FIAT 600 Kerkdiensten De tweede oorbel' Abdoel en het Vliegende Tapijt Radio-Reparatie Peter Pears zong Hollands werk TAXI 18000 met melk meer marts IVOROL: De Tandpasta van standing 4 HOLLAND FESTIVAL Kort nieuws Albert Brosens filmde „Visverzorging aan boord" Medische verzorging tijdens het weekeinde GEBR BEEKMAN Zesde klas van Huvgens- school nam afscheid Zesde Orgelconcours vandaag geopend Wijziging in Franse diplomatieke dienst V7 H. 3. MAERTENS N.V. FEUILLETON door Hans Martinelt ZATERDAG 7 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het onafscheidelijk tweetal: de tenor Peter Pears en de componist-begeleider Benjamin Britten verzorgde vrijdagavond een liederenprogramma in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw, waaraan als derde man meewerkte Dennis Brain, een hoornist van bijzonder formaat. Wat Pears met zijn lenige stem en zijn intelligente voordracht weet te bereiken, behoeft geen commentaar meer. Hij is hier, na de bevrijding, als onbekende op onze concertpodiums en in de schouwburgen verschenen en werd op slag en sprong de favoriet van de elite onder het concert publiek. Eveneens lijkt het ons overbodig iets naders mee te delen over de gevierde Engelse componist Benjamin Britten, die in Nederland kind in huis is sinds hij hier met Pears verscheen en men hem leerde kennen als een uiterst veelzijdige kunstenaar. De combinatie van die twee rasmuzikan- ten - want die ere titel geldt even zeer voor de voca list als voor de pianist - is een van die zeldzame gevallen, waartoe ook dat van het duo Bernac-Poulenc behoort. Zij heb ben een eigen karakteristiek en vormen tezamen als het ware één persoonlijkheid. Het programma van deze avond begon met vier liederen van Mozart, die stuk voor stuk openbaringen werden. De inter pretatie maakte duidelijk dat Mozart met „Abendempfindung" reeds vooruit wees naar het romantische lied en dat. de opera componist zich als zodanig manifesteerde in het simpele Franse lied „Dans un bois solitaire". Later op de avond bedreven Pears en Britten de aardigheid, om uit de volksliedachtige verzameling „Ballads" (die Henry Carey onder de titel „The Musical Century" in 1728 publiceerde) een drietal nummers te laten horen. „The Beau's La- ment for Farinelli" een geestig spotlied op het vertrek uit Engeland van de ver maarde kastraat Farinelli, eigenlijk een paskwil op de toenmalige operatoestanden in Londen,genoot de eer van een herhaling. Na dit historisch document uit Handels tijd was het een genot te luisteren naar Carey's prachtige melodie op „Justification for loving". Het zij toegegeven dat dit alles geen hoge kunst is, maar de natuurlijke gaafheid van het volkseigene en de wijze, waarop het gedebiteerd wordt, stellen het echter op een bijzonder plan. Pears heeft deze avond opzettelijk of niet onze Nederlandse vocalisten een ge voelig lesje gegeven, door op zeer aan vaardbare wijze in onze taal te zingen. Hij koos daartoe lang niet het makkelijkste object, want de drie liederen van Henk Badings op teksten van Herman Dullaert (Petrus wenende; Christus bespot en Chris tus stervende) stellen eisen van dictie en expressie, die lang niet mis zijn. Het mees terlijke lied „Christus stervende" werd vooral een frappant staaltje van diep door dringend begrip en vergeestelijkste sfeer. De hoornist Dennis Brain, die zijn vol maakte technische en muzikale beheersing op zijn instrument toonde met composities van Schumann en Paul Dukas, demon streerde dit niet minder met zijn obligaat spel bij het lied „Auf dem Strom" van Schubert, waarin wij ook Pears' expres sieve lyriek konden bewonderen. Het concert werd besloten met de merk waardige compositie „Canticle no. 3" van Britten voor tenor, hoorn en piano, twee jaar geleden gecomponeerd ter nagedach tenis van de pianist Noel Newton-Wood, waarin met eenvoudige middelen treffende indrukken worden gewekt van smart en dood en in een verlossend koraal van goddelijke liefde. Die indrukken waren zo sterk, dat het zonde zou zijn geweest ze door een of ander bisnummer waar het publiek blijkbaar op aandrong te ver breken. Het bleef dus bij herhaalde terug roepingen zonder meer. Zo konden wij deze schoonheidsontroering ongerept meedragen, als het hoogtepunt van een recital, dat ons zal blijven heugen om zijn originaliteit en zijn absolute gaafheid. JOS DE KLERK. ADVERTENTIE 1 3^^ i Vergroten van 6x6 op 9x9 25 ct. Geen rijbewijs, geen auto. Het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht in Den Haag treedt bijzonder streng op tegen degenen die zonder een rijbewijs te bezitten een motor rijtuig besturen. Bij constatering van deze overtreding wordt de auto of de motorfiets principieel in beslag genomen. Sinds de cember zijn nu reeds ongeveer 250 motor rijtuigen in beslag genomen. De mogelijkheid bestaat daarbij dat de kantonrechter het voertuig verbeurd verklaart. Documentaire Haarlemse cineast De Haarlemse cineast Albert Brosens heeft, in opdracht van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, een film gemaakt, die tot titel draagt „Vis verzorging aan boord". Het is een instruc tieve documentaire de eerste instructie film in de visserijsector die met aan wijzingen van de directie der visserijen tot stand is gekomen en de vissers laat zien hoe de vis behandeld moet worden teneinde de consument een zo goed moge lijk produkt te verschaffen. In het kader hiervan wordt onder meer gewezen op het belang van goed vakonderwijs, waarvan de film een aantal duidelijke beelden geeft. Albert Brosens had dus een zeer gebonden opdracht, waardoor hij beperkt was in zijn mogelijkheden. Desondanks is hij er toch in geslaagd de film instructief tot een ge slaagd werk te doen worden, zonder daar bij in de fout te vervallen, teveel binnen het tijdsbestek van de hem toegemeten achttien minuten te willen brengen. Deze film is de eerste van een serie, welke de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening wil laten maken en die geheel ge wijd zal zijn aan de behandeling van de vis op weg naar de consument. De door Albert Brosens gemaakte film is gistermorgen in het Haagse theater „De Uitkijk" in première gegaan in aanwezig heid van een aantal genodigden uit ambte lijke kringen en het bedrijfsleven. HAARLEM: Artsen: men raadplege firma Matlhot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Dierenartsen: J. D. Beyers, Raamsingel 28, tel. 13164; J. Jongkind, Kenaupark 13, tel. 14524. Apotheken: firma C. G. Loomeyer en zoon, Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Park-apotiheek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; apotheek 't Gildebuys, Koningin neweg 3, tel. 12038; apotheek J. Krijnen, Eksterstraat 100, tel. 25860. HEEMSTEDE: Artsen: dokter R. J. P. Muller, Raad huisplein 6, telefoon 36550 en dokter A. L. C. vdn Lier, Pieter Aertzlaan 6, tele foon 39875. Wijkverpleging: zr. G. E. van der Hoek, Laan .van Rozenburg 33, telefoon 27805. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. BLOEMENDAAL: Artsen: dokter A. Bosch, Bloemendaalse- weg 84, tel. 22185. Overveen: dokter P. M. Wijkmans, Juli- analaan 130, Overveen, tel. 10071. Aerdenhout: dokter J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, b.g.g. 10920 en zuster A. G. Haags- ma, Roemer Visscherplein, tel. 27900. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 14 juli voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal- seweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apo theek De Wilde, Broekbergerlaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560-8284 en Apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede. tel. 38320. ADVERTENTIE Een pittige Italiaanse volbloed, die verbazend vlug optrekt en méé kan, ook met het snelste verkeer! Een auto, die snelle èn zuinige km's rijdt, ook nog na jaren. Snelheid: 95 km. Benzine 1 op 17. Laagste wegenbelasting (f 48.- per j.). Incl. perfecte verwarming: 1 4450." Automobielbedrijven HAARLEM tel. 14160 BLOEMENDAAL tel. 22165 ADVERTENTIE ADVERTENTIE i f 1 V, 'wblikotit NedtMoflds Zuivtlbuftv, i Grov#*heg» 0Cm Er bestond vrijdagavond een grote be langstelling van de kant van de ouders voor de afscheidsavond van de zesdeklas- sers van de Christiaan Huygensschool, die in gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat gehouden werd. Het „voorgerecht" van het programma bestond uit een afwisselend programma van voordracht, zang, toneel, volksdansen, gymnastiek van de jongens van de vijfde en zesde klas en ritmische gymnastiek door de meisjes van de zesde klasse. Vooral bij het voordragen van ge dichten gaven verschillende leerlingen er blijk van, dat zij allerminst last hadden van plankenkoorts en viel er een opmerkelijke aanleg voor hetzëjjgén van vërzën te con stateren. De „hoofdschofél" op de2e avond vormde echter het afscheid van de zesde klasse De scheidende leerlingen van deze beide parallelklassen werden daarbij toegespro ken door het hoofd van de Christiaan Huy gensschool. de heer N. Kuipers en de klas seleraar, de heer Roorda. De heer Roorda zeide dat het met de tijd is als met een rivier. „Er is nooit stilstand. Toch is het bij dit afscheid nodig dat wij mensen vanavond even stilstaan. Jullie waart een levendig en druk stel en er werd heel wat stuurmanskunst van de onder wijzers en onderwijzeressen gevergd ten einde jullie goed te leiden. Wij vormden een klas", aldus de heer Roorda, „die sa men moet werken en leven en daar is ge zamenlijk en individueel verantwoordelijk heidsbesef voor nodig, teneinde deze taak tot een goed einde te brengen. Dat is een kwestie van doen. De samenwerking was steeds goed en ook de eerbied voor elkaar. Daarvan was het vijfdaagse schoolreisje naar Arnhem, als afsluiting van dit school jaar wel het bewijs. Jullie gaat nu aan je toekomst bouwen en je zult je moeten in spannen om een persoonlijkheid te worden en de moeilijkheden die je op je weg on getwijfeld zult vinden, behoef je niet uit de weg te gaan, doch ze met vaste wil trachten te overwinnen." Deze boodschap wilde de heer Roorda aan zijn klas mede geven. De heer Kuipers noemde deze scheidende zesdeklassers de besten, die hij ooit had medegemaakt. Hij hoopte dat al deze jongelui in de toekomst gave en gelukkige mensen zullen worden. Hierna gingen de heren Kuipers en Roor da over tot het aanbieden van een boek werk met een persoonlijk woord voor ieder, waarvoor elke leerling zelf zijn of haar keuze had mogen bepalen. De leiding van deze avond was in handen van de heer C. van de Westeringh. secre taris van de Oudercommissie. Met een korte toespraak, gedeeltelijk in het Engels, tot de aanwezige juryleden en deelnemers, heeft de heer D. J. A. Geluk, wethouder voor de Kunstzaken, zaterdag morgen in het stadhuis te Haarlem het zesde Internationale Orgelconcours ge opend. Spreker bracht tot uitdrukking, dat het gemeentebestuur bijzonder verheugd is over de internationale erkenning van dit muzikale evenement. Dank werd gebracht aan de organisatoren, speciaal aan het uit de heren J. F. Obermayer, Albert de Klerk en P. Koen bestaande dagelijks bestuur. Zoals bekend is, wordt aan het improvisa tieconcours deelgenomen door I£laas Bolt uit Haarle'm, Johan van Dommele uit Ren- kum, Wolfram Gehring uit Keulen, Leopold Hager uit Salzburg en John Lea Morgen uit Canada, wier prestaties beoordeeld worden door een jury, die gevormd wordt door Sem Dresden uit Nederland, professor An ton Heilier uit Oostenrijk en Finn Viderö uit Denemarken. Voor de gelijktijdig voor geopend ver klaarde tweede Zomeracademie voor orgel hebben zich laten inschrijven twee orga nisten uit Noorwegen en telkens een uit Duitsland, België, Luxemburg, Oostenrijk, Frankrijk en Spanje in het laatste ge val de organist van de kathedraal in de hoofdstad. Van Nederlandse zijde hebben zich drie hospitanten aangemeld. Wethou der Geluk hoopte, dat men ook in het bin nenland de betekenis van deze uitzonder lijke cursus door gerenommeerde specia listen zal gaan inzien. PARIJS (Reuter). Het Franse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de benoeming van nieuwe ambassadeurs in Washington, Bonn, Brussel, Lissabon en het Vaticaan bekend gemaakt. De benoe mingen gaan in op 14 juli. Herve Alphand, de Franse permanente vertegenwoord iger bij de UNO (wordt am bassadeur in Washington. Zijn voorganger in de Amerikaanse hoofdstad. Mauric Couvé de Muville, gaat naar Bonn. In Brussel is benoemd Raymond Bouquet, di recteur van de afdeling personeelszaken van het ministerie van Buitenlandse Za ken. De ambassadeur in Brussel, Jean Rivière. is benoemd in Lissabon. Ambassa deur bij het Vaticaan wordt Roland de Margerie. directeur-generaal van de poli tieke en economische afdeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. fr ^n. ■57 Met grote ogen keken ze naar beneden. „Brrrdat ziet er niet prettig uit!", klaagde Abdoel. „Waar zouden we nou terecht gekomen zijn?", vroeg Mohab verbaasd. Ja, in de woestijn, waar zij woonden, hadden ze natuurlijk nooit ijs of sneeuw ge zien; daar was het altijd erg warm en zonnig. Ze begrepen er dan ook niet veel van. Toen ontdekte Abdoel daar beneden een troepje mensen... 37-38 ADVERTENTIE ZONDAG 8 JULI 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. W. M. van Asperen. 7: Dr. G. Snijders. Nieuwe Kerk, N.we Kerks- plein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorder- kerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Dr. G. Ph. Scheers, van Haarlem-N. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dr. G. Snij ders. 10.30: Jeugddienst. Ds. G. van Leeu wen, studentenpred. te Amsterdam. Gebouw Vrjjz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. W. F. H. ter Braak, van Epe. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kinderkerk. Dhr. D. Boer. 10.45: Ds. Brouwer, van Hillegom. Dia- conessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. E. Saraber, van Voorschoten. Janskapel, Jans straat. 10.30: Dr. 'G. Snijders. Jepgdkapel: Noord, Molenaerstraat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zomerkade 10: Geen dienst. West, Leidsestraat 10: Dhr. W. C. de Groot. Centrum. O. Groenm. 10: Dhr. J Jongkind. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service. Deutsche sidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk, 20 Uhr: Pfarrer D. Stein. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. The Bethel Bentecostal Temple Inc., Voorhelmstraat 3. Geb. ..Beth-El". 3: H. Av., Evangelist G. W. Scholtz, Zandvoort. Dins dag 7.30: Bidstond, Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zuster sa menkomst) Zr. L. J. Weber-Immink, H'stede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk. Parklaan 34 Ned. Herv. Evan gelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. W. J. v. d. Kraats, van Kinderdijk. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 7: Dhr. F. H. v. d. Horst, van Leiden. Woensdag 8; Dhr. J. Jansen. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. J. van Capelleveen, Evangelist te Bennekom. 4.30: Doopdienst in het Sport- fondsonbad aan het Frederikspark o. 1. v. Pred. W. Dubbeldam, Rotterdam, m. m. van t Jeugdkoor. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. J. n Capefleveen. Zaterdag 7.30: Openlucht samenkomst a. d. Dreef. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag .8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Maranatha-ïezing. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Voorg. A. H. v. Gent. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30:Dhr Z. H. de Groot van Amsterdam. Evang. Lutli. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Prof. Dr. W. J. Kooiman, Amsterdam. 10.30: Ds. G. Kroes, Jeugdgebouw Schoterweg hoek Pijnboomstr. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille, van Amsterdam. Geref. Kerk. Wilbclminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10: Ds. D. J. Roos, bevestiging ouder lingen en diakenen. 5: Ds. A C. Schaap, van Den Andel (Gr.) Zuid-Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. L. Hoorweg, bevestiging ouderlingen en diakenen. 5: Ds. W. van Boeijcn, van Eindhoven. Lyceum-Aula, in gang van Merlenstraat 9: Ds. W. van Boeijen 5: Ds. D. J. Roos. Geref. Kerk, Begijnhof kapel. 9 en 4.30: Ds. N. Bruin, van Beverwijk. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. C. Langbroek, N. Pekela. Geref. Gemeente, Rid derstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. Hage. Ger. Gem., L. Margaretha- straat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Du Marchie van Voort huizen. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76.. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijn hof. 10.30: Ds. J. W. Weenink, Gemeentekoor 7 geen dienst. 8.15 geen jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Bijbelbesprcking en bidstond. Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10: Hei ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen komst. komst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l. v. Kapt. Vons. Vergadering van Gelovi gen, Hasselaersplein 11. 10: Samenkomst. (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Koudenhorn 46 A rood. Dinsdag 8: Sa menkomst. Gemeente des Heeren, Lange Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komsten. Gemeente van Christus, Spruiten- bosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdienst. 8: Versch. sprekers. Maandag, Roosveldstr. 1. Tot en met 1 sept. geen damesbijbelstudie. Ged. Oude Gracht 47. 3: Zondagsschool. Donderdag 8: Evangelisatiedienst. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstr. 36. 10: Dhr. G. van Polen, den Haag. Geen Zon dagsschool tot 2 sept. 19.30: Openluchtdienst op de Dreef. Bij slecht weer in de kapel om 19 uui\ Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor gemeenteleden). Zevende-Dags Ad ventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmor. gen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Predi king. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi beweging. Tot nader aankondiging geen diensten. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14 10: Dhr. E. Schuurman. 7.30: Rev. H. Harms Californië. President van de Californian Evangelie Association. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. G. Koch. Immanuëlkerk 10: Dr. IJ. v. d. Loos, H. Avondmaal. 7: Dezelfde Dankzegging. Sionskerk, Eksterstr. Spaam- dam-West). 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. H. Doop. 7: Ds. J Kroon. Ned Prot. Bond, Ber kenstraat 10 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat) Donderdag 8: Dhr. L. G Sus- senbach. Geref. Kerk.. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 5557. 9.30: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel Sionskerk, Ekster straat. 8 45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. H. W Wierda Noord-Schoterkerk. Spaamrijk- straat. 9.30: Ds. H W. Wierda. 5: Ds P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 4.15: Kin dersamenkomst (Zaanenbos) 7: Openlucht meeting. 8: Verlossingssamenkomst, kapi- teine F. Dijkstra. Maandag 7: Straatzang (Bloemendaal overweg). Dinsdag 2.15: Ge zinsbond. Geen film. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 8.30: Ds. Oskamp. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30: Ds. IJenkels. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. Oskamp. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. De Klerk. H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16, 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag. Doopsgez. Kring, „De Olijftak", Dreef 30. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Ri chel. 5.30: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, He renweg 111.. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Mr. Dr. J. A. Oosterbaan, uit Haarlem. BENEBROEK. Ned. Herv. Kerk, gebouw Rehobóth, Schoollaan 4. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. A. Oskamp, Heemstede. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. H. Avondm. en dankzegging. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Ds. J. E. Drost. 10.30: Ds. R. van der Mast. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. L. A. F. Reddingius, Hv„ Bergen. Geref. Kerk. 8.45 en 10.30: Ds. G. Toornvliet. H. Avondmaal. 3.30: Dezelfde. IJ. Av. en Nabetrachting. In deze dienst vindt de „uitzending" plaats van Dr. D. Bakker als Zendingsarts naar Java. 7.30: Ds. S. J. Popma, te Amsterdam. Vrij Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. E. B. Rijnders. van Amsterdam-West. 12-13: Zondagsschool Ramplaan kwartier, Beatrix- school. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. F. Keja. Driebergen. 18.45: Oecumenische dienst.. Ds. D. ter Steege, Herv. Pred. Santpoort. Ds. J. A. Roskam, Luthers Pred. IJmuiden. Van 18.45 tot 19: Zangdienst. „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege Chr. Geref. Kerk. Pniël-kapel, Pastorieweg. 3.30: Ds. J. C. Maris. Doopsgez. Gemeente; Remonstr. Gemeente, gebouw Spaarnberg, Wüstelaan 75.. 10.30: Drs. J. A. Schreuder. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost, Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. 7.30: Ds. G. H. v. d. Woord. ADVERTENTIE BETROUWBABE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Een eindje buiten de dorpskom lag het grote, ouderwetse doktershuis, stil in de nu haast kale tuin. Het felle lamplicht uit de apotheek straalde over de laatste blaren die zich ondanks de gure oktoberwind nog aan de takken vasthielden. De lange, ge bogen oprijlaan profiteerde tot halverwege van het schijnsel, maar het einde er van, met links het bord: J. G. Rijnders, arts, spreekuur van 23. verdween in het duister. In de prettig verwarmde eetkamer legde Joke Rijnders bedrijvig de laatste hand aan het dekken van de tafel. Ze wierp een blik op de klok. Kwart voor zes. Ze zouden vanavond iets vroeger eten, zij en Nel van Galen, de apothekers-assistente, die haar man anderhalf jaar geleden in dienst had genomen. Juffrouw Van Galen bewoonde in het doktershuis een kamer. Het enige logement dat het dorp rijk was, bood te weinig gerief en zou op den duur te onge zellig zijn geweest om een goede kracht in dit kleine wereldje vast te houden. Van avond zou dokter Rijnders buitenshuis eten, omdat hij naar een vergadering in Utrecht moest. Dadelijk na zijn middag spreekuur was hij op stap gegaan om eerst de patiënten van zijn uitgebreide buiten praktijk te bezoeken en dan meteen naar de bijeenkomst door te rijden. Joke Rijnders hoorde de deur van de apotheek dichtzoeven en even daarna hoorde ze Nel van Galen de trap op lopen. Waarschijnlijk ging ze zich verkleden. Ze wilde zo aanstonds de bus naar het station nemen en van daar naar beste vrienden in Amsterdam reizen die vandaag hun tien jarig huwelijksfeest in kleine kring vier den. Ze was van plan het weekeinde bij hen door te brengen. Het aanbod om een vroegere trein te pakken had ze afgeslagen. Dan, zo had ze beweerd, zou ze haar werk niet kunnen afkrijgen, iets dat mevrouw Rijnders maar weer eens bespottelijk had gevonden. Wat werk betreft stond een apotheek immers nooit stil. Mevrouw Rijnders wilde nog even naar de keuken om het meisje aan te sporen op tijd met het eten klaar te zijn. Ze liet bet er evenwel bij blijven. Hun hulpje Greet had zelf haast, daar ze er op vlaste straks in het naburige plaatsje naar een rijdend circus te gaan kijken. Die zou er dus wel voor zorgen gauw weg te komen. Joke Rijnders drentelde even heen en weer, ging dan door de openstaande suitedeuren de zitkamer binnen. Zoals steeds rustte haar oog met plezier op de twee grote, lichte vertrekken, die ze naar haar smaak had ingericht. Ze wist zeker, dat Jeróme zich, zelfs na hun zevenjarig huwelijk, nog altijd niet met het effen witte behang en de vrolijke kleuren van de gordijnen en kussens had kunnen verzoenen. Werkelijk thuis voelde hij zich alleen in zijn sombere spreekkamer, waar ze dan ook letterlijk niets aan de inrichting had mogen ver anderen. Zijzelf sprak van het huis nooit anders dan van de deftige, donkere kast, waarmee ze hem telkens opnieuw kwetste, want hij was niet weinig trots op dit van zijn ouders geërfde bezit. Zodra Nel van Galen was binnenge komen, ging ze tegenover haar aan tafel zitten. Merkwaardig, hoe de assistente haar zonder haar witte jas elke keer vreemd voorkwam. Het smalle, ovale gezicht kreeg door de diep in de nek gedragen, blauw zwarte haarwrong iets strengs. De donkere ogen keken meestal ernstig. De zware, antieke oorbellen, die wel onafscheidelijk van haar leken, maakten haar gezicht nog langer zonder nochtans de charme van het gelaat te verstoren. Al haar bewegingen waren harmonisch. Nels hele manier van doen was rustig en kalm. Weer ging het Joke Rijnders door het hoofd hoeveel beter Nel eigenlijk bij Jeróme zou passen. Hij was net zo kalm, zei evenmin ooit een woord te veel. Maar wanneer ze hem dit af en toe gekscherend voorhield, had hij haar telkens verzekerd, dat hij van alle vrouwen juist haar om haar beweeglijke, speelse aard had gekozen. „Woelwater" had hij haar in het begin genoemd. En dat was al een hele overwinning op zijn be deesdheid geweest. Het gesprek vlotte niet erg tussen de twee vrouwen. Dat deed het trouwens nooit. Hun belangstellingen lagen op geheel verschillend terrein. Bovendien had Joke Rijnders een slecht geweten tegenover Nel van Galen. Achter haar rug was ze een, in eigen ogen, onschuldige flirt met Arend Dijkman, Nels verloofde, begonnen. Uit pure verveling en, zoals ze alles deed, zon der er veel bij na te denken had ze het affairetje op touw gezet. Eigenlijk, zoals een ander wat afleiding in een bioscoopje zoekt. Het bij haar steeds aanwezige gevoel zedelijk en redelijk Nels mindere te zijn, droeg ook niet bepaald tot een prettige verstandhouding bij. Door haar gedraai van de laatste maanden voelde ze zich zelfs bevangener dan ooit. Vandaar waarschijn lijk haar bijzondere zenuwachtigheid van avond, want ze verwachtte, dat Dijkman, die van haar mans afwezigheid op de hoogte was, haar straks nog zou opbellen, omdat hij later op de avond per vliegtuig naar het Verre Oosten vertrok. Ze was dan ook blij, toen het maal was afgelopen en Nel van Galen zich naar boven haastte om zich reisklaar te maken en haar koffertje te pakken. De conver satie was bijna niet gaande te houden geweest. Joke Rijnders had de suitedeuren dicht geschoven, een sigaret opgestoken en bleef om de telefoon ijsberen. Gejaagd tikte ze aan één stuk door de as van haar sigaret, want, doordat Nel van Galen onverwachts een latere trein nam, voelde ze zich nog minder op haar gemak. Bij het eerste ge rinkel van het signaal had ze de hoorn al opgetild. Na een poos legde ze met een plagerig lachje de telefoon weer op de haak terug, verstarde in haar gebaar en draaide zich geschrokken om, toen ze een geluid achter zich hoorde. Met hoed en jas zag ze Nel van Galen in de deuropening staan. Nels ogen waren vol minachting op haar ge richt. Niettemin beheerste ze zich en zei met haar gevoileerde stem: „Dit is de laatste keer, mevrouw Rijn ders, dat ik het duld, dat u heimelijk af spraakjes met mijn verloofde maakt. Ik heb u al één keer betrapt en gewaarschuwd, maar u gaat maar door met uw schaamte loos gedrag, alsof er niets was gezegd." „Wilt u wat behoorlijker tegen me spreken, juffrouw Van Galen? Anders zal ik mijn man op uw onhebbelijke toon attent moeten maken. Uw verloofde heeft alleen voor zijn lange reis afscheid van ons willen nemen. En dat is toch zeker niet anders dan zoals het hoort tegenover een familie die hem verscheidene keren aan huis heeft ontvangen." „U konkelt er weer op los, als naar ge woonte. Het is een schande hoe u zich tegenover uw man gedraagt. Wat u mij aandoet, daarover praat ik niet eens. Jam mer, dat ik net vanavond weg moet. Anders zou ik straks nog met de dokter spreken Nu moet het tot maandag wachten, helaas." „U maakt u alleen belachelijk met uw hysterische insinuatie. U denkt zeker, dat ik niet in de gaten heb, dat u achter mijn man aan zit? Maar dat zal u niet lukkenprobeerde Joke Rijnders de situatie om te keren. „Wilt u zwijgen! Ik wens geen woord meer van u te horen. Zoals gezegd, maan dag spreek ik met uw man." Met deze woorden verliet Nel van Galen de kamer en een paar seconden later hoorde Joke Rijnders haar het huis door de achterdeur verlaten. Geërgerd en onrustig liep ze op en neer. Nee, dat mocht ;n geen geval gebeuren. Jeróme mocht er niets van weten. Het was de eerste keer niet dat ze met haar gedrag aanleiding tot onenigheden had gegeven. Natuurlijk was het slechts een onnozele flirt- Maar ja, ze wist hoe Jeróme was. Hij zou het haar hoogst kwalijk nemen. Nee, hij zou diep verontwaardigd zijn, dat ze zich, na alle plechtige beloften, toch weer niet aan haar woord had gehouden. En tegenover Nel was het beslist verre van aardig. Het was zelfs meer dan bar. Nou ja, ze had een beetje afwisseling willen heb ben. Hier in dit godverlaten nest viel ook werkelijk niets te beleven. Wat kon ze er trouwens aan doen, dat Dijkman verliefd op haar was geworden? Toegegeven, ze had het een beetje aangehaald. Maar ze zorgde re wel voor, dat de zaak binnen bepaalde perken bleef. Het mocht niet te serieus worden. Jeróme zou ze voor niets ter wereld willen missen. Voor geen honderd Arend Dijkmans. Toch voorzichtig zijn. Nel was onberekenbaar. Nee, juist niet. Die zou doen, wat ze had gezegd. Waarom nu nog op het nippertje al die beroering? Dijkman vertrok vanavond voor wie weet hoeveel tijd. En ondertussen zou ze waarschijnlijk zelf al weer een ander afleidinkje hebben gevonden. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6