St. Bavo's beiaard van nabij POSTPAPIEREN DE ROOIJ Douchen... Kort en bondig Ruim drieduizend medische sportkeuringen in Haarlem PANTÈNE Foto Engel Jaarverslag 1955 Haarlems Bureau voor de Medische Sportkeuring Een zware piano. F. Damiaans en Zn rSTADION NIEUWTJES' pas op voor Uw haar! Jongen viel van hek in voetgangerstunnel Interessant orgelconcert door Franse organiste Amerikaans koor zong in een kerkdienst te Bloemendaal „Atmodes" in Beverwijk Burgerlijke Stand van Haarlem „Driestuiversopera" in de Vleeshal Tewaterlating van twee in Haarlem gebouwde mijnenvegers Benzine van garagebedrijf ontvreemd en verkocht Tennis- en zwemwedstrij den op zomer-interlyceale Zandtransport bij tram- viaduct stagneerde „De Blinkert" nog steeds niet voltooid Werk onder Blóemendaalse bejaarden Praktijk-examens Sport in 't kort Jongelui op oude spuit in Halfweg en Haarlem Benzine- en kolendiefstal op vliegveld berecht DINSDAG 17 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHÉ COURAN'X Het ideaal van de medische sportkeuring samengevat in de leuze „Elke sportman of -vrouw moet medisch gekeurd zijn". Het belang hiervan wordt duidelijk als men er van uitgaat dat bijna iedere sport wed strijdelementen bevat en daarom in het al gemeen hoge eisen stelt. Dat bij het na streven van alle sportive -doeleinden het lichamelijk en geestelijk welzijn van de beoefenaar nooit een onderwerp van dis cussie mag uitmaken, staat voor iedereen, die het wèl met de sport meent, vast. Het waken voor dit welzijn wordt voor een niet onbelangrijk aandeel toevertrouwd aan het instituut van de medische sportkeuring. Het Haarlems Bureau voor Medische Sportkeuring heeft zojuist zijn jaarverslag over 1955 gepubliceerd, waaruit men kan zien, hoe het met de medische sportkeuring in de Spaarnestad gesteld is. Niet minder dan 78 organisaties hebben zich bij het bureau aangesloten en het is op het ogen blik zó, dat de basketball-, judo- en bin nenkort de tafeltennisorganisaties de keu ring verplicht stelden. De resultaten van de keuring brachten in meerdere gevallen ernstige verborgen ge breken aan het licht en het spreekt wel baast vanzelf dat in dergelijke gevallen een regelmatige medische sportkeuring veel leed en schade kan voorkomen. De kosten behoeven voor geen enkele vereniging of persoon een bezwaar te zijn, aangezien deze voor een periodieke keuring eenmaal in de twee jaar slechts ongeveer één gulden per jaar bedragen. Aan het Haarlems Bureau werkten zowel in 1954 als in 1955 veertien keurende art- •en mede, die in 1954 honderd en in 1955 vijfennegentig zittingen hielden. Het jaarverslag spreekt van de grote er kentelijkheid tegenover deze artsen, die dit werk tegen een geringe vergoeding hebben gedaan en ook tegenover het gemeentebe- .-tuur van Haarlem, dat de lokalen van de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdienst beschikbaar stelde. Eén keu rende arts deed per zittingavond in de regel niet meer dan acht keuringen. Vóór de keuring werden allen, die zich hadden aan gemeld, doorgelicht door de internist A. F. Nolen. De hartspecialist dr. I-I. A. Ph. Har- tog werd in 1954 vierentwintig maal en in 1955 éénentwiintigmaal gevraagd een on derzoek in te stellen. Ook ten aanzien van deze beide specialisten spreekt het jaarver slag zijn grote erkentelijkheid uit. Wat waren nu de resultaten van de in 1955 verrichtte keuringen?. Een statistiek, die in het jaarverslag voorkomt vermeldt hierover het volgende: Voor athletiek werden 107 mannen en 113 vrouwen gekeurd. Dezen wei-den allen goedgekeurd. Voor basketball werden. 207 mannen en 139 vrouwen gekeurd, waarvan er 1 voorlopig werd goedgekeurd en twee werden afgekeurd. De anderen werden al len goedgekeurd. De zeven mannelijke bok sers werden eveneens allen goedgekeurd. Van de 32 mannen en 46 vrouwen voor gymnastiek werd er 1 afgekeurd. Voor r .1- Krachtsport 2 mannen, beiden goedge keurd; Tennis 7 mannen 8 vrouwen, allen goedgekeurd; Vliegsport (zweef) 33 man nen 1 vrouw, 2 afgekeurd; Voetbal 1535 mannen, 4 voorlopig goedgekeurd, 3 afge keurd, 18 voorlopig afgekeurd; Volleybal 1 vrouw goedgekeurd; Wandelen 42 man nen 12 vrouwen, 1 voorlopig goedgekeurd, 1 afgekeurd; Wielrennen 77 mannen, 2 voorlopig goedgekeurd; Zwemmen 62 man nen 29 vrouwen, allen goedgekeurd; overi ge takken 7 mannen 3 vrouwen, allen goedgekeurd. De overigen van de hiervoor genoemden werden allen goedgekeurd. Bij de Nederlandse Federatie van Sport keuringsbureaus zijn ongeveer 150 bureaus aangesloten, die in 1955 ongeveer 10.000 keuringen verrichtten. Het jaarverslag eindigt met de woorden: „Wij willen in dit verslag, nog eens, en met veel nadruk, wijzen op het feit dat nog steeds in meerdere gevallen aan oproep om voor keuring le verschijnen geen gevolg wordt gegeven. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken dat afbericht vaak veel te lichtvaardig plaats heeft, al valt zulks dikwijls moeilijk te bewijzen. Noodgedwongen zal daar nog meer dan voorheen tegen moeten worden opgetreden. Jaarlijks gaan hier enige honderden gul dens mee verloren, hetwelk ons bureau zich niet kan en mag veroorloven. Voor leiders der organisaties is hier een taak weggelegd". ADVERTENTIE is voor ons vakkundige personeel geen beletsel om deze zonder enige schade 9 te transporteren. Voor al uw verhuizingen of verpak kingen slechts één adres: ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 De beroemde Franse organiste Marie- Claire Alain speelt donderdagmiddag tus- handibal "wèrcf êr êvéneeris 1 b&fsooh afge- "sen drie en vier uur in de reeks kosteloos- keurd van de 115 mannen en 1.91 ,vrouw.en, die gekeurd werden. Voor de andere sporten waren de cijfers: Hockey 12 mannen 31 vrouwen, waarvan 1 voorlopig goedgekeurd; Kanosport 2 mannen, beiden goedgekeurd; Korfbal 193 mannen 200 vrouwen, 2 voorlopig goedge keurd, 1 afgekeurd, 2 voorlopig afgekeurd; ADVERTENTIE Nu Koning Voetbal, moe en stram na het lange seizoen, de Mara thon- poort is uitgewandeld, verdient de wielersport weer ons aller aandacht. En in de eerste plaats de Grote prijs van Amsterdam welke donderdag 19 juli, aanvang 8 uur, de inzet is van de strijd tussen de machthebbers van de baan. Het krioelt er van de wereldkampioenen! Lees maar: SPRINT: Maspes (Italië). Harris (En geland), Plattner (Zwitserland), Pot- zemheim (Duitsland) en niet te ver geten JAN DERKSEN en ARIE VAN VLIET. De jeugd wordt vertegen woordigd door Hijzelendoorn, Schot man en Peacock. Er zal worden gereden in ritten van drie met series en herkansingen. Daarna komen de motoren in de baan! STAYERS: Wereldkampioen Timoner met gangmaker van Ingelghem. Timo ner heeft in dit seizoen nog geen enkele wedstrijd verloren. Zijn record zal worden bedreigd door: French, WIM VAN EST, Heinz Jacoby, PRONK, Koch, VVicrslra en Bijster. De jonge Amsterdammer Peter Post zal de vreedzame degens kruisen met de Duitse kampioen 1955 en 1956 ach tervolging: Eddy Giescler, in een OMNIUM: 500 m tijdrit met staande start: 500 m tijdrit met vliegende start en achtervolging 5 km. Het geheel wordt omlijst met wed strijden voor amateurs en nieuwe lingen. Donderdagavond ziet u dus een pro gramma vól demarrages om de tradi tionele GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM Zondagmorgen omstreeks elf uur is de zevenjarige Robert Vermaal, wonend aan de Rijksstraatweg, van het hek boven de voetgangerstunnel bij het Rijklof van Goensplein gevallen. Hij kwam zo onge lukkig neer, dat hij met een zware hersen schudding naar het Marinehospitaal moest worden overgebracht. toegankelijke zomerconcerten in de Grote of St.'Bavokerk te Haarlem. Haar belangwekkend programma luidt: Pange lingua van Nicolas de Grigny, twee delen uit de Parochiemis van Franqois Couperin, Vijfde triosonate in C, een ko raal en de prélude en fuga in G. van Bach en tenslotte vier werken van Jehan Alain: Variaties over een thema van Clément Jannequin, Dorisch koraal, Litanieën en Improvisatie. De jongens en meisjes van het Ameri kaanse studentenkoor uit de plaats Whea- ton in Illinois, die zoals men in ons blad van zaterdag heeft kunnen lezen enkele dagen in huize „Vijverduin" vertoeven om wat op hun verhaal te komen van de in spanningen van een drukke tournee in Europa en om krachten op te doen voor de voortzetting daarvan, hebben zondag hun tijdelijke non-activiteit onderbroken door hun medewerking te verlenen aan bijeen komsten van de gereformeerde gemeente te Bloemendaal. In de bijzondere jeugdbijeenkomst, die zondagavond in de Bloemendaalse gerefor meerde kerk werd gehouden, werd het op treden van het jongerenkoor van grote be tekenis, omdat jeugdige zangers voor jeug dige geestverwanten met het religieuze lied getuigden van hun geloof. Maar ook veel ouderen hebben zich gesterkt gevoeld door de kunstzinnige uiting van een over tuiging, die met het gesproken woord van ds. G. Toornvliet en met de gemeentezang en het orgelspel aan deze dienst een bij zondere wijding gaf. Overstelpend groot was de belangstelling. De opdracht aan Gideon werd leidinggevend bij het uitwer ken van het onderwerp der toespraak: „Wat God van ons kan maken". De liederen, die het koor zong, hadden uiteraard een godsdienstige strekking. In muzikale zin droegen zij het typische ka rakter der Anglicaanse kerkzang, dat wil zeggen welluidendharmonisch, homofoon in opzet, hoewel in sommige liederen de ho- mofonie doorbroken werd met een soort cantus-firmus-techniek, zoals in „A mighty fortress" (Een vaste burcht). De jonge dirigent Duane Benjamin heeft van zijn koor een voortreffelijk ensemble gemaakt. De koorklank had een fraaie ho mogeniteit, ook in de expressieve nuan ceringen, die voor de voordracht van zeer veel betekenis geworden zijn. De stemmen zijn van goed gehalte, vooral die van de solisten: een sopraan en een tenor. De uit voeringsstijl was voor de gezongen liederen zeker passend. Toch zou ik nog gaarne de interpretaties van andere werken van het repertoire (composities van Mozart, Bach en Palestrina) willen horen om een volle diger indruk van het ensemble te verkrij gen. Die gelegenheid komt misschien nog eens. In elk geval stond in deze dienst een koor voor ons, dat voor zijn speciale taak berekend was en dat met zijn optreden d^ verheffende zin van liturgische, dienende zang overtuigend heeft aangetoond. De diepe indruk, die althans het afwisselend door koor en gemeente en ten slotte ge zamenlijk gezongen „Abide with me" maakte, zal door hen, die bij deze jeugd dienst tegenwoordig waren, niet licht wor den vergeten. P. ZWAANSWIJK „Atmodes", dat met de grootste jeugd- ploeg (38 meisjes) aan de start verscheen bij de derde jeugdcompetitie in Beverwijk, kon terugzien op een succesvolle wedstrijd. Bij de A-meisjes eindigde A. Kools als 3de op het nummer speerwerpen, terwijl R. Segerius en G. Vermeeren met resp. 9,77 m en 9,02 m de 2de en 3de plaats bezetten op het kogelstoten. Laatstgenoemde werd tevens 2de op het vèrspringen met 4,48 m. J. Kneynsberg werd 5de in de finale 80 m A, zij eindigde met 1,25 m op de 3de plaats op het hoogspringen. H. Bergering eindigde als 1ste op het nummer discuswerpen met 22,86 m. Met 10,9 sec. eindigde M. Wijkhuizen als 5de in de finale 80 m B. De Atmodes-ploeg werd 1ste op de 4 x 80 m estafette in 45,8 sec. L. Janse werd 2de op het hoogspringen meisjes C. ONDERTROUWD, 16 juli: R. A. Brandt en G. A. A. Bakker. GEHUWD, 16 juli: K. van de Poll en G. Moeke. BEVALLEN van een Zoon, 14 juli: A. Bot telier— Miezenbeek; E. M. A. Koeckhoven— Kolk; 15 juli: J. M. Logmans—Halderman; A. Sieval—Krul; 16 juli: W. Gosewehr—Wij- nands. BEVALLEN van eei. Dochter, 14 juli: H. van EgdomFranssen; M. van Damme Schraal; H. J. Koster—Schluter; W. M. van Tol—Hogerwerf; G. H. Trommelen—Kor- heeck; J. C. Kalff—Thiel; J. H. Kuntze— Peule; 15 juli: M. F. van der Zande—Ver deer; 16 juli: A. L. van der Aar—Möhringer; Th. PoulusVan Rooijcn; E. G. M. van der VeldtOnck. OVERLEDEN, 12 juli: A. A. Serné, 68 j„ Crayenest.erlaan; 13 juli: W. A. Reckman, 50 i, Jansstraat; 14 juli: C. A. Berendregt, 74 Thomsonlaan; P. PI. Metz, 83 j., Ted. van Berkhoutstraat 41; L. H. Strous, 71 j., Brou werskade; G. HillebrandSchuddeboom, 83 Prinsen Bolwerk; J. F. Hünd—Buringa, 51 jaar, Muiderslotweg Wat is één van de ty pische kenmerken van de alleen kan zien of liever gezegd: horen in de lage landen bij de oude Noordzee: Nederland, Vlaanderen en Noord- Frankrijk? Ieder van u, die wel eens op een dromerige namiddag in de oude stad jes en steden als Hoorn, Alkmaar, of om naar Vlaanderenland te gaan: Mechelen, Brugge of Gent dwaalde, kon daar op ge zette tijden een vriendelijk klokkenspel zijn ijle en toch heldere klanken de lucht in horen strooien. Dit was dan het beroemde carillon of beiaard, die van uit oude middeleeuwse of renaissancetorens de be woners vermaakte met zijn stoere oud-vaderlandse lie deren en melodietjes. En zoals we hierboven snige grote Belgische ste den hebben genoemd, zo beschikken ook de grote oude Plollandse koopmans steden over één of meer carillons. Zo zal de vreem de bezoeker, als hij over de Dam in Amsterdam loopt verrast kunnen worden door het frisse en oor spronkelijke geluid van het carillon van het Koninklijk Paleis en zo zal ook de be zoeker van Haarlem op ge zette tijden de stadsbeiaar- dier Arie Peters op de bei aard van de Grote- of St. Bavokerk kunnen horen spelen. Menigeen zal de klanken over zich heen laten gaan zonder er verder bij na te denken, hoe ze worden voortgebracht, maar er zul len ook velen zijn, die zich afvragen, hoe dat nu toch wel precies in zijn werk gaat. Nu is kle heer Arie Peters wel iemand, die dat Lage Landen? Iets dat men gaarne aan iedereen zou willen uitleggen, omdat het carillon zijn lust en zijn leven is. En in het verleden heeft hij dan ook lezingen gehouden voor een talrijk belangstellend gehoor over het beiaardspel in de Lage Landen, wgarbij hij dan la ter dezelfde mensen in de gelegenheid stelde eens op hun gemak te komen luis teren naar een concert, dat door hem gegeven werd, naast de regelmatig twee maal per week terugkeren de bespelingen op donder dag en vrijdag. Maar nog te veel mensen bleven naar zijn smaak on kundig van de techniek van de oude beiaardspelen. Er verd daarom gezocht naar sen mogelijkheid om deze belangstellenden eens in de gelegenheid te stellen een kijkje op de zolders van de oude Sint Bavo te nemen am daar de stadsbeiaardier aan het werk te zien. En zo kon men dan maandagavond omstreeks zeven uur een lange rij mensen achter de heer Pe ters de smalle spiraalvor- nige stenen trappen van de cerk zien opklimmen. De aelangstelling bleek zó groot te zijn dat de groep gesplitst moest worden en terwijl de ene helft met de aeer Peters als leidsman verder klom langs de hou- ;en trappetjes in de oude :oren, bleef de andere helft wachten op de grote zolder, waar de „spuitkamer" is gevestigd en vanwaar men uit de smalle ramen een prachtig vergezicht heeft over de oude Spaarnestad. Nadat de bezoekers zich om de zetel van de beiaar dier hadden verzameld gaf deze in een korte causerie een uiteenzetting van de techniek van het carillon- spelen. Zo kon men horen, dat de wijsjes, die ieder vol- en half uur en ieder kwartier ten gehore wor den gebracht niet door de beiaardier gespeeld worden waar zou hij de energie vandaan moeten halen, om ieder kwartier weer op nieuw de eindeloze trappen te beklimmen? maar langs mechanische weg door middel van een grote trommel waarin zich pen netjes bevinden, worden voortgebracht. In tegen stelling met het spelen van de beiaardier zelf, waarbij klepels in de klokken be wogen worden, wordt het geluid bij deze „mecha nische" muziek voortge- oracht door het slaan van hamers aan de buitenkant tegen de klokken. Het is een eigenaardige gewaarwording als de heer Peters plotseling zelf enige toetsen, die als uitstekende houten pennen te zien zijn, beroert en men dezelfde klokkenklanken, die men anders ver boven zich in de lucht hoort, nu in zijn on- middelijke omgeving ver neemt. Er werden ten gerieve van de toeschouwers enige toonladders waaronder zelfs chromatische ge speelt en het is net met alle eerbied voor de heer Peters of een jongetje zijn ~''ano-oefeningen doet en men beseft nauwelijks, dat deze oefeningen tot ver in de omtrek hoorbaar moeten zijn. De bezoekers hoorden verder nog in het kort dat het carillonspel zijn op leving beleefde in de twin tiger jaren in de oude stad Mechelen in Vlaanderen land en dat er sindsdien yele moderne beiaardcom- oosities zijn gemaakt, die aaast de oude vaderlandse liederen regelmatig ge speeld worden. Eén van die oomposities werd nog ten gehore gebracht voordat de axcursie was afgelopen en de terugtocht weer aan vaard werd langs dezelfde levensgevaarlijke trappen terug naar de begane grond. En het is bij deze af daling dat wij bedachten, dat het toch niet alles is om stadsbeiaardier te zijn van een grote stad, bij een beiaard, die zo hoog in een toren is opgehangen, of schoon het, als we afzien van alle vermoeienissen die het beroep met zich mee brengt, toch ook wel aardig is te bedenken dat het toch wel enorm dankbaar werk moet zijn, als ieder concert dat gegeven wordt tot ver in de omtrek van het vlak ke land te horen is en dat het ook wel een prettige gedachte is, als je weet dat je werk zó gewaardeerd wordt, dat om het te kun nen zien, vele belangstel lenden zelf de moeilijke tocht naar boven gaan maken. In het Langendijktheater op de expositie „Rendez-vous der rederijkers" in de Vleeshal te Haarlem treedt woensdag avond 18 juli de actrice Elise Hoomans, een der artistieke leiders van de toneel groep Theater, op. Zij houdt een causerie „Over regie". Daarin komen ook haar bui tenlandse reiservaringen ter sprake. Op vrijdagavond en zaterdagavond 20 en 21 juli wordt de vermaarde film „De Driestuiversopera" door Bert Brecht en Kurt Weill naar „The Beggar's Opera" van John Gay vertoond. De regie is van G. W. Pabst, 1931. Ernst Busch, Carola Neher, Hermann Thimig en Rudolf Forster zijn de voornaamste medewerkenden aan deze grandioze satire. Woensdag 25 juli wordt door de firma D. H. Michels te Amsterdam een grimeer demonstratie gegeven, speciaal ten behoeve van amateurs, uit welker kringen men voor deze instructieve avond grote be langstelling verwacht. Twee mannen en een vrouw zullen worden geschminkt en gekapt als blijspeltypen uit de achttiende eeuw. 'Ten behoeve van de aanwezigen wordt een deskundige voorlichting gege ven. Donderdagochtend 19 juli omstreeks kwart voor elf zal bij de N.V. Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij te Haarlem de kustmijnenveger „Steenwijk" door de com mandant luitenant ter zee der tweede klas se oudste categorie J- D. Backer, in dienst worden gesteld. Diezelfde middag om half vijf zal mevrouw mr. E. Kleijn-Menalda, echtgenote van de burgemeester van Mep- pel, op dezelfde werf de aldaar ten behoe ve van de Koninklijke Marine in aanbouw zijnde mijnenveger „Meppel" te water la ten. Beide schepen behoren tot de „Dok- kum"-klasse, welke in totaal 32 schepen zal omvatten, die thans voor een groot deel reeds in dienst zijn gesteld. Deze schepen worden met het oog op de eisen van de moderne mijnenoorlog ge heel gebouwd van niet-magnetische mate rialen. Zij worden ingericht voor het rui men van alle bekende typen mijnen. De bewapening omvat twee mitrailleurs van 40 millimeter. De schepen meten 24,62 bij 8,78 meter. De gemiddelde diepgang is 2,00 meter, de standaard-waterverplaatsing 425 ton. De voortstuwing geschiedt door mid del van twee dieselmotoren met een totaal vermogen van 2500 apk. De maximum snelheid is 14 zeamijlen per uur. De be manning zal bestaan uit 44 officieren en schepelingen. Dezer dagen heeft de Heemsteedse re cherche de 50-jarige garagebediende P. S. uit Haarlem gearresteerd, die ervan ver dacht wordt gereedschappen en benzine van zijn werkgever te hebben ontvreemd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. De ben zine zou hij verkocht hebben aan een zekere G. J. S. in Heemstede voor een kwartje per liter. In totaal zou hij zo aan benzine een bedrag van f 500 hebben ver diend. De Haarlemmer zal een dezer dagen voor de officier van Justitie worden geleid. Tegen S. is proces-verbaal opgemaakt we gens heling. In het Kennemer Lyceum te Overveen heerst op het ogenblik een gezellige drukte. Na de geslaagde maaltijd ter kennismaking met de andere deelnemers aan de „Lyceale" op zondag, die gevolgd werd door de op voering van een klucht van Pieter Langen- dijk, werd er maandag begonnen met de tennis- en zwemwedstrijden. De laatste wer den gehouden in Stoops bad. 's Morgens werd een aanvang gemaakt met de tennismatches, waarbij vooral het Neder lands Lyceum uit Den Haag een zeer goed figuur slaat. De tenniswedstrijden werden vlak voor de lunch onderbroken, teneinde de zwemwedstrijden af te werken, die in een zeer vlot tempo verliepen. Het Kennemer Lyceum bleek in deze tak van sport verre weg de sterkste te zijn. De strijd om de titel gaat vooralsnog tussen het Nederlands Ly ceum en het Kennemer Lyceum, dat nu speelt voor zijn derde overwinning in suc cessie. Maandagavond werd de gasten ten huize van hun diverse gastvrouwen en gastheren een gezellige avond bereid. Vandaag, tevens de laatste dag van deze Interlyceale staan er tennis- en atletiekwedstrijden en een feest avond tot slot op het p:ogramma. Hedenmorgen tussen acht uur en half negen stond een hele colonne zandauto's geparkeerd aan de waterkant op de Leidse Vaart en de chauffeurs stonden drukke gesprekken met elkaar te voeren. Het bleek dat het rijpad langs de Handelmaatschap pij N.V. Resink door de zware regens gedeeltelijk was ingezakt juist nu het ge bruikt moest worden voor het zandtrans port ten behoeve van het daar geprojec teerde spoorwegviaduct: Dat euvel was echter spoedig verholpen. Oppervlakkige waarnemers hadden uit de opstopping van de zandauto's al een staking van de chauffeurs afgeleid ADVERTENTIE ADVERTENTIE ook bedrukt met naam. adres of monogram ANEGANG 14 (naast C. en A.) Het Haarlemse raadslid de heer j. Willem se (Partij van de Arbeid) heeft aan het college van B. en W. gevraagd of het kan meedelen waarom nog geen gazons en beplanting zijn aangebracht bij het com plex woningen voor bejaarden „De Blin- kert" en wanneer de aanleg daarvan kan worden tegemoet gezien. Water - in het bijzonder „hard" water - laat altijd een dun laagje kalk achter. Nooit kunt U Uw haar zó goed afdrogen, of deze kalkneerslag blijft Uw hoofd huid als een onzichtbaar vlies bedek ken. Dat betekent: verstikking der poriën, een belemmering van de ge zonde stofwisseling, welke een levens belang is voor Uw haar. Pas dus opt Het kan U Uw haar kosten Bestrijd het kwaad - letterlijk - tot in de wortel. Zorg er bijtijds voor het kwaad letterlijk tot in de wortel te bestrijden. Alleen een behandeling, die zó diep door dringt kan uitkomst brengen. Het beste, dat de wetenschap u thans biedt is panthénol, dat uitsluitend wordt vervaardigd door F. Hoffmann-La Roche Cie, Bazel. Dit Panthénol wordt door zijn bijzondere vorm makkelijk in de hoofdhuid opgenomen en kan daardoor metterdaad in de haarwortels zijn heil zame werking beginnen. Alléén Pantène bevat panthénol. Masseer er Uw hoofd huid dagelijks mee-en houd het vol! PANTÈVR bestrijdt roos en haaruitval, bevordert hernieuwde groei van gezond, mooi haar en houdt het fris en geurig. Het enige diepwerkende haarpreparaat Speciaal voor wit en grijs haar is er pantène-bleu Vraag Uw kapper om een Pantène Friction Vanaf f 3.75 Grote flessen f 5.75 A L L A R D IMPORT OEN HAAG De heer H. A. G. Sombroek, secretaris- penningmeester van de R.K. Bond van Be jaarden en Gepensioneerden, afdeling Bloemendaal schrijft ons onder meer: Ben ik goed ingelicht, dan geldt het jaarlijkse uitstapje en vermoedelijk ook de feestmiddag in de komende winter slechts voor de bejaarden die de leeftijd van ze ventig jaar hebben bereikt. Nu zijn velen met mij van mening dat deze leeftijdsgrens wel wat aan de hoge kant is. Naar wij me nen behoren zij die de leeftijd van vijfen zestig jaar hebben bereikt, reeds tot de be jaarden. Ook bij de sociale wetgeving geldt deze laatstgenoemde leeftijdsgrens. Voor werk wordt men op deze leeftijd praktisch uitgeschakeld en de ouden van dagen kun nen verder leven van hetgeen de regering of andere instanties hun geven. Ook zij zouden dus gaarne in aanmerking komen voor dergelijke ontspanningsmogelijkheden als hierboven genoemd. Op die manier zul len er natuurlijk meer bejaarden aan de autotocht willen deelnemen en dit brengt dan ook hogere kosten met zich mede. Doch ook daarvoor zal volgens de briefschrijver het benodigde geld wel bijeenkomen. Voorts heeft de heer Sombroek niets dan lof en waardering' voor het zeer ijverige Comité. Tevens deelt hij mede dat er in Bloemendaal al gedurende een paar jaar een afdeling van de R.K. Bond voor bejaar den en gepensioneerden bestaat. Degenen die de leeftijd van zestig jaar hebben be reikt, kunnen lid van deze bond worden. Men heeft juist deze leeftijdsgrens aange houden, omdat velen dan reeds met pen sioen gaan. Deze bejaarden hebben elke week ook een sociëteitsbijeenkomst, waar de dames kunnen breien en waar verder wordt gekaart, films worden vertoond, voorlichtingsmiddagen en lezingen worden gehouden en tijdens feestdagen aan de be jaarden enige prettige uren worden be zorgd. Een consumptie verhoogt nog de gezelligheid op de „soos". En dat dit alles gewaardeerd wordt blijkt uit de goede on derlinge verstandhouding, de flinke op komst gedurende deze middagen en de ge stadige groei van het ledental. Dit alles kost veel geld en moeite, doch dat hebben wij er graag voor over, schrijft de heer Sombroek. Het is alleen jammer dat de gemeente Bloemendaal nog steeds niet be reid is dit werk financieel te steunen, in tegenstelling met vele andere gemeenten, die dat wel doen. Wellicht kan ook in Bloe mendaal binnenkort iets voor dit mooie werk op de gemeentebegroting uitgetrok ken worden, zodat alle bejaarden van 65 jaar en ouder aan deze ontspanningsmidda gen kunnen deelnemen, zo suggereert de heer Sombroek tenslotte. Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de leeftijdsgrens voor de bejaarden, die aan de jaarlijkse autotocht of aan de feest middag in de winter willen deelnemen, in Bloemendaal bepaald op vijfenzestig jaar en niet zoals de heer Sombroek schrijft op zeventig jaar. Wat nu de andere facetten van het be- jaardenvraagstuk betreft, die door de heer Sombroek in zijn brief worden aangeroerd, zouden wij voorlopig willen verwijzen naar een bericht in ons blad van zaterdag j.l. omtrent een enquête die te Bloemendaal gehouden zal worden over de situatie van de ouden van dagen in deze gemeente, in dien de gemeenteraad daarmede akkoord gaat en een krediet daarvoor beschikbaar wil stellen. Pas daarna kan beslist worden, wat er voor de Bloemendaalse bejaarden gedaan moet worden. Voor de praktijk-examens voor de Neder landse Associatie, afgenomen op de r.-k. handelsavondschool, Ged. Oudegracht 120 te Haarlem, slaagden dit schooljaar de volgen de leerlingen: Voor boekhouden: Rina Alders, Frans Cli- teur, Ben v. d. Ham. Kees Hogervorst, Ben Koeleman, Jan Koks, WUlie van Kuijeren. Piet van Lierop, Cor Loogman, Bart de Mol. Theo Molenkamp, Jan-Albert Rijkes, Nico v. d. Velde, Lucas Warmerdam. Riet de Wijs, Piet de Wit. Voor Nederlandse Handelscorrespondentie: Rina Alders, Tineke Bakker, Theo Braak, Ton van Gelderen, Marcel Gigengack, Lia de Keulenaar, Truus de Lange, Jaap Loerakker, Cor Loogman, Jettie van Roode, Jan-Albert Rijkes, Nico Schavemaker, Gé van Wierin- gen. Piet Wittebrood. Voor Engelse Handelscorrespondentie: Han Baars, Theo Braak, Ton van Gelderen, Mar cel Gigengack, Margret Huygen, Frans van de Pol, Gerard Poppe, Piet Wittebrood. BESLISSINGSWEDSTRIJD. De beslis singswedstrijd om het kampioenschap van Nederland voor amateur'. RFCHengelo wordt zondag 22 juli op het terrein van Quirk in Nijmegen gespeeld. BINNENLAND Afschaffing van visa. De minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder portefeuille hebben de Staten-Generaal een overeenkomst voorgelegd, die tussen Neder land en Japan is gesloten over wederzijdse afschaffing van visumplicht, voor bezoeken van minder dan drie maanden. Half werk. De familie Kareisen in Nij- kerk heeft een kip die, waarschijnlijk oud en der dagen zat, eieren legt zonder dooier. Nieuwe hoogleraar. Met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, ia Denoemü tot gewoon hoogleraar in de facul teit der economische wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de sociale en economische ge schiedenis, dr. E. H. P. Baudot thans leraar aan het Nederlands Lyceum te 's-Graven- hage. Onder auto gevallen. Maandagmiddag is de 68-jarige wielrijder Th. T. uit Nootdorp op de smalle veenweg aldaar bij het passeren van twee vrachtwagens gevallen en met het hoofd onder e'en rijdende zandauto terecht gekomen. Hij was vrijwel op slag dood. Rembrandtfeest. In dit Rembrandtjaar 1956 zal de Leidse Drie Oktobervereniging haar traditionele historische optocht aan de grote schilder wijden. Rembrandt werd, zo als men weet, in Leiden geboren, schilderde er later zijn eerste meesterwerken en legde er de grondslag voor zijn latere Amsterdamse periode. In een stoet van 450 gecostumeer- den, honderd paarden, tien praalwagens en acht muziekkorpsen zullen episodes uit Rem- brandts leven worden uitgebeeld. De optocht zal in de middaguren van 3 oktober door Leiden trekken. HAARLEM EN OMGEVING Geen spreekuur. De Haarlemse wet houder van Sociale Zaken en Bedrijven, de heer A. J. M. Angenent, zal aanstaande don derdag geen spreekuur houden. Uitverkoop. Een verkoopster in een warenhuis heeft een Haarlemse huisvrouw op heterdaad betrapt op het wegnemen van een in de uitverkoop aantrekkelijk geprijsde japon. De Haarlemse politie heeft de ver dachte na haar verhoord te hebben en pro ces-verbaal te hebben opgemaakt weer naar huis gestuurd. ADVERTENTIE Ruil uw oude CAMERA in voor een NiEUWE bi] Kleverparkweg 7 - Haarlem - Tel. 16246 Tournee tegen brandgevaar Op de rondrit, die een achttal jongelui als vakantietrip door het westen van Ne derland maakt met een ouderwetse brand weerspuit werd maandag j.l. ook het dorp Halfweg bezocht. De spuit, een uit 1927 da terende mötorspuit van de gemeente Eist (Utrecht) heeft na een zware diensttijd haar taak aan een meer modern vehikel overgedaan, doch door de Koninklijke Ne derlandse Brandweer Vereniging wordt hiervan een dankbaar gebruik gemaakt om een groot aantal plaatsen te bezoeken om propaganda te maken tegen het brandge vaar. Ook in Halfweg, waar het gemeente bestuur de actieve jongelui begroette, had het voertuig veel bekijks. Na het dorp rond gereden te hebben en propaganda-materiaal te hebben verspreid werd de tocht naar Haarlem cn Zandvoort voortgezet. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak van de ben zine- en kolendiefstallen ten nadele van de R.A.F. op het vliegveld Welschap Eind hoven. De beide verdachten P. de L. en B. k. werden conform de eis van de officier van Justitie veroordeeld tot acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De caféhouder D. K. uit Eindhoven werd veroordeeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar en een geldboete van f 300 subsidiair drie maanden hechte nis. Tegen hem luidde de eis van de of ficier van Justitie vijf maanden gevange nisstraf.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9