Bewogen eeuw van maar heroïsche kwart Zandvoorts kinderhuis Eendenkooi bij Vijfhuizen is druk spreeuwenhotel geworden GROOT KIJKDUIN" JUBILEERT Oprichtster offerde er pension voor kinderen van welgestelden aan op auto-rijden Franse staat wil zender Europa I aankopen Voorwalt-foto Tienduizenden van deze vogels strijken er neer na de jacht in de polders 13 Vriendin verkocht haar drogisterij in Haarlem Overbevolkt Reorganisatie Kosten: 33 miljoen gulden Financiële zorgen O mzw ervingen TAXI 13.300 VOLKSWAGENVERHUUR Regen stagneert tennis toernooi van Eindenhout De heer H. Broeksma nieuwe administrateur van H.V.B. FILM 8 en ló'mm 0 verveen, tel. 16012 HVGB-dames versloegen Waterlelie met 8-2 Examens Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs in de periode 25 tot en met 29 juni De kooi is onder dan de polder Uitslagen zomercompetitie ZATERDAG 30 JUNI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er zou een boek te schrijven zijn over het Zandvoortse kinderhuis „Groot Kijkduin", dat zondag zijn 25-jarig bestaan gaat herdenken met een reünie van de oud-pupillen, het bestuur en de oude directie. En het zou een boek worden vol humor, maar ook vol leed, vol blijdschap, maar ook vol schrijnende voorvallen van verwaarloosde en aan de zelfkant der samenleving opgroeiende jeugd, die in dit tehuis een werkelijk thuis vond. Tot deze slotsom komt men na een gesprek met de oprichters van dit tehuis, mejuffrouw M. Kuyters en zuster F. Schotanus, die na een leven dat stond in dienst van het kind, op 1 augustus 1949 zich uit dit tehuis terugtrokken, na bijna twintig jaar lang een leven te hebben geleid vol zelfopoffering, vol moeite en zorg waarbij zij alleen leefden voor de aan haar toevertrouwde kinderen, die alle aan dacht opvroegen, dag en nacht, jaar in jaar uit. En daarbij kwam nog een voort durend gebrek aan financiën, een altijd weerkerende zorg om de eindjes aan elkaar Je knopen, een leven van bedelen om hulp om met dit prachtige werk te kunnen doorgaan. „Groot Kijkduin" is een instelling geworden, die thans in het centrum staat van de belangstelling van alle officiële instanties, die zich met de zorg voor het kind bemoeien. Kinderzorg was vroeger iets geheel an ders dan nu. Vele regelingen, die thans als iets vanzelfsprekends gelden, bestonden toen nog niet en van overheidswege wa ren de bemoeienissen lang niet zo groot als heden. Voor het merendeel kwam het aan op het particulier initiatief. Mejuffrouw Kuyters had in vroeger jaren een eigen kinderzomerpension in Zandvoort, „Metanel" geheten. Het ren deerde wel goed, want uitsluitend kin deren van welgestelde ouders werden in dit pension tijdelijk (tndergebracht. Toen kwam, na enkele jaren haar klaar en duidelijk voor ogen te staan de schrijnende tegenstelling tussen rijk en arm, de rijke kinderen alles, de armen niets en toen zij in aanraking kwam met zuster Merison, die de maatschappelijke zorg voor zieken in het diaconessenhuis te Haarlem behar tigde, begon zij in de wintermaanden de behoeftige kinderen in haar tehuis een liefderijke verzorging te geven, waar voor het in de zomermaanden ver diende geld werd besteed. De eerste winter dat dit gebeurde was die van 1927 op 1928. Toen ontmoette mejuffrouw Kuy ters zuster Schotanus, die in de Oranje straat een drogisterij exploiteerde. Ook zij kwam al spoedig zó in de ban van dit werk, dat zij besloot, samen met mejuffrouw Kuyters het werk voort te zetten. Zij verkocht haar zaak en op 1 april 1930 werd intrek genomen in het grote huis Julianaweg la, op de hoek van de Kost- verlorenstraat, het huis, waar thans Zand voorts gemeente-arts, Dr. J. van der Meer woon.t Er was veel aan vooraf gegaan. Men had tezamen de indeling van het*huis vastgesteld, alles zelf getekend en inge richt, totdat men eindelijk op genoemde datum met 34 kinderen in dit tehuis het werk aanving. Het tehuis groeide, zelfs aanzienlijk sneller, dan men had gedacht. Van alle kanten werd een beroep op de dames gedaan, via de voogdijraad, via de kinderpolitie, met gevallen, waarmede men geen raad wist, doch waarin directe hulp noodzakelijk was, en de dames hielpen, waar zij konden. Zo kon het gebeuren, dat op een dag dokter Konijnenburg, in die tijd directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst te Haarlem, een bezoek aan het te huis bracht en moest vaststellen, dat het hij ervoor klaar dikwijls onder de moeilijk ste omstandigheden. Doch nimmer heeft deze arts één cent voor zijn hulp willen ac cepteren, zelfs niet voor medicijnen en in jecties. Toen ging op 1 augustus 1949 het tehuis ever in handen van de huidige directie. Zr. M. C. E. van Htiuksloot en zr. H. Evert- sen. Onder haar leiding werd het tehuis in de loop der jaren gemoderniseerd. Er zijn thans 6 groepen, verdeeld over 70 kinderen. Eerst de kleintjes tot 2 jaar, vervolgens die van 24 jaar, daarna die van 46 jaar, met voor elke groep 2 leidsters. Deze leid sters moeten in het bezit zijn van het diplo ma kinderbescherming A, pedagogie, op voeding en handenarbeid omvattend. Bij ADVERTENTIE Rustig en correct leert U bij GEDIPL. INSTRUCTEUR LEID SE VA ART 270 TEL. 18530 Privé les in de nieuwste Ford Taunus GRATIS VAN EN NAAR HUIS De Franse regering heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin een krediet van niet minder dan 33 miljoen gulden wordt gevraagd om door middel van de van de Franse regering afhankelijke financieringsmaatschappij voor radio en televisie de meerderheid te verkrijgen „in een maatschappij die een zender be heert waarvan de uitzendingen op Frans gebied worden ontvangen" Het is duidelijk dat het in deze wijd lopige omschrijving gaat om de zender Europa no. I, die in Saarland staat. Reeds eerder hebben wij op gezag van het dagblad ,.Le Monde", waaraan wij ook dit bericht ontlenen, meegedeeld dat er voor deze Franstalige commerciële zender na de terugkeer van Saarland in de Duitse Bondsrepubliek drie mogelijkheden waren: handhaving van de zender als een Frans sprekend station waarvoor uiteraard de toestemming van de Bondsrepubliek nodig zou zijn), aankoop van de zender door de Franse staat, waarna hij gedemonteerd zou kunnen worden en in Frankrijk herbouwd ten behoeve van de Franse omroep en ten slotte een gezamenlijke Frans-Duitse exploitatie. Hoewel de Franse regering heeft meege deeld haar keuze nog niet bepaald te heb ben, duidt de aanvraag van dit krediet er op, dat men de zender zal willen aankopen. In elk geval geeft de Franse regering te kennen, dat zij deze sterke zender niet gaarne in buitenlandse handen zou zien vallen. Reeds in september van het vorige jaar heeft de leiding van Europa no. I het sta tion aan de Franse regering aangeboden, die toen niet op het aanbod is ingegaan, hoewel de toen gevraagde som aanzienlijk lager was dan het krediet dat nu nodig schijnt. Kinderen gaan op in hun spel in een van de gemoderniseerde vertrekken van het Zandvoorts Kinderhuis „Groot Kijkduin". overbevolkt was. De dames beaamden dit ten volle en waren juist bezig, de dokter er van te overtuigen, dat met goede wil en een beetje schikken altijd nog wel iets te bereiken was, toen er een auto voor het tehuis stopte, waarin wederom een aan tal verwaarloosde kinderen was gezeten. Een dringend beroep werd op de dames gedaan, deze nog op te nemen, hoewel alle plaatsen bezet waren. De dames zagen er nog wel kans toe, wat jonge kinderen bij elkaar maakte weer enige bedjes vrij en men vroeg het advies van de dokter. Toen deze zo direct met dit werk werd gecon fronteerd en hij het leed zag, dat uit te rugzending zou ontstaan, was de zaak spoe dig beslist, alle kleintjes werden opgeno men! Zo groeide dit particuliere werk.van hulp aan het misdeelde kind. Het groeide de beide dames bijna boven het hoofd. Een bezoek aan Ds. Padt om hulp en raad leid de er toe, dat een stichting werd gevormd, waarvan de acte op 1 juli 1931 voor no taris Klijzing werd verleden. Het was de oprichtingsdatum van de stichting „Kin dertehuis Groot Kijkduin". Wie echter mocht menen, dat de financiële zorgen met deze oprichting van de stichting voorbij waren, vergist zich, want dit bleef ook daarna een grote moeilijkheid. Er waren zoveel kinderen, waarvoor niets betaald werd, dat dit voortdurend grote zorgen gaf. Mevrouw Droste uit Haarlem was een dergenen, die zich het lot van het tehuis zéér aantrok. Op haar advies maakte Droste's Cacao en Chocoladefabrieken de zogenaamde „Chocoladesteentjes", waar van de opbrengst uitsluitend werd be stemd voor een nieuw tehuis, daar het toenmalige, óók zelfs na de opening van een dependance, al weer te klein werd. Wat de directe financiële zorgen betreft, zuster Schotanus, die daarin een expert bleek te zijn, zamelde de gelden, benodigd voor de salarissen van het personeel en de voeding der kinderen. Steeds opnieuw werd dit ondankbare en moeilijke werk rijk gezegend. Een andere grote zorg bleef de voorzie ning van het huishoudelijk personeel. Veelal nam men bij gebrek hieraan onge huwde aanstaande moeders die het te huis als laatste oplossing zagen in hun wanhopige toestand op, waarna de be valling in het tehuis plaats had en de jon ge moeders daarna als dank in het tehuis haar werk verrichtten. In september 1936 verhuisde men naar het voormalige „hotel Garni" aan de Van Speijkstraat, het massale gebouw, waarin het tehuis ook nu nog altijd is gevestigd. Het was de tijd, dat de dames Kuyters en Schotanus elke morgen ruim twintig ba by's moesten baden en dat in het tehuis ruim honderd kinderen waren opgenomen. Toen kwam de bewogen oorlogsperiode. In september 1940 verhuisde men, daar het tehuis door de bezetter was gevorderd, naar de leegstaande Amsterdamse vakan tiekolonie in de Kostverlorenstraat. Tien maanden verbleef men daar. Toen moest men weer terug naar het oude tehuis, daar de Vakantiekolonie gevorderd werd en het oude tehuis weer werd vrijgegeven. Het werd een bewogen periode, na het rampjaar 1.937, waarvan men nog maar nauwelijks bekomen was, toen zeven kin deren kort achter elkaar aan de „blauwe mazelen" stierven en vele kinderen hier aan leden. Er werden 27 joodse kinderen uit het tehuis door de bezetter weggevoerd, die men nimmer heeft teruggezien. Op 17 december 1942 volgde de evacuatie naar Nunspeet. Met 75 kinderen, waarvan er ruim 30 mazelen hadden, vertrok men. En het verblijf daar, totdat men in 1946 in het tehuis terugkeerde, was bijzonder voor spoedig, daar allerwegen hulp geboden werd en het oorlogsrumoer aan de kinde ren hier vrijwel voorbijging. Met grote dankbaarheid gewagen de beide dames van het zegenrijk werk, dat de Zandvoortse huisarts, dokter C. J. Ti chelaar, voor het tehuis verrichtte. Twintig jaar lang was hij de huisarts voor de kin deren en het personeel. Dag en nacht stond de schoolgaande kinderen de maximum leeftijd is voor de jongens 12 en voor de meisjes 14 jaar verdeeld over drie groe pen, heeft elke groep één leidster. Al deze groepen beschikken over een eigen zit- speel- en slaapkamer, op moderne wijze in gericht. Het rijk betaalt thans voor ieder kind een vaste verpleegprijs, terwijl óók van particuliere zijde nog wel eens iets ge daan wordt, om het deze maatschappelijk misdeelden zo aangenaam mogelijk te maken. Zo is er véél ten goede veranderd, sinds de nieuwe directie in het tehuis de scepter zwaait, doch de zorgen zijn nog altijd niet gering. Het is opmerkelijk, dat van Zand voortse zijde betrekkelijk weinig aandacht aan het tehuis wordt besteed. Kinderhuis „Groot Kijkduin" waar zulk een prachtig werk wordt verricht, staat nog altijd min of meer buiten de samenleving en diende er toch geheel en al in te zijn opgenomen. Dankbare pupillen zullen daarvan zondag getuigenis komen afleggen samen met de oude en de nieuwe directie en het zal de afsluiting vormen van een kwarte,euw ar beid, die zon en vreugde heeft gebracht in de harten van velen, die thans zijn opge groeid tot achtenswaardige leden van de samenleving. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 De gestaag vallende regen heeft het wed- strijdrooster van het Eindenhout-toernooi vrijdagavond bedorven. Er kon slechts een wedstrijd ten einde worden gebracht. De or ganisatoren hebben nu hun hoop gevestigd op een fraai weekeinde, waarin men de achtei-stallige partijen denkt te kunnen in halen. Daar behalve deze grotendeels kwart- en demifinales uit de B- en C-klasse ook de wedstrijden voor het A-toemooi zaterdag op het programma staan en zondag de finalisten binnen de lijnen komen, zal het tijdens het weekeinde aan de Wagenweg in Haarlem ongetwijfeld niet aan belangstelling van tennis-minnend Haarlem ontbreken. De uitslag van de gisteravond gespeelde wedstrijd, een gemengd-dubbelspel in klasse C, luidt: mevr. Van Duinen/van Duinen— mej. Van Noort/Hartevelt 64, 64. In ons verslag van gisteren maakten wij melding van de goede verrichtingen van de oud-voetballer Bob Kammeijer: Bedoeld was echter zijn neef, die heel wat jaren jonger is. De heer H. Broeksma uit Heemstede is door het bestuur van de afdeling Haarlem van de KNVB de voormalige Haarlemse Voetbalbond benoemd tot administrateur van de HVB. De heer Broeksma, die 56 jaar oud is en als employé van een Nederlandse firma in Indonesië werd gepensioneerd, volgt als zodanig de heer Kluit op die vele jaren de administratie verzorgde. ADVERTENTIE Vergroten van 6xé op 9x9 25 ct. De waterpolocompetitie In de ontmoeting HVGB—Waterlelie, die vrijdagavond voor de derde klasse dames in Stoop's Bad werd gespeeld, is HVGB over wegend in de aanval geweest. Bij de stand viernul, verkregen door goed schieten van Maayke Fuykschot, wijzigden de HVGB- aanvalsters hun spel. Hierdoor ontstond in de HVGB-verdediging een misverstand dat door Paula Hey uitgebuit werd om rustig de bal in het HVGB-doel te deponeren. Na goed samenspel van HVGB bracht Nelleke de Zwart de ruststand op vijf—een. Na de hervatting kwam Waterlelie flink opzetten. Er ontstond een scrimmage, de HVGB-keepster zwom uit haar doel, zodat Hannie Ranshuyzen de bal in een leeg doel kon schieten. Hierna bleef het initiatief geheel in handen van HVGB. Twee doelpun ten van Lydeke Bijkerk en één van Maayke Fuykschot brachten de HVGB-zege op acht twee. In tegenstelling met vele andere afdelingen van de waterpolo-zomercompetitie is in de derde klasse dames vrijwel de helft van de wedstrijden gespeeld. De stand is: HVGB 3 2 1 0 5 13 3 DAW 2 2 0 0 4 6 3 VZV 3 1 2 0 4 5 4 HPC 4 1 1 2 3 5 7 Waterlelie 4 0 0 4 0 6 18 De ontmoeting HVGB—RZC (eerste klasse heren), ging niet door daar er slechts 2 Rot terdammers in Stoop's Bad verschenen. ADVERTENTIE Uw zenuwen wordt U volledig de baas met Niet verdovend, maar HAARLEM: Aan het Christelijk Lyceum „Marnix van Sint Aldegonde" te Haarlem zijn voor het eindexamen h.b.s.-b geslaagd: mejuffrouw M. Barentsen, J. Booij, H. A. Evers, M. de Kool, H. Lankamp, J. van Nes, K. Nimpuno, E. J. van Oene, B. J. Oderkerk, H. H. van Roest, J. S. Sussenbach, J. H. van der Vliet, W. T. de Vries, B. H. Weyland. Afgewezen: 2 kandidaten. Haarlem. Voor het eindexamen aan de Gemeentelijke Hogere Burgerschool-B met vijfjarige cursus te Haarlem zijn geslaagd: G. J. van Aalst, C. A. de Bas, B. Biekart, L. de Boer, R. Boerhorst, K. Druif, D. F. de Geus, P. A. W. de Hart, G. J. Hoogeveen, R. Barthel, J. J. van den Bosch, P. M. Buis, E. N. Chin A Paw, S. Cox, T. R. Hanssens, mej. S. W. M. Kilian, J. A. Lagas, G. J. van Leen- ders, A. M. J. Schreuder, R. Smits, J. E. Steenken, R. E. P. Vallenduuk, G. J. van Vemde, J. W. H. Metzlar, L. P. van der Mey, T. D. F. Nicolai, J. C. van Reijn, J. W. Ruyg- rok, E. M. Vermast, H. J. van der Vossen, B. van Weerlee, J. van der Werff, R. H. van der Klugt, J. G. Krul, R. J. Kuiper. Afgewezen: vijf kandidaten. Haarlem. Aan het Coomhertlyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen hbs a: de dames L. J. v. d. Berg, R. Diets, A. Groeneveld, A. H. B. ten Pas, M. E. van Soest, N. G. Vis, M. de Zwart, V. Ton, A. M. van der Waals, allen te Heemstede, I. Geluk, E. E. de Josselin de Jong, A. C. Leeflang, C. L. Goedemans, E. A. C. Jurgens, C. E. Klum- perbeek, allen te Haarlem, J. Bakker te Santpoort en E. J. v. d. Mast te Overveen; de heren: P. A. v. d. Berg, A. G. v. d. Steur, A. M. v. d. Neut, J. R. Oostra te Heemstede, J. Dawideit, J. J. Heidinga. W. Stuurman, W. Vreeken en S. v. d. Kerkhof te Haarlem, K. Bakker te Santpoort. Afgewezen: geen. Haarlem. In het gebouw van de HKB zijn geslaagd voor het mulo-diploma A: D. Been tjes, A. C. Melchior, G. Riesebos, J. Griffioen, Th. Rijkhoff, L. H. Ducrot. R. Hos, E. .1. Kooy, A. C. Kaufmann, B. W. v. d. Haven, M. B. Verwoerdt, J. v. d. Munnik, M. S. Noorde man, J. Post, E. G. Bakker, E. J. Groffen, K. A. Killian, H. J. A. v. d. Berg. A. F. Fabriek, C. v. Leeuwen, J. M. P. v. Pel, J. W. ten Have, Th. Dekker, F. Bos, J. J. Le Fevre, E. Frijn, M. J. Hos. W. Fabel, H. G. Reues, G. Vogel, E. M. C. IJzerman. Voor diploma b slaagden: I. v. Brummelen, J. J. de Wit. A. C. Heule, A. M. Bergman, M. C. Knoppert, F. Meyer, J. Staats, J. M. de Waal,' J. W. Wigchert. Bloemendaal. Aan de Da Costa Kweek school te Bloemendaal zijn geslaagd voor het eindexamen onderwijzer de heren H. van Koningsbruggen, W. de Wind, P. A. van De meeste spreeuwen in deze omgeving en dat zijn er veel die in de afgelopen maanden een onderkomen vonden in nesten onder de daken van huizen en boerde rijen in de wijde omtrek, hebben nu hun jongen grootgebracht. Overdag zwermen ze uit over het polderland. Vooral de hooiakkers vormen thans een gedekte tafel voor de spreeuw. Het lange gras herbergde veel voedsel, dat door het maaien voor de vogels bereikbaar is geworden. Bij honderden tegelijk houden ze hier een ge duchte opruiming onder insecten en larven, 's Avonds trekken de oude dieren zowel als de jonge vogels uit de verschillende legsels op huis aan. Maar de stronesten onder de dakpannen kunnen de zozeer uitgebreide spreeuwenfamilies niet meer bevatten, zodat een andere slaapplaats moest worden uitgezocht. Eén van de ieder jaar weer geliefde slaapgelegenheden is de oude eendenkooi tussen de Spiering weg en de Vijfhuizerdijk ten noorden van het dorp Vijfhuizen. Sedert mensen heugenis herbergt dit „vogelhotel", dat met hoge bomen en dicht struikgewas op rijst temidden van de weiden en hooilanden, iedere zomer ontelbare spreeuwen. Nu worden ze nog met duizenden geteld, maar als de tijd even verder is en ook de spreeuwen, die zich met het broeden iets verlaat hebben, met hun kroost rondvlie gen, zullen het er vele tienduizenden zijn. Iedere avond tegen zonsondergang trekt de kooi uit de verre omtrek de spreeuwen aan. Een geliefde pleisterplaats daar vlak bij wordt gevormd door de hoge populie ren bij de openbare lagere school aan de Spieringweg. Geruime tijd zitten de vogels hier te kwetteren om dan als op com mando alle gelijk op te stijgen en ver der te vliegen. In pijlsnelle vaart naderen zij de kooi en laten zich tegelijk neer in de bomen. Soms ook tonen ze de late wande laars over de polderwegen hun „vlieg- demonstraties" door voor het slapen gaan met grote groepen stijgingen, dalingen en allerlei wendingen uit te voeren. Het is in de avonduren bij de eendenkooi een gekwetter van jewelste. Het blijft niet alleen bij luidruchtige gesprekken, maar het komt ook vaak tot een hevig bek vechten, waarbij kluwen schetterende en scheldende vogels boven de bomen uit waaieren. Helemaal stil wordt het in dit „spreeuwenhotel" nooit. Pas als de zon weer is opgekomen, ver stomt het lawaai, want in alle vroegte vertrekken ze naar de polders om hun dagtaak te beginnen. Laagste koers Hoogste koers Vrijdag 29 juni '56 (laatste tijdvak) Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Nederl. Stoomboot Mij Nederl. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Mijen 3—3%% Nederl. '47 3% Invest, cert. Nederl 3°/o Nederl. 1962/64 Ex 15,7% dividend, waarvan 5% in aandelen. 2) Ex 6% dividend. Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Aandelen f 7.659.570, Deze week (voorl.): Aandelen 7.668.490, 265 268% 265% 180 186 182% 246 247 246 323% 329 329 307 309% 307% 292 305 295% 414 421% 417% 792Va 805% 804% 180 184 183% 163 168 166% 168') 191% 175%') 283 291 291 98 101 100% 113%s) 119-') 118%2) 132% 134% 132% 9 l'/s 91'%6 912%2 95% 95% 95» %2 95% 95 V2 95% Obligaties f 9.790.055, Obligaties f 9.043.333,— Deze eendenkooi is eigenlijk ouder dan de Haarlemmermeerpolder, tot welks ge bied zij na de droogmaking is gaan be horen. Op deze plaats werden namelijk de ringdijk en de ringvaart om de Haarlem mermeer niet kort naast de meeroever ge graven, maar met een grote bocht door de polders bij Haarlem, in welk gebied de eendenkooi reeds lag. Daarom zal de op merkzame voorbijganger hier ook verschil zien met het overige gedeelte van de Haar lemmermeerpolder. Rechte wegen zijn ka rakteristiek voor de Meer, maar hier bij de eendenkooi heeft de Spieringweg een paar bochten, omdat deze hier om de kooi is heengeleid. In de volksmond heet deze weg ten noorden van Vijfhuizen dan ook de „Kromme Spieringweg". Ook het landschap op zichzelf is anders: de weilanden liggen zacht glooiend om de kooi. Zelfs zonder op de verschilpunten te letten, zal ook de plantenkenner vertellen, dat deze hoek niet tot de droogmaking be hoort. In de omtrek van de eendenkooi komen namelijk planten voor, die even eens groeien in de polders aan de overkant van de ringvaart, maar niet of vrijwel niet in de Haarlemmermeerpolder worden ge vonden. Ook omgekeerd is dit het geval. De kooikers, die vóór de droogmaking het kooirecht in deze eendenkooi hadden, hebben hier toen een goede boterham ver diend. Voor de verschillende eendensoor ten zijn water en waterplanten immers de eerste levensbehoeften. Deze waren in het meer ruimschoots aanwezig, zodat hier destijds grote aantallen eenden vertoefden. Als uitwijkplaats zochten deze dieren toen de eendenkooi, dicht aan de meeroever, die met de door bomen en struikgewas om ringde vijver de vogels beschutting bood in het vlakke weidegebied tussen het meer en Haarlem. Toen echter het Haarlemmer meer ruim een eeuw geleden werd droog gemalen, verdwenen de eenden. Weliswaar zijn de akkers in de Haarlemmermeer om zoomd door sloten en greppels (hoewel nu veel minder dan vroeger), maar het water peil hiervan is in de zomer meestal laag en vele daarvan staan geheel droog. De plaats, waar tot heden veel eenden verblijven om voedsel te zoeken, is het poldergebied tussen Haarlem en de Haar lemmermeerpolder: de Vijfhuizerpolder, de Poelpolder en de Verenigde Grote en Kleine Polders. In. de avondschemering, als het gekrakeel der spreeuwen in de een denkooi de lucht vervult, vliegen zij als snelle, zwarte schimmen voorbij om ergens in een slootje, soms onder de rook van de stad, vlak langs de Schipholweg, voedsel te zoeken. Al deze factoren zetten een groot vraag teken achter een exploitatie van de een denkooi in de toekomst. Maar als stoffering van het landschap en als tijdelijke en per manente rustplaats van tal van vogels zal het een uitgelezen plekje blijven. Zwol, allen te Haarlem; K. Schotanus uit Bennebroek. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Beschouwingen over de Porphyria Outenea Tarda" de heer Tio Tiong Hoo, geboren te Magetan (Java) en op proefschrift getiteld: „Bloedstelling en Trom bosedreiging" de heer H. K. Kettenborg, geboren te Bathmen. Delft. Ingenieursexamen voor Werktuig kundig ingenieur: Achmad Sajoeti, Delft; P. J. M. Boes, Den Haag; J. ter Borg, Appinge- dam; P. J. Corzilius, Amsterdam, H. J. P. van der Hart, Haarlem; S. J. Hazeau, Eind hoven; M. G. Harz, Haarlem, L. P. J. Hu berts, Harderwijk; J. F. Jansen, Rotterdam; J. de Jong, Amsterdam; W. J. Koppius, Gro ningen; R. M. van Kuijk, Amsterdam: B. B. Kijlstra, Bilthoven; A. J. Les, Haren (Gron.); H. H. Lok, Overschie; A. Lootsma, Nootdorp; N. C. Maris en A. Moolenburgh, beiden Den Haag; E. A. Muijderman, Hedel (Gld.); H. J. van Oort, Den Helder, A. H. A. van Oss, Os3; J. C. Resing, Utrecht; H. A. Roëll, Sche- veningen; R. G. Schölvinck, Baarn; G. H. Spauwen, Eijsden: C. R. Stillebroer, Voor burg; J. Westerink. Oosterbeek; E. F. de Wilde, Den Haag; B. J. H. Wind, Mijnshee- renland; J. M. Wittkamper, Haarlem. Kandi daatsexamen voor Mijningenieur: J. J. E. Boijens, Amstenrade (L.); D. BBronkhorst, Schiedam; M. Gelijns, Voorburg; W. Hekma Wierda, Delft; J. H. Houtman en R. F. Mar tel, beiden Delft; B. A. Maat, Haarlem: Tan Axel Siang Tjoen, Voorburg. Kandidaats examen voor Natuurkundig Ingenieur: G. van Aller Hasselt (O.); A. N. A. Boelrijk, Delft: A. Heijligers, Gorinchem; J. P. Kort hals Altes, Amsterdam; P. C. T. van der Laan, Rotterdam; R. F. van Ligten, Den Haag; P. E. Mijnarends, Amsterdam: C. J. M. van Opdorp, Bergen op Zoom; J. W. D. van Overhagen, Den Haag: S. Riemens, Haar lem; O. F. Z. Schannen, Den Haag; C. Sij- besma, Amsterdam. Ingenieursexamen voor Scheikundig Ingenieur: J. G. J. Bakker, Den Haag; H. van Bekkum (met lof), Rotterdam; G. H. van Dorth, Almleo; N. Duivens, Sche- veningen; T. J. B. Evers, Bussum; J. N. L. Gragtmans, Waalwijk; B. J. Grootenhuis, Ommen; A. M. Hagelen, Den Haag; H. Hui- zenga, Rijswijk (Z.H.): T. A. C. Jacobs, Bre da; R. Koningsveld, Rotterdam; J. van der Kooy, Gelfgauw bij Delft; A. Krijgsman, Rotterdam; J. van Leeuwen, Schiedam; J. D. Logeman, Haarlem; P. B. Meijer, Amstel veen; K. Murenbeeld en K. A. Nater, beiden Den Haag: F. T. J. Oeverhaus. Heemstede; T. van Otterloo, Den Haag; J. Snelderwaard en W. Welling, beiden Rotterdam; P. M. J. Wolfs (met lof), Eijsden (L.). Ingenieurs examen voor mijningenieur: B. P. Jetses, Bloemendaal: A. D. Kroese, Enschede; B. Visser, Arnhem. Ingenieursexamen voor Na tuurkundig Ingenieur: A. J. B. C. Bal, Deventer: C. W. van Dorsser, Den Haag; D. Folmer, Rotterdam; J. van Galen, Zwijn- drecht; II. L. Hagedoorn, Heemstede; A. Hammerschlag, Bilthoven; S. A. Hempenius, Delft; H. E. Huynink, Rotterdam; J. Konijn, Wassenaar; W. II. de Leeuwerik, Gouda; W. J. Meininger. Rotterdam; K. von Morgen, Delft; C. J. Nederveen, Rotterdam; P. P. J. M. Schram, Bergen op Zoom; J. K. Siderius, Zandvoort: R. Mochamad Soebekti Indroha- dikoesoemo, Delft; R. K. M. Sonnen, Den Haag; J. W. J. Speetjens, Klimmen; C. Snij- besma, Amsterdam; T. S. te Velde en J. Wil- kens. beiden Delft. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld ,.Bijd~. ge tot de Kennis van Alkaloide-vor- ming bij enkele Species van het Genus Lu- pinus" de heer A. v. d. Kuy, geboren te We nen (Oostenrijk) en thans wonende te Leiden: tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Het Onderzoek van de antituberculeuze Eigenschappen van chemi sche Verbindingen met Behulp van het intre- veneus geïnfecteerde Kippenembryo", de heer W. G. Linscheer, geboren en wonende te Leiden; tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Electronenmicrosco- nisch Onderzoek over de Morphologie en de Wijze van Vermeerdering van Mycobacte- riën", de heer J. G. A. Borghans, geboren te Hoensbroek en thans wonende te Leiden. Doctoraal examen Rechten: mevrouw J. W. VisserOosterveld, Voorburg; mej. E. J. R. Tjin Kon Fat, Leiden; S. van der Ploeg, Lei den; G. P. van Li erop, Leiden, E. P. Coelen, Den Haag; F. Winkel. Rotterdam. 's Gravenhage. Geslaagd voor het tweede gedeelte van het notarieel examen: J. W. F. Swane, Utrecht; G. A. Rietveld, Heemstede; R. Houwaard, Hilversum. Rotterdam. Nederlandse Economische Hoge school. Kandidaatsexamen: M. P. Delten- burg en J. A. G. Hei-togh. beiden Den Haag. Doctoraal examen: G. J. H. Rijkenbarg, Rot terdam. Gepromoveerd tot doctor in de Eco nomische Wetenschappen: J. Bartels te Was senaar, op proefschrift getiteld „Kritische Analyse van het Klassieke In- en Uitvoer- areument". Groningen. Kandidaatsexamen Tandheel kunde: mej. K. Breijmer, E. E. Tjerkgaast en J. C. L. Douze. Doctoraal examen Genees kunde 2e ged.: C. A. E. Volckmann en A. J. Valkema, beiden te Groningen; A. Schuur, Den Haag: P. F. Reddingius, Hoogkerk: Gooi Joe Tik, Leiden; J. Lukk. Arum; D. K. Beintema. Haren (Gr.). Artsexamen le ge deelte: K. Boer, Opwierde: R: Braam. Stads kanaal; J. Dam, Zuidwolde (Gr.); E. Roze- ma. Groningen: E. Schulman. Groningen: U. J. Voerman, Blaricum: H. Wesseling, Ter Apel. Bevorderd tot arts: H. Blouw, Assen; F. Bruins, Bedum: H. H. Jager, Groningen; F. P. H. van de Weijer, Maastricht. Nijmegen. Doctoraal examen Theologie: L. J. B. Musters, C. P. Ossendrecht, F. C. J. Aarts. O. S. F. S„ Nijmegen, W. Th. H. Kol- steren, Nijmegen. Doctoraal examen Duitse taal- en letterkunde: F. B. Koopman, En schede; J. L. Stockmann. S.V.D., Deurne. Tilburg. Katholieke Economische Hoge school. Kandidaatsexamen Economische We tenschappen: H. v. d. Zanden, Enschede: H. Lenferink. Tubergen: A. Willems, Sittard; J. Keysper. Nijmegen; J. Tonnaer, Hoensbroek. Doctoraal examen: W. v. d. Werf, Steenwijk; J. Penno'-'- Vlissingen; P. Jorna, Harlingen; G. v. d. Kruys. Eindhoven; F. V. Heesewijk, Best: A. Uppelschoten, Eindhoven; F. Ray- makers. Helmond: H. Scholte, Ede; G. V. Gorp. Nijmegen. Kandidaatsexamen Sociale Wetenschappen: .1. Severens, Schinveld. Doctoraal examen Sociale Wetenschappen: J. Berkelmans, Tilburg. Utrecht. Doctoraal examen Rechten: D. C. de Kempenaer, Velp (Gld.); H. Ruzius, Utrecht. Doctoraal examen Veeartsenijkun de: N. Steenkamer, Baam; Th. A. Oosten- brug Twijsel (Fr.); H. van de Ree, Rotter dam; C. W. Moons, Utrecht; A. M. J. Adank, Breda; M. H. G. Maessen, Maasniel (L.)M. E: M. Stumpel, Dordrecht. De uitslagen van de deze week voor de zomercompetitie van de NeVoBo gespeelde wedstrijden luidden: heren: OVRAHBC 0—3, SozaGeni" 1—3, Soza 2—SPOW 1—3, KJMV—DSS 1—3. Dames: KJMV—KJMV 2 40. Jeugd: De BlinkertWIK 22. De uitslagen van de bekerwedstrijden luid den, dames: EclectaVesmia 13, Rap. HVS 3—1, Velox—AVC 0—3, Eclecta 2—AW 2—2, GiosSpaamestad 40, OVRA—OG 40. Velox 2SSO 03, Gios 2Sizo 04. Heren: Gios 2AW 04, GiosBoru 22, HVS 2—Rap. 2 3—1, HVS—Rap. 3—1, OVRA 2Spaarnestad 22, OVRA—Sizo 3—1.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15