Opruiming Behang Bakker's Behang BEDRIJFSSCHOOL LEERLINGEN B FIGEE- Haarlem LAATSTE NIEUWS Amsterdamse Beurs MAANDAG 16 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD- OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 9 Bourguiba dreigt weer de wapens te zullen opnemen Als Frankrijk zijn troepen in Tunesië handhaaft Uitgeweken vliegtuig zal worden teruggezonden Eden roept Britten op tot nieuwe Battle of Britain Arbeider verongelukt Kopgroep na 70 km. voor op Voorting Vijf slachtoffers van verkeer tijdens het weekeinde Afrikanen dansen in Bloemendaal „De Princehof" bewees zijn bestaansrecht Wijk gebouw voorzag in dringende behoefte JNIogmaals Jeanne d'Arc Maarten van Russem-feest in Zaltbommel De aanleg van oliebuisleiding Noordzeekust-Roergebied Aanleg te Rotterdam goed koper dan te Wilhelmshaven Christelijke Volkspartij over de verkiezingsuitslag Egypte onderhandelt met de Nederlandse industrie Pravda doet felle aanval op minister Dulles Russen beloven inlichtingen over Zweedse diplomaat Scheepvaart Restanten tegen ONGEKEND LAGE PRIJZEN TUNIS (United Press/AFP) De pre mier van Tunis, Habib Bourguiba, heeft gedreigd, dat hij zijn volk tot het opnieuw opnemen van de wapenen zal oproepen, als Frankrijk vasthoudt aan het handhaven van Franse troepen op Tunesiscli grond gebied. In zijn wekelijkse radio-toespraak tot het Tunesische volk zei hij: „Wij zijn niet bang om te vechten en wij zullen opnieuw vechten, als dat nodig mocht blij- k(j." Hij voegde daaraan toe, dat hij de onderhandelingen met Frankrijk niet wenst te hervatten de onderhandelingen wer den vrijdag door de Tunesische delegatie afgebroken „zolang de tegenpartij van plan is om een gedeelte van het Tunesische grondgebied bezet te houden". „Wij zullen nooit toestaan, dat Tunesië als basis dient voor de Franse troepen, die ermee belast zijn om de strijd voor mens waardigheid, die onze Algerijnse broeders voeren, te onderdrukken", gaf Bourguiba te verstaan. Vele diplomaten en Tunesische leiders, onder wie Bourguiba woonden een receptie bij ter ere van Bastille-dag door de Franse ambassadeur, Roger Seydoux, gegeven, maar geen enkele Tunesische vertegen woordiger woonde een troepenparade bij in Ambilly, even buiten de stad en de Tunesische ambassadeur in Parijs weiger de ook om de parade van de veertiende juli in de hoofdstad van Frankrijk bij te wonen. Een opstandeling heeft een bom gewor pen op de markt van Robertseau, ten zuidwesten van Philippeville, waarbij zes tien doden zijn gevallen. Ook de dader kwam om het leven. Bij een vuurgevecht tussen aanhangers van twee nationalistische Marokkaanse partijen op de drukke markt van Fedala bij Casablanca zijn zondag veertig Mo hammedanen gewond. De toestand van twaalf gewonden is ernstig. De politie heeft verklaard, dat de gevechten waren begonnen toen aanhangers van de partij voor democratische onafhankelijkheid en de Istiklal-partij elkaar beschimpten. De strijd werd aanvankelijk op de vuist en met stokken uitgevochten, maar al spoedig haalde men pistolen en jachtgeweren voor de dag. Ahmed Balafrej, de Marokkaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, is uit Parijs naar Casablanca vertrokken. Hij heeft, naar hij meedeelde, een „gentleman's agreement" gesloten betreffende de Franse troepen in Marokko. Nog twee Hongaren zullen in West-Duitsland blijven INGOLSTAD (AFP/U.P.) De Ameri kaanse autoriteiten in West-Duitsland hebben besloten het Hongaarse vliegtuig, dat vrijdagavond op Westduits gebied land de, aan Hongarije terug te geven. Vier be manningsleden en vier passagiers hebben besloten naar hun land terug te keren. Het toestel wordt voor de terugreis gereed gemaakt op het vliegveld München-Riem. Nog twee passagiers willen naar Honga rije terug; zij verblijven nog in een zie kenhuis, het zijn de agent van de veilig heidsdienst en een kleermaker, die gewond werden bij het gevecht met de zes studen ten die het toestel tijdens een vlucht bo ven Hongarije „veroverden" en er mee naar West-Duitsland uitweken. Een van de studenten, Joseph Jakaby, heeft zondag de Hongaarse autoriteiten verzocht zijn 25-jarige vrouw en zijn zoon tje toestemming te verlenen naar hem toe te komen. Zijn vrouw is lid van de commu nistische partij en werkt in overheids dienst. Hij verklaarde, dat zij niet van zijn plannen om uit-te wijken op de hoogte was. Zaterdagavond hebben nog twee passa giers van het Hongaarse vliegtuig politiek asyl gevraagd. Het zijn een 33-jarige afde lingschef van een textielfabriek en zijn vriendin, een 19-jarige voorarbeidster van dezelfde fabriek. Zij waren van te voren niet op de hoogte van het ontvluchtings plan geweest, doch wilden nu van de ge legenheid gebruik maken om in het Wes ten te blijven. „Gemene aanval" De Hongaarse regering heeft in een communiqué haar verontwaardiging geuit over de gedwongen landing van het vlieg tuig. In het communiqué dat door radio Boedapest werd uitgegeven verklaarde de regering, dat de „gemene aanval diepe ver ontwaardiging van het Hongaarse publiek heeft opgewekt". MANCHESTER (Reuter) Premier Eden van Groot-Brittanië heeft zaterdag in een rede te Manchester de strijd tegen de inflatie een „nieuwe slag om Groot- Brittannië (Battle of Britain) genoemd. Maar deze keer, zei hij, kan hij niet door „de weinigen'" (hij doelde op de RAF- piloten in de laatste wereldoorlog) worden gewonnen. „Wij zijn er allemaal bij be trokken en van de uitslag hangen ons levenspeil en de toekomst van onze kinde ren af. Wij moeten de stijgende prijzen tot staan brengen. Wij moeten meer produ ceren van de kwaliteit en de prijs die de wereld vraagt. Als wij het niet doen, doen onze concurrenten het. Er is geen inter nationale welvaartsstaat". Sir Anthony zei dat hij een overschot van honderd miljoen pond sterling op de betalingsbalans voor de eerste zes maan den van dit jaar verwacht, vergeleken met een klein tekort indezelfde periode van het vorige jaar. Dit is echter nog niet vol doende. „Wjj gebruiken meer dan we ons kunnen veroorloven. Dat moeten wij goed maken door consumptiebeperking en spa- i'en. Ik verzoek u daar allen aan mee te helpen". Volgens Eden bestaat er een dodelijk ge vaar, niet vanwege onmiddellijke werk loosheid, maar van geleidelijke verarming. In een ruim van het Engelse m.s. „Alci- nous" dat in de Merwehaven te Rotterdam •ag, is zaterdagavond de 38-jarige terrein- arbeider J. Boomsma uit Vlaardingen om het leven gekomen. Hij kreeg een klap van een runnerdraad, gleed uit en kwam met de borst op de ring van een tankdeksel. De man werd onwel en zakte in elkaar. Hij werd overgebracht naar het gemeentezië- kenhuis in Vlaardingen, waar bij aankomst bleek, dat hjj was overleden. Tour de France NAVARRENX (A.N.P.) Bij de con trole te Navarrenx op 76 km van Bayonne had een groep van 15 renners, onder wie Darri-gade, Privat, Mahe, Ockers, Gaul en Laurédi een voorsprong van. 3 minuten op het peloton, dat werd aangevoerd door Fo- restier en Voorting. De 82-jarige J. V. uit Rotterdam, is bij het oversteken in zijn woonplaats aange reden door een bromfietser. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en een diepe hoofd wond. Korte tijd later is hij in het Wester ziekenhuis overleden. Het 7-jarig zoontje van de familie B. uit Doetincliem stak zonder op het verkeer te letten achter een groentewagen langs de weg over. Het knaapje is daarbij door de motorrijder H. uit Doetinchem aangereden. In de nacht van zaterdag op zondag is het aan de verwondingen overleden. In Varssel is de 52-jarige motorrijder J. H. A. J. uit Hengelo (G.) zondagmorgen vermoedelijk door de te grote snelheid uit de bocht gevlogen. De man kwam tegen een paal en overleed ter plaatse. Zijn echt genote, die op de duo zat, werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis in Zut- fen overgebracht. Op de Buitendijk te Rotterdam is zater dagmiddag een tragisch ongeval gebeurd. Mevrouw K. reed daar op de fiets met haar achtjarig dochtertje naast zich op een kin derrijwiel. Toen de autobus passeerde slip te de moeder met het noodlottig gevolg dat zij in haar val het meisje omverwierp. Het kind kwam met het hoofd onder de wielen van de bus en was op slag dood. Bij een auto-ongeval, dat te Drachtster Compagnie geschiedde is een 52-jarige vrouw uit Leeuwarden mevrouw T.-de V. om het leven gekomen. Haar man werd zeer ernstig gewond en is naar een zieken huis in Groningen vervoerd. Twee andere mannelijke inzittenden uit Drachten wer den met ernstige verwondingen in het zie kenhuis te Drachten opgenomen. De auto van het echtpaar werd bij het kruispunt FolgeralaanScheiding aangereden door de wagen van de heer S., garagehouder te De Bult, die geen voorrang verleende. De heer en mevrouw T. en hun beide passa giers, de heren J. de V. en H. de J. werden bij de botsing uit de auto geslingerd. Hun wagen werd vernield; de auto van de heer S. werd zwaar beschadigd. Van de vier inzittenden van deze laatste auto lie pen de heer S. en ds A. Z., doopsgezind pre dikant te Surhuisterveen, slechts lichte verwondingen op. Ongeveer duizend mensen waren zondag avond naar Bloemendaals Openluchttheater gekomen om het optreden van het Neger- ballet van Kéita Fodéba bij te wonen. Men kan over deze grote"toeloop naar een pro gramma, dat woensdag herhaald wordt, w^l verheugd zijn, omdat mogelijkerwijze door deze confrontatie het begrip voor een verre beschaving gewekt of versterkt wordt, al is dat een wel erg idealistische gedachte, maar men moet er zich evenzeer over verbazen dat deze vaak uitblijft, als er werkelijke schoonheid tot openbaring komt. Men herinnere zich slechts de ge ringe opkomst voor de enkele buitenge wone manifestaties van Hindóedans. Intussen is weer eens bewezen hoezeer een openluchttheater de „democratisering" van het kunstzinnige uitgaansleven kan bevorderen. En wel op twee manieren, die van elkaar afhankelijk zijn. Om te begin nen komt er een nieuw, althans breder pu bliek dan in de nog altijd veel „deftiger" aandoende schouwburgen. Dat op een waarachtig artistieke wijze aan de smaak van het algemeen is te voldoen, werd door Jean Vilar met zijn Théatre National Po pulaire ruimschoots en overtuigend bewe zen. Het ic jammer, dat onze beroepsgezel schappen nog steeds de kansen laten voor bijgaan om zich bij het zoeken naar ver nieuwing en vooral verruiming van de speelstijl door de natuurlijke omstandig heden, zoals die zich in Bloemendaal schit terend voordoen, te laten inspireren. Over het optreden door de folkloristische zangers en dansers uit equatoriaal Afrika, dat na de première in Carré al besproken werd, is weinig en zeker weinig nieuws te vertellen. Het is bij alle „show" waar schijnlijk nog in hoge mate authentiek en komt in deze omgeving, waar ook de tam tam veel prettiger op het gehoor werkt dan in een besloten theater, bijzonder goed tot zijn recht. Niettemin raakt men door het ontbreken van iedere verfijning aan deze oervormen van beweging, waarin men ge makkelijk voorstadia van enkele moderne dansen erkent, gauw uitgekeken, de rit mische bezetenheid en alle voetvariaties ten spijt. Na de pauze zag men enige staal tjes van wat men virtuositeit zou kunnen noemen. D. K. Slotkoers Openings vrijdag koersen 3-3% Nederl.'47 91% 02% 3 Nedl. 1962/64 95l/i0 94l5/i6 A. K. U 253 251 Calvé Delft 338 338 Van Gelder Zonen 248 A 249 K. N. Hoogovens. 344 345 Nederl. Ford 418 420 N. Kabelfabriek 315 317 gew.Philips Gloeil. 2P1 A 286 pref.Philips Gloeil. 176 A 176A Unilever 418 422% Wilton Fijenoord 312 313 Dordtsche Petrol. 858% 876 Konkl. Petroleum 849 866 A'dam Rubber 101 103% Holl. Amer. Lijn. 187 187 N. Scheepv. Unie 179/4 181 Phs. van Ommeren 303 303 H. V. A 11814 120 Verg. Deli Mijen. 135 Vs 135 Amsterd. Bank 236 266% Ned. Handel Mij. 202% 202% Rotterd. Bank. 210% 1 210% Twentsche Bank. 225 225% Anaconda Copper 76 77% Bethlehem Steel. 157 160 U. S. Steel 59 Vk 60% General Motors.. 47 47 Shell Union 84 A 84% Tidewater 42% 42% Het was deze week een jaar geleden, dat het nieuwe wijkgebouw voor de Glip, „De Princehof", officieel werd geopend door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. De bouw hiervan is, zoals men weet, voor het grootste gedeelte bekostigd met zeventigduizend gulden uit de opbrengst van de vermakelijkheidsbe lasting, die de „Flora 1953" voor de ge meente heeft opgeleverd. Het gebouw was door het gemeentebestuur bedoeld als een middel tot het stimuleren van het vereni gingsleven voor de bewoners van deze buurtschap, die zich voorheen in dit op zicht ietwat stiefmoederlijk bedeeld ge voelden. Ook de gemeenteraad heeft deze grieven uit de Glip kennelijk volkomen on derschreven, want in de vergadering van december 1954 hebben de leden unaniem aan de betreffende plannen van B. en W. hun goedkeuring verleend. Nu „De Princehof" dan deze week op een jaar praktijk mag terugzien, hebben wij getracht, vast te stellen, in hoeverre het gebouw reeds aan zijn bestemming heeft kunnen beantwoorden. Hierbij mag dan niet uit het oog verloren worden, dat het wijkgebouw tot nu toe meer op de toe komst dan op het heden is gericht. Zoals men weet heeft het gemeentebestuur grote plannen voor de uitbreiding van dit zuide lijk deel van Heemstede; ongeveer twee maanden geleden werd een aanvang ge maakt met de bouw van honderdveertien woningen op een terrein ten oosten van deze buurtschap, waarbij de werkzaam heden aan de straten en wegen van dit nieuwe gedeelte reeds praktisch zijn vol tooid. Daarnaast projecteerde men bij Openbare Werken nog een ander plan voor een terrein ten westen van de Glip, waar op honderdvijftig tot tweehonderd midden stands- en arbeiderswoningen zullen ver rijzen met bijbehorende winkelhuizen. In dit verband hebben wij van gezaghebbende zijde het toekomstige inwontertal van de Glip al eens op vierduizend horen taxeren. Toekomstmogelijkheden Het is duidelijk dat pas in die tijd van „De Princehof" een intensief gebruik ge maakt zal kunnen worden. Misschien dat bijvoorbeeld de Heemsteedse Kunstkring het gebouw over enige jaren als een soort dépendance kan gebruiken voor lezingen, voordrachten of cabaretvoorstellingen. Wellicht zal het gebouw ook van stimu lerende invloed zijn tot het oprichten van een toneel- of ontspanningsvereniging. Dit is tot dusver nog niet het geval ge weest. Wel hebben enige reeds bestaande Heemsteedse verenigingen hier in het af gelopen seizoen enige voorstellingen ge geven, die over het algemeen een bevredi gende belangstelling genoten. Met uitzon dering van het Heemsteeds fanfarekorps „Excelsior", dat in het kader van zijn dertigjarig jubileumfeest ook voor de be woners van de Glip een copcert in „De Princehof" organiseerde. Tot begrijpelijke teleurstelling van het bestuur meldden zich toen slechtstwee bezoekers, zodat men dit concert in arren moede maar heeft afgelast. De toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft daarentegen'meer succes gehad. Men is er in geslaagd, in de Glip een vaste kern van donateurs te werven, waardoor het deze vereniging mogelijk is geworden, haar stukken hier voortaan eveneens voor het voetlicht te brengen, dit mede doordat het gemeentebestuur een viertal décors voor „De Princehof" heeft laten vervaar digen. Verder werd het gebouw bespeeld door de toneelvereniging „Onder Ons", met werkende leden uit de Glip en Benne- broek. De buurt- en speeltuinvereniging „De Glip" gaf er een kinderfeest en een toneelavond voor haar volwassen leden. Behalve voor de vergaderingen van diverse verenigingen, voor evangelisatiediensten en voor een zondagsschool in de kleine zaal, wordt „De Princehof" ook herhaalde lijk gebruikt voor bruiloften en andere familiefeesten; waaraan in deze omgeving niet minder behoefte bestond. Zodat na dit eerste jaar de conclusie gerechtvaardigd lijkt, dat het gemeentebestuur indertijd met het stichtingsbesluit een gelukkig initiatief genomen heeft, dat door de be woners van de Glip op hoge prijs wordt gesteld. En in de toekomst zal deze waar dering ongetwijfeld nog slechts kunnen toenemen. Wegens de grote belangstelling wordt de vertoning van de prachtige film „Jeanne d'Arc" van Carl Dreyer hedenavond in het kleine theater in de Vleeshal nog één keer herhaald. De expositie „Rendez-vous der rederijkers" is intussen vermeerderd met vijf spotprenten op het liefhebberijtoneel door Honoré Daumier uit de verzameling van H. L. Prenen. Het Maarten van Rossem-museum te Zaltbommel zal d-it jaar zijn vijftigjarig be staan herdenken. In samenwerking met de V.V.V. Zaltbommel en de Streek-V.V.V. „West-Betuwe en Bommelerwaard" zal hiertoe van 23 juli tot 11 augustus een ten toonstelling in het museum worden inge richt, gewijd aan de figuur van Gelre's meest bekwame veldheer, Maarten van Rossem. In dezelfde periode zal in de grote hall van het Zaltbommelse stadhuis een ten toonstelling geopend zijn van werken van hedendaagse schilders uit de Bommeler waard, aangevuld met waardevolle doeken uit particulier bezit. In de St. Maartenskerk zal op donder dag 26 juli de Haarlemse stadsorganist Piet Kee een orgelconcert geven. De jubi leumviering wordt besloten met een grote slerrit voor automobilisten, motor-, scoo ter- en bromfietsrijders op zaterdag 4 augustus. Deze rit, die voert langs vele fraaie plekjes en langs kastelen en andere monumenten in de Bommelerwaard, wordt georganiseerd in samenwerking met de Motor- en Autoclub „De Bommelerwaard". Deelnemers aan de rit hebben toegang tot en kunnen deelnemen aan de echte „Bom- melse bruiloft", die gevierd zal worden in een der ruimten van de Zaltbommelse fruitveiling. Muziek en cabaret zullen deze bruiloft tot een groots feest maken. Nadere inlichtingen omtrent al deze toe ristische evenementen kunnen worden ver kregen bij de V.V.V.-Zaltbommel en bij het secretariaat van de Streek-V.V.V. West-Betuwe en Bommelerwaard", Markt plein 14 te Geldermalsen. Men kan zich voor deelname aan de ster- rit en aan de Bommelse bruiloft aanmelden bij N. van Dalen, Koningin Wilhelminaweg 18, Zaltbommel. HAMBURG (DPA) In kringen van de oliemaatschappijen, die willen deelnemen aan een uitvoering van het plan tot aanleg van een oliebuisleiding van de Noordzee kust naar het Roergebied en Keulen, zijn nieuwe bedenkingen gerezen tegen de keuze van Wilhelmshaven als uitgangspunt van de buislelding. Volgens de nieuwste bere keningen, die nog onderzocht moeten wor den, zou bij de aanleg van een leiding van Rotterdam naar Keulen ongeveer dertig miljoen D.M. bespaard kunnen worden. Ook zou de vrachtprijs voor het zeevervoer van liet nabije Oosten naar Rotterdam onge veer zeventig pfenning per ten goedkoper zijn. Vooral is echter van belang, dat de finan ciering van de aanleg van de buisleiding in Nederland met behulp van goedkopere kre dieten zal kunnen geschieden dan in Duits land. Ook zouden, wanneer Rotterdam als uitgansgpunt gekozen zou worden, geen staatsgelden (voor Wilhelmshaven zijn 42 miljoen D.M. toegezegd) nodig zijn. In verband daarmede achten enkele van de oliemaatschappijen, die belang hebben bij het project, het noodzakelijk de calcu latie-basis nog eens na te gaan. Vermoede lijk is een definitieve beslissing van de oliemaatschappijen over het project op de op 18 juli te houden bijeenkomst nog niet te verwachten. Naar verder te Hamburg bekend is ge worden zal aan het Noord-Oostzeekanaal bij Brunsbüttelkoog een havenbekken gebouwd worden voor de omslag van ruwe olie en eindprodukten van minerale olie. Het Duitse verkeersministerie heeft voor dit plan reeds zijn toestemming gegeven. Brunsbüttelkoog is sedert 1953 door een buisleiding verbon den met de raffinaderij van de Deutsche Erdöl A.G. te Heide, weïke raffinaderij ver der uitgebreid zal worden. Bovendien be vindt zich aldaar de bitumen-raffinaderij van de Mawag, waarvan de capaciteit even eens vergroot werd. De aan te leggen haven zal vooral dienen voor de olie-omslag van deze beide verwerkingsinstallaties. De Christelijke Volkspartij heeft zater dag te Utrecht in een landelijke vergade ring de uitslag van de verkiezingen be sproken. Uit de discussies bleek, dat de Christelijke Volkspartij het zeer betreurt, dat bijna honderdtwintigduizend pro testants christelijke kiezers bij de verkie zingen voor het eerst hun stem hebben uitgebracht op een niet-christelijke partij. Zij gaf daarvoor de volgende verklaring: 1. het merendeel van de Christenen, dat nu voor het eerst de P. v. d. A. steunde, heeft dit niet gedaan omdat men de door braakgedachte onderschreef, maar omdat men het vertrouwen in de christelijke par tijen heeft opgezegd, 2. de praktische poli tiek van de christelijke partijen en met name het niet voldoende bevorderen van de sociale gerechtigheid is de hoofdoorzaak van het gaan naar de P. v. d. A. 3. diezelfde praktische politiek heeft de ontkerstening in de hand gewerkt, waardoor bindingen met een christlijke politieke partij zijn ver broken. De vergadering was voorts van oordeel dat de ARP en de CHU niet in staat zijn de naar de P. v. d. A. gegane stemmen terug te winnen en dat dit alleen kan geschieden door een progressieve christelijke partij, die tevens de eenheid van de progressieve Christenen in haar vaandel heeft geschre ven. Zowel voor de Nederlandse machine industrie als voor de Nederlands civiele ingenieurs liggén er op het ogenbliik grote kansen in Egypte. Aldus verklaarde de lei der van een Egyptische delegatie van technici, die op het ogenblik ons land be zoekt. Deze delegatie bestaat uit de leiders van de grote bevloeiïngs-werkzaamheden in de woestijn, westelijk van de Nijldelta tussen Caïro en Alexandrië, en staat onder leiding van majoor Magdi Hassanien. Zij bezocht de Zuiderzeewerken en de fabrieken van Werkspoor en Stork. Ma joor Hassanien verklaarde dat hij zeer onder de indruk is gekomen van de per fecte produktie dezer fabrieken. Onder handelingen over eventuele leveringen aan Egypte van speciale machines, nodig voor de werkzaamheden in genoemd gebied, zijn begonnen. Dinsdag vertrekt de delegatie naar Tsje- choslowakije. Ook in Rusland, China en andere landen gaan de Egyptenaren de landaanwinningsmethoden bestuderen. PARIJS, (AFP) Het Sovjetrussische partijblad Pravda heeft de machthebbers van de Verenigde Staten aangevallen, die volgens een hoofdartikel „de gehele kapi talistische wereld willen beheersen". Na minister Dulles als de voornaamste orga nisator van anti-Russische propaganda te hebben gebrandmerkt, verklaart de Prav da: „De Amerikaanse staatslieden hebben zich meester gemaakt van fouten en onvol maaktheden uit het verleden en wel die van de verheerlijking van Stalin in de Sovjet-Unie, die op het twintigste partij congres zijn veroordeeld en sedertdien door het centrale comité hersteld. Het depar tement van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten.dat zijn diplomatieke ac tiviteit laat varen, is tot een generale staf omgevormd voor een ware propaganda campagne tegen de persoonsverheerlijking. Het doel van deze propagandacampagne is donkere schaduwen op de denkbeelden van het Marxisme en Leninisme te werpen en het vertrouwen van de werkers in de eerste socialistische macht te ondermijnen". STOCKHOLM (United Press) De Rus sische ambassadeur in Stockholm heeft de Zweedse regering doen weten, dat de Sovjet-Unie spoedig uitsluitsel zal geven over het lot van de op geheimzinnige wijze verdwenen Zweedse diplomaat Raoul Wal lenberg. Wallenberg verdween in januari 1945 in Boedapest. Wallenberg had zich daar ver dienstelijk gemaakt bij de redding van dui zenden Joden voor de nazi-terreur. Later gingen hardnekkige geruchten, dat Wal lenberg in Russische gevangenschap over leden was. Jarenlang heeft de Sovjet-Unie over zijn lot gezwegen. Ariadne, 14 te Amsterdam. Astrid Naess, 14 v. A'dam n. Mena Al Ahmadi. Aagtedijk, 15 te Suez. Aalsum, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Aardijk, 16 te Sungeigerong. Abbekerk, 15 v. Casablanca n. Bilbao. Aegis, 16 te Houston. Alblasserdijk, 14 v. Houston n. Le Havre. Aldabi, 15 te Rotterdam. Alpherat, 15 te Rio de Janeiro. Angolakust, 15 v. Freetown n. Dakar. Appingedijk, 15 te Montevideo. Arnedijk, 16 te Le Havre. Astrid Naess, 15 te Plymouth. Atje Ray S, 130 m. z.o. Nantucket V.S., 17 te Baltimore verw. Attis, 14 v. Rotterdam, 15 te Bremen. Amsteldijk, 14 v. Bremen n. Hamburg. Andijk, 14 v. Le Havre n. Antwerpen. Aagtekerk, 15 te Duinkerken. Alkaid, 16 te Recife. Astrid Naess, 15 v. Plymouth n. Port Said. Amstelland, 15 v. Amsterdam n. Rio de Janeiro. Annenkerk, 15 v. Amsterdam n. Afrika. Banlca, pass. 14 Perim n. Suez. Borneo, 13 te Amsterdam. Bawean, 16 te San Francisco. Blitar, 16 te Singapore. Bloemendael, pass. 13 Azoren n. Aruba. Boissevain, 17 te Lor Marques verw. Boschfontein, 14 te Tanga. Both, 14 te Ti. Priok, Bengalen, 16 te Londen. Banda, 16 te Damman. Caltex The Hague, 15 te Curasao. Caltex Rotterdam, 15 te Rotterdam. Coryda, 15 te Napels verw. Cradle of Liberty, 13 155 m. n. Fayal n. Mena Al Ahmadi. Cottiea, 16 te Georgetown. Delfshaven 14 v. Rotterdam, 15 160 m. z.w. Dorestad, 13 800 m. z.w. Fayal n. Maonal. Daphnis, 15 te Antwerpen. Esso Rotterdam, pass. 14 Ras Madraka n. Antw. Eendracht, 15 te Rotterdam. Erinna, 15 te Pladju. Eemland, 15 v. Buenos Aires n. Montevideo. Esso Den Haag, pass. 16 Malta n. Antwerpen. Friesland KRL, 16 te Khorramshar. Graveland, 15 v. Amsterdam n. Bremen. Garoet, 15 te Rotterdam. Gooiland, 15 te Ilheos. Guineekust, 14 t, Antwerpen. Gaasterland, 16 te Rio de Janeiro. Groote Kerk, 15 te Antwerpen. Hoogkerk. 17 te Suez verw. Hermes, 16 te Kingston. Hector, 14 80 m. n.o. Finisterre n. Amsterdam. Hydra, 13 v. Georgetown n. Puerto Ordaz. Heemskerk, 14 v. Aden n. Suez. Hera, 14 te Rotterdam. Hersilia, 15 te Morrisville. Hestia, 1b te Kingston. Hilversum, 15 v. Aden n. Bandarmashur. Ittersum, 15 180 m. n.w. Finisterre, 18 te Liver pool verw. Ilos, 15 te Amsterdam. Jagersfontein, 15 te Kaapstad. Jupiter, 14 te Malta. Karimun, 14 v. Havana n. New York. Korenia, pass. 15 Gibraltar n. Philadelphia. Korovina, pass. 15 Landsend n. Thameshaven. Kota Agocng, 16 te Tj. Priok. Krebsia, 14 v. Singapore n. Hongkong. Karimata, 13 dw. Bizerta n. Port Said. Kabylia, 15 v. Curapao n. Malta. Katelysia, pass. 15 Sabang n. Balikpapan. Khasiela, pass. 16 Gibraltar n. Abadn. Kota Inten, 15 te Valveston. Laagkerk, pass. 13 Gibraltar n. Marseille. Lutterkerk, 13 v. Bahrein n. Kuwait. Laertes, 16 te Belawan. Lindesness n. Narvik. Lekkerkerk, pass. 14 perim n. Hartapoint. Limburg, 13 v. Aden n. Port Said. Lindekerk, 15 v. Kuwait n. Bandar shapur. Loenerkerk, 15 te Antwerpen. Lombok, 14 te Vancouver. Mataram, 14 te Port said. Maaskerk, 15 te Madras. Madoera, 15 v. Tjilatjap n, Tjimani. Marisat, 14 v. Oslo n. Curapao. Marpessa, 14 v. Curapao n. Dakar. Meliskerk, 15 v. Hongkong n. Shanghai. Metula, 16 te Singapore. Moordrecht, pass. 15 Gibralt. n. Mena al Ahmadi. Murena. 16 te Miri. Mijdrecht, 14 v. Buenos Aires n. Durban. Mentor, 13 v. Paramaribo n. Curapao. Nestor, 14 te Georgetown. Notos, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Noordam, 15 t. Rotterdam. Oranje, 15 v. Belawan n. Colombo. Ommenkerk, 14 te water. Oranjefontein, 14 v. Kaapstad n. Las Palmas. Ouwerkerk, 15 te Antwerpen. Overijsel, 16 te Penang. Prins Willem van Oranje, 15 v. Plymouth naar Montreal. Pendrecht, 15 te Sidon. P G. Thulin, 15 te Portland Maine. Poelau Laut, 15 te Sungeigerong. Poseidon, pass. 14 Ouessant n. Curapao. Prins Casimir, 14 te Greenbay. Prins Maurits, 15 te Cleveland. Pygmalion, 15 ie Rotterdam. Polyphemus, pass. 15 Socotra n. Belawan. Prins Philips Willem. 15 te Montreal. Prins Willem George Frederik, pass. 14 Lands end n. Le Havre. Purfina Nederland, 15 te Bandarmashur. Peperkust, pass. 14 Kp. Lopez n. Matadi. Piancius, 14 te Surabaja. Raki, 15 v. Colombo n. Suez. Rijndam, 15 210 m. o. Kp. Race n. Cobh. Rijnland, pass. 15 Vitoria n. St. Vincent. Rondo. 15 te Tj. Priok. Ruys, 13 v.Kaapstad n. Port Elisabeth. Rijnkerk, 15 te Hongkong. Rijnland, pass. 14 Kp. Frio n. St. Vincent. Radja, 15 te Abadan. Schie, 14 te Amsterdam. Sibajak, 17 te Melbourne verw. Sliedrecht, 16 v. Port Satd n. Landsend. Stentor, 15 v. Amsterdam n. West-Indië. Sarangan, 14 100 m. w. Sabang n. Singapore. Sambas, 14 te Belawan. Schouten, 14 100 m. o. Formosa n. Shanghai. Salatiga, 15 te Manilla. Senegalkust, 14 v. Lagos te Duala. Slamat, 14 te Suez. Soestdijk, 14 v. Rotterdam, 15 te Hamburg. Sommeisdijk, pass. 15 Vlissingen n. New York. Stad Dordrecht, 15 v. Rotterdam n. Salerno. Stad Schiedam, pass. 15 Kp. St. Vincent n. R'dam. Statue of Liberty, 15 te Port Said. Sunetta, 14 v. Bombay n. Abadan. Tabinta, 16 te Amsterdam. Talisse, 16 te Port Swettenham. Trajanus, 13 130 m. n.w. Flores Az. n. Kingston. Tiberius, 14 te San Jose. Tegelberg, 15 v Hongkong n. Moji. Teiresias, 16 te Port Said. Teucer, 16 v. Djibouti n. Spez. Titus, 16 te Antwerpen. Utrecht, 16 te Beyrouth. Van Cloon, 16 te Tj. Priok. Van Noort, 15 v. Singapore n. Tj. Priok. Van Riebeeck, 14 te Makassar. Vasum, 14 bij Kreta verw. n. Mena Al Ahmadi. Waterman, 13 v. Amsterdam n. Kaapstad. Westertoren, pass. 16 Guardafui n. Rotterdam. Wieldrecht, 16 v Sidon n. Bremen. Westerdam, 16 te New York. Willem Ruys, pass. 15 Kp. St. Vincent n. P. Said. Wonogiri, 15 te Baltimore. Waal, 14 te Beyrouth. W Alton Jones, 13 650 m. w. Flores n. Mena Al Ahmadi. Waal, 14 v. Lattakia n. Limasol. Waterland, pass. 14 Kp. Frio n. Rosario. Wonorato, 15 v. Madras n. Chittagong. Wonosobo, 14 v. Port Swettenham n. Singapore. IJssel, 15 v. Rotterdam n. Lissabon. Zeeland KRL, pass. 15 Ouessant n. Holtenau. Zijpenberg, 16 v. La Coruna te IJmuiden verw. KLEINE VAART Adm. De Ruyter, 14 v. Antwerpen te Dublin. Adm. Nelson, 14 v. Kopenhagen te Uddevalla. Ahoy, 14 dw. Gjedser V.S. n. Delfzijl. Amyntas, 14 dw. Stromboli n. Catania. Adm. Courbet, 14 v. Ala te Shoreham. Arctic, verm. 14 v. Rotterdam n. Londen. Atlantis, verm. 14 v. Londen n. Rotterdam. Badzo, verm. 14 v. Rotterdam n. Londen. Bernard John, 15 v. Alexandrië te M.seille verw. Confid, pass. 14 Vlissingen n. Karlshamn. Cinderella, verm. 14 v. Rotterdam n. Duinkerken. Claes Compaen, 14 v. Bayonne te Londen verw. Cornelis Houtman. 14 v. Rotterdam n. Hamburg. Capri, 14 v. Port Talbot te Oostende verw. Draco, 14 te Hamburg n. Kopenhagen. Dina, 14 v. Middlesbro te Rotterdam. Deni, 15 verm. te Esbjerg v. Antwerpen. Diligentia. 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Duiveland, 14 v. Grangemouth te Rotterdam. Da Capo, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Ellewoutsdijk, verm. 14 v. Agadir n. Mazagarj. Erkalin, 14 v. Rostock te Huil verw. Europa, verm. 14 v. Liverpool n. Rotterdam. Flevo, 11 te Partington. Gre. pass. 14 Vlissingen n. Londen. Gezlena Henderika, 13 v. Barcelona n. Ipswich. Haaksbergen, 14 dw. Dungeness n. Southampton. Herta, 14 50 m. z.w. Hanstholm n. Rhyl. Heerengracht. 15 verm. v. Kotka te Amsterdam. Haskerland, 14 v. Rotterdam te Harlingen. Hoe Vinces, verm. 14 v. Grimsby n. Rotterdam. Ilias, 13 v. Thessaloniki n. Istanbul. Jato. 14 dw. Calais n. Casablanca. Jan Kreumer, verm. 15 te Rotterdam verw. Joost, 13 v. Antwerpen te Solvesborg. June, 13 te Abroath. Jongkind, verm. 16 v. Gotenburg n. Rotterdam. Kortenaer, 14 rede Gravelines. Kaap Falga. 13 v. Ostrand te Rundvik. Kaap St. Vincent, pass. 12 Kiel n. Abo. Kirsten, verm. 17 v. Rotterdam ip proefvaart. Leemans, 14 v. Vlaardingen n. Eiderhavn. Larix, 12 v. Rotterdam te Antwerpen. Lucas Bols 1, pass. 14 Brunsbüttel n. Amsterdam. Lijnbaansgracht, 14 verm. 's av. te Amsterdam v. Mantyluoto. Mecklenburg, 14 v. Rotterdam n. Harwich. Marcella, 14 dw. Esbjerg n. Namsos. Mascotte, 14 60 m. n.w. Blaavandshoek n. Goten burg. Mudo, 14 v. IJmuiden te Cardiff verw. Marietje Böhmer, 16 v. Bremen te A'dam verw. Mercurius H, 14 v. Rotterdam te Algiers. Mvfem, 15 v. Stockholm te Rouaan verw. Mynelis, 16 te Genua verw. v. Whitehaven. Maymere, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Niobe, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Nero, 13 v. Barcelona n. Tarragona. Notos. 14 te Amsterdam n. Hamburg. Nassauhaven, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Noorderlicht, 15/16 v. Swansea te A'dam verw. Nijenburgh, 14 v. Rotterdam te Amsterdam. Olivier van Noort. 14 v. Shoreham n. Brussel. Oceaan, 14 v. Amsterdam te Rotterdam. Polaris, pass. 14 Cromer V.S. n. Ipswich. Pax. 16 v. Karlskrona te Zwijndrecht verw. Philetas, 14 v. Zanet te Amsterdam. Pavo, 13 v. Otterbacken te Zaandam. Ponza, 13 v. Hernosand te Rotterdam. Rijnhaven. 14 v. Rouaan te Rotterdam. Santa Lucia, 14 te Rotterdam v. Goole. Spurt, 14 te Hamburg v. Goole. Schokland, 14 v. Gotenburg te Rotterdam. Spes, 14 v. Rotterdam n. Hansweert. Tom v. d. Heide, 14 te Duinkerk, v. Casablanca. Tilly, pass. 13 Brunsbüttel n. Rotterdam. Twee Gebroeders, 14 dw. eii. Juist n. Sundsvall. Viking, 14 v. Vlissingen n. Plymouth. Wegro, 14 v. Port Talbot te Amsterdam verw. Wulp, pass. 14 Skerries n. Rotterdam. Zeehaan, 14 v. Gdynia te Lubeck verw. SLEEPVAART Gele Zee, 13 v. Curapao te New Orleans. Loire,, 13 410 m. z.o. IJsland n. Reykjavik. Noordholland, 13 70 m. w. Fayal n. Rotterdam. Oceaan, 13 v. Greenock n. Cork. Poolzee, 13 dw. Lissabon n. Lagos. Rode Zee, 13 210 m. z.z.o. New Orleans naar Maracaibo. DOET UW VOORDEEL - KOOPT NU GEN. CRONJéSTRAAT 135 HAARLEM TELEFOON 11657 HOLLAND Voor de nieuwe cursus aan onze be- drijfsschool, aanvangende augustus a.s., kunnen nog geplaatst worden ter opleiding tot Metaaldraaier Machinebankwerker Constructiebankwerker Bankwerker in de Elektrotechniek Modelmaker Hiervoor komen in aanmerking leerlingen van de Ambachtsscholen en VGLO-scholen. Geboden wordt: Praktische- en theoretische opleiding voor het BEMETEL-examen; volledig loon volgens C.A.O.; winstuitkering; 2 weken vakantietoeslag, extra jeugdvakantie, welke door het bedrijf wordt verzorgd. Januari 1956 zijn al onze leerlingen voor het BEMETEL-examen geslaagd. Aanm. iedere werkdag aan het bedrijf op de afd. Perso neelszaken en op dinsdag 17 juli a.s. 's avonds van 8 tot 9.30 uur in Café-Restaurant Kennemerhof, Rijksstraatweg 360 (bij de Vergierdeweg) alsmede op donderdag 19 juli a.s. 's avonds van 8 tot 9.30 uur in Café-Restaurant Van Aken, Baan 1 (hoek Houtplein).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3