Porquerolles: eiland waar toerisme nog in de windselen ligt Rode bes: een frisse vrucht Freesia's in de tuin Een vestje Er is nog wel iets anders dan biefstuk ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Witte tanden - frisse adem met COLGATE! V Stopt slechte adem onmiddellijk V Bestrijdt tandbederf de gehele dag V Houdt de tanden weergaloos wit Vier zilveren jubilarissen bij Beijnes Eén mislukking maar toen werd ze wijzer J Voor één franc van de Franse staat gekocht Aantal televisietoestellen en radio's in Nederland Overzicht van bouw systemen Tsjechische delegatie terug uit Polen Zo eenzaam als Robinson Grusoë DIT MAKEN WE ZELF VRIJDAG 13 JULI 1956 door èèn lintgevendir haarwassing met (niet geverldT^^BB C maakt grijzend haar onzichtbaar I I is zo gemakkelijk U kunt het thuis zelf doen! grote tube voor a q** Het voorlichtingsbureau voor de voe ding meldt: Als de biefstuk, de roastbeef en de ossehaas zoveel kosten dat zij onze begroting te boven gaan, behoeft dit niet te betekenen dat er geen voedzaam, smakelijk stukje vlees op tafel kan ko men. Er zal veelal keuze genoeg over blijven voor door-de-weekse en voor zondagse vleesgerechten: zo kan men het oog laten vallen op varkensvlees, paar- devlees, kalfsvlees en, indien verkrijg baar, op lamsvlees. Vooral kalfs- en mager varkensvlees passen goed bij voorjaars- en zomergroenten. Er dient wel rekening mee gehouden te worden dat nuchter kalfsvlees sterk slinkt, zodat er gewoonlijk minder overblijft na het braden of koken dan men zou.denken. Evenals varkensvlees zijn kalfs- en veulenvlees snel gaar: de malse lapjes in 10 a 15 minuten, de minder mooie in 45 a 60 minuten. Wie meer van rund vlees houdt, kan wat vaker dan anders stootlappen of kookvlees (poulet, klap stuk) nemen. Deze stukken moeten wel op een andere manier worden toebereid dan de malse lappen. Zij behoren lang en zachtjes gekookt of gestooft te wor den in een flinke hoeveelheid jus of kooknat, waaraan eventueel kruiden zijn toegevoegd. Geschiedt de bereiding op deze wijze, dan kan het goedkopere vlees heerlijk van smaak zijn. Het leent zich ook bijzonder goed voor haché, goulash en andere gekruide gerechten. Door af te zien van duur vlees be hoeft men zichzelf en zijn gezin niet te kort te doen, uit een voedingsleeroog punt bekeken. De voedingswaarde van het vettere rundvlees is niet noemens waard geringer dan die van de „fijne" delen. Zeer vet varkensvlees en zeer vet gehakt daarentegen hebben minder waarde voor de gezondheid omdat zij veel minder eiwit bevatten. Het is dan ook niet goed om, steeds wanneer er vlees op het menu staat, de vetste soor ten te kiezen. Bessenvla met eieren. 4 eieren, 100 gr. suiker, 10 gr. maizena, 3 dl. bes sensap (onverdund). ADVERTENTIE Grote tube slechts Standaard tube 44 ct Familietube 100 ct Éénmaal poetsen met Colgate vernietigt wel 85% der bacteriën, die mondreuk veroorzaken <^Occr de^Orouw Een van de meest frisse vruchtensoor ten is wel de rode bes. En wie zelf vruchten in de tuin heeft, heeft dan ook zeker wel een paar struiken rode bessen erbij. Ze zijn heerlijk om zo te eten met wat basterdsuiker, maar ook het sap kan tot uiterst smakelijke gerechten verwerkt worden. Waarbij u dan vooral niet moet vergeten dit sap eens te men gen met frambozensap. Bovendien kan bessensap, doordat het zo fris-zuur is, de smaak van wat minder uitkomende vruchtensappen ophalen. En ook in bowl kan het goede diensten bewijzen, zowel door kleur als door de smaak. Gladde bessensappudding. 4 dl. verse bessensap, liever niet ver dund met water, 6 a 7 blaadjes ge latine, 100 gr. suiker. Deze euvelen kunnen verholpen wor den als we het bijgaande vestje maken. U kunt het naar verkiezing van wol len stof of van een zomei-stofje maken. Als u geen mantelpak bezit, kunt u het ook op een plooi- of plissérok dragen, b.v. met een sjaaltje in de halsopening of in combinatie met een blouse met lange niet te nauwe mouwen. De gelatine weken in koud water en daarna oplossen in zeer weinig heel water. De suiker ook hierin oplossen. Het beste is basterdsuiker te gebruiken, daar deze het snelste oplost en het sap iets minder scherp van smaak maakt. Aan deze oplossing het koude sap toe voegen en de massa verder afkoelen tot ze drillig begint te worden. De pudding massa dan in een met koud water om gespoelde vorm doen, stijf laten worden en keren op glazen schotel. Presenteren met vanillesaus of kookroom die met wat suiker geklopt is. Benodigde stof:55 cm. van 140 of 110 van 90 cm. breed. Het patroon nateke nen, het voorpand op een nieuw stuk papier leggen en het stevig doorraderen. Doe hetzelfde met de rug. In wollen stof eerst drie knoopgaten passepoile- ren. De figuurnaden stikken, openknip pen en in de taille inknippen. De be legsels tegenstikken. Het bessensap binden met de aange mengde maizena. De eidooiers kloppei met het grootste deel van de suiker er hier langzaam de warme bessenvla bij gieten. Het geheel onder goed roeren verwarmen tot de vla gebonden is. Het beste kan men „au bain Marie" verwar men. Het eiwit stijfkloppen met de rest van de suiker en de vla hier luchtig doorheen scheppen. Eventueel kan men de vla wanneer het eiwit erbij is al scheppende nogmaals verwarmen tot ze niet meer uitzakt. Turfjes met bessensap. 6 sneetjes brood, stukje boter of margarine, 4 dl. bessensap, 1 dl. water, suiker, 12 gr. aardappelmeel (pijpkaneel). Het brood van de bovenkorst ontdoen, en ieder sneetje in 4 reepjes snijden. De reepjes in zo weinig mogelijk boter of margarine in de koekepan goudbruin bakken. Neemt men teveel boter of mar garine dan wordt het brood te vet waar door het later met het sap onsmakelijk wordt. Half juli kunnen de rozen in volle bloei staan, doch met de klimrozen is het deze zomer maar treurig gesteld; vrijwel overal is het oude hout bevroren en zal men het nu van de nieuwe scheu ten moeten hebben die intussen deze zo mer weinig of helemaal niet meer zul len bloeien. Troost u maar: u bent de enige niet. Het is dit seizoen nog alle maal een beetje aan de late kant; zelfs de Paradijs-freesia's die anders om streeks deze tijd al in volle bloei kun nen staan laten nu nog even verstek gaan, doch over enkele weken moet men toch eens op deze fraai bloeiende bolge- wasjes letten; het is immers mogelijk geworden ze in eigen tuin in bloei te kweken. Hebt u veel onkruid in uw ga zon; voorheen moesten al die madelief jes en paardebloemen uitgestoken wor- Als de freesia's in de tuin bloeien. den, doch nu is dat niet meer nodig. Er zijn chemische middelen in de handel een soort groeistoffen die geen schade aan het gras doen en die wel de onkrui den doen sterven. Laat u echter niet in de war brengen door onkruidzouten; dat is heel iets anders. Die worden alleen maar gebruikt om gras en ander onkruid in straatjes en grondpaden op te ruimen en komt er niet te dicht mee bij uw planten; die kunnen er niet tegen en zullen beslist sterven. De dahlia's zullen nu spoedig bloeien en dan is het goed de hoog opgroeiende soorten van een ste vige stok te voorzien; op eigen benen kunnen die niet blijven staan. G. KROMDIJK De heren P. J. Bocrrichter, voorman- bankwerker; W. Kuyken, tekenaar; A. Pie- ters, elektrisch-lasser en C. J. Toornend, schilder, herdachten gisteren het feit dat zij 25 jaar geleden in dienst traden bij de Koninklijke Fabriek van Spoorwagens en Rijtuigen J. J. Beijnes N.V. Toen de jubilarissen en hun familieleden het fabrieksterrein waren opgereden, boden vier charmante dames de echtgenotes een fraai boeket anjers aan. Nadat met enige plechtigheid de driekleur aan de mast was gehesen, ten teken dat de jubileumviering een aanvang had genomen, begaf het ge zelschap zich, voorafgegaan door een com- misie van ontvangst, naar de feestelijk versierde kantine van het hoofdgebouw, waar de verdere genodigden en de directie reeds aanwezig waren. De ceremoniemees ter de heer C. Meijer heette de jubilarissen en hun gezinnen, alsmede de genodigden hartelijk welkom en gaf vervolgens het woord aan de directeur ir. G. O. J. van Ditzhuyzen. „In 1955 mochten wij het feit herdenken, dat zes leden van ons personeel gelijktijdig hun zilveren jubileum vierden, hoewel hun dienstverband onderbroken is geweest." zei hij. „Tijdens een gedachten- wisseling met de commissie van overleg, is teen naar voren gekomen, dat verschillen de personeelsleden buiten hun schuld het contact rnet het bedrijf hadden verloren en werd de directie in overweging gegeven dit verbroken dienstverband toch als diensttijd te beschouwen. Dit verzoek werd redelijk bevonden," zo ging spreker verder, „en dus zijn wij wederom bijeen om vier van onze trouwe medewerkers te huldigen met hun zilveren dienstverband." Namens zijn mede directeur, drs. W. L. Beijnes, die verhin derd was het jubileum bij te wonen, feli citeerde de heer Van Ditzhuyzen de jubi larissen en hun familieleden. Zijn rede ver volgend, noemde spreker de jubilarissen de steunpilaren van de firma. Bij dit jubileum bestaat er een nauwe samenhang tussen het construerend en het bouwend element. Immers een uwer is werkzaam op het tekenbureau, terwijl de overigen als uit voerders in de fabriek werkzaam zijn. De nauwe samenwerking die er tussen beide groepen bestaat, maakt, mede door de toe wijding en de vakbekwaamheid der be trokkenen, dat het eindprodukt een goede naam heeft verkregen. Vervolgens wendde de heer Van Ditz huyzen zich tot de jubilarissen persoonlijk, en lichtte hun werk nader toe. Tot slot overhandigde hij aan ieder de oorkonde voor 25-jarig trouwe dienst van de Maat schappij voor Handel en Nijverheid en speldde hen de daarbij behorende zilveren draagpenning op de borst. Als tastbaar be wijs van waardering der directie reikte de heer Van Ditzhuyzen de jubilarissen een enveloppe met inhoud over. Hij besloot zijn rede met de familie in de feestvreugde van deze dag te betrekken. Na de rede van de heer Van Ditzhuyzen, zong mejuffrouw J. Wijn aan de piano, begeleid door de heer E. Huiting. Vervol gens kregen de directe chefs van de jubi larissen de gelegenheid deze met enkele v/oorden te feliciteren.. Tot slot van het officiële gedeelte sprak nog de voorzitter van het Jubileum- en Ontspanningsfonds de heer H. Boerree, die mede namens het gehele personeel de ju bilarissen cadeaus overhandigde. De heer Toornend dankte mede namens zijn drie collega's de directie en de sprekers voor hun vriendelijke woorden en de stof felijke blijken van belangstelling. Men bleef hierna nog geruimen tijd ge zellig bijeen, waarbij de heer Huiting voor muziek zorgde. ADVERTENTIE Moeder en moeders moeder ge bruikten al MAÏZENA DURYEA, dus bestelde 't jonge vrouwtje 't ook. Maar zij verzuimde te doen, wat die ervaren moeders deden en nbg doentoezien dat ze ook MAÏZENA DURYEA krijgen. De naam op 't pak, daarop moet U letten, om zeker te zijn dat ge in derdaad MAÏZENA DURYEA koopt, die vermaarde MAÏZENA voor 't binden van groenten, soe pen en sausen. Tournee. Het Boston Symfonie Orkest heeft zijn plannen voor de komende Euro pese tournee die op 14 augustus aanvangt bekend gemaakt. Honderdnegentien leden van. het orkest zullen eraan deelnemen. De concerten beginnen in Ierland en eindigen in Rusland. Verder speelt het orkest in Edin burgh, Praag, Wenen, Stuttgart, München, Zürich, Bern, Parijs, Chartres, Leeds en Lon den. Ook enkele Scandinavische steden wor den aangedaan. Nationaal en internationaal bekroond. Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem - Tel. 12540 Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 juli 1956 2.175.581 tegen 2.164.886 per 1 juni 1956. Op 1 juli 1956 waren er 533.266 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 532.504 op 1 juni 1956. Het aantal geregistreerde televisie ontvangers steeg van 59.856 op 1 juni 1956 tot 63.222 op 1 juli 1956. Wij hebben ook in ons blad er de laatste maanden meer dan eens de aandacht op ge vestigd, dat het inzicht meer en meer veld wint dat nieuwe wegen in de bouwtech niek gezocht en ingeslagen moeten worden opdat de Nederlandse bouwnijverheid ge lijke tred zal houden met de mechanisa tie, de rationalisatie en de normalisatie welke in ons maatschappelijk en econo misch leven gemeengoed zijn geworden en zulks te meer nu een produktieverhoging juist in de bouwnijverheid de enige manier is waarop aan de woningnood het hoofd kan worden geboden. In het kader van deze overwegingen wordt uiteraard veel over systeembouw gesproken en geschreven. Daar met name in Haarlem de toepassing van systeembouw tot een enkel geval beperkt is gebleven is het wellicht voor de in Haarlem bij de wo ningbouw betrokkenen nuttig te weten, dat de Vereniging van systeembouwers een brochure heeft uitgegeven welke nevens algemene uiteenzettingen van prof. dr. ir. J. P. Mazure en prof. dr. ir. H. G. van Beu- sekom een overzicht omvat van de acht bouwsystemen welke tot nu toe met succes en op verantwoorde wijze in ons land zijn toegepast, te weten baksteenmontagebouw, B.B.B., Muwi, Rottinghuis, R.B.M., Tra- monta, (New)Airey en Korrelbeton. Van de hier genoemde methoden zal het (New)- Aireysysteem, dat gekenmerkt wordt door geprefabriceerde betonstijlen en gevelpla ten met stalenramen voor de gevelcon structie en vloerconstructie met behulp van geprefabriceerde lichte stalen balken, voor het eerst in Haarlem worden toege past bij de 350 middenstandswoningen welke de Nederlandse Maatschappij voor Volkshuisvesting onder architectuur van prof. ir. H. T. Zwiers in Sinnevelt hoopt te gaan bouwen. Zoals men weet zijn de plannen voor 320 arbeiderswoningen in Delftwijk volgens systeem-Rottinghuis doorkruist door het rijkswoningbouwbeleid, dat gebaseerd is op een curveprijs welke reeds lang door de stijgingen van lonen en materiaalprijzen is achterhaald. Sap en water aan de kook brengen en binden met het aangemengde aard appelmeel. Suiker naar smaak toevoe gen. Gebruikt men pijpkaneel dan moet deze eerst enige tijd afgetrokken wor den. De turfjes en het sap apart presen teren daar het brood anders zacht wordt. Deze zomerse rok is een vrolijke vakantiedracht. De opgestikte zakken zijn van enorm formaat en geven hel geheel iets grappigs, waarmee de even tuele draagster wel rekening moet houden. ADVERTENTIE WENEN (United Press) Een rege ringsdelegatie van Tsjechoslowakije onder leiding van premier Viliam Siroky is uit Polen naar Praag vertrokken na met Pool se functionarissen „zeer belangrijke be sprekingen te hebben gevoerd". In zijn afscheidswoord op het station zei Siroky dat de besprekingen in „grote eensgezindheid" waren gehouden. Het Westduitse blad „General Anzeiger" meldt, dat maandag bij stakingsonlusten in Gootwaldov (het vroegere Zlin) in Tsje choslowakije vier mensen zijn doodgescho ten en 13 gewond. ADVERTENTIE l»p. i. W. LAHNEMANN, LAREN N.H. Po.lkm i8^ (Van onze Parijse correspondente) Wanneer de geneesheren je volslagen rust, zon en zeelucht voorschrijven, dan denk je in Frankrijk natuurlijk automatisch aan de Rivièra. Op naar het zuiden dus! Maar de combinatie van stilte en zon is aan de Cöte moeilijk meer te vinden. Aan de hele Franse Zuidkust staan de villa's, tentenkam pen, pensions en palaces zij aan zij en de toeristen wil men dan juist liever ontlopen. Toen ik onlangs in zo'n situatie kwam te verkeren, bleek er maar één oase, waar nog zon en stilte te vinden zijn: het eilandje Porquerolles. Laat ik u daarvan eens mogen vertellen. In Huyères stapte ik op de boot, een Mantelpakjes worden tegenwoordig zonder blouse gedragen. Een nadeel is, dat het pakje dan vlugger aan een schoonmaakbeurt toe is, bovendien kun nen we het jasje niet uitdoen als de zon door de wolken breekt. De foto links geeft een beeld van de aankomst onzer corres pondente op het eiland Porquerolles. De foto boven laat de witte huisjes zien, vredig dromend tussen de palmen van scheepje dat ook in het ravitaillement der eilanders voorziet en die tijdens de overtocht van nauwelijks een half uur het met de golven soms wel hard te verduren had. We tuften het haventje binnen, als ik die ene steiger aldus wat hoogdravend noemen mag. Het dorpje is gauw bekeken. Een kerk zoals er dertien gaan in het dozijn, wat zandstenen huisjes van Afrikaans aanzien, natuurlijk een paar cafeetjes, een stuk of wat vriendelijke hotelletjes, twee drie winkels van Sinkel waar alles wordt verkocht, brood en naaigaren en vlees en kranten (circa drie dagen na dato), strandbenodigdheden maar geen bikini's, die volgens een bordje, in het openbaar verboden zijn en wijn, die hier in bescheiden mate wordt ge produceerd, maar een jolig karakter bleek te hebben. Er is een gemeente huisje tevens postkantoor en politiebu reau annex en al die openbare diensten worden door één en dezelfde bejaarde functionaris verzekerd. Een rijtje ver weerde palmen hebben, in tegenstel ling helaas met mimosa en het meren deel der olijven aan Frankrijks zuid kust, de jongste gemene winter over leefd. Het heeft bij ons twaalf graden gevroren, vertelt me een bootsman, die er nog een rilling van ondergaat en de waterleiding die hier boven de grond ligt, is wel op twintig plaatsen gespron gen. Het hele eiland, zo word ik verder ingelicht, telt omstreeks driehonderd zielen, exclusief de matrozen van de Franse marine, die hier haar radar- school heeft geïnstalleerd. De eilanders zijn voor een groot deel vissers en voor de rest occupeert men zich op beschei den schaal met de vreemdelingenindu strie. Gelukkig bleek het toerisme ech ter nog maar in de windselen te liggen, want op heel veel méér dan honderd koppen is de gezamenlijke hotelaccom modatie toch zeker niet berekend. Geen teleurstelling De Hollander die voor het eerst met de zee aan de Rivièra kennis maakt kan soms een zekere teleurstelling, na de eerste emoties over de groene Rivièra, niet bedwingen want stranden zoals aan de Noordzee vind je hier eigenlijk ner gens. Maar Porquerolles vormt een uit zondering. Een deel van de kust bestaat wel uit steile rotsen, maar er zijn ook tamelijk brede stranden met fijn, zil verachtig zand en evenals op Walche ren strekken de dennebossen zich uit tot vlak aan het water. Het merkwaardige van Porquerolles is verder, dat het hele eiland van ruim duizend hectare het eigendom is van een Parijse schilderes, wier vader dit mopje grond een twintig jaar gele den voor de symbolische som van één hele franc van de Franse staat gekocht heeft. Alle huizen zijn praktisch in haar persoonlijk bezit, en Porquerolles is zo echt een soort koninkrijkje van die dame zonder wier toestemming geen boom mag worden geveld en geen steen van plaats kan worden veranderd. Ik ben deze mademoiselle Doria, zo als ze bij haar voornaam door iedereen genoemd wordt er wèl dankbaar voor geweest dat ze consequent alles heeft nagelaten om haar eilandje tot roem of zelfs maar tot ontwikkeling te brengen. Het dorpsplein is slechts met zand be dekt en ook de wegen zijn onverhard en het enige benzinemonster van Porque rolles is een afgedankte truck van het Amerikaanse leger, die als een soort briesende tank eenmaal per dag door de bossen davert, om de gasten te bren gen en te halen van het grootste hotel dat op de noordpunt van het eilandje is gelegen. Het is een zeer vreemde, bijna onwe zenlijke ervaring geweest een tijd als Robinson Crusoë op dat eilandje te le ven zonder auto's, zonder radio's en zon der de meeste andere attributen van onze moderne beschaving. Ik wist niet dat zoiets nog mogelijk was. Eerlijk ge zegd, uit vrees propaganda voor Por querolles te maken, dat in deze primi tieve staat maar altijd zo zou moeten blijven, had ik eerst over mijn verblijf daar willen zwijgen. Een lichte dosis egoïsme komt een mens soms wel toe. Het geruststellend besef dat Porquerol les nog meer zoekers naar eenzaamheid toch niet kan bergen en nauwelijks te begeren lijkt, deed me die scrupules overwinnen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9