Vlees hooit erbij Joyeuze opening van het Landjuweel ter herdenking van Pieter Langendijk Uitstekende sport bij het concours- hippique van „Vooruit" in Hoofddorp Geslaagd of Overgegaan? Kort en bondig W iskunstenaars Unieke expositie Zuidelijke zwier bij Goldoni Amsterdamse Beurs MAANDAG 2 JULI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 PLECHTIGHEID IN RIDDERZAAL Haarlemmer bewusteloos op Elswoutslaan gevonden H. R. Aalderink gehuldigd Graanhandel Van Waveren keert 9 uit Echtpaar Prins verliet r.-k. verenigingsgebouw Nü bloemkool met saucijsjes.... heerlijk! HET HELE GEZIN SMULT ERVAN! Hoe 't ook zij een van Examens HET NATONAAL LANDJUWEEL 19561957 ingericht namens de aloude Camcr 0 van Rhethoryca „De Pellicaen" onder het devies „Trou moet blücken" is begonnen. Een plechtige academische zitting in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis vormde zaterdag het luisterrijk entree. De opening van de tentoonstelling „Rendez vous der rederijkers" in de Vleeshal was een stijlvol vervolg. Minder ceremonieel, joyeus en vol bon mots was het diner, dat in Brinkmann als „Rcderijkersmaaltijd" was aangericht. En als feestelijk sluitstuk van deze waarlijk gedenkenswaardige openingsdag fungeerde de toneelvoorstelling, die welke des avonds in de stads schouwburg werd gegeven van „De knecht van twee meesters" van Goldini door de rederijkerskamer „De Goudsblom" uit Antwerpen. De academische zitting in de ridderzaal van het Haarlemse stadhuis blonk uit door noord-Nederlandse waardigheid evenzeer als door zuidelijk temperament. De menge ling dezer twee levensstijlen maakte de bijwoning der zitting al tot een aangele genheid van een bijzonder en bijna pikant karakter. Overheersend was de hoofse toon, welke al dadelijk sprak uit de bin nenkomst der hoofdmannen van „De Pel licaen", ingeluid door een slag op de gong en begeleid door zachtmoedig belgerinkel. De keizer van de kamer, mr. A. Beets, ver welkomde de aanwezigen, onder wie zich de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland dr. M. J. Prinsen, mr. O. P. F. M. Cremers als hoogste magistraat van de stad Haarlem, de wethouders D. A. J. Geluk en A. J. M. Aengenent, de voor zitter van de raad van toezicht op het Koninklijk Belgisch Landjuweel dr. H. van Overbeeke, de plaatsvervangend hoofdman va'n de rederijkerskamer „Dö Forit'éynë" uit Gent, drs. Flor Demedts, leden der jury's van Landjuyeel en haeghspelen en vele toneelminnenden uit den lande, be vonden. De mededeling van keizer Beets dat Koningin Juliana als wisselprijs voor het Landjuweel een beker heeft geschon ken, werd met applaus begroet, nadat men had kennis genomen van de woorden, die hij aan de historie van de kamers van rhethorijcke en in het bijzonder „De Pel licaen" had gewijd. Snedig zou later bur gemeester Cremers riposteren op de ver melding, dat het stadsbestuur „De Pelli caen" zestig manden met turven en twin tig gouden dukaten had geschonken na be ëindiging van een landjuweel, dat de re venuen der stad aanzienlijk had doen toe nemen. Burgemeester Cremers stelde zes tig liter stookolie in het vooruitzicht voor een nieuw gebouw van de als Phóenix uit de asse herrezen „Pellicaen" en zeer zeker ook dukaten, zo de baten meevielen. Deze kleine détails van materiële aard verstoor den nochtans in genen mate de geestelijke luister, welke de plechtigheden begeleidde, een luister, die vooral haar beslag kreeg, toen de werkzaamheden van de rederij kerskamer „De Pellicaen" en zijn bevoegd heid tot. het inrichten van een Landjuweel door de hoofdmannen van de Belgische kamer „De Fonteyne" werden erkend en geconsigneerd. Dat geschiedde in een twee tal toespraken van zowel de heer Desmedts als Van Overbeeke. De eerste las de confirmatie-oorkonde voor en overhandigde aan keizer Beets en burgemeester Cremers een medaille, die ..De Fonteyne" bli zijn 450-jarig bestaan ten deel viel. Drs. Desmedts hield een gloedrijke rede. waarin hij de kunst dei- rederijkers verdedigde tegen betichtingen van litteraire kunstigheid. Hij betoogde dat de rederijkerij levend is, omdat zij voort komt uit het leven zelf. Hij verheugde zich erover dat „in de landen van Dietser ton- ge" nu ook te Haarlem een Landjuweel werd opgehangen. Hij sprak de wens uit dat het niet bij deze eerste poging tot her stel zou blijven. In dezelfde geest voerde dr. Van Overbeeke het woord. Deze spre ker verwees naar de heropstanding der rederijkers in België en hoe Herman Teir- linck er de stoot aan gaf. Hij noemde Lan gendijk als een der toneelschrijvers, die met Dostoievsky en Shakespeare in België prijswinnaar was op de Landjuwelen - een opmerking, die onder de aanwezigen enige hilariteit teweegbracht. Ook hij overhan digde keizer Beets en burgemeester Cre mers een medaille. Het woord was nu aan de burgemeester, die voor de hem bewezen eer hartelijke dank sprak en het Landuweel alle succes toewenste, zich verheugend over de mach tiging van „De Fonteyne" aan „De Pelli caen" om een aanvang te maken met wat mogelijkerwijze een jaarlijks evenement zal worden. Vervolgens legden de juryleden ten overstaan van de magistraat de belofte af, dat zij naar eer en geweten als goede mannen en vrouwen zouden jureren „na- volghende den inhouden van der chaerten daeraff gemackt, sonder daer inne yeman- de faveur oft gunste te draeghen in enigher manieren, na wijssen onser discretiën en conscientiën". Ten besluite van de zitting werd door een groepje Haarlemse amateurtonelisten een vertoning verzorgd van het kluchtspel „De Wiskunstenaars" of ,,'t Gevlugte Juf fertje" van Pieter Langendijk, waarvan Jan Kraakman, organisator van het Land juweel. de regie had. Het werd een met welwillendheid ontvangen voorstelling, die juist als de opvoering van „De Gouds blom" des avonds, het sterkst bezet bleek in de vertolking van de knechtenrol, maar als geheel gehandicapt werd door de onge makkelijke entourage en een gebrek aan trefzekere tekstkennis, waardoor zwier en fantasie bedenkelijke achterstand opliepen. Vergeleken bij de voorstelling der Ant- werperaren liet deze vertoning geen grote indruk achter en dat was wel een akelig vlekje op het zo mooi opgepoetste blazoen. Om vijf uur des middags woonden ,de genodigden in de Vleeshal de opening van de tentoonstelling „Rendez-vous der Rede rijkers vijfhonderd jaar toneel" bij. Het woord werd gevoer'd floor wethouder D. X Al'Geluk,' die zijn, g-ehoor'een 'indruk gaf van de wijze waarop het uiterst moeilijk vindbare materiaal van heinde en verre, uit musea en particuliere verzamelingen was bijeengebracht. Hij vestigde in het bij zonder de aandacht op het Koninklijk Bel gisch Landjuweel en de door Koningin Ju liana geschonken bokaal, op het uit een Amerikaanse collectie afkomstige schilderij van de Amsterdamse schouwburg in het begin van de zeventiende eeuw. op de his torische kostuums, het bedienbare draaito neel en de vele andere attracties van deze unieke expositie, wijzend verder op het in tieme theater, waar binnenkort een reeks voordrachten en vertoningen van belang wekkende films begint. In twee groepen kreeg men daar een voorproefje van de vertoning van de door het Nederlands Filmmuseum geschonken documentaire „Louis Bouwmeester thuis" uit 1925. Wethouder Geluk dankte de inrichters van deze tentoonstelling, in het bijzonder voorzitter David Koning en diens naaste medewerkers mevrouw M. de Vaal-Muller en Th. Ruygrok, voor de vele gedurende een half jaar verrichte werkzaamheden. Ook de decorontwerper Nicolaas Wijnberg, die het van grote fantasie getuigende ar rangement verzorgde, werd niet vergeten. Eerder had spreker met een woord van waardering een hartelijk applaus uitgelokt voor Jan Kraakman, initiatiefnemer en or ganisator van de Langendijkherdenking. Aan de „rcderijkersmaaltijd" hield bur gemeester Cremers een korte toespraak, waarin hij herinnerde aan het vele waar voor Haarlem aan Gent dank verschuldigd is. De namen van talrijke straten wijzen op de komst, vele eeuwen geleden, van dra- peniers en lakenwevers uit deze Belgische stad. Hoe groot hun invloed geweest moet zijn, blijkt wel, aldus spreker, uit het feit dat er in Haarlem en onmiddellijke om geving maar liefst vier Bavokerken zijn. Als wij thans een renaissance van de rede rijkerstraditie gaan beleven, dan is dat wederom voor een groot deel aan Gent te danken. Op deze woorden van de burge meester en een geestige toespraak door mr. A. Beets werden op lyrische wijze door dr. Van Overbeeke in een sfeer van broe derliefde gerepliceerd. Om half negen bevond het gezelschap zich in de Haarlemse Schouwburg, waar de opening van het Landjuweel met een op voering van „De knecht van twee mees ters" van Carlo Goldoni, een beroemde tijd genoot van Langendijk, werd besloten. Ón ze redacteur J. H. Bartman schrijft hier over: Deze opvoering door de Aloude Rede rijkerskamer „De Goudbloem" toneel afdeling van de Koninklijke Toneelvereni ging „De Broedermin" te Antwerpen is onbetwist een verrassing van de dag geworden, getuige ook het voor Haarlemse begrippen ovationele applaus waarmee de officiële genodigden (er waren vrijwel geen andere bezoekers) het Belgische ensemble hebben beloond. Dat was dan ook verdiend loon naar werken voor de twee figuren aan wie iit stuk te danken was: de regisseur Luc Philips en H. Nelissen, de vertolker van de titelrol. Het is namelijk aan het juiste inzicht van de regisseur te danken geweest, dat deze klucht gespeeld werd met die virtuoze luchtigheid, die haar het meeste recht doet wedervaren. Hij vond in de heer Nelissen nu juist de virtuoos die zijn bedoelingen in de hoofdrol het beste Tijdens de opvoering door I-IaarLemse amateurs van „De Wiskunstenaars" in de ridderzaal van het stadhuis. kon realiseren. Goldoni is inderdaad een briljant tijdgenoot van Langendijk ge weest en in sommige zijner stukken is de bijnaam van de Italiaanse Molière, die hem met enige overdrijving wel eens is gegeven, ook wel te verdedigen. Maar Goldoni staat toch men één been nog in de commedia dell' arte en een auteur die soms wel zes tien stukken in een jaar produceerde mag men niet kwalijk nemen, dat hij dan wel eens elke poging tot karakterisering ach terwege liet om zijn geest en talent de vrije baan te laten in een reeks uitermate geslaagde grollige situaties. De intrige misschien bekend uit enkele opvoeringen door het Nederlandse beroepstoneel, onder meer onlangs met Jan Retèl in de hoofd rol is in zo'n geval ook slechts voor wendsel en wij volstaan dan ook met de aanduiding, dat een Italiaanse jongen, die met slimheid moet inhalen wat hij aan ont wikkeling is tekort geschoten, in een reeks amusante verwikkelingen geraakt omdat hij twee meesters wil dienen, die in dezelfde herberg logeren. De complicaties krijgen natuurlijk pas zin omdat één der heren in feite een meesteres is en de beide werk gevers twee gelieven zijn die elkaar trach ten te vinden. Truffaldino weet zijn dienst baarheid aan beiden verborgen te houden tot dat moment inderdaad is bereikt. Regisseur Philips heeft alles wat naar zwaarwichtigheid zweemde weten te ver mijden en behendig naar de climaxen toe gespeeld. Het eerste bereikte hij onder meer door de bedrijven met elkaar te ver binden door een pretentieloos balletinter mezzo (choreografie Vhn Alice Borghten met een alleraardigste partituur van J. A. Zwijsen) en voor het tweede kon hij staat maken niet alleen op het zuiver gevoel voor komische situaties van de hoofdrol speler. maar ook op diens vergevorderde techniek om deze tafereeltjes vlekkeloos en einde te kunnen brengen. De scène waarin Truffaldino zijn beide meesters tegelijk een maaltijd moet ser veren en in de knoop raakt met gehakt balletjes en gelatinepudding was waarlijk onovertrefbaar, zowel door mimiek als door lichaamsbeheersing. Nelissen moet veel naar Chaplin hebben gekeken en be slist niet zonder resultaat. De regisseur legde er nog een filmisch effectje boven op door twee kruiers naar een denkbeeldig heen en weer rennende Truffaldino te la ten kijken, terwijl van achter de coulissen zijn twee meesters om beurten zijn naam roepen. Intussen gebiedt de rechtvaardigheid ons te schrijven, dat F. de Brabander als een vrekkige vader van een huwbare dochter en H. Driessens als de in potjeslatijn en gezwollen taal opgaande dokter in speeltalent weinig voor hem onder deden. Gedrieën vormden zij de komische kern van het stuk. De andere leden van het troepje waren goed zonder meer. Het was merkwaardig te ervaren, dat blijkbaar ook over de grenzen de bezetting van de vrou welijke rollen de meeste zorgen baart. De dames leverden intussen aanvaardbare prestaties, met name de in travestie spe lende J. de Decker. De rondedans tot slot in de luchtige décors van Lode Sebrechts verkreeg door het kwistig strooien met confetti en serpentines de fleurige apotheose die bij deze feestelijke voorstel ling paste. Een bloemetje voor deze zo verdienste lijke amateurs, of op z'n minst een woord van welkom en een bedankje tot slot, had er toch wel afgekund. Nu namen vele aan wezigen met spijt en gêne het ontbreken daarvan waar. Op de Elswoutlaan te Overveen is in de nacht van zaterdag op zondag een zesen- dertigjarige Haarlemmer bewusteloos ge vonden en in de omgeving werd een motor aangetroffen. De gewonde is naar het Marinehospitaal overgebracht en vanmor gen was hij nog buiten bewustzijn. Uit. een onderzoek is gebleken, dat hij met zijn motor'tegen een boom is gebotst. De oor zaak kon niet worden vastgesteld. De heer H. R. Aalderink technisch hoofd ambtenaar bij het Openbaar Slachthuis te Haarlem, die zondag 25 jaar bij de over heid werkzaam was, is vanmorgen in het Stadhuis door de burgemeester toegespro ken. Zaterdag was er een huldiging op het kantoor van het Slachthuis waarbij de directeur, de heer F. J. A. Bruins, een ge schenk in enveloppe namens de gemeente en de heer Stoelman, vooi'zitter van het jubileumfonds, een geschenk namens het personeel aanbood. Aan aandeelhouders van Van "Waveren's koninklijke graanhandel N.V. te Haarlem zal, evenals vorige jaren, een dividend van 9 percent worden uitgekeerd. Het winst saldo bedraagt 196.410,48, een resultaat dat ten achter blijft bij dat over 1954. Om trent de oorzaken daarvan zegt de directie in haar jaarverslag: „De internationale graanhandel werd ge durende het verslagjaar nog steeds bemoei lijkt tengevolge van overheidsbeperkingen alsmede door financiële en politieke be moeiingen in binnen- en buitenland, waar door de normale werking van vraag en aanbod verstoord bleef en de internationale prijsvorming niet voldoende tot haar recht kwam. Onder de bedreiging, dat grote voorraden, welke zich in handen der Ame rikaanse regering bevonden, eerlang zou den worden afgestoten, kenmerkte de han del zich grotendeels door een dalende ten dens. De handel met Argentinië was zeer teleurstellend; het exportverbod van mais en de onzekere politieke toestand aldaar waren mede oorzaak van de geringe ont plooiing. Door de grote aanvoeren ontstond tijdelijk een tekort aan opslagruimte en moesten vele partijen onder druk worden verkocht. De prijzen van binnenlandse granen, za den en peulvruchten waren aan belangrijke schommelingen onderhevig. De export van fijne zaden was bevredigend, die van groe ne erwten werd evenals het prijspeil in nadelige zin beïnvloed. Pastoor wist „van de pritis geen kwaad" De heer en mevrouw J. C. Prins-Toren, die gedurende bijna veertig jaar het r.-k. verenigingsgebouw aan de Herenweg be heerden, hebben thans hun werkzaamhe den neergelegd om van een welverdiend pensioen te gaan genieten. Direct nadat het gebouw in 1917 onder pastoor IJzermans was voltooid, nam het echtpaar hier zijn intrek als concierge, waarna zij het pas in de oorlogsjaren op bevel van de Duitse be zetters tijdelijk verlieten. Bij hun terug keer in 1945 vonden zij een troosteloos ver nield interieur, waarna zij alles hebben be proefd om het gebouw weer aan zijn oor spronkelijke bedoelingen te laten beant woorden. Het is dan ook voor een niet ge ring deel aan hun bemoeiingen te danken, dat het r.k. verenigingsgebouw het centrum van het parochiële leven gebleven is. De erkentelijkheid die zij zich hiervoor in deze kringen verworven hebben is wel bijzonder tot uitdrukking gekomen tijdens de receptie, die zondagmorgen ter gelegen heid van hun afscheid in dit gebouw ge houden werd. Behalve het gemeentebe stuur van Heemstede was hierbij vrijwel iedere plaatselijke katholieke organisatie door één of meer afgevaardigden vertegen woordigd; zoals de Katholieke Arbeiders beweging, de Katholieke Volkspartij, het Katholiek Gemengd Koor, de r.-k. sport vereniging „H.B.C.", de r.-k. bouwvak arbeidersbond „St. Joseph", de r.-k. dam club „St. Bavo", het voltallige kerkbestuur en vele particulieren. Met het scheidende echtpaar werden zij hartelijk begroet door pastoor C. Pouw, die ondanks zijn korte ambtsperiode 'in Heemstede reeds zoveel lof over de heer en mevrouw Prins had horen verkondigen, 'dat hij „van de prins geen kwaad zou kunnen weten". Namens de parochie betuigde spreker dan ook zijn hartelijke dank voor het vele goede dat het echtpaar in deze functie tot stand heeft ge bracht en met zijn beste wensen voor een gelukkige levensavond overhandigde hij een afscheidsgeschenk in enveloppe. Nadat vervolgens de koffie was gepre senteerd sprak wethouder E. J. van Lent namens het gemeentebestuur, die hierbij vooral herinnerde aan de crisisjaren, toen het verenigingsgebouw het centrum was van de hulp aan werklozen. In dit opzicht heeft de heer Prins zich vooral voor de ge meente verdienstelijk gemaakt, omdat hier bij ook het ontspanningswerk zo nauw be trokken was. De voorzitter van de plaatselijke afdeling van de K.A.B., de heer N. J. van der Lin den bracht op zijn beurt de lange staat van dienst in herinnering, waarop het echtpaar in dit gebouw bogen mag. Door hun om gang en manier van ontvangen wisten zij het verenigingsgebouw tot een tehuis te maken voor iedere organisatie, die hiervan gebruik heeft gemaakt. Ook de onderlinge samenwerking is steeds in de beste har monie verlopen, zodat er nu alle aanleiding bestond voor een hartelijk woord van dank en de beste wensen voor nog vele en ge lukkige jaren. Namens alle onderafdelingen van de K.A.B. overhandigde ook de heer Van der Landen tenslotte een enveloppe met inhoud. Hierna werd nog het woord gevoerd door de heren J. Verhoeven, namens de commissie jeugdwerk; P. Kemp, namens H.B.C. en H. Meeuwenoord namens de to neelcommissie, die met nog enkele andere sprekers allen een geschenk kwamen aan bieden; al of niet onder enveloppe. De laatste spreker was weer pastoor C. Pouw, die namens de heer en mevrouw Prins met een kort dankwoord voor deze sympathie en belangstelling aan het officiële afscheid een einde maakte. ADVERTENTIE Publikatle van de vcrenljdc slagers In Haarlem en omstreken De vereniging ..Vooruit" had het met het weer eigenlijk niet beter kunnen treffen. Na zovele gure en zonloze en zelfs regen achtige dagen eindelijk eens een heerlijke zonnige zomerdag, zodat het goed toeven was voor velen, die naar het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp waren gekomen om de verrichtingen van rijders en ruiters, van fokkers en paarden te bewonderen. Bovendien was het terein nu eens (door de de vorige nacht gevallen regens) niet te hard en hieraan zal het voor een belang rijk deel bijv. wel te danken zijn, dat de springconcoursen uitstekende sport te zien gaven. Dat is vroeger in Hoofddorp wel eens anders geweest, want het sportterrein had bij de springruiters geen beste naam! Het programma van het Hoofddorpse concours-hippique is vanouds een combi natie van nummers voor fokpaarden en voor wedstrijdpaarden. Het is van de ver eniging Vooruit goed gezien om hiervan niet af te wijken. „Hoofddorp" moet zijn eigen karakter bewaren, al zal men na tuurlijk er steeds op uit moeten zijn de „massa" te trekken door ook een aantal nummers te brengen, waarvoor geen des kundigheid vereist is. Dat was bijv. het geval bij het z.g. Klavertje-Drie, een num mer, waarin groepen van drie bereden paarden (naast elkaar) moeten stappen, draven en galopperen en waarbij de unifor miteit doorslag geeft. Dat is nu iets, wat het grote publiek kan beoordelen en dat houdt dus de aandacht geboeid. Ook is zoiets het geval met de parades van landelijke rijverenigingen. Dat is een schouwspel, zoals nu de bereden wa pens er niet meer zijn nergens meer is te zien. Al die kleuren van paarden, van uniformen en van standaarden, zijn voor elke leek steeds weer de moeite van het aankijken waard. Men betreurde het, dat bij de talrijke z.g. tuignummers ditmaal geen hackneys aanwezig waren. Hackneys (luxe tuigpaar- den van meestal kleine maat) zijn in hun houding, gangen en manieren zó elegant, dat ook elke leek er zijn ogen op uitkijkt. Hopelijk worden zij volgend jaar wél uit genodigd. De hoofdschotel vormden de nummers voor in het tuig gaande paarden: paarden dus voor een rijtuigje gespannen, doch ook ADVERTENTIE Beloon dan die ijver met ANEGANG 14 (naast C A) Slotkoers Openings vrijdag koersen 3-314 Nederl.'47 9178 92 3 Nedl. 1962/64 95 95% A. K. U 265/4 265% Calvé Delft 337 337 Van Gelder Zonen 246 247 K. N. Hoogovens 329 328 Nederl. Ford 425 425 N. Kabelfabriek 307 306 gew.Philips Gloeil. 296 293 pref.Philips Gloeil. 180 180 Unilever 41714 415 Wilton Fijenoord 310 310 Dordtsche Petrol. 820 811 Konkl. Petroleum 804 796 A'dam Rubber 101 98 Holl. Amer. Lijn. 183 y, 182 N. Scheepv. Unie 175 173 Phs. van Ommeren 291 291 H. V. A 118 118% Verg. Deli Mij en 132% 134 Amsterd. Bank 2347s 235 Ned. Handel Mij 197 197 Rotterd. Bank. 208 208% Twentsche Bank. 222 222 Anaconda Copper 74 73 Bethlehem Steel.. 151% 150 U. S. Steel 57*/i„ 56% General Motors 45 y, 45 Shell Union 81% 81 43% 41 ex-div. Haarlem. In het Concertgebouw te Haarlem zijn mulo-examen afgenomen; geslaagd zijn voor diploma a: J. Schuiten, P. J. Verschoor, A. Los, M. J. Musch, W. L. van der Duin, I.Tmuiden, E. Rem, F. A. van der Pieterman, M. C. Zandvliet, M. van der Wal, J. G. L. Spée, Velsen, E. Meyers, Santpoort, J. W. H. F. Wissink. R. J. Velthuijs. Beverwijk, P. Wortman. Wijk aan Zee, A. Faas, Nieuw Vennep. A. Uittenbogaard, J. M. Uittenbo- gaard, C. Trommel, Lisse, J. M. de Graaf, Abbenes, M. van Noppen. P. Siezen, Heem stede, C. van Donselaar. H. M. Hellemink, Haarlem, H. Straus, H. F. Th. Krom, E. Ro- meijn, A. Hartman. Velsen, T. J. Ronner, Aalsmeer, A. van Splunter, N. C. Petri. Haar lemmermeer. M. H. Heere, Uitgeest. S. Hoog- vorst, Beverwijk. C. A. C. van der Tol, F. N. Prins. D. ter Heijden. Heemstede, M. Imthora, J. M. Geerdes. Lisse, L. van der Wal, G. B. Wiekamp, C. G. Stroosma, M. M. Prevost, W. Kool, C. Rietveld, P. A. Brinkman, P. J. Dv'Sterhof, M. van Huizen, M. de Jong, E. A. L. Leeuwe. Haarlem, W. Grin wis, Velsen, M. J. Hille. J. C. Sluijter, IJmuiden. J. Terpstra, Aalsmeer. N. van der Vlugt, Haarlemmer meer. I. Holtes. Santpoort, IJ. J. Moerland. C. J. Noé. E. W. de Lijster, H. C. M. J. Loken- berg. C. Heemskerk. J. van Beaumont. H. G. Selhorst, J. Plas. F. R. Raspe, R. van Bilder- beek. A. Harst, E. Kabel, E. E. Krab, E. J. Wigchert. Haarlem, J. L. Schoonmaker. L. var do Wiel. M. Macdanie; J. G. Hoogondonk, C. L. Bleiis. M. E. de Boer, E. E. Th. Warde naar. J. Stria. Beverw'ik. T. Cazpmier. Aals meer, H. Verhoef. J. E. Meijes, A. Laan. J. Korpershoek. G. L. L. Visser. R. F. van Vliet. F. J. van der Ven. Hillemoh, L. H. Visser, Heemstede, A. A. M. Swolfs, L. O. A. Hoo- mans. E. A. de Wit. M. W. van Capelle. Haar lem. A. J. M. Ruitenbeek. Bloemendaal. W. Bontje, Amsterdam. J. Bruidegom, W. Doorn bos, H Duiim. Sassenheim. E. M. Prins. Be- verwenk, M C. Zwaan. Bloemendaal, G. J. Collet. Heemstede, L. Rijff. E. Stringer, ,T. van Diemen. .T. A. de Jong. W R. van de Kerk hof. A. M. Tweehuiisen. M. ,T. E. Handvraaf. J. M. Verheul. Haarlem. E. Kolkman. Zanri- voort. J. (Vdenbure. Santnoort. R. F Otte- vanger. G. Storm. J. C. van der Stoeo. F. G Gorter. Velsen. H. Doeksen. G. Wielmga. W. Schram. Warmond. J. W. Koning. N. G. L. Rroekrira, Sassenheim. J van Burgerl. T.Tmuiden. A. van der Soek. D. H. Sehraven- deel. P. A. Alstede. Heemstede. G Mulder. Driehuis, r. E. F. Mossinkoff. F. Biil. C. .T. C. Stolk. W Weber. E. Rol, G. Jongbloed. R. Grnesmann. Haarlem. Voor dioloma b slaagden: P. J. Aardema. A. Dekker, J. Schraders, D. B. Gaijkema. H. J. Rijnbergen. J. d° Lange. J. Cornet, Haar lem. H. Aartsen. Overveen, J. de Jonge. Haarlemmermeer. P. H. Muller. Hillegom. j. C. van der Laan, Lisse, F. J. Rosier. B. Bras ser, P. C. Houting, Beverwijk. P. C. Hage- doorn, A. Niemeijer, W. Roselaar, J. M. F. de Hoop, Velsen. B. van Tongeren, A. C. M. Brouwer, J. H. Volkers, C. H. van der Meij, Heemstede, H. Mantje. IJmuiden. F. F. Re- noud, L. E. Engel, Bloemendaal, M. de Groot, Santpoort. Haarlem. In het gebouw van de HKB te Haarlem zijn geslaagd voor het mulo-diolo- ma: H. A. A. Rugebregt. R. de Graaff. H. E. Veltkamp, Chr. R. v. Andel, I. Goedee, B. Verzijlberg. M. Tiernego, D. v. Groen, A. C. M. Blok, M. T. Gunnerman, I. W. Wijnhout, K. Elsingh, L. A. Mossembekker, E. H. Vreugdenburg. B. H. Janssen, T. F. Piso, A. Middelkoop, G. Meywaard, H. Bakker, D. Diepersloot, N. Bron. Voor diploma b slaagden: G. Bax, R. Chr. L. Camphorst, A. C. Snaterse, T, G. v. d. Tang, A. F. Bouman, A. Schut, T. C. Smits. C. Stam, W. Visser, L. Koole, D. A. Cupido, R. N. v. Schravendijk. M. J. Vissers. H. W. J. Weiter. J. w Wiik. zoals al vanaf 1909 het geval was voor boerenwagens en dan was er zelfs één nummer, speciaal gereserveerd voor de dames. Tuignummei's De tuignummers waren open voor paar den, die niet meer dan een bepaald bedrag aan geld mochten hebben gewonnen en voorts waren er enkele nummers open voor alle. In deze laatste kwamen natuur lijk weer de beste paarden uit, maar de eerstgenoemde rubrieken bevatten zóveel goede toekomstpaarden, dat men in deze tijd van motorisatie en mechanisatie niet bang behoeft te zijn, dat wij de eerse jaren zonder goede sport zouden komen te staan. We zullen er enkele noemen: Kavalier van Stehouwer uit Dubbeldam, Lordly Lady van Platvoet uit Enschedé, Bento van Schrauwen uit Zevenbergschehoek, alle winnaars van één der z.g. limietklassen. De heer Platvoet had in Melvira een prachtige bruine merrie; een paard, dat de open klasse kon winnen. Maar hij had vele ijzers in het vuur, want deze eigenaar won ook beide tweespannummers, het eenspan- concoux-s (gereden door een dame) en het eenspannummer voor fokmerriën! Zulk een succes zal toch wel zelden voorkomen. Tandem-concours Eén der mooiste tuignummers was on getwijfeld het allerlaatste nummer van het programma n.l. het tandemconcours. Keurig, goed uitgebracht en goed gereden. We mogen van het omvangrijke pro gramma zeker ook niet vergeten een enkel woord te wijden aan de landelijke ruiters, die toch voor een niet onbelangrijk deel tegenwoordig een concours-hippique dra gen. Zij waren te Hoofddorp vrij sterk ver tegenwoordigd. Zelfs waren er verenigin gen uit Gelderland, maar ook een enthou siaste ruiter helemaal uit Walcheren! Het gros was echter afkomstig uit Noordhol land en Zuid-Holland. Sterk waren vooral opgekomen de Wie- ringermeerruiters, die trouwens veel suc ces oogstten met hun dressuur door de eerste èn de tweede prijs met hun achttal len te winnen, waarbij Ritm. De Kruyff, de vereniging uit Halfweg op de derde plaats kwam. In het handicapspringconcours voor lan delijke ruiters kwam een Elster ruiter (Wouters v. d. Oudenweyer) bovenaan, gevolgd door De Wit van de Venneperrui- ters. Het nummer voor rijpaarden (niet-lan- delijke) kon ons maar matig bekoren door dat het nogal een heterogeen gezelschap in de kring bracht. Er liepen zelfs ponies tussen. Maar aardig was het desniettemin toch ook wel weer, wanneer men op die ponies (van stal Wallage uit Heemstede) geestdriftige jonge ruitertjes zag rijden. Springconcours Een springconcours, behoorlijk zwaar (op het laatste tot over 1.50 m.) hield al ler aandacht gespannen, doordat er best gesprongen werd (over een smakelijk par cours) en velen (8) foutloos rondkwamen. Derhalve moest er op tijd worden overge sprongen om de eerste prijs, waarbij zeer spannende ritten te zien werden gegeven en zelfs Arts en Wolf nogmaals zonder fouten rond kwamen en weer in.... pre cies dezelfde tijd! Hoewel niet verplicht, besloten beide ruiters nogmaals over te springen en ook thans hadden beiden even veel strafpunten (4), doch de tijd van Wolf op zijn schimmeltje Grey Cat was juist 2 2/5 seconde korter. Zij tenslotte nog vermeld, dat in de mor genuren keuringen voor fokpaarden wer den gehouden, welke paarden wij in de middaguren voor ons zagen defileren en waarvan de deskundigen volmondig moes ten beamen, dat de kwaliteit uitstekend was, niettegenstaande het aantal paarden in de Haarlemmermeer (een der sterkst gemechaniseerde landbouwgebieden) zeer sterk was teruggelopen. Prinses Wilhelmina. Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de Rembrandt- teploonstelling in museum Boymans te Rot terdam. Zij werd vergezeld door haar dame du palais mevrouw douairière H. J. de Savor- nin Lohman geboren Van Hasselt en haar particuliere secretaresse mej. J. C. M. M. Geldens. Gehaakt. Zaterdagmiddag om kwart over vijf bleef een zestienjarig meisje op de tennisbaan „De Hoge Berg" aan de Pijlslaan te Haarlem met een voet in een tennisnet haken en het viel. Met een fractuur aan het rechter onderbeen is het naar het Diacones sen hu is vervoerd. Aangereden. Een negenjarige jongen is zaterdagavond om halfzeven, toen hij uit de Perseusstraat te Haarlem was gefietst en de Middenweg wilde oversteken om de Over- tonstraat te bereiken, aangereden door een auto, rijdend op de Middenweg. De jongen klaagde over pijn in de rechterzijde en ter observatie naar het Diaconessenhuis over gebracht. Nog zwaarder ei. Een dezer dagen be richtten wij, dat een kip een ei had gelegd van 120 gram. De heer K. van Keulen. Bree- straat 28 te Haarlem, deelt ons mee, dat hij in zijn kippenhok een ei van 125 gram heeft aangetroffen. Meisje verdronken. Op het terrein van de Langedijker Groentecentrale te Broek op Langendijk is zondagmiddag tijdens het spe len verdronken de 5-jarige Greetje Hollan der. Men vond haar in een aldaar gelegen sloot. Pogingen om de levensgeesten op te wekken bleven zonder resultaat. Afscheid. In het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft mr. G. H. Dijkmans van Gunst afscheid genomen als Directeur-gene raal van het Verkeer. Hy werd toegesproken door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, door de secretaris-generaal van het departement, mr. D. G. W. Spitzen, en door zijn opvolger mr. C. J. G. J. Vinke- steyn. Marieke van Dijk. De acht-jarige Marie ke van Dijk, het Nederlandse meisje uit Croydon (Australië), dat door de Zweedse chirurg prof. Olivecrona in Mei met succes aan een hersentumor werd geopereerd, is zondagavond met haar moeder en haar broer tje Lodi van Schiphol naar Australië ver trokken. De reis en de operatie werden ge heel bekostigd uit een in haar nieuwe vader land speciaal voor Marieke gesticht fonds.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9