Haarlems Speeltuinverbond zorgt weer voor vertier in de vakantie Arbeider moet meer bij gemeenschap der onderneming worden betrokken Sport, spel, excursies en demonstraties Algemene vergadering van het CNV Amsterdamse Beurs 9 Vijftig krantenjongens uit de V.S. naar Nederland Verzekeringsgelden niet afgedragen Sjepilov wil akkoord over verbod van atoomproeven Conclusie tot vrijspraak van Eindhovense opperman Automatisering produktie een klemmend probleem Kerkelijk Nieuws W ere ld karn pioenschappen KNHB behoeft zich geen zorgen te maken Poolse regering kondigt „slag om het brood" aan Britse bemiddelaar zou uit Jordanië moeten vertrekken Invloed van staalstaking is nauwelijks merkbaar Veertig doden in Japan bij ernstige overstromingen Oostduits-Sovjetrussisch overleg in Moskou Huis te huur tureluur Haarlemse melkhandelaren gaan 22 juli met vakantie Karelisch-Finse republiek in Sovjetrepubliek opgenomen Scheepvaart DINSDAG 17 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MET HET INZETTEN VAN de grote vakantie zien tal van ouders zich weer voor het probleem geplaatst hoe zij hun kinderen gedurende deze periode van „zalig nietsdoen" op een verantwoorde en tevens plezierige wijze kunnen bezig houden. De vakantiecommissie van het Haarlems Speeltuinverbond staat echter klaar om deze ouderlijke zorgen aanmerkelijk te verlichten, daar zij ook dit jaar de organi satie op zich heeft genomen van die aaneenschakeling van sport- en speldagen, excursies, kermissen, demonstraties enz., die onder de naam van „Vakantiespelen" in de loop der jaren een goede klank in Haarlem hebben gekregen. Vele duizenden kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 14 jaar zullen in de periode van 23 juli tot 17 augustus onder leiding van talloze leidsters en leiders hun vreugde aan deze vakantiespelen, die dit jaar voor de negende keer worden gehouden, kunnen be leven. Het behoeft geen betoog dat de organisatie van een dergelijk massaal kinder festijn een enorme voorbereiding heeft gevraagd. Wij hebben dan ook grote waar dering voor de wijze, waarop de vakantiecommissie van het Haarlems Speeltuin verbond, bestaande uit de heren J. Martens en C. Heugens en mevrouw C. Gaart- man-Mulder, er ook dit keer in is geslaagd voor elk van de bij het Haarlems Speeltuin Verbond aangesloten speeltuinen een aantrekkelijk programma samen te stellen. Daarnaast is voor de speeltuinen voldoende mogelijkheid open gelaten om een of meer dagen naar eigen goeddunken in te delen. op het terrein van „Het Vondelkwartier" De vakantiespelen zullen op maandag 23 juli om 11 uur v.m. feestelijk worden ge opend tijdens een grote bijeenkomst op het gemeentelijk sportterrein aan de Kle verlaan waarbij alle afdelingen van het Haarlems Speeltuinverbond vertegen woordigd zullen zijn. Vooraf vindt er een stertocht plaats waarbij de kinderen van die afdelingen van hun speeltuin naar de Kleverlaan zullen opmarcheren. De deel nemers aan deze stertocht zullen evenals vorig jaar een herinneringsmedaille ont vangen. De opening der vakantiespelen zal sym bolisch geschieden door het oplaten van ballonnen waaraan kaartjes bevestigd zijn met de naam van de deelnemende speel tuin. 's Middags zal deze openingsdag wor den besloten met een voorstelling van het bekende kindercircus „Lambertha", dat speciaal voor deze gelegenheid een geheel nieuw programma heeft samengesteld. Het zou uiteraard te ver voeren wanneer wij het gehele verdere programma van de vakantiespelen aan een beschouwing zou den onderwerpen. Een aantal „hoogtij dagen" willen wij hier echter wel ver melden: Donderdag 26 juli: Familiedag bij „Flo ra" aan de Van Oosten de Bruynstraat. De gasten zijn „Klarenhof", „Centrum" en „Jeugdland". Dinsdag 31 juli: Familiedag bij „Buiten rust" aan de Van Zompelstraat. De gasten zijn „W.I.K„De Glasblazers" en „Het Oosterkwartier". Donderdag 2 augustus: Familiedag bij ^Weltevreden" aan de Spaarndammerweg. Op bezoek zijn „D.V.S.", „V.Z.O.D.", „Te Zaanen" en „Frans Hals". Woensdag 8 augustus: Dansspelen en Volksdansen op het E.D.O.-terrein in Haar lem-Noord. Donderdag 9 augustus: Familiedag bij „Nieuw Leven" in Spaarndam. De gast is „Het Vondelkwartier". Vrijdag 10 augustus: Zwemfeest in de zweminrichting aan de Houtvaart. Opvoe ring van een pantomime. Maandag 13 augustus: Rolschaatswed- strijden om fraaie prijzen op de speeltuin. „Klarenhof" aan het Brouwersplein. Dinsdag 14 augustus: Sport- en Spel- dag op het E.D.O.-terrein in Haarlem- Noord, waaraan alle speeltuinen deelne men. Woensdag 15 augustus: Voetbalfinale om het kampioenschap van de vakantiespelen Vijftig Amerikaanse krantenjongens, in leeftijd variërend van dertien tot achttien jaar en afkomstig uit verscheidene delen van de Verenigde Staten, zullen op 25 juli uit New York per vliegtuig via Amsterdam naar Stockholm vliegen, waar zij tot 7 augustus de gasten zijn van de Zweedse Kamer van Koophandel en van de toeris tenorganisaties. Op 7 en 8 augustus zullen deze „junior diplomaten", zoals zij in Amerika worden genoemd, een bezoek brengen aan Neder land. Deze jongens zijn de winnaars van een prijsvraag waaraan-enige duizenden kran tenjongens hebben deelgenomen, en voor het merendeel scholieren die in hun vrije tijd kranten bezorgen of verkopen in de hun toegewezen wijken. Zij zullen op 7 augustus door de burge meester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Aily op het stadhuis worden ontvangen. Voorts brengen zij een bezoek aan het Rijksmuseum en maken ze een boottocht door de Amsterdamse grachten. Op 8 augustus zullen bezoeken worden gebracht aan de bloemenveiling in Aals meer, aan Monnikendam en Volendam. 's Avonds gaan de jongens weer terug naar New York. Tegen de 47-jarige agent-incasseerder A. G. van de V. uit Vlaardingen is voor de Rotterdamse rechtbank tien maanden ge vangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Van 1953 tot 1955 zou hij steeds bedragen, die hij bij verzegeling van de vrijwillige ouderdomsverzekering moest innen, niet aan de Raad van Arbeid hebben afgedra gen. Deze bedragen waren opgelopen tot ongeveer f 2800. De raadsvrouwe mej. mr. L. Coelingh zei, dat het werk van haar cliënt het zitten in café's en het borreltjes aanbieden met zich mee had gebracht. Hij moest ook wel verzekeringen afsluiten. „Door zijn werk werd hij gesteund in zijn zwakke zijde", aldus de raadsvrouwe. De uitspraak is za terdag- Hoge Raad aan de Vergierdeweg. In de pauze: Volks dansen.. Donderdag 16 augustus: Rolschaatswed- strijden om fraaie prijzen bij „Weltevre den" aan de Spaarndamseweg. Vrijdag 17 augustus: Groot sluitingsfeest op het E.D.O.-terrein in Haarlem-Noord. Optreden van een kindercircus met mede werking van artiesten en clowns uit de cir cussen Mullen-s en Strassburger. Zoals men ziet een programma, waaraan de kinderen zeer zeker hun hart kunnen ophalen. Maar behalve aan sport, spelen en vermakelijkheden wordt in ruime mate aandacht geschonken aan hetgeen Haarlem en omgeving aan kultuurbezit heeft te "bie den. Zo staan onder meer op het program ma excursies naar het Frans Halsmuseum en het Teylermuseum. de gemeentelijke kweektuinen en worden fiets-trips gemaakt naar het duingebied van de Amsterdamse Waterleiding en de Ruïne van Brederode. MOSKOU, (Reuter) De Russische mi nister van Buitenlandse Zaken Sjepilov heeft er op een gemeenschappelijke slot bijeenkomst van het Russisch parlement bij de Verenigde Staten en Groot-Brittan nië op aangedrongen met de Sovjet-Unie besprekingen te beginnen over het staken van de proeven met kernwapens. De Sov jet-Unie wil onmiddellijk met de conferen tie beginnen. Men zou volgens hem op een van de drie volgende manieren te werk kunnen gaan: 1) Een overeenkomst in UNO verband. 2) een drieledige overeen komst, waartoe andere landen later kun nen toetreden, of 3) de 3 regeringen ver klaren afzonderlijk, dat zij zich van de proeven met kernwapens zullen onthouden. Elk van de dirie mogelijkheden is voor de 'Sovjet-Unie aanvaardbaar. Volgens Sjepilov is het „volkomen dui delijk", dat de Verenigde Staten weigeren in te stemmen met een verbod op het ne men van atoomproeven. Het Britse stand punt verschilt, volgens Sjepilov slechts weinig van het Amerikaanse. Het Britse voorstel voor een bepérking van de atoomproeven zou slechts aanvaardbaar zijn in samenwerking met een algemene ontwapeningsovereenkomst, die nog veine toekomst is. WASHINGTON. De eerste reacties in Washington op het voorstel van Sjepilov is, dat het geen enkel nieuw element bevat dat hoop op een accoord rechtvaardigt. Men wijst er in deze kringen op, dat de Amerikaanse afgevaardigde bij de UNO, Wadsworth, de vorige week een soortge lijk voorstel als dat van Sjepilov, dat de Indiase afgevaardigde Krisjna Menon in de ontwapeningscommissie van de UNO deed, verwierp. De Britse onder-staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken Dodds-Parker heeft in het Briitse Lagerhuis namens de regering ver klaard, dat Groot-Brittannië overweegt aan de grote mogendheden voor te stellen de kwestie van beperking van de proeven met waterstofbommen gescheiden van de gewone ontwapeningsbesprekingen te be handelen. De voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer M. Ruppert, heeft vanmorgen tijdens de opening van de 28ste algemene vergadering van het CNV gewezen op de eigenlijke sociale problematiek waarmee het CNV thans wordt ge confronteerd. Steeds meer wordt gepoogd, zei de heer Ruppert, eerst vast te stellen wat er zakelijk in het menselijke gemeenschapsleven moet geschieden, en als dat gebeurd is, dan mag ieder dat standpunt naar verkiezing levensbeschouwelijk fun deren; men is bezig de dingen om te keren. De spreker vroeg zich af wat ervan op de duur terecht zal komen als de arbeider niets anders heeft te doen dan bevelen te volgen en geen medeverantwoordelijkheid en medezeggenschap krijgt in de onder neming. Wie, zo zei de heer Ruppert, zal op de duur de bezitter worden van de enorme kapitalen, die in de ondernemingen geïnvesteerd worden. En, zo vervolgde hij, is het inderdaad rechtvaardig, dat de arbeiders een loon ontvangen en dat de £<andeelhouders een dividend ontvangen doen daarenboven eigenaar worden van d-3 steeds grotere kapitalen, die uit de winst in de ondernemingen worden geïnvesteerd. Deze winst is niet alleen door het kapitaal maar door samenwerking van kap'itaa' en arbeid verkregen. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad mr. P. 'sJacob heeft conclusie genomen in de zaak tegen de 33-jarige opperman M. J. van der V. uit Eindhoven, die door het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch tot twaalf jaar gevangenisstraf was veroordeeld we gens doodslag op zijn echtgenote. De ad vocaat-generaal concludeerde tot verwer ping van het beroep. De Hoge Raad zal dinsdag 24 juli arrest wijzen. Er zijn er, aldus de heer Ruppert, die als remedie voorstellen om aan alle werk nemers een gelijk loon op basis van hun prestatie te geven ongeacht het rende ment van de onderneming, de winst die overblijft, na totstandbrenging van de no dige investeringen, zoveel mogelijk af te romen en in de staatskas of in een ander gemeenschappelijk fonds te storten, terwijl tenslotte de eigendommen van de onder nemingen zoveel mogelijk gebracht kun nen worden bij de gemeenschap waarvoor de staat als representant optreedt. Als christelijke vakbeweging dienen wij ons met nadruk tegen deze ideeën te keren, aldus de heer Ruppert, die van mening is, dat ze de oplossing van het sociale vraag stuk eerder remmen dan. bevorderen. So cialisatie lost het eigenlijke sociale vraag stuk niet op Het CNV meent, dat men van de onder neming zelve een gemeenschap dient te maken. Daartoe is volgens de heer Rup pert onder meer een herziening van de rechtsvorm der onderneming geboden, in die zin, dat de onderneming ook wat haar rechtsvorm betreft een orgaan van samen werking wordt tussen werknemers en ka pitaalverschaffers onder leiding van de gene, die de ondernemersfunctie uitoefent. Dan zullen de werknemers, aldus de heer Ruppert, ook formeel mede verant woordelijk worden voor de gang van zaken in de onderneming. De ondernemer zal voorts verantwoording voor zijn beleid schuldig zijn, niet alleen tegenover zijn verstrekkers van kapitaal, maar ook jegens zijn arbeiders-medewerkers. Een derde consequentie is, dat de kapitalen die na uitbetaling van redelijke lonen en dividen den in de onderneming geïnvesteerd wor den, niet automatisch eigendom van de aandeelhouders worden. De eigendom van de aandeelhouders heeft betrekking op het door hen in de onderneming geïnvesteerde kapitaal. Maar, zo vroeg de heer Ruppert zich af, is de vermeerdering van kapitaal, tot stand gekomen door de samenwerking van het aandelenkapitaal en het personeel, het uit sluitend eigendom van een der produktie- factoren of van de onderneming als geheel. Deze vraag klemt en wordt bij automati sering der produktie nog klemmender, al dus de heer Ruppert. Het kan, volgens hem, wel eens zijn, dat een correctie op de huidige toestand een stimulans zal vormen voor opvoering der noodzakelijke investering. De heer Ruppert wees er voorts op, dat deze gedaclitenwereld het CNV ook ge bracht heeft tot het pleidooi voor een meer bedrijfstaksgewijze en ondernemingsge wijze loonvorming. Men heeft, aldus de heer Ruppert, die gedachte de titel van differentiatie gegeven, waartegen hij geen bezwaar heeft, mits men maar goed ziet, dat het scheppen van verschillen in de loonvorming voor het CNV geen doel op Geref. Gemeenten Examens Bij het toelatingsexamen voor de Theologische School te Rotterdam zijn van de zeven kandidaten, die zich hadden aangemeld er slechts 2 toegelaten. zichzelf is. Het doel is, dat de arbeider in sterker mate dan thans het geval is bij de ondernemingsgemeenschap wordt betrok ken. In dit verband betreurde de heer Rup pert het, dat van regeringszijde tot de vak beweging het verwijt wordt gericht, dat overal zes percent wordt gevraagd. Be drijfstaksgewijze loonvorming betekent in de eerste plaats, dat wij ons een beeld moeten vormen van de werkgelegenheid (vooral ook op langere termijn gezien), van de rentabiliteit en van de produktivi- teit in de eigen bedrijfstak. Hij vroeg zich af of dit ook inderdaad wordt gedaan. Als onderneming en bedrijfstak metterdaad ook onze onderneming en onze bedrijfs tak zijn, aldus de spreker, dan kan ons beleid onmogelijk zijn: zes percent vragen en als het niet kan moet de ondernemer die onmogelijkheid maar aantonen. De be wijslast ligt dan volgens de heer Ruppert niet bij een van beiden, maar bij beiden. Over de Ouderdomsverzekering, die op 1 januari in werking treedt, zei de heer Ruppert, dat deze nog geen definitieve op lossing voor de ouderdomsvoorziening biedt. Er wordt slechts een bodempensioen verstrekt waar iets op gebouwd moet wor den. Hij wees op het plan van de drie vakcentralen voor het wettelijk verplicht stellen van bedrijfspensioenfondsen. Deze zaak noemde hij na de totstandkoming van de Ouderdomsverzekeringswet nog even urgent als daarvoor. Sprekende tenslotte over het karakter der christelijke vakbeweging zeide de heer Ruppert, dat de christelijke sociale be weging van vele zijden wordt aangevallen en niet in de laatste plaats ook van kerke lijke zijde. Maar, zo zeide hij, het kon ech ter wel eens zijn dat de belangrijkste drei ging niet van buiten maar van binnen komt, doordat wij ons werk als een zake lijke aangelegenheid zijn gaan beschouwen. Vakbeweging'swerk is zakelijk werk, maar christelijk vakbewegingswerk is de poging om door middel van zakelijk werk, God te dienen. Nederland behoeft zich geen zorgen te ma ken over de reis- en verblijfkosten voor deelneming aan de wedstrijden om het we reldkampioenschap honkbal, dat in septem ber «n Milwaukee wordt gehouden. Dit ver klaarde de voorzitter van het „National Baseball Congres" te Wichita naar aanleiding van de mededelingen van de voorzitter van de Nederlandse Honkbalbond, de heer D. Beets, dat de Nederlandse ploeg, die het Europees kampioenschap behaalde, er welis waar bijzonde*- veel prijs op stelt aan de wereldkampioenschappen deel te nemen, maar dat hij nog niet wist of de daarvoor benodigde gelden bijeen gebracht konden worden. De Amerikaanse president wees er op dat alle kosten voor de reis, en het verblijf van de ploegen die zich geklasseerd hebben voor het „Global Tournament" voor rekening zijn van de organisatoren. Het „Global Tourna ment" is het toernooi om het wereldkam pioenschap voor amateurs, waarin de kam- pioensploegen van Europa, Japan, Hawai, Canada, Porto-Rico. Mexico, Columbia en de Verenigde Staten tegen elkaar zullen uit komen. WARSCHAU (Reuter). - De Poolse mi nister van de Staatsboerderijen, Mieczy- slaw Moczar, heeft een beroep gedaan op het volk om „de slag om het brood" te winnen. Moczar schreef in het communis tische partijblad „Tribuna Ludu" dat, hoe wel er ongeveer dertigduizend losse land arbeiders meer zijn dan het vorig jaar, de arbeidskracht nog steeds onvoldoende is. Hij richtte zijn oproep tot de gezinnen van landarbeiders, stedelingen, studenten, kin deren en militairen. Hij beloofde behoor lijke lonen en hoge premies. Antoni Kuligowski, de minister van Landbouw, waarschuwde in hetzelfde blad de ambtenaren. Deze mogen de landarbei ders tijdens de oogst niet lastig vallen met eisen om „rapporten uit te brengen en niet-noodzakelijke conferentie bij te wo nen". De Poolse onder-minister van Land bouw heeft tegenover een vertegenwoor diger van Reuter verklaard, dat Polen op nieuw veel graan uit Rusland en „de Westerse kapitalistische landen" zal moe ten invoeren. De graangebieden zijn kleiner geworden en de landelijke bevolking is afgenomen tengevolge van de trek naar de steden, zo verklaarde hij. Volgens hem bestaat er in Polen bovendien een tekort aan mechani sche landbouwwerktuigen. LONDEN (Reuter). Volgens radio- Cairo zou Sir Alec Kirkbride, de voor malige Britse ambassadeur in Jordanië die thans als onofficiële bemiddelaar in de crisis in de betrekkingen tussen Groot- Brittannië en Jordanië, als een gevolg van het ontslag van Glubb Pasja als opper bevelhebber van het (Jordaanse) Arabische legioen, optreedt, Jordanië moeten ver laten. De Jordaanse regering zou hem hebben meegedeeld, dat hij „persona non grata" was. Sir Alec zou Amman morgen verlaten. Radio-Cairo haalde een bericht uit Am man .aan, waarin werd gezegd, dat „be voegde autoriteiten" in Jordanië hadden aanbevolen, Sir Alec te verzoeken het land te verlaten. Het radio-station noemde geen reden hiervoor en gaf ook geen commen taar. Sir Alec is dertig jaar in Jordanië werk zaam geweest. Hij was de voornaamste ontwerper van het in 1948 gesloten defen sieverdrag tussen Groot-Brittannië en Jor danië. Van de Jordaanse koninklijke fa milie is hij een goede vriend. NEW YORK (Reuter). Zondag is de derde week van de staking in de Ameri kaanse staalindustrie begonnen zonder dat een regeling in zicht is. Er staken onge veer 650.000 arbeiders en ruim honderd duizend arbeiders in van de staalindustrie afhankelijke industrieën zijn ontslagen. „Business Week" schrijft, dat staalplaat op een „grijze markt" wordt aangeboden tegen het drievoudige van de fabrieksprijs te Pittsburgh. Amerikaanse regeringsambtenaren ver klaarden zaterdag niet verontrust te zijn ten aanzien van de algemene economische invloed van de staking. Donderdag ver klaarde de Amerikaanse minister van Handel, dat er van invloed van de staking nauwelijks iets merkbaar was. Naar ver luidt zijn regeringseconomen eveneens van mening, dat een staking van drie tot vier weken geen belangrijke schade zal ver oorzaken, dank zij de gunstige economische toestand voor het begin van de staking en het bij zakenlieden en verbruikers aan wezige vertrouwen. TOKIO (AFP) Een hevige regenval teistert het gebied ten noorden van Tokio en veroorzaakt ernstige overstromingen. Tot nu toe heeft men veertig doden en dertien vermisten geteld.Op het schier eiland Wajima hebben de regens opge houden. Men is daar begonnen de 15.000 bewoners vanuit de lucht met levensmid delen te voorzien. MOSKOU (Reuter/AFP) Otto Grote- wohl, de minister-president van Oost- Duitsland, is in gezelschap van de leider van de Oostduitse communistische een heidspartij, Walter Ulbricht, de minister van Defensie, Stoph, de minister van Bui tenlandse Zaken, Lothar Bolz, en andere hoge ambtenaren in Moskou aangekomen. De delegatie bestaat uit acht man. Zij werd bij aankomst te Moskou begroet door pre mier Boelganin, partijsecretaris Kroesj- tsjev, de minister van Buitenlandse Zaken Sjepilov en eerste vice-premier Molotov. Grotewohl verklaarde: „ik ben er zeker van, dat ons bezoek zal bijdragen tot ver steviging van de vriendschapsbanden tus sen onze volken". Men verwacht, dat er in Moskou besprekingen gevoerd zullen worden over de economische betrekkingen tussen beide landen en dat de Oostduitse delegatie op de hoogte gebracht zal wor den van de Russische opvattingen over Duitsland en over de pogingen tot een mogelijke samenwerking met de West- duitse sociaal-democraten. Russische autoriteiten hebben verklaard, dat Duitsland slechts herenigd kan worden als gevolg van een rechtstreeks contact tussen Oost- en Westduitsers. Aan de besprekingen wordt van Rus sische zijde ook deelgenomen door de mi nister van Defensie Zjoekov, de eerste vice- premier Pervoekhin en andere vooraan staande Russische leiders. Volgens het Oostduitse persbureau ADN zal worden ge sproken over ontwapening, Europese vei ligheid, hereniging van Duitsland en an dere onderwerpen. XXXXXXXXYVYXJOOOOOCOOOOOOOOOOOOOCCOOOOCOOOa^OOOCOOOOOOCO o x 8 Een advertentie in een der grote dag- B 8 bladen waarin abusievelijk niet „een 8 huis te koop" maar „een huis te huur" 8 8 werd aangeboden, heeft tot gevolg ge- ij o had dat de boodschappendienst van een Amsterdamse telefonische onderneming 8 drie dagen achtereen overbelast is ge- x 8 weest. Deze dienst bleef voor velen langdurig onbereikbaar. Alle toestellen 8 waren onafgebroken bezet ten dienste 8 van de makelaar, die de advertentie 8 had doen plaatsen. Van zaterdagavond 8 af tot en met maandagavond werden 8 ruim 1600 gesprekken geteld. x 8 I ccoeo«xx}x>axxx>cooc>ooccoooeeocoooco30CK>occcccccococx>c>c* Om de wijngaarden in Oostenrijk te beschermen tegen nagel neeft men een twintigtal „rakettenbases" opgericht vanwaar raketten met een zilverjodide oplossing worden afgeschoten. Op een hoogte van rond 1500 meter ontploft de raket en door de werking van de zilverjodide veranderd de hagelbui in een regen- of natte-sneeuwbui. Op de foto zien we links het gereed maken van een raket, rechts een raket aan de start. Toch zal er huis aan huis melk bezorgd kunnen 'worden De Haarlemse melkhandelaren gaan van 22 juli tot 19 augustus in twee ploegen met vakantie. In tegenstelling tot voor gaande jaren zal het deze keer niet nodig zijn, dat de huisvrouwen hun melk en andere zuivelprodukten op vaste stand plaatsen in de stad gaan halen. De vakan tiecommissie van de melkhandelaren in Haarlem heeft namelijk een systeem ont worpen, waarbij iedereen zoals gebruike lijk aan huis bediend kan worden. Het streven is, dat elke consument zijn melk iedere dag vóór twee uur in huis heeft. In ieder van de twee maal twee weken, dat de vakantie duurt zal steeds de helft van de beschikbare krachten werken, ter wijl de andere helft dan vakantie heeft. Degenen, die in zo'n periode dus werken, krijgen het bijzonder druk, omdat prak tisch hetzelfde aantal consumenten door de helft van de gewoonlijk aanwezige per sonen moet worden bediend. Het publiek wordt verzocht zoveel mogelijk medewer king te verlenen en bij het twee maal bel len zo snel mogelijk naar de wagen te ko men, waar de produkten in ontvangst ge nomen kunnen worden. De huisvrouwen krijgen in de vier weken, dat de vakanties duren waarschijnlijk een andere dan hun gewone leverancier en wellicht ook pro dukten van een andere fabriek, Verzoeken om ook produkten van een bepaald be drijf te mogen ontvangen moeten in het al gemeen belang worden afgewezen. De vakantiecommissie hoopt dat iedereen zal meewerken om deze regeling, die een ver betering betekent in vergelijking met voorgaande jaren, te doen slagen. MOSKOU (Reuter). Het Russische parlement de Opperste Sovjet heeft besloten de Karelisch-Finse republiek als „autonome republiek Karelie" in de fede rale Sovjet-republiek Rusland, de grootste republiek van de Sovjet-Unie, op te ne men. De bijvoeging „Fins" is vervallen verklaard, omdat de Finnen een „onbe tekenend deel" van de bevolking van 173.000 zielen vormen. De president van de voormalige Kare lisch-Finse republiek, Atto Kuusinen, ver klaarde, dat het op zijn voorstel met alge mene stemmen genomen besluit een econo mische bedoeling heeft en dat hierdoor de regeringsvorm vereenvoudigd wordt in overeenstemming met de Leninistische be ginselen en de besluiten van het twintigste congres van de communistische partij van februari. De president, wiens'dochter Herta een vooraanstaande communiste in Fin land is, voegde hieraan toe, dat de repu bliek sinds vele jaren er niet in geslaagd was, de staatsplannen naar behoren uit te voeren, en dat de landbouw in het gebied zeer achter is bij de rest van het land. Na dit besluit werd de zitting van ce Opperste Sovjet, die vijf dagen heeft ge duurd, gesloten. Albireo, 16 te Bremen. Alioth, 16 te Rotterdam. Aludra, 16 rede Bahrein. Adonis, 17 te Aruba verw. Alphard, 18 te Rio de Janeiro verw. Amstelbrug, 15 210 m. n.w. Djeddah n. Djibouti. Amsteldiep. 15 1250 m. o. Philadelphia n. Philad. Amstelkade, 15 150 m. n.w. Flores n. Baltimore. Amstelkroon, 15 640 m. w. Ouessant n. R'dam. Amstelmeer, 15 160 m. w. Landsend n. Baltimore. Amstelpark, 15 240 m. z.w. Colombo n. W.-Austr Amstelvaart, 15 175 m. z.z.o. Sable eil. n. Marseille Amstelveen, 15 410 m. z.z.w. Umnak eil. n. Nak hodka. Aalsum, 15 te Antwerpen v. Rotterdam. Annenkerk, 15 v. Amsterdam n. Las Palmas. Angolakust, 15 v. Freetown n. Dakar. Axeldijk, pass. 16 Recife n. New York. Ampenan, 15 v. Colombo n. Cochin. Andijk, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Amor. 17 v. Ceuta n. Amsterdam. Amsteldijk, 17 te Rotterdam. Aagtedijk, 17 v. Port Said n. Genua. Albiasserdijk, pass. 16 Key West n. Le Havre. Algenib, 16 v. Beira n. Zanzibar. Almkerk, 17 te Shanghai. Ameland, 17 te Pto La Cruz. Artemis, pass. 16 Mona Pass n. Curasao. Boschfontein, 16 te Zanzibar. Both. 16 te Bengalen. Boskoop. 16 te Antwerpen. Breda, 15 660 m. o.z.o. Bermuda n. Antwerpen. Britsum, 15 830 m. z.o. Fernando n. Trinidad Batang, 16 v. Amsterdam n. Port Said. Bloemfontein, 16 v. Breinen n. Antwerpen. Billiton. 16 v. Belawan n. Colombo. Caltex Pernis. verw. pass. 16 Aden n. Bordeaux. Caltex Leiden, 17 te Bordeaux. Camerounkust, 15 v. Takoradi n. Freetown. Camphuys, 16 te Tj. Priok. Cinulia. pass. 16 Cocos eil. n. Brisbane. Caltex The Hague, 16 v. Curasao n. Vlissingen. Caltex Delft, 17 v. Sidon n. Rotterdam. Crania, pass. 17 Perim n. Bombay. Cradle of Liberty, pass. 16 Gibraltar n. Pt. Said. Dorestad, 15 600 m. z.o. Bermuda n. Mamonal. Daphnis, 17 te Rotterdam. Eos, 16 te Amsterdam. Enggano, 16 te Bunburry. Eemland. 16 v. Montevideo n. Santos. Esso Nederland, 17 te Port Said. Fairsea, 12 te Aden. Friesland SSM, 16 te Odense. Farmsum, 16 v. Narvik n. Bagnoli. Guineekust. 14 te Antwerpen v. Dakar. Hydra, 15 te Pto. Ordaz. Hilversum, 15 v. Little Aden n. Bandar Mashur. Hector, pass. 16 Beachyhead- n. Amsterdam. Ivoorkust, 16 te Dakar. Isis, 16 v. Pta. Barrios n. Jacmel. Jason, pass. 16 Ouessant n. Amsterdam. Kalinga, 16 te Port Said. Korovina, 16 te Thameshaven. Kryptos, pass. 16 Ras Alhadd n. Fao. Karimata, 15 90 m. z. Kreta n. Port Said. Kylix, 16 300 m. n.o. Mahe n. Mauritius. Karimum, 17 te New York. Koratia, 17 v. Ummsaid n. Philadelphia. Keizerswaard, 17 te Curapao. Kenia. 16 v. Rotterdam n. Dingle. Kieldrecht, 17 te Genua. Leto, 16 te Rotterdam. Luna, pass. 16 Finisterre n. Algiers. Laurenskerk, 16 te Bandarshapur. Leto, 16 te Rotterdam. Meerkerk, 17 te Karachi. Macoma, 16 te Tj. Priok. Mentor, 15 100 m. w. Trinidad n. Curasao. Minjak, 15 v. Ampenan, 17 te Waingapoe verw. Mitra, 16 te Tarafa. Musi, 14 v. Singapore, 17 te Tj. Priok verw. Mataram, 15 v. Suez n. Belawan. Maas, pass. 17 Gibraltar n. Rotterdam. Maasland, 16 v. Montevideo n. Buenos Aires. Moordrecht, pass. 16 Algiers n. Mena Al Ahmadi. Mylady, 16 te Vaasa. Nigerstroom, 16 te Hamburg. Nieuw Holland. 16 te Sydney. Nigerstroom, 15 v. Antwerpen n. Hamburg. Ophir, 16 te Tj. Priok. Oranjefont., 15 400 m. n.w. Kaapst. n. L. Palmas. Ondina, pass. 16 Sombrero eil. n. Curasao. Oostkerk, 18 te Sydney verw. Pieter S. 16 v. Rotterdam n. Swansea. Purfina Hellas. 15 v. Port Said n. Antwerpen. Peperkust, pass. 15 Banana n. Matadi. Plancius, 16 te Tj. Priok. Reyniersz, 17 te Surabaja verw. Raki, 15 v. Colombo n. Suez. Rotula, 17 te Havana. Slamat, 16 v. Port Said n. Genua. Stad Dordrecht, pass. 16 Ouessant n. Ceuta. Straat Banka, 17 te Priok. Stanvac Benakat, 16 te Sungeigerong. Stanvac Djirak, 16 te Sungeigerong. Stanvac Ogan, 15 te Singapore. Stanvac Selot, 16 te Semarang. Stanvac Talang Akar. 16 te Sungeigerong. Swartenhondt, 16 te Toli Toli. Salatiga, 16 v. Manilla n. Ceou. Stanvac Pendopo, 17 te Tj. Priok verw. Schiedijk, 17 te Norfolk. Sloterdijk, 18 te New York verw. Stad Arnhem, 16 v. Middlesbro n. Wabana. Schie. 17 v. Amsterdam n. Rostock Stad Leiden, 17 te Rotterdam. Statue of Liberty, 16 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Stad Rotterd., pass. 16 Kp. Wrath n. Middlesbro. Stad Vlaardingen, 16 v. Wabana n. Rotterdam. Tankhaven 3, 17 te Sungeigerong verw. Tawali, 18 te Port Said verw. Tabinta, 16 te Amsterdam. Tiberius, 15 v. San José n. La Union. Tjikampek, 16 te Moji. Trajanus, 15 440 m. w.z.w. Azoren n. Kingston. Trompenberg, 15 v. New Orleans n. Savannah. Tabian. pass. 16 Kp. St. Vincent n. Alexandrië. Tero, 17 te Corpus Christi. Wonorato, 17 te Chitagong. Waibalong, 16 t, Tj. Priok. W. Alton Jones, 14 270 m. m. w.z.w. Flores naar Mena Al Ahmadi. Waterman, pass. 15 Finisterre n. Las Palmas. Westland, 15 te Bahia. Zijpenberg, 16 verm. te IJmuiden v. Freetown. KLEINE VAART Alcetas, 15 te Triest n. Rijeka. Amor, 15 te Ceuta n. Amsterdam. Amytas, 15 v. Catania n. Messina. Atlas. 15 te Rotterdam n. Savona. Attis, 15 te Bremen n. Hamburg. Amigo, 16 v. Colchester te Skagen verw. Arctic, 15 v. Rotterdam te Londen. Atlantis. 16 v. Londen n. Rotterdam. Att S. verm. 16 v. Swansea n. Amsterdam. Ambiorix, 16 v. Kopenhagen t, Amsterdam verw. Audacia. verm. 16 v. La Roebelle n. Requejada. Adine, 15 v. Jersey te Antwerpen verw. Bab T, 14 v. Gefle n. Holland. Badzo, 15 v. Rotterdam te Londen. Beekbergen, 15 v. Amsterdam te Selzaete. Bernard John, 16 v. Marseille n. Cartaghena. Bill S, 16 v. Antwerpen n. Ipswich. Catharina W, 16 in het IJselmeer. Cinderella, 15 v. Rotterdam te Duinkerken. Corrie B, 15 v. Huil te Stanlow verw. Draco, 14 v. Hamburg n. Kopenhagen. Diligentia, 15 v. Amsterdam te Hamburg. Eems, 16 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ellewoutsdijk, verm. 16 v. Mazagan naar Sables d'Olonne. Haaksbergen, verm. 16 v. Southampton n. Teign- mouth. Hoe Vinces, 16 v. Grimsby te Rotterdam. Ilias, 16 v. Istanbul n. Izmir. Ilos, 15 te Amsterdam n. Gothenburg. Joost, 14 v. Solvesborg n. Sodertalje. Jaba, pass. 16 Holtenau. Kemphaan, pass. 15 Holtenau n. Gdynia. Larix, 13 v. Antwerpen n. Hudiksvall. Lindesingel, 16 v. Cork te Gloucester. Lucas Bols II 17 v. Haukipudas te A'dam verw. Leliegracht, 15 v. Abo te Helsinki. Manto. 15 v. Tanger n. Antwerpen. Marjan, 16 v. Gent n. Kopenhagen. Merwestad, 16 v. Svendborg n. Gotland. Mercurius H. 15 v. Algiers n. La Seine Sur Mer. Nero, 15 v. Valencia n. Alicante. Nestor, 16 te Paramaribo n. Moengo. Notos. 16 te Hamburg n. Amsterdam. Phidias, 15 te Rotterdam n. Amsterdam. Plato, 15 v. Amsterdam n. Tanger. Spes, pass. 15 Brunsbüttel n. Kotka. Stella Prima, 16 te Tel Aviv. Stentor, 15 v. Amsterdam n. Madeira. Thaletas, 15 v. Amsterdam n. Hamburg. Titus, 16 te Antwerpen n. Amsterdam. Tilly, 14 v. Hernosand te Rotterdam. Vesta, 16 v. Parijs n. Stockholm. Westersingel. 15 v. Rotterdam te Hamburg. Zeehaan, 16 v. Lubeck n. Gdynia. SLEEPVAART Ebro, 14 950 m. z.w. Fayal n. La Pallice. Hudson, 14 80 m. w.n.w. Fayal n. La Pallice. Humber, 14 50 m. w.z.w. Ouessant n. Rotterdam. Loire. 15 v. Rotterdam te Reykjavik. Noordzee, 15 dw. Pantellaria n. Rotterdam. Oceaan, 15 v. Cork n. Rosslare. Thames, 14 v. Rotterdam n. Garloch. Slotkoers Openings gisteren knersen 3-3 V, Nederl.'47 925/i6 93 3 Nedl. 1962/64 94% 94«3/I6 A. K. U 248 246 Calvé Delft 342 344 Van Gelder Zonen 248)/, 248 K. N. Hoogovens. 344 343 Nederl. Ford 418% 418 N. Kabelfabriek 315 315 gew.Philips Gloeil. 283 288 pref.Philips Gloeil. 176 176% Unilever 421 423% Wilton Fijenoord 312 312 Dordtsche Petrol. 874% 881 Konkl. Petroleum 865 871 A'dam Rubber 103% 103 Holl. Amer. Lijn. 187 187% N. Scheepv. Unie 179% 180% Phs. van Ommeren 308 308 H. V. A 119% 120 Verg. Deli Mijen. 135% 135 Amsterd. Bank 237% 237% Ned. Handel Mij. 204 204 Rotterd. Bank. 213 213 Twentsehe Bank. 225% 225 Anaconda Copper 77% 77 Bethlehem Steel. 160 160 U. S. Steel 60% 61 General Motors.. 47% 47% Shell Union 84% 84% ex d. 43% 43%

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3