Senator Mansfield pleit voor andere politiek Groothandel klaagt over overheidsbemoeiing OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 0*0 Aanwezigheid van Franse troepen verwekt onrust in Marokko CATS VAN HAMBURG HET WEER: Zuidwestelijke wind In Europa zijn wijzigingen op til Algemene staking Het woord is aan cUWMK&LmMJ De kabinetsformatie Formateur sprak drie uur met fractieleiders Gemenebest: erkenning van communistisch China Troepen vermindering in Verenigde Staten Groot-Brittannië herziet zijn defensiepolitiek Felle brand vernielt groot deel van Leidse fabriek Loonsverhogingen bemoeilijken het blijven steunen der prijs-stabilisatiepolitiek,f Radio-Tunis over Vrij Algerije Poolse beschuldigingen Buitengewone zitting der Staten-Generaal geopend Ter behandeling van onder andere de Grondwets wijziging Jaarlijks bollencorso staat op het spel Deelneming „uit het vak onvoldoende geacht Explosie in New Yorks atoomlaboratorium 70e JAARGANG No 302 DINSDAG 3 JULI 1956 301e JAARGANG No 147 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 122-30. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De Amerikaanse senator M. Mansfield heeft de Senaat een gedetailleerd plan tot volledige heroriëntatie van de Amerikaanse buitenlandse politiek voorgelegd. Mans field's voornaamste argument is, dat „Euro pa verandert, en snel". „De Amerikaanse politiek is langzaam gebleven", zo betoogde hij. Hij wil de leiding der internationale politiek voor de Verenigde Staten behou- en en de mogelijkheden gebruiken die dooi de wending in de Russische politiek wor den geboden. Wat de kwestie Algerije betreft, wil Mansfield „ieder redelijk verzoek" van Frankrijk dat de steun van bona fide Alge rijnse nationalisten heeft voor de beëindi ging van het conflict „in sympathieke over weging" genomen zien. Wat de NAVO-strategie en de nodigé aantallen manschappen betreft, wil Mans- field een „eerlijk, formeel en volledig" onderzoek. Uitbreiding der diplomatieke missies m Oost-Europa wenst Mansfield opdat de Verenigde Staten beter ingelicht worden omtrent hetgeen daar leeft. En het op nemen van de Oosteuropese landen in de kring der landen, die landbouwoverschot ten kunnen krijgen acht hij nodig, omdat kinderen en armen buiten het conflict der ideologieën moeten blijven, wil de Ameri kaanse politiek de tradities van de historie waard blijven. „Het troost niet zeer, dat wij de militaire muur hoog gebouwd hebben en ontdekken, dat het communistische totalitairisme voortschrijdt, over, om en onder die mum- met de werktuigen der economische pene tratie en diplomatieke manoeuvres", zei Mansfield. „Nergens in het gevaar daarvan groter dan in de grote veranderingszone in Europa, in Duitsland. Wij hebben gezien hoe dat land uit de puinhopen van de twee de wereldoorlog is opgestaan en opnieuw 'n machtige en onafhankelijke mogendheid is geworden, de beslissende factor voor het lot van Europa. Tot nu toe heeft Duitsland naar het Westen gekeken. Staan wij echter aan de vooravond van een grote verande ring? De krachten, die om verandering vragen in Duitsland, steken het hoofd op". Van onze parlementaire redacteur) Nadat gisteravond de formateur dr. Drees op het departement van Algemene Zaken gedurende drie uur met de vijf fractievoorzitters had vergaderd, ver scheen de woordvoerder van de formateur, die zich bepaalde tot de volgende mede deling: Dezelfde onderwerpen als de vo rige keer zijn opnieuw besproken maar er zijn nog geen beslissingen gevallen. Pogingen om enig nader uitsluitsel in verband met deze wel zeer vage mede deling te verkrijgen, mislukten; zo bij voorbeeld bleef ook zelfs het antwoord uit op de vraag, of nu het wachten is op hetgeen de fracties in hun bijeenkomsten naar aanleiding van het maandagavond besprokene zullen beslissen. Waarom een dergelijk vergaande geheimzinnigheid no dig is, valt op het ogenblik niet te be vroeden. Hedenochtend zouden de fractie van de P.v.d.A. en die van de K.V.P., elk afzon derlijk, hun bijeenkomsten houden; van middag of vanavond doet dit de fractie van de C.H.U. Waarschijnlijk zullen ook de A.R.- en V.V.D.-fracties vandaag hun ver gaderingen houden. Hedenochtend heeft de woordvoerder van de formateur meegedeeld, dat deze zich naar de Koningin op het Huis ten Bosch heeft begeven om tussentijds rapport uit te brengen. De woordvoerder voegde er nog aan toe, dat vandaag geen beslissingen te verwachten zijn. Het valt wel enigermate op dat kennelijk dr. Drees dit laatste ook bij voorbaat kon laten weten, want men zou zich kunnen voorstellen dat in de fractie-bijeenkomsten van vanavond eventueel bijvoorbeeld een afwijzende beslissing zou vallen. Ook wekt het enigszins bevreemding, dat het tussentijds rapport juist op dit moment wordt uitgebracht en er niet mee wordt gewacht tot de fractie-bijeenkomsten heb ben plaatsgevonden en de formateur daar omtrent nader zou hebben vernomen. Hier tegenover staat echter, dat de formatie- pogingen nu reeds geruime tijd gaande zijn en dat daarbij onder meer het zeer inge wikkelde, ten dele technische, probleem van de huurverhoging een grote rol speelt, zodat het denkbaar is dat de formateur het nuttig heeft geacht om bijvoorbeeld aan de hand van de daarop betrekking hebbende stukken het Staatshoofd vast tussentijds in te lichten omtrent de verschillende moge lijkheden. ADVERTENTIE T E N C O HAARLEM, Houtplein hoek Raamsingel Tel. 14384 AMSTERDAM, v. Baerlestraat 154-156 Tel. 712054 Uitvoerig motiveerde Mansfield zijn voorstel betreffende de erkenning van de onwil tot herbewapening bij het Duitse volk. „Tot nu toe hebben wij onze politiek grotendeels erop ingesteld een plotselinge Russische aanval op de wereldheerschappij op te vangen en daarop moeten wij ook voorbereid blijven. Doch kunnen wij nog langer het feit ignoreren, dat de commu nisten langs andere wegen dat doel be naderen?" LONDEN (Un. Press) De premiers van het Britse gemenebest hebben hun bespre kingen over de internationale toestand be sloten met het aanvaarden van het stand punt van de Aziatische leden, dat er geen onnodig uitstel moet plaats hebben bij de algemene erkenning van communistisch China. Men zal de Chinese kwestie even wel niet aanroeren voor de presidentsver kiezingen in de Verenigde Staten. De Ver enigde Staten zijn sterk gekant tegen toe lating van communistisch China tot de UNO. Volgens welingelichte zegslieden hebben de premiers bezwaren tegen de plannen van de Britse regering om Cyprus het recht tot zelfbeschikking te verlenen, „van wege het belang van de basis Cyprus voor- het gehele gemenebest". WASHINGTON (AFP/Reuter) De De mocratische senator Anderson heeft in de Amerikaanse Senaat meegedeeld dat, ge zien de vorderingen op het gebied van atoomwapens en geleide projectielen, de Amerikaanse troepensterkte binnenkort met driehonderdduizend man verminderd zal worden. Hij verklaarde deze inlichting gekregen te hebben van Amerikaanse mili taire en burgerlijke defensieleiders. De Britse regering en de generale staf bestuderen op het ogenblik een algemene herziening van de defensiepolitiek, die ook van betekenis zal zijn voor de Britse deel neming aan de NAVO en de legering van Britse troepen in West-Duitsland, zo is uit gezaghebbende bron in Londen vernomen. De herziening zou ook betrekking hebben op de keten van Britse bases van Cy prus via Jordanië, Aden en Ceylon tot Singapore die gevaar loopt door eisen van plaatselijke nationalistische aard. Wat de NAVO betreft zou de herziening een gevolg zijn van de huidige moeilijke Britse financiële positie, gebrek aan en thousiasme voor de 'bewapening in West- Duitsland, het terugtrekken van een deel der Franse troepen uit West-Duitsland en de invoering van nieuwe wapens. Premier Eden zou te verstaan gegeven hebben, dat vermindering van de Britse troepen in West-Duitsland niet zonder goedkeuring van de bondgenoten zal geschieden. Ontwapening. De afvaardiging van India bij de UNO heeft verzocht te worden gehoord door de UNO-commissie voor ontwapening, waar van India geen lid is. Uit officieuze bron is vernomen, dat dit verzoek zal worden ingewilligd en dat Krisjna Menon, de In diase afgevaardigde, voorstellen uiteen zal zetten om te komen tot een „bewapenings bestand" en stopzetting van atoomproeven. De ontwapeningscommissie komt vandaag bijeen. In Hilversum is een korte kleurenfilm opgenomen voor de nieuwe revue van René Sleeswijk, „Klaar over", die on geveer parallel zal lopen met een lan delijke actie van het Verhond voor Veilig Verkeer en, evenals deze actie, geheel aan het verkeer is gewijd. In het filmpje en in de revue zijn Willy Walden en Piet Muyselaar twee auto mobilisten die zich niets aan de ver keersregels gelegen laten liggen en die deswege achtervolgd worden door een politieman en een vrouwelijke agent in een heel oud T-Fordje. Op de foto ziet men de cameraploeg aan het werk. In het midden het duo Walden en Muyse laar in de „dure slee" en links het aftandse Fordje met op de treeplank de agente, mevr. Walden-Rasmussen. Vannacht heeft in Leiden een felle fa brieksbrand gewoed die tot ver in de om trek zichtbaar was. Een gedeelte van het uitgebreide fabriekscomplex van de Leidse Fabriek van Lakens en Wollen Stoffen der N.V. J. J. Krantz en Zn. aan de Lange- gracht is geheel verwoest. Ondanks het feit, dat de brandweer met uitgebreid materieel ter plaatse was ook het materiaal van de B.B. was ingescha keld en assistentie van de brandweer van Oegstgeest was ingeroepen, heeft men niet kunnen verhinderen, dat de oude spin nerij en een gedeelte van de apparatuur zijn verbrand. De brand, die om circa half drie zijn hoogtepunt bereikte en toen over een leng te van ongeveer twintig meter woedde, ging met een zeer grote rookontwikkeling en vonkenregen gepaard. Enkele uren tevoren had zich ook een klein brandje in het garenmagazijn voor gedaan. Dit was echter in een ver van de tweede brand verwijderd deel van het ge bouwencomplex gevestigd. Omtrent de oor zaak van de beide branden tast men in het duister. De schade zou vele honderdduizen den guldens bedragen. De fabriek was ver zekerd. In de laatste tien jaren hebben niet al leen de bijzondere economische omstandig heden, maar in niet mindere mate ook de in vele gevallen onvermijdelijke bemoeie nis van de overheid met het economische leven de groothandel met vele vraagstuk ken geconfronteerd. Mocht aanvankelijk nog een ogenblik de illusie zijn gekoesterd dat met de geleidelijke terugkeer tot nor maler verhoudingen in het economische leven ook de vraagstukken, waarvoor de sociaal-economische politiek der overheid de groothandel plaatste, in betekenis zou den afnemen, de ervaring in het recente verleden toont aan, dat de problemen, waarvoor de overheid het bedrijfsleven in een tijd van hoogconjunctuur stelt, wel van andere aard doch niet van minder bete kenis zijn, aldus het verslag over 1955 van het Verbond van de Nederlandse Groot handel. Hoewel thans van noodsituaties geen sprake meer is, voorziet de regering zich niettemin zij het in nieuwe vormen van een uitgebreid assortiment van be voegdheden tot het voeren van een in grijpende economische politiek. Door mid del van een machtigingswetgeving maakt de overheid zich meester van alle stra tegische punten van het economische leven, teneinde tot globale beïnvloeding daarvan in staat te zijn, ter bereiking van de door haar gestelde politieke doeleinden, al blij ven dan de ondernemingsgewijze produktie en de werking van het prijsmechanisme als beginsel nog aanvaard, zo wordt in het ver slag gezegd. Van deze ontwikkeling in het economische beleid dreigen voor de handel velerlei gevaren. Hoe goed ook bedoeld geven deze regelingen aan de regering be voegdheden, waarmede een verregaand di rigisme mogelijk is, doordat deze bevoegd heden door haar algemene formulering vrijwel geen beperkingen kennen. RABAT, MAROKKO (Un. Press) Aan de Franse troepen is bevel gegeven de Marokkaanse steden te bezetten, die het meest zijn getroffen door de algemene sta king, die uitgebroken is juist als gevolg van hun aanwezigheid in Marokko.Volgens officiële bronnen zal in de komende dagen opnieuw een deel van het „bevrijdings leger", dat tegen de Fransen in Marokko gestreden heeft, naar de hoofdstad komen om zich aan te sluiten by het geregelde leger van de jonge Marokkaanse staat. Hierdoor zal het centraal gezag van sultan Sidi Mohammed Ben Joessef verder ver sterkt worden. De Franse autoriteiten in Marokko heb ben een verklaring uitgegeven, waarbij zij de Marokkaanse beschuldigingen weerleg gen, als zouden hun troepen op onwettige wijze optreden. In de verklaring wordt ge zegd, dat de Franse troepen volgens het Frans-Marokkaanse verdrag van onafhan kelijkheid gedurende de overgangs-periode volledige vrijheid van beweging hebben. Daarna pas zal het handhaven van de orde volledig ten deel vallc aan de koninklijke Marokkaanse strijdkrachten. In Fez is een Franse korporaal door machine-pistoolvuur neergeschoten in de Europese wijk; een Mohammedaanse boer is door twee onbekend gebleven moorde naars buiten Marrakesj gedood. TUNIS (AFP) „Iedereen weet, dat de Franse berichtgeving over Algerije ver vormd en geredigeerd wordt door de kolo nialistische propagandabureaus", aldus be gon radio-Tunis zondagavond een beschou wing over „vrij Algerije". Radio-Tunis, zich richtend tot de Algerijnen, zei voorts: „Broeders, uw strijd is rechtvaardig, gij wordt door de gehele wereld gesteund". De spreker verzekerde tenslotte dat „Frankrijk slechts voor oorlog en bloed zal capituleren, zoals geschiedde in Syrië, in de Libanon, in Indochina, in Tunis en in Marokko. Alge rije is niet Frans en zal nooit Frans zijn". Deze uitzending, die besloten werd met het Algerijnse volkslied, heeft de aandacht van de Franse regering getrokken, die de zaak ernstig opneemt. De kwestie zal met de Tunesische premier Habib Bourguiba, die op het ogenblik te Parijs vertoeft, worden besproken. De Franse regering heeft in de Franse staatscourant een nieuwe bestuursvorm voor Algerije bekendgemaakt. Het land zal in twaalf departementen worden verdeeld. De groothandel is dan ook met talrijke maatregelen van wetgevende of uitvoeren de aard, uit deze beleidslijnen voort vloeiende, geconfronteerd. Naar aanleiding van het streven dei- regering naar prijsstabilisatie wordt er in het verslag van het verbond op gewezen, dat de verkoopprijzen van de groothandel vrijwel geheel door de inkoopprijzen wor den bepaald. Een bijdrage tot prijsstabili satie kan de groothandel dan ook slechts leveren door stijgende inkoopprijzen te compenseren met eventueel optredende prijsdalingen, door toepassing van ver hoogde efficiëntie binnen de organisatie van het bedrijf of vergroting van de omzet waar zulks mogelijk is. De overheid kan de handel daarbij dienstig zijn door zo weinig mogelijk administratieve formali teiten van het bedrijfsleven te eisen en geen zodanig hoge belastingen op te leggen, dat daardoor verspilling in de hand wordt gewerkt. De belangrijkste bijdrage van de handel moet evenwel steeds worden gezien in het vervullen van zijn functie: de ver werkelijking van optimale ruilmogelijk- heden, hetgeen hij onder meer doet door goederen daar te kopen waar deze het goedkoopst zijn te krijgen. Op de overheid rust de taak daarvoor het gunstigste kli maat te scheppen door het opheffen van kunstmatige barrières ook, die het uit oefenen van deze functie belemmeren. Niet in de laatste plaats wordt daarbij gedacht aan het bevorderen van een zo vrij mo gelijk internationaal handels- en betalings verkeer. Het bestuur van het verbond heeft in het belang van het gehele economische leven gemeend zich achter de voortzetting van de prijsstabilisatiepolitiek van de regering te moeten stellen in de overtuiging, dat de regering van haar kant alles zou doen om een niet-verantwoorde stijging van het kostenpeil te voorkomen door haar beslis singen ten aanzien van de loonpolitiek. In hoeverre dit laatste inderdaad het geval is laat zich op het ogenblik nog niet geheel overzien, al zijn er volgens het verbond duidelijke symptomen waarneembaar dat met de daarna gevolgde loonbeslissingen te 'hoog gegrepen is. De overspannen ar beidsmarkt brengt mede, dat van een in overeenstemming met de toegenomen pro- duktiviteit zijnde differentiatie in de loons verhoging weinig terecht lijkt te komen en dat over de gehele linie de verhogingen worden opgetrokken naar het hoogste per centage, dat is toegestaan. Op deze wijze zal de regering haar stabilisatiepolitiek moeilijk kunnen verwezenlijken. Stijgen de inkoopprijzen, dan zal het ook voor het verbond uiterst moeilijk worden, het onder andere omstandigheden onderschre ven streven de rust in de prijzen te be waren, te blijven steunen. WASHINGTON, (United Press) De woordvoerder van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de communistische beschuldi gingen, dat de Amerikaanse regering de anti-communistische beweging in Polen had gefinancierd, „volkomen vals" zijn. Deze beschuldigingen kwamen voor in een resolutie van het centrale comité der Russische communistische partij, die door de Pravda was afgedrukt. Daarin werd melding gemaakt van het feit, dat de Amerikaanse senaat onlangs zijn goedkeuring heeft gehecht aan een extra-toewijzing van 25.000.000 dollar voor „de aanmoediging van de vrijheidsdrang achter het ijzeren gordijn". In opdracht van de Koningin heeft in haar naam de minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, hedenmiddag de bui tengewone zitting van de Staten-Generaal geopend. De beide Kamers der Staten- Generaal waren daartoe om kwart voor één in verenigde vergadering in het ge bouw der Tweede Kamer bijeen gekomen onder voorzitterschap van de heer Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer. Nadat de griffier van de Eerste Kamer, de heer De Block, voorlezing had gegeven van het Koninklijk Besluit, waarbij mr. J. A. Jonkman is benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer, benoemde deze een commissie van in- en uitgeleide van de minister. In deze commissie kregen zitting de heren In 't Veld en Schipper, leden der Eerste Kamer en Verkerk, De Kadt en Van der Ploeg, leden der Tweede Kamer. Deze commissie, waarvan de heer In 't Veld voorzitter was, geleidde de minister naar de regeringstafel. De heer Beel hield de volgende toe spraak: „De Koningin heeft mij opgedra gen deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal in haar naam te openen. Steunend op het u door het Nederlandse volk geschonken vertrouwen, maakt gij thans een aanvang met uw werkzaam heden. In deze buitengewone zitting zullen een aantal voorstellen tot verandering in de Grondwet en enkele andere onderwerpen van spoedeisende aard uw aandacht vragen. Moge uw arbeid strekken tot heil van ons volk. Door Hare Majesteit daartoe bemach tigd verklaar ik deze buitengewone zitting van de Staten-Generaal te zijn geopend. De commissie deed de minister hierna uitgeleide. Toen de leden in de vergader zaal waren teruggekeerd sloot de heer Jonkman de verenigde vergadering. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Bernhard Shaw: Wie geen hoeken leest, blijft zo dom dat hij altijd zelf zijn pro blemen oplost. ADVERTENTIE Dameskapsalon Frans Halsstraat 23 - Telefoon 16566 LANOWAVE, speciaal voor slap haar APARTE SCHOONHEIDSSALON In het Corso-comité in de bollenstreek bestaat op het ogenblik een sterke stroming die vastberaden is het corso het volgend jaar niet te laten doorgaan indien de deel neming eraan uit het bollenvak niet groter wordt dan de laatste jaren het geval is geweest. Een vergadering die op 25 juli over deze aangelegenheid wordt belegd, zal hierdoor een beslissend karakter krygen. Het Corso-comité kan over de huidige gang van zaken niet juichen. Men is name lijk niet te spreken over het feit dat de deelneming uit de streek zo slecht is, dus van het vak zelf. Het bollenvak .vindt het corso zelf wel een prachtige stunt, maar ondervindt te weinig daadwerkelijke steun. Een paar jaar geleden had men er al iets op gevonden door een combinatie te maken van verschillende firma's om de kosten wat te drukken. Praalwagens kosten namelijk twee- tot drieduizend gulden. Maar ook de deelneming van de combinatie is de laatste jaren afgenomen. Een maand geleden heeft het Corso-comité een circulaire gestuurd naar de grote bollenbedrijven met het ver zoek om een combinatie te vormen. Deze actie heeft echter niet het verwachte resul taat opgeleverd. Aanstaande woensdag wordt wéér een circulaire van die strekking uitgestuurd. Er is een groep in het Corso-comité die, af gaande op de resultaten die deze laatste actie zal opleveren, zal besluiten of het corso in 1957 door kan gaan. Dit besluit zal vallen in de bestuursvergadering van 25 juli in Treslong. Er is echter ook een groep in het bestuur die meent dat een dergelijke beslissing niet acht maanden van te voren genomen kan worden, in verband met het feit dat in de bollenstreek gewoonlijk in de laatste weken nog aan meldingen binnenkomen. Het is nu de vraag welke groep het pleit zal winnen. NEW YORK (Reuter/AFP) Twee ontploffingen hebben een atoomlaborato rium voor vreedzaam gebruik van atoom energie in Queens, een voorstad van New York, op zijn grondvesten doen schudden. Negen personen zijn gewond. De ontploffingen deden zich enkele se conden na elkaar voor en vernielden de tweede verdieping van het laboratorium der „Sylvania Electric Products Company". Vijftig brandweerlieden, twintig politie agenten en een persfotograaf heeft men voor onderzoek vastgehouden om mogelijke gevolgen van radio-actieve bestraling te voorkomen. De maatschappij heeft meegedeeld, dat het ongeluk niet door radio-actieve stoffen is veroorzaakt. De federale commissie voor atoomenergie heeft verklaard dat buiten de fabriek geen gevaar voor atoomstraling bestaat. Later, is officieel bekend gemaakt, dat de ontploffing waarschijnlijk is ver oorzaakt door ontbranding van weinig radio-actief thorium. Marco, een jonge leeuw die in Wasse naars dierentuin door de eigenares mevrouw Louwman met de fles is groot gebracht, is nu bijna een jaar oud. In haar gezelschap mag hij nog steeds vrij rondlopen, hoewel, als met ieder ander roofdier, oppassen geboden blijft. Marco's meest-gelief de bezigheid is een robbertje vechten met mevrouw Louwman die, zoals uit de foto blijkt, haar handen meer dan vol heeft aan deze forse worstél-partner. ADVERTENTIE BARTELJORfSSTR. HAARLEM FERD. B0LSTR. 48 A'DAM 'gOUOlUf, TEL. 13439 TEL 717162 Heinzelmann Lastex Badkleding VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Vrij veel bewolking maar geen regen van betekenis. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Maanstanden 8 juli 5.37 uur: nieuwe maan 14 juli 21.46 uur: eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier 4 juli Zon op 4.28 uur, onder 21.04 uur. Maan op 1.02 uur. onder 17.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdac 3 juli Hoog water: 10.46 en 23.19 uur. Laag water: 6.00 en 18.39 uur. Woensdag 4 juli Hoog water: 11.56 en uur. Laag water: 7.12 en 19.52 uur. regen van betekenis vallen. In de tempera tuur wordt niet veel verandering verwacht. WEERRAPPORT (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland OOOOOCXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOCa WEINIG VERANDERING Een storingsfront dat gisterenmorgen ons land passeerde, heeft gistermiddag en -avond vooral in zuid-Duitsland plaatselijk zware regenval gebracht. Na de frontpas sage zijn de barometers in geheel West- Europa flink gestegen. De oude depressie bij Schotland verwijderde zich langzaam in de richting van IJsland en nam verder in betekenis af. Over de Oceaan trok een sto ring vrij snel naar zuidwest Engeland, waar zij vanmorgen vr^g arriveerde. De activi teit ervan nam echter af en in zudd-Enge- land veroorzaakte de storing slechts wat lichte regen. Ook in ons land zal tijdens de passage van het front van de storing geen Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio onbewolkt half bew. licht bew. half bew. geheel bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. reven bui licht bew. geheel bew. geheel bew. regen zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. regen licht bew. zwaar bew. •S3 zo o o zw zw wzw w e C o F-4 V 07 ra C o) Sü'G 23 22 19 21 20 18 windst. 21 20 19 24 28 23 26 21 windst. 18 windst. 16 nnw 28 windst. 22 zzo 27 wnw 25 w no nw w wzw wzw w Weerstoestand binnenland Den Helder onbewolkt zw 14 Ypeniburg zwaar bew. wzw 15 Vlissimgen zwaar bew. zw 14 Eelde zwaar bew. zw 13 De Bilt geheel bew. zw 14 Twente zwaar bew. zzw 13 Eindhoven geheel bew. wzw 12 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw 13 t!0 c| O - sa 0 0 0 7 0,5 5 0 11 19 27 0,4 6 4 11 18 74 0,1 6 0 0 1 0,1 3 0,3 1 2 0,1 0,3 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1