HAARDEN I KMldk PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR „Van 2200 Nederlandse toerwagens was slechts tiental bedrijf son veilig" Wereldnieuws Nederlandse erebegraafplaats te Dusseldorp geopend Organisatie van toerwagen-ondernemers VAN ZANTEN Gierstr. 31 Tei.ioni De radio geeft zaterdag Meikersen en Spencer Boek met namen van 130.000 omgekomenen och ió Itet zo Hoefijzers Politie beschikt niet over vaste keuringsnormen" CAMERAS FILM -■ Actie ten behoeve van Joodse Nederlanders Voor vergoeding van immateriële schade Kerkelijk Nieuws Dekknecht ernstig door zwavelzuur gewond Meer verkeersongelukken in Amsterdam dan vorig jaar Laatste rustplaats van 1229 oorlogsslachtoffers Chinese handelsmissie op weg naar Nederland Nederlandse toerist ernstig gewond bij val in Tirol Zeepost Ook prinsessen Irene en Margriet overgegaan VRIJDAG 13 JULI 1956 AFKEURINGEN VAN voor schoolreisjes bestemde autobussen en strenge ver oordelingen voor ondernemers van ondeugdelijk gebleken toerwagens hebben de laatste tyd nogal beroering gewekt by het publiek. De federatie van Nederlandse Organisaties voor het Personenvervoer (FNOP), bij welke circa driehonderdvyftig van de vijfhonderd Nederlandse toerwagenondernemers zijn aangesloten, heeft voor deze wantoestanden geen goed woord over. „Maar voor een toestand van panische angst bestaat geen enkele aanleiding", wordt van die zyde meegedeeld. Van de circa 2200 reisautobussen in ons land zyn er dit jaar by keuringen slechts een tiental ongeschikt bevonden. Het zijn slechts enkele ondernemers, die de bedrijfstak in discrediet brengen. „De hun opgelegde boetes zyn nog maar een fractie van de schade, die zy het Nederlandse toerwagenbedrijf berokkenen", aldus de FNOP. Er bestaat geen enkele aanleiding tot de conclusie, dat reizen per touringcar zo gevaarlijk is. Door de zaken erger voor te stellen dan zy zyn, doet men afbreuk aan de goede naam, die de Nederlandse personenvervoerders terecht in Europa genieten. Een groeiend aantal buitenlandse, vooral Engelse en Amerikaanse, toeristen maakt van Nederlandse toerwagens gebruik en deze mensen zouden door de overdreven berichten wel eens kunnen worden afgeschrikt Op het ogenblik is in de FNOP een dis cussie gaande, welke maatregelen getroffen moeten worden, opdat de leden zich hou den aan alle voorschriften om volkomen bedrijfsveilig materiaal op de weg te bren gen. „De meesten onderwerpen zich gaarne aan de keuring van de politie, die nu aan alle schoolreisjes voorafgaat", zo verzeker de men. Een bestuurslid van de FNOP bleek er een voorstander van om de halfjaarlijkse keuringen, waaraan op het ogenblik de rijksdienst van het wegverkeer autobussen onderwerpt, te vervangen door driemaan delijkse keuringen. Bovendien is het zeer gewenst dat toerwagenondernemers niet alleen over stallingsruimte, maar ook over garages beschikken, waar de toerwagens na iedere tocht aan een eigen controle kunnen worden onderworpen. Het zou fout zijn te menen, dat door de politie afgekeurde wagens beslist niet rij- vaardig zouden zijn. Door het ontbreken van eenheid in de keuringsnormen, wordt een wagen soms door de rijksdienst weg verkeer goedgekeurd en kort daarop door de verkeerspolitie van een of andere ge meente afgekeurd. Het kan ook voor komen, dat de Haagse verkeerspolitie bij haar keuringen andere maatstaven blijkt te hanteren dan de collega's in Amster dam of Utrecht. Dat de politie de toer wagens, die voor schoolreisjes zijn be stemd, streng keurt, wordt door de meeste ondernemers, gezien de recente ervaringen, toegejuicht. Maar men zou wel graag zien, dat dit alles binnen de grenzen van het redelijke bleef. Onlangs is het een Rijswijks toerwagen- ondernemer overkomen, dat een van zijn wagens- 's ochtends met een goedkeurings verklaring van de Haagse verkeerspolitie vertrok en enkele uren later wéér grondig werd gekeurd door de Amsterdamse poli tie, die „niets met dat bewijs van de Haagse politie te maken had". Diezelfde dag is de bus ook weer in Amersfoort aan controle onderworpen, ditmaal door Utrechtse verkeerspolitie, die de Haagse en Amsterdamse verklaringen niet van waarde achtte. De wijze, waarop de keuring der ver keerspolitie geschiedt, is soms merkwaar dig. Een brandblusapparaat van een toer- wagen werd in Amsterdam beproefd op zijn deugdelijkheid: het werd geheel leeg- gespoten. „De zaak is in orde", zei de Am sterdamse politieman, waarna hij het ge heel lege apparaat aan de verbouwereerde chauffeur teruggaf. ADVERTENTIE ADVERTENTIE 40 modellen van 140.tot 500. Kolen-, olie-, trechterhaarden. Glasdeuren. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwrnededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Dansmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Voor de jeugd. 15.05 Platen met commentaar. 15.35 Van de wieg tot het graf, causerie. 15.50 Rotterdams Philharmonisch orkest, koor en solist. 17.00 Radioweekjoumaal. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, cau serie. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk Jaar, causerie. Daarna: Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest en solist. 21.00 Cabaret. 21.20 Platen. 21.30 Socialistisch commentaar. 21.45 Leert uw landgenoten kennen, interview met platen. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Schimmenspel op zee, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Radiophilharmonisch orkest. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwrnededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15/0 Politie-orkest. 16.00 De schoon heid van het Gregoriaans. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuz. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Con certgebouworkest en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Muziek en voordracht. 21.30 Nabeschou wing over de Ronde van Frankrijk. 21.40 Platen. 22.00 Rembrandt, causerie. 22.20 Pla ten. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., N.T.S., V.A.R.A.) 17.00—17.30 Voor de kleuters. 17.40—19.00 Eurovisie: Reportage van het Internationaal Concours Hippique te Aken, 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 Gevarieerd programma. 21.05 Filmprogramma. 21.30 Elektro nisch tienkamp. 22.1522.30 Eurovisie: Film overzicht van de Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkestconcei-t. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Orkestconcert. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les. (Om 17.00 Reportage van de Ronde van Frankrijk). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.00 Koorzang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Platen. 20.00 Omroep-Omme- ganck. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.4024.00 Platen. r De commissie der Joodse kerkgenoot schappen en sociale organisaties in Neder land voor schadevergoedingsaangelegen heden zal opnieuw een actie beginnen om tot een schadevergoedingsregeling te ko men voor tijdens het Duitse bewind ver volgden in Nederland. Het gaat hier speciaal om vergoeding voor „immateriële" schade, omdat de Duit se wet vergoeding van schade aan bezit alle,en toestaat aan personeel, die binnen de Duitse grenzen wonén. De commissie zal met Duitse vertegen woordigers en de bond^fegèfihg ghan gra ten over deze kwestie. Bij de herziening van het „Bundeserganzungsgesetz" in juni van dit jaar zijn de Nederlandse Joden in deze wet buiten beschouwing gelaten. In middels hebben de regeringen van Neder land, Frankrijk, Engeland, België, Luxem burg, Noorwegen, Denemarken en Grie kenland op 21 juni van dit jaar een ge zamenlijke nota aan de bondsregering ge zonden omtrent het nakomen van de over eenkomst van Bonn inzake schadevergoe ding aan nazi-slachtoffers. Omdat de nieuwe Duitse wet de moge lijkheid openlaat om tot schikkingen te komen heeft de commissie echter besloten, naast deze nota van de acht regeringen, afzonderlijk te trachten iets te bereiken voor de Joodse Nederlanders, die niet on der de nieuwe wet vallen, omdat „zij niet voor een bepaalde datum binnen de gren zen van het Duitsland van vóór 1940 hun laatste woonplaats of duurzaam verblijf hebben gehad". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Blauwkapel-Groenekan: G. M. v. Dieren te Ede. Bedankt voor Sneek (vak.-H. Sondorp): G. A. Waardenburg te Emmer-Compas- cuum (nad. besl.). Geref. Kerken Beroepen te Beilen: R. Siertsema te Sib- culo te Ens (N.O.P.): C. de Kruijk te Tijnjete Eindhoven (2e maal) (vijfde pred.pl.): A. T. Besselaar te Krabbendijke, die dit beroep ook aannam. Clir. Geref. Kerken Beroepen te Leerdam: F. Bakker, kand. te Dordrecht. Bedankt voor Gouda: P. de Smit te Mid- delharnis voor Ulrum: W. de Graaf te 's-Gravenmoer. Tweetal te Ridderkerk: A. F. Honkoop te Goes en C. Molenaar, kand. te Dor drecht. Beroepen te Ridderkerk en te Zeist: C. Molenaar, kand. te Dordrecht. In een van de Dordlse havens is een mandfles met zwavelzuur, die aan boord van een schip werd gehesen, uit de takel gevallen, met het gevolg, dat zij op het dek te pletter viel. De dekknecht W. Kusters uit Nijmegen, die juist over het dek liep, gleed uit en viel middenin de plas zwa velzuur en de scherven van de fles. De ka pitein van het schip schoot toe om hem hulp te bieden. Hij rukte hem de kleren van het lijf en dompelde hem enkele ma len in het water. Desondanks had de dekknecht zeer ern stige brandwonden opgelopen en een ga pende wonde in het zitvlak. Hij kon, on middellijk nadat het ongeluk was gebeurd, niet zien. De toestand van de man, die ter stond naar een van de Dordtse ziekenhui zen is vervoerd, was van dien aard, dat zijn familie moest worden gewaarschuwd. Ook de kapitein, de heer G. Fransen uit Nijmegen, liep bij zijn hulpverlening brandwonden op. Blijkens een voorlopige telling kwamen in juni 1744 verkeersongevallen in de hoofdstad ter kennis van de politie of 5.8 pet. meer dan in.juni van 1955, toen er 1648 werden gerapporteerd. Het aantal ernstige gevallen was in juni iets lager dan in juni 1955 (13,8 tegen 14,3 pet.). In juni 1956 werden 490 personen in het hoofdstedelijke verkeer meer of minder ernstig getroffen. Hiervan werden 177 of 36.1 pet. gedood of ernstig gewond. In juni van het vorige jaar bedroegen deze aan tallen respectievelijk 479, 177 en 37,0 pet. Ofschoon het aantal gedoden en ernstig gewonden absoluut gelijk was aan dat in juni 1955, was dus relatief een geringe te ruggang te constateren. Sedert 1 januari zijn 9294 verkeersonge vallen gemeld. Dat is 10.1 pet. hoger dan over dezelfde periode van 1955. Totaal zijn 2152 slachtoffers geteld (4,4 pet. meer dan in het eerste halfjaar van 1955, toen dit aantal 2061 bedroeg). Het aantal gedoden en ernstig gewonden (880) maakte 40,9 pet. van het totaal aantal slachtoffers sedert 1 Januari 1956 uit. In 1955 bedroeg dit per centage 39.6. Het aantal gedoden en ern stig gewonden is sedert 1 januari 7.7 pet. hoger dan in het eerste halfjaar 1955. ADVERTENTIE <Wf=R 2>E K.IÊINF GE^OEGE^S LEVEN5 Hoera, V is tvecr kersentijd! Wist U, dat Lucullns, de oude Romein, die zoveel van lekker eten hield, in 74 v. Chr. de eerste kersen uit Klein-Azië naar Europa bracht? En nu zijn kersen een allemans tractatie. In Lucullus'' tijd rookte men nog niet. Maar 't is in elk geval een echte fijn proever geweest, die de tabak voor Spen cer sigaretten in Virginia uitzocht en naar Nederland zond. Want zelfs van kersen krijgt IJ eens genoeg, maar van die gouden Spencer nooit. Spencer: een genot dat een traditie werd In Turn-Top Etui TOBACCO COMPANY Het zevende, laatste en grootste Ne derlandse ereveld in Duitsland is don derdag plechtig geopend. Op een stem mig verzorgd stukje grond, afgescheiden van het Duitse gecleelte van Stofieler Friedhof te Dusseldorp, liggen nu bijeen 1229 Nederlandse oorlogsslachtoffers, die omgekomen zijn in de jaren 1940— 1945 in Nordrhein-Westfalen. In het midden van het veld staat een in rode steen opgetrokken gedenkzuil, die daar is geplaatst ter nagedachtenis en eerbie dige hulde aan de slachtoffers van con centratiekampen achter het IJzeren Gor dijn, wier stoffelijke resten verloren zijn gegaan. Rondom deze zuil liggen de graven, elk voorzien van een grafsteen van Engelse kalksteen, zoals ze op alle erevelden over de gehele wereld zijn geplaatst. In een erehal staan vele namen van slachtoffers gebeiteld in de muur. Deze namen zijn van slachtoffers die in de massagraven rusten, of van wie de grafligging niet met juist heid kan woi-den aangegeven. Het regende toen ruim driehonderdvijf tig nabestaanden in de kapel bijeen kwa men voor een korte openingsplechtigheid. Het bestuur en de directie van de Oorlogs gravenstichting, vertegenwoordigers van de Nederlandse regering, de Nederlandse kolonie in Duitsland, van de lands- en de bondsregering van de stad Dusseldorp woonden de plechtigheid bij. In de kapel stond een uit Nederland overgebrachte katafalk, bedekt met de Nederlandse vlag. Bijzonder veel kransen een groot aantal was van Nederlandse verenigingen in Duitsland lagen rondom de katafalk. Later werden deze kransen op het ereveld bij de gedenkzuil gelegd. De heer A. Th. Lamping, ambassadeur te Bonn, sprak tot de nabestaanden: „Het zal u ook voldoening geven hier te zijn ge komen omdat u nu weet dat al het moge lijke is gedaan om de doden de laatste waardige eer te brengen. Deze inwijding betekent voor de Oorlogsgravenstichting de bekroning van haar werk, omdat zij nu in Duitsland haar hoge taak heeft vervuld: alle slachtoffers daar hebben hun laatste rustplaats gevonden." Mevrouw Van AnrooyDe Kempenaer, presidente van de Oorlogsgravenstichting, sprak troostvolle woorden tot de nabe staanden. Een Markense jonge vrouw, ge kleed in de klederdracht van haar eilandje, opende het ereveld door een paars lint los te trekken. In een kastje in de gedenkzuil zal een boek worden gelegd, waarin de namen worden g'ecalligrafeerd van de slachtoffers uft de concentratiekampen. Er zijn in totaal 130.000 Nederlanders omgekomen, van wie de, restc£Q:ïiiet-^i;j-h" teruggevonden-. Op "die" manier zullen ook deze Nederlanders, die in den vreemde vielen, naar de wens die koningin Wilhelmina destijds uitte, met name voor het nageslacht geëerd wórden en bewaard blijven. ADVERTENTIE Schroeiend-brandend Maagzuur kunt U blussen. On-mid-del-lijk - met Rennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leer is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdal Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt u ze altijd makkelijk bij u steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en u bent voor lange tijd gewapend. Voor uzelf ook om een disgenoot-in-nood uit de brand te helpen Uit Peking is een handelsdelegatie van de Chinese Volksrepubliek vertrokken, die op 14 en 15 juli in Nederland wordt ver wacht. De delegatie bestaat uit circa twaalf personen, die de verschillende takken van nijverheid en handel in China vertegen woordigen. De groep zal hier blijven tot 28 augustus. De ontvangst in Nederland wordt onder meer geregeld door het centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland, een particuliere organisatie, die de handelseconomische belangen van het gezamenlijke Nederlandse bedrijfsle ven behartigt. De Chinese missie zal een aantal Neder landse bedrijven en de drie grote steden in het westen van Nederland bezoeken, waar in samenwerking met de plaatselijke kamers van koophandel en fabrieken con tactdagen zullen worden belegd. In 1954 bracht een particuliere Neder landse handelsmissie een bezoek aan China. 21. Met opgeheven hand wachtte de veldwachter de aanstormende handkar op. „Stop!", riep hij ferm, „in naam der Wet!" „Uit de weg!", gilde Panda, „opzij! Gauw!" Maar de veldwachter hield stand. Hij was gewend, dat zelfs de grootste vrachtwagens op het gebiedend wenken van zijn hand tot stilstand kwamen en dus verwachtte hij van een handkar zeker geen tegenstand. Maar toen hij het ge vaarte op zich af zag razen, begon toch een lichte twijfel in hem op te komen. „Stop!", riep hij nogmaals, „stst ST-O-O-O-PU" Maar helaas stond hij nu tegenover een voertuig, dat geen ont zag voor de Wet had. Toen dit eindelijk tot hem doordrong, was het al te laat Het volgend ogenblik werd hij bedolven onder een wilde warreling busjes, ledi kanten, lantaarnpalen, badkuipen en nog wat ander los goed. Hij riep nog iets, maar dat werd gelukkig door het gerammel en gerinkel overstemd. De Oostenrijkse politie heeft meegedeeld, dat een Nederlandse toerist, de 48-jarige Amsterdammer P. P. tijdens een bergtocht in het gebied van de Matreier-bergen in Oost-Tirol ernstig gewond is. Volgens de politie was de Amsterdam mer met een groep van twaalf andere Ne derlandse toeristen op weg toen hij plot seling zijn evenwicht verloor en in een dertig meter diep ravijn stortte. Hij kreeg een ernstige hersenschulding, enige frac turen en andere verwondingen. Met de. volgende schepen kanzeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post mo.et zijn bezorgd, 'staan, 'tussen Haakjes, acHter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Brasil Star" (17 juli); Australië: m.s. „Ballarat" (21 juli); Brazilië: m.s. „Brasil Star (17 juli); Brits O. Afrika: s.s. „Africa" (19 juli) en s.s. „Jean Laborde" (21 juli); Canada: m.s. „Waldemar Peter" (18 juli) en m.s. „American Jurist" (21 juli); Chili: via New York (19 juli); Nederlandse An tillen: m.s. „Daphuis" (17 juli); Nieuw Zee land: via Engeland (21 juli); Suriname: m.s. „Hera" (18 juli). De prinsessen Irene en Margriet zijn overgegaan naar respectievelijk de vijfde en de tweede klasse van het incrementum van het Baarns lyceum. Prinses Marijke is overgegaan zoals gisteren bericht werd naar de vierde klas van de nieuwe Baarnse school te Baarn. Tegenbezoek. Een afvaardiging van het Sovjet-parlement is uit Moskou op de Londense luchthaven aangekomen. De delegatie zal op uitnodiging van het Britse parlement twee weken in Groot- Brittannië blijven. I-Iet geldt hier een tegenbezoek voor de reis van het vorige jaar van een Britse delegatie naar de Sovjet-Unie. Omgeslagen. Volgens niet-officiële berich ten die in Calcutta ontvangen zijn, is op de rivier de Cossaye bij Binpoer in In dia een veerboot met tachtig pelgrims omgeslagen. Slechts vier opvarenden werden gered. Men vreest dat de ande ren verdronken zijn. De boot kapseisde toen er wat gedrang ontstond op het ogenblik dat de veerlui het geld voor de overtocht inden, aldus deze be richten. Boeken. Jaarlijks komen er in de wereld rond vijf miljard boeken van de persen, hetgeen neerkomt op twee boeken per hoofd van de wereldbevolking. Het me rendeel van deze boeken is bestemd voor scholen en bibliotheken. Van de 250.000 nieuwe titels, die jaarlijks op de boekenlijsten verschijnen, is de over grote meerderheid afkomstig uit een klein aantal landen. Drie kwart van de totale boekenproduktie in de wereld is gecentraliseerd in een tiental landen, te weten: Nederland, West-Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, Frankrijk, Italië, China, India en Japan. Boerenoorlog. In het zuiden van de bonds republiek, in Neder-Beieren, is een „boerenoorlog" uitgebroken tussen de dorpen Arrach en Ilohenwarth. De aan leiding ervan is een leiding voor elek trisch licht, die via Arrach naar Hohen- warth wordt aangelegd. De inwoners van Arrach hebben zich van het begin af aan tegen de plannen verzet en toen dezer dagen op het grondgebied van Arrach gaten gegraven werden voor de palen van het hoogspanningsnet, kwa men de Arrachezen met rieken, hooi vorken en stokken en gingen zij, on dersteund door hun vrouwen, de in dringers te lijf en deze moesten het veld ruimen. Een politiemacht van vijftig man heeft na hardnekkige gevechten de rust kunnen herstellen. Onder bescher ming van de politie worden de werk zaamheden aan de leiding voortgezet. Mer.ing. Een vijftigtal personen uit ver scheidene oppositiekringen in Portugal heeft president Ci-aveiro Lopes een uit eenzetting over de politieke toestand doen toekomen, waarin onder meer wordt aangedrongen op een ruime am nestie ten aanzien van politieke gevan genen en een strikte toepassing van de bepalingen van de grondwet inzake het recht op vrije meningsuiting, het recht van vergadei-en en het recht van ver eniging. Ook wordt verzocht om af schaffing van de censuur. Onderscheiding. Ongeveer honderd Britse dragers van het Victoria-kruis, de hoog ste militaire onderscheiding van het Britse Gemenebest voor betoonde dap perheid, zullen een vermindering van inkomstenbelasting krijgen ten bedrage van tien pond sterling per jaar (onge- vèér 106 'gulden'):. 'Het betrokken wets voorstel, ingediend ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de on derscheiding, bevat ook een artikel om per dag een extra pensioen van six pence (ongeveer 25 cent) te verstrek ken aan de dapperen. Het Lagerhuis heeft het wetsvoorstel met algemene stemmen goedgekeurd. Zonde. Een handelaar in Kaiserslautern in WestDuitsland heeft de laatste tijd goede zaken gedaan met kleurige over hemden, waarop „Kaiserslautern stad der zonde" gedrukt staat. Duizenden Amerikaanse militairen hebben derge lijke overhemden gekocht. De inwoners van Kaiserslautern vinden dat hele maal niet prettig. De gemeenteraad is van plan de Amerikaanse bevelhebbers in West-Duitsland te vragen een verbod uit te vaardigen om deze overhemden te dragen. De politie heeft de handelaar gelast de verkoop te staken. TOEN DE wegen nog niet verhard wa ren, was er geen hoefbeslag nodig. Tijdens het werk op de velden en tijdens het dra ven over de vastgestampte wegen was de slijtage van de hoeven der paarden juist gelijk aan de nieuwe aangroei van hoorn en niemand do.cht er aan dat dit evenwicht wel eens verstoord zou kunnen worden. Die lijd kwam echter spoedig toen de wegen werden verhard en bovendien ook meer arbeid van de paarden werd geëist. De Angaren, de bereden Perzische konings boden konden de ruim 2500 km. lange postweg, die Sardes van Akbatana scheidde, in een week tijds afleggen door van de paarden het uiterste te ver gen. En nu weten we wel dat elke 25 km. van paard werd verwisseld, maar dat sluit toch niet uit dat de hoeven op dit traject duchtig te lijden hadden en aan zienlijke slijtage ondergingen. En dat was niet alleen bij de Perzen het geval, maar bij alle volken van de oudheid die een hoge cultuur hadden be reikt en intensief van de diensten van het paard gebruik maakten. Het spreekt dus va.nzelf dat men op middelen zon om aan de slijtage van de paardehoef paal en perk te stellen. En hoe vernuftig men in de oudheid op velerleid gebied ook is ge weest, de oplossingen die men hiervoor gevonden heeft, zijn in het algemeen nogal primitief. Op enkele Egyptische wandschilderingen komen paarden voor wier hoeven met stroken leer als bescherming zijn omwon den, een methode die ons weinig doeltref fend moet voorkomen indien we de toe stand van onze eigen zolen na een stevige mars in aanmerking nemen. Hoewel de geschiedschrijvers uitvoerige inlichtingen hebben gegeven over de hoe ven van paarden en ezels uit de tijd van de Grieken en Romeinen, is van werkelijk hoefbeslag in die periode toch niets te vinden. Wel gebruikten de Grieken voor bescherming van de hoeven een soort san dalen van gevlochten plantenvezels en pasten de Romeinen sandalen van metaal toe, maar een afdoende oplossing kan dit toch bezwaarlijk worden genoemd. -\ En nu moge het waar zijn, dat de west- Europese volken bij het gebruik van paar den een zekere achterlijkheid hebben be toond, de oplossing voor de hoef moest toch uit deze streken komen. Het is waar schijnlijk dal de hier woonachtige volken de domesticatie van het paard hebben leren kennen door stammen die uit het oosten Europa zijn binnengedrongen om streeks 2000 v. Chr. Vanaf het begin van de zgn. Bronstijd heeft men in west-Europa bitten van been of van brons gevonden, alsmede allerlei andere voor werpen die op gebruik van het paard als huisdier wij zen. Ook hier werden paar den aanvankelijk uitsluitend als trekdier gebruikt en de oudste afbeeldingen van rui ters in deze streken stam men uit de 6de eeuw v. Chr. Veel volken hebben de rijkunst echter aan zienlijk later beoefend, getuige het feit dat de Germanen nog te voet streden en daar om vooral in het begin geweldig in het nadeel waren tegen de Romeinse cavalerie. Ondanks die achterlijkheid, hebben de Romeinen in west-Europa op het punt van hoefbeslag nog wat kunnen opsteken, want de hoefijzers hebben zij bij de ver overing van Spanje en Frankrijk leren kennen. De oudste hoefijzers zijn in die twee landen gevonden en dateren van resp. 400 en 500 jaar v. Chr. Ook in ons land, t.w. in Limburg, zijn enkele zeer oude hoefijzers gevonden, waarvan helaas niet met zekerheid kan worden vastgesteld uit welke tijd ze precies stammen. De ver schillende vindplaatsen xoijzen er op, dat de Kelten het hoefbeslag met de gebogen hoefijzers die door nagels aan de hoef worden bevestigd, hier voor het eerst heb ben toegepast. Laten we nog even met het paard door gaan. Het is algemeen bekend, dat paar den in Amerika onbekend waren toen dit werelddeel door Columbus werd ontdekt. Desondanks zijn er vóór de komst der blanken wel degelijk paarden in Amerika geweest. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2