs verkopen op die lijn namelijk ook de maandabonnementen van ongeveer zestig gulden. Dat verklaart ook waarom het verduister de bedrag zo hoog kon oplopen. De chauffeur liep tenslotte tegen de lamp toen het aantal door hem ingeleverde dagstaten werd vergeleken met zijn dienst roosters. Toen bleek dat er verschillende staten niet waren ingeleverd. Bovendien .wekte de man argwaan doordat hij aan collega's kaartjeshoeken en andere ver- voerbewijzen wilde „lenen". Dit is niet de gewoonte: het komt slechts in hoge uitzon deringsgevallen voor, omdat de chauffeurs hun voorraad bij de vervoerdienst moeten aanvullen. De verdachte is vandaag voor de officier van justitie geleid. Intusschen gaat bij de NZH het interne onderzoek, dat verricht wordt door de accountantsdienst van de Nederlandse Spoorwegen, nog door om de oorzaken van de gemiste controles op te sporen. Receptie eeuwfeest Van Meeuwen en Zonen Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de N.V. C. G. van Meeuwen en Zonen te Heemstede zal op donderdag middag 12 juli de directie receptie houden in „Treslong" te Hillegom. Over de ge schiedenis en de betekenis van dit bloem- bollenbedrijf publiceerden wij in ons blad van verleden week zaterdag een uitvoerig artikel. ADVERTENTIE Een nieuwe tijd van normaal horen breekt met de hoorbril voorU aan. Het geluid wordt opge vangen waar het hoort, namelijk aan het hoofd. Vraagt brochure. Niemand ziet dat U een hoortoestel draagt, geen kledinggeruis, geen snoeren en slechts één klein batterijtje. N.V.INSTRUMENTHANDELvfhFa.P.GEERVLIET Haarlem, Koningstraat 11, Tel. 16171

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13