NEDERLAND-EMGELAiW N.Ph.O. in Bloemendaal TAXI 13.300 Honderdjarige Lautje verschafte Haarlemmers weinig inspiratie MAISON „MARCEL" Hartenlust-schoolorkest speelt voor „ontbijtclub" Kort en bondig ROYALITEIT SLOT DEFECT? Politie keurt studentikoos herdenkingsplan af H. WAKKER Hadio Moors 9 Burgerl'ike Stand van Haarlem Touwtje naar Lautje N H H N H M N H M N H M N H M N H M N H M H H Nederlandsche Handei-Maatschappij, N.V. N H M N H M N H H N H M N H M N H H N H M H H H Filmvoorstelling in knusse theatertje van de Vleeshal ,/t Baarsje" gaat vissen in het Sauerland Herwonnen Levenskracht Begrafenis van de heer V. P. A. F. Besnard Maandag 9 juli, 8 uur naar het Stadion Amsterdam Groot Internationaal Speedway Programma 1956 Sebes moet plaats maken voor een commissie VOLKSWAGENVERHUUR ZANDVOORT Kruimeldiefstallen A A I .iiDAG 7 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN'i DEZE WEEK berichtten wij, dat Haarlem van een hogere uitkering uit het gemeente fonds de algemene pot die het rijk be heert ter financiering van de gemeenten voor 1955 en 1956 verzekerd kan zijn, waar door de gemeenterekeningen over die jaren kunnen sluiten. Dat „sluiten" moet men, althans over 1956, zo opvatten, dat er geen tekort geraamd is omdat men er de voor keur aan heeft gegeven het bedrag waar voor men geen inkomstendekking kon ver krijgen te compenseren door een vermin dering der gemeentelijke reserves. Aan vankelijk ging het daarbij om ongeveer twee miljoen, nu het jaar half om is blijkt men met ruim anderhalf miljoen te kunnen volstaan. Dit bericht over een hogere uilkering viel samen met de publikatie van een ver slag van een bespreking welke had plaats gehad tussen de Kamercommissie voor de gemeentefinanciën en de ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën. Van de zijde der commissie was opgemerkt, dat de hoogconjunctuur aan de gemeenten gedeel telijk voorbijgaat omdat juist nu tot be lastingverlaging is besloten, een aan zienlijk deel van de rijksuitkeringen aan de gemeenten, is op de belastingopbreng sten gebaseerd. De beide ministers tilden niet erg zwaar aan deze opmerking en lie ten zich in het gesprek tot een merkwaar dige uitlating verleiden. In de eerste plaats merkten zij op, dat het huns inziens „nodig is het zich bij vele gemeenten in deze financieel gunstige tijd voordoende gevoel van royaliteit enigszins in te perken. Ook is het de ervaring, dat tekorten vaak veel hoger worden opgegeven dan zij in werke lijkheid achteraf blijken te zijn". Wanneer men dit leest wrijft men de ogen even uit. Royaliteit? Royaliteit in een periode waarin de woningbouw voort durend gestagneerd is in de eerste plaats door financiële beperkingen? Royaliteit in een periode waarin vrijwel geen school gebouwd kan worden en vijftig kinderen in één klas geen uitzondering zijn? Royali teit in een periode waarin slechts aarzelend een begin wordt gemaakt met de aanpas sing van ons wegennet aan de gestegen verkeersomvang? En die vraag kan men voor elk onderdeel van gemeentelijke zorg blijven herhalen. Baden de door de ge meenten gesteunden zich soms in weelde? Worden nieuwe ziekenhuizen uit de grond gestampt? Of gaan de gemeenten zich te buiten aan kunstaankopen en -opdrachten? Wie de werkelijkheid kent weet wel, dat daarvan geen sprake is. Wanneer de minis ters bedoeld hebben, dat de normale ge meentelijke uitgaven sterk stijgende zijn, hebben zij natuurlijk gelijk. Maar een middelbare school die aan alle eisen vol doet kost vier miljoen. En een gymnastiek lokaal, dat zonder enige luxe, maar wel voor de redelijke verlangens der sport beoefenaren gebouwd wordt, kost drie ton. Een bescheiden rioolwaterzuiveringsinstal latie kost een miljoen. Een wegverbetering loopt al gauw in de tonnen. Zeker: de gemeentelijke inkomsten zijn, vergeleken met 1938, ongeveer verdubbeld. De kosten van technische werken en die zijn voor het gemeentelijk budget van be lang zijn echter verdrie-, zo niet ver viervoudigd. Het is bepaald niet uit royaliteit dat bij voorbeeld het gemeentebestuur van Heem stede besloot de rioolwaterzuiveringsinstal latie „uit eigen zak" te betalen, dat wil zeggen ten laste van de reserves te bren gen. Men heeft dat gedaan omdat de nor male gemeentelijke inkomsten onvoldoende zijn om rente en aflossing van deze inves tering te dekken. Voor Haarlem geldt dat het verzorgings- peil der burgerij wel is verhoogd voor be paalde begrotingshoofdstukken, zoals on derwijs en jeugdzorg, volksgezondheid en sociale zaken, maar dat daarentegen ten aanzien van openbare werken een belang rijke achterstand bestaat, zeker in verge lijking met andere steden. En ook de voor zieningen die tot stand kwamen in de on derwijssector behoren niet tot een luxe-ca tegorie. Het is beslist niet uit weelde, dat tot nu toe niet kon worden overgegaan tot het geven van gymnastieklessen door vak onderwijzers in de derde en vierde klassen van de lagere scholen. Het zal er waar schijnlijk in 1957 van komen: moet men de zeventigduizend gulden, die hiermee ge moeid zijn, soms als royaliteit brandmer ken? Al even weinig steekhoudend is de mi nisteriële critiek op de te hoog geraamde tekorten. Dit verschijnsel doet zich inder daad voor, maar de oorzaak ervan ligt bij de landsregering, die wel eist van de ge meenten dat zij haar begrotingen voor het nieuwe jaar indienen, maar zelf altijd achteraf de definitieve uitkeringen bepaalt. Dat de laatste jaren deze uitkeringen steeds mee zijn gevallen is op zichzelf natuurlijk wel prettig, maar werkt het grote verschil lussen raming en rekening uiteraard in de hand. De huidige financiële regeling tussen rijk en gemeenten blijft tot 1958 van kracht. Het is te wensen, dat de basis van de finan ciering der gemeenten in de toekomst in een directer verband met haar behoeften zal staan dan thans het geval is. Dat is ten dele een principieel vraagstuk, want het gaat erom waar men de nadruk op gaat leggen: op het landelijk verzorgingsniveau of op het plaatselijk. Het wil ons voor komen, dat het laatste meer en meer in het gedrang is gekomen, hoewel toch de pri maire behoeften van de bevolking juist op lokaal terrein zijn gelegen. Wanneer dat uitgangspunt eenmaal ge kozen is, krijgen de gemeentebesturen mis schien de kans om werkelijk „royaal" te zijn. Maar dan pas ook zal de gemeente politiek weer zin krijgen. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 HAARLEM, 6 juli 1956 ONDERTROUWD: 4 juli. A. B. Mast en Th. L. M. Oppelaar; 6 juli, D. Verkaik en J. Chr. J. Petschi. GEHUWD: 6 juli, F. J. de Graaf en T. Vring. BEVALLEN van een zoon: 4 juli, Chr. J. van ZantenHagemans; 5 juli, M. J. Stip houtde Boer; E. M. van BeelenJansen; F. Voet—Eits; 6 juli, D. M. Kuijpers—van den Heuvel. BEVALLEN van een dochter: 5 juli, J. M. BonPeters; J. HerfstPoelman; C. Chr. KoekOrth; D. Tichelaarvan der Plas; 6 juli: D. WilderinkKamphuis. OVERLEDEN: 4 juli, J. M. Uijting, 35 j., Palamedesstraat; Jkvr. E. C. van Suchtelen van de Haareden Beer Poortugael, 76 j., Wilhelminastraat; 5 juli, C. M. Glaser— Schmidt, 66 j., Orionweg; G. M. Th. Sanberg —Bottelier, 81 j., Indischestraat. Rectificatie Burgerlijke Stand Bloemen- daal: Ondertrouwd: J. A. ten Hagen en L. H. Heukelom. (ten onrechte vermeld als ge huwd). IN ONS BLAD VAN 10 januari van dit jaar maakten wij er melding van dat het op 16 juli aanstaande een eeuw geleden zal zijn, dat het standbeeld van Laurens Coster op de Haarlemse Grote Markt met grote feestelijkheden werd onthuld. We schreven toen ook naar aanleiding van de relazen over de feestelijkheden waarmee de onthulling gepaard ging, dat men toen bij dergelijke gelegenheden kennelijk met meer vuur uit de plooi kwam dan nu. En we poogden enig initiatief uit te lokken voor een viering van de honderdjarige aanwezigheid van Lautje in Haarlems hart. „Er zijn in Haarlem mensen met geest genoeg om daarop het juiste antwoord te geven", schreven wij optimistisch. Te optimistisch, naar ons is gebleken. Want er kwam aanvankelijk maar één reactie, niet van een Haarlemmer, maar van een Bloemendaler, die suggereerde: „Geef Coster een lichtend lettertje in de hand". Daarna trad de stilte in. „Haarlems Bloei" en „Trou moet blijeken" waren natuur lijk helemaal in beslag genomen door de Langendijkfeesten. Maar waar bleef de vereniging „Haerlem" en „Teisterbant"? En waar de typografenorganisaties? Tot dat we dezer dagen ontdekten, dat er althans nog iemand aan Coster had gedacht. Dat is de heer Meulenbroek, een lid van de rooms-katholieke studentenorganisatie „Sanctus Bavo". De heer Meulenbroek dan had een com pleet plan uitgewerkt voor een waardige studentikoze Coster-herdenking. Er zouden drie lijnen gespannen moeten worden van Lautjes kruin naar de meest karakteri stieke gebouwen aan de Grote Markt: Ba- votoren, Vleeshal, Stadhuistoren. Terwijl een student zich ter hoogte van Lautjes oor zou bevinden op het plateau van een magirusladder welwillend beschikbaar gesteld door de Haarlemse brandweer zou langs de lijn naar de Bavotoren een boek komen aansuizen. Dat boek zou zich onderweg openen, waarna een regen van confetti op de duizendkoppige menigte zou neerdalen. Van de toren van de Vleeshal zou een fles champagne zich linea recta naar de mond van Lautje begeven, waar na tenslotte een aantal glazen van het Stadhuis af hun weg naar het standbeeld zouden afleggen. Want tenslotte zou de feestredenaar op de magirusladder, even als de uit te nodigen autoriteiten, ook wel hun dorst willen lessen. Daarna zou de feestelijkheid zijn hoogte punt bereiken. Het zou immers niet on denkbaar zijn, dat leden van een concur rerende studentenvereniging onder de kreet „Leve Gutenberg" de Coster-stemming zouden willen bederven. Geen nood: loeiende politiewagens zouden aanstuiven om de recalcitranten op te pakken, in te laden en af te zetten op de trappen van het Stadhuis, waar Costerianen en Guten bergers hun verschillen van historisch- typografisch inzicht in de ridderzaal onder hernieuwde koele dronken zouden kunnen beslechten. Tot zover het project-Meulenbroek. Maar er zal niets van komen. Want de Haarlemse politie is er „tegen". Zij voorziet niets dan onheilen, geween en knarsing der tanden. Zij voorziet wellicht ook, dat de Bavotoren het gewicht van een kabel verbinding naar Lautjes kruin niet zou kunnen dragen, in weerwil van de stormen der eeuwen, welke zij reeds heeft door staan. Natuurlijk mag een gezagsorgaan nimmer risico nemen wanneer het gaat om de openbare orde en veiligheid. Maar heeft zij dan een goed plan voor een Cister- herdenking? Want het gaat er nu naar uit zien, dat de zestiende juli zal verstrijken ADVERTENTIE nz i m i AUTO-CREDIET N.V. Amsterdam voor de financiering op huurkoopbasis van AUTOMOBIELEN LANDBOUW WERKTUIGEN en BEDRIJFSMACHINES Inlichtingen bij de BANK Agentschap te Haariem: Spaarne 56 met kantoren te Haariem-Noord, Heemstede, Overveen en Beverwijk i i s :n: „Le chapeau de paille d'Italie" In het meest knusse theater van Haar lem, het kleine Frans gestyleerde schouw burgje/filmtheater dat in de Vleeshal on derdeel is van de uiterst boeiende expositie „Rendez-vous der rederijkers", is vrijdag avond de eerste voorstelling gegeven van de reeks manifestaties, die tijdens de ten toonstelling daar plaats zullen hebben. Deze eersteling was een film en tevens een der befaamde eerstelingen op filmgebied: „Le chapeau de paille d'Italie (Het hoedje van Italiaans stro) van René Clair. René Clair heeft in deze film, met een verbijste rend nieuw althans voor die tijd, name lijk 1928 inzicht in het medium film, zo veel vondsten verwerkt, dat hij als een klassiek voorbeeld van de film als kunst en eigen uitdrukkingsmiddel geldt; als zo danig is de film dan ook een briljant meesterwerk, waar men weliswaar niet meer om kan lachen men verveelt zich vermoedelijk te gronde als men met de bedoeling is gekomen om te schateren maar waarvan men ademloos de film als filmisch gebeuren kan ondergaan. Deze eerste voorstelling in het knusse theatertje was goed bezocht. 1-Iet is een zeer prettige gewaarwording als men zich bij het verlaten van het theater temidden der Rederijkers bevindt. zonder dat iemand enige bijzondere aan dacht aan de schepping van Louis Royer zal schenken. Tenzijtenzij nog ter elf der ure dat lichtende lettertje in Lautjes hand zal worden gegeven, de vereniging „Haerlem" van de Hoofdwacht en „Teister bant" van zijn kelder uit met kransen ko men aandragen onder het toezien van een erewacht van typografen. Het is best mogelijk, dat er nog wat ge beurt, maar we geloven toch, dat de Haar lemmers van 1856 beter te porren waren voor een pretje, getuige hun „groot water- muzijk", hun optocht van typografen, hun bloemenfeest en hun vuurwerk tot slot. En toen deed men het zonder „Haarlems Bloei". Of moeten wij, evenals enige jaren geleden in „Zeven dagen Haarlem", conclu deren; „Lauwe Haarlemmers, gij zijt uw Laurens niet waardig?" ADVERTENTIE Imp. A.P.K. - A'dam -Tel. 44978 Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Haarlemse Hengelsportvereniging ,,'t Baarsje", zal op 15 juli een internatio nale ontmoeting plaats vinden in het pro gramma van de sportuitwisseling in Wicke- de-Ruhr Sauerland. De Haarlemse vissers met hun dames vertrekken zaterdagmorgen 14 juli om 6 uur per bus van het clubhuis aan de Kamper vest in Haarlem naar West-Duitsland, om daar voor enkele dagen de gasten te zijn van' de Angelsport Verein „Ruhrtal" in Wickede-Ruhr. Verwacht wordt, dat de leden van deze sportvereniging met hun dames op 18 augustus in Haarlem een tegenbezoek zullen brengen. In de week van 9 tot en met 15 juli zal er een actie ondernomen worden tot be strijding van de tuberculose en andere volksziekten. Er zal een huis-aan-huiscol- lecte gehouden worden en op zaterdag 14 juli een openbare collecte. Onder zeer grote belangstelling is vrij dagmiddag op Westerveld het stoffelijk overschot van de heer V. P. A. F. Besnard ter aarde besteld, in leven chef van de af deling Laagspanningsnetten Noord van het PEN te Bloemendaal. De directie, de staf en het personeel van de afdeling van het PEN, waar de overledene werkzaam was, benevens talloze vrienden, bekenden en zakenrelaties waren gisteren naar Wester veld gekomen om de heer Besnard de laat ste eer te bewijzen. In de grote aula voerde als eerste spre ker de economisch adjunct-directeur, de heer F. W. J. Straakenbroek het woord. Hij herinnerde er aan dat de thans over ledene bijna achtendertig jaar in dienst van het PEN was.geweest en hij was dus een van de pioniers van dit bedrijf. De heer Straakenbroek schetste hem als een actief en nauwgezet werker, een man van grote bekwaamheid in zijn vak en met veel initiatief. Hij uitte zijn diepe deernis tegenover de weduwe voor wie deze va kantiereis het slot was van een goed huwe lijk. Ir. J. M. Langebaerd bracht namens de collega's en de staf van het PEN een laat ste groet. Hij zeide, dat de heer Besnard een man van weinig woorden was. „In ons korps was hij een onmisbare schakel, wiens stem een vertrouwde klank had. Wij missen hem nu al allerwegen in het bedrijf. Anderen kenden hem langer", al dus de spreker, „maar ik heb in verband met de werkzaamheden vele uren des avonds met hem gepraat en dan leert men elkaar kennen. Het PEN verliest in hem een harde en vurige werker en wij een trouwe vriend". De heer J. P. Heilig, hoofdopzichter van de Laagspanningsnetten, voerde het woord namens deze afdeling van het PEN. Op deze afdeling wordt de gehele mens ge vraagd, zeide spreker. De heer Besnard heeft alles gegeven, totdat de dood hem verraste. De heer A. Besnard zeide, dat zijn broer had gewerkt voor een volgende generatie. Hij heeft zijn taak met ijver en plichts betrachting vervuld en ook was hij trouw in zijn vriendschappen. Hij had een gaaf gezinsleven en nog één verlangen, namelijk zijn oude dag te beleven en dan samen met zijn vrouw te kunnen terugzien. Daarna werd de baar, bedolven onder de bloemen grafwaarts gedragen. Aan de groeve dankte de schoonzoon van de overledene, ir. J. D. Hilarius namens de familie voor de sympathie en de toewijding, die zij vooral ook in deze droeve dagen had ondervonden. ADVERTENTIE Operatie „Kajak" (Li do) - Een van de moedigste en meest persoonlijke operaties, die bekendheid hebben gekregen uit de laatste wereldoorlog, is die van tien Engel se mariniers, die in vijf kajaks de haven van Bordeaux binnenpeddelden en onder de daar voor anker liggende schepen springstofladingen vastmaakten, die de schepen enkele uren later openscheurden. „Operatie Kajak" is niet alleen de filmi sche reproduktie van dat gebeuren, maar vooral het verslag van de opleiding van die tien mannen en van het wel en wee in en rondom de kazenie, waar zij de harde training kregen die hen tot harde indivi dualistische commando's maakte. Het is geen film waarin het gehele oor logsgebeuren steeds aan de orde is. De oorlog is ver weg. De opleiding is in het veilige Engeland en daar zelfs nog in ge- isoleerde condities. Als de kajaks uit de duikboot, die hen naar de kust van Frank rijk bracht, te water worden gelaten, er vaart men pas het gevaar van de oorlog. „Operatie Kajak" is een boeiende, vrij wel onopgesmukte reportage van de ope ratie Bordeaux. Zij is niet volledig waar het de opleiding geldt, maar dat was de bedoeling ook niet. Die was ongetwijfeld het gebeurde van 1942 zó weer te geven, dat de toeschouwers van de film een eer lijke bewondering koesteren voor die tien mariniers en wat zij presteerden. Het is een harde film, maar niet zo'n gruwelijke dat het romantische er te onpas bij ge bracht moet worden voor §en kassa-even- wicht. N. „The Kentuckian" (CinemaPalace). In Cinemascopeformaat wordt u het ver haal uit de doeken gedaan van „de man uit Kentucky" die met zijn zoontje, zijn hond en een paar honderd moeizaam ge spaarde dollars naar het land van belofte, Texas, wil gaan, maar al heel spoedig allerlei hindernissen op zijn pad ontmoet Bloemendaal behoort tot de gemeenten die per hoofd van de bevolking aan de pro vinciale subsidie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest bijdragen. Als te genprestatie geeft het orkest een aantal concerten in het openluchttheater. Wil men deze regeling ook artistiek zinrijk maken, dan zullen voorzieningen getroffen moeten worden, die een betere geluidskwaliteit waarborgen. Alleen onder de best moge lijke omstandigheden kan men immers wérkelijk een prestatie verwachten, die ook muzikaal aan hoge eisen voldoet. Waarom zouden dirigent en orkestleden veel zorg besteden aan het evenwicht in de klank wanneer dit a priori scheef ligt? Het openluchttheater: is voor toneeluitvoeringen bestemd, niet voor muziek. Wil mén ook deze kunst in het programma een aandeel- toekennen, dan is het niet voldoende zestig ADVERTENTIE SALON DE COIFFURE MODERNE COIFFURES Permanent ticde f 12.50 Ged. Oude Gracht 98 Telefoon 20837 Vrijdagmiddag zijn de reportagewagens van de Nederlandse Radio Unie voor het jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe mendaal verschenen. Er is daar een op name gemaakt van het optreden van het orkest van de Hartenlustschool. Bob Spaak zal de klanken van het orkest laten horen in twee uitzendingen van zijn „ont bijtclub" op Hilversum I, de volgende week woensdag en zaterdag. Het orkest staat onder leiding van de leraar boekhouden en wiskunde de heer D. Krabbendam. Het ensemble mag niet vergeleken worden met de gebruikelijke schoolorkesten, omdat het gebaseerd is op de wens zoveel mogelijk musicerende scholieren gelegenheid tot orkestspel te verschaffen. Dat leidt uiter aard tot een heterogene samenstelling, waarin xylofoon en waldhoorn, trombone en „theekist-bas", mondorgels en accor deons, guitaren en mandoline, pauken en slagwerk naast strijkers, niet ontbreken. De piano wordt gehanteerd door twee meisjes, de één met de linker, de andere met de rechterhand. De heer Krabbendam schrijft zelf de partijen. Als eerste omroe per fingeert Roel Grilles, de trombonist. Door die uitzonderlijke samenstelling moest er gisteren langdurig met de micro foons gesjouwd worden. De technici van de Radio Unie ivilden eerst het orkest een andere opstelling laten innemen, maar dat bleek weinig bevorderlijk voor de presta ties, dat men daar maar van afzag. Alleen het slagwerk moest zich txissen de gor dijnen verschansen omdat het zo enthousi ast was, dat het de andere musici over speelde. De jongelui hebben een paar marsen ten gehore gebracht, waarna op verzoek van de heer Spaak vier keer het „Lang zal-ie leven" werd gespeeld. Die opname zal straks dienen wanneer er weer iemand per radio gefeliciteerd moet worden. Foto: het orkest in actie tijdens de opname. man op het grastapijt te laten strijken en blazen, maar dan is een „schelp" of andere akoestische achterwand een eerste vereiste. Zolang dit technisch (de schelp zou, in ver band met toneeluitvoeringen, gemakkelijk verplaatsbaar moeten zijn) of financieel op bezwaren stuit, doet men beter alleen har monie-orkesten of fanfarekorpsen hier te laten optreden. Vooral de koperklank doet het voortreffelijk in de openlucht, zoals ieder kon constateren bij de inzet van de Mars uit „De Notenkraker" van Tsjaikofs- ky, terwijl het gestreken geluid, zeker dat van het te kleine strijkerskorps van dit orkest, dun en vluchtig blijft. Voorts zouden dergelijke concerten, waarbij het „verpozingskarakter" op de voorgrond staat, qua programma een ander beeld moeten vertonen. Eén werk van de zes, die gisteren gespeeld werden, was mijns inziens hier volkomen op zijn plaats, de „London Suite" van Eric Coates: deze groep van drie stemmingsbeelden, getiteld Covent Garden, Westminster, Knightsbridge, is een prettige cocktail van pit en sentimentali teit, net geschikt voor een zomeravond (een mooiere dan gisteren, bedoel ik). Operette, film en de beste amusementsmuziek zou den het materiaal voor deze concerten moe ten leveren, muziek die tegen een stootje kan en die niet ontwijd wordt wanneer men ze in regenjassen en alpinopetten ziet spelen of wanneer er een niet-obligate solo in meegekwaakt wordt. En die toch in haar simpele opzet en directe werking het volle rendement geeft van de afwerking, die er aan besteed is. Als de avondlucht dan niet continu op regenen stond, misschien kwa men er dan wel meer mensen luisteren dan de vijftig die vrijdagavond numeriek nog in de minderheid waren tegenover het orkest. SAS BUNGE Gustav Sebes. de trainer van het Hongaarse voetbalelftal, die tevens belast was met het samenstellen van de nationale ploeg, is door het bestuur van de Hongaarse Voetbalbond van zijn bevoegdheden ontheven. Reeds lang werd Sebes verweten dat de door hem ge volgde koers mede oorzaak was van de ach teruitgang van het Hongaarse elftal. Het bondsbestuur stelde vast, dat Sebes inderdaad op sommige punten te kort was geschoten. In de toekomst zullen daarom alle beslissingen inzake voorbereiding en samen stelling van de ploeg in handen worden ge geven van een commissie van vijf personen. Marhon Bukovi, aanvoerder van het natio nale elftal. Karoly Sos, trainer van deze ploeg en de drie oefenmeesters van het B- team, van de jeugdploeg en van de junioren maken deel uit van deze commissie. Voor Gustav Sebes is geen plaats in de commissie opengehouden. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 HAARLEM EN OMGEVING Jubileum. Op 10 juli zal de heer J. Bai- terman, Magdalenastraat 7 te Haarlem, veertig jaar in dienst zijn van de N.V. Dros- te's Cacao en Chocoladefabrieken te Haarlem. Californiscli bezoek. De President van de Californische Evangelische Vereniging, ds. H. Harms, brengt een bezoek aan Neder land. Op zondagavond om half 8 spreekt ds. H. Harms in de Kapel van de Pinkster Gemeente aan de Nieuwe Kruisstraat 14. Doopdienst. Op zondag 8 juli aanstaande zal des middags om half vijf in het Sport- fondsenbad aan het Frederikspark te Haar lem een plechtige doopdienst worden gehou den, uitgaande van de Zuiderkapel. Deze dienst, waarin 16 perosmen op hun verzoek op Bijbelse wijze zullen worden gedoopt, wordt geleid door de evangelist W. Dubbel dam uit Rotterdam. Het jeugdkoor van de Zuiderkapel zal enkele liederen ten gehore brengen. in de vorm van welgeschapen jongedames, met zwepen gewapende vechtersbazen en bezorgde familieleden, zodat hij tenslotte maar van zijn uitstapje afziet en een eer zame tabakshandelaar wil worden. Maar zoonlief is niet van het Texas-plan af te brengen en daarom eindigt de film zoals zij begint: een man, een jongen en een hond en naar men mag aannemen ook een van de jongedames op weg naar Texas. Bij de vele tussentijdse belevenissen van Burt Lancaster de man uit Kentucky behoeft men zich niet te vervelen als men genoegen schept in wat wild-west-roman- tiek en vooral in een paar ruige vechtpar tijtjes tussen mannen die niet alleen de zweep maar ook het geweer een nogal drastische taal laten spreken. S. K. „Fantastische rit" (Frans Hals) speelt zich af in de laatste dagen der Apa chen. De rit, die in de titel fantastische wordt genoemd, is minder belangwekkend dan de moed van de hoofdrolspeler John Wayne, de man die van het prairieleven niet genoeg kan krijgen. Hij speelt de wat eenzame zwerver, wiens hoofddoel is de moord op zijn vader en broer ta wreken. Het is in dit geval voldoende op te merken, dat zijn spel ook in dit verhaal de moeite waard is. Hij heeft zo langzamerhand wel een zeer persoonlijke figuur gecreëerd. Overigens is Wayne nog niet van plan met filmen op te houden. „Ik heb geen zin om stil te gaan leven. Ik blijf liever doorwer ken", zei hij dezer dagen toen hij een nieuw contract tekende, dat hem de best- betaalde filmster van Hollywood maakt. In ons bijvoegsel vindt men hierover meer. V. „De schrik der Sioux" (R o x y) heet oor spronkelijk „The gun that won the West" en het zal een ieder duidelijk zijn, dat dit geweer, dat het (wilde) Westen overwon, toebehoort aan een groepje onverschrok ken blanken, dat een overweldigende meerderheid aan Indianen toch een min derwaardigheidscomplex weet te bezorgen. Wie al eerder een Indianen-film zag, zal zich daar overigens niet over verbazen. Van maandag'af is Roxy vervuld van het geroffel van de „Drums of Tahiti". „Beklemmende uren", (Rembrandt) Het verhaal van deze film is een zeer succesvolle novelle, die niet alleen in Ame rika een enorme oplaag heeft bereikt, doch ook in het buitenland als „thriller" grote opgang maakte. In Nederland is zij uitge komen onder de titel „Indringers". Het zijn inderdaad beklemmende uren, die in boek en film de tijd van handeling uitmaken. Het zijn de uren, gedurende welke het ge zin Hilliard in een buitenwijk van Indiana polis doormaakt in zijn riante villaatje, dat door drie ontsnapte gevangenisboeven is „bezet", met het oogmerk zich aan de na sporingen der politie te onttrekken. Humphrey Bogard was het toevertrouwd de in het boek zeer navrant en psycholo gisch vaardig beschreven hoofdfiguur Glenn Griffin uit te beelden. Doch ook de figuur van de huisvader, die zich met ver beten angst en telkens opvlammende hel denmoed als verdediger van huis, haard en dierbaren opwerpt, is op een uitstekende manier vei'tolkt door Frpderic March. Het conflict tussen desperado en gezinshoofd vult een goed deel van de uiterst spannende en zwaar geladen handeling, waarbij ech ter de uitwerking van de in het boek veel sterker aangezette gedachtenwereld van beiden enigszins stiefmoederlijk bedeeld is. Het is een tragedie met bijna onophoude lijke wisseling van boeiende en enerveren de details, die tot een zenuwslopende cul minatie wordt opgevoerd. J. L. „Ik was de vriendin van een gangster" (Luxoij Een Amerikaanse detective raakt verliefd op het hoogblonde vriendin netje van een machtige gangster, die zijn kwalijke praktijken zo gewiekst weet uit te voeren, dat het op de loer liggende politie apparaat hem telkens net niet kan grijpen. Niets liever willend dan het meisje te be keren en haar liefde te winnen, stelt de rechercheur alles in het werk, om zijn misdadige medeminnaar te ontmaskeren. Hij slaagt, maar niet dan nadat er veel bloed gevloeid is. Het gegeven is verre van origineel en biedt eigenlijk te weinig stof die naar een aanvaardbare climax kan lei den. Voor zover die toch nog bereikt wordt, is dat in hoofdzaak te danken aan de knappe aaneenschakeling van grillige licht effecten aan het einde van deze film, waar in Cornel Wilde en Jean Wallace de hoofd rollen spelen. N. R. K. „Phffft" (Studio) Deze charmante Franse film wordt reeds voor d'e vierde week geprolongeerd. „Het glazen muiltje" (Minerva) Tot en met zondag is men in de gelegen heid deze veelbesproken balletfilm met Leslie Caron en Michael Wilding in dit theater te gaan zien. Maandag- en dinsdagavond wordt het boeiende filmwerk ..Voetstappen in de mist" met Stewart Granger en Jean Sim mons in de hoofdrollen vertoond en woens dagmiddag en -avond en donderdagavond volgt Frank Capra's „Oké mr, Deeds." ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Phiiips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Door het inslaan van een ruitje heeft een 14-jaarige Zandvoorter zich toegang verschaft tot bad Zuid. Hij werd op heter daad betrapt, toen hij bezig was met het wegnemen van chocoladerepen. Bij zijn verhoor bekend© hij, zich óók aan vier eer der gepleegde diefstallen in dit bad te hebben schuldig gemaakt. Na verhoor werd hij op vrije voeten gesteld, in afwachting van de beslissing van de kinderrechter.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9