PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Luchtschip, eindelijk vertrokken, laat vele verwikkelingen achter Wereldnieuws Haags reclamebureau vordert zestig mille DE SCHOONHEID van WELGEVORMDE HANDEN Silver Stoepke De radio geeft woensdag Het weer in ons land TocU ió Uet zo 2 Nederlands beroep op UNO voor Poznan-verzetsleiders Nieuw vakantieoord van „Het Vierde Prinsenkind" Sopraan Greta Krone naar Nederland Vrouw door gas verstikt Vierduizendste zeeschip te IJmuiden binnen Zeeuwse kersenoogst door regen grotendeels mislukt Acht Fransen imiteerden hun prehistorische voorouders Ku-Klux-Klan propageert opnieuw rassenscheiding Academische examens Kweekschool zeevaart Hoofdakte Mulo Nederlander in Duitsland bij auto-ongeluk gedood Theorie van Wegener VJ DINSDAG 17 JULI 1956 Het reclame-luchtscheepje, dat de afge lopen week zo rustig en statig over ons land voer, blijkt, in schrille tegenstelling met die rust in de lucht, op de grond heel wat „deining" te hebben veroorzaakt. Na dat er reeds voor zijn komst al verwarring was over de vraag, wie het luchtschip nu het eerst naar Nederland zou halen, het Haagse publiciteitsbureau E.P.R.O. of een Duitse elixirfabriek, is er zaterdag voor een week beslag op gelegd. Omdat de Duit se fabriek zich garant stelde voor een even tuele schadevergoeding, tot een bedrag van f 5000 mocht het schip toch weer varen, maar nu heeft het Haagse publiciteitsbu reau een vordering van f 60.000 ingesteld tegen een der luchtschippers, de Duitser Kurt Selzer. Volgens de E.P.R.O.-directeur is de toe dracht zo, dat de heer Selzer, directeur van een Duits reclamebureau, hem schrif telijk het „alleenvertoningsrecht" met het luchtschip boven Nederland, België. Luxemburg en Frankrijk toezegde. Hij gaf zelfs toestemming, hierover een perscon ferentie te houden, omdat het luchtschip aanwezig zou zijn bij de opening van een nieuwe fabriek in Den Haag in augustus. Toen de directie der Duitse elixirfabriek in de dagbladen van dit. plan las, herin derde zij de heer Selzer aan het contract, dat deze met de fabriek had en dat bepaalt, dat het luchtscheepje nog anderhalf jaar alleen met de reclame voor het elixir mag vliegen. Dit contract is opgemaakt voor Europa en geldt derhalve ook voor Neder land. In allerijl werd toen de elixir-recla mevaart boven Nederland gearrangeerd, maar daarmee zag het Haagse publiciteits bureau zijn plan de eerste te zijn, die na 23 jaar weer een luchtschip boven ons land bracht in duigen vallen. Het stelde een vordering in en liet een deurwaarder beslag op het luchtschip leggen. Om de moeilijkheden van dit beslag te ontgaan, stelde de Duitse fabriek zich toen garant tot een bedrag van 5000 gulden, uit te be talen indien de vordering van E.P.R.O. op de heer Selzer zou worden toegewezen. Zo kon het luchtschip de afgelopen week toch weer varen. De E.P.R.O. handhaaft ech ter zijn vordering. De zaak zal waarschijn lijk pas in september voor de Haagse rechtbank dienen. De heer Selzer heeft inmiddels ons land donderdag verlaten. Hij is niet de eigenaar van het luchtschip. Dat is de Amerikaanse luchtschipper Charles Probst, die zichzelf met zijn luchtscheepje via het bureau van de heer Selzer aan de Duitse elixirfabriek heeft verhuurd. Een bericht, dat de heer Selzer voor een gijzeling op de vlucht zou zijn geslagen, zelfs zonder zijn hotelrekening te betalen, is niet juist. ADVERTENTIE wordt verhoogd door het dragen van een mooie ring, daar kijkt iedereen met genoegen naar. Bij ons vindt u zo'n ring, een zeer voorname keuze in iedere kleur en model. Kijkt u eens even bij De kleine zaak met de grootste keuze Gr. Houtstr. 49 - Haarlem - Tel. 20049 CCCCODOOCX»XOOXOXX>XCCCOODCCODOCCCOOOK»OCOCXX>COOCa>D HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbij'club. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Het boek van de reis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.45 Idem. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Hammondorgel en zang. 12.15 Regeringsuit zending. Landbouwkwartier: a. Betaling van varkensvlees naar kwaliteit, b. De ver zorging van schapen. 12.38 Pianotrio. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Accordeon-orkest en solist. 13.45 De wereld werd ontdekt, -auserie. 14.00 P1 ten. 15.00 Voor de jeugd (Tussen 16.00 en 17.00 Ronde van Frankrijk). 16.15 Voor de zieken. 16.45 Volksliedjes. 17.00 Platen. 17.25 Instru mentaal kwintet. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Het klimaat in de Neder lands, Antillen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.40 Ronde van Frank rijk. 18.50 Hammondtrio. 19.10 De Water wakers, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door. causerie. 20.15 Platen voor de militairen. 20 45 Ronde van Frankrijk. 20.55 Het Weder zijds Huwelijksbedrog, ^oorspel. 22.35 Gitaar recital. 2.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Lichte muizek. 9.55 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 12.00 Sopraan, fluit en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.35 Instr. septet. 12.55 Platen of actualitt "'en. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.40 Platen. 14.00 Kamerorkest en solist. 15.00 Platen. 15.40 Interscholair jeugdtoernooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en verenigings leven. 19.00 Nieuws er weerbericht. 19.10 Blokfluit en clavecimbel. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Internationaal orgelconcours Haarlem 1956. 21.20 Muzikale luisterwedstrijden. 21.40 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.55 In ternationaal orgelconcours Haarlem 1956. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 en 23.35 —24.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA'S (KRO, AVRO NTS). 17.0017.40 Voor de kinderen. 20.00 Film fragmenten. 20.35—22.00 Pedro moet han gen, blijspel. 22.15—22.30 Eurovisie: Film overzicht over de Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek 14.00 Platen. 14.30 Orkestconcert. 15.30 Pla ten. 16.02 Platen. 16.30 Idem. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zangrecital. 20.00 Hoorspel 21.30 Mannenkoor. 22.00 Nieuws. 22.15 Twee piano's. 22.55—23.00 Nieuws. Nadat het luchtschip vrijdagavond op het vliegveld Eelde moest landen is het za terdagochtend naar Ypenburg gevaren, waar het op beter weer wachtte. Tegen een uur maandagmiddag echter is het de finitief naar Duitsland vertrokken, nog al lerlei verwikkelingen in zijn kielzog ach terlatende. De organisatie „Activeringswerk Gees telijke Weerbaarheid" is voornemens een resolutie in te dienen bij de UNO. Hierin zal worden verzocht al het mogelijke te doen, teneinde een eventuele berechting van de leiders van het jongste verzet in Poznan te doen geschieden in overeenstem ming met humanitaire rechtsnormen. In de resolutie zal een beroep op de UNO worden gedaan om maatregelen te treffen, die tot onafhankelijkheid van het Poolse volk kunnen leiden. De organisatie hoopt op de instemming van vele Nederlanders. Het comité van aanbeveling is als volgt samengesteld: mr. A. J. M. van Dal, Den Haag; prof. mr. I. A. Diepenhorst, Zeist; F. Goudszwaard, Rotterdam; L. Krol, Den Haag; mr. A. D. Peiffer, Den Haag; mr. K. T. M. van Rijckevorsel, Den Haag; jhr. W. de Savornin Lohman, Arnhem; A. Stapel kamp, Utrecht. Op het bosterrein van „De Leemkule" bij Hattem is maandag het nieuwe vakantie oord van de stichting „Het Vierde Prinsen kind" officieel geopend door mevrouw C. J. A. Quarles van Ufford-baronesse van Heemstra, echtgenote van de Commis saris der Koningin in de provincie Gelder land. In dit nieuwe huis, dat in recordtijd van elf weken is gebouwd, zullen minder- valide kinderen van alle gezindten en uit alle delen van ons land een prettige va kantie kunnen doorbrengen. Reeds thans zijn er honderd Protestantse meisjes on dergebracht. Tot 1954 had de stichting „Het Vierde Prinsenkind" des zomers de beschikking over DUW-kampen, die zij tegen kostprijs kon gebruiken. Per jaar hebben ruim 2000 lichamelijk gehandicap te kinderen zo van een onbezorgde vakantie genoten, elk gedurende veertien dagen. Het vorig jaar werden de DUW-kampen ech ter ter beschikking gesteld van de Ambo nezen, zodat „Het Vierde Prinsenkind" geen eigen onderkomen meer had. Men was daarom aangewezen op particuliere kam- peercentra, die echter niet zijn ingericht op de wijze die men voor minder valide kin deren nodig acht. Het vakantie-centrum De Leemkule be hoort toe aan een verzekeringsmaatschap pij. Daar brengen jaarlijks duizenden men sen in bungalows en kampeergebouwen jaarlijks hun vakantie door. In totaal komen in ons land 12.000 kin deren in aanmerking onder auspiciën van de stichting een vakantie door te brengen. Dat betekent dat er zeker nog tien huizen zoals dat op de Voluwe nodig zijn. „Het Vierde Prinsenkind" heeft via de verzekeringsmaatschappij de beschikking over het gebouw gekregen. De Zuid-Afrikaanse sopraan Greta Kro ne zal op 19 novermer een recital geven in de kleine zaal van het Concertgebouw in Amstrdam. Dit recital volgt no haar op treden op 1 november in de Wigmorezaal in Londen. Vermoedelijk zal zij op 20 no vember in Diligentia in Den Haag ontreden. Greta Krone is een lyrische sonraan die haar opleiding begon aan de universiteit van Kaapstad, waar zij als pianiste en or- ganiste werd opgeleid. Daarna heeft zii zang gestudeerd aan de „Royal College of Music" in Londen. In Zuid-Afrika treedt zij geregeld op voor de radio. De Zuid-afrikaanse radio- omroep heeft grammofoonplaten gemaakt van de liederen, die door de universiteit van Zuid-Afrika zijn voorgeschreven voor ce muziekexamens en welke door haar werden gezongen. Greta Krone is de echt genote van prof. dr. M. W. Black, een autoriteit on het gebied van de pomologie. Hij is hoogleraar aan de Stellenbosch-El- senburg landbouwschool van de Universi teit van Stellenbosch. De politie heeft op verzoek van buren een onderzoek ingesteld in een woning aan de Jacob van Lennepstraat te Amsterdam, aangezien de 72-jarige bewoonster J. W S. reeds enige dagen niet gezien was. Boven dien hadden de buren een paar dagen ge leden op de trap een gaslucht geroken, maar hadden hieraan geen aandacht ge schonken. De bewoonster werd dood op bed aangetroffen. Zij was door gasverstikking om het leven gekomen. De „Zaanstroom", die zondagmorgen de sluis binnenliep, was het vierduizendste zeeschip, dat dit jaar in IJmuiden aan kwam. Vorig jaar kwam het vierduizendste schip op 6 augustus binnen. De hevige en langdurige regenval van zaterdag heeft ernstige schade veroorzaakt aan de kersen in Zeeland. De rassen welke rijp waren of bijna rijp en nog aan de bomen hingen zijn voor het grootste ge deelte gescheurd. De gescheurde kersen hebben slechts een beperkt afzetgebied en de prijs lag maandag op de veiling in Kapelle dan ook niet hoger dan 30 tot 40 cent per kilo. Vorige week werd voor de zelfde kersen, maar dan van goede kwali teit, nog steeds f 1,per kilo betaald. Voor de telers is dit een grote strop want voor de gescheurde kersen worden thans maar nauwelijks de plukkosten be taald. Slechts enkele rassen zijn er over gebleven waarvan men nog een redelijke kwaliteit mag verwachten. Voor het groot ste deel is de kersenoogst in Zeeland voor dit jaar in feite mislukt. Deze gang van zaken is temeer teleur stellend omdat het vorig jaar de kersen een bijzonder geringe oogst gaven en in 1954 ook geheel de oogst verregende. Steeds meer raakt hierdoor in Zeeland de kersenteelt in discrediet en het areaal wordt steeds kleiner. CARENNAC (Reuter). Acht van de tien mannen, c»e van 1 juli af getracht hebben in de grotten van Zigues in het zuidwesten "an Frankrijk te leven op de manier van hun prehistorische voor ouders, zijn zaterdagavond naar de be woonde wereld teruggekeerd. De dokters die hen onderzocht hebben, verklaarden dat zij zeer zwak waren. Hun laatste prehistorische maal bestond uit een gekookte ringslang. Hun hoofd- voedsel gedurende de tijd van afzonde ring had uit slakken en brandnetels be staan. De jongste van het gezelschap, de vijf tienjarige verkenner Frangois Sourbier, bleek de zware lichamelijke en geestelijke inspanning het beste te hebben doorstaan. Twee deelnemers hebben de proefneming voortijdig moeten staken. Volgens de mannen heeft het experiment aangetoond, dat de moderne mens onder prehistorische condities kan leven, mits hij weet welke dieren en planten met de minste inspanning het best tot voedsel kunnen worden bereid. Chapaut, de leidei van de groep, verklaarde dat de acht man nen hun ervaringen in een boek zullen vastleggen. Brandende kruisen voor huizen van leden Hooggerechtshof WASHINGTON (AFP). In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben onbeken den voor de woningen van enkele voor aanstaande Amerikaanse juristen in Wash ington kruisen opgericht c a deze in brand gestoken, bedoeld als dreigement van de Ku-Klux-Klan, het geheime genootschap tegen negers, joden, rooms-katholieken en vreemdelingen. De kruisen waren neer gezet voor de huizen van Earl Warren, de president van het Hooggerechtshof, Felix Frankfurter, die lid is van hetzelfde col lege en Simon Sobeloff, de procureur- generaal bij dit hof. Warren en Frankfur ter hebben een aandeel gehad in de beslis sing van het Hooggerechtshof, dat hand having van de rassenscheiding, bij het on derwijs in strijd met de grondwet is. Sobeloff gaf daarna de mening van de regering weer over de toepassing van deze beslissing. De politie heeft de 24-jarige student Ro nald Eugene Rowly gearresteerd, die be kend heeft tezamen met zijn vrienden de kruisen te hebben opgericht. Hij wilde ,de Amerikaanse bevolking opwekken stelling te nemen tegen de beslissing van het Hof volgens welke -assenscheiding op de scho len verboden ic". Indiase vice-president bepleit geestelijke toenadering KAMPALA (Reuter). Dr. S. Radha- krisjnan, de vice-president van India, die een reis maakt door Uganda, heeft op een openbare bijeenkomst verklaard, dat de crisis waarvoor de wereld zich geplaatst ziet, niet van intellectuele doch van geeste lijke aard is. Wij hebben, aldus dr. Radha- krisjanan, „een geweldige vooruitgang ge maakt op het gebied van wetenschap en technologie, toch zijn wij bang voor de toekomst". „Fysieke grenzen en afstanden zijn verdwenen maar de geestelijke af standen zijn er nog steeds". Volgens de vice-president kan een „militaire aanpak" geen enkel probleem tot een oplossing brengen. Daarom pleit hij voor „een soort van geestel'jke ontwikkeling, die ons onze buren doet beschouwen als niet zo veel verschillend van onszelf". ADVERTENTIE DELFT: Kandidaatsexamen voor ~~civiel- ingenieur: E. A. Bosman, Wageningen; J. J. van den Broek, Driebergen; L. M. van der Heijdt, Utrecht; T. H. van de Rijdt, Sevenum; J. G. Stelling, Groningen; J. Op den Velde, Naarden. Kandidaatsexamen voor werktuig kundig ingenieur: H. P. Diebeis, Nijmegen; A. S. J. van der Wegen, Tilburg. Kandidaats examen voor scheepsbouwkundig ingenieur: G. Graaf, Zaandam. Kandidaatsexamen voor vliegtuigbouwkundig ingenieur: J. J. Bos, Warffum; A. M. Hofman, 's-Gravènzahde; G. Y. Nieuwland, Ridderkerk; R. R. Pelsmaeker, Rijswijk (Z.H.); T. van der Velde, Voort huizen. GRONINGEN: Kandidaatsexamen rechten: mejuffrouw A. van der Wal, Almelo; N. W. van Houten, Assen; R. Krijthe, Hilversum. 's-GRAVeNHAGE: Eerste gedeelte van het notarieel ekamen: mejuffrouw W. S. Duuren- tijd, Alblasserdam; L. Jongmans, Utrecht, C. H. J. Willemse, Gilze (N.-Br.). NIJMEGEN: Kandidaatsexamen pedago giek: Liem Tik Liong, Nijmegen. Gepromo veerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte op proefschrift getiteld „Romantische boekillustratie in België": de heer J. H. M. van der Marck, geboren te Roermond. Kan didaatsexamen klassieken: pater Eg. Arnol- dussen O.P. (Nijmegen). Doctoraalexamen klassieken: A. H. M. Hüsken, Hees (bij Nij megen), G. J. J. Claessens, Nieuw Ginniken, G. J. N. de Vries, Waalwijk. Doctoraalexa men rechten: mejuffrouw V. A. M. Mes, Nij megen, P. L. Michels, Terwinselen. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Ther modynamic properties of solutions of polyvinyl acetate in toluene", de heer H. .T. L. Schuur- mans, geboren te Malang (Ind.) en thans wonen de te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „Lichaams bouw en aanpassingsmogelijkheden bij kinderen" de heer A. F. W. van Meurs, geboren en wonen de te Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „The poems of Desiderius Erasmus", de heer C. Reedijk, geboren en wonende te Rotterdam; de promotie geschiedde cum laude. Kandidaats examen godgeleerdheid: W. N. Bertram, Noord- wijk. Kandidaatsexamen psychologie: mej. J. Bussemaker, Utrecht; mej. A. Chr. Alblas, Ber gen (N.H.). mej. A. J. Scheltema, Haarlem; R. Marat, Leiden. Kandidaatsexamen klassieke taai en letterkunde: mej. A. L. Oldeman. Delft. Kandidaatsexamen sociologie: J. W. Pannekoek, Hoenderloo. Kandidaatsexamen geneeskunde II: mej. A. H. C. C. van den Bos, Rotterdam: mej. P. T. van der Lee, Oegstgeest; mej. E. M. Scha de, Wassenaar; mej. W. S. Macgillavry, Den Haag: D. G. Byrnes (U.S.A.); P. S. Heilpern (U.S.A.); J. J. Herskovits (U.S.A.); A. G. Koslin (U.S.A.); O. A. M. Langezaal, Leiden; H. van Malde, Rotterdam; B. Matricali, Den Haag; B. W. van Neerijnen, Delft; J. van der Noordaa, Leiden; J. Pols, Den Haag; M. W. J. P. Pompe, Leiden; H. M. Rosen (U.S.A.); T. Tampinongkol, Leiden; L. S. Tulman (U.S.A.); A. D. J. Verbug, Leiden: H. Th. Weiland. Oegstgeest; B. A. Wit- tich, Den Haag. Doctoraal examen geneeskunde: Th. L. Jamin, Rotterdam; mej. J. C. de Wolff, Leiden: J. Andeweg, Klaaswaal; R. W. Krever (U.S.A.); R. Geiler (U.S.A.): J. M. F. Kro'fft, Noordwijkerhout: J. E. Meilink, Wassenaar: J. A. Moschella (U.S.A.); D. L. Westbroek, Leiden. Doctoraal examen psychologie: mej. C. J. E. M. Damen, Leiden. Semi-artsexamen: mei. E. M. de Bruijn, Rotterdam: L. C. van Andel, Haarlem: S. Guss (U.S.A.): .T. T. A. M. Hendriks. Den Haag: P. H. M Strijkers. Maastricht. Artsexamen: mevr. H C. Dolberg, Leiden: mevr. S. A. Thal- heimer-Peljak, Den Haag: G. N. Bink. Leiden: W. F Hofkes, Den Haag: R. J. M. A. graaf Schimmelpenninck, Leiden; J. J. van Went, Oegstgeest. Utrecht. Doctoraal examen geneeskunde: J. van Delden, Eindhoven: P. A. de Klerk, Utrecht; mej. J. M. E. Smoor, Den Bosch (cum laude): R. Smulders, Utrecht: K. R. Brinkman, Utrecht; R. Stiveiman, Utrecht; J. A. Westerweel, Dintel- oord: L. J. van de Zande, Zlerikzee. Kandidaats examen klassieke letteren: mej. H. L. Griesing. Bussum; mej. D. de Boer, Amersfoort. Doctoraal examen klassieke letteren: P. J. Conradie, Utrecht. Kandidaatsexamen Nederlandse lette ren: mej. E. Poorter, Baarn. Kandidaatsexamen rechten: G H. H. Haesen, Maastricht: F. H. van de Linden, Vught; J. H. van de Starre, Rotter dam. Doctoraal examen sociologie: G. H. Jansen. Utrecht. Doctoraal examen rechten: J. M. de Vlorree, Driebergen: mej. J. Ph. Nikkels, Utrecht: NT. Meijer, Alphen aan de R'"in. Semi-artsexamen: H. S. Gan, Utrecht: H. Hoek. Groenekan: W. Hutter. Zeist: J. Lamour. Maastricht; C. J. M. Schraauwers, Kaatsheuvel: R. Witte. Bilthoven. Artsexamen: J. L P Bessems, Maastricht: J. Budding, Amersfoort: H. P. J. Buiting. Vught: L. M. J. Couvee. Utrecht: Chr. L. D. Kung. Utrecht: F. H. Lier, Zutohen. Doctoraal examen tandheelkunde: M. R. Beek, Amsterdam; L. T. H. Boonen. I-Ievthuizen: ,T. van de Bureh, Rot terdam: J. BiUcer. Nijmegen: M. Ellendt. Utrecht: J. G. M. de Fouw, Utrecht: mej. C. D. F. Geurs. Leerdam: C. P. Geurs, Leerdam: W. Hermeliin. Utrecht: N. F. A. M. ten Horn, Nijmesen: N H. R Klaassen. Amsterdam: F. M. A. Sehroeder. Maastricht: J. L. Terstappen. Swalmen: W. M. W. van de Tol. Breda: J. A van de Velde. Reeuwiik: P. T H. Vullinghs, Horst (L.): mej J. S. H. M. A. van de Wall. Maastricht. Doctoraal examen geneeskunde: M. Geit.z, Driebergen: mej. J. G. M. C. Rosier, Zeist. Amsterdam, Gemeente Universiteit: Bevorderd tot doctor in de politieke en sociale wetenschap pen: G. M. Dib. geboren te Ras-Maska. Liba non. Doctoraal examen aardrijkskunde (vriie studierichting): H. Sleurink (met lof), Amster- da. Artsexamen Ie gedeelte: ,T. S. Reedijk. Doc toraal examen economie: H. A. Mussert. B. Snr- phati, beiden te Amsterdam: O. G. Wevsenfeldt. Culemborg: I. Bier, Haarlem. Doctoraal examen psychologie: mej C. de Wit, mei. B. M. v. d. Zijl en mej. W. C. Pen, allen te Amsterdam. Kandidaatsexamen psvchologie: mej. T. de Vries, mej. J J. Hoenelman. mei. C. L. van het Kaar en J. G Boerlijst, allen te Amsterdam. Docto raal examen rechten: mej. A. A. Wolterbeek Muller, Amsterdam Doctoraal examen klassieke letteren: mei. J. G v. d. Lugt en J. K. Ros. beiden Amsterdam: J. Hangard, Heemstede. Kan didaatsexamen politieke en sociale wetenschap pen: mei. P. H. C. Lalleman, R. F. Getier en W H. Becking, allen te Amsterdam: met lof H. Phi- lipsen. Den 1-Iaag. Amsterdam Vrije Universiteit. Kandidaats examen psychologie: C. H. W. van Zijl, Hilver- 24. Na de dolle rit op het ledikant en de botsing tegen de dorpspomp, was de arme veldwachter danig van streek. Hij had de kracht niet meer om zich uit de spijlen en spiralen van het bed te bevrijden en bleef dus maar liggen, suffig voor zich uitstarend. Maar omdat het in dat dorpje niet de gewoonte was, dat veldwachters op bedden midden op het dorpsplein lagen, trok dit al gauw de aandacht van de bur gemeester. „Wat is dat voor een verto ning!", riep de magistraat, vertoornd toe snellend, „op dit uur nog in bed? En in het openbaar nog wel?! Schaam je! Noem je dat plichtsbetrachting?„Ikik kan het niet helpen, burgemeester", stamelde de geplaagde veldwachter. „Ik probeerde een handkar tegen te houden, die boven de maximum snelheid reed en toen „Boven de maximum snelheid?!", herhaal de de burgemeester, „een I-IANDkar?? Man, je droomt nog!" Maar het was geen droom Buiten het dorpje, joeg de hand kar met roekeloze vaart over de weg. Pan da zat er op en Knutseleer, die rolschaat sen had ondergebonden, liet zich voort trekken, terwijl hij tegelijkertijd stuurde. „Zie je?" zei hij, „dit is de enige manier om deze handkar bij te houden. Zo krijg je tenminste een sappig gangetje!" sum. Doctoraal examen paedagoglek: ds. ,T. J. Stoutjesdijk, Breda. Kandidaatsexamen genees- kunde'(tweede gedeelte): J. Bennen, I-Ieerenveen. Doctoraal examen scheikunde: J. J. Hagen, Haarlem; M. W. Tolk, P. J. Christen, G. Somsen, allen te Amsterdam. Kandidaatsexamen wis- en natuurkunde: D. Dijkstra, Haarlem; L. Blok, Rotterdam; P. Kuyper, Haarlem. Delfztil, Noorderkweekschool voor de Zeevaart „Abel Tasman": A. S. getuigschrift: W. V. Al- tena, Amsterdam; C. E. Herbig, Zeist; M. A. Holla, Venlo; R. Koning, Heemstede; J. G. A. Paalman, Meppel; P. Richters, Delfzijl; F. Robi- lotti, Beverwijk; A. W. D. v. d. Schilden, Am sterdam; J. de Vries, IJmuiden; G. IJtsma, Drachten: afgewezen vier kandidaten. B. S. ge tuigschrift: J. H. K. van Eek, H. W. H. V. Hoek, Alkmaar; J. S. Meilink, Amersfoort; A. A. J. Peters, Helmond; J. G. M. Reef, Delden; R. H. Schleffelers. Voorhout; T. Schipper, Amsterdam; W. Schmidt, Leiderdorp; R. V. Westendorp, Warnsveld (Gld.); B. F. Willems, 's Hertogen bosch. A. S. getuigschrift: R. H. Boyer, Den Haag; G. M. Schipper, Haarlem. Afgewezen geen. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. A. Beurmanjer en J. A. Blok te Amsterdam; J. A Hameka te Hoorn; mej. I. M. Ockeloen te Haarlem; H. A. A. Verwoert te Den Helder; mej. Th. A. Sigfrid te Amsterdam. Voor gedeelte A: L. Broekhuizen te Den Hel der; R. Gort te Amsterdam; P. Hellinga te Leerdam; J. T. Lootsma te Amsterdam. Voor B-gedeelte: G. Bol te Wijk aan Zee; W. Duyne te Amsterdam; G. A. A. Fleur te Hille- gom; J. Holleman te Haarlem; mej. M. E. G. Meerman te Amsterdam; mej. G. Paans te Den Helder; D. Sijpesteijn te Haarlem. Haarlem. Muziekschool van Toonkunst: de dames T. Visser en E. Beenhakker en de heer Gijs Beths Jr. slaagden voor het eerste gedeelte van het staatsexamen voor muziek (A). Voor de te Haarlem in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond gehouden Mulo-examens slaagden op 14 en 16 juli: J. J. Jongh, Haarlem (m); R. Fonteyne, Haar lem (m); D. Dikstaal, Bloemendaal (m); J. v. d. Lei, Haarlem; L. Brand, Zandvoort; G. C. Paap, Zandvoort: H. G. Kwekkeboom, Haarlem; W. A. Ephraim, Heemstede; H. J. v. d. Heuvel, Haar lem (m): J.C. Arnken, Heemstede (m); H.L. Kof- feman, G. ten Napel, beiden te IJmuiden; M. J. E. Klaver (vr.), Beverwijk; F. Bol (vr.), IJmui den; K. C. Schouten, Aalsmeer (m); A. A. van Kampen, (m) Velsen; R. H. van Kampen (m) Haarlem; J. Schuilenburg, Alkemade (m); J. Th. Musegaas (vr.) Noordwijkerhout (m); H. J. F. Parlevliet (vr.) Noordwijkerhout (m); J. P. G. v. Kampen (vr.) Santpoort (m): G. A. Kollaard(vr.) Haarlem (m); D. Wassink (vr.) Haarlem(m); A.B. ter Beeke (vr.) Haarlem: A. van Belle (vr.) Haar lem- H. Beltman (vr.) Haarlem; D. H. Vrugt Haarlem (m); C. I-Iaye (vr.) Haarlem (m); J. H. Korevaar, Haarlem (m): A. A. Kluyver (vr.) Haarlem M. J. van Koetsveld (vr.) Heemstede (m): W. Chr. F. v. d. Kuylen (vr.) Haarlemmer meer (m): Th. A. Spoor (vr.) Heemstede (m); W. Chys (vr.) Bloemendaal; L. de Boer, (vr.) Bloe mendaal: J. H. Duijzer (vr.) Velsen. L. D. Beks- voort (vr.) Haarlem (m); C. W. Bijleveld (vr.) Haarlem (m); H. L. E. Friedman (vr.) Zandvoort m; A. H. du Fossé (vr.) Haarlem (m); A. G. Rijbroek (vr.) Haarlem (m): C. Ch. Asselbergs (vr) Badhoevedorp (m): T. A. Doornbos (vr.) Haarlem (m): M. E. van Dijk (vr.) Haarlem (m): H. N. Eggink (vr.) Haarlem; J. M. A. Bouman (vr.) Haarlem. (m): met aantekening Middenstandsdiploma. naamste bepalende fac toren voor ons weer De meesTroorkomend^ windrichting is Z.W. n.|. 20%(als qemidd.v.Ned.) Wij'hebben gem.82 da gen per jaar geen zon qSs Onze hemel is gem.voor 2/3 met wolken bedekt In Ned.valt gem 72cm regen,sneeuw etc. per jaarfover tijd en plaats) Perjaai^bbênwij totaal ca 250 uren mist Sneeuwval hebben wij op gem.16dagen per jaar 8 windhozen «öafgenofriSi Bereid. Volgens het Canadese persbureau is Canada bereid deel te nemen aan een overeenkomst tussen Westerse landen om wapens naar Israel te zenden. Louis St. Laurent, de premier van Canada, heeft verklaard dat Canada geen een- zijdige stappen op dit gebied zal onder nemen. Israel heeft Canada in april om 24 Sabre straaljagers gevraagd. Hulp De regeringspartijen in Beieren heb ben er op aangedrongen, dat de politie zou worden geïnstrueerd verdere inci denten tussen Amerikaanse soldaten en de burgerbevolking te voorkomen. In een spoedresolutie, die door het parle ment werd aangenomen, vroegen zij de hulp van de politie „om het leven en de veiligheid van de Duitse burgers te beschermen". Toelating. De Franse UNO delegatie heeft op het secretariaat van de Veiligheids raad een ontwerpresolutie gedeponeerd, waarin gevraagd wordt om toelating van Marokko tot de UNO. Men verwacht dat de Veiligheidsraad de resolutie zal aanvaarden. De algemene vergadering zal dit besluit in november nog moeten bekrachtigen. Veronderstelling. Twee Cyprische weekbla den in de Griekse taal melden, dat de verbannen aartsbisschop Makarios op de Seychellen wat meer bewegingsvrij heid gekregen heeft. Een der bladen veronderstelt, dat de aartsbisschop bin nenkort naar Londen zal worden ge bracht voor overleg over een grondwet van Cyprus. Doodvonnis. Een achttienjarige Griekse Cyprioot is in Nicosia ter dood veroor deeld wegens het gooien van een gra naat naar een verblijf van de Britse mi litaire politie. In Oost-Cyprus is een vijftigjarige Grieks-Cyprische herder, die onlangs door een Griekse rechter berispt was omdat hij geen hulp had verleend aan een Brit die door verzets lieden was aangeschoten, opgehangen aan een boom dicht bij zijn huis. Amateurs. Twee radio-amateurs, een in Lepoldstad en een in New York, hebben er voor gezorgd, dat een ernstig ziek jongetje in Belgisch Kongo het medi cijn krijgt, zonder hetwelk hij niet zou kunnen blijven leven. Enkele reis. De regering van Malakka is bereid aan communisten, die naar Chi na terugkeren, een jaar lang honderd dollar per maand uit te betalen. Ook de reiskosten wQrden vergoed. De maatre gel is genomen om de communistische activiteit in Malakka te helpen vermin deren. Liberalisatie. De Britse regering heeft de door de Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking (OEES) voor geschreven liberalisatie van negentig percent van de invoer uit de andere landen der OEES ten volle aanvaard. Tot dusverre was 85 pet. van de Britse invoer geliberaliseerd. Arrestaties. Britse troepen hebben zeven tien verzetsleden gevangen genomen bij zuiveringsoperaties die dezer dagen zijn uitgevoerd in het Troodosgebergte, ten zuidwesten van Nicosia. Overval. Een bende van de Darul Islam heeft een aanval gedaan op de politie post te Tjiumbul, ongeveer veertig ki lometer ten zuidoosten van Djakarta. Drie politiemannen en een burger wer den door de opstandelingen gedood. Ongeluk. Een Dakota van de „Aerolineas Argentinas', die met veertien passagiers en een bemanning van vier leden op weg was van Buenos Aires naar Tucu- man, is boven Rio Cuarto, in de pro vincie Cordoba, in brand gevlogen en neergestort. Alle achttien inzittenden zijn om het leven gekomen. Bezoek. Premier Menzies van Australië is uit Londen in de West-Duitse bondsre publiek aangekomen voor een bezoek van vier dagen. BIELEFELD, (DPA) Bij een auto ongeluk in de omgeving van Braekwede (bij Bielefeld in Duitsland) is om het le ven gekomen W. H. F. G. graaf Van Al- denburg-Bentinck uit Druten. Het slacht offer, dat 55 jaar oud was, reisde per auto in gezelschap van zijn echtgenote en zijn moeder, die beiden levensgevaarlijk wer den gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat de auto naast de rijbaan kwam waarna hij van de berm schoot en tegen een boom botste. DE VRIJ VER gaande evenwijdigheid van de kusten van de Atlantische Oceaan, dus de oostkust van Noord- en Zuid-Amerika enerzijds en de westkusten van Europa en Afrika anderzijds, zijn het uitgangspunt geweest van de theorie die de Duitse me teoroloog en geofysicus Wegener over de drijvende kontinenten heeft opgesteld. Deze evenwijdigheid der kusten is volgens Wegener ontstaan doordat de kontinenten van elkaar zijn weggedreven, welke beweging nog steeds zou plaats vinden. Wegener, die een zeer oor spronkelijk denker ivas, stelde zich voor dat de kontinenten uit gesteenten van een lager soortelijk gewicht bestaan en wel voornamelijk silicium en aluminium, welk materiaal hij als sial aanduidde. Dit sial zou drijven in gesteente van hoger soortelijk gewicht, aangeduid met sima, omdat de bestanddelen hiervan overwe gend silicium en magnesium zoxiden zijn. De vastelanden zouden in dit sima dus als het ware drijven gelijk ijsschoten in het water en uit deze vereenvoudigdevoor stelling werd de theorie der drijvende vastelanden opgebouwd. Reeds lang is bekend, dat Zuid-Amerika, Afrika, Voor-Indië, Australië en het land van de Zuidpool geologische overeenkom sten vertonen, die de grote Oostenrijkse geoloog Suess tot de opvatting hebben ge bracht dat in vroeger tijden ten zuiden van de evenaar een reusachtig vasteland moet hebben bestaan, waarvan de zojuist genoemde gebieden de overblijfselen zou den zijn. Wegener ging nog een stapje ver der door te betogen dat Zuid-Amerika, Afrika, Voor-Indië, Australië en Antarc tica vroeger aan elkaar grensden, maar in de loop der geologische tijdperken uit el kaar gedreven zijn. Ook thans nog zou Groenland zich van Europa verwijderen met een snelheid van 36 m. per jaar en de afstand tussen Zuid-Afrika en Mada gaskar zou 9 m. per jaar toenemen. Een ieder kan zich indenken, dat het drijven der vastelanden een plezierig on- derwerp vormde voor populariserende schrijvers die gingen uit rekenen dat de afstand van New York naar Cherbourg dagelijks met 1 mm. toe neemt en dat de pyramide van Cheops 4 km. naar het zuiden is afgezakt sinds de bouwers er de laatste hand aan legden. Anderen wisten te vertellen dat Odysseus, indien hij in onze tijd zijn zwerftocht zou aanvangen, tot de ontdekking zou komen dat de Zui len van Hercules driemaal zo ver uit el kaar staan als in de tijd der Griekse sagen, dat hij vergeefs zou uitzien naar Charyb- dis en dat ook de Straat van Messina l!3 aan breedte heeft gewonnen sedert de oudheid. En een van de laatste snufjes op dit gebied vertelt ons dat de Amerikanen die in de tweede wereldoorlog het benarde Europa te hulp snelden, dit keer 10 m. verder moesten varen eer zij voet aan wal konden zetten dan in 1917. U ziet, een plezierig terrein voor journalistieke we tenswaardigheden. Waarbij we niet moeten vergeten dat geologen in het algemeen thans veel min der geestdriftig zijn voor de theorie van Wegener dan in de dertiger jaren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2