Negen premiers peilen in Londen huidige wereldsituatie Onaanvaardbare toetssteen Brits gemenebest: geen derde wereldmacht met melk meer mans Ambitie DE VAAGHEID TRIOMFEERDE AUTO-RADIO 3 Onderzoek Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM Tweehonderd arrestaties in Buenos Aires Agenda voor Haar/Lm Bonn onderhoudt de geallieerde troepen Von Brentano: „Eens,' maar nooit weer!" Eisenhower dringt aan op uitwisseling van ideeën In de Wereldpolitiek y H. J. MAERTENS N.V. Stakingsoproep in Britse auto-industrie Ook arbeidsonrust in machine-nijverheid ZATERDAG 30 JUNI 195 6 (Van onze parlementaire redacteur) Aan drie mannen van groot aanzien hebben de Koningin en de Prins verzocht niet slechts een bepaalde kwestie te onder zoeken, maar ook en dat is wel van het allergrootste belang om van raad te dienen. Het besluit tot deze stap is ver standig. Wanneer men voor moeilijkheden staat is het verstandig anderen om advies te vragen. Het zou van onwaarachtigheid getuigen als wij het wilden doen voorkomen alsof er niet van verwikkelingen sprake zou zijn. De inhoud van het in ons blad van gisteren opgenomen communiqué wijst er trouwens al op dat er heus meer in het geding is dan het instellen van een onder zoek naar de wijze waarop bepaalde ver halen in de pers verschenen kunnen zijn. Voor een dergelijk onderzoek zou men niet een beroep hebben behoeven te doen op twee ministers van staat, op twee oud minister-presidenten, die beiden uitnemend thuis.zijn in de constitutionele aangelegen heden die het Staatshoofd raken. Èén van die twee, minister Beel, heeft bovendien als lid van het tegenwoordige demissionaire kabinet de jongste ontwikkeling van de problemen waarom het nu gaat van zeer nabij meegemaakt. Er is meer aan de hand dan alleen het genoemde onderzoek. Dat blijkt mede uit het communiqué, waarin gezegd wordt dat tenslotte het driemanschap van raad zal hebben te dienen. Raad waartoe? Uit den aard der zaak: om zekere maatregelen te treffen die in het licht van alle omstandig heden gewenst geacht zullen worden. Het is aan te nemen dat de drie wijze mannen een mogelijkheid aanwezig achten om inderdaad zulke nuttige raad te geven. Anders immers zou prof. Gerbrandy er zeker niet zijn Kamerlidmaatschap aan hebben opgeofferd en zou minister Beel niet tot de zeer uitzonderlijke stap zijn overgegaan, met ingang van 7 juli reeds ontslag te verzoeken uit zijn ministers functie. Het is wellicht niet overbodig er de aan dacht op te vestigen dat weliswaar de ge vallen beslissing niet, naar het uiterlijke bekeken, er een is berustende op een be sluit van de ministerraad, maar dat, minis ter Beel de hem opgedragen taak pas heeft aanvaard, nadat hij eerst hierover woens dag met de minister-president had gespro ken. Er is niet veel fantasie voor nodig om tot de conclusie te komen dat hetgeen nu gaat gebeuren geschiedt met volle instem ming van de minister-president. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT 96 TELEF.: 20340 BUENOS AIRES. A.F.P./Reuter) In de nacht van donderdag op vrijdag hebben zich te Bunenos Aires ongeregeldheden voorgedaan, naar aanleiding waarvan tweehonderd personen zijn gearresteerd. Dit is toegegeven in een officiële verkla ring, waarin ook werd gezegd dat deze gebeurtenissen in verband stonden met de mislukte opstand van 9 juni. Men gelooft dat het hier een actie van een ondergrond se peronistische organisatie betrof. De Braziliaanse minister van Oorlog, ge neraal Teixeira Lott en hoge officieren hebben niet-ondertekende brieven ont vangen, waarin er bij hen op wordt aan gedrongen een staatsgreep te ondernemen om tot de instelling van een militaire dic tatuur te komen, „daar dit de enige oplos sing voor de huidige nationale crisis is". De Peruviaanse radio heeft bekend ge maakt dat de minister van Buitenlandse Zaken, schout-bij-nacht Edgardo Llosa, is afgetreden. In een brief aan de premier deelde hij mede dat hij zich gepasseerd voelde omdat hij niet geraadpleegd was bij het besluit om de grondwettelijke waarbor gen tijdelijk op te heffen. ZATERDAG 30 JUNI Minerva: „Vier stappen in de wolken," 18 j.. 7 en 9.15 uur. Palace: „Rigoletto de ge bochelde," 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht," 18 jaar, 7 en 9.15 u. Roxy: „Jack Slade, de wreker," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Gas-oil," 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria's," 18 j„ 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: 8 uur, uitvoering balletschool Maud Kool. Stadsschouwburg, 8.30 uur: Antwerpse Rede rijkerskamer „De Goudsbloem" met „De knecht van twee meesters." ZONDAG 1 JULI Lido: „Rose Marie," alle leeft., 11 uur. Palace: „lm weissen Rössl," alle leeft., 10.30 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur," alle leeft., 11 uur. Studio: „Africa Queen," 14 j„ 11 uur. Minerva: „Douane Boem," alle leef tijden, 2 en 4.15 uur; „Vier stappen in de wolken." 18 j„ 7 en 9.15 uur. Palace: „Rigo letto de gebochelde," 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille," 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft," 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht," 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Jack Slade, de wreker," 18 jaar, 7 en 9.15 uur; „Terug naar Bataan", 2 en 4.15 uur. Rem brandt: „Gas-oil." 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Blanke Paria's." 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel, 10.30 uur: Bij zondere doopdienst o.l.v. ds. J. W. Weenink. Zuiderkapel, 10 en 5 uur: Samenkomst o.l.v. Ed. W. Pera; 8 uur: JeugdsamenkOmst o.l.v. Tacaues Teeuwen. Gebouw Bakenessergracht no. 63, 10.30 uur: Wijdingsdienst van het Pozekruisersgenootschap. Gebouw Lange Herenstraat 6, 10 en 7 uur: Bijeenkomsten ter gelegenheid 25-jarig bestaan Stads- Evangelisatie. MAANDAG 2 JULI Minerva: „Ciska de Rat," 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Rigoletto de gebochelde," 14 jaar, 2, 1.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Paris Canaille," 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phfft," 18 'aar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vrouwen in de nacht," 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. "oxy: „Jack Slade, de wreker," 18 jaar, 7 en 15 uur; „Terug naar Bataan," 2.30 uur. "^embrandt: „Gas-oil,", 18 jaar. 2„ 4.15, 7 en 1.15 uur. Frans Hals: „Blanke Paria's," 18 j„ 30, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw, 8 uur: feestavond Coöperatie Haarlem met cabaret- -evue „Cocktail-klanken". Begijnhofkapel, 8 uur: Bijeenkomst Interkerkelijk comité. Spreker Ed. W. Pera. Zangdienst van 7.30 uur af. (Van onze correspondent in Londen) Op het ogenblik wordt in Londen een uiterst belangrijke, doch bijna geruisloze top conferentie gehouden. Zoals elke twee jaar zijn de negen premiers van de landen van het Britse gemenebest wederom bijeen. Niet alleen buitenlanders, maar ook de Britten zelf vragen zich meer dan eens af, wat het Britse gemenebest eigenlijk is. Want de samenstellende delen hebben naar het uiterlijk te oordelen, hoe langer hoe minder gemeen. Zij verschillen in geografische ligging, taal, cultuur, godsdienst, ras, economie en staatsvorm. Tot voor kort was de Britse kroon het enig zichtbare bindmiddel, maar ook dat is niet meer zo. India en Pakistan zijn republieken, die de Britse monarch min of meer voor lief nemen en alleen nog maar erkennen als „hoofd van het gemene best". Het lijkt daarom alsof deze machtige statengroep, welke zeshonderd miljoen onderdanen telt, door nog slechts een zijden draad wordt bijeengehouden, vooral sinds ook de laatste steunpilaar, een uitgebreid net van defensieverbindingen, is weggeval len. Vandaar dat het gemenebest vaak belachelijk gemaakt wordt als zou het nog maar een leeg symbool zijn, dekmantel van een verschrompeld moederland. Groot- Brittannië zelf heeft bewust aangestuurd op het uiteenvallen van het eens zo stoere Britse rijk, omdat de innerlijke ontwikkelingsgang zulks nu eenmaal onvermijdelijk maakt. De zelfstandigheid van de koloniale gebieden is het einddoel van de politiek van opeenvolgende Britse regeringen. Noodzaak en idealisme gaan hier samen. De Brittten menen, dat men in de prakti sche politiek zich nooit teveel mag binden aan vooropgezette doelstellingen en zeker niet aan dogma's. Soepelheid en aanpas singsvermogen zijn meestal het kenmerk geweest van de Britse staatsmanswijsheid. Het gemenebest van soeverein geworden staten is daarvan het beste bewijs. Het is allerminst een statenbond of een economi sche eenheid, al is er een zekere coördina tie van bepaalde maatregelen. Deze komen echter in vrijwilligheid tot stand. In elk opzicht poogt men, wanneer er zich onder linge moeilijkheden voordoen, elkaar te ontzien. Dé conferenties in Londen zijn daarom van hoogst informele aard. Wanneer er iemand bezwaar maakt tegen de diseüssie van een bepaald probleem, dan wordt er binnen het raam van de conferentie niet over gesproken. Dat gebeurt dan wel tij dens de nog informeler besprekingen bui ten de kabinetszaal van 10 Downingstreet, de ambtswoning van premier Eden, tussen enkele of groepen van ministers onderling, zoals bijvoorbeeld over de nog altijd bran dende kwestie Kasjmir. Eden leidt de besprekingen, maar al weer: er is geen formele agenda. De pre miers offeren tien dagen op en nog enkele dagen meer voor hun reizen, uitsluitend om elkaar wederzijds in te lichten over de situatie in hun gebieden en eikaars meningen over de wereldproblemen te toetsen. Besluiten worden er niet geno men, ieder land handelt immers soeverein. Groot-Brittannië is geneigd op grond van zijn eigen ervaring met het gemenebest dit systeem van onderling tot niets ver bindend, maar wel degelijk inspirerend overleg, als de wonder-methode van inter nationale samenwerking aan te prijzen. Daarom rillen de Britten ook van de ge dachte aan een bovennationaal gezag, om dat in hun eigen sfeer het gemenebest recept tot nu toe zo voortreffelijk heeft gewerkt. De vaagheid triomfeerde! Of dit zo blijven zal? Er gaan stemmen op, dat deze los-vaste „verkering" zal moeten wor den vervangen door een veel inniger band tussen de delen van het gemenebest. Het gemenebest is wel eens beschreven als de schokbreker, die dè stoten moet opvangen, veroorzaakt door de likwidatie van het ko loniale systeem. Er is aan toegevoegd, dat ons eigen land en Frankrijk een dergelijk stootkussen node missen. Er zijn er, die hopen dat eens de dag zal aanbreken, dat het gemenebest zal worden versterkt door West-Europa en andere buur-gebieden. Het zou verkeerd zijn, deze opvatting uitsluitend toe te schrijven aan stugge Britse hooghartigheid. De Britten geloven, dat hun gemenebest-ervaring, op breder vlak toegepast, een waardevolle bijdrage tot universele samenwerking kan leveren. De nog steeds niet sluitende legpuzzel van de vrije wereld zal op een of andere ma nier in elkaar moeten passen. De dezer da gen door een persbureau verspreide me ning, dat het gemenebest wil trachten een zelfstandige derde macht te worden tussen Oost en West, berust op een misverstand, naar ons in gezaghebbende kring in Londen werd verzekerd. Het gemenebest is verlo ren zonder de rest van het Westen, met name de Verenigde Staten. Maar nu er een kentering in het Oosten gaande lijkt, die de verstarde wereldverhoudingen doet ontdooien, kan het soepele gemenebest een middel vormen om de afzijdigen gemakke lijker dan voorheen met het Westen te doen samengaan. De drang naar eigen lotsbestemming brengt helaas ook in het Britse rijk een na tionale versplintering mee. Wil internatio nale chaos worden voorkomen, dan zullen de deeltjes van deze politieke atoomsplit sing weer gebonden moeten worden in een groter geheel, dat het vroegere koloniale systeem op een ander niveau vervangt. De Britten zouden liefst een universeel geme nebest zien, bestaande uit diverse losse Britse eq, niet-Britse regionale groeperin gen, zodat delen die, zoals in de Caraïbi- sche Zee, te klein zijn om op zichzelf te staan, juist in groter verband hun vrijheid kunnen ontplooien. Dit alles is niet veel meer dan toekomstspeculatie. De gemenebest-premiers komen niet bij een om te filosoferen. Hun werkwijze brengt echter bewust of onbewust mee, dat zij het klimaat scheppen, waarin dergelijke reeds hier en daar geuite gedachten ver der kunnen opbloeien. Eens was het gemenebest Brits en Euro pees van karakter. Sinds de toetreding van de Aziatische leden, wier bevolkingsaantal in het gemenebest de doorslag geeft, is hiervan geen sprake meer. Nieuwe leden zijn in aantocht zoals Malakka en de Goud kust. Het bindende element van gekleurde en blanke leden van het gemenebest is hun gemeenschappelijke achtergrond van Britse historie. De vraag welke thans wordt ge steld is, of er niet een moreel beginsel dient te worden geformuleerd om het. gemene best werkelijk bijeen te houden. In een steeds kleiner wordende wereld verminde ren ook de tegenstellingen tussen de Euro pese (Canada, Australië en Nieuw-Zee- land) en Aziatische leden. Pakistan, dat zich zo sterk op het Westen oriënteert, is daarvan een sprekend voorbeeld. Onderlinge consultatie en beperkte sa menwerking vormen de belangrijkste func tie van het gemenebest. De voorkeursta rieven spelen weliswaar een nog gewichti ge, maar toch reeds verzwakte rol. De tussen Australië en Groot-Brittannië op het ogenblik bestaande handelsmoei lijkheden zullen in afzonderlijke, met de conferentie parallel lopende, besprekingen worden behandeld. Russische politiek Het grote gewicht van de huidige ont moeting der premiers is de onderlinge raadpleging inzake de gewijzigde Rusische politiek. Een deel van het gemenebest, in clusief Groot-Brittannië zelf, is in persoon lijk contact geweest met Kroesjtsjev en Boelganin. Gezamenlijk zal men thans in Londen de nieuwe situatie beoordelen. Voor het economisch verzwakte Groot- Brittannië hangt hiervan veel, zo niet alles af. Een werkelijke economische opgang is pas mogelijk wanneer inderdaad als gevolg van de internationale ontwikkeling uni verseel defensielasten ingrijpend kunnen worden verminderd. Nadat de Britse leiders reeds in Wash ington hebben geconfereerd en nadien met de Russische leiders hebben gesproken, zal misschien de huidige gedachtenwisseling beslissend kunnen worden voor de Britse defensie en economie. De koerswijziging in Moskou vormt al lereerst een rechtstreekse uitdaging jegens de Britse overzeese landen, welke immers het merendeel der economisch achterge bleven gebieden omvatten, waarop het communistische blok vooral zijn aandacht richt. Russische auto's rijden al in de straten van Rangoon en in het Midden-Oosten. Het is een alarm-signaal, dat vooral het geme nebest economisch en politiek op zijn tellen moet passen. BONN. (United Press). De regering in Bonn heeft donderdag besloten een bedrag van 1.455 miljoen mark uit te trekken voor het onderhoud van de in West-Duits- land gelegerde geallieerde troepen. De toewijzing geldt slechts voor een jaar. De Amerikaanse troepen krijgen het leeu- wedeel, namelijk 650 miljoen mark. Dit bedrag werd overeengekomen tijdens de besprekingen die de Amerikaanse ambas sadeur, James B. Conant, en de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Von Brentano, op 7 juni hielden. Von Brentano h'&d aanvankelijk gewei gerd de kosten voor de geallieerde troepen in de Bondsrepubliek voor Duitse rekening te nemen, maar tenslotte zwichtte hij. Na het lopende jaar, zo verklaarde hij donderdag in de Bondsdag, „zullen de ge allieerden tevergeefs bij ons aankloppen, want dan zal de opbouw van het West- Duitse leger zover gevorderd zijn, dat de Bondsrepubliek een volledige bijdrage kan leveren tot de Westelijke verdediging. De huidige overeenkomst is de eerste en de laatste. ADVERTENTIE N.V. MIJ „HOLSTER"- OVERVEEN Tel. K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook OostWest WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft aangedrongen op nieuwe pogingen om te komen tot uitwisseling van „inlichtingen en ideeën" met de Sovjet- Unie en andere Oosteuropese landen, zoals voorgesteld door de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken op de conferentie te Genève in oktober van verleden jaar. De perschef van de president, James Ha- gerty, deelde mee, dat de president een aanbeveling van de nationale veiligheids raad had goedgekeurd, inhoudende dat de Verenigde Staten moeten streven naar het tot stand komen van deze uitwisseling, zelfs al heeft de Sovjet-Unie deze eerder verworpen. De Westelijke ministers stelden inder tijd onder meer voor een geleidelijke op heffing van censuur, de opening van voor lichtingscentra in landen waar zij thans nog niet bestaan en uitwisseling van boe ken, kranten, films en tentoonstellingen. Onlangs sprak ik een, overigens keurige, meneer die mij vertelde dat hij lid was van een bekende, braaf-idealistische beweging „niet zozeer omdat ik er zelf zoveel voor voel, maar je maakt er goede connecties en ik heb twee jongens, die studeren; dat kan ze later goed van pas komen". Ik vond dat uit een idealistisch standpunt bekeken meer meelijwekkend dan laakbaar en, praktisch gezien, tamelijk twijfelachtig, omdat een van de vele goede dingen van de „nieuwe tijd" is, dat het er steeds min der toe doet wie vaders vriendjes zijn, dan wat de zoon zelf waard is. Het is een stukje praktisch snobisme, dat overigens zo oud is als de wereld. In mijn studententijd kende ik al knapen die reeds in de groentijd aan hun carrière begonnen te bouwen, door zorgvuldig hun vriendjes uit te zoeken, die hen wellicht later van nut zouden kunnen zijn. Ik geloof dat zij er niet heel veel nut van hebben gehad. Misschien wèl om in het zadel te komen, maar wie geen goede ruiter is valt er dan weer af en wie het wèl is komt vanzelf wel te paard. Ik las dat het aantal vrouwelijke stu denten in de sociologie dit jaar in Leiden dubbel zo groot zal worden als vorig jaar, omdat Prinses Beatrix in Leiden sociologie gaat studeren. Die studieuze meisjes uiteraard aangespoord door lieve moe en brave pa vinden het leuk haar gehele verdere leven te kunnen zeggen dat zij jaargenoot van de prinses en later wel licht; van de koningin zijn geweest. Ik ben een groot aanhanger van het Huis van Oranje en voorzover ik dit op verre afstand beoordelen kan, lijkt Prinses Bea trix mij een bijzonder aardige jonge vrouw, maar als ik een dochter had die alleen en uitsluitend in Leiden sociologie zou willen gaan studeren om jaargenote van de prin ses te zijn, dan zou ik mij zorgen maken over mijn dochter: zo jong en dan zulke overwegingen.nee, ik zou dat te uitge kiend en te bedacht vinden voor iemand die haar leven nog maar pas gaat op bouwen. De vraag is bovendien of deze ambitieuze kinderen en de domme ouders die haar in haar ambitie sterken, het wel ernstig menen met de sociologische roeping. Gaan zij sociologie studeren omdat die weten schap haar aantrekt of alleen maar omdat de prinses dat gaat doen? Ik vrees dat voor een groot gedeelte van deze studiosae het tweede het geval is. Men mag dan de sociologische wetenschap niet gelukkig prijzen. Het is allemaal eerder belachelijk, dan zorgwekkend. En eerder om meelij mee te hebben dan om er verontwaardigd over te zijn. Jk geloof dat de samenleving niet op deze sociologische snobjes zit te wachten en dat die ambitieuze kinderen, voor wat haar toekomst betreft, weinig benijdens waardig zijn. ELIAS. ADVERTENTIE Publiko'ie NcdorlanOs Zuivelbureau. 'i Gravenhage NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Nederland, dat in de twintigste eeuw er niet meer toe gekomen is een actieve, zelfstandige en oorspronkelijke buitenlandse politiek te voeren, staat thans voor het feit dat de internationale situatie zulk een politiek van elk land afzonderlijk opnieuw zeer duidelijk eist. De vorming van een nieuwe regering zou door deze overweging extra bemoeilijkt kun nen worden, doch er is weinig hoop op dat de politieke partijen reeds in dat opzicht tot een analyse van de toestand zijn gekomen en hun ge wicht achter een positief buitenlands beleid zullen zetten. En toch noopt de internationale toestand daar op dit moment meer dan ooit toe. Er spelen zich ontwikkelingen af, die bepalend zullen zijn voor de inter nationale situatie van de komende vijftig jaren en waarbij de invloed van volken als het onze, die van huis uit verlangen naar en belang hebben bij een ordende consolidatie van de vredes-elementen in die ontwikkeling, niet kan worden gemist. ooral omdat zich een onheil spellende misrekening aftekent in het beleid van de mogendheden, die thans als voornaamste deelgenoten in de westelijke pacten de algemene koers uitstippelen. Wat er op het spel staat, is inderdaad niets meer of minder dan een wereld wijde heroriëntatie, die evenzeer tot een conflict als tot een soliede ordening in vreedzame zin kan leiden. De factoren daarbij zijn overbekend: de verhouding van de Sovjet-Unie tot de rest van de wereld, de oplossing van het probleem- Duitsland en ontwikkeling van de'Azia tische situatie, waarin China een hoofd rol vervult Deze drie factoren vereisen de nauwlettendste aandacht van de genen, die de buitenlandse politiek van hun land bepalen en daarbij valt het steeds meer op, dat zij zich niet meer kunnen beperken tot het blindelings volgen van de afspraken, die in eertijds gesloten pacten zijn neergelegd. Deze pacten hebben namelijk het grote na deel, dat zij uit de tijd zijn geraakt dooi de snelle ontwikkeling van belangrijke situaties. Met name het Atlantisch Pact is nog steeds gebaseerd op een consoli datie van een destijds bestaande, vij andelijke, verhouding, die met de nieuwe term „koude oorlog" genoeg zaam was aangeduid als een feitelijke oorlogssituatie. Een verdrag, dat een dergelijke situatie erkent en tegemoet treedt, houdt uiteraard geen enkel element in waarmee die vijandelijkheid zou kunnen worden vermilderd of uit geroeid. Integendeel, het gaat uit van de overweging dat zulk een vermilde- ring of opheffing als absoluut onmoge lijk is aanvaard. Deze basis is ver ouderd. De basis is thans: de koude oor log is verzacht tot een karakteristieke tegenstelling in belangen. Op deze grondslag dienen de mogendheden thans te zoeken naar verdere akkoorden, naar een zo groot mogelijke harmonie on danks dissonanten. Zouden zij de nu pas nog door de gebeurtenissen in Polen geïlllustreerde ontwikkeling willen forceren, dan zou de zo duidelijk aan de dag tredende ont- binding der Sovjet-macht vertraagd worden. De situatie is thans zo, dat de bevrijding der Oost-Europeanen van dwang en terreur afhankelijk is van de houding van het buitenland, die een grote zelfbeheersing en een nauwkeurig overwogen politieke koers moet om vatten. De herziening van het tot nu toe gevolgde beleid moet al bij voorbaat rekening houden met een geheel nieuwe Europese situatie, die de zwaarstwegen de argumenten uit het verleden vol komen mist en andere argumenten voortbrengt, waarmee de verhouding tussen de NAVO-landen onderling ten nauwste samenhangt. Als de buitenlandse politiek der NAVO-landen dus thans een herziening behoeft, is dat niet uitsluitend de taak van de grote mogendheden, die deze politiek leiden, doch de taak van alle NAVO-landen gezamenlijk. Dat wil zeg gen: alle NAVO-landen, grote en kleine, dienen hun positieve bijdrage tot die herziening te geven door zelf tot een nauwkeurig uitgebalanceerde zienswijze te komen, waarin de nieuwste ontwik kelingen volledig zijn verdisconteerd De toekomstige minister van Buiten landse Zaken in het. te vormen Neder landse kabinet wacht iets nieuws, iets dat niet tot het beleid van het vorige kabinet behoorde. Hij kan niet terug grijpen, noch voortbouwen, doch moet een nieuwe basis leggen. De politieke partijen moeten hem daartoe stimu leren door hem slechts dan hun fiat te geven, als zij er zeker van zijn dat hij inderdaad de man ie rUn riin taak be grijpt. De herziening van de NAVO-politiek betreft eigenlijk alle drie de punten, die hierboven als factoren van heroriën tatie werden genoemd: de verhouding met Rusland, het Duitse probleem en de Aziatische situatie inclusief China. Wat de verhouding met de Sovjet- Unie betreft, zijn er op het ogenblik in de interne Russische en communistische verwikkelingen aanleidingen te over om een positief beleid te voeren. Een voort zetting van het koude-oorlogprincipe der NAVO zou deze verwikkelingen in voor het Westen ongunstige zin be ïnvloeden. Een vijandige houding van het buitenland, gevaren voor de Rus sische onafhankelijkheid oproepend, zal de Russen en ook de satellieten slechts een innerlijke versterking geven en daarbij de macht van het bewind ver groten. Een oplossing van de Duitse kwestie in een vorm, die de Russen het schrikbeeld van een vijandelijk en agressief Duitsland voor ogen stelt, speelt de Russische bewindslieden in de kaart en doet het Russische volk zich nauwer scharen om hen, die het eigen lijk als zijn onderdrukkers zou moeten zien. Die oplossing van het Duitse pro bleem is bij uitstek een zaak, waarover alle NAVO-landen afzonderlijk zich angstvallig moeten beraden. Want er bestaat een stroming in de politiek dei- Westelijke landen, om deze oplossing over te laten aan twee landen, Amerika en Duitsland. Wat dat dan voor een oplossing zal zijn, behoeft nauwelijks te worden uit eengezet: een snelle, westelijk-georiën- teerde hereniging met behoud van de Westduitse bondsregering en gelijk tijdige eliminatie van het Oostduitse bewind, een intrede van het herenigd Duitsland in de NAVO als belangrijk schaakstuk in het voortgezette spel van de koude oorlog tegen het Oosten. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, heeft met de Westduitse bondskanselier Adenauer afgesproken, dat deze vorm van Duitse hereniging als toetssteen voor de Rus sische inschikkelijkheid en betrouw baarheid zal worden beschouwd. Met andere woorden: de internationale situatie wordt afhankelijk gemaakt van een Amerikaanse-Duitse zet, die uiter aard geenszins in het belang van Rus land zal zijn en daar zelfs als een acuut gevaar zal worden gezien. Amerika Duitsland willen thans aan de hand van deze enkele zet bepalen, wat het lot van de wereld in de komende vijftig jaren zal zijn. Wanneer de noodzaak tot bemoeiingen van andere NAVO- landen in de te vormen politiek nog niet duidelijk zou zijn, dan is zij daardoor wel overduidelijk geworden. Men kan betogen dat de snelle her eniging van Duitsland en de intrede van Groot-Duitsland in de NAVO voor alle NAVO-landen van eminent belang is en dus geheel en al in de lijn van de ge dachten dezer afzonderlijke landen moet liggen. Helaas heeft deze schijnbare be- langenovereenkomst in de afgelopen jaren de buitenlandse politiek van vele landen waaronder ook Nederland bepaald, doch daarover mag het laatste woord niet gesproken zijn. Want, ter wijl het Westen zich al die jaren blind gestaard heeft op dat éne gevaar, Rus land, heeft het uit het oog verloren dat er voor Europa twéé gevaren zijn, twee dreigingen die uit het verleden stam men en ook in de toekomst zullen voort bestaan: het gevaar Rusland en het ge vaar Duitsland. In een onbegrijpelijk kortzichtige politiek-van-dag-tot-dag hebben de NAVO-landen gewillig gehoor gegeven aan het Amerikaanse verlangen tot her rijzenis van een machtig Duitsland in het hart van Europa, als tegenwicht voor de Russische di-eiging. Zij hebben zelfs hun militaire plannen afhankelijk gemaakt van de wedergeboorte ener Duitse legermacht. De Nederlandse oostgrens moet door Duitse eenheden worden verdedigd. De luchtveiligheid van Europa hangt af van de Duitse radar en de Duitse straaljager-eskaders. Het lot van Europa is in handen gelegd van een natie, wier toekomstige poli tieke structuur nog niet bij benadering vaststaat. En thans wordt het lot van de wereld afhankelijk gemaakt van de Duitse toekomst, van de vraag of Duits land als machtige natie zijn oude rivali teit en zijn vroegere vijandschap met de Sovjet-Unie volledig zal kunnen her vatten. Dit is een ontwikkeling, die de overige NAVO-landen met grote zorg zou moe ten vervullen. Het ontzaglijke gevaar •van een snelle hereniging der twee delen Duitsland een gevaar dat van Russisch standpunt gezien een derge lijke oplossing onmogelijk maakt wordt over het hoofd gezien in een streven om de thans ingezette vermin dering van het Russische gevaar met één klap te consolideren. Daarbij doemt de dreiging op, dat die vermindering zal worden ongedaan ge maakt en Europa in de toekomst zal moeten wennen aan het beeld van twee bitter-vijandige grote machten, omringd door bevende satellieten. De Westelijke landen zullen zich danig moeten inspannen om in de kring der NAVO de gedachte uit te roeien, dat een Duitse hereniging volgens Duits-Ameri kaans recept een toetssteen voor de mogelijkheid van een vreedzaam Euro pa zal zijn. Want dit recept bevat in'het huidige tijdsbestek voor hen een dode lijk gif, dat geen enkele met verant woordelijkheidszin toegeruste minister van Buitenlandse Zaken zijn volk zal mogen toedienen. J. L. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 LONDEN (AFP) Met het besluit van de vakverenigingen om alle arbeiders in de Engelse autoindustrie op te roepen tot staking is donderdag een dag van onrust en verbittering in de fabrieken der British Motor Corporation te Oxford en Birming ham besloten. De vakverenigingsleiders in deze steden hebben tot de stakingsoproep besloten wegens het plotselinge, vandaag ingaande ontslag van 6.000 arbeiders der Austin- en Morris-fabrieken. Volgende week zullen ook 1.000 arbeiders van de Standard-fabrieken zonder werk komen, terwijl verder een klein aantal arbeiders van de Armstrong-Siddeley- fabrieken in Leicester ontslag heeft aan gezegd gekregen. Inmiddels is een missie van de Nationale Kolenraad naar Birmingham vertrokken. Zij hoopt onder de ontslagen arbeiders personeel voor de mijnen te kunnen aan werven, een plan, dat overigens weinig wordt gewaardeerd door de arbeiders der auto-industrie. Ook in de machine-industrie is ontevre denheid onder de arbeiders ontstaan door de verwerping van de eis der vakbonden inzake de invoering van een werkweek van 40 uren. De vakbonden hadden een dergelijke maatregel bepleit om de stijging der werk loosheid tegen te gaan. De werkgevers hebben echter deze eis van de hand ge wezen en tevens te kennen gegeven, dat het geen zin zou hebben, dit jaar loons verhoging te vragen. In industriële kringen verwacht men, dat de agitatie zich binnenkort zal gaan uit strekken tot de genationaliseerde indus trieën. In economische kringen te Londen is men van oordeel, dat er een kritiek stadium is bereikt in de anti-inflatie politiek, welke de Engelse regering sedert anderhalf jaar voert, juist nu deze politiek vrucht begint te dragen. Drieduizend arbeiders der Bri tish Motor Corporation zijn inmiddels in staking gegaan uit protest tegen het ont slag van zesduizend arbeiders bij tot dit concern behorende bedrijven. Ook in Duitsland massa-ontslagen Wegens afzetmoeilijkheden zullen bij twee grote Westduitse fabrieken van trac tors binnenkort ongeveer 1200 arbeiders worden ontslagen, namelijk 600 bij Hano- mag en 600 bij Lanz. Beide fabrieken em- ployeren elk een tienduizend arbeiders.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5