Van „zendingspost" in de Meer naar zelfstandige gemeente Drie meisjes, samen nog geen dertig, speelden concert van Mozart Schoonmaken en dispuut met Mainz Hervormde Kerk Vijfhuizen Schilderachtig kerkje uit 1860 wordt door nieuw bedehuis vervangen Burgerlijke Stand van Haarlem Susi Jeans speelt donderdag in Grote Kerk Duitse zwemploeg in Heemstede Examens pantalon elastische tailleband HAARLEMS MUZIEKINSTITUUT Afscheidsavond van Westerveldschool Jubileum J. Baiterman Twee suggesties voor Lautjes eeuwfeest „Honderd jaar fotografie" in museum Fodor Onderscheiding J. B. Calvelage Inventaris buurthuis vergt 35 mille Zomerevencmenten van Touring Zandvoort Jeugd van „Naast d'Appelaar" gaat uit Voorlopig geen voorstel tot afschaffing verbod Samen uitsamen thuis Belangwekkende foto expositie over werk van Wereldraad der Kerken Dood van bejaarde dame zes dagen onopgemerkt Bejaarde in Haarlem-N. door bromfiets aangereden WOENSDAG 11 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 Iedere inwoner van Vijfhuizen weet langzamerhand de plaats die gereserveerd is voor de bouw van een nieuwe Neder lands Hervormde Kerk. Deze zal worden gesticht op het terrein op de hoek van de Vüfhuizerweg en de Spieringweg, in het centrum van het dorp, waar nu reeds de Nederlands Hervormde pastorie staat en het jeugdgebouw. annex kleuterschool. Maar deze nieuwbouw, die zeker een grote verandering zal betekenen voor Vijfhuizen is niet de enige gebeurtenis in het kerke lijk leven in de naaste toekomst. Binnen kort zal de Nederlands Hervormde gemeen schap in Vijfhuizen namelijk een zelfstan dige kerkelijke gemeente worden. Toen in 1852 het Haarlemmermeer de Haarlemmermeerpolder werd, kwam aan de noordelijke Ringvaartoever, tegenover Haarlem, een nederzetting van krotten en keten, die Vijfhuizen genoemd werd, ter herinnering aan het dorp, dat vele eeuwen geleden door het meer werd opgeslokt. Oude Haarlemmermeerbewoners, die vaak boeiende verhalen kunnen vertellen over de eerste tijd van de polder, hetzij uit eigen ervaring of uit overleveringen van hun ouders, zijn echter eenparig in hun beschouwingen dat de toestand in het Vijfhuizen van zo'n honderd jaar geleden verre van rooskleurig was. Er werd ge vochten, er werd veel (meestal véél te veel) gedronken in de talrijke kroegen die het dorp rijk was, kortom, Vijfhuizen had de naam, dat men er als net mens beter kon wegblijven. Een dergelijk gedrag is natuurlijk niet goed te keuren, maar het is wel begrijpe lijk. Het leven van de eerste immigranten, die trachtten een toekomst in het nieuwe land op te bouwen was hard. Het was wer ken van de vroeger morgen tot de late avond en de beloning was zó slecht dat de mannen des avonds uit hun woning wer den gejaagd omdat er thuis toch geen geld voor verlichting en soms evenmin voor brandstof kon worden gemist. Pioniers Maar ondanks dit alles heeft de kerk hier gearbeid. Dit geschiedde onder omstandig heden, waarvan men zich nu eigenlijk geen voorstelling meer kan maken. Het was mis siewerk en zendingsarbeid, midden in het zo geciviliseerde westelijke Nederland. De Nederlands Hervormde Kerk vormde, van Hoofddorp uit, door onvermoeid werken en het voorbijzien van steeds optredende teleurstellingen, een kleine kern van kerk leden. Het is begrijpelijk, dat men geen eigen, afzonderlijke gemeente stichtte. Het kleine groepje verenigde zich om een evangeli- satiepost, geleid door evangelisten, die in deze onherbergzame streek hun moeizame arbeid onder de harde bevolking voortzet ten, onder auspiciën van de kerk in Hoofddorp. Inmiddels werden de toestanden in het nieuwe land van de Haarlemmermeerpol der langzaam beter. De krotten en keten werden geleidelijk vervangen door meer gerieflijke stenen woningen. De bevolking nam toe en zo kon men uiteindelijk plan nen gaan maken voor het stichten van een eigen kerkgebouw. Op 8 september 1860 werd de eerste steen gelegd voor het schilderachtige dorpskerkje aan de Spieringweg, dat nu nog in gebruik is. Deze plechtigheid werd verricht door ds. E. J. van Wesselingh I. Pzn, destijds predikant te Hoofddorp. In dit dorpskerkje, dat aan de wegzijde bijna schuilgaat achter het groen van de hulstbomen, en dat reeds vele malen door schilders en tekenaars' is vereeuwigd, heb ben achtereenvolgens tien evangelisten ge arbeid. Oude Vijfhuizenaars kennen nog de namen van De Vries en Van der Togt, maar ieder weet van de heer A. C. Brö- re.«, die op 27 mei 1925 naar Vijfhuizen kw«m en daar. samen met zijn echtgeno te, tot oktober 1955 zijn taak verrichtte, tot zijn ziekte hem noodzaakte dit werk neer te leggen. Een week na het afscheid van de heer Brörens werd diens opvol ger, vicaris L. C. Baljé, bevestigd. Maar de Nederlands Hervormde Kerk te Vijfhuizen is geen zelfstandige, kerke lijke gemeente, want nog steeds is de toe stand zoals bijna honderd jaar geleden: de Vijfhuizense evangelisatiepost onder de moederkerk te Hoofddorp. Zelfstandig Binnenkort zal hierin echter verande ring komen. De werkzaamheid van de vas te kern der kerkleden en de lofwaardige bereidwilligheid om financieel te steunen, breiden zich steeds uit. Als kroon op het werk van de huidige predikant en van al zijn voorgangers in de afgelopen eeuw in dienst van Christus, zal Hervormd Vijf huizen binnenkort kerkelijk zelfstandig zijn. Het moderamen van de classicale vergadering van de Nederlands Hervorm de Gemeente te Haarlem heeft deze grote en beslissende stap reeds goedgekeurd, mits de Provinciale Kerkvoogdij kamer en de Provinciale Diaconiekamer ook hun goed keuring hieraan hechten. Natuurlijk is de kerkeraad er van over tuigd, dat met deze goedkeuring niet alles in één slag geregeld is. Er zullen veel orga nisatie en regeling voor nodig zijn, bij voorbeeld met betrekking tot het zelfstan dige financiële beheer. Men is echter niet over één nacht ijs gegaan en heeft al jaren geleden in het kerkelijk leven voorberei dende stappen genomen. Bovendien wor den predikant, kerkvoogden en notabelen op alle terrein gesteund door de leden der HAARLEM, 10 juli 1956 BEVALLEN van een zoon: 7 juli, G. Ver schoorMeinema; 8 juli, M. J. J. van Deursen Koedijk; 9 juli, C. Klipvan der Veen; 10 juli, C. M. J. BestenbreurWitteman. BEVALLEN van een dochter: 9 juli, P. C. C. M. KleipoolRees van den Ende; M. C. van der Klugt^—Molenaar; A. C. N. Süskind Woudenberg; 10 juli, J. M. van Laarhoven Philippo; W. van der GroefHeiliegers; J. C. J. Belgraverde Bruijn. OVERLEDEN: 9 juli, R. M. J. de Vries— Hansen, Hazepaterslaan; M. M. HompeHa ver, Gasthuisvest; J. W. van Elk, Kamper- laan. ONDERTROUWD: 10 juli, B. Pel en A. Noppen. GEHUWD: 10 juli, J. A. M. Schoutsen en A. F. M. Stokman. kerkelijke gemeente en zal ook de kerk van Hoofddorp steun en bijstand verlenen. Dat door gezamenlijke arbeid veel kan worden bereikt, blijkt wel uit de plannen tot bouw van de nieuwe kerk. Het huidige dorpskerkje aan de Spieringweg is een schilderachtig gebouwtje, dat in het dorps beeld straks node zal worden gemist. Het is het eerste bedehuis in Vijfhuizen (de Gereformeerde kerk aan de Vüfhuizerweg werd in 1888 gebouwd) en de achteiitach- tigjarige leeftüd komt ook hier met vele gebreken. Zo werd het onlangs noodzake lijk geacht om de galerijen met balken te steunen om instorten te voorkomen! Daar om werd reeds enkele jaren geleden een terrein op de hoek van de Vüfhuizerweg en de Spieringweg aangekocht. Hier staan thans de pastorie van vicaris Baljé en een fraai, licht jeugdgebouw, dat tevens ruimte biedt aan de christelijke kleuterschool. Teneinde de bouw van de nieuwe kerk mogelijk te maken, werd een bouwfonds gesticht. Ook hier treedt weer de geza menlijke inspanning naar voren: de jeugd organiseerde kienavonden ten bate van het fonds, de vrouwenvereniging maakte hand werken, die werden verkocht om geld voor de nieuwe kerk te krijgen, er werden spontaan bazars georganiseerd. Wanneer deze acties en andere bijdragen op dezelf de wijze als tot heden geschiedde, blijven voortgaan, dan zal de zelfstandige Neder lands Hervormde Gemeente te Vijfhuizen over ongeveer vijf jaar de eerste steen kunnen leggen voor het nieuwe kerkge bouw. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op don derdagmiddag van drie tot vier uur door Susi Jaens (Engeland) luidt: Thema met Variaties opgedragen aan Susi Jeans, Hendrik Andriessen; Voluntary for a double organ, John Lugge; Fantasie, Anony mous (about 1600); Fantasie, Orlando Gib bons (1583—1625); „O Lord In thee", John Amner; Chromatic Voluntary, John Blow; Variaties over „Vom Himmel hoch da komm ich her"; Trio-Sonate E; Preludium en fuga in G, alle van Joh. S. Bach. Een gezelschap van 40 personen uit Ha- meln is deze week de gast van de Heem- steedse Poloclub. Maandagmiddag ls het ge zelschap door het gemeentebestuur op het raadhuis ontvangen en door de burgemees ter, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, toe gesproken. waarna de leider van het Duitse gezelschap, de heer W. Holte, als aandenken een boekwerk aanbood. De gasten logeren bij HPC'ers en zullen onder meer een bezoek aan Amsterdam en Zandvoort brengen. Za terdag 14 juli is het vertrek vastgesteld en wordt afscheid genomen in restaurant Groe- nendaal. Haarlem. In het gebouw van de Haarlemse Kegelbond zijn geslaagd voor het mulo examen de dames: C. G. Drost, Bloemen- daal; K. Wallenburg. Bloemendaal; T. T. Kruk, Bennebroek; W. Klaassen, E. J. Kors- man (met middenstandsdiploma), A. G. van Meeteren (met middenstandsdiploma), G. Sijbting, Heemskerk, N. A. van Breemen, Uitgeest; A. van der Winden, Beverwijk en de heren H. J. Steegstra. D. A. H. Drielsma, Heemstede; R. Hoogendoorn, P. van Sabben, D. J. Kooien, Haarlem; D. H. Schoemaker, Zandvoort; P. W. den Herder, S. A. Cuperus, K. W. P. Tegel. Beverwijk; C. van der Plas, IJmuiden en R. Fieseler, Amsterdam (met middenstandsdiploma). Afgewezen zes kan didaten. Het Nederlands Hervormde dorpskerkje te Vijfhuizen, gezien vanaf de zijde van de Vijfhuizerdijk. Vele malen is dit plekje het onderwerp voor schilders en tekenaars geweest. De kosterswoning is met de kerk onder één dak gebouwd. ADVERTENTIE De allernieuwste met de INLICHTINGEN EN FOLDERS: N.V. CONFECTIE INDUSTRIE DE VRIES «.SUSAN AFDELING PUBLICITEIT NEW BELT, LUTMASTRAAT 181-183, AMSTERDAM De einduitvoering van Haarlems Muziek instituut kreeg door het optreden van drie pianoleerlingetjes van Frieda Hoogerwerf een bijzondere, ik mag wel zeggen, sensa tionele attractie. Dat heel jonge leerlingen op schooluitvoeringen met aardige vertol kingen voor de dag komen, is geen bijzon derheid. Maar in dit geval betrof het de uitvoering van een Concert voor drie pia no's en orkest van W. A. Mozart door drie meisjes van negen en acht jaar, wat zeker ongewoon genoemd kan worden. En de vertolking van dit concert heeft wel aan getoond, dat hier geen sprake was van een overmoedig ondernomen waagstuk, dat slechts bij toeval kans van slagen zou hebben. Men behoefde maar weinig maten van het concert gehoord te hebben om te weten, dat hier drie muzikantjes bezig waren, die grondig op hun taak waren voorbereid en die Mozarts muziek, nog on bewust waarschijnlijk, in harmonische overeenstemming voelden met hun eigen kinderziel. Voor de waardering van dit concert als compositie moet men geen ver gelijking maken met de pianoconcerten, die Mozart later dan dit concert geschreven heeft. Trouwens, de appreciatie van het werk van een groot man is geen aange legenheid, die in absolute zin beschouwd moet worden. Men kan er althans zeker van zijn, dat de Salzburgse gravin Lödron en haar twee dochters, voor wie Mozart het concert in 1776 schreef, persoonlijk wél genoten hebben van het spelen van dit werk, dat zijn hoogtepunt in het Adagio kreeg. Ten minste evenveel als wij nu, honderdtachtig jaar later! De meisjes had den daartoe heel wat technische bedreven heid moeten verwerven, die zij bij de uit voering met succes konden gaan toepassen. En bovendien hadden zij goed geluisterd naar de aanwijzingen van de dirigent Toon Verhey voor wat de toonvorming en de nuancering betrof bij het samenspelen met het orkest, waardoor de muziek bijvoor beeld in het Adagio meer inhoud kon krij gen. Begrijpelijk was het dat het muzikale trio daverend werd toegejuicht en dat ook Frieda Hoogerwerf en Toon Verhey in de algemene bijval betrokken werden. Er viel echter op deze avond op pianis tisch gebied nog meer te beleven. Dat was de verrassende vertolking van het Piano concert no. 2 opus 22 in g van Camille Saent-Saëns door een andere leerling van Frieda Hoogerwerf, een zestienjarig meisje. Dat hier sprake was van een leeftijdsver schil van zeven jaar met het voorgaande drietal; wds duidelijk te constatéren: ïrrde eerste plaats door de grotere bezonkenheid voor de romantisch-lyrische fragmenten van dit sierlijke, evenwichtige concert. En verder door de grotere technische vaardig- De zaal van de Wethouder Westerveld school in de Overtonstraat was maandag avond het domein van de vertrekkende zesde-jaarsleerlingen en het was zeker jammer dat niet meer ouders aanwezig waren bij dit afscheid. Zoals wij dit van de Wethouder Wester veldschool gewend zijn was ook dit af- scheidsprogramma van uitstekende kwali teit en het succes van alle deelnemende leerlingen was dan ook bijzonder groot. Het begin van deze avond was bestemd voor declamatie, zang, muziek en ballet. Vooral de voordrachten van „De prinses en de schoorsteenveger" van Lilly Scheers en de humoristische voordracht van „De sterke smid" door Rob van Nimwegen sloegen in. De heer H. de Kort, gymnastiekonder- wijzer aan de school, werkte eveneens mede. De grondgymnastiek van een groot aantal leerlingen was bijzonder goed en prima verzorgd. Thea Gaartman viel op als danseres. De heer D. Monsma, voorzitter van de oudercommissie, deelde mee dat zeven tien leerlingen dit jaar zijn geslaagd voor toelating tot de middelbare scholen, terwijl bovendien nog twaalf leerlingen het Mulo- onderwijs zullen gaan volgen. Dit resultaat is mogelijk geworden door de uitstekende staf personeel en het hoofd der school, de heer L. J. van Mechelen. De heer Monsma wilde in de persoon van de heer Van Mechelen gaarne alle onder wijzeressen) van de school huldigen voor dit fraaie resultaat. Vervolgens richtte spreker zich tot de scheidende leerlingen. De voorzitter van de oudercommissie spoorde de kinderen aan te proberen in de maatschappij een behoorlijke positie te veroveren. Hierna ontvingen de leerlingen het ge bruikelijke afscheidscadeau, namelijk een fraaie briefopener met het W.W.-embleem en men hoopte dat daardoor alle leer lingen nog lang aan hun eerste school jaren zouden terugdenken. Na de pauze werd door de leerlingen een toneelstukje in drie bedrijven op verdien stelijke wijze opgevoerd, namelijk „De wondersteen". Na afloop ontvingen de heren Van Mechelen en De Droog uit handen van de oudste leerling, Bas van der Zwaan, met enkele toepasselijke woorden respectieve lijk een elektrische pendule en een kist sigaren. Mejuffrouw D. S. Gerhardt werd door Inge Daemes een doos bonbons aan geboden voor haar hulp bij de instudering van het toneelstuk. De heer J. Baiterman, die dinsdag veer tig jaar als cacaoperser in d'ienst was bij de N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken te Haarlem, is door de directie en Het loopt nog niet storm met de sug gesties voor een viering van de honderd jarige aanwezigheid van onze bronzen Lautje op Haarlems Grote Markt. Wij vernamen, dat het dispuut van de studentenvereniging „Sanctus Bavo", dat zoals wij zaterdag berichtten reeds grootse huldigingsplannen had ontworpen, maar het is ons nog niet duidelijk gewortjen of dit de heren ernst is of niet. Wel ernstig is de klacht van een lezer die elke dag het beeld passeert, dat Lautje wel eens een schoon pakje mag krijgen. En hij voert het stationsgebouw schoongemaakt na de kritiek van de Zwolse blauwvingers als voorbeeld aan hoe schoon het wel zou kunnen worden. Toegegeven: wel schoon, maar ook mooi? Want er zijn nog mensen, die oxydatie- groen fraai vinden passen bij een eens bronskleurig monument. Deze briefschrij ver heeft ons gewezen op Frans Hals, die er in het Florapark altijd keurig bij staat. De reden? Hout en Plantsoenen „neemt Frans Hals altijd even mee" wanneer het plantsoen én de gazons een natte ver frissing krijgen. Blijkbaar gebeurt dat niet In het museum Fodor aan de Keizers gracht te Amsterdam is gisteren een ten toonstelling geopend onder de titel „De geschiedenis der fotografie van Niepce tot Moholy-Nagy". De expositie omvat de belangrijkste foto's uit de foto-historische verzameling van het Duits-Engelse echt paar Gernsheim-Eames. De bijna 600 ge- exposeerde foto's vormen ongeveer 1/3 van de collectie, die het echtpaar in de afge lopen twaalf jaar, tezamen met oude foto- scripten bijeen heeft gebracht. Zij hebben reeds geëxposeerd in Amerika, Zweden, Engeland, Zwitserland en Italië met als doel, belangstelling te wekken voor de allereerste pogingen op het gebied van de fotografie. Hun collectie is de grootste van de openbare en particuliere foto-histori sche verzamelingen van Europa. Op de expositie is onder andere de eerste buitenopname, die de Fransman Joseph Nicephore Niepce, uitvinder van de foto grafie en de fotogravure, in 1826 maakte. Het beginstadium van de fotografie (came ra obscura) is vertegenwoordigd met litte ratuur. Voorts zijn er de verschillende soorten negatief- en positief-procédés te zien, die in de loop der tijden werden uit- het oudere personeel hartelijk gehuldigd en v°orbeeldfn( van fotografische De directeur, mr. J. C. Drite/bood de jubilaris na een van veel waardering ge tuigende toespraak een geschenk in en veloppe, de verguld-zilveren fabriekspen- ning en een getuigschrift van de Neder landse Maatschappij voor Nijverheid en Handel aan. Het jubileumfonds van het personeel verrastte de jubilaris met een fraai tafelkleed. tiende eeuw. Tenslotte zijn er voorbeelden van stereoscopische fotografie en van de zogenaamde c artes-de - v isite - portr ette ndie in het midden der vorige eeuw in zwang kwamen. De expositie duurt tot 30 sep tember. (In „Erbij" van zaterdag komen nader op deze expositie terug). wij wanneer het plantsoentje op de Grote Markt verfrist wordt en het schoonmaken van het beeld door de padvinders onlangs ondernomen om de actie „een heitje voor een karweitje" in te zetten, heeft blijkbaar ook al niet te veel geholpen. Intussen heeft de heer G. Velu zich in een ingezonden stuk in de Nieuwe Haar- lemsche Courant afgevraagd of de Haar lemmers nu werkelijk niet in staat zijn hun grote mannen naar behoren te eren. En hij doet onder meer de volgende ge dachte aan de hand: „Er bestaat een nooit uitgevochten strijd vraag over de uiteindelijke uitvinding van de boekdrukkunst, waarbij Haarlem en Mainz genoemd worden. Waarom dit nu eens niet gezamenlijk uitgepraat bij dit honderdjarige feest? Op een nader vast te stellen datum nodi gen wij een groep inwoners van Mainz uit naar Haarlem te komen om in het open baar via loudspeakers in een soort spraakwaterval hun inzicht weer te geven over hun favoriet, afgewisseld door spreek beurten van de Haarlemse voorstanders van „Loutje". Of wij tot een overeenstem ming komen geloof ik niet, maar een op lossing is zeker te vinden in een compro mis, door beide grootheden het ereburger schap aan te bieden van de respectievelijke woonstede. Dit vanzelfsprekend na toe stemming van de gemeenteraden. De uit te nodigen gasten uit Mainz kun nen zijn studenten met hun leraren, direc teuren van grafische bedrijven. Wij kunnen zelfs de vroede vaderen van Mainz uit nodigen. Kweekt dat uiteindelijk geen goodwill, verbroedering tussen de twee steden, die beide prat gaan de uitvinder van de boekdrukkunst in haar midden te hebben gehad. Of gaan wij Haarlemmers er niet trots op? Er kan een grafische tentoonstelling ge houden worden in de vishal, en een offi ciële ontvangst op het stadhuis van de gasten uit Mainz. Een feestelijke verlich ting van onze prachtige Grote Markt. Er is zoveel te maken van een honderdste ver jaardag." Men ziet: particulieren, Haarlemmers die het goed menen met hun stad, weten wel wat er gebeuren moet, althans dat er wat gebeuren moet. Van „officiële" zijde, als we daar voor een keer ook verenigingen en vakorganisaties onder mogen rangschikken, hebben we nog niets vernomen. Maar het is ook nog geen 16 juli. Aan de heer J. B. Calvelage te Hoofddorp is toegekend de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau; hij is bedrijfsleider van het aldaar gevestigde be drijf van de firma A. Buurman. De heer Calvelage was vijftig jaar bij het bedrijf werkzaam en de burgemeester van Haarlem mermeer, mr. G. C. van der Willigen, heeft de onderscheiding tijdens een bijeenkomst in „De Beurs" uitgereikt. Daar was het per soneel bijeen, nadat het gezamenlijk een dag uit was geweest. heid, die voor verschillende gedeelten van het concert (in het Allegro scherzando en het Presto) tot virtuoze beheersing bleek uitgegroeid te zijn. Het behoeft geen betoog dat hier nog niet van een volkomen ar tistiek gerijpte vertolking sprake was. Dit zou een onnatuurlijk karakter gegeven hebben aan het spel, dat nu juist trof door een eerlijke ongekunsteldheid en als spon tane uiting van een jonge muzikale instru ment aliste. Het schoolorkest, dat zich evenals in Mozarts concert dapper had geweerd bij de begeleiding, heeft met de dirigent Toon Verhey over een tekort aan waardering zeker niet te klagen gehad. Tweemaal trad deze orkestklasse van het instituut zelf standig op, dan door Antoon de Beer ge leid. De eerste keer gaf het een verzorgde, evenwichtige uitvoering van de ouverture „Iphigenie en Aulide" van Chr. W. van Gluck en na de pauze vertolkte het met eenzelfde gelijkmatige evenwichtigheid de Tweede Symfonie van L. van Beethoven, afgezien van énkele oneffenheden en voor zichtige tempi, heel verdienstelijk. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE Plan voor gezamenlijk spreekuur van drie „Kruis"-verenigingen Naar wij vernemen zullen B. en \V. van Haarlem aan de gemeenteraad voorstellen een bedrag van ongeveer 35.000 gulden be schikbaar te stellen voor de aanschaffing van inventaris voor het in aanbouw zijnde buurthuis aan de Harmenjansweg bij de oostelüke oprit van de toekomstige Prin- senbrug. Een deel van dit bedrag zal later ver goed worden door een rijksbijdrage. Wij vernemen voorts, dat er thans over leg gaande is tussen het bestuur van de stichting Maatschappelijk Buurtwerk in Haarlem en de besturen van de drie „Kruis"-verenigingèn, Witte Kruis, Oranje- groene kruis en Wit-gele kruis, over de organisatie van een gezamenlijke zuige lingenzorg. Het zou de bedoeling zijn dat een gemeenschappelijk spreekuur zal wor den ingesteld met een gezamenlijke arts. maar met assistentie van verpleegsters van de drie verenigingen. Intussen is de zuigelingenzorg natuur lijk een onderdeel van de vele activiteiten die in het nieuwe buurthuis zullen worden ondergebracht, zoals grocps- en vereni gingswerk, kook- en naaicursussen en der gelijke al naar de behoefte blijkt. In dit zomerseizoen zal Touring Zandvoort wederom zandbouwwedstrijden voor de jeugd organiseren en wel op woensdag 18 juli, beginnende om half negen en donderdag 9 augustus beginnende om half tien. beide keren op het strand bij bad Termes. De deel nemers zijn weer verdeeld in groenen van 7 tot en met 9 jaa" 10 tot en met 12 jaar en 13 tot en met 16 jaar. Inschrijving vindt plaats van 16 juli en van 6 augustus af. De kinderballonwedstrijd die elk jaar meer deelnemers trekt, vindt plaats op don derdag 2 augustus. De ballonnen worden om 1 uur bij de Rotonde ongelaten en kun nen 's morgens van 9 uur af afgehaald wor den bij „Zomerlust" in de Kostverlorenstraat 5. Deze deelneming is, uiteraard, evenals de zandbouwwedstrijden geheel gratis. Voor de kleintjes brengt Touring Zand voort dit jaar iets geheel nieuws. De bekende Indische danser Indra Kamadjojo zal op woensdag 25 juli 's middags in het Patro naatsgebouw sprookjes vertellen. Wanneer er voldoende belangstel1' g voor bestaat hoopt Touring Zandvoort deze middag in augustus te herhalen. Weldra zullen ook de kinderen van het clubhuis „Naast d'Appelaar" genieten van de zomervakantie, en wel op de kampeer boerderij Prinsenburg aan de Soestdijker- straatweg 8 in Lage Vuurse. Zij gaan in drie groepen: zaterdagmiddag 21 juli om twee uur vertrekt uit de Damstraat 19 de groep grote meisjes, die 28 juli terugkomt; zaterdagmiddag 28 juli om twee uur gaan de oudere jongens (terug op 4 augustus), en zaterdagmiddag 4 augustus om twee uur gaan de kleine meisjes en jongens, die 11 augustus terug zijn. De sigarettenautomaat Naar wij vernemen is op korte termijn nog geen voorstel van B. en W. van Haar lem te verwachten tot wijziging van het artikel in de plaatselijke politieverordening, waarbij het de exploitatie en het gebi-uik van sigarettenautomaten strafbaar zijn gesteld. Het ligt in de bedoeling dat na de vakan ties deze aangelegenheid in de commissie voor economische aangelegenheden zal worden behandeld. Er heerst over de vraag of al of niet tol afschaffing van de huidige bepalingen moe' worden overgegaan lang geen eenstemmig heid, noch in B. en W., waar de meerder heid voor handhaving schijnt te zijn, noch in de commissie waar veeleer het tegen overgestele het geval is. Zondag is in de Brouwerskapel in de Grote Kerk een kleine, maar belangwek kende foto-tentoonstelling van de Wereld- raad van Kerken geopénd onder het motto „Samen uit, samen thuis". Daarmee wordt het „thuis" der Kerken bedoeld: de zetel van de Wereldraad in Genève, ontmoe tingsplaats van alle aangesloten kerkge nootschappen, waar ook overlegd wordt omtrent het „samen er op uit" gaan om de noden der mensheid te lenigen en het evangelie te verkondigen. Diverse grote tableaus met foto's geven een overzicht van deze activiteiten in Genève, van de besprekingen in de com missie voor internationale zaken, het uit voerend comité en het secretariaat van de Wereldraad. Anderen geven een beeld van de voorgeschiedenis 'der organisatie met foto's van de congressen in Stockholm (1925), Lausanne (1927), Oxford (1937) en Utrecht, waar in 1938 de Wereldraad van Kerken geformeerd werd. Ook de samen komsten in Amsterdam (1948), Lund (1952) en Evanston (1954) zijn in deze rij van documentaire opnamen niet vergeten. Boeiender voor de leek en ook fotogra fisch dankbaarder, is het tableau, getiteld „Allerlei kerken zijn er" en „Contrasten", met bizonder fraaie ex- en interieurs van kerkgebouwen overal ter wereld: een wit gepleisterd dorpskerkje in barokstijl naast de strakke lijn van de ultramoderne Am- stelveense kruiskerk, en een houten nood kerk in de binnenlanden van Birma tegen over de pracht en praal van een Grieks- Orthodoxe kathedraal. Ook het paneel „Contrasten" trekt de j aandacht. Hier ziet men allerlei bedienin- j gen en kerkelijke gebruiken naast elkaar j afgebeeld: een dienst in een Anglicaans Godshuis in Birma, een kleurrijke kerk gang in Roemenië, een kerkelijk zangkoor van Japanse meisjes, de inzegening van een Anglicaans geestelijke, een zangbeurt van het Leger des Heils in een moderne strafgevangenis, een massabijeenkomst ln een Duits stadion ter viering van de „Kirchentag", een mis-te-velde in Korea, een primitieve doopplechtigheid in Birma, een openlucht-zondagsschool voor neger kinderen in de Verenigde Staten en meer van dergelijke tegenstellingen die bij al hun onderlinge verschillen een element gemeen hebben: de binding van de mens mét'zijn godsdienst - welke die dan ook wezen mag. Met elkaar vormen deze foto grafisch' vaak bizonder knappe beelden dan ook een treffende illustratie van de oecumenische gedachte zoals de Wereld raad van Kerken die voorstaat. Andere panelen met foto's zijn gewijd aan de noden der wereld, zoals wij die meestal slechts van horen zeggen kennen: foto's die ons de honger en de ellende der kinderen in de achtergebleven gebieden en de vluchtelingenkampen voor ogen stellen, andere die een beeld geven van het oorlogsleed in Korea en elders; maar ook opnamen van de hulp, die de Wereld raad in zulke gevallen al heeft kunnen bieden - zij het op nog veel te kleine schaal: hulp in natura, zoals geiten voor Egypte, rijst voor de hongerende kleinen in Japan, melk voor Arabië, kleren voor de gestichts- en kampjeugd. Welk een blijdschap weerspiegelt zich bijvoorbeeld op de gezichten van dat rijtje Italiaanse weesjes, die zojuist hun tot lompen ver sleten schoeisel voor glimmende nieuwe schoentjes verwisseld hebben: een ontroe rende foto! „Samen uit, samen thuis" geeft ook een beeld van het aandeel der Nederlandse Kerkgenootschappen in deze kerkelijke hulpverlening - en alleen al daarom wordt zij gaarne in iedere aandacht aanbevolen. De expositie die tot en met zondag duurt, is gratis toegankelijk. Wel moet de nor male entree voor de kerk betaald worden - en voorts staat er een bus, waarin men desgewenst een vrijwillige bijdrage voor het Wereldraadwerk kan deponeren. In aansluiting op ons bericht van giste ren, waarin wij meedeelden dat een be woonster van de Valkenburgerlaan in Heemstede door haar werkster dood was aangetroffen kunnen wij nog meedelen, dat de 77-jarige mevrouw Harding reeds vorige week woensdag plotseling moet zijn overleden. Zij was door de val die zij daarbij maakte licht aan het hoofd ge wond. Haar dood bleef onopgemerkt om dat de werkster met vakantie was en een bezoek van een van haar kinderen, blij kens een aangetroffen briefkaart, werd uitgesteld. De buren hebben niets gemerkt. Het stoffelijk overschot is naar het St. Elisabeths gasthuis in Haarlem overge bracht. Op de Rijksstraatweg nabij de hoek met de Spaarnhovenstraat is dinsdagmiddag omstreeks vijf uur de 79-jarige G. C. W. uit de Medanstraat te Haarlem aangereden door een bromfietser. Hij brak zijn linker onderbeen en kreeg een open wond aan zijn achterhoofd. De bejaarde man is in het Grote Gasthuis opgenomen. Hij wilde de Rijksstraatweg oversteken op een moment, dat uit zuidelijke richting de 23-jarige bromfietser J. H. G. uit Haar lem naderde. Beiden dachten nog voor elkaar langs te kunnen met het gemelde gevolg. WEEKABONNEMENTEN f dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE X rx rrr mnt x m

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 12