Honderden kinderen beelden onderwijsontwikkeling uit BOLS De wielertocht enkele weken voor de start in kannen en kruiken Amsterdamse Beurs 1L Openluchtspel in Oud-Schoten Grondwetwijziging Regeringsvoorstel waar de regering tegen is Kantonrechter-plaats- vervangers te Haarlem Hammarskjoeld naar Cairo en Jeruzalem Tweede Haarlemse Muggenronde Sukarno wil Krupp met leiding belasten Opnieuw aardbevingen in Aegeïsche Zee Woonwagenkamp wordt verbeterd Sukarno gaat naar Rusland en China Congres van Westduitse socialisten in Miinchen VIJFHUIZEN Kraamverpleegster Van Kerkhof jubileert Keest bij voltooiing van wijziging dorpsbeeld ZANDVOOET Postduivensport Mooie zang van Frans knapenkoor „Eensgezind Excelsior" geeft eerste concert Scheepvaart WOENSDAG 11 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het openluchtspel, dat dinsdagavond door ongeveer 900 leerlingen van katho lieke scholen uit Oud-Schoten ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van het rooms-katholiek onderwijs in dit stads deel van Haarlem op de binnenplaats van de St. Philomenaschool aan de Eemstraat is opgevoerd, mag bijzonder geslaagd ge noemd worden. De circa 800 toeschouwers, die het ver toonde spel van de speciaal voor deze ge legenheid gebouwde tribunes konden vol gen, hebben genoten van een boeiende aaneenschakeling van attractieve tonelen, voornamelijk handelend over het ontstaan en de groei van het rooms-katholiek on derwijs in de afgelopen jaren. Het geheel maakte van het begin tot het eind zowel wat spel als wat aankleding betreft een zeer verzorgde indruk en het was voor een ieder duidelijk dat door het onderwijzend personeel tijd noch moeite is gespaard om dit jubileumspel zowel voor de kinderen ais voor de toeschouwers tot een grootse gebeurtenis te maken. De avond werd geopend door pastoor Van Eeden, die zich in zijn welkomstwoord bijzonder erkentelijk toonde voor de be langstelling van het gemeentebestuur, ver tegenwoordigd door de wethouder van On derwijs, de heer D. J. A.' Geluk. Een woord van warme dank en medeleven richtte pastoor Van Eeden tot de heer P. Com mandeur, die sedert de stichting van de eerste rooms-katholieke school in de te genwoordige jeugdherberg aan de Jan Gijzenvaart in Haarlem-Noord gedurende 32 jaar als hoofd aan deze school was ver bonden. De thans tachtigjarige heer Com mandeur wordt op het ogenblik in de Ma- riastichting verpleegd. Nadat pastoor Van Eeden nog een toelichting op het program ma had gegeven kondigde trompetgeschal het eerste tafreel aan. een koor van in kleu rige kledij gestoken jongens en meisjes die vijftig jaar rooms-katholiek onderwijs symbolisch tot uitdrukking brachten. Een vermakelijk toneeltje vormde het optreden van e.en hedendaags zangklasje naast dat van een klas leerlingen uit het jaar 1906, gekleed in lange zwarte gebreide kousen, klompen aan de voeten, enz. Ook de baar dige bovenmeester in zijn pandjesjas bracht de lachspieren danig in beweging. Dat men tegenwoordig bij het rekenonder wijs in vergelijking met vijftig jaar gele den wel geheel, andere methoden volgt, werd op originele wijze door twee groepen kinderen getoond. Bij de éne groep een „op dreunen" van de sommen, bij het andere een spelend rekenen door middel van pren ten en genummerde kaarten. Veel bijval ondervond ook de „modeshow", gebracht door de oudere meisjes in de door hen zelf vervaardigde jurkjes, mantelcostuums, blouses, e.d. Het hierna volgend toneeltje, genaamd „Fantasie. het rijk der jeugd" bood de kleineren weer volop gelegenheid zich in een spel met kabouters en elfjes uit te leven. Een middeleeuws marktplein met schone jonkvrouwen, een edelman op een levens groot paard, een dwaas doende nar, schout en schepenen en een booswicht in een schandblok, ziedaar het onderwerp van een geschiedenisles, welke op spectaculaire wijze ten tonele werd gevoerd. Een aller aardigst schouwspel bood het hierna vol gende spel geïnspireerd op het bekende gedichtje „De zeven wilgen". De tegenstel ling gymnastiekonderwijs vroeger en nu bood de oudere jongens een prachtgele- genheid hun vaardigheid in het bok- en kastspringen, op de Zweedse bank en de De Tweede Kamer heeft haar Voorlopig Verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot verandering in de Grondwet strekken de tot het treffen van een nadere regeling aangaande het tijdstip van aftreding van de leden der Staten-Generaal. Vele leden zouden gaarne vernemen, hoe het te verklaren is, dat de regering dit initiatiefvoorstel heeft overgenomen, maar blijkens de Memorie van Toelichting toch niet geheel achter het voorstel staat. Bij een initiatiefvoorstel, dat niet strekt tot het in overweging nemen van een wijziging in de Grondwet, behoeft de regering alleen maar te beslissep, of zij al dan niet wil be vorderen, dat het tot wet verheven wordt. Thans echter, nu het een voorstel betreft, da in tweede lezing opnieuw door beide Kamers behandeld moet worden, heeft de regering het overgenomen en zal zij het dus rroeten verdedigen. Daarom is de opmer king in de Memorie van Toelichting, dat de regering voor verschillende bezwaren, welke tegen het voorstel zijn aangevoerd, gevoelig is, niet duidelijk. E)eze leden zou den het op prijs stellen, indien de regering duidelijk zou willen verklaren, of zij voor of tegen het door haarzelf in tweede lezing ingediende voorstel is. De minister-president en de minister van Binnenlandse Zaken a.i. hebben in een nota hierop geantwoord. Als niet geheel juist wordt aangemerkt de opmerking dat de regering na indiening van dit ontwerp het ook moet verdedigen. Het betreft een zaak, welke van rechtswege aan de orde is, namelijk op grond van artikel 211 der Grondwet. Het is de gewoonte, dat de regering onmiddel lijk na het optreden van de nieuwe Kam-rs, ter inleiding van de tweede lezing wets ontwerpen indient, strekkende tot het brengen van die veranderingen in de Grondwet, waarvan de wetgever in eerste lezing heeft verklaard, dat er gronden be staan deze in overweging te nemen. In dit geval is het derhalve zeker te sterk gezegd, dat de indiening ook verdediging inhoudt. Het is veeleer zo, dat de regering geen behoefte heeft aan het voorgestelde. Ook wil het de ministers voorkómen, dat de voorstanders van het voorgestelde er niet volledig in zijn geslaagd alle bezwaren, welke daartegen zijn aangevoerd, te weer leggen. Evenwel bestond er van regerings zijde onvoldoende grond om aan de verhef fing tot wet van het initiatiefvoorstel medewerking te weigeren. Dit gold te meer nu in tweede lezing de Kamers zich nog nader zouden kunnen beraden. De regering heeft daartoe alle gelegenheid willen bie den, te meer daar haar bedenkingen ook niet van zodanige aard zijn, dat zij, bij aan vaarding van het wetsontwerp in beide Kamers met de vereiste meerderheid, haar medewerking aan de totstandkoming dei- wet zou weigeren. lange mat te demonstreren, wat zij dan ook in een zeer vlot tempo deden. De moderne aardrijkskundeles, waarbij de landsgren zen gevormd werden door een lang lint van kinderen en de verschillende beziens waardigheden van stad en land, zoals de textielindustrie in Twente, de kaasdragers van Alkmaar, de Haarlemse bloemenmeis jes en het zuiden met zijn carnavaljolijt door aardige groepjes werden gesymboli seerd, oogstte een verdiend applaus. Nadat nog een verhaal uit de bijbel ten tonele was gevoerd volgde als finale een door alle medewerkenden gezongen slotlied. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kan ton Haarlem mevrouw mr. E. A. J. Schelte- ma-Conradi en mr. J. G. Bettink, beiden advocaat en procureur te Haarlem. NEW YORK (Reuter). - Het hoofdkwar tier der UNO te New York heeft medege deeld dat secretaris-generaal Hammarsk joeld 19 en 20 juli Jeruzalem en 21 en 22 juli Caïro zal bezoeken. De gemengd Israelisch-Jordaanse be standscommissie heeft Jordanië schuldig bevonden aan een aanval op een patrouil levaartuig van de Israëlische politie bij Meggido op zondag. De auto werd bescha digd en een Israëlische politieman liep ver wondingen op. Het is voor elkaar met de tweede Haar lemse muggenronde, de driehonderdveer- lig kilometer lange fietstocht van Haar lemse jongens naar de Veluwe. In de diver se étappeplaatsen is alles tot in de puntjes geregeld en overal zullen de plaatselijke autoriteiten in de week van 30 juli tot 4 augustus er voor zorgen, dat zij een onver getelijke vakantie gaan beleven. Inmiddels zitten de rennertjes, om wie dit tenslotte allemaal draait, ook niet stil. Dinsdag avond zijn zij bijvoorbeeld met z'n allen onder leiding van „tourleider" H. Hartman, de Haarlemmermeer ingetrokken waar op een stille weg serieus geoefend werd. Er werden sprintwedstrijden over driehonderd meter gereden en na diverse series kwart, halve en hele finales toonde de heer Hart man zich enthousiast over de door de jon gens geleverde prestaties, van wie de „mug" De Graaf uit ITaarlem-west zich de snelste toonde vóór zijn mederenners Luiken (Haarlem-oost) en La Court (Haar lem-noordoost). Bovendien fietsten de jon gens van en naar huis keurig twee aan twee. Alleen een klein paaltje, waarmee een van de jongens in botsing kwam, slaagde er in de orde enigszins te. versto ren. In het hoofdkwartier van ..tourleider" Hartman - het bureau van de Kindernoli- tie in de Lange Wijngaardstraat te Haar lem - is het op het ogenblik overigens weer een drukte van belang. Elk ogenblik komen er aanbiedingen binnen van leve ranciers, die toezeggen tijdens de ronde brood, vleeswaren en ander boterhambe- leg gratis beschikbaar te zullen stellen. Over de voedselvoorraad behoeft men zich dus geen zorgen te maken, hetgeen echter Industrialisatie van Indonesië WASHINGTON, (United Press) Een woordvoerder van de Duitse industrie heeft dinsdag gezegd, dat plannen voor de uit voering van het door West-Duitsland voor gestelde programma voor hulp aan de ond-er-ontwikkelde gebieden in september voorgelegd zullen worden aan de industrie, het congres en de regering. Edwin Hartrich, een vertegenwoordiger van de Krupp-industrie in Essen, heeft meegedeeld, dat zijn firma en andere Duitse concerns op het ogenblik een reeks „prototype-piannen" uitwerken om de in dustrialisatie van onder-ontwikkelde ge bieden te helpen bespoedigen. Technische experts zijn nu bezig, aldus de Krupp-man, aan plannen voor een half dozijn specifieke industriële projecten, die ten uitvoer zoudgn kunnen worden ge bracht in India, Egypte en Indonesië. De Duitsers verwachten belangrijke fi nanciële voordelen van de industrialisatie van gebieden als Indonesië en Pakistan. Men neemt aan, dat president Sukarno aan Krupp voorgesteld heeft, de volledige industrialisatie van d'e Indonesische repu bliek op zich te nemen. Hartrich zei, dat Sukarno deze voorstel len heeft gedaan na zijn bezoek aan de Krupp-ondernemingen gedurende zijn reis in Duitsland van de vorige maand. Andere plannen Andere projecten die door Krupp sedert enige tijd worden bestudeerd of waaraan al een begin van uilvoering is gegeven, be treffen de bouw van een enorme staal fabriek in Orissa (India), een andere staal fabriek in Pakistan, een brug van 4 miljoen dollar over de Nij'l en een moderniserings programma voor de haven van Bangkok. Het voornaamste probleem dat de Duitse industrie ervaart in verband met dit indu- striaïisa tie program, is de financiering. Ame rikaanse regerings-fondsen zouden gemak kelijker beschikbaar komen voor zulke projecten, als de Duitse firma's geassoci eerd konden worden met Amerikaanse concerns, zei Hartrich. Amerikaanse hoge ambtenaren hebben intussen gezegd, dat zij sedert maart niets verder omtrent deze Duitse plannen hebben vernomen. Athene wijst Britse hulp af ATHENE (United Press) Nieuwe aard bevingen en een vloedgolf worden gemeld uit het gebied van de Aegeïsehe Zee. De eilanden Kassos en Karpathos zijn door lichte aardbevingen getroffen. Door een vloedgolf zijn ongeveer dertig geiten en schapen om het leven gekomen. Niemand is gewond, maar twee dorpen zijn ernstig beschadigd. Ook het eiland Thera is weer getroffen. Van de rotsen die de kust van het eiland vormen, vielen geweldige brokken in de schuimende zee. Volgens de laatste be richten 'is door de recente bevingen op Thera het totaal aantal slachtoffers tot 57 gestegen. De bewoners van Thera worden door dorst gekweld, doordat de bronnen op het eiland voor het merendeel zijn verwoest. Hoewel de Griekse regering een Ameri kaans aanbod tot hulpverlening aan vaardde, werd een Brits aanbod afgewezen „omdat de toestand op Thera thans kan worden overzien". De Britse pers gaf als commentaar op de Griekse weigering, dat deze verband houdt met het Grieks-Britse geschil over Cyprus. Intussen is de Amerikaanse torpedo jager bij het Griekse eiland Sanlorini aan gekomen om te helpen bij de reddings- en opruimingswerkzaamheden. wel het geval is met de prijzen omdat enkele gulle gevers van verleden jaar tot- nutoe nog niets van zich hebben laten horen. De jongens zelf trekken zich van deze voorbereidende drukte weinig aan. Zij komen wekelijks hun bijdrage betalen aan de heer Hartman, zij trainen geducht en rusten uit van de inspanningen op school. Aan 't einde van deze week immers moe ten zij hun rapporten inleveren, waarna de heer Hartman gaat uitrekenen welke ren nertjes van Paasvakantie tot zomervakan tie op school de beste vorderingen hebben gemaakt. De winnaar van deze inspannen de competitie mag namelijk in de eerste étappe bij de A-klassers („de groten") in de leiderstrui - het witte tricot met de blauwe muts - starten. En bij de B-klassers („de kleinen") krijgen de besten een petje in rood-witte kleuren op het hoofd, het geen inderdaad een grote eer genoemd kan worden. Al met al dus ook voor de ren nertjes reden genoeg om ook vooral de laatste weken voor de start hun uiterste best te blijven doen, zodat zij zonder straf- punten aan het begin van de Planetenlaan zullen verschijnen. Lichtelijk in zomerstemming is Velsens raad gisteravond bijeen geweest ter af handeling van een aantal voorstellen, waarvan de voorbereiding voor de bouw van een voetgangerstunnel tussen de oude kern van Velsen-Noord en De Gilden wellicht het belangrijkste was. Verder is er, soms ietwat scherp, veelal echter ge moedelijk heen en weer gepraat over een serie voordrachten, zoals die behelzende de hoognodige verbetering van het woon wagenkamp. Een krediet voor de bouw van een kleedhuis bij de hockeyvelden van „Schoo- nenberg" en de voetbalterreinen op „Wa terloo" kwam er zonder slag of stoot door, maar door een verzoek van de heer v. Hameien (Arbeid) traineerde dé bij eenkomst op het punt van de benoeming van een gemeentelijke inspecteur voor het lager onderwijs. Van ^dezelfde zijde is in dertijd bij de begrotingsbehandeling ook al critiek gekomen op de aanstelling van een dergelijke functionaris, die naar zijn en anderer smaak een ietwat onprettige sfeer in het onderwijzerskorps zou kunnen brengen. Wethouder De Boer (onderwijs) heeft toen de functie reeds uitvoerig in bescherming genomen. DJAKARTA (Un. Press) Indonesië's minister van Buitenlandse Zaken Roeslan Abdulgani heeft in een rapport over presi dent Sukarno's reis naar Amerika en Euro pa gezegd dat het succes van de buiten landse politiek van Indonesië pas kan wor den afgemeten nadat de president ook Rus land en communistisch China bezocht zal hebben. In het rapport over de reis zeide Abdul gani: „Onze actieve en onafhankelijke po litiek wordt niet langer beschouwd als een politiek van oppositie tegen bepaalde lan den. Integendeel, men begint die politiek te begrijpen als een aanvulling en niet als verzet tegen het streven naar veiligheid en wereldwelvaart". De minister zei dat Sukarno eind augus tus zijn reis naar Oost-Europa, Rusland en communistisch China zal beginnen. De kwestie-Irian Over de betrekkingen met Nederland zei de minister, dat de Indonesische aanspra ken op Nieuw-Guinea „een van de voor naamste onderwerpen van gesprek vorm den tussen ons en de regeringen van de bezochte landen". Hij kreeg de indruk, dat „onze aanspraken tenminste niet meer worden beschouwd als een kwestie van slechts academisch belang, maar als een eis met een krachtige nationale en histori sche ondergrond". Intrekking dienstplichtwet en uittreding uit NAVO geivenst MÜNCHEN, (Reuter/D.P.A.) Erich Ollenhaucr, voorzitter van de Westduitse sociaal-democratische (oppositie) partij, heeft woensdag in een rede van twee uur op het partijcongres in Miinchen onder meer verklaard, dat zijn partij de „starre politiek van aansluiting van West-Duits- land bij het militaire bondgenootschap van het Westen" zal wijzigen, als zij volgend jaar na de Bondsdag-verkiezingen aan de macht zou komen. De socialisten zullen dan de dienstplichtwet, die vermoedelijk de volgende week door de bondsraad defi nitief goegekeurd zal worden, intrekken. De heer W. Mens ink uit Haarlem, een der secretarissen van de Partij van d'e Arbeid, heeft zich namens zijn partij op dit congres solidair verklaard met de Duitse socialisten in de kwestie der her eniging van Duitsland. „De grens, die Duitsland verdeelt, verdeelt tevens ons aller vaderland Europa", zei hij. Wat de verdediging van de democratie betreft, zei hij: „Wie de vrijheid wil, moet haar ook verdedigen. De andere taken moeten daar bij echter niet worden vergeten." Het feit, dat zuster M. van Kerkhof op 18 juli vijfentwintig jaar kraamverpleegster is, zal zeker in de Haarlemmermeer niet onop gemerkt passeren. Dit is begrijpelijk, wan neer men bedenkt, dat deze zuster aanwezig is geweest bij de komst van niet minder dan 456 nieuwe wereldburgers en burgeressen. Zuster Van Kerkhof, die aan de Vijfhui- zerdijk woont met haar 91-jarige moeder, ontving haar opleiding in Haarlem, onder meer in het Grote Gasthuis. Ook de eerste drie jaren van haar praktijk werkte zij in de Spaarnestad, maar van 1934 af werd haar geboortedorp haar „standplaats". Het gebied, waar zij assistentie verleende beperkt zich echter allerminst tot Vijfhuizen en omgeving, want in de hele Haarlemmermeerpolder is zij een zeer gewaardeerde hulp, zowel van gezinnen als van de artsen. Het werk van zuster Van Kerkhof brengt onder normale omstandigheden reeds mee, dat zij vaak 's nachts en onder allerlei weers omstandigheden op pad moet, doch vooral in de oorlogsjaren met verduistering, lucht alarm en slechte vervoersmogelijkheden werd veel van haar gevraagd. Ongetwijfeld zal haar getrouwe plichtsbetrachting nu ech ter worden gewaardeerd. Een jubileum ont snapt in de dorpsgemeenschap van Vijfhui zen zelden aan de aandacht en waar het nu zuster Van Kerkhof betreft, zal het zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. Dinsdagavond is het bestuur van de Oranjevereniging „Vijfhuizen" in vergade ring bijeen geweest ter voorbereiding van de jaarvergadering, welke op dinsdagavond 17 juli in café de Die le Clerq zal worden gehouden. Natuurlijk komen op deze bijeen komt de punten op de agenda, die voor een jaarvergadering gebruikelijk zijn. zoals de verslagen van secretaris en penningmeester en de bestuursverkiezing, waarbij periodiek aftredend zijn de heer Th. van der Putten (voorzitter) en .T. Hendriks en M. Nieuw- dorp (bestuursleden). 'Het voornaamste programmapunt vormt echter de besoreking van de komende fees telijkheden. Niet alleen heeft met plannen voor aantrekkelijke oranjefeesten in 1957. maar ook op een eerder tijdstip zal de Oranjevereniging van zich laten spreken. Het liet namelijk in de bedoeling dat wan neer de werkzaamheden ten behoeve van de uitbreiding en de verfraaiing van het dorp Vijfhuizen zijn voltooid deze gebeurlenis met een volksfeest zal worden gevierd. Deze feestelijkheden worden voorbereid door de Oranjevereniging „Vijfhuizen" en de Ver eniging „Dorp Vijfhuizen" gezamenlijk. Om dat men het plan heeft er evenals verleden jaar bij het eeuwfeest en dit jaar op Ko ninginnedag een echt volksfeest van te maken, wil men de plannen van te voren met de burgerij bespreken. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam zondag j.l. deel aan de wed vlucht van Port St. Maxence af, over een afstand van 371 km. De uitslagen luidden: J. Schrander 1, 5, 14; Gebrs. Koper 2. 16. 27; A. D. Dorsman 3, 11, 18; A. Paap 4. 17: K. Driehuizen 6, 19: Th. H' v 'd. Meulen 7, 9. 15: G. Driehuizen 8. 26: C Visser 10; Corn. Koner 12. 20; H. Lansdoro 13; G. Koper 21. 23; C. K. Draijer 22; A. C. Molenaar 24; J. Donker 25 n A. H. Daane 28. Tevens nam men deel aan de wedvlucht van St. Etienne af. over een afstand van 760 'km. Hiér waren Sé Uitslagen: A. Paan 1: C. K. Draijer 2, 9: A- H. Daane 3, 6; Th. H- van der Meulen 4, 10: H. Lansdorp 5, 7, 12; Corn. Koper 8 en Gebrs. Koper 11. Vele belangstellenden hebben in de R.K. kerk dinsdagavond met ontroering geluis terd naar de zang van het knapenkoor „Les Petits chanteurs de l'Ile de France" van de Manecanterie d'Asnieres et Gennevilliers. Dit knapenkoor, gevormd door een der tigtal jongens, wier leeftijden variëren van acht tot veertien jaar, aangevuld met en kele volwassenen, die de tenor- en baspar tijen zongen, maakt momenteel een toer- nee door ons land. Zij zijn afkomstig uit de buurten der armen in Parijs en trach ten door hun zang gelden bijeen te zame len voor gezinnen, die hieraan behoefte hebben. Gekleed in witte pijen, met op de borst een eenvoudig houten kruis, maakte het koor, mede door een gedisciplineerd op treden, schrijden over het middenpad van de kerk naar het altaar, reeds direct een zeer devote indruk. Met een uitgebreid programma van geestelijke liederen, waar onder werken van Joh. Seb. Bach, Palestri- na, Vittoria, Josquin des Préz, Handel, Mo zart, d'Indy, werd de zang van dit gezel schap een ware openbaring. De prachtige jongenssopranen en de diepe alten werden prachtig ondersteund door de tenoren en bassen. De uitvoering maakte diepe in druk. De jeugdige sopraansolist bleek over een prachtige stem te beschikken, die in de devoot gezongen „Hymne de Serapion" van R. P. Martin met een begeleiding van bromstemmen voor één der hoogtepunten van de avond zorgd. Daar in de R.K. kerk werd gezongen, moest de vertolking van de wereldlijke liederen, welke het programma vermeldde, helaas achterwege blijven, doch de uitvoe ring van deze geestelijke gezangen stond op zo'n hoog peil, dat alleen reeds hierme de de talloze aanwezigen een onvergetelijk schone avond werd geschonken. ADVERTENTIE Slo.tkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl.'47 91% 91% 3 Nedl. 1962/64 9478 9411jifl A. K. U 256 257 Calvé Delft 340 341 Van Gelder Zonen 247 247 K. N. Hoogovens. 338% 338 Nederl. Ford 418% 415 N. Kabelfabriek 319 320 gew.Philips Gloeil. 287% 290 pref.Philips Gloeil. 179% 179% Unilever 422 424 Wilton Fijenoord 310 Dordtsche Petrol. 855 864 Konkl. Petroleum 844 854 A'dam Rubber 99 Vi 99% Holl. Amer. Lijn. 187 187 JA N. Scheepv. Unie 178 179% Phs. van Ommeren 296 296 H. V. A. 11914 118% Verg. Deli Mijen. 135 JA 134 Amsterd. Bank 235/4 235% Ned, Handel Mij. 202 202 Rotterd. Bank. 215 215 Twentsche Bank. 225 225 Anaconda Copper 73% ex-d. 73 Bethlehem Steel. 156 JA 157 U. S. Steel 59 60 General Motors. 46% 47 Shell Union 85 85% 42 42% De beide Heemsteedse muziekkorpsen „Excelsior" en „Eensgezindheid", die, zoals bekend is, onlangs een fusie zijn aange gaan, zullen Woensdagavond als Heem steeds fanfarekorps „Eensgezind Excelsior" om half acht voor het eerst concerteren. Het concert wordt gegeven in de muziek tent van het wandelbos „Groenendaal" en staat onder leiding van de heer L. ter Braake. Verder gaat de vereniging zich vrijdagavond 13 juli in haar nieuwe ge daante presenteren bij de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die reeds enige jaren bescherm heer van „Excelsior" is. Hiervoor vertrekt het fanfarekorps om halfacht van de Voorweg, om zich met muziek via de Herfstlaan naar het woonhuis van de bur gemeester aan de Molenlaan te begeven. Nadat hier enige marsen ten gehore zijn gebracht, keert het korps weer naar de Voorweg terug langs de volgende route: Zomerlaan, Lentelaan, Groenendaalkade. Molenlaan. Zomerlaan, Valkenburgerlaan, Bosboom Toussaintlaan, Nicolaas Beets- laan, Valkenburgerlaan, Camplaan, Wil- helminaplein, Voorweg. Anncnkerk, 10 te Amsterdam. Astrid Naess, 10 te A'dam terug v. proefvaart. Albireo, pass. 10 Ouessant n. Antwerpen. Abbedijk, 10 te Liverpool verw. Amstelbrug, 9 300 m. w.n.w. Kreta n. Pt. Said. Argos, pass. 9 Kp. Finisterre n. Malaga. Algenib, 10 te Beira. Akkrumdijk, 14 te Rotterdam verw. Amstelveen, 9 950 m. west Vancouver eil. naar Nakhodka. Alwaki. pass. 10 Gibraltar n. Rotterdam. Aagtedijk, 10 te Aden. Aalslijk, 10 te Halifax. Aardijk, 11 te Tj. Priok. Alphacca, 9 v. New York n. Boston. Ameland, pass. 10 Azoren n. Curacao. Amor, 11 te Palermo. Ampenan, 10 v. Penang n. Colombo. Amstelkadc. pass. 10 Landsend n. U.S.A. Abbedijk, 10 te Liverpool. Abbckerk, 10 v. Marseille n. Cadiz. Almdijk. 11 te Antwerpen. Amerskerk, 11 v. Rotterdam n. Kobe. Amstelvliet. 11 te Basrah. Ariadne. 11 te Rotterdam. Aagtedijk, 11 v. Aden n. Suez. Amerskerk, 11 te Amsterdam. Arendskerk. 10 te Antwerpen. Bloemfontein, 9 te Amsterdam v. Antwerpen. Boschfontein, 10 te Mombasa v. Aden. Beninkust, 9 rede Pointe Noire. Bloemendael, 9 60 m. z.o. Landsend n. Aruba. Barumun, 10 te Sorong. Bussum, 10 dw. Ras Al Hadd. Baarn, 11 te Callao. Blitar, 11 te Belawan. Castor, 9 v. St. Kitts n. Jacksonville. Caltex Leiden, 9 100 m. z. Kreta n. Bordeaux. Crania, pass. 9 Malta n. Bombay. Caltex Delft. pass. 10 Gibraltar n. Sidon. Callisto, 11 te Wabana. Cottica, 12 te Paramaribo verw. Caltex Pernis, 11 v. Bandarmashur n. Bordeaux. Ceronia, 10 v. ïnvergordon n. Curagao. Dorestad, 9 480 m. n.o. Fayal n. Mamonal. Deo Favente, 9 v. Amsterdam n. Aalborg. Doris, 11 te New Orleans. Daphnis, 10 v. Amsterdam n. Bremen. Esso Den Haag, pass. 10 Malta n. Sidon. Elbe, 10 v. Antwerpen n. Amsterdam. Eendracht, pass. 10 Buflings n. Rotterdam. Eenhoorn, 10 te Constanza. Eo§. 10 te Rotterdam. Esso Nederland, pass: 10 Finisterre n. Rastanura. Esso Rotterdam. 11 v. Bapdarmashur n. Antw. Flottbek, 10 te Rotterdam v.- Pt. Ordaz. Farmsum, 11 te Narvik. Guincekust, 14 te Rotterdam verw. Ganymedes, 10 te Mollendo. Gadila, 10 v. Singapore n. Baükpapan. Gordias. 10 v. OrmiUa n. Istanbul. Groote Kerk, 10 te Las Palmas. Gooiland, 11 te Santos. Gabonkust. 10 te Amsterdam. Garoet, pass. 11 Gibraltar n. Cowes. Hector, 10 te Lissabon. Helicon, 9 v. Barranquila n. P. Barrios. Hestia. 10 v. Port Au Prince n. P. De Paix. Hera. 9 450 m z.w. Landsend n Rotterdam. Hoogkerk, 10 320 m z. Socotra n. Aden. Hecuba. 10 v. Trinidad n. Paramaribo. Heelsum, 11 te Houston. Hispania, 10 te Rotterdam. Helena. 10 te Antwerpen. Hilversum, 11 te Aden. Ivoorkust, 10 120 m. n. Bilbao n. Dakar. Iberia, 10 v. Rotterdam n. Bilbao. Ittersum, pass. 10 Las Palmas n. Liverpool. Japara KPM, 10 200 m. z. Adelaide n. Sydney. Java, 10 te Amsterdam. Korenia, 10 v. Port Said n. Philadelphia. Karimata. pass. 9 Ouessant n. Port Said. Koratia. pass. 9 Aden n. Bahrein. Kryptos. pass. 9 Aden n. Bahrein. Kryptos, 9 130 m. z.z.w. Comoro eil. n. Fao. Keizerswaard, 17 te Curagao verw. Katelysia, 10 190 m. w. Goa n. Balikpapan. Kota Baroe, 10 te Tj Mani. Kalinga, pass. 10 Kp. St. Vincent n. Fao. Kieldrechf, 11 v. Londen n. Genua. Korovina, 11 te Stanlow. Leersum, 9 te Le Havre v. Jacksonville. Lindekerk, 9 rede Kuwait. Laagkerk, pass. 10 Ouessant n. Marseille. Lieve Vrouwekerk, 10 te Karachi. Langkoeas, 11 te Rotterdam. Miniak, 10 te Makassar. Martha Russ, 10 v. Grenada n. Cd. Trujillo. Malvina, 9 155 m. n.w. Menado n. Balikpapan. Moordrecht, 9 te Vlaardingen verw. Muiderkerk, 9 300 m. z.o. Kp. Guardafui naar Adelaide. Maureen, 10 v. Dakar n. Durban. Maas, 10 v. Alexandrië n. Rotterdam. Marisa, 12 te Oslo verw. Mentor. 11 te Paramaribo. Mijdrecht. 11 te Buenos Aires. Notos. 9 70 m. n.o. Ouessant n. Antwerpen. Nieuw Amsterdam, 11 te Le Havre. Oranjestad, 9 te Trinidad n. Barbados. Osiris, 10 v. Pt. Cardon n. Curagao. Oraniefontein, 9 te Pt. Elizabeth v. East-London. Osiris, 10 v. Pta. Cardon n. Curagao. Oranjefontein, 11 te Kaapstad. Pieter S, 10 v. Swansea n. Amsterdam. Peperkust, 10 te Lagos. Prins Maurits, 10 v. Montreal n. Toronto. Prins Willem II, 10 te Hamilton. Prins Willem V, 11 te Rotterdam. P G Thulin, 10 v. Pto. La Cruz naar Portland (Maine). Prins Casimir. 11 te Cleveland. Pr. Willem v. Oranje, 10 v. R'dam n. Montreal. Pr. Joh. Willem Friso, 11 v. Antw. n. Montreal. Rondo, 9 v. Balikpapan, 11 te Surabaja verw. Rempang, 10 v. Port Said n. Genua. Rita, 9 v. Pulubukom n. Pulusambu. Rempang, 10 v. Port Said n. Genua. Radja. 10 te Bahrein. Roepat, 11 te Colombo. Riouw, 10 v. Fremantle n. Marseille. Slamat, 10 te Aden. Strabo, 9 te Savona n. Amsterdam. Stad Alkmaar, 9 te Hamburg v. Bremen. Stad Schiedam, 9 120 m. n.n.o. Kp. Vilan naar Melilla. Sarangan. 10 210 m. w. Minikoi n. Singapore. Stad Alkmaar, 9 te Hamburg. Schelpwijk, 11 te Mcna Al Ahmadi. Sibajak, 11 te Fremantle. Sloterdijk, pass. 10 Scillys n. New York. Stad Dordrecht, 10 te Rotterdam. Stad Leiden, 10 te Hamburg. Sumatra, 10 v. Tj. Priok n. Singapore. Salatiga. 15 te Manilla verw. Sarpedon, 11 te New York. Schie, 10 te Antwerpen. Schiedijk, 11 te Philadelphia. Soestdijk, 11 te Antwerpen. Stad Breda, 10 v. d. Tyne n. Monrovia. Statue of Liberty, 10 v. Cadiz n. Mena Al Ahmadi. Stentor, 11 te Rotterdam. Sheratan, 12 te Amsterdam verw. Sliedrecht, pass. 11 Perim, 14 te Suez verw. Tarankan, 10 te Amsterdam. Tjibantjet, 10 te Osaka. Tankhaven II, 10 te Telokanson. Themisto, 12 te Avonmouth verw. Tjipondok, 10 te Semarang. Teucer, 10 750 m. n.o. Seychellen n. Djibouti. Trajanus, 9 500 m. n.o. Horta n. Kingston. Tarakan, 10 v. Rotterdam te Amsterdam. Tara, 10 v. Hull n. New Orleans. Tegelberg. 11 te Hongkong. Tibia, 11 v. Pulusambu n. Las Palmas. Van Neck, 9 v.e Shanghai, 11 t. Tsjingtao verw. Victoria, 10 v. Pt. Cardon n. Maracaibo. Volharding 10 te Amsterdam n. Rotterdam. Van Riemsdijk, 10 te Singapore. Vasum, 11 v. Berre n. Mena Al Ahmadi. Willem Barendsz, pass. 9 port Said n. Gibraltar. Waal, 9 v. Piraeus n. Alexandrië. Witmarsum, 11 verm. te Le Havre v. Savannoh. W Alt. Jones, 10 v. Delaware n. Mcna Al Ahmadi. Waterland, pass. 10 Recife n. Buenos Aires. Wieldrecht, pass. 10 Gibraltar n. Sidon. Willemstad, 10 v. Madeira n. Trinidad. Waterman. 11 v. Rotterdam n. Amsterdam. IJssel, 9 te Bremen. Zuiderkruis, 9 v. Rotterdam n. Le Havre. Zeeland KRL, 9 200 m. z.w. Kreta n. Holtenau. Zijpenberg, 10 300 m. w. Kp. St. Vincent naar IJmuiden. KLEINE VAART Alcetas, 9 te Tunis n. Venetië. Atlas, 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Appingedam, 10 v. Antwerpen n. Rotterdam. Arctic, verm. 11 v. Londen n. Rotterdam. Adm. de Ruyter. pass. 10 Vlissingen n. Antw. Anja, 10 v. Sluiskil te Vlissingen. Advent, 9 v. Mantyuoto n. Nieuwpoort. Beekbergen, 11 verm. te Zaandam v. Abo. Bloemgracht, 9 te Helsingfors v. Rotterdam. Brouwersgracht, 10 v. Rotterdam n. Antwerpen. Betty, 14 v. Glassondock te Rotterdam verw. Birmingham 14 v. Goole te Rotterdam verw. Badzo, verm. 12 v. Londen n. Rotterdam. Bill S. 10 v. Cardiff te Rotterdam. Betty Anne S, 10 v. Plymouth n. Swansea. Citoi 11 v. Londen te Rotterdam verw. Catharina, 10 v. La Rouchelle te Rotterdam. Cinderella, 10 v. Duinkerken te Rotterdam. Duiveland, 12 v. Grangemouth te R'dam verw. Diana, pass. 10 Vlissingen n. Poole. Europa, 11 v. Rotterdam te Lissabon verw. Eems, pass. 10 Holtenau n. Antwerpen. Flevoland, 12 v. Kingslynn te Rotterdam verw. Finlandia. 10 v. Vlissingen n. Londen. Geert Bodewes, pass. 10 Wight n. Londen. Gaasterland, 12 v. Goole te Rotterdam verw. Gerrv S, verm. 11 v. Plymouth n. Cardiff. Hvdra, 9 v. Londonderry te Amsterdam. Hink, 10 v. Swansea te Amsterdam. Harrv, 10 v. Liverpool te Rotterdam. Henrica B, 10 v. Antwerpen n. Sharpness. Ida Pieter, 10 v. Abo n. Mantyluoto. Ida D, 10 v. Swansea te Amsterdam. Ilias, 9 v. Algiers te Patras. John M, 10 v. Antwerpen te Vlissingen. Joost, pass. 10 Vlissingen n. Tilbury. Jan Kreumer, 11 v. Rotterdam n. Londen. Koningin Juliana, 11 te Immingham verw. Kemphaan, 10 v. Gdynia n. Huil. Leliegracht, 9 v. Londen n. Abo. Lindesingel, pass. 10 Dungeness n. Dublin. Lukas M. 10 v. Kopenhagen n. Bremen. Merak N, 11 te Antwerpen verw. Marcella, pass. 10 Orkaden n. Hamburg. Marjan, 10 v. Ostertalje te Gent. Myfem, 10 v. Gefle te Stockholm. Maymere. 10 v. Antwerpen te Londen. Marco Polo, pass. 10 Vlissingen n. zee. Margaretha, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Matthew. 10 v. Lorient n. Beckton. Nieuwland. 12 v. Grangemouth te R'dam verw. Nottingham, 10 v. Newcastle te Rotterdam verw. Netta, 11 v. Antwerpen te Belfast verw. Nautic, 10 v. Rotterdam te Gdynia. Neptunus. 11 v. Karlskrona te Londen verw. Oldambt, 10 v. Halmstadt n. Amsterdam. Prinsengracht, 9 te Abo v. Rotterdam. Poortvliet, 10 v. Rundvik te Amsterdam. Rien Teekman, 10 v. Koping te Amsterdam. Spes, 10 v. Halmstad te Londen. Ton S, 10 v. Swansea te Rotterdam. Tagri, 10 v. Rotterdam n. Kalmar. Vindicat Atque Polit, 11 v. Hamina te Dublin verwacht. Volharding, 10 v. Randers te Amsterdam. Westereems, 10 v. Walkom te Antwerpen verw. Westpolder, verm. 10 v. Rotterdam n. Lissabon. Zeehaah, 10 v. Malmö n. Gdynia. SLEEPVAART Blankenburgh. pass. 9 Beachyhead n. Savona. Loire. 9 te Antwerpen v. Reykjavik. Noordzee, 120 m. z. Kreta n. Rotterdam. Oceaan, 9 dw. Wight n. Greenock. Tvne, 9 80 m. z. Faroer n. Rotterdam. Zwarte Zee, 9 v. Gibraltar te Triest. OFFICIëLE PUBLICATIE BEKENDMAKING van het MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN De tussen Japan en Nederland onlangs ge sloten overeenkomst krachtens welke door de Japanse Pvegering gelden ter beschikking zullen worden gesteld voor het doen van een uitkering aan burgerpersonen-Nederlanders, die ongeacht leeftijd tijdens de oorlog door de Japanners in Azië geïnterneerd zijn, s thans van kracht geworden. Tot het doen van bedoelde uitkeringen kunnen derhalve than de nodige maatregelen worden geno- men. Degenen, die tijdens hun internering Ne derlander waren, doch nadien een andere nationaliteit hebben verworven, zijn ook deelgerechtigd. Degenen, die tijdens de internering Ne derlandse mderdanen waren en thans het Nederlanderschap bezitten, zullen eveneens als deelgerech'igd worden aangemerkt. Naar schatting zal de uitkering, waarvan door Nederland geen belasting zal worden geheven, per persoon ongeveer f 300.be- dragen. Het juiste aantal ex-géinterneerden is niet bekend. Derhalve kan het bedrag, waarop ieder belanghebbende recht kan doen gelden, niet reeds thans worden vast gesteld. Voor de uitkering komen in aanmerking: 1. Zij. die voor 15 augustus 1945 gedurende tenminste in totaal zes maanden dóór de Japanners in Azië geïnterneerd zijn ge weest. Met internering wordt gelijkgesteld, de ianhouding in gevangenissen of andere als zodanig gebezigde gebouwen, anders dan terzake van strafbare feiten vallen de onder het gewone strafrecht. Onder strafbare feiten worden niet ver staan zodanige, welke kennelijk zijn be gaan met het doel daarmede de bezetter afbreuk te doen. 2. Zij. die ten aanzien van de duur van internering of aanhouding niet aan het vereiste onder 1. voldoen, doch die ten gevolge van mishandelingen door. of op last van de Japanners gepleegd, blijvend in hun gezondheid werden geschaad. 3. De gezamenlijke erfgename(n) en recht- verkrijgonde(n) van allen die in Japanse internering c.q. aanhouding zijn over leden. 4. De gezamenlijke erfgename(n) en recht- verkriigende(n) van de onder 1. en 2. bedoelde personen. Voor de beoordeling wie in aanmerking komt voor deze uitkering, zijn afzon derlijke vragenlijsten samengesteld voor: A. Personen, die bij de aanvang der inter nering meerderjarig waren en tijdens de internering geen kinderen te hunnen laste hadden; B. Personen, die tijdens de internering wet tige. gewettigde of wettelijk erkende na tuurlijke kinderen, pleegkinderen en/of stiefkinderen te hunnen laste hadden; C. Personen, die bij de aanvanp der inter nering minleriarie waren, doch geboren zijn voor 1 juni 1935. Het Ministerie van Buitenlandse Zaken verzoekt alle belanghebbenden zich per briefkaart te melden bij de Directie Over gangszaken Tndon'esië (Bureau Japanse Uit keringen aan ex-geïnterneerden), Hoofts- kade 1, 's-Gravenhage. Door of voor iedere ex-geïnterneerde die voor 1 juni 1935 geboren is dient een afzon derlijke briefkaar' te worden ingezonden. Dringend wordt verzocht op de achterzijde van de briefkaart uitsluitend te vermelden (in blokletters): Naam en voornan en van de ex-geïnter neerde; Geboortedatum en -plaats; Huidige rdres (volledig); Een der letters A, B of C als boven vermeld. (Om vertragine te voorkomen wordt ver zocht nauwkeurig na te gaan tot welke der groepen A, B of C men meent te behoren). Ingeval de briefkaart wordt ingezonden door een nabestaande, dient te worden ver meld tot welke grotp de overledene heeft behoord en aade adreszijde bovendien te worden vermeld: naam, vóórnamen en adres van de afzpnder. Na ontvangst van de briefkaart zal aan belanghebbende, een op zijn/haar groep betrekking hebbende vragenlijst worden toegezonden. Met aanmeldingen, welke ingezonden wer den voor het verschijnen van deze publicatie, kan om administratieve redenen geen reke- r, Tot"!r>ll <4.*n.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9