De formateur en minister Staf zijn het eens geworden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Hongaars verkeersvliegtuig naar West-Duitsland uitgeweken Resolutie van Papoealeiders tegen oproep Hervormde Synode c&'MORRM DE KABINETSFORMATIE Maandag verneemt dr. Drees de mening der fracties over het ontwerp-regeringsprogramma Leider van het complot nam de besturing over Het woord is aan. HET WEER: Veranderlijke bewolking hè ZATERDAG 14 JULI 1956 Kinderverlamming Na vechtpartij in de lucht Telefonisch weerbericht ook in district Haarlem Straaljager neergestort in het IJselmeer Piloot niet gevonden Eisenhower naar Panama V.S. tot beperking atoomproeven bereid Mits andere mogendheden evenzo handelen Proces in Poznan Ruim tweehonderd personen zullen worden vervolgd Beter fotograferen ft Tunesiërs breken het overleg met Parijs af Belgische ministers naar de Sovjet-Unie 71e JAARGANG No 4 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteurs Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 157 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 et, p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur, dr. Drees, heeft vrijdagmiddag: de demissionaire minister van Oorlog, ir. C. Staf, ontvangen en is met hem tot overeenstemming gekomen over het vraagstuk der defensieuitgaven. Tevoren had de kabinetsformateur met de heren Burger (P.v.d.A.), Romme (K.V. p.), Zijlstra (A.R.), Oud (V.V.D.) en Tila- nus (C.H.U.) een bespreking gehad. De woordvoerder van de formateur deelde na afloop mede dat de behandeling van de punten van het regeringsprogramma is af gedaan. Totaal hebben de formateur en de vijf fractieleiders in drie vergaderingen tien uur aan het overleg over het rege ringsbeleid gewijd. „Er zijn wel menings verschillen geweest", aldus zei de woord voerder, „maar de formateur is niet op on overkomelijke moeilijkheden gestuit". De vijf fractievoorzitters hebben het re sultaat van het overleg reeds vrijdagmid dag met hun fracties besproken. Maandag ochtend om half tien zal in het ministerie van Algemene Zaken een nieuwe bijeen komst met dr. Drees worden gehouden, waarop de fractieleiders de formateur het antwoord van de fracties zullen mededelen. Overigens wordt niet verwacht, dat indien het antwoord van de fracties posi tief zal zijn maandag de formatie reeds in het tweede stadium, dat van de bezet ting der ministerszetels, zal komen. Het is waarschijnlijk dat uit K.V.P.-kring maandag nadere inlichtingen zullen wor den gevraagd over het tussen dr. Drees en ir. Staf bereikte akkoord. In deze kring wenst men dat voor de defensieuitgayen aan een jaarlijks begrotingscijfer wordt vastgehouden en dat niet meer gewerkt wordt met zo genoemde „overloopbedra gen". Prof. Romme zal dus maandag wel op enige klaarheid op dit punt aandringen. Er zal dan ook nog wel enige gedachten- wisseling plaats vinden over het punt in zake gelijke beloning van man en vrouw, al behoeft dat niet tot ernstige botsingen te leiden. Dit laatste geldt eveneens met betrek king tot het compromisdenkbeeld betref fende overheidsdeelneming in een of meer dan gemengd te noemen, woningbedrijven. In de K.V.P.-fractie voelt men hier wel iets voor, speciaal wanneer daarbij niet al te gecentraliseerd, doch eerder gemeentelijk te werk zou worden gegaan. Het gaat er in de ogen van de K.V.P. hierbij niet zozeer om een veel groter aantal nieuwe wonin gen te doen verrijzen dan wel om een over- heidsvinger in de pap van de prijzen van de aannemers te hebben. Degenen die vooral dit denkbeeld van overheidsdeelneming bepleiten hebben echter in het bijzonder ook de bedoeling de ratiobouw te stimuleren en door die overheidsdeelneming de totstandkoming van grote woningbouwobjecten te bevorde ren. Naar aanleiding van geruchten als zou het op 1 januari 1957 tot wederinvoering van de omzetbelasting op textiel en suiker komen, vernam ik, dat de kans voorlopig groter is dat zulks niet zal gebeuren en dat die omzetbelasting definitief van de baan zou zijn, tenzij een conjunctuuromslag en een teleurstellende begrotingspositie het nodig zouden maken tot wederinvoering over te gaan. Daarvoor zou zij dan achter de hand worden gehouden. Terwijl, naar het heet, de formateur aan de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw- Guinea wil vasthouden, zou hij in dit op zicht van de zijde van zijn eigen partij genoten wat minder vasthoudendheid heb ben horen bepleiten, zonder dat er echter van een tegenstelling sprake is. De overige fracties zouden echter verlangen, dat het komende kabinet zich aan die wens van de formateur gebonden zou achten. Ofschoon de mogelijkheid schijnt te be staan, dat een wettelijke regeling ten op zichte van de radiozendtijd voor de poli tieke partijen zal worden overwogen, het geen dus eventueel inwilliging van een vooral door de V.V.D. gekoesterde harte- wens zou kunnen betekenen, bestaat in politieke kringen nog steeds enige twijfel, of de V.V.D. inderdaad bereid zal blijken de formatiepogingen van dr. Drees te doen slagen. Over de Anti-Revolutionairen valt pas nader iets te zeggen als deze vandaag vergaderd zullen hebben. De andere frac ties zijn vrijdag met hun besprekingen ge reed gekomen. Tenslotte zij nog vermeld, dat ik van meer dan een kant opmerkingen opving over de grote vaagheid van het ontwerp programma. Ik hoorde zelfs de vraag oppe ren, of men, in het licht van zoveel vaag heid, wel zou kunnen spreken van een par lementair kabinet, dat wil zeggen van een kabinet, steunende op een meerderheid in het parlement. In meer dan een opzicht zo heette het verder zou, tengevolge van die vaagheid de gebondenheid en daarmee de steun van meer dan een fractie wel eens twijfelachtig kunnen blijken te zijn. Mogelijk kan intussen door de opneming in het kabinet van bepaalde parlementaire personen uiteindelijk het parlementaire ka rakter dan toch nog meer naar voren ko men. In werkelijkheid zal er ten opzichte van tal van belangrijke punten wel degelijk meer gebondenheid bestaan dan deze „cri tici" menen. Naar wij vernemen, zijn thans in Den Haag zes gevallen van kinderverlamming geconstateerd. BONN (Reuter) Op een Amerikaanse luchtbasis bij Ingolstadt in West-Duitsland is vrijdagavond een Hongaars verkeers vliegtuig geland, nadat een groep passa giers de bemanning had overweldigd en het toestel van koers had doen veranderen, zo is van Westduitse zijde vernomen. Aan boord van het vliegtuig bevonden zich vijftien passagiers en een bemanning van vijf leden. Ongeveer zeven passagiers zaten in het complot om zich van het toestel meester te maken. Een van hen zou de besturing hebben overgenomen en het toe stel op de Amerikaanse basis aan de grond gezet hebben. Na de landing brak een gevecht tussen de inzittenden uit. Dertien Hongaren werden naar een ziekenhuis overgebracht. Volgens de politie te Ingolstadt hebben zeven Hongaarse studenten de bemanning overweldigd en vervolgens de tweede piloot gedwongen, het toestel in West-Duitsland aan de grond te zetten. Een politieman, die naar de landingsbaan was gegaan om de zaak te onderzoeken, vertelde dat het vliegtuig uit Boedapest was vertrokken voor een lijnvlucht naar een andere Hon gaarse stad. Eén man aan boord, blijkbaar een Hongaarse politie-officier, had een revolver bij zich, maar de studenten had den hem overweldigd. De Duitse politie man meende, dat de Hongaarse officier van zijn wapen gebruik had gemaakt, maar hij voegde hieraan toe, dat men nog niet precies wist, wat zich in de lucht heeft afgespeeld. Volgens de Duitse politie heb ben de zeven studenten asiel gevraagd en willen de overigen naar hun land terug keren. Slechts een paar van de dertien Hon garen die naar het ziekenhuis moesten, zijr. ernstig maar niet levensgevaarlijk ge wond. Er is er geen bij met schotwonden. Een van de studenten heeft aan Reuter het volgende verteld: „Ongeveer tien mi nuten na ten tussenlanding in Gyor, toen we dicht bij de grens waren, trok de leider van onze groep een oud pistool en sloeg er de man die naast hem zat mee op het hoofd. Dat was het teken voor de rest van ons om de onder onze kleding verborgen ijzeren staven te voorschijn te halen en te trachten de andere passagiers te over meesteren. We hebben verschrikkelijk ge vochten. We wisten dat er iemand van de geheime politie aan boord was, maar wie het was wisten we niet. Daarom moesten we iedereen neerslaan. Toen we de passagiers in bedwang had den, forceerde onze leider de deur naar de bestuurscabine Daar waren de gezagvoer der, de tweede piloot, een marconist, een mecaniciëa en een man die later bleek de geheime politieman te zijn. Deze trok een klein pistool, maar onze leider stelde hem met een ijzeren staaf buiten gevecht. We namen hem het pistool af, waarmee we de rest van de bemanning dwongen naar de passagiersafdeling te gaan. Onze leider loste een schot door het dak en iedereen stak zijn handen omhoog. Onze leider nam de besturing over. We vlogen rondom Wenen, de Donau over en in de richting van Duitsland. We wisten niet waar we waren, want we hadden geen kaart, maar we zagen een vliegveld en hoopten dat we boven West-Duitsland zaten." Een andere Hongaar, die in het complot zat, heeft UP verteld, dat twee veiligheids officieren en verscheidene passagiers, die zich verzetten tegen het plan om naar het Westen te vluchten, met revolver schoten zijn gedood. Het lijkt wel zeker, dat ook tijdens de vlucht reeds stevig is gevochten. Verscheidene Hongaren hebben armen of benen gebroken. Voor 4 cent op 003 Voor de aangeslotenen van alle telefoon netten in het telefoondistrict Haarlem is de mogelijkheid geopend om per telefoon het weerbericht te vernemen na het kie zen van 003. Voor elk weerbericht dat éénmaal volle dig wordt gegeven worden de kosten van een lokaal gesprek (4 cent) berekend. Gedurende enkele korte tijdvakken per dag worden nieuwe gegevens omtrent het weer verwerkt; men hoort dan de bezet- toon. Een straaljager van de luchtmacht, die gistermorgen van het vliegveld Soesterberg was opgestegen, is omstreeks twaalf uur in het IJselmeer gestort. Kort tevoren had de piloot per radio medegedeeld, dat zijn brandstofvoorraad verbruikt was. Dahrna werd niets meer van het toestel vernomen. Laat in de middag werd het wrak van de straaljager gevonden. Het lag in het IJsel meer op 15 kilometer ten noord-westen van Lelystad. Het werd gevonden door de reddingboot uit Lemmer. Een helikopter van de Koninklijke Luchtmacht zag op eni ge afstand van het wrak een parachute drijven. De reddingboot is op aanwijzing van de helikopterbestuurder naar de pa rachute gevaren en heeft deze aan boord genomen. Het valscherm was slechts ge deeltelijk ontplooid. Het is in Lelystad aan land gebracht. Van de bestuurder van de verongelukte straaljager, de 21-jarige on gehuwde sergeant-vlieger S. Steen uit Groningen, heeft men geen spoor gevonden. De vermiste straaljager maakte deel uit van een formatie van twee. De toestellen kregen brandstofgebrek. De tweede heeft nog op het nippertje kunnen landen op de vliegbasis Leeuwarden. GETTYSBURG (Reuter) President Eisenhower zal op 20 jüli naar de stad Panama reizen om daar op 21 en 22 juli de bijeenkomst van presidenten der La tijns-Amerikaanse staten bij te wonen. Koningin Frederika van Griekenland kon haar tranen niet bedwingen toen zij met Koning Paul de verwoestingen aanschouwde, die een aardbeving op het eiland Santorini heeft teweeggebracht. Het koninklijk paar was onmiddellijk na het bericht van de ramp uit zijn zomerresidentie op Korfoe vertrokken om zich op de hoogte te stellen van de omvang der ramp. Na een vergadering in Hollandia van vooraanstaande leiders van de Papoea's naar aanleiding van de oproep van de Generale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk inzake Nieuw-Guinea heb ben 17 vooraanstaande Papoea's een reso lutie aangenomen, waarin de oproep „zeer concreet wordt verworpen". In de resolutie wordt gezegd, dat de oproep „alleen het zelfbeschikkingsrecht van de volken die Afro-Aziatisch worden genoemd, op prijs stelt, doch het zelfbeschikkingsrecht van de volken van Melanesie volledig verwaar loost. „Het volk der Papoea's vertrouwt te enen male niet, dat, zoals de Synode ver wacht, de toekomst van ons volk net zo gewaarborgd zal zijn door een andere rege ring, waarmee zeer in het bijzonder ons volk geen sterke en historische bindingen heeft, zoals met het Nederlandse volk,", aldus de resolutie. Voorts wordt in de resolutie gezegd, dat ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 STURKA SPORTKLEDING UNO (United Press) Ambassadeur Ja mes J. Wadsworth van de Verenigde Sta ten heeft in de commissie voor de ont wapening van de UNO verklaard, dat zijn land bereid is in te stemmen met een be perking van proeven met kernwapens in dien door alle landen overeenstemming zou kunnen worden bereikt inzake een pro gram van waarborgen, dat ook andere mogendheden hun proeven met kernwa pens zouden beperken. Wadsworth ver klaarde, dat op de juiste wijze uitgevoerde proeven met kernwapens geen gevaar op leveren voor de gezondheid en veiligheid van mensen en dat, zolang een overeen komst betreffende afdoende waarborgen er nog niet is, de proefexplosies moeten doorgaan, zijnde „essentieel voor onze vei ligheid en die van de vrije wereld". Hij zei te hopen, dat door staatsman schap bereikt zal kunnen worden, dat de produktie van kernwapens zelf beperkt zal worden. Wadsworth sprak in de plaats van Henry Cabot Lodge, die een kabinetszitting in Washington bijwoonde. Hij zei in de twaalf ledenstaten tellende commissie, dat de Verenigde Staten en het Verenigd Ko ninkrijk het begin en de plaats van de proefnemingen met kernwapens bekend maken, hetgeen volgens hem van meer be zorgdheid voor de algemene veiligheid ge tuigt dan methoden om onaangekondigd kernexplosies teweeg te brengen, zoals dit in het centrum van Eurazië pleegt te ge beuren'. Behalve deze uitval tegen de Sovjet- Unie, welk land nimmer datum en plaats van atoomproeven bekend maakt, bleef de rancuneuze toon, die de vorige dag bij voorbeeld in de redevoeringen van Ameri kaanse en Russische zijde doorklonk, ge heel achterwege. „wij zeer bevreesd zijn de leiding van onze kinderen toe te vertrouwen aan de Nederlands Hervormde Kerk, vanwege de gevolgen van politieke beïnvloeding, die onverenigbaar zijn met de ziel der papoea's en in het algemeen schade berokkenen aan zowel ons land als aan het wezen van onze jongeren". Uit de overwegingen van de resolutie blijkt, dat deze passage betrekking heeft op de Papoea-jongeren, die thans in Neder land verblijven onder toezicht van de Her vormde Kerk. Er wordt een beroep gedaan op regering en volk van Nederland en op het bestuur van Nieuw-Guinea elke stap te bevorderen die door de landskinderen in Nieuw-Guinea wordt ondernomen tot handhaving van de veiligheid van het volk der Papoea's. Geëist wordt, dat „de ver dediging meer zal worden behartigd, daar de oproep van de Synode mogelijk door Indonesië zal worden beschouwd als een garantie om Nieuw-Guinea met geweld te trachten te krijgen, geweld, dat een bloedbad tot gevolg zal hebben." WARSCHAU (Reuter) Naar aanlei ding van de onlusten in Poznan zullen 222 personen worden vervolgd. Dit is te Warschau door gezaghebbende kringen meegedeeld. De aanklacht zal luiden: dood slag en ophitsing tydens de onlusten die op 28 juni in Poznan plaats hadden. Verder worden 63 personen beschuldigd van plundering van winkels en huizen. Het is niet bekend wanneer de rechts zaak beginnen zal, het politie-onderzoek duurt nog voort en het is mogelijk dat het aantal beklaagden nog zal groeien. In Warschau zijn enkele wijzigingen in het kabinet bekend gemaakt. Het hoofd van de staatscommissie voor economische voorbereiding, Szyr, is vervangen door vice-premier Jedrychowski. De laatste tijd is in parlement en pers critiek geleverd op deze commissie, die te veel centralisatie zou toepassen en bureaucratisch zou zijn. Szyr wordt minister van Bouwnijverheid, een nieuw ministerie. De ministeries van Woningbouw en Industriële Bouwnijver heid worden opgeheven en de ministers, Piotrowski en Babinski, van hun functie ontheven. Een der leiders van de vroegere democratische partij, Moskwa, is benoemd tot minister voor de Kleine Industrie en het Handwerk. Jerzy Morawski, secretaris van het cen trale comité van de Poolse communistische partij, is ontheven van zijn functie van hoofdredacteur van het partijblad „Tri- buna Ludu", aldus meldt „Le Monde". Mo rawski zou tot de meer liberale volgelingen van premier Cyrankiewitz behoren. Zijn ontslag wordt gezien als een bewijs dat de macht van secretaris-generaal Ochab riog zeer groot is. Het centrale comité komt dezer dagen bijeen. Men verwacht, dat vele leden van dit comité zullen aandringen op hernieuwd actief optreden in de partij van Wladislaw Gomulka, die tot 1949 vice-premier is ge weest. Gomulka zou echter het heengaan eisen van enkele vooraanstaande volge lingen van Ochab en ook het ontslag van Hilary Mine, vice-premier en sedert ver scheidene jaren de economische leider in Polen. Mine was de grote voorstander van gedwongen collectivering in de landbouw, waarop Gomulka critiek oefende. 8 Vrijwel niemand gaat tegenwoordig nog met vakantie zonder fototoestel. Maar hoevelen weten van hun camera zo'n 8 doeltreffend gebruik te maken, dat in- 8 derdaad het gewenste resultaat wordt 5 bereikt? Vooral om diegenen van dienst 8 te zijn, die meer mee naar huis willen 8 nemen dan bewijzen van het-zijn-weg- geweest, hebben wij besloten ruimte ter 8 beschikking te stellen van de Commissie 8 ter bevordering van de Amateurfoto- grafie, die door enkele deskxindige g auteurs nuttige wenken zal laten uit- 8 delen. Het eerste in deze reeks artike- 8 len kan men aantreffen op pagina 4 van „Erbij". o Reeds nu kunnen wij meedelen, dat 8 wij ter stimulering van de kunstzinnige activiteit op fotografisch gebied van 0 onze lezers in september een wedstrijd 8 zullen uitschrijven, waarin de bestge- slaagde zomerfoto's zullen worden be- o kroond. Men behoeft niet te vrezen, dat 8 deze alleen kansen biedt aan bezitters 8 van kostbare uitrustingen, want de ft voorlichtingsartikelen zijn speciaal ber 8 doeld voor houders van eenvoudige toe- g stellen. COC>DCXXXXX>COCOCoOOOCOCOCX>CXXXXXXXXXX>C>COCOCCOOCCCOCOCXXX> MEVROUW BURGESS IN MOSKOU LONDEN (AFP) Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld dat de moeder van de indertijd naar de Sovjet-Unie gevluchte voormalige Brit se diplomaat Guy Burgess z.ch thans in Moskou bevindt. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ H o r a t i u s Als het beleid tekort schiet, wor den wetten gemaakt. (Van onze correspondent in Parijs) Door middel van een communique van hun ambassade in Parijs hebben de Tune siërs gisteren bekend gemaakt dat zij het overleg met de Fransen over hun toekom stige wederzijdse relaties hebben afge broken. Premier Bourguiba keert onmid dellijk terug naar zijn land. Sedert eind juni deze besprekingen in Parijs plechtig geopend werden, hebben zich verschillende gebeurtenissen voorgedaan, die de stem ming nogal ernstig hebben geschaad. De Tunesische radio had vorige week in een speciale uitzending over Algerije de Fran sen uitgemaakt voor alles wat lelijk is, waarop Parijs een officieel en krachtig protest deed overhandigen. Aan de andere zijde ondervindt de Franse onderhandelaar, de staatssecretaris Alain Savary, tamelijk weinig steun bij zijn collega's in de rege ring en in de Raad van de Republiek ont ving hij dezer dagen een officiële beris ping vanwege zijn politiek, die de Marok kanen en Tunesiërs te ver tegemoet zou komen. Toen eergisteren de overigens zo be daarde minister van Buitenlandse Zaken, Christian Pineau, in de National? Verga dering ook nog verklaarde, dat me4 het oog op de Algerijnse gevechtshandelingen Frankrijk ook in Tunesië en Marokko mili taire vrijheid van handelen moest behou den, deed dat voor de Tunesiërs de deur blijkbaar dicht. In hun communique wor den de „onvriendelijke verklaringen" van Pineau en de onvriendschappelijke houding van de Senaat namelijk als reden opge geven voor het afbreken der onderhande lingen. Funeste invloed Dramatisch neemt men in Parijs de situ atie niet op. Men verwacht hier, dat het overleg wel weer zal worden hervat, zo dra het humeur van Bourguiba wat zal zijn verbeterd. Het komt ons niettemin voor, dat men in officiële kringen bewust enigs zins de funeste invloed probeert te onder schatten, die de Algerijnse oorlog op het algemene klimaat van de .Frans-Noord- Afrikaanse relaties uitoefent. Het valt inderdaad te vrezen, dat Bour guiba noch de sultan van Marokko defini tief tot een accoord met de Fransen zullen willen en cok kunnen komen zolang er tegen de Algerijnen, hun broedervolk, wordt gevochten. Dat de Tunesiërs Parijs om een grote subsidie hebben gevraagd om de Algerijnse fellagha's te steunen, zo insinueren sommige Franse kranten ver andert niets aan die omstandigheid. Het gevaar is trouwens niet denkbeeldig dat Bourguiba nu andere geldbronnen zal trachten aan te boren. BRUSSEL (Belga) Het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld dat de Russische ambasadeur in België, Avilov, enige tijd geleden premier Van Acker en minister van Buitenlandse Zaken Spaak namens zijn regering heeft uitgenodigd een bezoek aan de Sovjet- Unie te brengen. Bij dit bezoek zou dan van gedachten gewisseld worden over vraagstukken waarbij België en de Sovjet-Unie belang hebben. De beide Belgische ministers hebben de uitnodiging aanvaard en er mee ingestemd in het begin van oktober 1956 naar Mos kou te reizen. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van fj zaterdagavond tot zondagavond, op- g gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse- 8 lijk een regen- of onweersbui. Hier o en daar tijdelijk mist. Overwegend g zwakke veranderlijke wind. Over het .8 algemeen iets lagere temperaturen. g 15 juli Zon op 4.40 uur. onder 20.55 uur. Maan op 14.21 uur, onder 23.52 uur. 16 juli 8 Zon op 4.41 uur. onder 20.54 uur. 8 Maan op 15.31 uur. onder uur. Maanstanden 8 14 juli 21.46 uur: eerste kwartier 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier g Hoog en laag water in I.Tmuiden g Zaterdag 14 juli 8 Hoog water: 8.08 en 20.38 uur. Laag water: 3.50 en 1611 uur. Zondag 15 juli 3 Hoog water: 9.06 en 21.34 uur. Laag water: 4.37 en 16.57 uur. R X ft Maandag 16 juli Hoog water: 10.08 en 22.40 uur. Laag water: 5.28 en 17.59 uur. Ooooocoooocx«ooooooococoDooociootx>: «OOXXXXSOOOCGOOOOOCICO VRIJ WARM WEER Een hogedrukgebied op de Noordelijke IJszee tussen Noorwegen en Groenland verplaatst zich nog maar weinig. Ook het hogedrukgebied ten zuidwesten van de Azo.ren is in de afgelopen vierentwintig uur nauwelijks van positie veranderd. Tus sen deze beide hogedrukgebieden bevindt zich een langgerekte lagedrukvore, waar in verschillende depressies voorkomen, onder andere bij de zuidpunt van Groen land, ten zuiden van Ierland en boven Noord-Frankrijk. Door de dagelijkse ver warming van het continent ontsto. d vrij dagmiddag ook boven West-Duitsland een klein lagedrukgebied je dat in het noorden en oosten van Nederland enkele onweers buiten veroorzaakte. In de komende vierentwintig uur zal de storing boven Noord-Frankrijk naar het noorden trekken, terwijl tevens verwacht mag worden, dat er boven Duitsland een nieuw lagedrukgebied zal ontstaan. Uit Frankrijk nadèrt bovendien een zwakke rug van hoge luchtdruk, door dit alles zal de wind in ons land veranderlijk blijven. Daarbij zal tijdelijk een zeewind voorkomen, hetgeen enige afkoeling zal veroorzaken, maar over het algemeen blijft het vrij warm, terwijl de kans op een regen- of onweersbui tamelijk groot blijft. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand Buitenland CL C 3 O 5 C d a c w w o" -£ "e o c Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio licht bew. half bew. half bew. motregen motregen zwaai bew geheel bew geheel hew regenbui zwaar bew zwaar bew zwaar bew nevel zwaar bew. nevel regen onweer onbewolkt zwaar bew. onbewojkt half bew. n no o o nnw windst. zw zo zw nw o o w windst. w nno o ozo w z on o 20 20 21 14 15 22 21 23 22 24 24 28 26 25 26 24 27 28 30 32 Weerstoestand binnenland Den Helder geheel bew. o 17 Ypenburg geheel bew. no 15 Vlissingen mist no 15 Eelde zwaar bew. o 16 De Bilt mist windst. 16 Twente mist windst. 18 Eindhoven zwaar bew. windst. 17 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzo 17 zS 3 0 0 1 0,5 0 0,2 0 12 5 0 0 0 0 1 10 6 0 1 0 0 8 0,1 0,1 0 0,1 9 0 0,1 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1