Nieuwe serie misdaden van „GFs" in Duitsland RANG Agenda voor Haarlem Noodkreet van Waalse Economische Raad: „Wallonië raakt ontvolkt" Olympiadezegels 1956 s7<Tr+5o uom Landbouw- en zuivelorganisaties in conflict met minister Mansholt AUTO-RADIO VAKANTIE Heringa Wuthrich H. 3. MAERTENS N.V. Bamberg eist - na aanranding van meisje - opheffing van alle Amerikaanse bases Brits wetsvoorstel voor officiële persraad „Eerst Makarios terug, dan pas praten" Cyprus antwoordt Eden: Sobere viering van 14 juli in Frankrijk APPARATENFABRIEK „LUXOR" Karelo-Finland vraagt degradatie van eigen status Dr. Van Heuven Goedhart herdacht te Genève ,Liftmaster" stort in moeras: 45 doden Verkeerd adres Westduitse socialisten tegen atoomproeven Onthulling in Djakarta Leger betrokken bij rubber-smokkelarij ZATERDAG 14 JULI 1956 Het is bepaald jammer dat wij allen niet de beschikking hebben over een lijf adviseur, zoals de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dul les, dat heeft. Dan zouden wij - wanneer die adviseur van ons althans een voor zijn taak berekend man was - nu en dan ern stig worden aangespoord onze handelingen te richten naar de overwegingen van ons persoonlijk welzijn, inplaats van overijlde en nutteloze dingen te doen, die ons grote inspanning en verlies van levensvreugde kosten. John Foster Dulles vat zijn ambt ernstig op en spant zich tot het uiterste in het zo goed mogelijk te vervullen. Doch toen bleek dat hij in de afgelopen vier iaar 450.000 kilometer had afgelegd en 38 landen met een bezoek had vereerd, werd het zijn lijf-adviseur te bar. Blijkbaar echter is het persoonlijke contact tussen adviseur en principaal in dit geval zo los jes, dat de adviseur zijn toevlucht moest nemen tot een tijdschriftartikel om zijn goede raad aan de minister te doen ken nen. Hij schreef in dit artikel, dat de ge achte minister het eens wat kalmer aan moest doen en wat meer tijd moest nemen voor rustige overpeinzingen. Ongetwijfeld heeft de minister het arti kel gelezen, misschien tussen de soep en de aardappelen tijdens het etensuur in een vliegtuig. En hij zal wellicht gedacht heb ben, dat die adviseur hem dat beter in een privé-onderhoud had kunnen vertellen dan het onder ogen van idem zoveel miljoen Amerikanen te brengen. Doch een belang rijker vraag is, of de minister heeft be- orepen welk een drastische verandering van beleid hem hier werd aangeraden. Meer tijd nemen voor rustige overpeinzin gen?! Terwijl de wereldpolitiek langs von kende radioverbindingen en bliksemsnelle luchtlijnen iedere seconde een nieuw pro bleem produceert en iedere minuut een andere gestalte krijgt? Terwijl de netelig ste vraagstukken in ijltempo worden ge boren en razendsnel hun vertakkingen leg gen van New York naar Parijs, van Lon den naar Taipeh, van Montreal naar Hel sinki? Rustige overpeinzingen, terwijl het politieke aardoppervlak borrelt van span ningen en de wereldgeschiedenis geschre ven wordt op vliegensvlugge telegrammen en wentelende telexrollen? En toch mogen wij geloven, dat het een goede raad is, die Dulles werd gegeven. Er zit een element in het tempo van het hui dige wereldbeeld, dat het kenmerk draagt van ondoordachtheid, van te snelle impro visatie en verwarrende opeenvolging. Fos ter Dulles is een belangrijk man. Hij be paalt voor een goed deel de lotgevallen der volken. Wanneer zijn praktische werk zaamheden als minister hem de gelegen heid ontnemen, rustig over de dingen na te denken om tot weloverwogen besluiten te komen, dan ligt de fout niet bij die werkzaamheden, doch bij de interpretatie ervan door degene, die ermee belast is. Rustig nadenken en zich onttrekken aan het krankzinnige tempo, dat de wereld wil opleggen, zijn twee voorwaarden voor een goede vervulling van een zo belangrijke taak. Niet de levenspraktijk maakt de men sen, doch de mensen bepalen de levens praktijk en wie zich laat meesleuren, in plaats van zich op een afstand te stellen, kan die levenspraktijk niet overzien, niet objectief beoordelen, niet in haar ware zin begrijpen en daardoor niet helpen lei- Een goede adviseur heeft deze minister. Wij kunnen gratis van zijn verstandig in zicht profiteren. Het is vakantietijd. De kilometers lokken ons - snelle reizen in beperkte tijd naar verre oorden staan ons verleidelijk voorgeschilderd. Doch waar het leven ons na de vakantie weer zal no dig hebben op de posten, waar wij geroe pen zijn, daar krijgt de vakantie steeds meer het karakter van een reactie op snel heid, tempo, vaart en oppervlakkigheid. Een vakantie van rust en overpeinzing - wie moet bij deze woorden niet denken aan een zonnige, groene oase van welda dige stilte temidden van een wervelend en oorverdovend bestaan? Welnu - wij ontmoeten elkander daar wellicht. En kijkt u vooral uit naar een grote man met een bril. Dat is Foster Dul les. J- L- ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 ZATERDAG 14 JULI Vleeshal: Tijdens tentoonstelling „Vijf eïinven toneel", vertoning der film „Jeanne d'Arc", 8.15 uur. Openluchttheater, Bloemen- daal: Concert mannenkoren uit de provincie, 8 uur. Rembrandt: „Dunja", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Carosello Napoletano", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Mijn man de test piloot", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Chaplin's kolderparade", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lucky me", 7 en 9.15 uur. Roxy: „De misdaad van kapitein Stuart", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo lang er lieve meisjes zijn", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft". 18 jaar, 7 en 9.15 u. ZONDAG 15 JULI Openluchttheater, Bloemendaal: Afrikaans negerballet „Keita Fodeba", 8.30 uur. Grote Kerk: Bijzondere kerkdienst, ds. PLugtig- heid, 7 uur. Concertgebouw: Opnamen voor Radio Luxemburg. 8 uur. Rembrandt: Zon dagmorgenvoorstelling „Het grote avontuur, alle leeft., 11 uur; „Dunja", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Carosello Napoletano", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Lido: Zon- dagmörgen voorstelling „Rose Marie", alle leeft 11 uur; „Mijn man de testpiloot", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Lucky me", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Chaplin's kolderparade" alle leeft., 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo lang er lieve meisjes zijn", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. (des morgens vakantie-programma, alle leeft., 10.30 uur). Roxy: „De misdaad van kapitein Stuart", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Zondagmorgenvoorstelling ..De mijnen van koning Salomo", alle leeft., 11 uur; „Phffft", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 u. MAANDAG 16 JULI Begijnhofkapel: Interkerkelijk comité, sa menkomst, 8 uur. Rembrandt: „Dunja", 18 'aar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Carosello }Tauo)etano", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. T '*o: „Mijn man de testpiloot". 14 jaar, 2, '15, 7 en 9.15 u"r. Minerva: „The country 'irl", 14 jaar. 8.15 uur. Frans Hals: „Chap- 'in's kolderparade", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Door dik en dun", alle :eeft„ 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: Vakantie programma, alle leeft., 10.30 uur; „Zo lang er lieve meisjes zijn", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vakantieprogramma, alle leeft., 10.30 uur. „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. BAMBERG (Un. Press) In ongeveer een maand tijds is de sympathie die vele West-Duitsers de Amerikaanse strijdkrach ten toedroegen, omgeslagen in haat of angst. Vooral de bevolking van de stad Bamberg in Beieren, waar zeer veel Ame rikanen zijn gelegerd, is hevig verontrust over de ernstige misdaden die de laatste tijd door „G.I.'s" zijn bedreven. Deze week is een 15-jarig Duits meisje door een groep Amerikaanse soldaten aangevallen en aan gerand. Haar 23-jarige vriend, een student, werd door andere soldaten vastgehouden. Andere Amerikaanse soldaten randden een achttienjarig meisje aan in het nabijgelegen Alletsried. Een 32-jarige weduwe werd in Schaffenburg door vier militairen over meesterd. Een 24-jarige moeder van drie kinderen werd te Fulda door Amerikaanse soldaten met een sjaal geworgd. De dader werd ter dood veroordeeld door een Ame rikaanse krijgsraad. Voorts werden een veerman en een meisje respectievelijk gedood en gewond nabij Wertheim. De Amerikaanse soldaten die hiervoor verantwoordelijk waren, had den zakgeld nodig.Een Amerikaan werd hiervoor ter dood veroordeeld. Op 11 juni wierp een dronken Amerikaan een hand granaat in een café in München, waardoor acht Amerikanen en zeven Duitsers wer den gewond. De dader zal spoedig terecht staan. Verder zijn er tal van aanrandingen en kleinere misdaden voorgekomen, die aan de Amerikaanse bezettingstroepen worden toegeschreven. Opheffing van Amerikaanse bases gevraagd Het gemeentebestuur van Bamberg heeft de Westduitse regering thans met klem gevraagd, alle Amerikaanse bases in het gebied van Bamberg op te heffen. Afgevaardigden van de Beierse regering en Amerikaanse autoriteiten hebben vrij dag nabij München vergaderd om een oplossing te vinden voor het ernstige vraagstuk van „de steeds slechter worden de mentaliteit van de Amerikaanse troe pen". Landspresident Wilhelm Högner eiste van de Amerikaanse autoriteiten dat zij onmiddellijk krachtige maatregelen zullen nemen om verdere misdaden te voorkomen. De Amerikaanse autoriteiten verzekerden dat „alle maatregelen die maar even moge lijk zijn, zullen worden genomen." Vandaag komt de ministerraad van Beieren bijeen om de toestand te bespre ken. Avondklok Voor de stad Heilbronn, waar de laatste tijd herhaaldelijk is gevochten tussen Ame rikanen en Duitsers, is een avondklok van kracht. Iedere Amerikaanse soldaat moet te middernacht in zijn kamp zijn. Intussen zijn de zeven Amerikaanse sol daten die worden beschuldigd van de aan randing van het vijftienjarige meisje naar een gevangenis buiten Bamberg overge bracht. Ook de Amerikaanse ambassadeur in LONDEN (AFP) De conservatieve graaf van Selborne heeft in het Britse Hogerhuis een wetsvoorstel ingediend, dat tot strekking heeft de vrijheid van de Britse pers te besnoeien. De graaf van Sel borne acht de huidige journalistenraad on voldoende en hij stelt voor een officiële persraad in het leven te roepen. De leden van deze raad zouden benoemd moeten worden door de voorzitter van de Hoge Raad en zij zouden verantwoordelijk zijn voor het uitgeven van vergunningen aan alle Britse bladen en persbureaus. Deze vergunningen zouden kunnen wor den ingetrokken naar aanleiding van een particuliiere klacht of wanneer naar de mening van deze persraad één of meer van een negental geformuleerde ethische over tredingen zou zijn begaan, zoals gebrek aan eerbied voor het koninklijk huis of opzet telijke verdraaiing van feiten. Men verwacht niet dat dit voorstel ooit in stemming gebracht zal worden. Bonn, James B. Conant, heeft zich van de toestand op de hoogte laten stellen. Hij pleegt overleg met de legerautoriteiten. Onder de maatregelen die men wil nemen, is onder meer een verbod voor soldaten om café's te bezoeken, de bossen buiten Bam berg te betreden, het plaatselijk zwembad te bezoeken en later dan 12 uur binnen te komen. NICOSIA (Reuter) De „ethnarchische raad", het dertig leden tellende hoogste gezagsorgaan van de Griekse kerk op Cy prus, heeft vrijdag bekendgemaakt, dat „niemand anders dan aartsbisschop Maka rios kan onderhandelen over de condities van een stelsel van zelfbestuur voor Cy prus, als overgangsstadium totdat het recht van zelfbeschikking is vei-kregen". Deze verklaring is de reactie op Edens mede deling, dat Engeland onmiddellijk begint aan de voorbereiding van een grondwet en van binnenlands zelfbestuur voor het eiland waarmee, zoals gemeld is, Lord Radcliffe belast werd. Door de verklaring van de ethnarchische raad schijnt Radcliffe's missie reeds tot mislukking te zijn gedoemd, tenzij de Brit ten Makarios uit zijn ballingschap halen om met Lord Radcliffe te onderhandelen. Intussen zijn de leden van de illegale verzetsorganisatie Eoka een terreurbewind in de bosrijke gebieden in het binnenland begonnen, waar Britse troepen opereren. Ongeveer tweeduizend Britse militairen zijn een grote zuiveringsactie begonnen in een gebied van duizend vierkante kilo meter in het westelijke deel van het eiland. Alle verkeer in deze streek is verboden en voor vele dorpen zal een uitgaans- verbod gelden. (Van onze correspondent in Parijs) Er zal vanavond en vannacht In Parijs en in geheel Frankrijk weinig of niet wor den gedanst ter ere van het nationale feest van de veertiende juli, op welke dag de val van de Bastille wordt herdacht, niet alleen omdat de weersvoorspellingen vanmorgen uitzonderlijk somber waren, maar bovenal omdat de regering heeft besloten van deze traditionele herdenkingsdag dit jaar vooral een manifestatie van solidariteit jegens de ongeveer vierhonderdduizend soldaten te maken, die in Algerije vechten. Om die zelfde redenen zal vandaag meer dan vroe ger het accent op de militaire revue langs de Are de Triomph en de Champs Elysées worden gelegd. Het belooft de grootste demonstratie te worden, waarvan de Fransen en over hun hoofden vooral ook de Algerijnen sedert de bevrijding getuige werden gemaakt. Tienduizend manschap pen zullen langs president Coty defileren, terwijl honderdvijftig straalvliegtuigen over hun hoofden razen. Drie mohammedaanse nationalisten, die voor hun aandeel in terroristische activi teiten zouden worden terechtgesteld, is door de Franse autoriteiten gratie ver leend. De Franse minister met standplaats Algerije, Robert Lacoste, heeft opdracht gegeven om de maatregelen tegen de mo hammedaanse ambtenaren die op 5 juli hebben gestaakt, te verzachten, zulks ter ere van de veertiende juli. De Marokkaanse minister van Buiten landse Zaken heeft het secretai'iaat-gene- raal der UNO medegedeeld, dat Marokko in aanmerking zou willen komen voor het lidmaatschap der UNO. ADVERTENTIE ventilatoren KWALITEITS transformatoren electro-motoren leveren wl] vlug én concurrerend Korte Poellaan 23 Haarlem Tel. 12305 (Van onze correspondent in Brussel) De Waalse Economische Raad heeft een alarmkreet geslaakt over de angstwekken de daling van het geboortecijfer in de Waalse provincies. De gouverneur van He negouwen, de heer Cornez, heeft verklaard, dat spoedig maatregelen moeten worden getroffen om te beletten, dat Wallonië op een ontvolkt land gaat lijken. Het gemid delde geboortecijfer van Wallonië, vijftien per duizend inwoners, is een van de laag ste van de wereld. Waarnemers verklaar den ons, dat de maatregelen, die door de „Conseil économique wallon" ter verbete ring van deze situatie worden voorgesteld, geheel zijn geïnspireerd op de Franse wet geving, welke inderdaad een radicale om mekeer in het Franse bevolkingscijfer tot gevolg heeft gehad. Maarschalk Pétain is tijdens de oorlog met een financieel pro gram voor de bevordering van de Franse geboorten begonnen en generaal De Gaulle en de latere Franse regeringen hebben deze politiek voortgezet. Het Franse be volkingscijfer is gestegen tot ongeveer 21 per duizend inwoners, wat meer dan vol doende is om het bevolkingscijfer te sta biliseren en zelfs om de bevolking te doen toenemen. In Wallonië is de toestand angstwekkend, zei de gouverneur. Maar in Vlaanderen is zij al niet veel beter, althans in de in dustrie-centra van Gent en Antwerpen. Wat Brussel betreft is de toestand zo, dat de hoofdstad van het land reeds lang zou zijn uitgestorven, indien niet ieder jaar een massa immigranten uit Vlaanderen haar zou herbevolken. De gebooi'tepolitiek in België is een na tionaal probleem. De actieve bevolking van België is bijvoorbeeld sedert 1930 met [olympische" NEDERLAND Ter gelegenheid van de Olympische Spe len zal de Nederlandse Postadministratie in het tijdvak van 27 augustus tot en met 6 oktober 1956 een sei'ie van vijf bijzon dere postzegels met toeslag uitgeven. Vier van de zegels zijn aan een afzonderlijke tak van sport gewijd, de vijfde brengt de antieke Olympische Spelen in herinnering. De opbrengst van de toeslag komt ten goede aan het Nederlands Olympische Co mité en zal worden aangewend tot be strijding van de kosten verbonden aan de uitzending van een Nederlandse afvaar diging naar Melbourne. De zegels zijn uitgevoerd in twee kleu ren. De ontwerpen voor de waarden 2 3 en 25 8 ct zijn vervaardigd door de heer Jan van Heel te 's-Gravenhage, die voor de 5 3 en 10 5 cent door de heer Harry Disberg te 's-Gravenhage en dat voor de 7 5 cent door de heer P. Wetselaar te Haarlem. Tekst en waarde-aanduidingen van de 2 3, 5 3, 10 5 en 25 8 zijn verzorgd door de heer Disberg, die van de 7 5 cent zijn van de hand van de heer Wetselaar. De druk is van Joh. Enschedé en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. De voorstellingen zijn: 2 3 ct: blauw fond waarin een zeil scheepje in wit is uitgespaard. 5 3 cent hardloopster, zwart op een effen geel fond. 7 5 cent: amphora, waarop afgebeeld hardlopende atleten; de vaas en de tekst in rood-bruin en de atleten en de waarde- aanduiddng in zwart. 10 5 cent: hockey, zwart op een effen grijs fond. 25 8 cent: waterpolospelei*, zwart op een effen groen fond. De tekst en waarde- aanduidingen van de 2 3, 5 3, 10 5 en 25 8 ct zijn of gedrukt in zwart of wit uit gespaard in het effen fond. De zegelgrootte is 24,25 bij 31,55 mm De zegels zijn tot en met 31 december 1957 ook in het verkeer met het buiten land voor de frankering geldig blijven. 200.000 personen afgenomen. De veroude ring van de bevolking vordert snel. De pen sioenlast stijgt voortdurend en moet wor den opgebracht door een steeds in aantal dalende actieve bevolking. Vorig jaar werd anderhalf miljard gulden aan pensioenen uitbetaald. De Waalse Raad stelt nu enkele drasti sche financiële maatregelen voor: verhoging van de kindex-bijslagen voor het tweede kind tot 600 frank en tot 900 frank voor het derde kind en volgende kinderen; een geboortepremie van 9000 frank of 770 'kuldéh bij'dé geboorte vah elk der éér ste drie kinderen; huwelijksleningen zouden moeten wor den ingesteld als steun voor jonge gezin nen; deze zouden de leningen niet hoeven terug te betalen, wanneer er kinderen ko men. Deze maatregelen zouden jaarlijks een financiële last meebrengen van ongeveer drie en een half miljard frank of 280 mil joen gulden. Maar op de kinderloze gezin nen en vrijgezellen zou dan een belasting worden gelegd, die ongeveer de helft van dat bedrag zou opleveren. „Wij geven er ons geen i*ekenschap van", aldus de Waal se gouverneur, „maar het gevaar van ont volking bedreigt België en de bestrijding er van is hèt essentiële probleem van Bel- gië's toekomst". MOSKOU (Un. Press) - Een verzoek van de Karelo-Finse Sovjetrepubliek.als autonoom gebied te mogen worden opgenomen in de Russische Sovjet-republiek, heeft de vraag doen rijzen, of er wellicht toch iets van waar is, dat de Sovjet-Unie voornemens zou zqn, een stuk gebied aan Finland terug te geven. Op het ogenblik is Karelo-Finland een der Sovjetrepublieken, zoals Rusland, de Oekraine enzovoort. Het is in de geschie denis nog niet voorgekomen, dat een der gelijke constitutionele republiek „rangver laging" vraagt tot een soort van admini stratieve ondei-afdeling van een Sovjet republiek. Kort geleden was er een gerucht, dat de Sovjet-Unie voornemens zou zijn een deel van het gebied, dat zij in de Fins-Russische oorlog op Finland zo moeizaam veroverde, terug te geven. Toen het bericht kwam dat Worosjilov een bezoek aan Helsinki zou brengen, gingen er reeds stemmen op, die het vermoeden uitspraken dat bij die ge legenheid de Sovjet-Unie een „gebaai"' ging maken en een deel van het veroverde wilde teruggeven. Er kwamen in die tijd ook berichten van de Fins-Russische grens, dat men daar regelmatig ontploffingen hoorde, die er wellicht op duidden, dat de Russen bezig zijn verdedigingswerken te slopen als een voorbereiding voor de teruggave. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS GENèVE (Reuter). De Economische en Sociale Raad van de UNO, die in Genève bijeen is, heeft vrijdag aangedrongen op een hernieuwde poging om het vluchte lingenprobleem op te lossen „als een plech tig huldeblijk aan de nagedachtenis van wijlen de hoge commissaris voor 'de vluch telingen, mr. dr. G. J. van Heuven Goed hart". De raad nam een resolutie aan waarin het toegewijde en onvermoeibare streven van de hoge commissaris worden herdacht. Deze motie werd aangenomen met vijftien stemmen voor en drie onthoudingen( Sov jet-Unie, Tsjechoslowakije en Zuid- Slavië). ADVERTENTIE 0 0 Waar zon is, is ook schaduw, Waar RANG is, is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz. los 32 cent per 100 gram en in rollen 17 cent. De standsorganisaties op het gebied van de landbouw en de zuivel in west-Neder land zijn het niet eens met het besluit van minister Mansholt, die voor de tweede maal (eerst in 1954 en ook nu) weigert de vrije organisaties de kwaliteitsregelingen van de boerenmelk in het westen zelf ter hand te laten nemen. Dit kwam met grote eenstemmigheid tot uiting op een te Utrecht gehouden vergadering, uitgeschre ven door de drie Utrechtse centrale land bouworganisaties, waar ook organisaties van buiten het westen aanwezig waren. Er werd besloten tot de samenstelling van een landelijke commissie, waaruit een delegatie zal worden gevormd, die zal Het hierboven afgebeelde staatsiepor tret van Koningin Wilhélmina ten tijde van de Inhuldiging (1898) door Th. Schwartze is te bezichtigen op de ten toonstelling „Uit Koninklijk Bezit" ten bate van de Ontheemden in het Cen traal Museum te Utrecht, welke expo sitie, gezien de grote belangstelling, tot 15 augustus is verlengd. FORT DIX (Reuter). Een Douglas- „liftmaster"-transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is vrijdag kort na de start van de luchtbasis Moguire, in New Jersey, neergestort waarbij 45 per sonen om het leven kwamen. Het vliegtuig vervoerde behalve tien bemanningsleden 56 passagiers, militairen met hun gezinnen, die op weg waren naar Engeland. De 21 overlevenden zijn allen gewond, waarvan verscheidene levensgevaarlijk. Onder de doden zijn twee vrouwen en twee kin deren. Het vliegtuig raakte kort na de start in een luchtzak en stortte in een moeras ongeveer vijf kilometer van het vliegveld. Het maaide zich een pad van driehonderd meter door bos en struiken doch raakte niet in brand. Daar de piloten nog geen radiocontact met het vliegveld opgenomen hadden, duurde het geruime tijd voor men zich aldaar realiseei'de dat er een ongeluk gebeurd moest zijn. De hulpverlening werd nog verder vertraagd door het onbegaan- bai*e moerasteri-ein. PARIJS (Reuter). Een groep Rus sische toeristen, die een bezoek aan Parijs brengt, is donderdagavond bij vergissing terechtgekomen op een openbare bijeen komst, die socialisten hadden belegd om protesten te laten horen tegen het op treden der Poolse autoriteiten bij de on geregeldheden te Poznan. De toeristen, die donderdag in Le Havre aankwamen, waren op weg naar een film vertoning in het centrum van Parijs. Zij gingen een verkeerde deur door en kwa men toen op de plaats waar de socialis tische bijeenkomst werd gehouden. De Rus sen, die geen woord Frans kenden, zaten verbaasd te luisteren naar de sprekers, die stuk voor stuk de Poolse opstandelingen roemden en de regering hekelden. trachten in overleg met de minister alsnog te komen tot een besluit waardoor de kwa liteitsregeling weer in privaatrechtelijke sfeer wordt ondergebracht. Wanneer dit overleg niet daartoe zou leiden, zal volgens besluit van de verga- dering de S.V.M. (Stichting Voor Melk hygiëne) een stichting van de vrije or ganisaties dit werk gaan aanvangen en zelf de kosten te dragen. Op de vei-gadering, die onder leiding stond van de voorzitter van de drie Utrechtse centrale landbouworganisaties jhr. mr. L. A. Quarles van Ufford, gaf de voorzitter van de Vereniging van Zuivel- en Melkverwerkende Bedrijven de heer G. J. Blink een historisch overzicht en een uiteenzetting van de melksituatie. Steeds is gestreefd, aldus de heer Blink, de regeling te stuwen in de richting van de privaatrechtelijke sfeer. Ongeveer drie jaar geleden is een overheidscommissie in gesteld, die onder leiding van ir. Van der Pïassche werkte aan de wettelijke regeling van betaling van kwaliteit. De commissie is met haar taak gereed gekomen en heeft rapport uitgebracht. Nu blijkt plotseling, dat de regeling naar de mening van de minister moet worden ondergebracht bij de P.B.O. Hiermede wordt het advies gevolgd van de overheidsvertegenwoordiger in het bedrijfschap-zuivel, dat de regeling in han den heeft. Het bestuur van het bedrijfschap is het niet gelukt de minister tot andere gedach ten te brengen, waardoor de vergadering van de landbouw- en zuivelorganisaties tot de bovengenoemde besluiten kwam. MÜNCHEN (AFP) Op het congres van de Westduitse Sociaal-Democratische partij te München is een motie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen „de voortzetting van proeven met waterstof- en atoombommen, welke een dreiging voor de gehele mensheid vormen". Slechts één af gevaardigde onthield zich van stemming, de rest sprak zich voor de motie uit. De Westduitse regering wordt verzocht onmiddellijk bij de grote mogendheden stappen te doen om deze op de hoogte te stellen van de „eenstemmige mening van het Duitse volk over de kernproeven". DJAKARTA (ANP) Een militaire woordvoerder in Djakarta heeft medege deeld, dat „zekere legerkringen" zijn be trokken bij de grootscheepse rubbersmok kelarij van Noord-Sumatra naar Singapore. Hij zei, dat gedurende lange tijd „zekere legerkringen" op onwettige wijze geld heb ben verzameld voor de bouw van kazernes en voor het aanschaffen van uitrusting. Sti'enge maatregelen zullen worden geno men tegen die militairen, die bij de smok kelarij zijn betrokken. Darul Islam in actie In Djakarta is bekendgemaakt, dat op standelingen van de Darul Islam een aan val hebben gedaan op Bireuen in Noord- Atjeh. Er ontstond een ware veldslag in de stad, die twee uur duurde. Het aantal ge sneuvelden is niet bekendgemaakt. Er zijn ook slachtoffers onder de bevolking. Nabij Lampisang in Atjeh kwam het eveneens tot een gevecht tussen het leger en opstan delingen. De opstandelingen trokken zich met achterlating van hun doden terug. Een militaire woordvoerder heeft mede gedeeld, dat 200 leden van de Darul Islam zich in Pidie (Atjeh) hebben overgegeven. Concessies blijven van kracht DJAKARTA (Un. Press) De Indonesi sche minister van Landbouw, prof. Suhar- di, heeft verklaard, dat de opzegging van de Unie met Nederland niet betekent, dat daarmede de „concessies" der Nederlandse plantage-ondernemingen vervallen zijn. Suhardi zeide, dat de ondernemingen, die in Nederlandse handen zijn, in bedrijf zul len mogen blijven totdat men ze stuk voor stuk getoetst zal hebben op hun belang rijkheid voor de economische ontwikkeling van het land. Hoe lang de ondernemingen onder Neder landse leiding blijven, hangt volgens de minister af van de tijd die nodig zal zijn om Indonesisch personeel op te leiden om het roer over te nemen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5