Kort en bondig Twee juryleden concerteerden G. C. van Meeuwen „koninklijk" Bouwvakarbeiders krijgen drie percent loonsverhoging holland festival Orgelbespeling door Susi Jeans Lady Ook zilveren médaille van Heemstede Verhoging gaat deze week reeds in Ook in sociale sector enkele wijzigingen Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 HAARLEMSE ORGELDAGEN Boeiende improvisatie door Heiller als onbetwistbaar hoogtepunt Honderden Haarlemmers wagen hun kans P.E.N.-congres betreurt rassendiscriminatie Leerschool vierde een gezellig slotfeest Onderscheidingen bij eeuwfeest Ziekentriduum te Bloemendaal chocolade in z'n fijnste vorm „Uitvliegers" vierden hun afscheid op Lorentzschool Met ouders en onderwijzers Collecte „Herwonnen Levenskracht" op 14 juli Eerste mis van paters Van Leeuwen, Spann en Harst Christ^^ke lagere school Bloemenctoal Scheepvaart VRIJDAG 13 JULI 1956 Het Deense jurylid van de internationale jjflprovisatiewedstrijd te Haarlem, de orga nist van de Drievuldigheidskerk te Kopen hagen, Finn Viderö, heelt donderdagavond het gebruikelijke juryconcert in de Grote Kerk met een „Prelude" a la Handel van q d. Leyding geopend. De rest van het programma van Viderö bleef met werk van Pachelbel, Couperin en Bach in klassieke orgelstijl. De vertolking van de Ciacona in f van Pachelbel maakte een voortreffelijke indruk. Dat was oerdegelijk orgelspel. Het Offertoire sur les Grands Jeux" in G, van Couperin le Grand, kreeg karakter door- aanwending van mixturen en tongwerken, óie het Franse barok-orgel suggereerden. Alleen was de registratie in de bas te zwaar en te dik om ook daar het lijnenspel van deze interessante muziek klaar te hou den. En wat „Preludium en Fuga" in b van Bach betreft, dit stuk werd helder en door zichtig in klank gezet. Men moest alleen enigszins wennen waar men aan het vrij vlotte tempo van de Fu ga, die wij gewoon zijn iets rustiger te horen. Met dat al werd het toch een consequente inter- respect voor kon pretatie hebben. Anton Heiller, de Weense organist, com ponist en dirigent, die, sinds hij in 1952 de Zilveren Tulp won, een graag geziene gast in Haarlem is, stelde een modern program ma samen. Dit begon met een eigen com positie, een „Kleine Partita" over „Freu dich sehr, o meine Seele," waarin hij geen krasse samenklanken schuwt, maar de bekende koraalmelodie toch steeds duide lijk laat doorklinken. Dat Heiller een meester is in de kunst van het variëren bewees hij overtuigend in de tweede ver andering. Als hoofdwerk vertolkte Heiller de zeer omvangrijke „Partita" van Joh. Nep. David over „Es ist ein Schnitter heisst der Tod" en „Dies irae" uit de mis voor de overledenen. De combinatie van deze ge gevens wijst naar de opzet om van dit stuk een soort „Danse macabre" te maken, wat het, met een obstinate basfiguur bij het ,.Dies irae"-thema, feitelijk ook volkomen suggereert. Met dat al een boeiende com positie, die de mogelijkheden van het orgel veelzijdig exploiteert en voor een virtuoos cp het koninklijk instrument een geduchte opgave betekent. Heiller zorgde voor een magistrale verklanking. Tenslotte leverde de componist Sem Dresden, het derde jurylid, zijn bijdrage aan het jury concert in de vorm van een thema, waar Heiller zou op improviseren. Het was een vrij lang gegeven, maar met tal van kenmerkende motieven, die zich tot bouwstof voor een muzikale construktie leenden. Heiller bezon zich met een tame lijk uitgebreide vrije prelude op het toon- plan, waarin het thema zou passen. Ein delijk liet hij de cantus firmus klinken in het pedaal om dan, na enige speelse figu ren, het thema op zijn verdere mogelijk heden af te tasten. Zou het op een fuga uitlopen? En wat zou dan het subject zijn, de kop of- dé staart van het lange thema? De fuga kwam met de eerste^Volzin van dë' De Engelse organisle Lady Susi Jeans heeft donderdagmiddag de gemeentelijke orgelbespeling in de Grote Kerk te Haar lem verzorgd. Met de aan haar opgedragen compositie „Thema met Variaties" van Hendrik Andriessen opende zij haar con cert op imposante wijze. Vervolgens speel de zij een vijftal doorgaans korte compo sities van landgenoten uit de zeventiende eeuw. De belangrijkste stukken bleken ons die van Orlando Gibbons en van John Blow, trouwens ook de meest bekende auteurs van deze groep, waaronder ook nog een anonymus was. Overigens zijn Gibbons en Blow elkanders tegenpolen. De eerste wortelde nog stevig in de vocale polyfonie, de laatste deed met zün voor die tijd gewaagde chromatiek en zijn capri- cieuze invallen, interessante verkenningen op het gebied der instrumentale muziek. Men zou Blow de Engelse Buxtehude kun nen noemen. Een tweede deel van haar programma werd door Susi Jeans aan Bach gewijd. Zij begon met de zeer belangwekkende Cano- nische Variaties over „Vom Himmel hoch da komm ich her", speelde vervolgens de ..Trio-sonale" in Es, en besloot haar bespe ling met „Prelude en Fuga" in G. De uitvoering van al deze werken verliep niet onverdeeld gunstig. De organiste hield al te weinig rekening met de ruimte waarin de muziek moest klinken. Te vlugge en ook wel eens onbestendige tempi en een gemis aan duidelijke articulatie maakten, dat het klinkend resultaat soms nogal troebel was. Dit alles vestigde het ver moeden dat Susi Jeans gewend is in een kleinere ruimte te musiceren. Intussen was haar bespeling van belang voor de kennis making met enige figuren uit de Engelse orgelcultuur der zeventiende eeuw. JOS. DE KLERK. Wedstrijd Radio-Luxemburg Naar wij vernemen belooft het door Radio-Luxemburg in Haarlem georgani seerde concours voor amateur-artisten in de competitie „Waag uw kans" een succes te worden. Niet minder dan 250 amateurs hebben aan de oproep van produktieleider Frans Verheggen gehoor gegeven. Behalve tientallen solisten zijn er ook acht duo's on trio's en niet minder dan negen orkesten onder de mededingers. Vooral het opera- on operette-genre is goed vertegenwoor digd. Zoals wjj reeds hebben gemeld heeft deze artistieke krachtmeting zondagavond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem plaats. Om half zeven begint de voorselectie en om acht uur het program ma dat ook voor het publiek toegankelijk is cn dat op de band wordt opgenomen om later door een jury te worden beoordeeld. uitzending van de gekozen fragmenten vindt op een zondag in augustus plaats via de zenders Radio-Luxemburg II, 208 meter en -19,26 meter. melodie als subject. Zo weerbarstig kon het gegeven niet zijn of het werd in de vorm gekneed. Het verloop was zelfs heel orde lijk: expositie, episode, contra-expositie in omgekeerde volgorde van intredende stem men. Het stretto werd een gigantische worstelkamp met de materie, als een ge vecht van Jacob met de engel. Het woord van Jacob: „Ik laat U niet gaan, voor Gij mij gezegend hebt" kon hier door Heiller zijn gesproken of gedacht. En de zegen bleef niet uit. Na een spannend conflict bereikte hij een stralend einde met de hoofdgedachte in de bas. Wij hadden een uitermate boeiend proces meegemaakt op het gebied der spontane muzikale schep ping. Een onbetwistbaar hoogtepunt van de Haarlemse orgeldagen! Ook het programma van hedenavond in de Concertzaal belooft interessant te wor den. Wij leven nog altijd in het Mozart- jaar en de Haarlemse orgeldagen, die be gonnen zijn met de onthulling van het reeds lang verbeide gedenkteken, aan het „wonderkind" van Salzburg gewijd, zullen besloten worden met twee van Mozarts composities, waarin het orgel een hoofdrol speelt. JOS. DE KLERK Op het achtentwintigste internationale FEN-congres te Londen is besloten om het volgende congres, in 1957, in Tokio te hou den. De zevenhonderdvijftig schrijvers, die aan het PEN-congres deelnemen, hebben eenstemmig een resolutie aangenomen waarin wordt betreurd, dat in verscheidene delen van de wereld nog steeds schrijvers worden vervolgd voor hun overtuiging, hun ras of hun taal. In deze resolutie worden alle PEN-afdelingen aangespoord al het mogelijke te doen om te bewerkstelligen, dat deze schrijvers in vnjheid kunnen werken en schrijvers, wier werk verboden is, te helpen bij het uitgeven van hun ge schriften. Der traditie getrouw heeft de Rijksleer school aan de Schreveliusstraat in Haar lem-West gisteravond het cursusjaar be sloten met een gezellige ouderavond, waar voor de leerlingen der hoogste drie klassen zelf een omvangrijk en afwisselend feest programma hadden samengesteld. De bij eenkomst werd geopend door het hoofd der school, de heer E. van Zoest, die meer dan tevreden was over het afgelopen school jaar: de maandagse Simavi-cent had een flink bedrag opgeleverd; voor de kinder postzegelactie brachten de leerlingen meer dan duizend gulden bijeen; alle 31 kandi- daatjes slaagden voor het verkeersexamen; 24 jongens en meisjes verwierven een vaardigheidsdiploma en 22 een zwembre- vet. Van de andere buitenschoolse aktivi- teiten was vooral de correspondentie met de Shelltanker „Kryptos" onder auspi ciën van de NEVAS een succes gewor den: verschillende kinderen die nu de school gaan verlaten, zullen hun penvriend op dit schip blijven schrijven en bij vele anderen is een levendige belangstelling voor de zeevaart gewekt. Na deze inleiding was het woord aan de jeugdige executantjes die met hun muzi kale prestaties op de piano, bamboefluit en accordeon, met vlotte, aardige voordrach ten of eigenhandig geschreven „toneel stukken" stormen van bijval oogstten. De leerlingen van de zesde hadden zelfs een romantisch melodrama van liefst vijf tafre- len geconcipieerd, bevolkt met Oriëntaalse vorsten, beeldschone Prinsen en betoveren de prinsessen, voor wier aankleding de ouderlijke garderobes danig geplunderd moesten worden. Maar móói was het. Andere hoogtepunten waren het optre den van de twee jonge sneltekenaars (voor wier spotzieke tekenstift zelfs het aan schijn des hoofdonderwijzers niet heilig was!), de vier prille ballerina's in hun witte tutu's en vooral de wilde kannibalen- krijgsdans van de jongens uit de vijfde de machtige torsen beschilderd in schrille oorlogskleuren op de opwindende ca dens van een onvervalse tom-tom. Het was, kortom, een machtig feest en misschien te vens een voorproefje van wat de ouders nog te wachten staat in de lange vakantie weken, die nu aanbreken.... Donderdagmiddag recipieerde de directie van de bekende kwekerij G. C. van Meeu wen N.V. te Heemstede in „Treslong" in Hillegom ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan. Er was voor deze herden king een buitengewone belangstelling. De grote zaal van het restaurant was her schapen in een zeer fraaie bloemenshow. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, de gemeente secretaris de heer Th. M. Schelling, de oud- gemeentesecretaris de heer N. Vos, allen met hun echtgenoten. Voorts gaven van hun belangstelling blifk,--prof:drv'E. van Slogteren, dr. J. A. Verhagen met het dagelijks bestuur van het productschap voor siergewassen, de heren H. J. Voors en G. de la Mar namens het hoofdbestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, het bestuur van de Band van Bloembollenhandelaren, de heer Henry Roozen, directeur van de N.V. Lin- naeushof en vele andere vakgenoten. De burgemeester van Heemstede hield een toespraak waarin hij het uitstekende werk van de jubilaresse schetste en uiting gaf aan zijn trots dat dit mooie bedrijf nog juist binnen de grenzen van zijn gemeente ligt. Als bewijs van de uitstekende ver standhouding tussen de firma en de ge meente bood hij de directeuren, de heren J. van der Nat en G. Mastenbroek elk de zilveren medaille van de gemeente Heem stede aan, bevestigd op marmeren voet. Nadat de burgemeester zijn ambtsketen had omgehangen, richtte hij nogmaals het woord tot de directie, thans als vertegen woordiger van H. M. de Koningin. Hij deelde mede, dat de uitstekende reputatie van de firma niet tot de bollenstreek be perkt was gebleven, maar in de gehele wereld bekend was geworden. Op grond daarvan had het H.M. de Koningin be haagd, aan de jubilaresse het predikaat „Koninklijke" te verlenen. Gij gaat, aldus mr. van Rappard, thans de koninklijke weg en er is een groot vertrouwen, dat het een goede weg zal zijn. De heer van der Nat sprak een woord van dank voor de ver leende onderscheiding en verzocht de bur gemeester de Koningin deze dank' te willen overbrengen. Daarna boden de aanwezigen hun geluk wensen aan, vaak vergezeld van schone en kostbare geschenken, zodat deze receptie onvergetelijk zal blijven in de historie van de jubilerende kwekerij. Zaterdagavond vindt het slot van het feest plaats met een diner in „Flora" te Hillegom voor het personeel. Dan zal tevens het geschenk door het personeel worden aangeboden. Oe afgelopen drie dagen is in de kerk van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloe mendaal het jaarlijks eucharistisch zieken triduum gehouden, de kerk, waar tevens de Prima Primaria-zetel van het Wereld- ziekenapostolaat gevestigd is. Pastoor L. Willenborg, de eerste pastoor van deze parochie heeft indertijd het initiatief voor dit ziekentriduum genomen. Dat was in 1925 en het is om die reden dat de triduïs- ten ieder jaar in deze Bloemendaalse parochiekerk bijeenkomen. De nieuwe parochiekerk was herschapen in een wijdingsvolle ziekenzaal met ruim honderd bedden, die eigendom van de kerk zijn. Dekens en lakens brachten de zieken mee. Van de 165 deelnemenden triduïsten waren er 120 die dagelijks per brancard van huis werden gehaald en ook weer wer den teruggebracht. Voor dit transport ver leenden het gemeentelijk ziekenvervoer uit Haarlem en het Rode Kruis uit Den Haag met ambulance-wagens medewerking. Bo vendien verdient vermelding dat een aan tal broeders en verpleegsters van het pro vinciaal ziekenhuis te Santpoort drie va kantiedagen opofferden teneinde bij dit triduum te kunnen assisteren, terwijl zich voor deze mooie taak ook vele Rode Kruis mensen en talloze andere vrijwilligers had den aangemeld. Een groot aantal auto bezitters, parochianen uit Bloemendaal en Haarlem hadden zich tevens bereid ver klaard de zieken te vervoeren. Tot de drie hoofdmomenten van elke dag behoorden het Misoffer, de handopleg ging en het Lof met de persoonlijke sacra mentszegen. Op de eerste dag werd de hoogmis opgedragen door mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem. Op die dag ontvingen alle zieken namens de parochie een flesje eau de cologne. Het dameskoor „St. Cecilia" uit Bloe mendaal zong onder leiding van Kees Bornewasser de „Missa ad regum pasto- rum" van Albert de Klerk, met de compo nist aan het orgel. Op de derde en laatste ochtend van het triduum celebreerde mgr. C. G. van Trigt, voorzitter van het Wereldziekenapostolaat de hoogmis. Het parochiaal koor „St. Bene- dictus" bracht o.a. de „Missa in honorem Beatae Mariae Virginis" van Jan Nieland ten gehore met Aat Broersen als organist. Het triduum werd 's middags besloten met een plechtig sluitingslof, gecelebreerd door de heer W. N. Zijlstra, deken van Haarlem; het koor van de kerk van het Allerheiligst Hart aan de Kleverparkweg deed zich onder leiding van de heer P. Broersen horen. Vermeldenswaard is dat de leerlingen van de St. Josefschool gezamenlijk kleed jes hadden vervaardigd, die aan de zieken op de tweede dag werden aangeboden. Op de laatste dag ontvingen de zieken bloe men, gemaakt van bloemen van het altaar. De parochianen hadden geld bijeengebracht (een kerkcollecte bracht op een zondag f 1600 op) om de kosten van deze dagen te bestrijden. De algehele leiding tijdens deze dagen berustte bij kapelaan B. J. M. Quant van de St. Vincentiusparochie uit Amsterdam, die ook predikaties hield. Mevrouw A. C. van Kranendonk Duffels-Tomey, mej. M. ADVERTENTIE De leerlingen der zesde klas van de Lorentzschool aan het Leidseplein zijn er tijdens de afscheidsavond, die zij donderdag in verband met het verlaten der school hebben gehouden, uitstekend in geslaagd hun ouders en onderwijzers een paar vro lijke uren te bezorgen. Het gevariëerde programma werd ge opend door het hoofd der school, de heer J. M. Vercruysse, die de aanwezigen har telijk welkom heette. Hierna volgde het door alle kinderen gezongen schoollied, waarin de toehoorders, voorzover zij dit nog niet wisten, gewaar worden „hoe goed en fijn het is om op de Lorentzschool te zijn." De „Boertjes van buten" voerden vervolgens enige aardige volksdansen uit. Paul de Bruin, Anouchka Engelkoor en Hans van Hekeren als de 3 lorentzini's, brachten met hun accordeons de zaal in een goede stemming. Marja van Wanrooy ont popte zich als een soort slangenmens: de grondacrobatiek scheen voor haar geen geheimen te hebben. Ook als balletdanseres oogstte zij veel bijval. Ton van Berk trad op als sneltekenaar en deed een zeilboot, een hooiwagen en een walvis binnen enkele sekonden op het bord verschijnen. Een drietal vreemd uitgedoste knapen zetten hierna de boel op stelten in het schetsje „Het geheim van de koffer." Er kwam wel een enorme koffer aan te pas, maar na af loop waren wij er nog steeds niet achter wat dit geheim mocht behelzen. Maar mis schien was dit ook niet zo belangrijk voor die komieken in de dop. Nadat de „Boer tjes van buten" en de Lorentzini's nog eens waren opgetreden, werd het aardige toneelstukje „De Klomenmaker en de prin ses" opgevoerd, de geschiedenis van een prinses met voetklachten die uiteindelijk baat vindt bij een paar doodgewone klom pen, voor haar op maat gemaakt door een arme, onzelfzuchtige klompenmaker. De aanwezige ouders leverden hierna hun bij drage tot dejte gezellige bijeenkomst, door gezamenlijk onder leiding van de heer Vercruysse enthousiast enige bekende schoolliedjes te zingen. Aan het eind van de avond sprak de heer Vercruysse een woord van afscheid tot de vertrekkende leerlingen. ..Wanneer ik tegenover jullie de hoop uitspreek, dat het jullie goed mag gaan in je verdere leven, dan bedoel ik niet dat een goede maatschappelijke positie het belangrijkste is in het leven, maar dat jullie voor alles eerlijke, hulpvaardige en gelukkige mensen zult mogen worden. Dan zullen jullie ook met plezier aan jullie jaren op de lagere school terugdenken." aldus besloot de heer Vercruysse zijn toe spraak. De leerlingen boden hierna de heer Ver cruysse verscheidene geschenken aan. Beune en de leiding van het vervoer,.;- Namens de oudercommissie van de Lo- komt lof toe voor het vele werk dopr hen i rentzschool sprak de heer H. J. Mensink tezamen mef verplegend personeel eri vrij willigers verzet om de zieken een goede verzorging te garanderen. De jaarlijkse collecte voor „Herwonnen Le\ nskracht" ter bestrijding van de tbc is ditmaal voor Heemstede vastgesteld op za- terdrg 14 juli. In de maanden juli en augustus zullen in Heemstede drie paters-neomisten op een plechtige wijze hun eerste Mis opdragen; namelijk de paters Van Leeuwen, Spann en Harst. Dit geschiedt eerst door pater Dom Basi- lius van Leeuwen: zaterdag 14 juli in de St. Bavokerk aan de Herenweg, des avonds om half acht. Hij zal daarvoor van zijn woonhuis aan de Binnenweg vooraf door de r.k. Har monie „St. Michaël" worden afgehaald, in gezelschap van een aantal leden van de katholieke jeugdbeweging. Op het kerk plein wordt de neomist daarna opgewacht door bruidjes en misdienaars, waar de wel komstliederen en -toespraken direct door de eigenlijke plechtigheden gevolgd zullen worden. Doordat pater Van Leeuwen als Benedic tijn is gewijd in de Byzantijnse ritus, zal zijn eerste Mis ook in deze ritus worden opgedra gen. Voor degenen die deze plechtigheid willen bijwonen en vooraf over de bijzonder heden van de ritus we .sen te worden inge licht. zal Dom Gregorius van der Klem. een confrater van de neomist, hedenavond om half acht in het r.k, verenigingsgebouw aan de Herenweg over dit alles een uitleg geven. On het sportterrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal werd de sportdag van de Chr. Lagere school gehouden, waaraan deel namen de leerlingen van de derde, vierde, vijfde en zesde klasse, 's Middags kwamen ook de leerlingen van de eerste en tweede klasse kijken. De ochtend was gewijd aan atletiekwed strijden: 's middags werden de leerlingen in groepen verdeeld en werden er geanimeerde slagbalwedstriiden gehouden onder leiding van de heer Ch. E. de Bock. Afscheidsavond zesde klas Chr. Lagere school Dinsdagavond 17 juli zal in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal de af scheidsavond van de leerlingen van de zesde klasse van de Chr. lagere school. De leerlingen zullen het programma ver- zrofen, dat bestaat uit muziek, zang, voor dracht en toneel. Het hoofd van de school, de heer A. Koning en de Hervormde predi kant te Bloemendaal dr. J. H. Stelma zullen de scheidende leerlingen toespreken. Het langdurig overleg tussen de in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerken de werkgeversorganisaties, de drie landelijke werknemersorganisaties en de betref fende overheidsinstanties, waarvan de laatste bespreking dinsdag is ghouden, heeft ertoe geleid, dat een loonsverhoging van drie percent en enige verbeteringen in de sociale sector van kracht zullen worden. Aldus deelt de Raad van Bestuur Bouw bedrijf mede. De regering heeft een loonsverhoging van drie percent goedgekeurd, welke voor doorberekening in aanmerking komt. Deze loonsverhoging dient te worden toegepast in de betalingsweek waarin 14 juli 1956 valt. Indien dus een be- talingsweek aangehouden wordt van donderdag tot en met woensdag, worden de verhoogde lonen uitbetaald in de week van 12-18 juli 1956. Nadrukkelijk zij hier echter aan toegevoegd, dat dit een verhoging betreft van de rechtens geldende lonen. Werkgevers en werknemers dienen zich hier strikt aan te houden: onder geen beding mag, waar reeds meer wordt betaald dan het rechtens geldende loon, het hogere dan toegestane loon nog eens met drie percent worden verhoogd. Dit stand punt wordt volkomen gedeeld door de bona fide werknemersorganisaties. Deze loonsverhoging is bedoeld als een eerste stap voor de sanering op het gebied van de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, waaraan met kracht wordt voortgewerkt door de werkgevers- en werknemersorganisaties. Deze verhoging van drie percent van de rechtens geldende lonen betreft de burge- lijke en utiliteitsbouw, de water-, spoor- en wegenbouw, het straatmakersbedrijf, het „zwarte korps", de Noordoostpolder en het heibedrijf. Zoals in het verleden ook reeds het geval is geweest, zal de uitke ringsduur van het risicofonds onbeperkt worden. Hiervoor is het noodzakelijk, mede om het fonds een goede financiële basis te geven, dat de premie wordt verhoogd van 5,25 percent tot 10 percent. Deze premie verhoging komt eveneens voor doorbere kening in aanmerking. Als een verder wenselijk geachte wijzi ging wordt de uitkering uit het risicofonds van negentig percent gebracht op honderd percent van het rechtens geldende uur loon. Hiermede is gemoeid een last van ongeveer 0.81 percent van het contract loon. De betreffende instanties hebben echter geen toestemming verleend ook deze last van 0.81 percent voor doorberekening in aanmerking te doen komen. Gezien de achtergrond van het streven naar verbete ring van de lonen en andere arbeidsvoor waarden, hebben de werkgeversorganisa ties gemeend, dat de werkgevers deze last voor hun rekening moeten nemen. Hierin moge bovendien een stimulans liggen om het langer doorwerken bij vorst zoveel mogelijk te bevorderen. De wijzigingen ten aanzien van het risicofonds treden in wer king met ingang van 18 juni 1956. Eveneens is overeengekomen het betaald verzuim bij overlijden van de echtgenote van een werknemer te brengen op vier dagen. De werkgevers- en werknemersorganisa ties hebben overeenstemming omtrent en kele andere wijzigingen in de sociale sec tor, waaromtrent nog overleg plaatsvindt met de betrokken instanties. Deze wijzi gingen betreffen de wachtgeldverzekering en de voorstellen tot wijzigin" op het ter rein der ziektewet, deze houden in: een verhoging van het uitkeringspercentage van 80 tot 90 percent van het dagloon; een verhoging van de in bet dagloonbesluit genoemde toeslagen en wel van acht op tien percent (tijdvverkers) en van tien op 20 percent tarief werkers; 3) een beper king van het aantal wachtdagen tot een wachtdag, met dien verstande, dat na een ziekteduur van vijf werkdagen geen wacht dag zal gelden; 4) het verhogen van het percentage van 80 tot'90 percent van de waarde van de vakantiebon, welke de werknemer zou hebben ontvangen indien hij werkzaam ware gebleven. In verband met bovenstaande wijzi gingen is het ook noodzakelijk enige ver andering aan te brengen in het dagloon- besluit, onder meer ten aanzien van de percentages voor tijd- en tarief werkers. Wanneer met hierboven genoemde wijzi gingen van de ziekte- en wachtgeldverze kering accoord wordt gegaan, is het waar schijnlijk dat de betrekkende premies zul len moeten worden verhoogd. Deze geringe komt. dan niet voor doorberekening in aan merking. woorden van dank1 tdt"*hëf" onderwijzend personeel voor de betoonde prettige samen werking, welke woorden vergezeld gingen van geschenken. Aalsdijk, 11 v. Halifax n. Boston. Amor, pass. 12 Bizerta n. Ceuta. Amsteldiep, 12 dw. Azoren n. Philadelphia. Amstelmeer, 12 terug v. proefv. te Rotterdam. Almdijk, pass. 12 Vlissingen n. Havana. Amstelbrug, 12 te Port Said verw. Andijk, 13 te Le Havre verw. Angolakust, 12 v. Takoradi n. Freetown. Averdijk, pass. 12 Key West n. Houston. Adonis, 13 v. Mobile n. Aruba. Alcyone, 13 te Vitoria. Alwaki. pass. 12 Ouessant n. Rotterdam. Amstelvaart, 12 v. New York n. Marseille. Arendskerk, 12 te Rotterdam. Artemis. 12 v. New York n. Curacao. Amerskerk, 13 v. Amsterdam n. Genua. Bali, 12 v. Singapore n. Tj. Priok. Borneo, pass. 12 Ouessant n. Amsterdam. Banka, 11 400 m. z.o. Kp. Guardafui n. Suez. Batoela, 12 te Labuan. Britsum, 11 280 m. n.o. St. Helena n. Trinidad. Bengalen, 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Bussum, 12 te Mena Al Ahmadi. Banka, pass. 13 Guardafui n. Suez. Bloemfontein. 12 v. Amsterdam n. Hamburg. Crania, 12 te Port Said. Caltex Delft. pass. 12 Bizerta n. Sidon. Caltex Rotterdam, pass. 12 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Camphuys, 12 v. Makassar te Surabaja. Castor, 11 80 m. n.o. Haiti n. Jacksonville. Cinulia, 13 te Cristobal. Congokust, 12 v. Amsterdam n. Brake. Delft, 11 v. Matanzas n. Rotterdam. Diemerdijk, 13 te Vancouver. Esso Den Haag, 13 te Sidon. Esso Nederland, pass. 12 Oran n. Rastanura. Eos, 12 v. Rotterdam n. Bremen. Eemdiik, 13 te Vera Cruz. Gaasterland, 13 te Bahia. Guineekust, 11 60 m. n.o. Finisterre n. R'dam. Groote Beer. 12 v. Rotterdam n. Quebec. Hoogkerk, 12 te Aden. Hydra, 13 te Georgetown. Helicon. 12 te Pto. Barrios. Hera, 14 te Rotterdam verw. Helena. 12 te Amsterdam n. La Guaira. Heemskerk, pass. 13 Guardafui n. Aden. Isis, 12 v. Cazebas n. Pto. Barrios. Kara, 12 v. Gladstone n. Balikpapan Krebsia, 12 te Singapore. Khasiella, 12 v. Rotterdam n. Abadati. Kieldrecht, pass. 12 Ouessant n. Genua. Kota Gede, 12 v. Singapore n. Tj. Priok. Katelysia, pass. 11 Calicut n. Balikpapan. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'47 91 91-/,n 3 Nedl. 1962/64 95 94% A. K. U 254 251% Calvé Delft 339 339 Van Gelder Zonen 248 248% K. N. Hoogovens. 348 348 Nederl. Ford 421 421 N. Kabelfabriek 319 320 gew.Philips Gloeil. 283% 280% pref.Philips Gloeil. 178 178% Unilever 418 417 Wilton Fijenoord 312 Dordtsche Petrol. 861 860 Konkl. Petroleum 851 850 A'dam Rubber 102% 100% Holl. Amer. Lijn. 185% 185% N. Scheepv. Unie 179 y. 180 Phs. van Ommeren 298% 298% H. V. A 119% 119% Verg. Deli Mijen. 135 135 Amsterd. Bank 238 238 Ned. Handel Mij. 201 201 Rotterd. Bank. 215 215 Twentsche Bank. 225% 225% Anaconda Copper 73% 75% Bethlehem Steel. 157 157 U. S. Steel 60 60 General Motors.. 47% 47% Shell Union 83% 84 43% 43% HAARLEM EN OMGEVING Predikant. Toegelaten tot de evangelie bediening Nederlands Hervormde Kerk J. W. Jongbloed, Haarlem. Diefstal Een bewoner van een woonark, liggend in de industriehaven in de Waarder- polder, heeft bij de Haarlemse politie aan gifte gedaan van diefstal van een radiotoe stel, linnengoed en rookgerei uit een onge sloten kast in de woonkamer. Voor d" B.B. Voor het treffen van voor zieningen aan de centrale verwarming in het gebouwencomplex aan het Zuider Buiten Spaarne 12 te Haarlem vragen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad een krediet van f8750 ter beschikking te stellen ten behoeve van de dienst Bescherming Bevolking. Hekwerk. Ten behoeve van de vernieu wing van het hekwerk langs de begraafplaats aan de Kleverlaan te Haarlem vragen B. en W. van Haarlem het op de begroting ge raamde bedrag van f 9090 te verhogen met f4410. Koratia, pass. 11 Khoryamoryabaai n. Bahrein. Kryptos. 11 450 m. o.n.o. Zanzibar n. Fao. Kaloekoe. 12 te Biak. Kermia. 12 te Pta. Cardon. Kopionella, 12 v. Stanlow n. Curacao. Laureriskerk, 12 te Kuwait. Limburg, pass. 12 Guardafui n. A.dr.n. Laertes, pass. 11 Minikoi n. Belawan. Loosdrecht, 11 te Abadan. Larenberg, 11 130 m. z.w. Ouessant n. Sluiskil. Liberty Bell, 12 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Leersum, 12 te Amsterdam. Lissekerk, 13 v. Abadan n. Port Said. Luna. 12 v. Amsterdam n. Tunis. Maashaven, 11 v. Rotterdam n. Bremen. Macuba, 12 te Saigon Mitra, 12 te Santiago. Moordrecht. 11 v. R'dam n. Mena Al Ahmadi. Malea, 13 te Balikpapan. Malvina, 12 v. Balikpapan n. Manilla. Meerkerk, 12 te Aden. Mod.iokerto, 12 v. Belawan n. Aden. Muiderkerk, 11 030 m. w.z.w. Colombo naar Ade laide. Mentor, 11 te Paramaribo n. Nickerie. Mapia, 13 te Aden. Marpessa. 13 te Curacao. Meerkerk. 13 v Aden n. Karachi. Mylady, 12 v. Bremen n. Finland. Nieuw Amsterdam. 11 v. South.ton n. New York. Notos, 12 te Rotterdam. Nigerstroom, 12 v. Amsterdam, pass. 13 Vlissing. n. Antwerpen. Nias, verm. 14 v. Columbiarivier n. Los Angeles. Oberon, 12 te La Guaira. Orion, 12 te Lissabon. Oranje. 12 v. Tj. Priok n. A'dam via Singapore. Overijsel, pass. 12 eil. Minikoy n. Penang. Osiris. 12 v. Curacao n. Aruba. Oranjestad, 12 v. Barbados n. Plymouth. Pr. fYederik Hendrik, 11 v. Glasgow n. Montreal. Prins Maurits, 12 te Toronto. Peperkust, )2 v. Lagos n. Matadi. Pygmalion, pass. 12 Startpoint n. Antwerpen. Parkhaven. 12 v. Rosario n. Buenos Aires. Polydorus. 12 te Cebu. Pieter S. 12 te Rotterdam. Polyphemus, 13 te Djibouti. Prins Willem V, 13 v. Rotterdam n. Quebec. Prins Willem v. Oranje, 13 v. Hamburg n. Antw. Poseidon, 12 v. Amsterdam n. West-Indië. Rotti, 11 v. New York n. Napels. Rotula, 11 v Willemstad n. Havana. Ridderkerk, pass. 12 Dover n. Marseille. Rondo, 13 te Semarang. Raki, 11 rede Colombo. fReymiers^, 13 te Donggala yerw. Ri.inkërk. 12'v. Shanghai n. Hongkong. Roebiah, 14 te New York verw. Rijndam. 12 v. New York n. Rotterdam. Schie. 12 te Rotterdam. Sibajak, 1 z v. Fremantle n. Melbourne. Schelpwiik. 11 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Sheratan, 12 te Amsterdam. Singkep. 13 te Semarang. Soestdiik, 12 te Rotterdam. Stad Maassluis, 12 v. Narvik n. Immingham. Stad Schiedam. 12 rede Melilla. Sarangan, 11 155 m. o.z.o. Minikoy n. Singapore. Stad Breda, pass. 11 Gt. Yarmouth n. Monrovia. Stad Schiedam, 11 45 m. o.z.o. Kp. St. Vincent n. Melilla. Straat Banka, verw. pass. 12 Timor n. Makassar. Statue of Liberty, 11 90 m. o Kp. De Gata naar Port Said. Straat Soenda, 12 te Singapore. Swartenhondt, 12 te Makassar. Stentor. 12 te Roterdam n. Amsterdam. Stad Haarlem. 12 v Wabana n. Engeland. Stad Vlaarrihigcn. 14 te Wabana verw. Stentor, 13 te Amsterdam. Tawali, 12 te Genua. Tara. pass. 12 Scillys n. New Orleans. Tabinta, 12 v. Hamburg n. Bremen. Teucer, 27 te Rotterdam verw. Tjiwangi, 11 te Semarang. Tjibantjet, 12 te Nagoya. Talisse, 13 te Penang. Themisto, 12 te Avonmouth. Tjitjalengka, 13 te Santos. Triton. 12 te Curacao. Utrecht, pass. 11 Gibraltar n. Beyrouth. Vasum, 11 120 m. w. Corsica n. Mena Al Ahmadi. Waterman, 11 te Amsterdam. Wonorato, 13 te Madras. Westertoren, 11 100 m. z.o. Minikoy n. R'dam. Willem Ruys, 15 ie Southampton. ITssel, 11 te Amsterdam. Zeeland KRL, pass. 12 Gibraltar n. Holtenau. KLEINE VAART Alcetas, 10 v. Tunis n: Venetië. Ameland, pass 12 Vlissingen n. Antwerpen. Antonia, 12 te Pladju. Algarve, 12 v. Swansea te Amsterdam. Alpha, 12 v. Hoek v. Holland n. Noordzee. Arctic. 12 v. Londen te Rotterdam. Atlantis, 12 v. Honfleur te Londen. Atlas, 11 v. Hamburg n. Amsterdam. Att S, 12 v. Rotterdam te Plymouth. Both. 12 te Semarang. Badzo. 12 v. Londen te Rotterdam. Betty Anne S. 12 v. Swansea n. Amsterdam. Birmingham. 12 v. Harlingen te Goole. Bab T. 7 v. Ostrand te Gefle. Beta. 13 v. Swansea te Rotterdam verw. Biesbosch, 12 v. Oporto te Le Havre verw. Bram, pass. 12 Vlissingen n. Antwerpen. Brouwersgracht, pass. 12 Vlissingen n. Helsinki. Catharina W, 12 v. Delfzijl te Londen verw. Casablanca, 15 v. Las Palmas te Dieppe verw. Daniël, 12 v. Amsterdam te Rotterdam. Deni, 12 v. Antwerpen n. Esbjerg. Dido, 12 v. Amsterdam n. Bordeaux. Erasmus, 12 v. Brussel te Goole verw. Eljo, 10 v. Rotterdam n. Teignmouth. Gerrv S. 12 v. Plymouth te Cardiff. Gaasterland. 12 v. Goole te Rotterdam. Hoflaan. 16 v Casablanca te Rotterdam. Hoogland. 12 v. Rotterdam n. Gdynia. Haringvliet, 13 v. Kotka te La Rochebe verw Hoogvliet, 12 v. Hommelvik te Manchester verw. Hoogezand, 12 v. Requeiada te Rotterdam. Import, 12 v. Jersey te Rotterdam. Julia Mar.v, 8 v. Eliesmereport te Lissabon. Joost. 9 v. Antwerpen n Solvesborg. Jell. 12 v. Dordrecht n. Goole. Jura, 11 v Londen te Rotterdam. Kaap Falga. pass. 8 Kiel n. Ostrand. Kaap St. Vincent. 9 v. Antwerpen n. Abo. Karimata. 11 70 m. o.z.o. Kp. St. Vine. n. P. Saio Liberte. pass. 12 Vlissingen n. Gent. Larix, 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Lvdia, 12 v. Londen te Rotterdam. Midas, 11 v. Hamburg te Wismar. Merak N, 12 v. Antwerpen te Rotterdam. Merwehaven, 12 te Rotterdam v. Rouaan. Metula, 12 te Pladju. Nero, 11 v. Amsterdam te Savona. Nieuvvland, 12 v. Grangemouth te R'dam verw. Nottingham, 12 v. Rotterdam te Dover. Oostzee, 12 v Rotterdam te Amsterdam. Olwe, 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Prinsengracht. 12 v. Abo te Mantyluoto. Prinsengracht. 12 te Mantyluoto v. Abo. Pavo. 10 v. Otlerbacken n. Holland. Ponza, pass 11 Brunsbuttel n. Holland. Raket, pass. 12 Vlissingen n. Cardiff. Schie. 12 te Rotterdam n. Amsterdam. Statenlaan, 12 v. Kopenhagen n. Lervik. Timo, 12 v. Vlaardingen n. Londen. Ton S, 12 v. Rotterdam n. Portsmouth. Trito, 12 v. Belfast te Drogheda. Tilly, 9 v. Hcrnosand n. Holland. Venus, 23 v. Setubal te Rotterdam verw. Vrijburgh, 12 v. Bordeaux te Londen. Westerhorn, 12 v. Antwerpen te Rotterdam. Willem Mennen. 12 te Callao n. Pisco. Waterweg, pa- 12 Vlissingen n, zee. Westerdok, 12 Londen te Amsterdam vei 1 Zus, 12 v. Swansea te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11