Amerikaanse deskundige over gevolgen van atoomoorlog Klein avontuur in Peniche Uitgaan in Haarlem De spanning is er af een goed horloge Agenda voor Haarlem fantasie ^"Hoe is het ontstaan?^ Vijftig jaar geleden Aanval, op Sovjet-Unie gericht, zal stellig ook het Westen treffen 't Silver Stoepke NAAIMACHINES Dreigende staking in de staalindustrie der V.S. Surinaamse oud-minister tot acht maanden veroordeeld Tsjoe En Lai wil over Formosa praten Papieren van Amerikaanse geheime dienst gestolen Europese landen vragen Eonn schadevergoeding Nieuwe wapens voor de Amerikaanse marine Interview van Adenauer wekt verontwaardiging Ollenhauer: Groot gebrek aan politiek inzicht Partijbijeenkomsten in Turkije aan banden Kerkelijk Nieuws Dit woord: SCHELVIS ln Canada gaat de strop wellicht verdwijnen Uit Haarlems Dagblad van 29 junil 906 VRIJDAG 29 JUNI 1956 WASHINGTON (United Press) Luite nant-generaal James M. Gavin, hoofd van de afdeling onderzoek van het Amerikaan se leger, heeft een verklaring afgelegd voor een subcommissie van de senaat die de sterkte van de Amerikaanse en van de Russische luchtmacht in onderzoek heeft. Gavin verklaarde dat wanneer de Verenig de Staten een aanval met alle macht en alle atoomwapenen op Rusland zouden doen dit „enige honderden millioenen do den zou kosten". Dit dodenaantal zou niet beperkt blijven tot Rusland; de dodelijke straling zou zeker Japan en de Philippijnen hereiken alsook diep in West-Europa door dringen. Dit betekent dat de deelgenoten van de Verenigde Staten aan de Noord- atlantische verdragsorganisatie, de Zuld- oostaziatische verdragsorganisaties en der gelijke organisaties geenszins gevrijwaard zijn van de gevolgen van een atoomoorlog, tegen Rusland gericht. Senator Henry M. Jackson, een Demo craat, verklaarde geschokt te zijn door deze verklaringen. Hij wees er met nadruk op dat de NAVO-partners dit niet zouden waarderen. Gavin heeft niet verteld wat er zou ge beuren, wanneer Rusland de Verenigde Staten zou bombarderen. Maar hij gaf wel de juistheid toe van een artikel in een blad1 waarin gezegd werd dat honderdtien wa terstofbommen, die met tussenpozen van tien minuten op de Verenigde Staten zou den vallen, zeker zeventig millioen mensen zouden doden en honderden vierkante kilo meters voor vijftig jaar en langer onbe woonbaar zouden maken. De Republikeinse senator James H. Duff vroeg aan Gavin: „Indien een atoom oorlog zou uitbreken en onze strategische luchtmacht een aanval op Rusland zou on dernemen waarbij de bommen zo tot ont ploffing werden gebracht dat de wind de radio-actieve wolken naar het zuidoosten van Azië en Rusland zou drijven, wat zou den dan naar uw mening de gevolgen zijn?" Hierop antwoordde Gavin, dat men schat dat er eep. paar honderd millioen doden zouden vallen, hoofdzakelijk in de Sovjet- Unie, maar ook in Japan en tot op de Phi lippijnen. Mocht de wind in een iets andere richting waaien dan zouden er diep in West-Europa nog slachtoffers vallen. Gavin zei dat de ongelooflijke vernieti ging die plaats zou vinden de mogelijkheid1 van een totale oorlog vermindert. Maar hij meende dat een oorlog op grote schaal ook zonder kernwapenen mogelijk bleef. Hij De „United States Steel Corporation" heeft heden medegedeeld dat zij vanavond zal beginnen met het doven van de vuren in haar hoogovens, dit met het oog op de mogelijkheid, dat zaterdag in de Ameri kaanse staalindustrie een staking zal uit breken. Verwacht wordt dat de andere grote staalbedrijven dit voorbeeld zullen volgen. Inmiddels worden de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers over een nieuw arbeidscontract voortgezet, teneinde te trachten, een staking te voorkomen. Een woordvoerder der United States Steel deelde mede, dat het afkoelen der hoog ovens een voorzorgsmaatregel is ter voor koming van mogelijke zware schade aan de installaties. PARAMARIBO, (United Press). De Surinaamse oud-minister Karamat Ali is door een lager gerechtshof wegens ver duistering veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Kgramat Ali werd vrijgesproken van meineed. De oud-minister is tijdelijk op vrije voeten gesteld. Hij gaat in hoger beroep: ADVERTENTIE De examenkoorts is over. Ze zijn GESLAAGD. Geef hun nu de beloning die ze dubbel en dwars verdiend hebben. Wat dacht u van waar ze reuze trots op zijn o.a. een PONTIAC v.a. ƒ55.— een INDUS v.a. ƒ49.75 een PRISMA v.a. ƒ49.75 een ZENTRA v.a. ƒ45.— dan is er dubbel feest. Een PRACHT collectie vindt u bij Grote Houtstraat 49 - Telefoon 20049 De kleine zaak met de grootste keuze VRIJDAG 29 JUNI Minerva: „Vier stappen in de wolken". 18 jaar. 8.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochel de," 14 jaar, 7. en. 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille," 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrou wen in de nacht," 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade. de wreker," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gas-oil," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria's," 18 j., 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg, 7.30 uur: Uitvoering leerlingen muziekschool Toon kunst ZATERDAG 30 JUNI Minerva: „Douane Boem," alle leeftijden, 2.30 uur; „Vier stappen in de wolken," 18 j., 7 en 9.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochel de," 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: r 's Canaille," 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur studio: „Phfft," 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur T ido: „Vrouwen in de nacht." 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, de wreker," 18 jaar. 7 en 9.15 uur. „Terug naar Bataan." >.3Ó uur. Rembrandt: „Gas-oil." 18 jaar, 2. 4.15 7 en 9 15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria's." 13 j„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Openlucht theater. Bloemendaal: 8 uur, uitvoering bal letschool Maud Kool. wees erop, dat plaatselijke conflicten zon der atoomwapenen kunnen worden uitge vochten. Volgens zijn verklaring zou een totale oorlog de dood kunnen betekenen van het Russische volk dat op tweehonderd mil lioen geschat wordt; en van het Ameri kaanse wanneer de Russen in staat zijn ge noeg atoomwapenen te lanceren. HONGKONG (Reuter-AFP) Tsjoe En Lai, premier van communistisch China, heeft verklaard dat zijn regering bereid is met de Chinese nationalisten te onderhan delen over „de vreedzame bevrijding van Formosa". Tsjoe zei dit in een toespraak tot het Nationale Volkscongres, de volksvertegen woordiging. „Het Chinese volk is vastbe sloten Taiwan (Formosa) te bevrijden. Dit is de wil van de zeshonderd miljoen Chi nezen", zei hij. Er waren twee manieren om Formosa te bevrijden: door oorlog en langs vreedzame weg. Het Chinese volk zou zo veel mogelijk de laatste weg kiezen. Tsjoe meende, dat. de kans op een vreed zame regeling toeneemt. Hij beloofde de nationalisten, die voor de zaak van de Chinese Volksrepubliek zou den gaan werken, vrijheid van bestraffing voor begane daden en hij nodigde natio nalistische beambten en militairen tot be zoeken aan het vasteland uit. Tsjoe werd hartelijk toegejuicht toen hij verklaarde, dat de grote meningsverschil len tussen communistisch China en de Ver enigde Staten vriendschappelijke betrek kingen tussen de twee volken niet in de weg mogen staan. Aanbod afgewezen De regering van Formosa heeft het aan bod tot onderhandelingen over „de vreed zame bevrijding" van Formosa van de hand gewezen. De nationalistische regering geeft op haar beurt uiting aan haar vast beslotenheid om het Chinese vasteland te (Van onze correspondent in West-Duitsland) Thans is bekend geworden dat in de Beierse stad Würzburg uit een huis waar in een bureau van de Amerikaanse gehei me dienst was gevestigd een kast met een karthotheek is gestolen, die de namen van de agenten bevat die in de Oostzone van Duitsland voor deze dienst aan het werk zijn gezet. Het kantoor was bezig te verhui zen en een Duitser, die al jarenlang op het kantoor werkte, maar blijkbaar met het Oosten in verbinding stond, heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt de kast, waarin zich ook nog andere belangrijke pa pieren bevonden, 's nachts te stelen. Kort daarop is door premier Grotewohl van Oost-Duitsland bekend gemaakt, dat 137 Amerikaanse agenten zijn ontmaskerd. De Beierse minister van Binnenlandse Zaken, GeiSlhöringer, heeft in de Landdag te München medegedeeld, dat in de laat ste tijd in -Beieren»weer eensterkerefhfil tratie van communisten uifrhet Oosten, een meer intensieve propaganda der commu nisten en bovendien een levendiger activi teit van neo-nationaal-socialisten moeten worden vastgesteld. Verleden jaar zijn al leen in Beieren 161 agenten uit de staten van het oostelijke blok ontmaskerd. BONN (DPA/Reuter) Nederland, België, Luxemburg, Groot-Brittannië, Frankrijk, Griekenland, Noorwegen en Denemarken hebben de Duitse Bondsrepubliek in nota's verzocht om schadevergoeding voor hun onderdanen, die tijdens de Duitse bezetting in de tweede wereldoorlog door toedoen van de nazi's onrecht hebben geleden. De nota's betreffen alleen schadevergoe ding voor individuele personen. Het West- duit.se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de verzoeken thans in studie. ADVERTENTIE ONTDEK BI] dataslns voor oostuumt Het stijlvolle cos- tuum van deze tijd is het fantasie costuum... tenmin ste, als coupe en snit even chic, even gedistingeerd zijn als het dessin - zoals bij de Brixon costuums met pcr- macoupe. Brixon, dat is „supcrcon- fectie in maac- kwalitcit" f 24 -tot 154- jDcrconfeoll* In mufkwalHM t>l| f&putaOu <wiic ZX. - 9X.-fQZ' GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 HAARLEM TELEF. 15438 WASHINGTON (Reuter/AFP). De Amerikaanse minister van Marine, Char les Thomas, heeft een senaatscommissie meegedeeld, dat de marine thans over een anti-duikbootwapen beschikt, dat een revolutie op dit gebied betekent. Hij gaf geen nadere bijzonderheden. Deze gaf hij wel over de „Skywarrior", een tweemotorig straalvliegtuig van de marineluchtvaart dienst, dat met een actie-radius van 2500 kilometer atoombommen kan vervoeren, waarbij op zeer grote hoogten en onder alle weersomstandigheden kan worden ge opereerd. Ook zei hij, dat de marine beschikt over een vliegende bom, „regulus" genaamd, die van een schip kan worden afgeschoten en een reikwijdte van achthonderd kilometer heeft. Het nieuwe viermotorige water vliegtuig „seamaster" met straalaandrij ving, waarmee nu proeven worden ge nomen, kan ook waterstofbommen ver voeren, aldus de minister. Het hoofd van de afdeling, geleide pro jectielen bij de luchtverdediging, luite nant-kolonel Sigley, deelde mee, dat de specialisten van het Amerikaanse leger ge- loven.vóór 1960 een doeltreffend verdedi- dingswapen tegen geleide projectielen, ook die van het intercontinentale kaliber, te kunnen construeren. Doodvonnis tegen Bakoet CANTHO (Reuter) Het speciale ge rechtshof te Cantho in Zuid-Vietnam heeft het tegen de leider der strijdkrachten van de opstandige Hoa Hao-secte, generaal Bakoet, uitgesproken doodvonnis wegens „moord, plundering, brandstichting en medeplichtigheid aan afpersing" bekrach tigd. Bakoet heeft het ten laste gelegde ontkend en om een nieuw proces verzocht. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Bondskanselier Adenauer heeft veel stof doen opwaaien door een interview met het Amerikaanse persbureau „International News Service" waarin hij uitdrukkelijk verklaarde te weigeren rich met Moskou in verbinding te stellen betreffende de her eniging van Duitsland. Die hereniging mag volgens hem slechts door de vier grote mogendheden besproken en behandeld worden. Adenauer wil zelfs niet eens bij de Russen aankloppen met een voorstel om in de Oostzone vrije verkiezingen te houden. Wanneer West-Duitsland met Rusland zou onderhandelen, aldus Adenauer, zou in de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk de verdenking kunnen ont staan dat de Duitsers zich aan de kant van Rusland willen scharen. Wij Duitsers moe ten dat niet van ons standpunt uit zien, maar van het standpunt van de vrije we reld. De bewoners van de Oostzone, zo zei de Bondskanselier, wensen een scherpe koers tegenover de Russen en zij hebben gelijk. Wanneer men een Rus de waarheid zegt, scheldt hij misschien, maar hij heeft respect. Wanneer men hem echter vleit of hem niet de waarheid zegt, beschouwt hij dat als een teken van zwakte. Wanneer ik er vandaag of morgen niet meer zal zijn, zo ging Adenauer voort, dan hopen de Rus sen West-Duitsland zonder bloedvergieten in handen te kunnen krijgen. En als zij West-Duitsland in hun macht hebben, zal hun potentiëel even sterk zijn als dat van de Verenigde Staten. De Sovjet-Unie zou dan agressief kunnen worden. Zij zou er dan op staan dat de Amerikanen Europa ontruimen. In de kringen van de Westduitse opposi tie heerst heftige verontwaardiging over deze verklaring van de Bondskanselier. De aanvoerder van de socialisten, Ollenhauer, verwijt hem een groot gebrek aan politiek inzicht en dr. Dehler, de leider van de „vrije democraten," bestempelt Adenauers interview als een bewijs van politieke on vruchtbaarheid. Hij zegt dat Adenauers uitlatingen aantonen dat hij tekortschiet wat Duitslands toekomstig lot betreft. Zelfs in Adenauers eigen partij is men het niet met zijn opvattingen eens. De pas van een reis naar de Verenigde Staten teruggekeerde Bondsdag-afgevaardigde van de C.D.U., MullerHermann, een journa list uit Bremen, die daar indertijd heeft meegeholpen de C.D.U. op te richten, heeft er in de persdienst van zijn partij voor ge pleit dat men op zorgvuldig voorbereide wijze contact met Moskou zal zoeken. Vol gens hem moeten nieuwe voorstellen wor den uitgewerkt om tot een oplossing van het Duitse probleem te komen en die voor stellen dienen te worden aangepast aan de veranderde Russische politiek. ISTANBOEL (A.F.P.) In Turkije is een wetsvoorstel aangenomen, waarbij voor partijbijeenkomsten die niet in de verkie zingstijd vallen eerst toestemming aan de autoriteiten gevraagd moet worden. Rede nen en doel van deze bijeenkomst moeten dan duidelijk omschreven worden. Voor politieke betogingen gelden dezelf de voorschriften. Bij de debatten over dit wetsontwerp verlieten de oppositie-afge vaardigden uit protest het parlement; zij onthielden zich van stemming. De Turkse premier Menderes heeft ver klaard dat de nieuwe wet geen onderdruk king van de vrijheid betekent. ADVERTENTIE PORTUGAL, juni. We re den op 'n laaiendhete woens dagmiddag het Portugese vis sersdorpje Peniche binnen. Het ligt tachtig kilometer ten noordwesten van Lissabon aan de Atlantische kust. De meeste toeristen laten het plaatsje in de meest letter lijke zin links liggen en be zoeken liever het iets verder gelegen Nazare, dat zich be- hagelijk koestert in de be schuttende arm van een steile heuvel. Maar ik wist, dat het ruime strand daar nog te klein zou zijn om alle vreemdelingen te bergen, die er een dagje komen contro leren of alles werkelijk waar is wat de reisgids van Na zare zegt. Peniche had voor mij de bekoring van het on bekende en bovendien was ik benieuwd of de Portugezen gelijk hebben met hun be wering, dat de vissersvrou wen een soort kant vervaar digen. waartegen het be faamde produkt van Valen ciennes het moet afleggen. Het was de tijd van de siesta en in de hoofdstraat, was geen kip te zien wel lagen er enkele honden in de zon te slapen en knipoogde een vette kat mij uit een vensterba'nk lodderig toe. In de haven wiegden een stuk of wat barkjes gezapig op de golven. We tuften verder. Dan maar even de nu hellen de weg op, naar een door een grimmige muur omgeven gebouw. De weg voerde recht naar de toegangspoort. Dichter- bijgekomen zagen we. dat om de muur een gracht liep. De poort was bereikbaar over een ophaalbrug. Een oud kasteel? Dat zouden we dan wel zien; in ieder geval leek het iets officieels, want er stond een soldaat op wacht. Ratelend reden we de op haalbrug over en stopten. En toen gebeurde er een serie verrassende dingen. Nog voordat een van ons zijn hoofd uit het portierraampje kon steken om de wens te kennen te geven toegelaten te worden, nam de schild wacht stram de houding aan, geweer bij de voet, kwam vervolgens in actie door de poort wagenwijd open te gooien ging weer mooi staan. Onverstoorbaar bracht mijn metgezel de wagen op gang. Wij knikten in het voorbij gaan de soldaat met vriende lijke ernst toe en gleden een binnenplein op. In de scha duw van de muur vonden we een ideale parkeerplaats. Een groepje mannen in grauwe overalls stond in de verst van ons verwijderde hoek. Zij keken nieuwsgierig naar ons, maar zeiden niets. Wij stapten uit. pakten onze camera's 'van de 'achterbank en zochten naar dè strate gisch beste .opstelling voor een foto van.het slapende vissersdorp. Enkele tientallen meters van ons af zagen we een ste nen trap naar de top van de wal. Bedaard beklommen we de uitgesleten treden. Peniche lag aan onze voeten een beter punt dan dit zouden we moeilijk kunnen vinden. Klik, zei de sluiter en de eerste foto was ge maakt. We besloten om de hele muur te wandelen en onderweg goed naar andere mogelijkheden uit te kijken. Op dat ogenblik ontstond er enig rumoer op het plein. Uit het gebouw tegenover ons kwamen twee militairen op ons af. Zij riepen iets en gesticuleerden heftig. Toch leken zij meer bezorgd dan kwaad. „Wat voert u daar uit?" schreeuwde de hoogste in rang, een onderofficier, in uitstekend Portugees. Wij roken een overtreding en trokken ons onschuldigste gezicht. „We zijn bezig het dorp te fotograferen", legde ik in slecht Portugees uit. „Muito bonito", riep ik vriendelijk naar beneden, „heel mooi". Lof voor hun land kan Por tugezen soms zo vertederen, dat zij allicht iets door de vingers zien. Een vloedgolf van vol maakt onbegrijpelijke woor den sloeg tegen de muur aan. We knikten. „Sim. muito bo nito", zei ik nogmaals ver heugd. Maar daar ging het niet om. Het gebaar, waarmee de onderofficier ons van de top van de muur wenkte, was niet mis te verstaan. Wii kwamen. Het gesprek werd nu op gelijk niveau voort gezet. „Hoe komt u hier?" wilde onze ondervrager weten. Ik wees met een kloek ge baar naar de nu weer geslo ten poort. „Maar u mag hier hele maal niet komen", zei de sergeant wanhopig. „Dit is een 'gevangenis!" De rest is gauw verteld: we lieten onze papieren zien en mochten zelfs zonder standje vertrekken omdat we „estrangeros" waren. We hebben ons daarna nog een uurtje aan de kant van Peni che gewijd. Mooi werk, dat zagen we wel, maar aan ver gelijkingen met andere voort brengselen van handwerk- kunst wagen we ons liever niet. En nu moet ik er om wille van de waarheid toch nog iets bij vertellen, ook al komt dat er wellicht enigs zins als een anticlimax ach teraan. Wie uit dit voorval concludeert, dat het in Por tugese gevangenissen toch wel vreemd gemoedelijk toe gaat, is te haastig. In som mige afgelegen streken zal men mogelijk kunnen mee maken, dat men op het dorpsplein door mannen ach ter tralies wordt toegeroepen om een sigaret of een paar escudos. Dergelijke strafin richtingen bestaan nog hier en daar. Vaak zitten de vrou wen onder de ramen te breien en maken een gezellig praatje met de gevangenen. In een zich snel ontwikke lend land als Portugal blijft het oude wel eens enige tijd bestaan naast het allermo dernste. En van dat laatste ben ik zeer onder de indruk gekomen. Men heeft van de ervaringen van de hele we reld kunnen profiteren om een paar gevangenissen te bouwen, waarbij de onze het als hopeloos ouderwets moeten afleggen. Bovendien past men er rehabilitatie methoden toe, die gebaseerd zijn op de meest humane op vattingen. En wat de gevangenis van Peniche betreft u hoeft heus niet meer te proberen er met een brutaal gezicht binnen te dringen. Ze zijn er nu gewaarschuwd. J.K. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Eindhoven (vac. H. J. F. Wesseldijk) (toez.) E. Sneller te Middel burg. Aangenomen naar Rauwerd (toez.) H. E. Vermeulen, vic. te Weesp. Bedankt voor Middelhamis C. Treure te Ederveen voor Vlaardingen (wijkgem. 6) A. H. Lentz te Hellendoorn. Benoemd tot leider van de sociaal-agra rische voorlichting van landbouworganisa ties in het noorden ds. J. Colijn te Wolden- dorp; tot hoilppred. te Eenrum (Gron.) C. W. Schlingeman, vicaris te 's-Gravenhage. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Krommenie mej. I. E. Jansen, vicaris te Retranchément. Geref. Kerken Bedankt voor Scheveningen W. v. d. Lin den te Rotterdam-Kralingen. Een schelvis is een vis waarvan het vlees in plakjes uiteenvalt. Een schel wij zeggen thans in enigszins ander ge bruik; schil is de buitenste bekleding van een vrucht, een knol, een noot en zovoorts en in het bijzonder: de vliezige schil. Zo wordt het ook gebruikt voor: vlies over het oog. In die zin is het nog heel gewoon in de aan de Bijbel ont leende zegswijze: de schellen vallen hem van de ogen, voor: hij houdt op ver blind te zijn, hij ziet plotseling de zaak in het juiste licht. Men vindt de plaats in Handelingen 9 18, waar staat: Ter- stont vielen af van sijne oogen gelijck als schellen, dat wil zeggen: het was ^hem alsof een vlies van zijn ogen afviel.^ TONEEL EN DANS Donderdag 5 juli, Minerva Theater, 20.15 uur: Een vrolijk zomerprogramma, waaraan meewerken Willy Walden en Piet Muyse- laar als de dames Snip en Snap, verder Teddy en Henk Scholten, Aase Rasmus sen, Bert van Dongen en René van Dooren. MUZIEK Vrijdag 29 juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Uitvoering van leerlingen van de Muziek school van Toonkunst, directeur P. Vincent. Zaterdag 30 juni, Dreefzlcht, 20 uur: Concert door het Christelijk fanfarekorps „Arti et Religioni". Zondag 1 juli, Concertgebouw, 12.30 uur: Zangfestival ter gelegenheid van het der tigjarig bestaan van de r.k. zangvereni ging „St. Caecilia". Aan dit zangconcours nemen zeventien zangkoren deel. Zondag 1 juli. Openluchttheater, Bloemen daal, 15 uur: Pianorecital door Emmy van Eden, afgewisseld met gramofoonmuziek. Dinsdag 3 juli, Concertgebouw, 20 uur: Twee de zomerconcert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey met solistische medewerking van Herman Salomon, viool. Het program ma vermeldt de ouverture De Hebriden, het Vioolconcert en de Vierde Symfonie van F. Mendelssohn-Bartholdy. Dinsdag 3 juli, Tuinzaal Concertgebouw, 19.30 uur: Leerlingenuitvoering van het Haarlem Muziekinstituut onder leiding van Nico Hoogerwerf. Dinsdag 3 juli, Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert door de stadsorganist Piet Kee. Uitgevoerd worden werken van Neder landse en Belgische componisten. Donderdag 5 juli, Concertgebouw. 20 uur: Liederenavond te geven door de mezzo sopraan Alida Rebeira Rusch en de pia niste Coby Riemersma. Uitgevoerd wor den werken van. Purcell, Wolf, Schumann, Canlet en Debussy. Donderdag 5 juli. Openluchttheater, Bloe mendaal, 20 uur: Concert door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Het programma vermeldt: Ouverture „Le domino noir" van Gluck, de Legende Zora hayda van Svend- sen, Variaties op een thema van Tsjaikows- ky van Arensky, Notekrakerssuite van Tsjaikowsky, London-suite van Coates. Donderdag 5 juli. Grote Kerk. 15 uur: Orgel concert door de stadsorganist Albert de Klerk. Het programma vermeldt werken van: G. P. da Palestrina, J. S. Bach, G. Böhm, W. A. Mozart, C. Franck en A. de Klerk. Donderdag 5 juli. Grote Markt, 20 uur: Carillonbespeling door Rien Ritter uit Delft. Een carillonconcert door de stads- beiaardier Arie Peters kan men beluiste ren op vrijdag 6 juli, van 11.3012.30 uur. Donderdag 5 juli, Zomerlust, Zandvoort, 20.15 uur: Pianorecital door George van Renesse. Uitgevoerd worden werken van Fr. Schu bert, Fr. Chopin, M. Ravel en C. Franck. DIVERSEN Vrijdag 29 juni, Sportparklaan, 20 uur: Voor stelling van het circus Boltini. Medewer king verlenen: Anthony Boltini, A. Althoff, Bobby Althoff. Kitty Boltini, de Bossies en het duo Cavalinio's. Zaterdag 30 juni, Stadsschouwburg, 20.30 uur: Ter gelegenheid van de opening van het Nationaal Landjuweel 1956/1957 en de Pieter Langendijkherdenking geeft de Ant werpse Rederijkerskamer „De Gouds bloem" een opvoering van „De knecht van twee meesters" van Carlo Goldoni. Zaterdag 30 juni Openluchttheater, Bloemen daal, 20 uur: De balletschool van Maud Kool geeft een leerlingenuitvoering. Zondag 1 juli, Cinema Palace, 10.30 uur: Speciale voorstelling van de operettefilm in kleuren „lm weissen Röss'l". Zondag 1 juli, Studio Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Africa Queen" met Humphrey Bogart en Cathe rine Hepburn. Zondag 1 juli, Rembrandt Theaetr, 11 uur: Speciale voorstelling van de Zweedse die renfilm „Het grote avontuur". Zondag 1 juli, Lido Theater, 11 uur: Speciale voorstelling van de operettefilm „Rose Marie" met Ann Bly'th en Howard Keel. Maandag 2 juli, Concertgebouw, 20 uur: Feestavond ter viering van de coöperatie dag 1956. Opgevoerd wordt de cabaret revue „Coctail-klanken" met medewerking van Tom van Maaren. Ad. Veen, De Ste- fani's, Rob van Reyn en Corrie Brokken. Woensdag 4 juli, Concertgebouw, 14.00 en 19.30 uur: Onder auspiciën van het adoptie comité Ouden van Dagen wordt aan de Haarlemse bejaarden een feestprogramma aangeboden. Medewerking verlenen de familie Richards, hondenshow, de muzikale clown Do Re Mi, H. Bukman als confé rencier en het draaiorgel Jupiter. Vrijdag 6 juli, Concertgebouw, 20 uur: Feest avond van de Coöperatie Haarlem. Voor medewerkenden zie onder maandag 2 juli. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo- De violist Herman Salomon, die dinsdagavond 3 juli met het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding vart Toon Verhey, het Viool concert van F. Mendelssohn-Bartoldy zal uitvoeren. sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandt-tekeningen. Teylermuseum. Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 12-17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kanwterk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk. Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal: Tentoonstelling van werken van de schilder G. H. Breitner. Van 9 juni af tot 8 juli. Museum „Het Huis Van Looy". Tentoonstel ling van werken van de leden van het Genootschap „Kunst zij ons doel". Geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. Van 16 juni tot 16 juli. Vleeshal. Ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking wordt een tentoon stelling gehouden „Rendez-vous der Rede rijkers, vijfhonderd jaar toneel". Geopend dagelijks van 14-17 uur en 's avonds van 19.30-22.30 uur. Van 1 juli tot 2 augustus. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr.181, Tel. 14444 OTTAWA (United Press) Een bijzondere commissie uit beide Huizen van het Cana dese parlement heeft aanbevolen, de dood straf door middel van de strop af te schaf fen, maar in geval van moord de doodstraf door middel van de elektrische stoel en mogelijk door middel van de gaskamer te eisen. De commissie dringt er bij de regering op aan, de doodstraf ook te handhaven voor landverraad en zeeroverij, verder mogen er geen bijzondere bepalingen voor vrouwen gelden. Aanbevolen wordt de doodstraf voor personen onder de achttien jaar ge heel af te schaffen en voor personen onder de eenentwintig te beperken. Het rapport van de commissie zal door de regering worden bestudeerd. HAARLEM. Het schijnt er nu toch van te zullen komen dat de Haarlemmer meerpolder door een spoorlijn doorsneden zal worden om de dorpen onderling en met de stad te verbinden. Het spoorweg plan is door de handen van den Minister van Oorlog gegaan, die geconstateerd heeft dat met de defensiebelangen vol doende rekening is gehouden. Thans staat dus niets meer in den weg voor het ont vangen van rijkssubsidie. Met betrekking tot de op de ontworpen lijnen te bezigen trekkracht is een mis verstand gerezen, nu onlangs de concessie is overgedragen aan de Electrische Lo kaalspoorweg Maatschappij. De lijnen in de Haarlemmermeer zullen niet met elec- triciteit, doch met stoom geëxploiteerd worden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5