Erevelden in Duitsland voor Nederlandse oorlogsslachtoffers ...o£3f is koffie! rr- as. Streng optreden tegen bestuurders zonder rijbewijs van motorvoertuigen Abdoel en het Vliegende Tapijt Kort en bondig flliïiïBlM De tweede oorbel'' Verbeurdverklaring van het vervoermiddel Kent U haar FEUILLETON Stuur van auto had speling van tweehonderd graden Streven naar eenheid in het ziekenfondswezen Lijk opgehaald in Buitentoeleidingskanaal Veroordelingen wegens ondeugdelijke bussen Twee achtervolgingen in de nacht Zeventig-jarige wielrijder aangereden en gedood Ongeval met Nederlandse auto in België; een dode Weer een bus afgekeurd Autobus slipte en viel in weiland om Nederlandse troepen in West-Duitsland Kindertoneel in Openluchttheater WOENSDAG 11 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Frankfort aan de Main is dinsdag het ereveld voor in Duitsland tijdens de tweede wereldoorlog omgekomen Neder landers geopend. Morgen zal dat geschie den met het ereveld dat in Düsseldorf is aangelegd. In 1942 werden rond 162.800 Neder landers naar Duitsland gezonden. In 1943, toen de „Arbeitseinsatz" door nieuwe maatregelen van de bezetters pas goed op gang kwam, waren het er nog veel meer. Men neemt aan dat er tot de dag van de invasie, dinsdag 6 juni 1944, totaal rond 531.000 Nederlanders naar Duitsland wa ren gedeporteerd. Ongeveer 35.000 landgenoten hebben tijdens hun deportage het leven verloren. Op verzoek van de familie is het stoffe lijk overschot van een aantal der omge komenen na de bevrijding naar Nederland overgebracht. De andere zijn onlangs naar het ereveld te Frankfort aan de Main ge bracht. Daar vinden zij nu eeuwige rust. Er liggen 755 Nederlandse oorlogsslacht offers, omgekomen in de jaren 1940-'45 in Zuid-Duitsland, begraven. Op een grote gedenksteen staan tweehonderd namen van Nederlanders die in massagraven rusten of wier graf niet kon worden terugge vonden. Een bronzen figuur van een ter aarde vallende man is in het midden van het ereveld geplaatst ter herdenking van die genen, die hun leven lieten in Zuid-Duitse concentratiekampen en wier stoffelijk omhulsel verloren is gegaan. In het voet stuk van dit beeld, aan de achterzijde, is een ruimte, waarin het gedenkboek zal worden gelegd, waarin de namen van deze gevallenen worden opgenomen. Zo zullen alle Nederlanders, die in het land van de vijand uit de tweede wereldoorlog stierven, met ere worden herdacht. Hun namen zul len niet worden vergeten. De Nederlandse Oorlogsgravenstichting, die ook dit ereveld heeft aangelegd, heeft, evenals op alle graven van de andere ere velden in Duitsland, op elk graf afzonder lijk een steen gezet, waarin de naam, de geboortenaam en de overlijdensdatum van het slachtoffer en de Nederlandse leeuw zijn gebeiteld. De opening- De rouwkapel was te klein om alle vierhonderd nabestaanden, die naar Frank fort waren gekomen, de officiële ver tegenwoordigingen en de leden van de Nederlandse kolonie in Frankfort te be vatten. De eenvoudige plechtigheid, die aan de opening vooraf ging, werd daarom gehouden op een open ruimte voor de kapel. Op het bordes van de kapel stond een katavalk, bedekt met de Nederlandse vlag en omgeven door kransen en bloemen. De organist J. H. van Dijk uit Enschedé speelde muziek van Handel. Daarna sprak de heer C. Vreede, ambassaderaad te Bonn, woorden van troost tot de nabe staanden. Hij bracht dank aan alle in states in Duitsland, die hebben medege werkt aan de totstandkoming van het ereveld. „Om na zoveel jaren eindelijk aan de groeve te staan van hem of haar, die door het oorlogsgeweld u werd ontnomen, zal voor u een grote emotie zijn geweest", zo zei mevrouw H. G. van,Anro,oy-D.eKern? penaer, presidente van de Oorlogsgraven stichting. „Het leven heeft in deze meer dan tien jaar zijn' natuurlijke loop hervat en voor het uiterlijk doet iedereen weer gewoon mee. Maar gewoon is het binnenin nooit meer geworden. Immers, wie heeft moeten afstaan wat zo heel dierbaar was, kan nooit meer geheel dezelfde zijn". Mevrouw Van Anrooy zei tenslotte: „Wij hebben getracht uw graven waardig in te richten. Moge de stilte, die op deze dodenakker heerst, ook uw ziel binnen treden bij het staan aan de witte steen, waaronder zij, die u dierbaar waren, met ere mogen rusten". Een misdadiger noemde de ambtenaar van het O.M. bij het Haagse kantongerecht een chauffeur uit Landsmeer, die op 19 november van het vorig jaar Den Haag on veilig maakte met een auto, waarvan de stuurinrichting tweehonderd graden speling vertoonde. De chauffeur, die wist dat zijn stuurinrichting defect was, reed op de Rijs- wijkseweg een verkeerszuil omver. Hij trok zich daar echter weinig van aan en reed rustig verder. Tenslotte werd hij aange houden door de politie. De ambtenaar eiste tegen de verdachte, die niet was verschenen, veertien dagen hechtenis en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De kantonrechter veroor deelde hem tot een principiële hechtenis van drie dagen en voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs voor de tijd van een jaar met een proeftijd van een jaar. <ïfc> Bij het bronzen beeld werden kransen gelegd van de ambassadeur te Bonn, van de consul-generaal te Frankfort, de Neder landse Oorlogsgravenstichting, de „Kriegs- graberfürsorge" en het stadsbestuur van Frankfort. Een der. nabestaanden opende 't ereveld door een paars lint door te knip pen. Aalmoezenier P. G. M. Schoonebeek zegende de graven van de rooms-katholieke slachtoffers en legerpredikant ds. P. Swa- german sprak een gebed. Na afloop leg den de nabestaanden bloemen op de graven. De Velsense politie heeft in het Buiten toeleidingskanaal te IJmuiden gisteren het stoffelijk overschot opgehaald van de 24- jarige Amsterdammer P. A. E., die op 4 mei, vermoedelijk tengevolge van een mis stap, overboord sloeg van een cutter-zuiger, die in de Bergingshaven lag proef te draaien. Directeur busbedrijf en twee chauffeurs voor rechtbank De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft de directeur van een busbedrijf P. H. L. veroordeeld tot f 1500 boete en een maand hechtenis voorwaardelijk. Twee van zijn chauffeurs kregen ieder f 50 boete en 3 dagen hechtenis voorwaardelijk. Op 28 juni zouden schoolkinderen met twee bussen van het bewuste bedrijf een uitstapje maken. Bij keuring bleek echter dat de tank van de ene autobus lekte, ter wijl er bovendien een poetslap in zat. Van de andere autobus waren de banden on deugdelijk. De eigenaar verontschuldigde zich met te zeggen, dat hem deze toestanden onbekend waren omdat hij zich weinig met het auto busbedrijf bemoeide. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht noemde de ene autobus met de lekkende tank een kruitvat dat ontploft zou zijn als er bijvoorbeeld maar een vonkje van een sigaret in de buurt was gevallen. Hij eiste tegen de directeur f 2750 en 2 maanden hechtenis voorwaardelijk. De eis tegen ieder van de chauffeurs was f 50 boete. PP tcn minste Bu8 T°ot te O O too6/, KOFFIE Als U goed kijkt, weet U wie dit is. Als U goed let op komende advertenties, leert U iets kennen, wat U dagelijks zal verwennen! ilTVlStfi De ambtenaar van het Openbaar Mini sterie bij het kantongerecht te Den Haag, die de vorige week waarschuwde, dat rij den zonder rijbewijs verbeurdverklaring van het voertuig tot gevolg kan hebben, heeft tegen een verdachte, die voor de der de keer was aangehouden, terwijl hy zon der rijbewijs op een motor reed, veertig gulden boete gevorderd en verbeurdver klaring vaii het voertuig. De kantonrech ter ging met de vordering van de ambte naar O.M. mee en besliste overeenkomstig diens motivering. Sinds december 1955, het moment waar- In de afgelopen nacht heeft de Velsense politie twee verkeersovertreders moeten achternazitten, waarvan er één zelfs is in gesloten. Het was de bestuurder van een verwaar- loosd-uitzisnde auto, die des avonds over de Havenkade koerste. De agent-bestuur der van de politie-auto, die het kavalje zag naderen gaf een stopteken, maar de chauffeur reageerde daar niet op, zodat de agent ijlings opzij moest springen om het vege lijf te redden. De achtervolging werd onmiddellijk ingezet en 'de oude auto ver dween in IJmuiden-Oost, waar de bestuur der in de Linnaeusstraat niet verder kon. Hij bleek drie passagiers bij zich te hebben, die zich gedurende de avond te goed had den gedaan aan een reeks borrels in diver se Velsense café's, opvarenden van een bij de kalkzandsteenfabriek te IJmuiden lig gend kustvaartuig. De autobestuurder zou hen aan boord terugbrengen, maar heeft dit plan moeten laten varen, omdat zijn auto in beslag werd genomen en hijzelf de rest van het etmaal op het politiebureau heeft moeten doorbrengen. Juridisch kan hem poging tot doodslag ten laste worden gelegd. Een tweede achtervolging speelde zich later in de nacht af, toen over de Rijksweg tussen Velsen en Haarlem een bromfietser reed, die zich niet stoorde aan de bepa lingen èn het midden van de weg gebruik te. Een agent, die de overtreder op zijn fout wilde wijzen, kreeg geen kans, want de bromfietser nam de vlucht in de richting van de Delftlaan. De agent, die hem op de fiets achterna ging, haalde hem tenslotte bij de nieuwbouw aan de Delftlaan in, maar toen gooide de man de brommer opzij en verdween tussen de in de aanbouw zijn de huizen, waar hij spoorloos raakte. De bromfiets is uiteraard in beslag genomen Vannacht omstreeks kwart over twee is bij het stadspark te Groningen een on bekend gebleven ongeveer 70-jarige wiel rijder aangereden door een personenauto toen hij achter een truck met oplegger de weg overstak. De man werd door de auto geschept en deerlijk gewond. In de loop van de nacht is hij in het Stads- en Akademisch Ziekenhuis te Gro ningen aan de verwondingen overleden. Hij had geen papieren bij zich, waaruit zijn identiteit zou kunnen worden vastgesteld. De politie stelt een onderzoek in. De federatie van door verzekerden en medewerkers bestuurde ziekenfondsen heeft alle in Nederland werkzame organi saties van algemene ziekenfondsen totaal zeven uitgenodigd tot een bespreking over de mogelijkheden tot een grotere een heid in de organisatie van het ziekenfonds wezen te komen. Als grondslag voor deze bespreking, die op 21 juli te Utrecht wordt gehouden, heeft de federatie in een nota de huidge problemen van het Nederlandse ziekenfondswezen uiteengezet. De federatie is van mening, dat de orga nisaties van algemene ziekenfondsen ge zamenlijk nog eens ernstig dienen te onder zoeken of grondslagen, beginselen en doel einden van de verschillende ziekenfonds organisaties het mogelijk maken, tot één nationale organisatie van ziekenfondsen te geraken, waarin de thans bestaande zieken fondsorganisaties zouden kunnen opgaan. In de nota zijn voorts suggesties opge nomen omtrent de bestuurssamenstelling, zowel van de nationale organisaties als van de daarbij aangesloten ziekenfondsen, de wijze van verkiezing van medewerkers en verzekerden bestuursleden van de ziekenfondsen, alsmede omtrent de begren zing van de bemiddelende taak van de ziekenfondsen. Volgens de federatie dient deze bemid delende taak in de eerste plaats te worden verwezenlijkt door het afsluiten van over- ee.pJtorp5tQn.m.et artsen, apothekers, specia listen en tandartsen voor het verlenen van de hulp en de leveranties aan de ver- zekerden. Dit houdt volgens de federatie in dat de eigen exploitatie van apotheken en tand heelkundige poliklinieken niet tot de taken moet worden gerekend, waarvoor het zie kenfonds in het leven is geroepen. Wat de nationale organisatie betreft wordt verklaard dat een bepaald levens beschouwelijk karakter van een zieken fonds geen belemmering behoeft te zijn in een nationale organisatie samen te werken, uiteraard met eerbiediging van elkanders beginselen. Voor een nationale organisatie wordt een regionale opbouw wenselijk geacht, waar bij aan de regionaal verbonden ziekenfond sen binnen de nationale organisatie ruime mogelijkheden tot zelfwerkzaamheid die nen te worden gelaten. op een verscherpte controle op rijbewijzen werd ingezet, zijn in Den Haag en omge ving tweehonderdvijftig motorvoertuigen in beslag genomen, omdat de bestuurder niet in het bezit was van een geldig rij bewijs, dan wel zich met een zogenaamde „oefenvergunning' buiten het hem toege wezen rayon bevond. „Het rijbewijs waar borgt slechts een minimale kennis van de verkeersregels en van het motorvoertuig. Wie zulk een bewijs haalt, bewijst daarmee die minimale kennis te bezitten. Daarna kan hij praktisch gaan oefenen tot hij een goed weggebruiker is", aldus de ambte naar O.M., „maar wié zulk een bewijs niet eens heeft, mag zich niet op de weg wagen". Over het hoofd van de eerste verdachte heen sprekende tot wat de ambtenaar had genoemd „een droeve reeks van lieden, die menen dat het niet nodig is een rijbewijs te halen", voegde de kantonrechter daar later nog een ernstige waarschuwing aan toe. „Het gaat mij niet eens in de eerste plaats om de overtreder zelf", zei hij. „Het gaat mij er om, dat lieden zonder rijbewijs ook geen verzekering kunnen hebben. Bij het toebrengen aan derden van lichamelijk letsel is een schade-claim van honderddui zend gulden geen zeldzaamheid. Wie zal dat betalen? Het publiek moet nu maar weten, dat niemand een in beslag genomen voertuig terug krijgt, als hij geen geldig rijbewijs kan tonen". Na de verbeurverklaring van de eerste motorfiets volgde een reeks van veroorde lingen, waarin aan de gebruikelijke boete van f 40 de bepaling werd toegevoegd, dat het in beslag genomen voertuig kan wor den terug verkregen, indien binnen drie maanden een geldig rijbewijs wordt ge toond. Na het verstrijken van deze termijn is het voertuig alsnog verbeurd. De heer W. V. uit Amsterdam is te Waarloos in België met zijn auto geslipt en tegen een betonnen paal van het elek triciteitsnet gebotst. Een der inzittenden, de heer K. Lee, een Indonesisch staats burger, werd uit de wagen geslingerd. Hij werd met zware verwondingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij bij zijn aankomst overleed. De broer van de be stuurder en mevrouw Lee werden in het ziekenhuis te Duffel opgenomen. De be stuurder zelf is ongedeerd gebleven. Doordat de paal pmvergereden werd,, bleef de gemeente een tijdje van stroom en telefoonverbindingen verstoken. (Belga) De Haagse verkeerspolitie heeft bij een controle op de Laan van Nieuw Oost Indië een bus van een Haagse onderneming voor onderzoek naar het hoofdbureau van po litie gebracht. Het bleek namelijk, dat de bus, die met een gezelschap onderweg was naar Lelystad, een remweg had, die bijna drie maal groter was dan toegelaten. Het gezelschap is in een andere bus van de onderneming naar Lelystad gereisd. Op de weg Beilen-Hoogeveen te Smal- broek in de gemeente Beilen is van-morgen een au-tobus van de DABO in een bocht ge slipt. De bus reed de drie meter brede berm af en een sloot in en viel toen opzij in een weiland. Er zaten acht passa giers in de bus, bij wie de burgemeester van Ruinerwold, dr. mr. W. S. Gelinck en zijn echtgenote, en een wethouder van Ruinerwold. Een der passagiers, de be heerder van het D.A.B.O.-station te Pesse, is met een lichte hersenschudding naar een ziekenhuis vervoerd. De bus werd ernstig beschadigd. BONN (DPA) West-Duitsland heeft zich bereid verklaard, aan Nederland een bedrag van 773.000 Mark (ruim 700.000 gulden) te betalen voor de legering van de Nederlandse troepen in de Bondsrepubliek tot 5 mei 1957, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn bekend ge maakt. De Bondsrepubliek heeft onlangs derge lijke overeenkomsten gesloten met de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en andere landen, die op haar grondgebied troepen gelegerd hebben. BINNENLAND Bijdrage. De algemene ziekenfondsen zullen voor de verplichte verzekering over 1956 een bijdrage aan de bloedtransfusie diensten van het Nederlandse Rode Kruis van totaal ongeveer f250.000 verlenen. De Zie- kenfondsraad heeft dit goedgekeurd en voorts een dringend beroep op de fondsen gedaan om zo'n bijdrage ook te verlenen voor de vrijwillige verzekering, waarvoor totaal ruim f 86.000 nodig is. Onvoorzichtig overgestoken. Te Hel- mond is de 43-jarige bromfietser A. J. V., die zonder op te letten een weg overstak, door een personenauto, afkomstig uit Helmond, gegrepen, waarbij hij ernstig werd gewond. Een uur later is hij in het ziekenhuis te Helmond aan zijn verwondingen bezweken. Kuiken op drie poten. Te Voorthuizen is een kuiken uit een ei gekropen met vier pootjes. Het loopt op drie pootjes en laat het vierde slepen. Gesloten. Op 21 juli, de dag waarop in België de „Onafhankelijkheidsdag" wordt gevierd, zijn alle Belgische douanekantoren voor handelsverkeer gesloten. Goederenver voer naar en door België zal op deze dag dus niet mogelijk zijn. Een aantal kleinere grens- kantoren zal die dag ook voor reizigersver. keer gesloten zijn. Directeur. Met ingang van 1 juli heeft de heer Th. Lammertse wegens zijn aanstel- ling als dramaturg van de Nederlandse Co- medie zijn functie als directeur van het bureua der Vereniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels neergelegd. Hij wordt opgevolgd door de heer W. van Zeytveld. Dodelijk ongeval op schip. De 33-jarig<? havenarbeider C. J. Koning, is aan boord van een aan de Javakade te Amsterdam ge meerd liggend Nederlands zeeschip, in een ruim gevallen. De man is aan de gevolgen van zijn val overleden. Het ongeluk gebeurde toen bij het openleggen van dat ruim een aantal luiken omlaag stortte; een andere ar beider die zich genoodzaakt zag in het ruim te springen, liep nauwelijks letsel op. Ongeluk bij een ongeluk. Een 56-jarige Hagenaar, die een kind te hulp wilde komen, dat onder een omgevallen bromfiets was ge raakt, heeft daarbij een gecompliceerde beenbreuk opgelopen. Toen de man, een hoofdboekhouder, die werkzaam is op een kantoor aan het Kaapseplein, het kind onder de bromfiets zag wipte hij snel uit het raam van de parterre waar hij werkte. Hij kwam daarbij echter zo ongelukkig te vallen, dat zijn been brak. Sterfdag Willem van Oranje. Dinsdag was het 372 jaar geleden dat prins Willem van Oranje te Delft werd vermoord. Ter ge legenheid hiervan werd 's morgens bij het oraalgraf van prins Willem in de Nieuwe Kerk te'Delft een krans gelegd door enige leden van het Vlaams Verbond uit Antwer pen. Dit geschiedde zonder enig officieel vertoon. A. L. Schuurman overleden. Op 71-jarige leeftijd is overleden de heer A. L. Schuur man, oud-voorzitter en erevoorzitter van de Algemene Nederlandse Molenaarsbond. Ook was hij geruime tijd bestuurslid van de ver eniging „De Hollandse Molen". HAARLEM EN OMGEVING Jubileum bü het PEN. Op donderdag 12 juli zal de heer A. Bal jeu te Beverwijk, monteur eerste klasse bij het PEN te Bloe- mendaal, de dag herdenken waarop hij vóór vijfentwintig jaar bij dit bedrijf in dienst trad. Strandschap. Voor het aanschaffen van reddingmateriaal op het strand te Zandvoort door het strandschap Zandvoort, waarvan de kosten worden geraamd op f7450, stellen B. en W. aan de gemeenteraad van Amsterdam voor een bijdrage van f 4000 te verlenen. De gemeenten Haarlem en Zandvoort zullen respectievelijk f 2500 en f 950 voor hun reke ning nemen. Op woensdagmiddag 15 augustus kan de jeugd in het Bloemendaalse Openlucht theater de avonturen volgen van „Baron Kreeftenneus", welke kindervoorstelling zal worden verzorgd door het Aerdenhouts Jeugdtoneel onder leiding van mevrouw J. van KampenVan den Brink. Het batig saldo komt weer ten goede aan het bouw fonds voor een clubhuis voor de Caprera- groep van de Bloemendaalse padvindsters. door Hans Martineit 4) „Uitgesloten. Wandelaars vonden haar vanochtend in alle vroegte dood naast haar fiets liggen. Doordat er eerst aan een ge woon ongeval werd gedacht, zijn er mis schien belangrijke sporen uitgewist. In ieder geval ging er veel kostbare tijd door verloren. Maar de politiedokter stelde latei- geweld vast en zodoende werd ik bij de zaak betrokken. Juffrouw Van Galen is geworgd. En nu wilde ik graag enige in lichtingen van u hebben. Wat waren haar plannen? Omdat ik zo juist van u heb ge hoord, dat ze het weekeinde uit logeren zou zijn, is de aanwezigheid van het kof fertje verklaard. Verder vonden we haar tasje, waarin een almanakje met het adres van uw huis. In haar beurs waren ongeveer dertig gulden. Roof kunnen we dus ge voeglijk uitschakelen, tenzij ze kapitalen aan sieraden bij zich had. Weet u misschien iets omtrent de inhoud van de koffer?" „Daarvoor zou ik mijn vrouw moeten roepen. Vrouwen weten gewoonlijk van dergelijke dingen meer af. Bovendien ben ik gistermiddag tegen halfvier het huis uitgegaan, heb eerst mijn buitenpraktijk afgewerkt en ben toen zonder thuis te eten vcor een vergadering naar Utrecht door gereden. Pas tegen tienen was ik weer terug De warme motorkap van Jokes autootje schoot hem te binnen. Hoe -gek, dat hij hieraan op dit ogenblik moest denken. En dat nog wel met een zeker gevoel van onbehagen. Meteen evenwel zette hij de gedachte als inbeelding van zich af. Ja, zo aanstekelijk werkt nu eenmaal conster natie. Na thuiskomst praatte ik nog wat met mijn vrouw en vernam van haar, dat juffrouw Van Galen kort na zevenen was weggegaan. Ik was erg moe en we gingen aanstonds naar bed. Pas vanmorgen bij het telefoongesprek met haar vrienden ben ik even geschrokken. Maar ik wilde mijn vrouw niet onnodig ongerust maken. Én nu komt u met dit ontstellende bericht. Het is te erg Dokter Rijnders verliet de kamer en trad de apotheek binnen. Joke had weer haar krant gegrepen, al had ze er geen woord in kunnen lezen. Een ongehoorde opwin ding was haar te machtig geweest. Aan Jerómes gezicht zag ze dadelijk, dat er iets heel ernstigs moest zijn. „Joke, bereid je op een schok voor. Ik heb een vreselijk bericht. Nel is een onge luk overkomen. Ze is dood. Iemand heeft haar. Voordat hij verder kon spreken, was zijn vrouw in een stroom van tranen uitgebar sten, had zich in zijn armen geworpen en riep aan één stuk door: „Nee, nee, het kan niet waar zijn! Die arme, arme Nel! Nee, o nee „Kalmeer een beetje, lieverd. Ook mij gaat het zeer ter harte, zoals je zult be grijpen. Toch moeten we ons trachten te beheersen en de politie helpen zoveel we kunnen. Daarvoor kom ik je dan ook halen. Inspecteur Beels wil enige inlich tingen hebben die jij hem beter kunt ver schaffen dan ik." Met zijn arm nog om haar schouders leidde hij haar naar de zitkamer, liet de voorstelling achterwege, want inspecteur Beels was meteen opgesprongen, mompelde, dat ze al kennis hadden gemaakt en dat het hem speet, dat hij mevrouw zo over stuur moest maken. Toen ze op de divan was gaan zitten, haar zakdoek van de ogen had genomen en wat rustiger leek, vroeg hij „Mevrouw Rijnders, u zult me zeker precies kunnen vertellen hoe laat juffrouw Van Galen gisteravond het huis heeft ver laten? Wat had ze bij zich? En wat voor sieraden droeg ze gewoonlijk? Wat waren haar plannen?" „Ik heb niet op de klok gekeken, maar ik denk, dat ze even na zevenen het huis is uitgegaan. De bus gaat kwart over en de halte is vlakbij. Daarom was ik ook zeer verbaasd, toen we vanochtend ontdekten dat ze toch de fiets had genomen Ze verwonderde zich over het gemak waarmee ze de leugen bewust over haar lippen bracht. Vlug zei ze er achterna: „Ik heb niet gezien of ze iets bij zich had. Maar het spreekt haast vanzelf, dat ze een koffertje heeft meegenomen. Waar zou ze anders haar nachtgoed en haar feest jurk hebben moeten laten, niet waar? En waar vroeg u nog meer naarO ja, naar haar sieraden. Och, Nel had niet veel sieraden. Wel droeg ze om zo te zeggen dag en nacht een paar lange oorbellen en een bijpassende ring. Ijteel ouderwets, maar bijzonder mooi." Een koude rilling doorvoer haar.... De ring zat nog steeds in de zak van haar kamerjas. Ze had er helemaal niet meer aan gedacht. Moest ze dat nu zeggen? Haar zwijgen kon maar één seconde hebben ge duurd, want voordat ze over het al of niet opbiechten een beslissing had kunnen nemen, hoorde ze haar man eensklaps tussenbeide komen. Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat ze die erfstukken gisteren niet zou hebben gedragen. Het is inderdaad zo als mijn vrouw zegt, ze was er niet van te scheiden. Wanneer ze weg zouden zijn, moet u wel tot de conclusie komen, dat bex-oving het motief is geweest, is het niet? Maar dan vraag ik me helemaal af wié. Ze vertegenwoordigen niet eens grote gelds waarde. Alleen voor een verzamelaar zijn ze waarschijnlijk...." Inspecteur Reels had peinzend geluisterd. Hij trok nu opeens één der aan het echt paar overbekende oorbellen van de ver- slagene uit zijn zak. Mevrouw Rijnders wendde zenuwachtig het hoofd af, nadat ze er een vluchtige blik op "had geworpen. De dokter bevestigde met hese stem, dat hij deze als Nel van Galens eigendom her kende. „Er is er maar één gevonden. En de ring is helemaal niet aangetroffen," zei de in specteur Beels zonder enige verklaring omtrent zijn conclusies uit dit ontbreken te geven. Moest ze het nu toch nog zeggen? Weer kon Joke Rijnders haar houding niet be palen. Nee, liever niet nu nog er mee op de proppen komen. Wat een krankzinnige indruk zou dat maken. Op Jeróme. En vooral op die gewiekste politieman. De oorbel was immers ook weg? Dus kon die ring net zo goedO, wat een afschu welijke gedachte! Had ze maar meteen ronduit gesproken. Terwijl ze, ondanks haar besluit haar mond te houden, nog weifelde, hoorde ze de inspecteur zeggen: „Mevrouw, had juffrouw Van Galen u nog iets over haar plannen verteld?" „Daarover viel niet veel te vertellen, in specteur. We wisten allebei, dat ze van plan was naar het tienjarig huwelijksfeest van vrienden te gaan. En omdat haar verloofde vannacht voor zaken naar Singapore zou vliegen, zouden ze elkaar later op Schiphol nog ontmoeten. Meer weet ik er tot mijn spijt ook niet van." „Kom. mevrouw Rijnders, vrouwen onder elkaar vertellen elkander soms toch nog wel iets meer. Had ze haar plannen niet op het nippertje omgegooid? En wie is haar verloofde? Waar woont hij?" Dokter Rijnders was zijn vrouw met antwoorden voor. „Inspecteur Beels, u komt van uw doel af, wanneer u er van uitgaat, dat juffrouw Van Galen een lichtzinnig meisje was. Het tegendeel is waar. Haar verloofde is mijn heer Arend Dijkman, een ingenieur en een groot man in zijn vak. Hij wordt veel door het buitenland geraadpleegd om zijn uit nemende kennis op het gebied van brug gen- en wegenbouw. Na zijn terugkomst zouden ze gaan trouwen. Iets dat ik erg genoeg vond, omdat ik dan mijn assistente zou verliezen," voegde hij er met een mis lukt glimlachje aan toe. „Zo bedoelde ik het ook niet, dokter Rijnders. Ik hoopte alleen, dat mevrouw misschien toch nog iets vertrouwelijks zou weten. U begrijpt, dat ik met de kleinste aanwijzing al blij ben in dit labyrint. Wilt u mij het adres van haar verloofde en van haar vrienden geven? Graag." „Ik kan u heus niet verder helpen, in specteur," kwam Joke Rijnders op zijn zijdelingse vraag terug. „Trouwens, écht intiem waren juffrouw Van Galen en ik niet. We konden het niet zo best met elkaar vinden. Geen onaangenaamheden of wrij vingen. Denkt u dat niet. Maar ook geen warm lopen voor elkaar Daarom was ze misschien ook niet zo openhartig tegen mij. Maar voor mijn man had ze alles over ADVERTENTIE ADVERTENTIE ADVERTENTIE Nescafé 100 KOFFIE 100»/, KOFFIE 100% KOFFIE 100% KOFFIE 17 J.»»7 ilJlVllw i v/. rrrnff rf~. P Tut! Ur ,vV. Het bleek ook wel gauw, dat de Eskimo's niet kwaad waren. Ze kwamen om de jongens heen staan en begonnen een druk gesprek. Alleen was 't wel jammerze verstonden er geen woord van, want die Eskimo's spraken natuurlijk een heel andere taal dan Abdoel e?i Mohab! Maar ze konden toch vóel zo'n beetje duidelijk maken, wat ze bedoelden. En toen de jongens begrepen, dat ze uitgenodigd werden om zo'n igloo binnen te gaan, kropen ze rustig het gat binnen42-43 ADVERTENTIE dooi 48idbl. Prijs 2<0 MAAGTABLETTEN helpen snel I (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6