Voorstellen B. en W. ontmoetten weinig tegenstand bij raad Tal van sporen van verdwenen buitenplaatsen in Velsen gevonden Het Nederlands Kamerorkest onder Bertus van Lier De heer Reynders tot vaste plaats vervangende wethouder benoemd Bij graafwerk voor haven van Gelder en tunnel onder spoorlijn naar Hagelingerweg 13 GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Weinig discussie Beton te duur Triest en kil „Elckerlvc" te Delft Zolder van papierfabriek in Nijmegen uitgebrand Accountant in Den Haag verdacht van oplichting Baccalaureaat Wis- en Natuurkunde te Amsterdam Waarom niet juist dié meubelen gekozen, Bouwpatroons hielden congres in Leeuwarden Nederlands echtpaar maakt wereldreis per scooter Kort nieuws Nederlander vermoedelijk door verdrinking overleden Italiaans-Nederlands handelsverdrag verlengd Gemenebest-conferentie Met de pianist Hans Henkemans C HOLLAND l FESTIVAL J VRIJDAG 29 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De donderdagmiddag gehouden gemeenteraadsvergadering van Heemstede stond onder voorzitterschap van burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard. Deze begon met de mededeling dat wethouder Van Houten vrij ernstig ziek is en hij voegde aan deze mededeling een wens voor spoedig herstel toe. De ziekte van wethouder Van Houten had overigens ook repercussies op de gemeentelijke politiek, in zoverre dat door zijn afwezigheid de continuïteit van de werkzaamheden in het college van B. en W. gevaar liep. Met het oog hierop en tevens om het werk aan Fi nanciën, Volksgezondheid en Personeel niet te stagneren, stelde de voorzitter de raad voor over te gaan tot het benoemen van een plaatsvervanger van de heer Van Houten. De raad verklaarde zich hiermee akkoord en de heer Zeelenburg (V.V.D.) stelde als kandidaat zijn (en wethouder Van Houtens) fractiegenote mevrouw Van N i s- p e n-v an W e 1 y voor. Deze kandidaatstelling had kennelijk de instemming van de gehele raad, want mevrouw Van Nispen werd met algemene stemmen tot wethouder benoemd voor de tijd dat de heer Van Houten door zijn ziekte niet in staat zal zijn leiding aan Financiën, Volksgezondheid en Personeel te geven. Eenzelfde motivering namelijk het waarborgen van de continuïteit in de werk zaamheden in het college van B. en W. lag ten grondslag aan het volgende voor stel, dat de burgemeester de raad voorlegde, en waarbij-de raad uitgenodigd werd een vaste plaatsvervangende wethouder te benoemen die in geval van ziekte en vakantie van één der leden van het college, in diens plaats zou kunnen optreden. Bij lang durige ziekte lag het echter wel in de bedoeling dat zulk een afwezige wethouder vervangen zou worden door iemand van zijn eigen fractie, zodat de vaste plaatsver vangende wethouder slechts gedurende een korte overbruggingstijd zou behoeven te fungeren. Het is geen opgewekt beeld, maar het kan nog en misschien wel heel gauw verkeren: De aanblik van het Bloemen- daalse strand in de zomer 1956. BIJ DE VELE GRAAFWERKEN, die de laatste maanden te Velsen plaats vinden, komen meermalen overblijselen aan het licht van de oude buitenplaatsen, die eens, in de zeventiende en achttiende eeuw, als een krans van weelderige lustverblijven der Amsterdamse kooplieden het Wijkermeer omzoomden. Zo stuitte men bij het graven van de nieuwe haven voor Van Gelders papierfabriek op zware fundamenten, die de zandzuigers heel wat moeite veroorzaakten. Deze steenklompen moeten behoord hebben tot het buiten „Wijkeroog", dat op de bekende kaart van 1723 uit „het Zegepralend Kennemerlant" op die plaats staat getekend. De heer Vons, belast met het toezicht op deze havenaanleg, was zo vriendelijk mij attent te maken op een ronde, van fraaie rode baksteentjes gemetselde waterput, die juist aan de rand van het Noordzeekanaal tevoorschijn kwam. Het steenformaat wijst op de tweede helft van de 17e eeuw. Ook toonde hij mij een prachtige blauwe tegel (vervaardigd in Delft, midden 17e eeuw), ter plaatse gevonden. Op deze tegel staat een merkwaardige vogel afgebeeld, de Dodo of Dronte, een soort kleine struisvogel, echter korter op de poten en met minder staartveren. De behandeling van dit voorstel verliep niet geheel zonder rimpeling, want met name de heer Zegwaart (K.V.P.) be toogde dat een dergelijk voorstel niet te rijmen viel met de bepalingen van de gemeentewet. Ook was hij bevreesd dat de vaste plaatsvervangende wethouder ge durende de gehele periode van ziekte of vakantie van het afwezige lid van het college zou moeten optreden, hetgeen hij met het oog op de verhoudingen in de raad niet gewenst achtte. Deze laatste vrees werd door een mede deling van burgemeester mr. Ridder van Rappard weerlegd en de juridi sche bezwaren werden, behalve door de burgemeester, ook weggenomen door de heer Van Bruggen (Prot. Chr.), die zei dat de verandering van de Gemeentewet van 1931 juist geschied was met het oog op een voorziening als de hier in het ge ding zijnde. De heer Zegwaart, of schoon zelf toegevende geen jurist te zijn, toonde zich nog niet helemaal bevredigd, maar zijn fractievoorzitter, de heer Ver hoeven, bracht een einde aan alle in dividuele uitleggingen vgn de Gemeente wet door kort en goed als kandidaat voor de functie van vaste plaatsvervangende wethouder de nestor van de raad, de heer Reynders (Arb.), naar voren te brengen, die vervolgens met 15 tegen één blanco stem als zodanig werd benoemd. De heer Reynders dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en dit kon hij met des te meer overtuiging doen, omdat hij zich even tevoren tegenover het college van B. en W. ruiterlijk had verontschul digd voor een door hem in de hitte van het debat op 5 maart gebruikte onvrien delijke opmerking aan het college. Een verontschuldiging, die overigens, namens B. en W., gaarne door de burgemeester was aanvaard. Het belangrijkste voorstel dat de raad was voorgelegd, werd ongetwijfeld ge vormd door de aanvrage van het krediet ter verbetering van de toegangswegen tot het door de Spoorwegen nieuw aan te leg gen viaduct bij de Zandvoortselaan. De discussies hierover waren echter niet van principiële aard. Wel vroeg de heer K o o ij m a n s (Prot. Chr.) zich af of de Nederlandse Spoor wegen niet te strikken waren geweest voor het betalen van de kosten voor deze voor zieningen, maar wethouder Van Lent was van mening, dat de Spoorwegen moei lijk konden opdraaien voor kosten, die aan wegen op gemeentegrond ten grondslag lagen. Twee andere opmerkingen van de heer Kooijmans gingen over het gebruiken van oude opgegraven leidingen en kabels voor de nieuwe verbeteringen, waardoor zijns inziens een besparing op de kosten zou kunnen worden verkregen en over de vraag of de werkzaamheden niet gesplitst hadden kunnen worden, waardoor er een betere verdeling zou ontstaan tussen de kosten, die betrekking hadden op de ver beteringen ten behoeve van de spoorweg- werken en de bijkomende werkzaamheden, die tegelijkertijd konden worden verricht, „omdat de straten dan toch eenmaal open zouden liggen". Wethouder Van W ij k meende dat de opgegraven leidingen en kabels wel in een ander gedeelte van de gemeente zouden kunnen worden gebruikt en wethouder Van Lent betoogde, dat de cijfers wel gesplitst waren, maar dat het moeilijk was een begroting in te dienen, die niet ten volle door de werkelijkheid gedekt was. Deze antwoorden slaagden erin de raad tevreden te stellen, met het gevolg dat het voorstel met algemene stemmen werd aan genomen. De voorgestelde aankoop van drie per celen op de Glipperweg, die zou dienen voor een toekomstige sanering van dit gedeelte, ontlokte de heer Verspoor (Arb.) de vraag, of het juist was dat daar na sloping van deze huizen, onmiddellijk weer nieuwe woningen gebouwd zouden worden. Wethouder Van Lent moest dit toe geven, maar zei tevens dat de aan te kopen woningen voorlopig wel zouden blijven staan. Bij een dieper doordringen in deze kwestie bleek dat eventueel op de aange geven plaats later twee woningen zouden worden gebouwd door ondernemende jon gelui. die wilden gaan trouwen. Hoezeer een dergelijk initiatief ook door verschei dene raadsleden op prijs werd gesteld, toch toonden de heren Verspoor en Reyn ders (Arb.) zich ongerust, dat het toe staan van dergelijke woningen een dien overeenkomstige vermindering van het bouwvolume van de gemeente Heemstede zou betekenen. Pas nadat deze ongerust heid door de burgemeester was weggeno men, die verzekerde dat het hier een bij zonder geval betrof en dat het bouwvolume er onaangetast door zou blijven, legden de twee genoemde raadsleden zich bij het voorstel neer, dat dan ook met algemene stemmen werd aangenomen. Bij het door B. en W. aangevraagde krediet van f 65.000 voor de vervanging van de vermolmde houten tribunes in het sportpark door stalen tribunes, vroeg de heer Van Bruggen (Prot. Chr.), of ook aan de mogelijkheid van een betonnen con structie gedacht was. Zijn fractiegenoot Kooijmans greep terug naar het verleden, toen hij zich af vroeg of er wel voldoende onderhoud ge weest was, om te voorkomen dat de houten zitplaatsen waren vermolmd. Deze eenvoudige opmerking had een kort debat tussen de heren Verspoor (Arb.) en Zegwaart (K.V.P.) tot ge volg, waarbij de eerste vol lof was over het onderhoud en de laatste sprak van verkeerd toegepaste zuinigheid en tevens de heer Verspoor goedmoedig verweet dat hij zijn eigen straatje trachtte schoon te vegen. Naar analogie van een bekend schilderij konden enige raadsleden zich toen niet onthouden te spreken van „Het straatje van Ver spoor" De burgemeester joeg de raad echter schrik genoeg aan, toen hij de kosten noemde, die een betonnen constructie met zich mee zou brengen (anderhalve ton), waarna alle leden toen maar weer haastig naar het minder perfecte, maar voor de gemeente-financiën zo veel voordeliger systeem van de stalen tribunes terugkeer den. Waarmee de aanneming van het voor stel een feit was geworden. De andere voorstellen waren met. weinig of geen discussie eveneens aanvaard, waar bij nog vermeld kan worden, dat tengevol ge hiervan aan de heer Ph. J. Hoedemaker volgens diens verzoek met ingang van 1 september eervol oritslag is verleend als onderwijzer aan de Bronsteeschool en de heer B. H. L. Muda uit- Roodeschool in de ontstane vacature werd benoemd. By de rondvraag stelde mevrouw Van der M e u 1 e n-H o u w e r (Arb.) vragen over de toestand in de kleuterschool aan de Voorweg, waarvan zij de lokalen „don ker, triest en kil" noemde. In afwachting van de houw van een nieuwe kleuterschool stelde zij voor de leegstaande woning van het oude hoofd van de lagere school aan de Voorweg in te richten voor de kleuter klassen. Hierop moest de burgemeester een krach tig „neen" laten horen, ofschoon hij er ook wel van overtuigd was, dat de lokalen in de kleuterschool ongeschikt zijn voor de kleuters. Maar hij voerde als argumenten aan, dat er voor de inrichting van de woning tot kleuterschool zoveel eisen wor den gesteld dat de kosten dan te hoog zouden worden voor een tijdelijke op lossing. Het belangrijkste motief voor de ont rading van het door mevrouw Van der Meulen-Houwer ingediende voorstel was evenwel, dat als een aanvrage voor de ver bouwing van de woning van het school hoofd zou worden goedgekeurd, het zéér moeiliik, zo niet onmogelijk zou worden, voor de aanvrage van de nieuwe kleuter school toestemming te verkrijgen. Voor dit laatste argument zwichtte de initiatief neemster tot het voorstel en zij zei dan maar liever af te wachten tot deze nieuwe kleuterschool er zou zijn, waarbij zij echter wel oo de meeste spoed wilde aandringen. Wethouder VanLent moest vervolgens nog op een vraag van de heer D ij k s t r a (Prot. Chr.) over de stand van zaken ten aanzien van het nieuwe postkantoor, nega tief antwoorden, dat hier nog niets over te zeggen viel. De plannen zijn goedgekeurd, maar wanneer begonnen wordt is nog on zeker. De moeilijkheden bij de Linnaeushof noopte de heer Van Bruggen (Prot. Chr.) tot. de vraag of de gemeente wel voldoende on de ontwikkeling hier let. omdat er ook gemeentebelangen bij be trokken zijn. De burgemeester zegde toe dat deze kwestie in het oog zou worden gehouden. De Elckerlyc-voorstelling, die gister- a.vond in Delft moest worden afgelast we gens ziekte van Han Benz van den Berg, zal vanavond en morgenavond doorgang kunnen vinden. De heer Benz heeft name lijk van de dokter toestemming gekregen weer op te treden. Een grote zolder van 30 bij 12 meter van de papierfabriek van de N.V. Nederlandse Export aan de Tollensstraat te Nijmegen is woensdagmiddag uitgebrand. De zolder lag vol met oud papier. De hitte was zo groot dat de muren scheurden. Op de verdieping onder de zolder ston den zeer kostbare machines voor het be drukken en kleuren van papier. De brand weer heeft deze machines afgedekt met een zeer dikke papierlaag, zodat zij geen schade opliepen. De zolder brandde geheel uit. De schade wordt op f 100.000 geschat. De brand is vermoedelijk ontstaan door overtreding van het rookverbod. Geknoei met oorlogsschade- uitkeringen De politie heeft de 43-jarige Haagse ac countant W. H. J. S. aangehouden wegens poging tot oplichting en omkoping. Toen S. de zaken van een cliënt behartigde, kwam hij tot de ontdekking dat verschil lende mensen nog recht hadden op een uitkering wegens de Wet op de Materiële Oorlogsschade. Om achter de adressen van deze mensen te komen, wendde de accoun tant zich tot een voormalige ambtenaar van het ministerie van Wederopbouw de 27-jarige M. W. M. van O., die verplich tingen jegens de accountant had. Hij vroeg deze man hem de verlangde adressen te verschaffen en zeide dat hij O. de helft zou geven van de bemiddelingskosten, die hij van zijn aanstaande cliënten zou vragen. Van O. verstrekte hem adressen van mensen uit de Betuwe, die nog recht had den op oorlogsschade. De accountant ver zocht daarop zijn bovenvermelde cliënt, die ook in de Betuwe woonde, op de be wuste adressen bezoeken af te leggen en de daar wonende mensen een schriftelijke machtiging te vragen, waarbij zij de ac countant toestonden te bemiddelen in de uitkering, die hun nog te wachten stond. Tevens liet hij in deze machtiging op nemen dat hij van de uit te keren bedragen tien percent zou ontvangen. Degenen, die een uitkering kregen, heb ben echter nimmer tien percent aan S. voor zijn bemiddeling afgedragen, want de uitkering geschiedde natuurlijk op de nor male wijze. Wel hebben zij zich tot de politie gewend om te vragen, wat S. met deze uitkering van doen had. De politie heeft toen een onderzoek ingesteld dat leidde tot S.' arrestatie. De voormalige ambtenaar is eveneens aangehouden. B. en W. van Amsterdam stellen de raad voor ook een baccalaureaat in de Wis- en Natuurkunde aan de universiteit op een nog nader vast te stellen datum in te voe ren. Enige tijd geleden is tot invoering van een baccalaureaat in de Economische Wetenschappen besloten. Ter motivering van het voorstel wordt onder andere opge merkt, dat in de vraag naar fysici, chemici, elektronici en dergelijke op ieder niveau, die bijvoorbeeld nodig zijn voor de ontwik keling van de vreedzame toepassing van de atoomenergie, niet genoegzaam kan wor den voorzien door de thans bestaande vol ledige universitaire opleiding. De nieuwe opleiding (duur totaal vier jaar) beoogt het geven van een zodanige fundamenteel wetenschappelijke vorming op het gebied der exacte wetenschappen, dat de baccalaureus in staat is tot weten schappelijk onderzoek, zij het niet op zo hoog niveau als de doctorandus, en tot sa menwerking in teamverband met andere, volledig academisch gevormde natuur wetenschappelijke onderzoekers. Hierbij zal uiteraard binnen de grenzen der doelstelling van de universiteit rekening behoren te worden gehouden met de be langrijkste bestemming der afgestudeer den: het toegepast wetenschappelijk on derzoek in het bedrijfsleven. In verband met de nieuwe opleiding wordt de aanstelling van twee hoogleraren (natuur- en scheikunde) en drie lectoren (een voor wiskunde en de twee anderen voor de toegepaste vakken en de bijvak ken respectievelijk in de natuur- en schei kunde) noodzakelijk geacht. ADVERTENTIE die aan Uw opvattingen van smaak, stijl en degelijkheid beantwoorden? Onze collecties zijn zowel klassiek als modern. Mogen wij U adviseren? Nieuwe Spiegelstraat 34-40 Amsterdam Tel. 33641 Szymon Goldberg, de leider van het Nederlands Kamerorkest, die door zijn persoonlijke manier van dirigeren het en semble getraind heeft op een kamermu ziekstijl, waarin ieder speler een zelfstan dige, verantwoordelijke rol te vervullen heeft, droeg voor een tweetal Festivalcon certen gewijd aan het werk van Mozart, zijn taak aan Bertus van Lier over. Het tweede dezer concerten had woens dagavond plaats in het Concertgebouw te Amsterdam en genoot als attractie de zeer gewaardeerde medewerking van de pianist Hans Henkemans, onze Nederlandse Mo- zartvertolker par excellence. De drie fac toren: Mozart, Henkemans en het Neder- Lands Kamerorkest werkten samen om de zaal te doen vollopen. Onze ervaring in deze eerste weken van het Holland Fes tival in Amsterdam is, dat het publiek heel wat meer belangstel ling toont voor uit voeringen in beperkte bezetting, dan voor concerten van uitgebreide ensembles. Met Bertus van Lier als dirigent (op de tradi tionele manier met maatstok en breed uit slaand expressief gebaar) bleek het Ka merorkest zijn onder Goldberg verworven puntig reagerend karakter prijs te geven voor een gehoorzaam maar minder direct en dus moeizamer musiceren. Dit althans was onze indruk van de overigens met smaak uitgevoerde Linzer Symfonie en ten dele ook van het Pianoconcert K.V. 459. Maar het geestrijke en pétillante spel van Hans Henkemans werd al gauw een fac- In Leeuwarden is een congres gehouden van de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven onder voorzitterschap van de heer J. Dura Dzn. uit Rotterdam. „Dat wij steeds weer critische geluiden moesten laten horen, betekent niet, dat onze critiek onvruchtbaar is geweest. De overheid heeft er een open oor voor gehad," zo zei hij in zijn openingsrede. „Het is een verheugend verschijnsel, dat onze uitingen ernstig bestudeerd worden. Dit is in des te sterker mate het geval, wanneer wij met constructieve plannen komen. Dat betekent in deze tijd, dat die plannen enerzijds het aannemersbelang dienen, maar anderzijds moeten passen in het sociaal-economisch- en maatschappelijk patroon, dat door ster kere machten dan de onze wordt vastge steld. Hieruit volgt, dat wij niet altijd resultaten bereiken, die ons eigenlijk als ideaal voor ogen staan en zelfs, dat wij ons ervoor moeten hoeden met wensen te komen, die toch niet zijn te realiseren." De voorzitter zeide voorts, dat dit alles een grote mate van zelfbeheersing vraagt van de leden van de organisatie, zelfbe heersing in vele opzichten, maar met name wel tegenover de eigen collega's en het eigen personeel. „Wanneer wij eisen stellen aan anderen moeten wij allereerst zelf aan onze eigen maatstaven voldoen en onze ge meenschappelijke kracht kan er alleen maar bij winnen, wanneer wij die maat staven niet te laag aanleggen." Het congres heeft zich na de openings rede met verschillende onderwerpen bezig gehouden, onder meer met het probleem van de zwarte lonen. Uit de discussie bleek, dat dit vraagstuk de ernstige aan dacht heeft bij de besprekingen inzake een betere loonvorming in het bouwbedrijf. Het hoofdbestuur kreeg volmacht voor verdere onderhandelingen met de werknemersor ganisaties inzake lonen en andere arbeids voorwaarden. NEW YORK (Reuter) Het Neder landse journalistenechtpaar de 27-jarige Jan en de 22-jarige Leni Hof. dat zestien juni te Zaandam in het huwelijk is getre den, waarna de jonggehuwden voor een wereldreis per scooter uit Rotterdam zijn vertrokken, is woensdag per schip in de haven van New York aangekomen. Zij zullen tien dagen in New Jersey doorbrengen, waarna zij naar San Fransis- co rijden. Daar zullen zij zich voor Austra lië inschepen om de Olympische Spelen te Melbourne te bezoeken. Daarna volgt een scooterrit door Australië en Nieuw-Zee- land. Het echtpaar Hof wil de terugreis naar Nederland via Ceylon, India, Paki stan, het Nabije Oosten en Europese landen maken. Jan en Leni Hof hopen in augustus 1957, na ongeveer 50.000 kilometer per scooter te hebben afgelegd, in Nederland terug te zijn. tor in het samenspel, die het directiegebaar zoal niet overbodig maakte, dan toch tot inperking daarvan noopte om gelijk in de pas te blijven. En toen werd het prachtig. Het programma bevatte een reeks me nuetten en contradansen, eigenlijk „amu sementsmuziek" die Mozart om den brode te componeren kreeg, doch die in al haar eenvoud het merkteken van een meester draagt voor wie niets te klein of te sim pel was om toch zijn „noblesse" te doen uitkomen. Het dient trouwens gezegd te worden, dat Bertus van Lier deze eenvou dige dansmuziek zeer mooi .liet realiseren. Het is zeer de vraag of Mozart op zulke geraffineerde verklanking gerekend heeft. Als curiositeit loont het echter de moeite deze simpele gerechten van een rijke tafel zo appetijtelijk mogelijk op te dienen. De avond werd besloten met Mozarts laatste pianoconcert (Bes, K.V. 595) waar in de componist een poging deed om de spontane eenvoud van zijn jeugd terug te vinden. De „weg terug naar kinderland" bleek echter versperd door tal van levens ervaringen en innerlijke groei, zodat de poging een assimilatieproces werd, dat tot een nieuw wonder van schoonheid uitdijde. De wijsheid der beperking viert hier triomf tezamen met de rijpheid van ge moed en van kunstvaardigheid. Henke mans speelde het werk subliem en bereik te met zijn beheerste impulsiviteit, dat ook Bertus van Lier met het Kamerorkest zich raak en puntig afstemde op deze geest van interpreteren. Geen wonder dat dit ver rukkelijke samenspel een stormachtige ovatie ontketende. JOS. DE KLERK Het is bekend, dat deze vogel, die niet vliegen kon, aan het eind van de zeven tiende eeuw op het eiland Mauritius door Hollandse matrozen werd uitgemoord. Hij komt ook voor op de gevelsteen van één van de mooiste oude huizen in Veere, dat in de wandeling „de Stxuys" wordt ge*, noemd, echter ten onrechte. „Hageveld" Waar bij de bocht van de Hagelingerweg het nieuwe tracé recht door de weilanden op de Vondellaan aanloopt, precies op de plek waar vroeger het voetpad van Sant poort naar Wijk aan Zee liep, wordt juist de plaats doorsneden, waar eens het buiten „Hageveld" stond. Van deze „lustplaets" is ons meer bekend dan van „Wijkeroog". De plaats „Haeg en Velt" bestond reeds in 1671. In 1687 werd het buiten gekocht door Cornelis Calkoen, groothandelaar in Ita liaanse en Levantijnse zijden stoffen. Hij was een zoon van Claes Calkoen en Elisa beth Danckerts, de dochter van de Am sterdamse stadsbouwmeester, naar wiens ontwerp de Westertoren werd voltooid, toen Hendrik de Keyzer gestorven was. Cornelis Calkoen was schepen en raad van de stad Amsterdam; hij stierf in 1710. Als volgende bewoner van Hagen velt wordt zijn zoon Nicolaas Calkoen genoemd en daarna kwam het buiten aan diens zoon Jan, die tussen 1754 en 1767 zeven maal burgemeester van Amsterdam was. Hij stond bekend als een zeer vriendelijk en goedaardig heer, die elke middag na zijn drukke zaken in de hoofdstad in een karos met twee of vier paarden bespannen naar Velsen reed en daar rust zocht op zijn buitenverblijf. Op een kopergravure in „het Zegepralend Kennemerlant" zien wij „Hageveld" liggen achter zijn geschoren hagen. Zo juist is de karos door het statige inrijhek op het voor plein aangekomen. Boven de haag uit ver rijzen twee topgevels, die het midden hou den tussen trap- en halsgevels; beide zijn bekroond door een leeuwtje met wapen schild. Na zijn dood erfde een neef de buitenplaats. „Het was een lantvermaak, dat met zijne oude, Hollandse deftigheid omtrent de huizinge en natuurlijke Schik- kinge en omtrent zijne plantagie en boom- en moeshoven voor gene van zijne ge- buuren had te wijken." Na 1800 is op Hageveld het klein-semi- narie van het bisdom Haarlem gevestigd; in oktober 1847 werd dit verplaatst naar Voorhout. Daarna werd Hageveld boerderij en zo hebben wij het vóór de oorlog nog gekend. Omstreeks 1870 behoorde deze boerderij, die in 1942 op last van de be zetters werd gesloopt, aan de familie Van Hoorn Na de oorlog verrieden slechts enkele oneffenheden in het weiland de plaats, waar Hageveld eens gestaan had. De graafwerken voor de nieuwe weg hebben heel wat puin van de fundamen ten naar boven gebracht. Maar ook frag menten van aardewerk, schotels, kommen en kannen, die typisch zijn voor eind zeventiende en begin achttiende eeuw. Daarnaast stukken van wandtegels, wit en blauw en vloertegels of plavuizen, dofrood, of groen en geel geglazuurd. Tussen de stukjes Delfts aardewerk lig gen er de resten van de lichtgroene ven sterruiten En natuurlijk ontbreekt ook hier niet, wat bij alle oude buitens tevoorschijn Hoogste en laagste. Het bestuur van het Waterschap Ellewoutsdijk heeft aanbesteed het uitvoeren van werken tot verzwaren, verhogen en verkorten van de zeedijk. Er waren in totaal 16 inschrijvers. De hoogste was de firma T. den Breejen van der Bout te Aerdenhout, voor de som van f3.725.000. De laagste inschrijfster de N.V. Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk, voor de som van f2.396.700. komt: in prachtige kleuren verwerkte scherven van de buikige wijnflessen in ge zelschap van vele, verbleekte oesterschalen. Weldra zullen ook deze laatste resten verdwenen zijn en het is de vraag, of de naam Hageveld nog lang zal bestaan, nu .ook de straat van die naam in de oorlog met de grond werd gelijk gemaakt. Er is wel èens verband gezocht tussen de naam van dit buiten en de Hagelingerweg; zeker heid hierover bestaat niet en waarschijn lijk is de laatste naam van veel ouder datum. H. J. CALKOEN Het ongeval te Dieppe DIEPPE (United Press) Doktoren heb ben een lijkschouwing verricht op het stoffelijk overschot van de Nederlandse exporteur Augustinus Martinus de Haan en vastgesteld, dat hij door verdrinking om het leven is gekomen. Het lijk van de Nederlandse zakenman werd woensdag door een jong Frans meisje op het strand van Dieppe aangetroffen nadat hij reeds enige dagen vermist werd. Volgens de doktoren werden op het stof felijk overschot geen sporen van geweld pleging aangetroffen. Desondanks zet de politie haar onderzoek voort, daar men poogt te ontdekken, wat er gebeurd is met de zestienhonderd gulden, welke De Haan bij zich had toen hij elf dagen geleden verdween. Men trof slechts een bedrag van tachtig gulden in een van de zakken van de Ne derlander aan, terwijl ook zijn overjas ver dwenen is. Volgens de politie heeft De Haan op de avond van zijn dood waar schijnlijk een nachtclub in de havenwijk van Dieppe bezocht. Mogelijk is hij later in de haven gevallen en later naar zee gedreven. De handelsbetrekkingen van Italië met Nederland te Rome zijn geëindigd. De de legaties hebben een diepgaand onderzoek ingesteld naar de handelsbetrekkingen tus sen beide landen en hebben hierbij vast gesteld dat de politiek van invoerliberali- satie bevredigende resultaten heeft opge leverd en dat het volume van de handel tussen beide landen de laatste drie jaar aanzienlijk is gestegen en wel van 47 mil jard lire in 1953 tot 73 miljard lire in 1955. De gemengde commissie heeft de gel digheidsduur van het Italiaans-Nederland se handelsverdrag van augustus 1953 ver lengd tot 31 mei 1957, na hierin enkele ge ringe wijzigingen te hebben aangebracht. LONDEN (Reuter) Te Londen zijn woensdag de besprekingen begonnen, die negen ministers-presidenten van staten leden van het Britse gemenebest aldaar ge durende tien dagen zullen houden. Er zal onder meer over de betrekkingen tussen Oost en West en over de uitwerking van de recente wijzigingen in de Sovjetrus- sische politiek worden gesproken. De be raadslagingen worden gehouden in de ambtswoning van premier Eden. Aan de conferentie wordt deelgenomen door de volgende ministers-presidenten: Gordon Menzies (Australië), Sidney Hol land (Nieuw Zeeland), Louis St. Laurent (Canada), Johannes Strijdom (Zuid-Afri- ka), Djawaharlal Nehroe (India), Moham med Ali (Pakistan), Solomon Bandaranaike (Ceylon), Lord Malvern (Rhodesië) en de Britse premier Sir Anthony Eden, die als voorzitter zal optreden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15