PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR KAAN Roomboter In Arnhem komt half september het tweede kantoor in gebruik Democratisering moet normen van groentijd doen veranderen De Nederlandse huisvrouw wekt bewondering! Walbetrekkingen bieden grotere zekerheid dan zeedienst Wereldnieuws Scheiding tussen rekeninghouders maakt nieuwe nummering noodzakelijk De radio geeft zaterdag Rector-magnificus Leidse Universiteit Ernstige klacht koopvaardij officieren TocU ió het zo r K. J VRIJDAG 29 JUNI 1956 Decentralisatie Girodienst moderne Vrouwelijke politieagenten ook te Rotterdam Eet wat U wilt- Maar wees wel voorbereid als er iets „verkeerd valt" Groentijd moet niet uit studentenleven verdwijnen Gebreide wollen vesten 24.90 „DE WOLBAAL" Acht Fokker Friendships voor Ierland en Noorwegen Helikopterverbinding Parijs EiffeltorenRotterdam Eet lekker met Varen niet aantrekkelijk genoeg voor de toekomst BLADLUIS- LEEUW Het tweede kantoor van de Postcheque- en Girodienst, dat tijdelijk ondergebracht zal worden in barakken aan de Rijndijk te Arnhem, waar in de toekomst ook het defi nitieve gebouw zal verrijzen, zal waar schijnlijk half September in gebruik wor den genomen. Dit zal voor deze dienst, welke met een ernstig gebrek aan ruimte en een tekort aan arbeidskrachten te kam pen heeft, een belangrijke stap betekenen op de weg naar decentralisatie. Het gebrek aan bedrijfsruimte en de steeds kleiner wordende mogelijkheid om in een stad als 's-Gravenhage met haar vele overheids- en semi-overheidskantoren voldoende personeel te krijgen hebben er toe geleid, dat in juli 1952 een werkgroep werd samengesteld, die tot taak kreeg na te gaan, welke moeilijkheden zich zouden voordoen bij decentralisatie van de dienst en welke oplossing daarvoor zou kunnen worden gevondenn. Na bestudering van haar rapport werd In het najaar van 1954 besloten tot decen tralisatie. Als plaats van vestiging viel de keuze op Arnhem, welke stad als het beste centrum werd beschouwd dat voor het beoogde doel te vinden was en waar ook gelegenheid tot bouwen bestond en tot het aantrekken van personeel. De heer A. Keyser, die direc teur van het rijkspostkantoor in het voor malige Nederlands Indië is geweest en de laatste jaren als referendaris werkzaam is geweest bij de centrale directie van de ningen, Friesland, Drente, Overijsel en in de Noordoostpolder en de rest van het land. Later is daaraan ook de provincie Gelderland toegevoegd. De rekeninghou ders in deze provincies krijgen nummers van 800.000 af tot en met 999.999. Naar ra ming zullen ongeveer 170.000 rekeninghou ders - de girodienst heeft er op het ogen blik al meer dan 650.000 - van een nieuw nummer moeten worden voorzien. De oude nummers zullen echter twee jaren onbezet blijven voor het geval er nog stortingen op zouden komen. Van maart 1955 tot november 1955 zijn reeds 17000 rekeningnummers gewijzigd. Over deze rekeningen zal van half sep tember af door het girokantoor Arnhem de administratie worden gevoerd. Reeds is gedurende enige tijd personeel dat in Arn hem gaat werken, in Den Haag opgeleid. Van 3 november af zullen door het giro kantoor in Den Haag weer andere reke ningnummers gewijzigd worden, voorlopig wekelijks 500. Eind 1959 zal de totale ver nummering voltooid zijn. Dan zal een kwart van het totaal aantal rekeningen door het girokantoor Arnhem worden be handeld. De rose kleur van de enveloppen waar in door de rekeninghouders de giro-op drachten naar het nu nog centraal giro kantoor in Den Haag worden verzonden, zal voor dit kantoor gehandhaafd blijven. Voor het verzenden van opdrachten aan het girokantoor Arnhem zal van gele enve- P.T.T., werd bij de girodienst geplaatst om loppen gebruik moeten worden gemaakt. de decentralisatie voor te bereiden. Hij zal nu directeur worden van het girokantoor Arnhem. Nummers worden veranderd Oorspronkelijk lag het in de bedoeling alleen een scheiding te maken tussen de rekeninghouders in de provincies Gro- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.55 Voor de kleu ters. 10.10 T.T.-races 1956. 10.25 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 T.T.-races 1956. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (Om 12.3012.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen). 12.50 T.T.-races 1956. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Platen. 13.55 Boekbespreking. 14.05 T.T.- races 1956. 14.15 Platen. 14.40 Gemengde zang vereniging. 15.00 Platen. 15.10 Harmonie orkest. 16.00 Platen. 16.10 T.T.-races 1956. 16.30 Platen. 17.00 T.T.-races 1956. 17.10 Voor de jeugd. 17.50 T.T.-races 1956. 18.00 Interna tionale tenniskampioenschappen te Wimble don. 18.10 Platen. 18.15 Journalistiek week overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Omroeporkest en soliste. 20.00 Licht baken, causerie. 20.20 Actualiteiten. 20.35 Pla ten. 20.40 Muzikaal programma. 21.30 Cabaret. 22.00 Platen. 22.35 Religieus programma. Daarna Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Instrumentaal kwartet. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33" Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Jazmuziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Platen. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Kamerorkest en solist. 16.35 Evergreens. 17.05 Radioweek- joumaal. 17.35 Hammondorgel en zang. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Aller lei: Een en ander over de 15 landen, aan gesloten bij het Atlantisch Pact. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 De Bijbel in het Ker kelijk Jaar. causerie. 19.55 Deze week, cau serie. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest en instrumentaal trio. 21.00 Voordracht en mu ziek. 21.20 Platen. 21.30 Socialistisch com mentaar. 21.45 Leert uw landgenoten kennen. 22.15 Platen. 22.40 Schimmenspel op zee, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.P.R.O., N.T.S., K.R.O.) 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Ballade van de bus, een zomerreisje voor mensen, die geen auto be zitten. 21.00 Gevarieerd programma. 22.30 plm. 22.45 De verrassing van het jaar! BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15 Orkest concert. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon recital (vervolg). 16.45 En gelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.25 Platen. 17.30 Koorzang. 18.15 Orgel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep-Ommeganck. 21.00 Verzoekpro gramma. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.4024.00 Zigeu- nermuziek. Op het ogenblik kunnen door particulie ren geen nieuwe girorekeningen worden geopend. Er is een grote wachtlijst, maar aan de talrijke aanvragen kan, doordat de dienst overbelast is, thans niet worden vol daan. ADVERTENTIE Big-Ben Regenjassen 11.75-/ 15.70 WATERDICHT - VEDERLICHT GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 Maandag zullen de eerste drie vrouwe lijke politieagenten haar werkzaamheden bij de Rotterdamse politie aanvangen. Acht hebben de afgelopen dagen met goed ge volg examen gedaan, vijf zullen nog een aanvullingsexamen volgen zodat over drie maanden acht vrouwelijke agenten het Rotterdamse stadsbeeld zullen verrijken. Aanvankelijk zullen zij dienst doen in gezelschap van een mannelijke collega, daarna getweeën en tenslotte zullen zij er alleen op uit moeten. Zij krijgen geen pistool, maar zullen het moeten hebben van hun overtuigingskracht, waarvoor zo bewees de praktijk in het buitenland, ver telde hoofdcommissaris H. M. C. A. Staal al menige zware jongen is bezweken. Aan vankelijk werd het zwarte uniform ge completeerd door een pet, maar daar de dames dit hoofddeksel „naar" vonden is de leiding van de politie gezwicht voor de aandrang er een soort jagershoedje van te maken, zoals door de meisjes zelf is voor gesteld. Verder zullen zij bij hun uniform een witte koppel, zwart tasje, zwarte schoenen en lichtblauw overhemd met zwarte das dragen. Vrijdag zullen zij wor den beëdigd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Zorg voor Rennies 1 Met Digestif Rennies bij de hand geeft zelfs de hevigste zuurbrand u geen zorgen meer. Die blussen Rennies van de ene minuut op de andere, 'n Wonder die Rennies! En zo eenvoudig om in te nemen gewoon laten smelten op de tong, zonder water of wat ook. 't Tabletje opgelost zuurbrand geblust. In een in de sociëteit Minerva te Leiden door de algemene senatenvergadering be legde persconferentie heeft de rector-mag nificus van de Leidse universiteit, prof. dr. A. E. van Arkel, verschillende aspecten van de groentijd voor studenten besproken, vooral aandacht schenkend aan de grote waarde van een dergelijke inwijdingstijd, zonder de critiek op de groentijd; en ook de bezwaren tegen enkele onderdelen en kan ten daarvan te oritttfijlféfi. •"':r'rT Prof. Van Arkel legde er de nadruk op, dat de groentijd 'steedsahrf critiek Oride'r- hevig is geweest, ook in het verre verleden. Merkwaardig is, dat de critiek toeneemt naarmate de groentijd verzacht wordt en derhalve minder aanleiding tot critiek geeft. Zelfs een zeer gematigde groentijd heeft evenwel nog waarde. Overal en altijd is er een inwijdingstijd voor de nieuwelin gen in een bepaald milieu. In studenten kringen wordt daarvan zelfs het bewijs ge leverd door het in het verleden ontstaan van bonden en unitates, die de groentijd veroordeelden, maar allengs tot een eigen inwijdingstijd voor nieuwe leden kwamen, die anders heette en een iets andere vorm kreeg, maar in wezen het principe van de groentijd bezat. De groentijd, aangepast aan de tijd en ontdaan van excessen, moet volgens spre ker de beste manier geacht worden om zich aan de studentenomgeving aan te passen. Deze gedwongen aanpassing wekt in de eerste plaats het verzoek tegen de groen tijd bij de buitenstaanders. De tijd, dat de studenten uit een bepaalde „aanzienlijke" groep stamden, is voorbij. Uit alle kringen der samenleving komen thans studenten. De verregaande democratisering van onze samenleving heeft echter niet een volko men nivellering gebracht. Verschillende milieus blijven bestaan. De democratisering betekent alleen, dat het veel gemakkelijker is geworden om van de ene groep in de andere over te gaan. Bij een dergelijke overgang wordt echter wel een aanpassing verwacht van de nieuwe groep. ADVERTENTIE CRONJéSTRAAT 129 Voor de student, die uit een niet-acade- misch milieu komt, zal het moeilijker zijn, die aanpassing onder andere via de groen tijd te venverken dan voor een nieuwe student uit een milieu, dat nauw met uni versiteit of universitaire sfeer verbonden is. Toch mag dit voor hem geen reden zijn de groentijd en dus het corps te schuwen. Hij moet zich als student al aanpassen aan het milieu, waarin hij later zijn levensbestem ming hoopt te vinden. Vindt hij die aan passing niet in zijn studententijd, dan wacht hem die later, wanneer het waarschijnlijk moeilijker, zo niet onmogelijk zal blijken om hahr eisen te verstaan. Het.is evenwel een, gebiedende eis aan 'alle studentenverenigingen, dat zij" maat regelen nemen om de entree voor nieuwe leden (tegenwoordig uit zeer uiteenlopende groepen) niet te zwaar te maken. Niette min moet de groentijd door een zekere hardheid gekenmerkt blijven. Een hard heid, die op verschillende soorten karak ters overigens een geheel verschillend in vloed kan hebben. Voor de schuwe types bijvoorbeeld is de huidige groentijd, ont daan van lichamelijke beproevingen, van drankdwang (er is tegenwoordig een drankverbod voor het groen) en dergelijke, toch vaak nog onverdiend moeilijk. De corpora moeten zeer nauwlettend toezien, dat deze groep geen geestelijk letsel op loopt in een tijd, die door anderen wellicht met een schouderophalend en met begrip voor de humor van de situatie wordt aan vaard. De voortdurend veranderende in stelling van de corpora, die de ontwikke ling voortdurend volgen, geeft recht op de verwachting dat ook in dit opzicht gehan deld zal worden naar de eisen van de tijd. De Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus heeft met Fokker een contract ge sloten voor de aankoop van vijf „Friendships". Ook de Noorse luchtvaartmaatschappij Braathen's South American and Far East Transport A.S. in Oslo heeft een bestelling geplaatst op drie Fokker F 27 „Friend ships" met een optie op nog twee toestellen. De Belgische luchtvaartmaatschappij „Sabena", die in West-Europa onder meer verscheidene helikopterluchtlijnen exploi teert, zal waarschijnlijk nog dit jaar een directe verbinding openen tussen Rotter dam en Parijs en terug. Het landingster rein te Parijs komt in de nabijheid van de Eiffeltoren. Ti' ■■■■«■•■■a V a a a a a a a a aaaa ■■aaaaaaaaa - Dikwijls moet men grote bewondering hebben voor de verstandige wijze, waarop de Nederlandse huisvrouw zorgt voor haar gezin. Met overleg besteedt zij haar huishoudgeld, opdat ieder gezinslid het zijne krijgt en kan genieten van smakelijke, gezonde maaltijden. Steeds meer Nederlandse huisvrouwen komen bij de bereiding van die maaltijden weer tot de ontdekking, dat zij roomboter nodig hebben. Zij willen profijt trekken van de natuur-vitaminen voor een goede gezondheid en van de fijne smaak voor een betere eetlust. Zij weten hun huishoudgeld zodanig te verdelen, dat er plaats is voor roomboter. In het buitenland heeft men ook reeds onder vonden, dat dit mogelijk en nodig is. Daar gebruikt men zelfs 2 tot 4 maal zoveel*) roomboter als in Nederland. De moe ders, die dit voor beeld navolgen, ver dienen zeer zeker bewondering voor hun goede zorg! De nauwkeurige cijfers zijn: in Zweden. 3,64x zoveel België. 3,63x Duitsland 2,3 x Frankrijk 2,43 x Zwitserland 2,13 x tl» in Nederland per hoofd per jaar Publikatie: Het Nederlands Zuivclbureau. 's-Gravenhage Op de dezer dagen gehouden dertiende jaarvergadering van de „Vereniging van Nederlandse Koopvaardijkapiteins van 1943" heeft de voorzitter in zijn jaarrede vooral over drie problemen gesproken: Het verloop onder de koopvaardijofficieren, de afnemende animo voor de opleiding aan de zeevaartscholen en de ouderdomsvoorzie ning. Alle drie houden naar sprekers me ning verband met elkaar. Wanneer een ka pitein, een stuurman of werktuigkundige de zee de rug toekeert, betekent dit, dat hij een walbetrekking aanvaardt, die hem op de lange duur, aantrekkelijker lijkt dan de positie van kapitein of hoofdwerktuig kundige. Vex-schillende feiten zijn hiervan de oor zaak; vooral de nivellering in inkomsten welke na de oorlog tot stand is gekomen en slechts door een zeer matige denivel lering bij de laatste gageverhoging is ge volgd. Voorts de sterk gedaalde koop kracht van het geld en de sterke progres siviteit der inkomstenbelasting, aldus de spreker. De kapiteins bevinden zich in de zelfde positie als de hogere ambtenaren maar gelukkig denken vele reders anders over dit probleem dan de overheid. De be lastingkwestie had de volle aandacht. Aan het feit, dat het in de oorlog onder zeer moeilijke omstandigheden verdiende voor 9. Nauwelijks was het rare toestel tot rust gekomen, of Panda klauterde er haas tig uit. „D-daar ga ik n-nooit meer in!" stotterde hij, terwijl hij zich duizelend vasthield, „je kr-krijgt ongelukken met dat ding!" Daar kon de agent van meepraten. Hij kwam gehavend uit de boom en storm de driftig op hen toe. „Twee keer heb ik al een opzwieper van dat wetteloze appa raat gekregen!" brieste hij. „Dat gaat te ver! Jullie zijn me een verklaring schul dig!" „Met plezier!" antwoordde Knutse- Iter. „Kijk, als ik deze hefboom overhaal, gaat de schroef draaien enEn met een kreeg de veldwachter zo'n harde mep van de rondmaaiende bezem, dat hij ach teruit sloeg. „Oei!" hijgde Panda, „dat is de derde keer!" Dit had de veldwachter ook bij zichzelf vastgesteld. Hij kwam mompelend overeind en begon zijn zwaard te trekken. Panda en Knulseleer oordeel den het nu toch maar beter om er als de wind vandoor te gaan. „Spijtig", bromde Knutseleer. „Alles loopt mis. En het ging eerst nog wel zo sappig!" een belangrijk deel door de fiscus werd op geëist, is niets meer te veranderen. Wel kunnen wij trachten het belastingvrije ge deelte van het inkomen te vergroten, daar besparingen uit het kapiteinsinkomen no dig zijn als aanvulling op de pensioenen, die in sommige gevallen slechts tien pro cent van het activiteitssalaris bedragen, in de meeste gevallen om de twintig procent zweven en in slechts zeer enkele gevallen hierboven komen. Wij richten dan ook een rekwest aan de staatssecretaris van Finan ciën om bij de herziening van de wet op de Inkomstenbelasting een gunstiger regeling te verkrijgen. Schade. De Amerikaanse Senaat heeft een wetsvoorstel goedgekeurd om een be drag van bijna tienduizend dollar aan het Vaticaan te betalen als vergoeding voor schade door Amerikaanse bommen veroorzaakt. Russen. Ruim zevenhonderd passagiers, voor het merendeel Russen, hebben zich in Buenos Aires en Montevideo inge scheept met bestemming de Sovjet-Unie om zich daar te gaan vestigen. Kloppen. Een Duitse grammofoonplaten maatschappij heeft een langspeelplaat van hartkloppen gemaakt. De plaat is bedoeld voor het medisch onderwijs. Pijnlijk. In de Verenigde Staten zijn zeven van elke tien schoolhoofden voorstan ders van lichamelijke straffen voor de leerlingen. Dit is gebleken bij een opinie-onderzoek. Neergestort. Bij een bombardements-oefe- ning in Zuid-Sumatra is een bommen werper van de Indonesische luchtmacht neergestort. De vijf bemanningsleden kwamen hierbij om het leven. Grafkelder. Vaticaanse werklieden hebben de kist met de stoffelijke resten van Paus Pius de Negende gevonden in een grafkelder van een Romeinse basiliek. De stoffelijke resten zullen als onderdeel van het proces tot zaligverklaring for meel worden erkend. Doortocht. Gedelegeerden van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap hebben een ontmoeting gehad met Zwitserse autoriteiten ter bespreking van een ontwerp-overeenkomst inzake directe internationale spoorwegtarieven voor vervoer door Zwitserland van ladingen kolen en staal. Hoofdkwartier. De Zuidoostaziatische Ver dragsorganisatie (ZOAVO) heeft haar hoofdkwartier gevestigd in Bangkok en zal nu waarschijnlijk een campagne be ginnen om meer leden te krijgen. Benoemd. De 51-jarige generaal Sir Dudley Ward, plaatsvervangend chef van de Britse imperiale staf, is benoemd tot opperbevelhebber der Britse strijd krachten in Duitsland en van de Noord se legergroep van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. De benoeming zal in januari 1957 van kracht worden. Poort. Israëlische archeologen hebben een gedeelte van een oude muur van de stad Jaffa blootgelegd. Het departement voor antiquiteiten te Tel Aviv maakte be kend dat men ook een bronzen toe gangspoort ontdekt heeft. De poort dateert uit het rijk van Ramses de Tweede, de tijd van de exodus uit Egypte. Men kende het bestaan van deze poort reeds uit oude inscripties. Maximum. West-Duitsland zal waarschijn lijk de in 1952 afgeschafte maximum snelheid weer ipvoeren. Een wetsont werp in die zin is al door het kabinet goedgekeurd. Er is vastgesteld, dat na de afschaffing van de snelheidsbeper king meer en ernstiger ongelukken zijn gebeurd. Doodstraf. Een gezamenlijke commissie uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden en de Senaat heeft haar goedkeuring gehecht aan een zeer streng wetsontwerp op de controle betreffende de handel in verdovende middelen. Vol gens dit ontwerp zullen zij, die heroïne een van de schadelijkste verdovende middelen aan minderjarigen ver kopen. ter dood veroordeeld worden. Leren kijken. In het nieuwe schooljaar zullen in Maryland in de Verenigde Staten proeven worden genomen met schooltelevisie. Eén onderwijzer zal zesduizend kinderen tegelijk les kunnen geven, terwijl hij ook vragen zal kunnen stellen en vragen van de leerlingen be antwoorden. Men schat, dat per toestel een twintigtal kinderen de lessen zal kunnen volgen. De proef is bedoeld om te onderzoeken, op welke wijze door mid del van televisie het ernstig tekort aan onderwijzend personeel in de Verenigde S+aten kan worden ondervangen. Vodden. Een voddenraper uit Oost-Eeklo in België, heeft op een vuilnisbelt te Evergem een ijzeren doos gevonden, waarin vijfentwintig ringen, een arm band en een kunstgebit lagen. De vod denraper. die de waarde ervan niet ken- dp. stak de ringen en de armband in zijn zak. maar gooide het gouden kunstgebit weg. Tn een herberg ruild» hij de ringen voor enkele glazen bier Een veldwach ter. die dit te weten kwam. stelde een onderzoek in. Negentien van de vijfen twintig ringen zijn reeds teruggevonden en wachten nu op bet gemeentehuis op hun rechtmatige eigenaars. DE bladluisleeuw is een meedogenloos verdelger. Van bladluizen in het bijzonder waarvoor hij op onze bijzondere waar dering aanspraak kan maken maar eventueel ook van jongere soortgenoten die voor zijn grimmige grijplangen ver schijnen. Evenals bij de mierenleeuiv ein digen de kaken van dit dier in een paar kromme dolken, waarbinnen een kanaal loopt, en met deze tangen wordt de prooi gegrepen en uitgezogen, zodat er weinig méér overblijft dan een leeg omhulsel. En om deze omhulsels gaat het vandaag eigenlijk. Want het is momen teel minder belangrijk te we ten dat de bladluisleeuw de larve van de gaasvlieg is en dat de gulzige woesteling, die zonder ophouden jacht op bladluizen maakt, na de verpopping als een rustig wezentje op vier prachtige vleugels vreedzaam door de lucht zweeft. Met deze elfachtige toestand van het volwassen insect kunnen we ons werkelijk niet op houden, omdat het grimmige en kwaad aardige nu eenmaal een veel grotere in druk op ons maakt. En hiertoe moet zeker ook gerekend worden de camouflage die de bladluisleeuw toepast met behulp van de door hem uitgezogen slachtoffers. Is een luis door de kaken van deze ro ver vastgegrepen, dan worden eerst ver terende enzymen in het slachtoffer ge spoten, waardoor de inwendige organen in ongeveer tien minuten zijn opgelost. Dan wordt de prooi leeggezogen zodat niets anders overblijft dan het bleke huidje. Met dit resultaat nog niet. tevreden, pakt de rover ook dit lege omhulsel met zijn tangen vast en werpt het met een behen dige draaiing van de kop op zijn rug, waar zich reeds een geweldige afvalhoop van lege velletjes bevindt! Het dier verzamelt namelijk alle afval van zijn vermoorde slachtoffers om zich daaronder voor zijn vijanden te verbergen. Wie had ooit een dergelijk boosaardig cynisme durven ver wachten? Maar de bladluisleeuw slaat in dit op zicht voor niets. Zijn hele lichaam is er op gebouwd om afval, dat los op zijn rug wordt geworpen, vast te houden en mee te torsen. En het verzamelen van de lijken van zijn slachtoffers geschiedt werkelijk niet uit een soort opruimingswoede, want dan zou dit monster in de ogen van me nige huisvrouw nog zo kwaad niet zijn. Neen, het dier verbergt het eigen vege lijf onder de vellen van de kale, uitgezogen luizen, om zelf minder in de gaten te lopen. Dit bleek duidelijk uit een waarneming van R. Nachtwey, die zag dat een volwassen bladluisleeuw een jongere soortgenoot in zijn tangen klemde en op de gebruikelijke wijze leegzoog. Ook dit jongere dier had reeds een stapeltje huiden op zijn rug aangelegd, dat hij tot het mo ment van de moord blijmoedig had meegetorst. Toen hij door zijn grotere soortgenoot uitgezogen was, had deze ca mouflage volgens de moordenaar geen zin meer. Daarom plukte de moordenaar ook deze camouflage nog van de rug van zijn arme slachtoffer en stapelde het op zijn eigen rug! Een verschrikkelijk voorbeeld van hebzucht, weliswaar, maar tevens een bewijs dat opruimwoede de bladluisleeuw vreemd is. Want in dat geval had hij ook het lijk van een vermoord familielid op zijn vuilnisbelt gedeponeerd. We kunnen er nog even op wijzen, dat de gaasvliegen, door de niets ontziende moordzucht van hun larven, genoodzaakt zijn de eieren op steeltjes op de bladeren te plaatsen, zodat de bladluisleeuw er on derdoor loopt. Anders zouden ook deze eieren aan de uitgekomen larven ten offer vallen en zou deze soort zichzelf uitroeien! Laten we nu over iets lieflijkers praten. Wat denkt u van honing? Daarover morgen. (Nadruk verboden). h. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2