Kerkdiensten Toestemming voor de bouw van drie geprefabriceerde scholen verleend Bestuur garandeert: jeugd krijgt geen kans tot drinken Adjunct-directeur Linnaeushof wordt niet in functie hersteld Geld en spelen Vonnis in kort geding: MAISON „MARCEL" H. WAKKER Meningen in college van B en W verdeeld SLEUTEL WEG? Bloemendaal eert een gefusilleerd oorlogsvlieger Kort nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem Wel rectificatie in tzvee dagbladen RIDS-fabriek Haarlem werkt weer „Eensgezind Excelsior" maakte opwachting bij burgemeester G. Keur mag alleen naam Keur voeren voor hotel Medische verzorging tijdens het weekeinde Hulpverlening aan Haarlemse blinden Antwoord op vragen van raadslid Afscheidsavond leerlingen der Fuhrhopschool Met gemeente-subsidie „Ankerwerk" in clubhuis Lange Margarethastraat Clubgebouw op speeltuin „Kindervreugd" Den Haag zwichtte voor Haarlemse volharding De BMHC-sociëteitsvergunning Onderzoek bejaarden- vraagstuk Bloemendaal Afscheid zesde klasse van Willem de Zwijgerschool Warme maaltijden kinderen b.l.o. in onderzoek DE SLEUTELSPECIALIST tf ZATERDAG 14 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VAN VANMORGEN 9 uur af zitten Burgemeester en Wethouders van Haarlem gebogen over de ontwerp-gemeentebegro- ting voor 1957. Het is in lang niet meer voorgekomen, dat het stadsbestuur zich reeds zo vroeg met het budget voor het komende jaar bezig hield. Het College is in vergelijking met anders vier maanden voor op het tijdschema. Werd de begroting voor het lopende jaar in december 1955 ingediend en in februari van dit jaar be handeld, die voor 1957 zal waarschijnlijk reeds op de eerste dag van de volgende maand openbaar en in november of decem ber behandeld worden. Daarvoor speelt zich dan nog het vraag- en antwoordspel tussen het College en de raad af. Ogenschijnlijk is het zeer aantrekkelijk dat raad en bevolking nog voor dat het jaar waarover de begroting handelt is aan gebroken, weten waar men in financieel opzicht aan toe is. Men heeft dan ook vol daan aan de bepalingen van de gemeente wet. Daar staat evenwel een veel groter be zwaar tegenover. Juist in deze tijd is het vrijwel ondoenlijk geworden inkomsten en uitgaven zo te ramen, dat de uiteindelijke gemeenterekening niet al te zeer van de begroting verschilt. Zowel aan de debet als naar de creditzijde bestaan zoveel on zekere factoren dat de laatste jaren zowel de kredietverhogingen voor genomen be sluiten als de meevallers uit hoofde van de verschillende gemeentelijke bronnen van inkomsten aan de orde van de dag zijn. Wanneer dat nu al het geval is met een begroting die in de loop van het jaar wordt vastgesteld, hoezeer moet dat verschijnsel zich dan wel gaan voordoen bij een reeds veel eerder opgestelde raming. We hebben de indruk, dat B. en W. echter gevolg heb ben gegeven aan een hier en daar in de raad geuite wens. Uiteraard heeft de finan ciële afdeling van de gemeentesecretarie haar waardevolle bijdrage tot deze snelle totstandkoming geleverd, maar het zijn inzonderheid de administraties van de ge meentebedrijven geweest die zich grote in spanningen hebben getroost om deze wens van 't gemeentebestuur te verwerkelijken. In het algemeen is de aandacht van het publiek altijd maar in bescheiden mate op de gemeentebedrijven gericht behalve wanneer er iets verkeerd gaat en het is niet meer dan billijk dat bij deze gelegen heid eens gewezen wordt op het belangrijke aandeel dat zij tot de welvaart van de gemeentelijke huishouding leveren. Intussen vergaderen B. en W. vandaag met de klanken van het gisteren geëindigde orgelconcours nog in de oren. Op het eerste gezicht moge dat een tegenstelling lijken, in werkelijkheid kan men van een schone synthese spreken. Het aandeel van kunst en cultuur op de gemeentebegroting is de laatste jaren langzaam stijgende. Geleide lijk breekt het inzicht baan, dat het men selijk bestaan niet goed mogelijk is zonder dat daarin aan kunst en schoonheid de plaats wordt gegeven die haar toekomt. Ook het gemeentelijk beleid dient erop ge richt te zijn dat die plaats in voldoende mate mogelijk wordt gemaakt. De tijd ligt nog niet zover achter ons, dat men kunst cn cultuur als franje beschouwde, die in tijden van minder welvaart het eerst over boord gegooid kon worden. In dat opzicht is er gelukkig veel veranderd, ook al is de mening nog steeds sterk, dat de materiële welvaart bij de overheidszorg voorop be hoort te staan en dat de „rest" er dan niet zoveel meer opaan komt. Wat dat betreft kunnen de Haarlemmers zich gelukkig prijzen dat hun gemeente bestuur in overgrote meerderheid oog heeft voor de geestelijke waarden in dit letfen. Het op dit inzicht gefundeerde beleid be-, gint ook zijn vruchten af te werpen. Het is geen kleinigheid, dat het in één zomer mogelijk blijkt niet alleen het tot traditie geworden orgelconcours te houden, maar ook een toneeltentoonstelling die men heeft het kunnen lezen klinkt als een klok, een belangwekkende Breitnerexpo- sitie en straks een tentoonstelling van werk van Vincent van Gogh. Al deze manifestaties geschieden dan nog buiten het gebruikelijke culturele leven om en ook dat is voor een stad van 165.000 in woners zeker niet te onderschatten. Vandaar dat wij er geen tegenstelling in zien, dat Burgemeester en Wethouders zich gisteren nog konden vermeien in het orgel concours met de altijd feestelijke receptie tot besluit om zich vandaag ernstig bezig te houden met het gemeentelijk huishoud boekje. Het een is net zo nodig als het ander. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad voorgesteld de laan die van de Karei Door-manlaan in noordelijke rich ting loopt, de „P. J. B. Ruys de Perezlaan" te dopen. Pierre Jean Baptiste Ruys de Perez die in 1909 te Bloemendaal geboren werd on derscheidde zich in de meidagen 1940 als luitenant-vlieger door zijn daden van ini tiatief, moed en volharding. Geduren de Duitse bezetting nam hij actief deel aan het verzet. In de loop van 1941 werd luite nant Ruys de Perez gevangen genomen en later gefusilleerd. Juiste gegevens hierom trent ontbreken. Bij Koninklijk Besluit van 6 mei 1946 no. 9 werd hem posthuum het vliegerkruis toe gekend wegens zijn belangrijke diensten, den lande in de tijd van oorlog bewezen. Rectificatie. In de rubriek Uitgaan in Haarlem, die wij gisteren plaatsten, is een fout geslopen. Het negerballet van Kéita Fodéba, zondag en woensdag in het Open luchttheater Bloemendaal. begint zijn optre den 20.30 uur, niet zoals wij vermeldden om 2.30 uur. Bormvaterscliool. B. en W. van Bloemen daal stellen de gemeenteraad voor een kre diet van f9500 beschikbaar te stellen voor uitbreiding van de zolderverdieping der Bornwaterschool ten behoeve van het hand- werkonderwijs en het godsdienstonderwijs. HAARLEM, 13 juli 1956 BEVALLEN van een zoon: 11 juli, E. M. van der MeerSchouten; 12 juli, G. C. Jans senvan der Zanden; A. C. Beukvan Frankfoort; H. M. Peperkoorn—Kastermans; 13 juli, H. van der SlikkeSteenbergen. BEVALLEN van een dochter: 12 juli, J. T. RoosenhartSmouter; J. F. M. van Liemt Broeken; 13 juli, C. J. Voogt—Cornelisse; A. M. NooterTuijn. OVERLEDEN: 12 juli, S. Botter—van der Molen, 75 j., Brouwersstraat; G. van Beek uurman, 65 j., Delftlaan; M. A. Porre, 86 jHagestraat; 13 juli, V. Bonn, d. van T. W. H. A. Bonn, 3 m„ Marsstraat 40. •GEHUWD: 13 juli, W. P. M. Nijs en A. G. H. Dekker. De fungerend president van de Haarlem se rechtbank mr. C. E. Muller heeft zater dagmorgen uitspraak gedaan in het kort geding, aanhangig gemaakt door de ad junct-directeur van Linnaeushof te Benne- broek tegen de directie van Linnaeushof. Hij heeft de vordering ontzegd, wat betreft het weer te werkstellen van eiser, binnen vierentwintig uur na de uitspraak, in zijn functie van adjunct-directeur van Lin naeushof en hem kantoorruimte en een auto ter beschikking te stellen. Ook is hem ontzegd te bevorderen de teruggave van de eiser persoonlijk in eigendom toebehorende goederen, zoals boeken, een rijbewijs en een bewijs van Nederlanderschap en uit betaling van het salaris over juni, alsmede de hem toekomende provisie. De president heeft verder bepaald, dat in twee bladen (twee andere in de vorde ring genoemde bladen hadden het bericht niet opgenomen) een advertentie zal wor den opgenomen ter verbetering van een bericht over het verlenen van ontslag op staande voet aan de adjunct-directeur, in dien de bladen er niet toe overgaan zelf een rectificatie op te nemen. De tekst der advertentie had de presi dent als volgt opgesteld: „De directie van Linnaeushof deelt bij deze mee, dat als gevolg van een onjuiste mededeling van haar zijde op 29 juni 1.1. het bericht in dit blad is gepubliceerd, dat haar adjunct-directeur, de heer H. A. J. van Duuren, öp staande voet was ontslagen, van welk een ontslag op staande voet geen ADVERTENTIE Naar wij vernemen zijn de werkzaam heden in de RIDS-fabriek te Haarlem, die ten tijde van het verlenen van de surséan ce van betaling waren gestaakt, thans weer hervat. Ook de fabriek van kleurstoffen „Colo- ra" in Zandvoort, een dochteronderneming van de RIDS, is op beperkte schaal weer in bedrijf. Alleen de produktie in de trotylfabriek OCIO in Ossendrecht, de tweede dochter van de Haarlemse chemische fabriek, blijft in afwachting van een nadere beslissing nog gestaakt. De beide Heemsteedse fanfarekorpsen „Excelsior" en „Eensgezindheid", die zich' zoals bekend onlangs tot „Eensgezind Ex celsior" samenvoegden, hebben vrijdag avond in deze nieuwe samenstelling een representatief bezoek gebracht aan de bur gemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Het korps stelde zich daartoe op voor het repetitielokaal aan de Voorweg, waarna het onder vrolijke mars muziek opmarcheerde naar het woonhuis van de burgemeester aan de Molenlaan. Nadat een der damesleden mevrouw L. C. A. C. van Rappard-Mundt een bloemstuk aangeboden had, bracht het korps een drie tal marsen ten gehore, dat door de burge meester en zijn echgenote voor de tuin van hun woonhuis werd aangehoord. Bij de op stelling der muzikanten werd de fusie tus sen de beide korpsen gesymboliseerd door een lint, dat de vaandels van „Excelsior" en „Eensgezindheid" verbonden hield. Na afloop van dit korte concert werden de leden door de heer en mevrouw Van Rappard in de tuin ontvangen, waar hun enige verversingen werden aangeboden. Daarna verklaarde de burgemeester met grote vreugde van de fusie te hebben ver nomen; vooral omdat deze onder geen en kele dwang, maar geheel uit wederzijdse vrije wil tot stand gekomen is. Zelfs was hij enigszins ontroerd geweest bij het aan schouwen van het lint, dat de beide ver enigingsvaandels nu zo nauw verbond. Hoewel spreker het betreurde, dat de mo derne jeugd de voorkeur geeft aan an dere wegen voor de vrije-tijdsbesteding, waardoor vooral bij een muziekvereniging de opengevallen plaatsen zo moeilijk kun nen worden bezet, was het voor hem toch weer een niet geringe vreugde vanavond opnieuw te mogen constateren, dat „Eens gezind Excelsior" over zulk een veelbelo vende jonge garde beschikken mag. Hij noemde dit een garantie voor een mooie toekomst, die zowel het „Eensgezind heid" als het „Excelsior" (steeds hoger) waar zou kunnen maken. Spreker besloot met de verzekering, dat het korps hierbij in alle opzichten op zijn steun als be schermheer zou mogen rekenen. De waarnemend voorzitter en dirigent van het korps, de heer L. ter Braake be dankte de burgemeester en zijn echtgenote hierop voor hun vriendelijke ontvangst en de sympathieke woorden tot de vereniging gericht. Spreker toonde zich daarbij bijzon der optimistisch voor de toekomst van „Eensgezind Excelsior", vooral nii de bur gemeester hierbij zijn onmisbare steun heeft toegezegd. Na deze muzikale ontvangst, die nog ta melijk veel publiek naar de Molenlaan had gelokt, maakte het korps ten slotte nog een wandeling met muziek door dit gedeelte van Heemstede. De kantonrechter te Haarlem heeft een beschikking gegeven in een proces over een handelsnaam, aanhangig gemaakt door de heer C. Keur uit de Zeestraat te Zand voort, waar hij een hotel-restaurant heeft. Enige tijd geleden heeft de heer Kreeft een zaak van een andere heer Keur aan de Kerkstraat overgenomen en hij bleef de naam Keur voeren. De heer C. Keur heeft zich tot de kantonrechter gewend met ver zoek de heer Kreeft het voeren van zijn familienaam te verbieden. De kantonrech ter heeft in zijn beschikking bepaald, dat de heer Kreeft de familienaam Keur niet mag voeren. sprake is geweest. De directie." Wat het ontslag aan de heer Van Duuren betreft, heeft de president in zijn vonnis overwogen, dat de adjunct-directeur op 11 juni een brief heeft geschreven, waarin hij ontslag heeft genomen uit zijn functie. Daarna zijn wel besprekingen gevoerd, maar er is niet gebleken, dat het ontslag is ingetrokken. Ook heeft de president over wogen, dat de verhouding zodanig vertroe beld is, dat aangenomen kan worden, dat or geen goede samenwerking meer zal ont staan. Dat is gebleken uit een opmerking van de heer Van Duuren, die gezegd heeft plannen te hebben een witboek te publi ceren. Indien de advertenties niet aangeboden worden, zal gedaagde een dwangsom van 100 moeten betalen. Beide partijen zullen zelf de kosten van het geding moeten dragen. De heer Van Duuren deelde ons mee, dat hij overweegt in beroep te gaan bij het Ge rechtshof te Amsterdam. HAARLEM Artsen: men raadplege firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Dierenartsen: Jacoba Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521; J. P. Westerman, Leidsevaart 74, Haar lem, telefoon 12111. Apotheken: Apotheek Van Rijn, Kleine houtweg 15. tel. 10539; firma C. G. Loo- meyer en Zoon, Zijlweg 34, tel. 12495: Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711; Nolf' apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Z. Sta tionsweg 12 tel. 22261. Overveen: Dok ter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Over veen, tel. 11431. Aerdenhout: Dokter C. Kroon, Burg. den Texlaan 12, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de A. G. Haagsma, Roemer Visschersplein 1 Bruin, Kerkplein 2, tel. 25769 en zuster Heemstede, tel. 27900. Apotheken: Voor de avond- en nachtdienst zijn tot zaterdagmorgen 21 juli voor spoedeisen de gevallen geopend de Elswout Apo theek, Bloemcndaalseweg 341, Overveen, tel. 16760; de Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort- Station, tel. 02560-8249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerden hout, tel. 26772. HEEMSTEDE Artsen dr. A. G. Degener, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en dr. A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 27930. Wijkverpleging: Zr. G. Verduyn, Meer en Boschlaan 23, telefoon 39509. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164, tel. 26772 en Heemsteed se Apotheek, Binnenweg 98, tel. 38197. Het Haarlemse raadslid H. Verdoorn (Partij van de Arbeid) heeft thanis van B. en W. antwoord gekregen op zijn vragen over de toepassing van een kort geleden ingevoerde rijksregeling ter tegemoetko ming in de financiële moeilijkheden van blinden, die nog niet in staat zijn door ar beid in hun levensonderhoud te voorzien. B. en W. hebben geantwoord, dat enige verzoeken van blinden om in aanmerking te mogen komen voor hulpverlening krach tens deze regeling bij de dienst voor Socia le Zaken in behandeling zijn. Een aantal blinden ontvangt reeds een uitkering van deze dienst. Thans wordt onderzocht of ook zij in aanmerking komen voor toepas sing van deze regeling. Deze week wordt reeds een begin gemaakt met uitkeringen aan enige van deze belanghebbenden. Bo vendien wordt contact opgenomen met blindeninstellingen om na te gaan of er meer blinden zijn die voor deze hulpver lening in aanmerking komen. Donderdagavond namen twee zesde klas sen van de Fuhrhopschool afscheid van de school en boden aan hun ouders een bonte avond aan, die klonk als een klok. De lei ding van die avond berustte bij de heer J. Kroes, die de verschillende schetsjes en voordrachten had ingestudeerd. De avond werd geopend met enige zangnummers, die begeleid werden op de piano door een van de leerlingen. Ieder die de heer Kroes als zangleider op de Sinterklaasfeesten heeft bezig gezien, zal begrijpen dat het zingen in zijn klas „af" was. Enige meisjes speel den piano, waarvan één een opmerkelijk talent demonstreerde. Na de pauze werden voordrachten en korte toneelstukjes ge geven, die onder ademloze stilte van de ouders en kinderen werden gevolgd. De grime was uitstekend verzorgd. Na aanbieding van cadeautjes, een tegel, een vulpotlood en een foto, nam de heer Kroes afscheid van zijn scholieren en gaf hun wijze woorden op hun verdere levens weg mee. Het hoofd der school, de heer Leguit, dankte zijn collega voor het voor bereiden van deze avond en nam tegelijker tijd met enige welgekozen woorden mede namens de collega's van de school, afscheid van de heer Kroes, die bij het Nijverheids onderwijs is benoemd en dus voor het lager onderwijs in Haarlem verloren gaat. De voorzitter van de oudercommissie bood de heer Kroes een geschenk aan als herinnering aan de jaren, dat'hij zijn werk kracht aan de Fuhrhopschool heeft gege ven en wenste hem alle goeds in zijn nieu we werkkring. Opgetogen verlieten de kinderen en de aan deze feestelijke avond. ADVERTENTIE SALON DE COIFFURE MODERNE COIFFURES Permanent tiède 12.50 Ged. Oude Gracht Telefoon 20837 Aangezien het de Stichting „Club- en Buurthuizen" te Haarlem niet langer mo gelijk was naast het clubhuis aan de Kam persingel ook dat in de Lange Margaretha straat te financieren, heeft de „Stichting Ankerwerk" het sociale jeugdwerk in het laatste clubhuis overgenomen. Daarvoor heeft het een subsidieaanvraag voor 1956 ingediend, waarin de kosten voor dit jaar worden geraamd op 3.735. Zij komt daardoor voor een subsidie van 1.500 in aanmerking. Daartegenover staat een vermindering van de subsidie aan de „Stichting Club- en Buurthuizen." De Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin heeft de gemeenteraad ver zocht om financiële medewerking, hetzij in de vorm van een renteloos voorschot, het zij in de vorm van de garantie van een geldlening voor de stichting van een club huis bij de speeltuin „Kindervreugd" aan de Godfried van -Bouillonstraat. In de zo mermaanden maken gemiddeld vierhon derd kinderen een intensief gebruik van de tuin en de speelwerktuigen; in de win termaanden kan de vereniging haar werk niet tot ontplooiing brengen wegens het ontbreken van een clubhuis. De stichtings- kosten van het clubhuis zijn geraamd op f 12.000. B. en W. stellen de raad voor de regelmatige voldoening van de rente en aflossing van een geldlening van f 12.000 te garanderen. Bij zwemmen verdronken. Tijdens het zwemmen is de 12-jarige A. J. D. bij de Keersluis in de haven van Ooltgensplaat ver dronken. De jongen was met enkele vriend jes in een nabijgelegen put bij de haven gaan zwemmen en is later op een autoband de haven ingegaan. Hij is daar echter af ge gleden en verdronken. Naar wij vernemen is vrijdagmiddag stemming voor de bouw van twee lagere door de ministers van Onderwijs en Weder-1 scholen in Delftwijk inmiddels ook is ver- opbouw aan het gemeentebestuur van Haarlem telefonisch toestemming verleend voor de bouw van drie geprefabriceerde scholen, die voorlopig voor het lager onder wijs zullen dienen, maar uiteindelijk voor het kleuteronderwijs zijn bestemd. Deze scholen komen aan de Dokter De Liefde straat en de P. C. Boutenstraat in Delft- wijk en aan de Schaepmanstraat in Haar lem-Oost. Het heeft het Haarlemse gemeentebe stuur en inzonderheid de wethouder van Onderwijs en de afdeling Onderwijs van de gemeentesecretarie grote inspanning gekost om deze toestemming te verkrijgen. In Den Haag wordt de laatste tijd vrijwel geen enkel bouwplan voor scholen meer goedgekeurd, terwijl anderzijds juist deze scholen voor het Haarlemse onderwijs van het grootste belang zijn. In de nieuwe woonwijken in Noord en Oost immers zul len dit jaar de leerlingenaantallen bedui dend gaan stijgen. Toen bleek dat de scholenbouw in zijn traditionele vorm langdurig gestagneerd zou worden door de door de regering aan gelegde normen heeft het gemeentebestuur van Haarlem ijlings naar wegen gezocht om de leerlingenaanwas op andere wijze alsnog op te vangen. Op 25 april aanvaardde de Haarlemse raad een voorstel, waarbij voor ongeveer 550.000 gulden twaalf leslokalen, verdeeld over drie scholen, werden aangekocht. Twee scholen worden geleverd door de N.V. Polynorm in Bunschoten en een door de Holland Building Corporation in Den Haag. Deze scholen bestaan uit een ge prefabriceerde staalconstructie op beton- fundering met panelen van eterniet en hardboard. Het zijn geen „noodscholen", maar permanente gebouwen die uiteinde lijk bestemd zijn voor de kleuterscholen. Zij zijn dubbelwandig, bevatten ook een hoofdenkamer, worden toegerust met cen trale verwarming en worden direct op de plaats gebouwd welke voor scholenbouw bestemd is. Totdat de nieuwe lagere scho len in hun omgeving gereed zijn, worden zij voor het lager onderwijs gebruikt. In ons blad van donderdag jongstleden maakten wij er melding van, dat de toe- Zoals men zich herinneren zal kwam in de vergadering van de Bloemendaalse raad op 17 mei een voorstel van B. en W. ter tafel om aan de hockeyclub BMHC een krediet van f 21.000 te verlenen voor ver bouwing en uitbreiding van het clubhuis van die vereniging. Bij de behandeling ble ken tegen dit voorstel bij verscheidene raadsleden bezwaren te bestaan op grond van het feit dat in de bovenzaal van het clubhuis een sociëteit is gevestigd, waar bij vergunning verkoop van sterke drank is toegestaan. Tenslotte besloot de raad, het voorstel aan te houden, met het verzoek aan B. en W. om met het bestuur van BMHC in overleg te treden om te bereiken dat deze vereniging afstand zou doen van haar sociëteitsvergunning, ofwel waarbor gen zou geven, dat drankgebruik door de jongere leden der vereniging in het club huis zal worden voorkomen. In een nota aan de raad wordt thans door B. en W. meegedeeld dat de burge meester op 7 juni een onderhoud heeft ge had met een vertegenwoordiging van het bestuur van de BMHC, waarin de genoem de bezwaren zijn uiteengezet. Het BMHC-bestuur heeft toezegging ge daan de navolgende garanties te geven, waardoor zal kunnen worden voorkomen, dat schoolgaande leden en de juniores van de vereniging gebruik van sterke drank in het clubhuis zouden kunnen maken. Deze garanties luiden: van sterke drank zal slechts gebruik ge maakt kunnen worden des zondags na 17.30 uur. 2) Indien gedurende deze zondagen van de mogelijkheid tot het schenken van ster ke drank gebruik wordt gemaakt, zullen leerlingen van middelbare en lagere scho len geen toegang tot de recreatieruimte hebben. Tevens heeft het bestuur toegezegd, de ze maatregelen in het clubblad van BMHC bekend te zullen maken. Onder deze omstandigheden heeft een deel van het college van B. en W. tegen d»- voorgenomen verbouwing van het bedoel de clubhuis geen bezwaar meer. Twee le den van het college wensen zich echter hun standpunt in deze kwestie vooralsnog voor te behouden, aldus de nota. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad meegedeeld, dat zij een on derzoek zullen instellen naar de vraag in welke mate er in de scholen gelegenheid bestaat om een warme of koude maaltijd Indien de gemeenteraad van Bloemen- te gebruiken; hoe groot het aantal kinde- daal ermede akkoord gaat en een krediet ren 1S' dat aan een eventuele verstrekking leend. Intussen heeft de grote vertraging op de departementen tengevolge gehad, dat deze geprefabriceerde scholen, diej in enkele weken tijd gebouwd kunnen worden, toch niet voor oktober gereed zullen zijn. Bo vendien moet voor de school aan de Schaepmanstraat nog grond verworven worden. Maar de hoofdzaak is, dat de Rijkstoestemming er thans is. nadat er heel wat brieven daarover de Haarlemse ge meentesecretarie hebben verlaten, de wet houder van Onderwijs of zijn vertegen woordiger vele bezoeken op de beide de partementen heeft gebracht en vele tele foongesprekken zijn gevoerd. De leerlingen .der zesde klas van de Wil lem de Zwijgerschool aan de Hertzogstraat in Haarlem kwamen donderdagavond bij een om met onderwijzend personeel en ouders hun afscheidsavond te vieren. In het openingswoord gaf de hoofdon derwijzer de heer N. Desjardijn zijn leer lingen een woord mee naar aanleiding van de gelijkenis van de zaaier. Het zaad dat het pei'soneel tijdens de schooltijd heeft gezaaid in de akker van het kinderhart, hoopte hij eens te zien uitgroeien, waarbij ze van al hetgeen zij geleerd hebben, veel dienen te onthouden. Mochten er moeilijk heden komen, laten ze dan luisteren naar de stille stem van Jezus zoals de mensen toen ook geluisterd hebben naar de gelij kenis van de zaaier. Het verdere deel van de avond bracht een gevarieerd programma, waarin o.a. en kele films werden vertoond. Ook de leerlingen lieten zich niet onbe tuigd. Voordrachten, als „De Schoolopzie ner" en de „Drie kwasten" brachten vro lijk applaus in de zaal. Een der meisjes. Marianne Sypesteyn.bracht een tweetal accordeonsoli ten gehore. Hierna bracht het schoolkoor In een feestelijk lied de dank aan het onderwijzend personeel over, waarna de leerkrachten allen een geschenk werd aangeboden. Ook de concierge me vrouw Van de Ameele werd in deze hulde betrokken. Een open doekje kreeg zij voor de spontane piëteit waarmede zij geholpen had bij het instuderen van de diverse schetsjes. De heer H. Hulsbergen sprak namens de oudercommissie. Hij schetste het afscheid van de school als een mijlpaal in het le ven der kinderen. Ze trekken nu een nieu we mijlpaal tegemoet, die alleen bereikt kan worden met energie en vastberaden heid, gewapend met de Kracht, waar op deze Christelijke school zo dikwijls gewe zen is. Namens de oudercommissie bood hij alle leerlingen een foto aan van hun laatste klas, daarbij de wens uitsprekende, dat hun gedachten nog vele malen zullen uitgaan naar de Willem de Zwijgerschool. Verder bracht hij namens de ouders dank aan het onderwijzend personeel voor hun krachten die zij gegeven hebben aan de opvoeding van hun kinderen. Alvorens de heer R. H. Veltkamp de avond sloot met een kernachtige toespraak deelde de heer Desjardijn aan de leerlin gen een getuigschrift uit, daarbij dank brengende aan allen die medegewerkt hebben om deze afscheidsavond zo voor treffelijk te doen slagen. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 1) Van de vergunning tot het schenken ïs. beschikbaar stelt, zal in Bloemendaal een onderzoek worden ingesteld naar de situa tie van de ouden van dagen, betreffende wonen, voeding, huishoudelijke hulp, vrije tijdsbesteding enz. Naar aanleiding van deze enquête kan dan beslist worden, wat er voor de bejaarden gedaan moet worden. In Bloemendaal ligt het bejaardenvraag- stuk anders dan in andere gemeenten in ons land. De oorzaak daarvan is niet alleen de typische structuur van de gemeente Bloemendaal, maar ook de in het algemeen financieel krachtige bevolking, waardoor het bejaardenprobleem hier niet zo urgent van maaltijden op de scholen zal deelne men en hoe de leerkrachten van de scho len staan tegenover het nuttigen van maal tijden op de school onder hun toezicht. Deze mededeling hebben B. en W. ge daan naar aanleiding van hun voorstel met ingang van en bij wijze van proef voor het schooljaar 1956-1957 het vervoer van leerlingen van de scholen voor buiten gewoon lager onderwijs zodanig uit te breiden, dat alle daarvoor in aanmerking komende kinderen tijdens de middagpauze de maaltijd thuis kunnen gebruiken. Het verzoek is uitgegaan van de Prinses Marijkeschool in Haarlem-Noord. ZONDAG 15 JULI 1956 HAARLEM. Ned. Ilerv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt 10: Dr. G. Snijders. 7: Ds. P. Lugtigheid, van den Haag. Dienst uitgaande van de Kerkeraadscommissie voor Bijzon der Kerkewerk. Vooraf zangdienst van 6.457 u. Woensdag 8: Avondstilte. Voorgan ger Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, N.we Kerksplein. 10: Ds. K. H. Kroon, van Am sterdam. Noorderkerk, Velserstraat. Zater dag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zon dag 10.30: Ds. R. Bijl. Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. R. Aschoff. 10.30: Geen dienst. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Ds. W. M. van Asperen. 10.45: Dezelfde. Diaconessenhuis, Hazepa terslaan. 4.30: Ds. W. M. van Asperen. Jans kapel, Jansstraat. 10.30: Dhr. J. de Vries, Hulppred. van „Meer en Bosch" Eglise Wal- lonne, 10.30 h.: Pas de service. Church of England, Kinderhuissingel Evening Service 3 p. m. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pente costal Filadefia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bid stond in de Tempeliersstraat 55 rood. The Bethel Pentecostal Temple Inc., Voorhelm straat 3, geb. „Beth-El". 3: Evangelisatie samenkomst. Evangelist E. Ch. Hermes, Am sterdam. Dinsdag 7.30: Bidstond, Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zus ter samenkomst). Zr. L. J. Weber Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in„de Pastorie der Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evangelisatie, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. H. Visser, van Huizen. Woensdag 7.30: Ds. C. v. d. Bosch, van Bodegraven. Stads- Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Dhr. C. Bijlsma, van den Helder. Woensdag 8: Ds. Buiten. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Th. Dikkes, Evangelist te Leiden. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenk. 8: Jeugd- samenkomst o. 1. v. Frits Rosink. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst a. d. Dreef Op wekkingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Amsterdam. Ma- ranatha-lezing. Vrij Evang. Gemeente, Park laan 21. 6.30: Voorg. A. H. v. Gent. Broe dergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Li turgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Smit, van Den Haag, Jeugddienst. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Dr. G. J. Lindeyer, van Amsterdam. Donderdag 7.30: Ds. W. Spliet- hoff Wees- en Oudeliedenhuis. Vér. Doops- gez. Gemeente. 10.30: Ds. J. H. Hylkema, van Krommenie. Remonstr. Geref. Gemeen te. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, van Rot terdam. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid-Oosterkerk, Ri chard Holkade 125. 10: Ds. J. A. van Arkel 5: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9: Dr. A. Dondorp. 5: Ds.' L. Hoorweg. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. R. H. Bremmer, van Zwolle. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. H. Visser. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Ger. Gem., L. Margarethastraat 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Ger. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Donderdag 7.30: Ds. Mieras. Oud-Kath. Kerk Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhof kapel, Begijnhof. 10.30: en 7: Ds. J. W. Wee- nink. 8.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 8: Zusterhulp. Leger des Heils. Schagchelstr. 26. 10: Heiligingssamenkomst. 6.45: Open luchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssamen komst o.l.v. Kapt. P. Vons. Pinkstergemeen te, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. E. Schuurman.. 4: Pastor Thomas Bress, Nice, Frankrijk. Vergadering van Gelovigen. Has- selaersplein 11. 10: Samenkomst (Brood- breken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsd. 8: Samenk. Gem. des Heren, L. Molenstr. 22 10 en 5.30: Samen komsten. De Christengemeenschap, Wil- helminastraat 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Dhr. J. H. Schat. Geen Zondagsschool tot 2 Sept. 19: Opwekkingssamenkomst. Ver schillende sprekers. Geen openluchtdienst. Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor ge meenteleden). Zevende-Dags Adventisten Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Gemeente van Christus, Spruitenbosstr. 9. 10.15: Aanbiddingsdienst. 8: Evangelisatie- dienst. Ged. Oude Gracht 47 zaal II. 3: Zon dagsschool. Donderdag 8: Evangelisatiedienst Geen Engelse Bijbellessen t/m. oktober. Geen dames bijbelstudie t/m. 1 sept. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers, H. Avond maal. 7: Dezelfde. Dankzegging. Immanuël- kerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. Jeugdkapel Scho- terweg 10: Dhr. F. G. L. Botti. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-West). 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. J. W. van Petegem, Zaandam Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Mr. G. D. Boerlage. Ver. Doopsgez. Gemeen te, Noorderkapel, Indischestraat. 10.30: Ds. Snaayer. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Minahassastraat) Donderdag 8: Dhr. L. G. Sussenbach. Leger des Heils, Ceram- straat 4: 10 en 8: de pl. officieren. 12: Zon dagsschool. Maandag 7: Straatzang Bloe mendaal. (postkantoor) Dinsdag 2.15: Ge zinsbond. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Kloppersingel 55—57. 9.30: Ds. H. W.'Wierda 5: Ds. A. S. Timmer, Rotterdam. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. A. S. Timmer. 3.30: Dr. A. J. Dondorp. Noord-Schoterkerk, Spaarn- rijkstraat. 9.30: Dr. A. J. Dondorp. 5: Ds. H. W. Wierda. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. A. Bikker, Amsterdam. Voor bereiding H. Avondmaal. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Henkels. Kapel Nieuw Vredenhof. 8.30: Ds. Henkels. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. van Dijl. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. De Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk, Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10: Ds. D. J. Roos 5.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Avondmaal. Relig. Kring Eikenlaan 5. 10.30: Ds. C. P. Hoekema, Dg., Haarlem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma, H. Avondmaal. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. Geen dienst. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet. 3.30: Ds. S. J. Popma, te Amsterdam. 7.30: Ds. G. Toornvliet, Jeugd-Evangelisatiedienst. Vry Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30 Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. R. van der Mast, H. Avondmaal. Marine Hos pitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 19: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. ter Steege. 19: Ds. G. van Veldhuizen, R'dam. „De Toorts". 9: Ds. ter Steege. Chr. Ger. Kerk, Pniëlkapel, Pastorie weg. 3.30: Ds. A. Bikker, Voorbereiding H. Avondmaal. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Joh. Bronsgeest, Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11