Vliegtuigmodellen bereikten snelheden van 200 kilometer BATAVUS SCHOUS Henk Reedijk JAC. WISKER Jazzconcert in de openlucht Kort en bondig reeds drommen LAATSTE NIEUWS Doopsgezind Kinderkoor Amsterdamse Beurs Demonstraties op Haarlems sportterrein 9 Verdachte deed een boekje open Franse folklore in Bloemendaal Administrateur verdacht van verduistering er zijn die op een gimplex „brommen M. JANSEN Burgerlijke Stand van Haarlem Schaer uitgevallen Dreefschool won zwemwedstrijden Geitenkeuring aan de Leidsevaart Werkster aangehouden Veertig jaar zanger Viadukt in Haarlemmer meer wordt veranderd Openluchtspel in Oud-Schoten Geslaagd zwemfeest van Haarlem-Zuid-West De lichtlopende fiets Gonsultatiebureau te Aerdenhout Jubilaris Tel gehuldigd MAANDAG 9 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Een jonge broodbezorger hoorde heden morgen voor de Haarlemse politierechter zwijgend de verwijten aan van zijn vroegere bazin, die tevens de motieven voor een Haarlems bakkersbedrijf zijn ..geweest om hem wegens diefstal aanrte geven. De be zorger had niet regelmatig afgerekend, al dus deze verwijten, en daardoor was er een totaal tekort van 90 ontstaan. Hij zou voorts klanten hebben lastig gevallen over bedragen, die zij in het geheel niet schuldig zouden zijn geweest, en het bedrijf had vergeefs getracht hem ter verantwoording te roepen, nadat hij op een maandag weg gebleven was. Op dat moment trok de broodbezorger met een wild gebaar een aantal kleine notitieboekjes uit zijn zak en begon daar met de moed der wanhoop in te bladeren. Het zwijgende bladeren liet niet na indruk te maken en zou de aandacht geheel heb ben afgeleid van de volgende getuige, een klant, indien haar verhaal niet zo boeiend was geweest. ,,Hij kijkt in z'n boekje en zegt: asteblieft mevrouw, er staat nog 22 van u. Ik zeg: hahaha, hoe kom je der bij man! Dat kèn niet! Waarom niet?, zegt-ie, u heb zeven kinderen en dan telkens zeker maar één brood gehad? Ik zeg: man, zie je dan niet dat gasfornuis staan, ik bak zélf! Toen wordt-ie heel nijdig: zó zijn jullie wijven één-voor-één. Smoesjes met je gasfornui zen. Ze moesten jullie allemaal in die gas fornuizen vergassen, jullie halen een arme arbeider het brood uit de mond!". Aldus deze getuige. Op dat moment spurtte de verdachte met zijn flodderige boekjes naar voren en depo neerde alles voor de politierechter: „Edel achtbare, ik zeg zulke dingen niet voor de grap: 't stond in het boekje. Ja, waar het van is weet ik óók niet, hoor! Dat is van mijn voorganger. Ik word er met zo'n oud zootje op uitgestuurd en als ik terug kom om af te rekenen is er niemand, die er tijd voor heeft! Leg die portemonnaie maar neer, ja ja, en als er dan een-tekort komt moet ik er zeker voor opdraaien!" „Waar om heeft u dat niet allemaal eerder tegen deze mevrouw gezegd?" vroeg de politie rechter. „Ja, ik wil ook niet beweren dat ik er alleen maar goed aan heb gedaan: ik wil alleen maar zeggen, dat dat tekort nèt zo goed in dat bedrijf kan zitten. Vooral met zo'n administratie!" Na dit verweer besloot de politierechter de zaak aan te houden en de stukken in handen te stellen van de rechter-commis- saris. Als aanvullingen op het reeds gepubli ceerde programma van Bloemendaals Openluchttheater voor deze zomer kan nog meegedeeld worden, dat op vrijdag 27 en zaterdag 28 juli de Berliner Sangerknaben komen zingen en dat op zondagavond 29 juli de „Danseurs de l'Örfeo Canigou" een Franse folkloristische groep uit Per- pignan zullen optreden. iDt laatste en semble komt naar Nederland op uitnodi ging van de gemeente Amsterdam en be staat uit vijfentwintig personen. Op 30 juli begint de reeks opvoeringen van „De rech ter van Zalamea" van Calderon door het Kennemer Toneelfestival, geregisseerd door Ton Lutz. De leiding van een Haarlemse handelmaat schappij had aan de politie meegedeeld, dat zij haar achtentwtintigjarige administrateur verdacht van verduistering in dienstbetrek king van een bedrag van f 1365,89. De recherche heeft de administrateur aange houden, als verdacht van verduistering. Deze deelde mee vakantiebonnen niet te hebben ingewisseld, waardoor hij in het bezit kwam van 1365.98. Dit bedrag heeft hij, volgens zijn verklaring, gebruikt om schulden af te lossen. De administrateur is in arrest gesteld. ADVERTENTIE Simplex - bromliets Sachs-motor Een winnend tearn^ RIJWIELEN en HULPMOTOREN GEN. CRONJéSTRAAT 160 - TEL. 12344 ZOMERVAART 150-152 - TELEFOON 10172 MARNIXSTRAAT 45 - TELEFOON 25081 Overtonweg 3 Telefoon 24888 HAARLEM, 7 juli 1956 ONDERTROUWD: 7 juli, J. Brouwer en H. Floor. GEHUWD: 7 juli, B. F. Ostmeier en C. M. Warlé; B. Meijboom en C. van der Bree; J. H. Teijema en J. de Vogc'; H. Ch. Vogelij en R. M. van der Veer. BEVALLEN van een zoon: 6 juli, E. *W. L. SteenhoekGleiisteen; K. Nieuwveen Frankfort; M. E. NijkJaspers; M. M. van Nordenvan Leeuwen; 7 juli, M. P. Dijkhoff Dekker. BEVALLEN van een dochter: 6 juli, M. C. J. van den EijkhoffLemmink; G. P. A. Ie Fleur—van Bekkum; 7 juli, P. F. J. Kuit Le Solliec; A. H. de Kortevan Gulik. OVERLEDEN: 5 juli, V. E. Delmaar, 64 j„ Schotersingel; 6 juli, B. P. Rietveld, 74 j„ Gasthuisvest; A. KosterBorst, 72 j., Kleine Houtstraat. De Tour de France Voor de vierde etappe CaenSt. Malo (189 kip.) zijn om 11.20 uur 108 renners gestart. De Zwitser Fritz Schaer heeft op gegeven. In de eerste dagen van de wedstrijd is Schaer verscheidene malen gevallen. Bij een van die gevallen kreeg hij een handvat van zijn stuur tegen de borst en sedertdien had hij last met de ademhaling. Voor het concert, dat het Doopsgezind Kinderkoor Haarlem zaterdagavond in de tuinzaal van het gemeentelijk Concertge bouw gegeven heeft, had de dirigent Plans de Jong uit de overvloed van kinderliede ren een goede keuze gedaan. Plet waren liederen, die vrijwel alle in de sfeer van de jeugd bleven met hun tafreeltjes uit het dagelijkse leven, en met hun beschrijving van ervaringen, die elk kind wel eens heeft gehad. En soms, als in de geschiedenis van Kleine Daan en de kabouters, kan het lied ook de kinderlijke fantasie opwekken en het jonge goedje in een wereld tussen wer kelijkheid en verbeelding plaatsen. Begrijpelijk was het daarom dat de leden van Doopsgezind Kinderkoor zich met hart en ziel aan de uitvoeringen gaven. Plans de Jong hield de voordracht in een voudige trant, waardoor de zang ongefor ceerd kon klinken. Maar omdat hier sprake was van koorzang werd toch ook de nood zaak van cultivering van de klank en van de gelijke uitspraak gevoeld. Het is steeds de moeite waard aan stemcultuur te wer ken. Hans de Jong heeft in dit opzicht nog een taak, die ongetwijfeld tot succes moet leiden, gehoord de goede resultaten, die nu bijvoorbeeld al met „Het Orgel" en „In de mei" of met „De Koekoeksklok" werden bereikt. Van betekenis zal daarbij zijn de begeleidende vleugelklank niet zo domi nerend te laten worden als bij deze uitvoe ring vaak het geval was. Het Doopsgezind Klein Dameskoor, dat eveneens onder directie staat van Hans de Jong, werkte aan de avond mede met de uitvoering van enige werkjes. Ter wille van evenwicht en eenheid van klank zou men de sopraanvleugel van het koor ver sterkt willen zién. Overigens dient de dictie van de tekst gelijker te worden dan bi.i deze uitvoeringen het geval was. Een van de beste vertolkingen was ongetwijfeld „Let us wander" van Henry Purcell, maar „Open the window' van M. F. Philips leed door een opgeschroefde klankvolume. Het aandeel van het grote koor in de ook door het kinderkoor ondernomen uitvoering van „Perrette en de melkkan" viel te prijzen. Met genoegen heb ik voorts geluisterd naar de tenor Simon van der Geest, die heel verdienstelijk en met goede stem een paar liederen van Brahms en twee Neder landse volksliedjes zong. P. ZWAANSWIJK In de zwemvijver Groenendaal werden zaterdag door de HPC de jaarlijkse school- zwemwedstrijden gehouden. Leerlingen van tien scholen werden enthousiast en luidde aangemoedigd door vele supporters om de eerste plaats t\^h9len...Eeh, w.ater- polowedstrijd, gespeeld tussen tWee HPC- zeventallen besloot "het-goed geslaagde zwemfeest. Na de waterpolowedstrijd nam de heer A. J. J. Verspoor het woord. Na dank ge bracht te hebben aan de grote staf van medewerkers bij deze wedstrijden, ging hij over tot het uitreiken van de prijzen en kon hij voor een jaar de wisselbeker over handigen aan de „Dreefschool", die met 49 punten winnaar was geworden. De Crayenesterschool volgde met 25 pnt en de Voorwegschool met 19 pnt. Aan de eerstgeplaatste in de volgende wedstrijden werd een medaille uitgereikt. 25 meter schoolslag: Meisjes L.O. 10 en 11 jaar: J. Wolbers, Voorwegschool, 22,5 sec.; meisjes 12 jaar en ouder: L. Borst, Voorwegschool, 22,1 sec.; jongens 11 en 12 jaar: T. Brouwer, Dreefschool, 22,4 sec.; jongens 12 jaar en ouder: R. Bunck, Dreefschool, 20,2 sec. ULO meisjes. Tot en met 14 jaar: W. Hofman. Bronstee- school, 19.7 sec.; meisjes 15 jaar en ouder: I. Westmaas, Gerrit Bargerschool, 20,3 sec.; jongens tot en met 14 jaar: J. Poen, Bron- steeschool, 19 sec. 25 meter vrije slag: meisjes 10 en 11 jaar: R. Plantinga, Dreefschool, 21,4 sec.; meisjes 12 jaar en ouder: T. v. d. Leur, Dreefschool, 19,7 sec.; jongens 10 en 11 jaar: T. Brouwer, Dreefschool, 18.7 sec. Jongens 12 jaar en ouder: A. Koster, Crayenesterschool, 16,1 sec.; ULO meisjes tot en met 14 jaar: W. Hofman, Bronstee- school, 15.7 sec.; meisjes 15 jaar en ouder: L. v. d. Leur, Bronsteeschool, 16,2 sec.; jongens tot en met 14 jaar: W. Maks, Bronsteeschool, 16.2 sec.; jongens 15 jaar en ouder; P. Alstede, Bronsteeschool, 13,8 sec. Estafette 5 x 25 meter vrije slag L.O. scholen: 1. Dreefschool 1 min. 49,8 sec.; 2. Bosch en Hovensehool 1 min. 58,5 sec.; 3. Nic. Beetsschool 2 min. 9 sec.; jongens: Dreefschool 1 min. 35,1 sec.; 2. Crayenes terschool 1 min. 44,6 sec.; 3. Voorwegschool 1 min. 48.8 sec. ULO-scholen: 1. Bronstee school 1 min. 32,7 sec.; 2. Gerrit Barger school 1 min. 38,8 sec. 3-3 NederL'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. U. S. Steel General Motors ■Jhell Union Tidewater Slotkoers vrijdag 918/i« 94 259 339 248 325 411 315 294 179% 419 310 854% 841 99% 18454 177 y, 293 119 135 233 19954 213% 223 74 156 59 45% 83 43 Openings koersen 913/ia 927/8 259% 340 248 335 412 315 290 179% 420 310 850 835 100 187)4 178 293 119 136 233 199>4 213% 223 7454 155 58 J4 46 84% 43% Op zaterdagmiddag 7 juli hield de geiten- fokkersvereniging afdeling Haarlem een keu ring der bijeengebrachte dieren op een ter rein gelegen tussen het Krelagehuis en oude boterfabriek aan de Leidsevaart te Haarlem. Er waren 48 dieren aanwezig, verdeeld in de volgende groepen: lammeren gebr. 1956, 1-jarige, 2-jarige, 3-jarige, en oudere en ge hoornde geiten. Keurmeesters waren de heren: ir. Eikel boom adjunct-rijksveeteelt-consulent en W. Pijper, hoofdassistent rijksveeteelt-consulent van het Landbouwhuis te Alkmaar van de Vereniging ter verbetering van het geitenras in Noordholland. Voor de diverse groepen waren door de afdeling prijzen beschikbaar gesteld en de keurmeesters reikten de geiten, die er voor in aanmerking kwamen, diploma's uit. Begunstigd door goed weer en opgevrolijkt door een kleine versiering en door muziek, werd deze keuring er een, die zeer in de smaak viel. Ir. Eikelboom besloot deze gezellige mid dag namens de Nederlandse bond van Gei tenhouders in Nederland, met een woord van dank voor de- goede indeling en de vlugge afwerking, waardoor alle dieren in de diver se registers ingeschreven konden worden. Hij moedigde vooral de jongeren aan tot het hou den van geiten en beval hen aan zich op het maandblad „De Geitenhouder" te abon neren. Vrijdag miste een mevrouw een loonzakje, inhoudend f 191,20, dat zij in een handtasje in haar klerenkast had geborgen. De volgen de dag hield de Haarlemse recherche, ver dacht van diefstal, een zesendertigjarige werkster aan. Zij deelde mee de diefstal ge pleegd te hebben: het loonzakje met het geld is in haar woning gevonden. Het gemeentelijk sportterrein aan de Van Oosten de Bruynstraat te Haarlem is zater dagmiddag het toneel geweest van een aantal vliegtuigdemonstraties, die voor sommige toestellen niet bijster gunstig zijn verlopen, maar waarbij gelukkig geen per soonlijke ongevallen te betreuren waren. Het betrof hier namelijk demonstraties met lijnbestuurde vliegtuigmodellen door leden van de Amsterdamse en de Haarlemse Luchtvaartclub, in samenwerking met een Haarlemse firma in technisch speelgoed. Het was opmerkelijk wat deze lichte vlieg tuigjes, die uitgerust zijn met een diesel motortje, waarvan de cylinderinhoud slechts luttelijke kubieke centimeters be draagt en die door de piloot van de grond af door middel van dunne stalen lijnen worden bestuurd, in de stormachtige wind presteerden. De aangekondigde demonstra ties met vrijvliegende modellen, een heli kopter en zweeftoestellen konden echter wegens de sterke wind geen doorgang vin den. Begonnen werd met een model, dat voorzien was van een 10 cc-zuigermotortje en waarvan het totale gewicht nauwelijks een kilogram bedroeg. Na enige ogenblik ken van stationnair proefdraaien „aan de praat houden" genoemd door de jonge man die een en ander via een luidspreker van commentaar voorzag taxi-de het vliegtuigje over het gras om even later als een nijdige bromvlieg in het rond te tollen, naar ons werd medegedeeld met een snel heid van ongeveer 125 kilometer per uur. Na een luchtreis van verscheidene minuten voerde het toestelletje een keurige drie puntslanding uit. Gelijktijdig werden hier na een helgeel vliegtuigje, een getrouw schaalmodel van het bekende lesvlieg- tuigtype „Tiger Moth" en een pittig rood „trainertje" met een 1,5 cc-motortje en een gewicht van 200 gram startklaar gemaakt. De sterke windvlagen vormden echter voor deze „lichtgewichtjes" een bijna onover komelijke hinderpaal. De „Tiger Moth" sloeg na een mislukte handstart ter aarde en brak daarbij zijn schroef, die echter spoedig voor een nieuwe was verwisseld. Eenmaal van de grond hadden beide vlieg tuigjes de grootste moeite in de lucht te blijven, zodat zij spoedig een noodlanding moesten maken, waarbij het rode „trai nertje" minder fortuinlijk was dan de „Ti ger Moth". De hierna volgende team-race over 100 ronden, waaraan door drie mo dellen werd deelgenomen, was zeer specta culair. Ieder „team" bestond uit een „vlie ger" en een helper. Deze laatste had tot taak om tijdens de wedstrijd, wanneer het tot zijn team behorende vliegtuig wegens brandstofgebrek of motorstoring een tus senlanding moest maken, zo spoedig moge lijk het euvel te verhelpen en het toestel weer de lucht in te krijgen. De wedstrijd had een zeer spannend verloop. Met een snelheid welke ruim boven de 120 kilo meter per uur lag raasden de vliegtuigjes soms angstwekkend dicht langs elkaar heen. Wij hadden bewondering voor de pi loten" in het midden van de cirkel, die hun toestellen bij deze snelheid nog zo vast in de hand wisten te houden. Onbedreigd winnaar van deze team-race werd de heer A. Hagedoorn van de Haarlemse Lucht vaartclub. Hierna volgde een demonstratie met stuntmodellen. Het eerste model kreeg reeds na het maken van twee loopings motorstoring en moest een noodlanding maken, waarbij ook de „vliegenier" tot groot vermaak van de talrijke toeschou wers hals over kop in het gras duikelde. Het tweede model, dat van de heer Hage doorn, had meer succes. Loopings, verticale achten en rugvluchten werden aan de lopende band en onberispelijk uitgevoerd. Een hartelijk applaus volgde op dit fraaie staaltje van stuurtechniek. Een demonstra tie van pure snelheid werd hierna gegeven met oen z.g. speedmodel. Als een rode schicht schoot dit toestel door de lucht, daarbij, naar men ons meedeelde, een snel heid behalend van circa 200 kilometer per uur. En om onze bewondering voor dit technisch wonder volledig te maken, ver telde men ons nog daarbij dat dit motortje op topsnelheid 18.000 toeren per minuut maakt! Na een team-race voor vier model len volgde tot slot een aardige demonstra tie ballonrammen. Deze balonnen werden bevestigd aan touwtjes van enkele deci meters lengte, op enige afstand van elkaar in een cirkel in de grond geprikt, waarna getracht moest worden met een vliegend model de balonnen stuk té rammen. Nadat de heer J. Houtison van de Amsterdamse Luchtvaartclub het niet verder had ge bracht dan één ballon, welke tegelijk de ondergang van zijn eigen model betekende, liet de heer J. Hagedoorn van de Haarlem se Luchtvaartclub zien hoe deze sport be dreven moest worden. Soms slechts een paar decimeters boven de grond scherend vloog zijn model, door een zeer vaste hand bestuurd, één voor één de wild in de wind dansende ballonnen stuk. Het publiek be loonde deze opmerkelijke prestatie van de heer Hagedoorn met een gul applaus. Zondag vierde de heer M. J. M. van Eb bing, Zonnebloemlaan te Aerdenhout, het ïë'i't dat hii veertig jaar zanger is van een paro chiaal kerkkoor. Eerst was hij vijftien jaar lid van het kerkkoor der Mozes en Aaron- kerk te Amsterdam en daarna vijfentwintig jaar lid van het kerkkoor van de parochie H. Antonius te Bentveld. Nadat zondagmor gen in de kerk te Bentveld tot zijn intentie een mis was opgedragen volgde een receptie in de pastorie. Pastoor Alkemade wenste de heer Van Ebbing geluk en deelde mee, dat de jubilaris onderscheiden was met Pro Ecclesia et Pontifice. Ook heeft de oud-diri gent van het koor, de heer Ol. Koop, ge sproken. Bij een aanbesteding door de directie Noordholland van de Rijkswaterstaat voor het wijzigen van het viadukt over de Vijf- huizerdwarsweg en het verbeteren van de verharding op de aansluitende opritten in de rijksweg Amsterdam's Gravenhage in de gemeente Haarlemmermeer, werd de laagst geldige inschrijving gedaan door de aannemingmaatschappij P. C. Zanen N.V. te Heemstede met 158.870. Het was zondag warm, héél warm op het Zandvoortse strand en het was er óók druk. De grootste drukte kwam omstreeks het middaguur. Bij duizen den en duizenden per tram, trein, bus, auto, motor, bromfiets en per fiets kwam men genieten van strand en zee en al spoedig roas geen badstoel meer onbezet. En het werd een dag die in alle opzichten véél goedmaakte van hetgeen men tot nu toe had moeten missen. Toch kon van een werkelijke „top-dag" nog niet gesproken worden. Dit bleek ook duidelijk op de politie post in de Rotonde bij de afdeling zoekgeraakte kleuters. Ze werden bij velen binnengebracht, maar record aantallen werden niet bereikt. Een at tractie voor de duizenden badgasten vormde het bezoek van het reclame luchtschip, dat zondag boven de kust voer en ook Zandvoort en IJmuiden „aandeed". In de parochie der r.-k. kerk in Oud- Schoten heerst onder de schooljeugd een grote drukte. Zij bereidt onder leiding van het onderwijzend personeel een openlucht spel voor, dat gegeven wordt ter gelegen heid van het feit, dat vijftig jaar geleden begonnen is in Oud-Schoten r.-k. onder wijs te geven. Dinsdagavond zal het open luchtspel voor het eerst worden opgevoerd op de speelplaats van de meisjesschool aan de Eemstraat en er volgen tot en met vrij dag herhalingen. Voor het zwemfeest van de Buurtvereni ging Haarlem-Zuid-West, dat zondagmiddag in de zweminrichting aan de Houtvaart werd gehouden bestond geringe belangstelling. On der tromgeroffel van de „Rode Bandeliers" en opmarcheren van de meisjes van de gym nastiekvereniging „Eclecta", onder leiding van de heer F. Boukes, nam het feest een aanvang. Met hardlopen, voor jongens en meisjes van 5 tot 10 jaar, in het ondiepe bad, werd het wedstrijdprogramma geopend. Vervolgens was er hindierniszwemmen voor dames en heren, meisjes en jongens, bordjes duiken en een wedstrijd 25 meter schoolslag zwem men. Het geheel werd afgewisseld met een kunstzwemdemonstratie door de kunstzwem- groep van zwemclub „Haarlem" onder leiding van mevr. A. HölskenNeve. Door een twee tal leden van „Haarlem" werd voor een komische noot in het programma gezorgd. ADVERTENTIE BATAVUS MONTEERT UITSLUITEND VREDESTEIN BANDEN Voor veiligheid en betrouw baarheid! Voortaan worden de zittingen van het zuigelingen consultatiebureau, ingesteld door de Wijkverpleging Aerdenhout-Bentveld (af deling van het Witte Kruis) gehouden in de Christelijke lagere school aan de Van Len- nepweg te Aerdenhout. Door de toeneming van het aantal moeders, die op de zittingen komen, was het niet langer mogelijk in de beperkte ruimte in het gebouw van de Reli gieuze Kring, waar tot dusver gastvrijheid genoten werd, te blijven werken. De zittingen worden gehouden woensdag middag om de veertien dagen, te beginnen 11 juli. Het Openluchttheater in Bloemendaal was zaterdagavond geheel bezet met een publiek van „teen agers" en van hen die nog slechts enkele jaren geleden tot deze leeftijdsgroep behoorden. Vrijdag, tijdens het concert van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, kon men constateren dat deze duinpan, die prachtige mogelijk heden biedt voor bepaalde vormen van toneel en ballet, minder geschikt is voor symfonische muziek. Om geheel andere, meer psychologische redenen, zou men het zelfde kunnen opmerken met betrekking tot de gekleurde halfbroer van de westerse muziek: de jazz. De beurtelings venijnig- zwiepende en zwoel-strelende klanken ver liezen vrijwel geheel hun dionysisch karak ter wanneer ze niet, in de ruimtelijke be slotenheid van een concertzaal of nacht club, hun onzichtbare aanvallen op de man af kunnen richten. Onder de blote hemel, in de vriendelijke omlijsting van de door Publieke Werken van Bloemendaal keurig onderhouden aanplant, geraken spelers en publiek niet gemakkelijk tot die vervoering welke het dagelijks fatsoen uit zijn voegen licht en een groep mensen tot één loeien de kudde omvormt. De vijftienhonderd liefhebbers van het syncopische genre ble ven dan ook de gehele avond rustig luis teren. Voor zover een enkeling al eens aan vechtingen mocht krijgen om zijn enthou siasme al te grenzeloos te uiten, werd hem (of haar) het hoofd koel gehouden door de zachte avondwind of door de terechtwijzing van een agent-in-burger. Zo had men alle gelegenheid de inder daad verbluffende speelvaardigheid van deze groep van acht man, de Dutch Swing College Band, te bewonderen. Deze is tweevoudig van aard: zij uit zich in een solistische en groepsimprovisatie die nim mer ordinair is en een organische drijf kracht heeft èn in een technische beheer sing van het instrument die bij de musici van het „symfonisch front" zeldzaam is. Door veelvuldig oefenen en optreden is het aanvoelingsvermogen van de leden van het ensemble steeds meer vervolmaakt, zodat ieder met zijn „chorus" in en uit het stuk muziek wandelt met de exactheid van de koekoek boven de wijzerplaat van een pendule. De voornaamste gevoelsschake ringen zijn weemoed (St. Louis Blues: sopraansaxofoon solo met bas, drum en piano voor de ritmische achtergrond) en „pep" (yès - wéé have nóóó bananaas). En hier blijft het dan ook wel bij, wat tevens mijn bezwaar is tegen een avondvullend concert van jazz-muziek. Zeker, de toon, de brille van de trompettist is even fon kelend als het messing van zijn instru ment, een trombone leent zich voor de ge nuanceerde cantilere van een cello en is niet alleen maar de corpulente ceremonie meester van het symfonische orkest, ge schikt om met moeizame stentorstem de meer wijdingsvolle momenten luister bij te zetten, de drummer is een feilloos jongleur met ritmen op de punten van zijn trom melstokjes - maar na twintig, dertig minu ten weet ik het wel en ga ik verlangen naar een muziek, die zich misschien wat bedeesder aandient, maar die meer te ver tellen heeft. En blijkbaar is dit gevoel vrij algemeen, gezien het feit, dat de meest intense belangstelling voor deze muziek beperkt blijft binnen eén bepaalde leef tijdsgrens. De jazz kan niet een mensen leven met muziek vullen, maar zij kan op een gegeven moment het bijna licha melijke verlangen vervullen naar bewe ging en bewogenworden. En wat beweging betreft: het is natuurlijk belangrijk als een auto die goed loopt er ook goed uitziet, maar „industrial design" heeft op zichzelf geen kunstwaarde en de „drive" van een goed geslagen drum-solo doet de „Bolero" van Ravel niet vergeten. SAS BUNGE. i BINNENLAND Kleuter verdronk. Het anderhalf jarige dochtertje Irene van de Nederlander W. Uytenbogaardt, docent filosofie aan de Stockholmse hogeschool voor technologie, is zaterdag verdronken. De kinderwagen, waar in zij zat. glipte op een aanlegsteiger op het eiland Vaermdeo bij Stockholm het kinder meisje uit handen en verdween in het water, dat ter plaatse acht meter diep is. Na een uur speuren ontdekten politie en kikvors mannen het lijkje. Nieuwe voorzitter. In de te Leeuwarden gehouden jaarvergadering van de Prote stants-Christelijke Werkgroep in de Partij van de Arbeid is in de plaats van mr. G. E. van Walsum uit Rotterdam tot voorzitter ge kozen de heer C. Kleijwegt uit Nijmegen. Bus in brand. Een Nederlandse toeristen bus in zondagmiddag in de buurt van Schlangenbad door oververhitting van de motor in brand geraakt. De bestuurder wist de bus tijdig tot stilstand te brengen, waar door alle inzittenden ongedeerd konden uit stappen. Rector magnificus. Op voordracht van de academische senaat heeft het curatorium van de Katholieke Hogeschool te Tilburg voor het college-jaar 1956/1957 tot rector- magnificus benoemd prof. dr. J. J. J. Dal- miildér en tót''sécrëtans van dé' senaat prof." dr. M. G. Plattel O.P. Bromfietser gedood. De bromfietser K. N. uit Kloosterburen is op de provinciale weg UlrumLeens, tegen een rechts lopende voetganger aangereden en zo ongelukkig gevallen, dat hij kort daarop is overleden, De voetganger werd niet gewond. HAARLEM EN OMGEVING Jubileum. De heer A. Zonneveld, Aagje Dekenstraat 26 te Haarlem, hoopt dinsdag 10 juli het feit te vieren, dat hij veertig jaar in dienst is als machinist bij de suikerfabriek „Holland" te Halfweg. Eeuwfeest. De receptie ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de N.V. Bloembollenkwekerij en -handel C. G. van Meeuwen en Zonen te Heemstede wordt op donderdagmiddag 12 juli in restaurant „Treslong" te Hillegom gehouden. Vijfentwintig jaar werkzaam bij LTB Zaterdag was het vijfentwintig jaar gele den dat de heer P. G. Tel te Heemstede als jongste bediende bij de Katholieke Land en Tuinbouwbond in het bisdom Haarlem een aanvang maakte met een loopbaan, die geleid heeft tot de huidige functie van hoofdambtenaar en secretaris van de afde ling grondzaken en vestigingsdienst; uit hoofde waarvan de jubilaris vooral is aan gewezen op het bemiddelen en oplossen van onteigeningskwesties. Uiteraard heeft de heer Tel zich hierdoor in deze kringen een grote bekendheid verworven, welke door zijn tact en bekwaamheid van een onmis kenbare populariteit wordt vergezeld. De jubileumsdag werd ingezet met een mis in de St. Bavokerk aan de Herenweg te Heemstede; opgedragen door emeritus-pa stoor Chr. van Mierlo. Na afloop daarvan schaarde de jubilaris zich met zijn familie aan het gemeenschappelijk ontbijt in het bondssecretariaat aan de Parklaan te Haar lem, waar tevens werd aangezeten door twee leden van het hoofdbestuur, het per soneel van het bondssecretariaat en een aantal vertegenwoordigers van diverse in stanties. De jubilaris werd toegesproken door de vice-voorzitter van de L.T.B.; de heer Jac. Groen, die de vele verdiensten van de heer Tel voor zijn organisatie in herinnering bracht. Spreker vestigde vooral de aan dacht op de periode tijdens de bezetting, toen ook de activiteiten van de L.T.B. on der druk van de bezetter tot een uiterst minimum beperkt moesten blijven. De heer Tel heeft in die moeilijke jaren de werk zaamheden vrijwel alleen ondergronds voortgezet en dat met zulle een prachtige resultaten, dat deze een hechte basis vorm den om na de oorlog onmiddelijk het bondswerk te kunnen hervatten. Namens het bestuur betuigde de heer Groen de ju bilaris voor dit alles zijn hartelijke dank, waarna hij een geschenk in enveloppe over handigde. Een aantal sprekers boden ge schenken aan. Ook in zijn woonhuis aan de Jan van der Bergstraat te Heemstede heeft de jubilaris des middags nog veel belangstelling mogen ondervinden van de zijde van zijn relaties en afgevaardigden van L.T.B.-afdelingen, waarvan de meesten hun gelukwensen door bloemen of een geschenk lieten ver gezellen. Onder de talrijke ingekomen brie ven en gelukstelegrammen was er een van het hoofdbestuur van de Koninklijke Alge mene voor Bloembollencultuur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3