Nederland verliest terrein op de Canadese markt Het weer is tegen ons! De Leeuwen O Abdoel en het Vliegende Tapijt FATALE «- V DIAMANTEN Overkoepelende instantie voor de bevordering van de export bepleit Speciale aanbieding Ook de export naar de VS. stelt teleur VERBOUWINGS OPRUIMING RIDDER'S BEDDEN IV3AGAZIJN Steeds meer Nederlanders gaan op reis Vooral belangstelling voor DuitslandFrankrijk en Italië Student liet tas achter met radio-actieve kaas Landbouwer verdronken Weggelopen metselaars bijna allen weer op werk Schout-bij-nacht critiseert kabinetsformateur Verdacht van diefstal van Russische darmen Huurauto verduisterd, negen maanden geëist Vervolging in drie zaken tegen jonge Zaandijker GEWATTEERDE DEKENS GOUD GR OEN TERRA Vijf Haagse jongens namen veertien bromfietsen weg voor „joy-riding" Loco-burgemeester wegens aanrijding veroordeeld Nieuwe militaire orders; waarde 8,2 miljoen Afscheid mr. C. Briët van rechtbank te Amsterdam Onderzoek naar incidenten tijdens verkiezingsstrijd K.V.P. gaat in op voorstel van de P.v.d.A. Honderdtwee-jarige vrouw Rika Hopper weer op de planken Oudste Nederlandse vlieger vijfenzeventig jaar Koffie in toeristen- en geschenkzendingen Alabastine FEUILLETON R. HASSBERGER VRIJDAG 29 JUNI 1956 S „NEDERLAND ZAL ZICH ERNSTIG moeten inspannen om de positie te behouden die het na de oorlog op de Canadese markt heeft verworven. Het is met ztfn export naar Canada achterop geraakt in tegenstelling tot West-Duitsland, Italië en Zweden, die hun exportpositie op de Canadese markt aanzienlek hebben verbeterd. Dit verklaarde de voorzitter van de Nederlands-Canadese Kamer van Koophandel, de heer Anthony Veder, in de donderdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Kamer. De heer Veder gaf toe dat economische factoren hierbij een rol spelen waaraan de exporteurs niet in staat zijn het hoofd te bieden. Hij zei dat Canada voor zijn toe komstige ontwikkeling in het bijzonder ijzer en ijzerprodukten nodig heeft, die Nederland op dit ogenblik niet gemakke lijk kan leveren. De Nederlandse uitvoer naar Canada is hoofdzakelijk agrarisch. Voor 44,5 percent bestaat de totaaluitvoer van Nederland naar Canada uit landbouw- en veeteeltprodukten. De heer Veder hoopte dat Nederland niet nog meer terrein verliest, maar een voor beeld zal vinden in zijn Beneluxpartners, die er in slaagden hun exportvergroting in overeenstemming te houden met de Canadese importvergroting. Een gecombi neerd verkoopkantoor voor bepaalde goe deren en het verwerven van financiële be langen in de Canadese import- en groot handelsorganisatie zou wellicht een stap in de goede richting zijn. In 1955 voerde Canada voor 8 miljoen dollar meer in dan in 1954. Slechts 40,2 percent van de Nederlandse import uit Canada werd gedekt door uitvoer naar dat land. In 1954 was dit percentage 46,9. De heer Veder betwijfelde of de export bevordering wel steeds op de meest ratio nele wijze geschiedt. Er bestaan zeer veel officiële, semi-officiële en particuliere in stanties, die zulk een hoeveelheid publi- katies verspreiden, dat de exporteur die niet over een grote staf van personeel be schikt, gemakkelijk de weg kan verliezen. Elk van deze instanties doet goed werk, maar het zou aanbeveling verdienen hun krachten te combineren en daardoor een efficiënter werkmethode na te streven. In België is een federatie van Kamers van Buitenlandse Handel gesticht, die de wensen van de handel onder de aandacht van de overheid brengt. De heer Veder beval een soortgelijk superorgaan voor ons land aan. Het parti culiere initiatief behoeft niet te worden geschaad. Een organisatie in het expor terende en vestigingen in het importerende land vormen de beste garanties voor een met succes bevorderen van de belangen der exporteurs. In Canada zijn voorts per soonlijke contacten onontbeerlijk voor het bereiken van resultaten. In de jaarvergadering van de Neder landse Kamer van Koophandel voor Amerika heeft de voorzitter, mr. H. Albar- da, een soortgelijk geluid doen horen als de heer Veder. Hij zei onder .meer dat de Nederlandse uitvoer naar de Verenigde Staten slechts 6 percent van de totale ex port bedraagt. „De hoge tariefmuur vormt een barrière, die een merkwaardige pro tectie moet worden geacht in een land, ADVERTENTIE Ook u kunt tot cn met 3 JULI nog van onderstaande koopjes profiteren! KAMPEERDEKENS, grote maat 5.98 Moderne DEKENS van 23.50 voor 17.95 BLOKDEKENS, 1 persoons, thans 21.25 2 persoons, thans 27.50 DIVANBEDDEN, 1 persoons, reeds vanaf 21.50 2 persoons van 45.50 voor 39.75 KANTELBEDDEN, 1 persoons, reeds voor32.50 2 persoons, reeds voor42.50 DUBBEL DIVANBEDDEN, vanaf 53.93 ETAGE BEDDEN, slechts enkele stuks 69.50 LEDIKANTEN, met voetbord, 1 persoons 38.75 iets beschadigd, 2 persoons 51.75 De bekende PERIDA TWIN matrassen 15 jaar garantie. Alleen 1 persoons, 80 cm breed van 69.50 voor 59.50 2 persoons INTERIEUR MATRASSEN 15 jaar garantie van 129.50 voor 99.50 Gen. Cronjéstraat 19 Telefoon 14623 - Na zes uur 21278 waar de vrijheid zo'n grote rol speelt. Een zeer recent voorbeeld daarvan is de KLM, die tien jaar genoegen heeft moeten nemen met de status quo, en nu twee nieuwe lijnen vraagt. De langdurige onderhande lingen hierover hebben geen resultaat op geleverd. Een ander beletsel voor de bevordering van de Nederlandse export naar de VS noemde de voorzitter de onzekerheid ten aanzien van de toepassing der Amerikaanse tarieven, met name of bepaalde tarieven niet onverwacht zullen worden verhoogd. Mr. Albarda constateerde echter dat de Nederlandse exporteurs zich niet die in spanning hebben gegeven als verwacht mocht worden. De Amerikaanse markt is groot en moeilijk en men heeft te maken met een verwend publiek, dat gewend is aan een voortreffelijk produkt in een pri ma verpakking. Aanpassing aan de eisen van de Amerikaanse markt vergt een grote omzwaai. Is een plaats op de Amerikaanse markt echter eenmaal veroverd, dan kan men ook een sterke positie op andere markten innemen. De reislust groeit in Nederland hand over hand. Dit blijkt uit het aantal ver strekte reislnlichtingen door de A.N.W.B. Een op de tien vragers verlangt inlichtin gen over het eigen land. De meeste be langstelling is echter op Duitsland gericht, daarna Frankrijk en Italië. Oostenrijk, Zwitserland en België zijn de drie volgen den op de ranglijst. Opvallend vindt de A.N.W.B. de toegenomen belangstelling voor Spanje en Engeland, doch ook voor Noord- en Zuid-Afrika. Het kamperen blijkt nog steeds de meest voorkomende vorm van toerisme te zijn. Het aantal voetreizigers, zowel als (brom)- fietsende en scooterende kampeerders groeit jaarlijks aanzienlijk, evenals de groep auto-kampeerders, die een woonwa- gentje meenemen. De A.N.W.B. heeft voor deze categorie speciale gegevens, voor ca- ravanners ook technische routegegevens, verzameld. Bovendien is ten behoeve van excursies en dagtochtjes een speciale lijst van voordelige logeer- en éet-établisserhéh- ten opgesteld. De student L. te Delft kwam bij de po litie vertellen, dat hij in een restaurant een verkeerde actetas had meegenomen en wel van zekere De V. De laatste had, meende hij, zijn tas meegenomen en daarin bevond zich een stuk kaas. Nu was hij wel iswaar niet zo aan dat stuk kaas gehecht, maarde tas had naast een radio-actief preparaat gestaan en wellicht was daar door de kaas ook radio-actief geworden en dus schadelijk voor iemand, die er van zou eten. De politie heeft De V. opgespoord, die de tas met kaas bleek te hebben. De tassen kwamen weer bij de rechtmatige eigenaars terecht. De 67-jarige landbouwer D. B. van Elk te Lopik is met zijn rijwiel in een sloot gereden en verdronken. De man had met zijn kleinzoontje een koe naar de weide gebracht, maar op de terugweg miste de kleine jongen plotseling zijn grootvader. Hij keerde terug en zag hem in de sloot liggen. De jongen haalde hulp, maar deze kwam te laat. Het overgrote deel van de honderdtwaalf Amsterdamse metselaars en opperlieden, die van de bouwwerken wegliepen toen drie patroons weigerden langer „zwarte lonen" te betalen, hebben zich gehouden aan hetgeen negen hunner bij vonnis van de president van de rechtbank te Amster dam werd opgelegd, namelijk werkhervat ting bij deze patroons. ADVERTENTIE WIJ ZIJN MET U Zijden OTTOMAN DAMESREGENMANTELS verkoopprijs 69.50, ook g yj- gr. maten, irregulair nu A79 Zuiver wollen DAMES TWEED REGENMANTELS verkoopprijs 75.g aa i-f* maat 36—48 nu AT,919 Italiaanse HERENREGENJAS verkoopprijs 57.50, alle g va pa maten, irregulair nu Grote sortering SPORTCOLBERTS en PANTALONS, nu in zéér lage prijzen. GEN. CRONJéSTRAAT 59 hoek Kloosterstraat Bij te waterlating mijnenveger Sneek De mijnenveger „Sneek" is in de Amster damse haven te water gelaten. Mevrouw G. B. Raterhoff-Tinga, echtgenote van de burgemeester van Sneek, verrichtte de doopplechtigheid. De „Sneek" maakt deel uit van een serie van tweeëndertig mij nenvegers, die op veertien Nederlandse werven ten behoeve van de Nederlandse Marine worden gebouwd. Schout bij nacht W. J. Kruys, vlagoffi cier materieel van de Koninklijke Marine, oefende in zijn toespraak bij de tewater lating kritiek uit op het feit dat de ka- kabinetsformateur, dr. W. Drees, zich een voorstander heeft betoond van inkrimping der marine-uitgaven. Van bevoegde zijde heeft men de uit latingen van schout-bij-nacht W. J. Kruys „merkwaardig" genoemd. Hierbij werd er op gewezen, dat van de zijde van de for mateur geen enkele verklaring is afgelegd, die leidt tot de conclusie, waartoe schout bij-nacht Kruys is gekomen. „Hij heeft zich gebaseerd op speculaties, die nergens enige officiële bevestiging vinden", voegde men hier aan toe. Verdacht van diefstal van zeshonderd bossen gezouten Russische darmen ter waarde van f 12.500 uit een pakhuis van het transportbedrijf V. E. en Co, zijn twee personeelsleden van deze firma gearres teerd, de 22-jarige expeditieknecht A. T. en de 21-jarige chauffeur W. S. uit Rotter dam. Beetje bij beetje zouden zij de darmen hebben meegenomen uit een vat, dat zij toen het tenslotte leeg was onherkenbaar maakten door de merken eruit te halen. In totaal zouden zij aan de verkoop van de partij f 2000 verdiend hebben. Verdacht van de heling werd een vijftal personen uit de vleeswarenbranche aangehouden, de 43-jarige slager J. F. M., de 42-jarige ex pediteur J. v. d. H., de 43-jarige bedrijfs leider J. L., de 56-jarige fabrikant J. M. van S. en de 22-jarige chauffeur T. v. d. V. De zaak is aan het rollen gekomen, door dat de chauffeur enige tijd geleden op straat beroofd werd, en het de politie toen opgevallen was, dat hij over zoveel geld beschikte. Een 24-jarige cineast uit Zaandijk hoor de donderdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek tegen zich eisen we gens verduistering van een kleine perso nenauto die hij in huur had gehad. Hij be weerde zelf, dat hij van plan was geweest om deze te betalen, maar daar was niets van gekomen. Hij werd voorts verdacht van verduistering van een andere automo biel, welke echter niet ten laste was ge legd. Bovendien moest hij terecht staan voor een oplichtingszaak. Hij had in juli 1955 een handelaar bewogen tot levering van een filmcamera door hem een chèque ten bedrage van f 1000 aan te bieden, die echter volkomen ongedekt was. Zelf be weerde hij echter dat hij de chèque alleen maar bij wijze van schuldbekentenis had gegeven. Voor het horen van de benadeel de, die niet aan de getuige-oproep gehoor had gegeven, werd deze zaak aangehou den tot 13 september. De eis in de eerstgenoemde zaak luidde negen maanden met aftrek en onmiddellij ke gevangenneming. De raadsman, mr. B. W. Stomps, vroeg zich af of het voorar rest, dat hij in verband met een andere zaak had, wel van deze straf kon worden afgetrokken, maar de officier, mr. dr. R. W. H. Pitlo, sprak daar zijn vertrouwen in uit. Die andere zaak betrof malversaties met aandelen van „Berkels patent". Wat de verduistering van de auto betrof achtte de verdediger de verklaring van een ge tuige te weinig doorslaggevend om een ver oordeling te doen volgen. Hij vroeg vrij spraak en zo niet, grote clementie met het oog op de volgende zaken, waarvoor zijn cliënt tevens vervolgd wordt. Uitspraak 12 juli. In tien dagen tijds ADVERTENTIE IN DE COURANTE KLEUREN 2 pers. 160x200 1 pers. 120x180 Q_ voor slechts 13» 1 pers. 140x200 voor slechts lb. (Beperkte hoeveelheid) HAARLEM - KRUISSTRAAT 11 Telefoon 11491 voor slechts 10.^® 2 pers. 180x215 voor slechts 2 Vijf Haagse jongens van 15 en 16 jaar, die er de laatste tijd een gewoonte van maakten om snelle ritten te maken op race-bromfietsen, die zij onbeheerd aan troffen, zijn door de Haagse politie aan gehouden. In tien dagen namen zij veer tien bromfietsen mee voor „joy-riding". Gebleken is, dat deze bromfietsen niet op slot hadden gestaan. Van de zijde van de politie is medegedeeld, dat streng zal wor den opgetreden tegen de eigenaars van niet op slot zijnde bromfietsen. Twaalf bromfietsen werden in Den Haag meegenomen. Maar ook in Rotterdam en Delft waren deze vervoermiddelen niet vei lig voor de Haagse scholieren. De snel- brommers werden verwisseld voor andere zodra ze, bijvoorbeeld door benzinegebrek, niet verder konden. Zo werd in Rotterdam een bromfiets meegenomen, toen een uit Den Haag afkomstig vehikel niet meer functioneerde. De bromfiets van een Ame rikaanse dame uit Den Haag werd gevon den in een sloot bij Ypenburg. ADVERTENTIE Abdoel en Mohab zeiden, dat ze honger hadden. Toen grijnsde de ene man vrien delijk. „We zullen je iets lekkers geven!", beloofde hij. En werkelijk kwam hij terug met een schaal vol eten. „Gaan jullie maar naar binnen", zei hij. „Dan kun je 't op je gemak opeten! en dan kun je daar slapen ook, want het wordt al donker!" Abdoel en Mohab gingen in een nauwe kajuit... Veertien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging rijbevoegdheid Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft het vonnis van de rechtbank bevestigd waarbij de 56-jarige W. S. de V., loco-bur gemeester van Nieuw Helvoet, wegens het aanrijden van een meisje tot veertien dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid werd veroordeeld. Op 2 augustus van verleden jaar had hij, toen hij met zijn auto voor naderende wiel- rijders naar links moest uitwijken, een meisje meegesleurd met de linker bumper. De auto reed niet hard en de vader van liet meisje kon zijn kind van de auto los maken. Zij had een beenwond, die zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien maar die later verergerde. Er is een groot lit teken overgebleven' en een deel van het been is nog stijf. De V. verklaarde niets van het voorval te hebben gemerkt. Twee bromfietsers waren hem achterop gereden en hadden hem gedwongen te stoppen. Volgens deze bromfietsers zou de loco-burgemeester, na uitgestapt te zijn, gewaggeld en naar drank geroken hebben. Na afloop van deze ge beurtenis was hij naar Rockanje gegaan, waar hij had gedineerd en drie borrels had gedronken. Hij zou volgens de procureur- generaal echter 's nachts in staat van ken nelijke dronkenschap zijn aangehouden. Hij had toen een halve fles jenever in zijn auto. De verdachte verklaarde op de recht zitting, dat hij wel eens lange reizen maakte naar zijn familie in Friesland en dan onderweg een scheut jenever in zijn koffie deed. Uit een rapport van de rijks recherche bleek dat verscheidene inwoners van Nieuw Helvoet hebben verklaard dat de loco-burgemeester herhaaldelijk in café's met dorpelingen zat te drinken, waarna hij dronken moest worden thuis gebracht. Het ministerie van Economische Zaken heeft een nieuwe opgave verstrekt van contracten, die door de ministeries van Oorlog en Marine werden gesloten met Ne derlandse en buitenlandse ondernemingen. Deze contracten hebben een totale waarde van bijna 8.2 miljoen waarvan ruim 2 mil joen gulden voor de levering van tent kachels en toebehoren door de N.V. Poly- norm, die voorts nog een contract ter waarde van f 116.900 kreeg toegewezen voor het maken van een logiesbarak te Budel. Voorts werd aan O. Dijkstra's Aan nemingsbedrijf te Breda het bouwen van een magazijncomplex te Best opgedragen voor een bedrag van f 1.343.800. Mr. C. Briët, aan wie wegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd eervol ont slag is verleend, heeft zijn functie van pre sident der rechtbank te Amsterdam neer gelegd en in een bijzondere openbare zit ting afscheid genomen. De belangstelling voor dit afscheid was overweldigend. In de grote strafzaal van de rechtbank in het paleis van Justitie bleef geen plaatsje onbezet, toen mr. C. Briët, geflankeerd door alle vice-presi- denten, achter de groene tafel plaats nam en de griffier, mr. J. L. Veltrup, het eervol ontslag voorlas. De scheidende president, die veertig jaar aan de rechtbank verbonden is geweest, waarvan de laatste vier jaar als president, sprak een afscheidswoord, waarin hij on der andere zijn visie gaf op het kort ge ding, dat onder het publiek steeds meer populariteit gaat genieten. Het biedt im mers de mogelijkheid binnen zeer korte tijd een rechterlijke uitspraak te verkrij gen. Wanneer de verliezende partij echter hoger beroep aantekent, dan duurt het vier tot zes maanden voor de beslissing defini tief wordt. Dit achtte mr. Briët een groot bezwaar. Hij opperde daarom de suggestie een speciale kamer samen te stellen voor het behandelen van de beroepen der korte gedingen. Mr. Briët wordt opgevolgd door mr. U. W. H. Stheeman, tot dusverre rechter. Het bestuur van de Katholieke Volks partij is bereid in te gaan op het op 7 juni door de Partij van de Arbeid gedane voor stel tot instelling van een onpartijdige com missie tot onderzoek van incidenten tijdens de verkiezingsstrijd. Het bestuur van de KVP heeft dit in een brief aan het bestuur van de P.v.d.A. doen weten en aan dit be stuur verzocht, zijn inzichten over de samenstelling, de taakbepaling en de werkwijze van een dergelijke commissie mee te delen. Vandaag viert de weduwe Nathalia Ber- nardina d'Hondt-Jacques, in Oostburg be kend als opoe d'Hondt, in het St. Antonius- te Oostburg haar 102e verjaardag. Opoe d'Hondt werd geboren in Aardenburg en heeft daar steeds gewoond, totdat zij in 1940 wegens haar hoge ouderdom haar intrek moest nemen in het St. Antonius- gezicht. Zij is nog helder en vrolijk van geest, maar loopt enigszins moeilijk door dat zij op reeds gevorderde leeftijd geval len is. Zij heeft een gelukstelegram aan Prins Bernhard laten zenden. De 78-jarige actrice Rika Hopper heeft zich bereid verklaard in het blijspel „Lieve Schim" van Jacques Deval, waarvan „Het Nieuwe Comedia" op 4 juli een serie voor stellingen begint in het De La Martheater te Amsterdam de rol over te nemen van Magda Janssens, die door ziekte verhin derd is. Donderdag vierde ir. G. P. Kuiler, die na het overlijden van de heer Riemsdijk Ne- Iands oudste nog in leven zijnde vlieger is, in Helvoirt zijn 75ste verjaardag. Hoewel op uitdrukkelijk verzoek van de heer Kui ler aan dit feit zo weinig mogelijk rucht baarheid is gegeven zijn toch uit vele delen van Nederland en zelfs uit het buitenland talrijke telegrafische gelukwensen ge komen, onder andere van de directeur van de KLM de heer Aler en van het hoofd bestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. Met ingang van 1 juli wordt, bij uitvoer van geschenk- en toeristenzendingen, de gewichtslimiet voor koffie verhoogd van 1 kg. tot 5 kg. Voor het artikel koffie geldt derhalve dan dezelfde gewichtsgrens als voor de overige levens- en genotmid delen, aldus deelt de Centrale Dienst voor In- en Uitvoer mede. Steeds moet echter rekening worden gehouden met de invoer- bepalingen inzake geschenk- en toeristen zendingen van het land van bestemming, die lagere limieten kunnen inhouden. ADVERTENTIE voor: Pleisterwerk en reparatie. Verbetering van Houtoppervlakken. Bijwerken van buitenwerk. Gebruik als rowlplug. Het repareren van tegelwerk. Iff7111 V (Copyright Cosmospresse, Genève) Gebaseerd op historische gegevens door 14) De Rohan noemde deze prijs aanvanke lijk veel te hoog, maar verklaarde tenslotte toch het collier in opdracht van iemand, die onbekend wenste te blijven, te willen kopen. Hij zei echter dat hij daarvoor in opdracht zeker niet meer mocht geven dan anderhalf miljoen. De juweliers waren ont hutst en vochten met verbetenheid tegen de tegenslag. Twee uren lang onderhandel den zij, tot tenslotte een akkoord werd be reikt op één miljoen zeshonderdduizend li- vres. De kardinaal sprak af, dat de heren op 29 januari in zijn paleis zouden komen voor de afwikkeling van de transactie. Op die dag legde De Rohan de juweliers het ontwerp-contract voor, dat de volgende voorwaarden behelsde. Zou de voor het collier gevraagde prijs naar het oordeel van de koper te hoog zijn, dan zou deze het recht hebben tot taxatie en zou de koop geschieden tegen taxatieprijs. De betaling zou in vier halfjaarlijkse termijnen geschieden, de eerste op 1 augus tus 1785. Indien de koper akkoord ging met de regeling, zou het collier op 1 februari 1785 geleverd worden. Böhmer en Bassanger konden niet meer onder die bepalingen uit, zonder de koop definitief te laten afspringen, en tekenden. De kardinaal nam daarop afscheid van hen. De naam van de koningin was niet ge noemd. De Rohan liet het ondertekende contract naar gravin De la Motte brengen, die reeds de volgende dag terugkwam met de mededeling, dat hare majesteit met deze regeling akkoord ging, hem de hoogste lof toezwaaide en hem haar dank betuigde. Op dit moment kreeg De Rohan de eer ste heldere en verstandige gedachte tijdens deze gehele tragi-comedie. Hij vroeg heel bedeesd en schuchter of hij niethet ging hier toch om een ongelofelijk kapitaal, waarvoor hij borg zou moeten staan een degelijker, schriftelijker bewijs zou kunnen krijgen, waarin de koningin haar fiat gaf. Een schriftelijk bewijs? Anders niet? Jeanne nam het document weer mee en stapte er mee naar Réteaux om het even in orde te laten maken. Maar voor het eerst was Réteaux het niet met haar eens. „Wat we tot nu toe gedaan hebben, kan hoogstens als een misplaatste grap en als een onschuldig oplichterijtje worden be stempeld. We hebben geprobeerd hoever we die domoor konden brengen totdat hij zou merken er in te zijn gelopen. Maar nu wordt er een regelrechte vervalsing van de naam van de koningin gevraagd, dat wordt te erg". Jeanne raakte buiten zichzelf van woede. Voor een dergelijke kleinigheid zou hij een verbazingwekkende onderneming als dit laten stranden? Ze probeerde zélf de hand tekening na te bootsen, maar het lukte niet. Een kind zou de vervalsing ontdekken. Réteaux zag peinzend toe. „Wacht, ik heb het geVonden", zei hij. Hij greep het. document en schreef zorg vuldig met een langzamerhand verworven grote vaai-digheid neer-: „Marie Antoinette de France". De laatste twee woorden waren een volkomen onzinnige toevoeging achter de naam, want iedereen wist dat ze alleen met Marie Antoinette ondertekende. „Geloof je werkelijk, dat iemand die on zin gelooft?" „Wedden van wel?" Terwijl hij dit vroeg, voegde hij boven de handtekening nog de woorden toe „volledig akkoord". Op deze wijze had hij ook wettelijk niet de hand tekening van Marie Antoinette vervalst! Réteaux won de weddenschap. Geen mens verbaasde zich over de zonderlinge toevoeging. De Rohan, die als staatsman toch beter moest weten, niet, Böhmer niet, Bassanger nietde goden schenen de tegenstanders van de oplichters met blind heid te hebben geslagen. Inmiddels vond Jeanne het veiliger De Rohan op het hart te drukken om nimmer het document aan derden te laten zien. „Dat kon tot pijnlijke moeilijkheden lei den". De volgende ochtend kwamen Böhmer en Bassanger op het paleis van De Rohan om tot hun opluchting te vernemen, dat de zaak nu definitief beklonken was. Zij overhandigden het collier en namen af scheid. Toen zij weer voor het paleis stonden om zich naar huis te begeven, zagen Böhmer en Bassanger elkaar aan met een eigenaar dige blik in de ogen. „Goddank", merkte Böhmer op, „daar zijn we tenslotte van af". Merkwaardig genoeg, konden zij wel iets van opluchting voelen, maar geen feeste lijke stemming. De zorgen over het kleinood hadden te lang gedrukt en hadden te zware lasten op hun schouders gelegd. Ze waren nu weer gered van een dreigende ramp en stonden er weer goed voor, maar toch hadden beiden het gevoel, dat al met al deze affaire van de Braziliaanse diamanten kapitalen had gekost en te veel zorgen, om nu enthousiast te kunnen zijn. Kort na hun vertrek verliet ook De Ro han zijn paleis. Bij de uitgang ontmoette hij Cagliostro. „Neem me niet kwalijk", verontschuldigde de kardinaal zich, „maar ik moet weg, een haast-opdracht. Ik heb hier een cassette met een kostbaar collier voor de koningin, en dat moet onmiddellijk bezorgd worden". Terwijl hij in zijn rijtuig stapte, schudde Cagliostro verbaasd het hoofd. „Wat is er nu weer voor zwendel aan de hand met Jeanne de la Motte? Enfin, dat gaat mij per slot van rekening niets aan". Was Cagliostro een helderziende geweest, dan had hij geweten dat de kardinaal in die cassette ook het lot van Cagliostro droeg. De Rohan liet zich naar Versailles bege leiden door zijn kamerdienaar, teneinde zeker te zijn van een veilige overbrenging van het collier. Korte tijd later bereikten zij het huis van de gravin aan de Place Dauphine. De Rohan overhandigde zijn kostbare schat aan Jeanne, die dit echter afwees. „Houdt u het collier maar bij u. Ik ben er liever niet verantwoordelijk voor. Dade lijk komt er een koerier van de koningin, die het collier bij haar zal brengen". Een uur later verscheen inderdaad een in eenvoudig zwart geklede jongeman, die zich als koerier van de koningin bekend maakte. De Rohan meende het gezicht reeds eer der gezien te hebben. O ja, inderdaad, het was de lakei, die hem op de gedenkwaar dige dag, de 11de augustus, door het park van het koninklijk paleis had begeleid naai de historische plaats voor de grote ont moeting, en die hem later aan de gravin had overgedragen voor het onderhoud met de koningin. Blijkbaar een zeer vertrouw de bediende dus. De jongeman overhandig de Jeanne een briefje, dat zij even inzag. Daarna verzocht zij De Rohan, de cassette aan de koerier te geven. Dit gebeurde. De koerier nam de cassette met de kostbare inhoud aan en verdween er mee. En daarmee verdween het collier tezelf dertijd. Niemand heeft het ooit teruggezien! Elf en een half jaar lang waren er zor gen, arbeid en geld aan besteed, aan dat unieke, nimmer geëvenaarde pronkstuk. Tien jaar lang had het achter de gesloten deur van een brandkast gelegen, wachten de tot het eens de hals van een jeugdige schone zou sieren in flikkerend kaarslicht, cm een verblindende schoonheid uit te stralen. Tien jaren lang was over dit col lier gepraat aan de Europese hoven. Tien jaar lang was het zelfs te kostbaar om een koningin te tooien. Eindelijk had het de vrijheid gekregenom te verdwijnen, om ontluisterd te worden bij het schaarse licht van enkele kaarsen door gretige han den van zwendelaars.... Met scherpe messen en tangen zaten de drie zwendelaars in hun hoofdkwartier in de Rue Neuve Saint-Gliies. Met de grootste spoed trachtten zij het kleinood te demon teren, teneinde losse edelstenen te verkrij gen. Als collier konden ze het nimmer van de hand doen, als diamanten en goud zou het in kleine partijen waarschijnlijk wel lukken. En dat zou een definitieve en ge weldige overwinning betekenen. Op de derde dag na hun coupe schrok ken ze op. De heren Böhmer en Bassanger lieten zich aandienen en wensten mevrouw de gravin persoonlijk te spreken. Réteaux wierp een voorzichtige blik uit het raam. Nee, ze schenen geen politie mee gebracht te hebben. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7