oor Petits chanteurs a la Croix de Bois: vermaardste jongenskoor ter wereld Doen wij nog wel iets met kaneel De Gloxinia Sandalen Wedloop produktiviteit en stijgende bedrijfskosten Effecten- en Geldmarkt ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Een menu voor de vacantie transpiratie Doe veel met vers fruit DIT MAKEN WE ZELF A. MOLENDIJK Franse communisten willen in de Raad van Europa Ravitaillering VRIJDAG 20 JULI 1956 cleCV rouw (Van onze Parijse correspondente) Ik wilde 11 wat vertellen over een bezoek, dat ik zojuist heb gebracht aan het „hoofdkwartier" in Parijs van de Petits Chanteurs a la Croix de Bois die, zoals u weet ook wel weten zult, het vermaardste jongenskoor ter wereld vormen. De directeur, abbé Maillet, was zo vriendelijk geweest om ons uit te nodigen. De abbé is een forse zestiger. Hij heeft iets van de gemoedelijkheid van een dorpspastoor over zich, maar men kan hem óók wel aanzien, dat hij aewend is de staf te voeren. Een flinke gestalte, een groot en zwaar hoofd, fonkelende, geestige ogen, die gedurig knipperen als bij een kat, die plotse ling in het daglicht wordt geplaatst. Een diepe verticale groef in het voor hoofd. Een man, die beschikken moet over autoriteit, die zonder geweld wordt opgelegd en waaraan zijn jongens „mes enfants" noemt hij ze zelf zich met vertrouwen zullen onderwerpen. Een autoriteit, die een grote mate van beminnelijkheid en vooral kinderliefde uitstraalt. De abbé vertelt Dns eerst over zijn ;igen koor dat nu al zo'n veertig iaar bestaat en A-aarmee hij latuurlijk perio- jiek van „nieuw oloed" voorzien - al enige malen de wereld is rondge trokken. Voor de -ïoogste persoon- .ijkheden is hij op getreden. Aan de muur van het re petitielokaal wadi- we met hem zitten te praten, hangen brieven, die her inneren aan de hoogtepunten uit de carrière van zijn koor. Brieven van de koningin van Engeland, van de presidenten Co- ,y en Eisenhower, van maarschalk Montgomery. De roem van zijn koor heeft zich naar alle windhoeken verspreid en het is sen vruchtbare roem gebleken. Overal in de we reld werden ge durende de laatste twintig jaren ko ren opgericht naar het model van de Croix de Bois. Het doet wat Ameri kaans aan om met cijfers te scher men, zegt de abbé, maar een paar mag ik u toch niet verzwijgen. In 1947 had mijn koor een zestig- „filialen", als ik me zo uit mag drukken en nu is dat aantal al wel tot twee duizend gestegen. Met zestien verschil lende landen, waaronder Polen, houden we hier voortdurend contact door mid del van een maandelijks bulletin, dat In vijf verschillende talen verschijnt. Maar behalve dat blaadje sturen we overal op aanvraag, geheel of bijna gra tis, ook de partituren en de muziek rond die wijzelf óók plegen uit te voeren. Een paar jaar geleden kwam de ge dachte bij me op al die jongens eens bij elkaar te roepen. In Saragossa en in Keulen hebben we toen congressen ge houden, waarbij verschillende proble men van de jongenskoorzang ter sprake konden komen. Dit jaar is Parijs de plaats van samenkomst en niet minder dan zesduizend jongens zijn nu hierheen gekomen samen met hun leiders. Na tuurlijk niet alleen om te praten. Ook en vooral om te zingen. Verschil lende concerten staan op het program ma, met als bekroning een uitvoering van het slotkoor van Bachs Johannes- passion in oe open lucht, waaraan alle congressisten in hun eigen talen mee zingen. Die massale uitvoering wordt door mijzelf geleid en ik acht het een bijzonder hoge eer dat het officiële or kest van de Garde Républicaine op per soonlijk verzoek van president Coty m;jn jongens heeft willen begeleiden In de kringen van beroepsmusici wordt wel eens wat schamper geoor deeld over het werk van abbé Maillet. Hij zou zich vooral hebben toegelegd op uiterlijke successen en de kinder- De tijd van het verse „kleinfruit" is weer aangebroken; dat betekent voor de kweker druk werk vol spanning om de oogst goed en op een goed ogenblik aan de markt te brengen en voor degenen, die alleen voor eigen gebruik vruchtbo men en struiken hebben de drukte van het tijdig profiteren van een ruime hoe veelheid fruit ineens. Het beste is het om een groot deel vers en zonder vee! omhaal te gebruiken. Wie daarenboven eens wat extra's met fruit wil doen, kan er allerlei nagerechten mee opfleuren Rauwe of gekookte vruchten van welke soort ook kunnen met vanille-, maizena- of griesmeelpudding of vla gegeven worden, maar ook door koude of warme rijstebrij. De combinatie kof fie met frambozen is zeer bekend in ijs coupes, maar ook koffiepudding met frambozen (of bessen) is niet te ver smaden. Naast beschuit met aardbeien kan men ook beschuit met bessen, kersencompö- te of pruimen opdienen, desgewenst ge garneerd met wat uitgelekte yoghurt, stijfgeslagen room of eiwit of schuim pjes. Wat meer werk vergen flensjes of pannekoekjes met vruchten gevuld. De ze worden bij voorkeur warm gevuld en koud opgedaan met poedersuiker bestrooid, 150 gr. rauw of 100 gr. ge stoofd fruit is voor 4 a 6 flensjes of pan nekoekjes voldoende. Ter afwisseling is vooral bij warm weer een vruchtengruwel lekker fris. Vruchtengruwel wordt bereid door gort in vrij veel water (of vruchtensap) gaar te koken en er vruchten naar smaak door te scheppen. van een algeheel reveil en een protest tegen de slechte en burgerlijke muziek, die toen overal in de kerken werd uit gevoerd. Dat ik sedertdien óók wel we reldlijke muziek en zelfs kleine opera's op mijn programma's heb geplaatst, was eigenlijk een uitvloeisel van het succes dat ik direct in kleinere kringen mocht oogsten. Om onze ideeën verder te kun nen verbreiden hadden we veel geld nodig, en dat geld werd door onze con certen opgebracht. Maar die concerten heb ik zelf nooit als de hoofdzaak be schouwd. Hoofdzaak is het zingen zélf en het genoegen dat mijn jongens eraan be leven. Er is nu een soort broederschap ontstaan van jongens over de hele we reld, die de schoonheid van de goede muziek ontdekten. Ze hebben ervaren, dat je elkaar beter leert begrijpen dan door woorden mogelijk is, door de zelfde mooie muziek te zingen. Ik ben dankbaar aan dit resultaat te hebben meegewerkt. En daarbij neem ik de critiek van sommige pedagogen en hoog hartige musici graag op de koop toe". De abbé verheft zich. Zijn auto staat voor de deur te wachten. Hij moet in snelle vaart naar de generale repetitie voor zijn „Concert der volkeren", waar zesduizend jongens (en niet geheel ge ruisloos) zijn komst verbeiden. Een zonnige tweeling in een katoentje van wit met marineblauw, beveiligd tegen het al te scherpe zonlicht door een bijpassende parasol. De „Petits Chanteurs d la Croix de Bois" cireWurzou dé spontaneïteit van de koorzang hebben overwoekerd. Op die verwijten maak ik een voorzichtige toe speling waarvoor de abbé een begrij pende en vriendelijke glimlach over heeft. U ziet de jongens hier en u hóórt ze ook vooral en ik geloof niet, dat ze de indruk maken met de knoet te wor den opgevoed. 1-Iet zijn voor het meren deel jongens uit de eenvoudigste mili eus, waarvan de ouders hen geheel aan mijn zorgen hebben toevertrouwd. Alle lessen, ook buiten de muziek, worden hier door onszelf gegeven. Toen ik dit werk begon was het zeker niet mijn be doeling internationale tournees met mijn zangertjes te gaan ondernemen. De opzet was de oude religieuze kerkmu ziek opnieuw in de circulatie te bren gen. De negentiende-eeuwse kerk muziek beantwoordde noch aan reli gieuze, noch aan artistieke eisen. Mijn koor was dus een manifestatie Bepaalde bestanddelen, die regelmatig gebruikt worden bij het toebereiden van onze maaltijden, kunnen soms typische associaties opwekken. Zo maakt op ons de kaneel altijd een enigszins „ouder wetse" indruk. Zowel pijpkaneel als de fijne kaneel worden waarschijnlijk op het ogenblik minder gebruikt dan 20 jaar geleden. Misschien is hier het be grip „tijd" schuld aan omdat lang niet iedere huisvrouw b.v. haar stoofperen nog voldoende laat stoven. Wat vroeger altijd met pijpkaneel gebeurde. En zo zouden er nog meer voorbeelden te be denken zijn. En toch kan diezelfde ka neel voor allerlei doeleinden gebruikt worden. Kaneelkoekjes met amandelen. 100 gr. bloem, 75 gr. boter of margarine, 50 gr. witte of bruine basterdsuiker, zout, 3 theelepers kaneel of meer, 25 gr. aman delen, 1 ei, wat grove kristalsuiker. Van de bloem, de boter, de marga rine, de basterdsuiker, het zout en de helft van de kaneel op de gewone wijze een deeg kneden. De amandelen pellen en fijnhakken. Het deeg op een met met bloem bestrooide tafel uitrollen en er langwerpige koekjes van snijden. De koekjes bestrijken met het losgeklopte ei waaruit de hagelsnoeren verwijderd zijn. De gehakte amandelen mengen met wat grove kristakuiker en de rest van de kaneel. Dit mengsel over de koekjes strooien en in een matig worme oven gaar en bruin bakken. Kaneel waf eitjes. 150 gr. bloem, 100 gr. basterdsuiker, 40 gr. boter of mar garine, olie om het wafelijzer te bestrij ken. De boter of de margarine uitroeren met de suiker tot een luchtige massa, kaneel en zout toevoegen. Het ei mee- kloppen en daarna luchtig de bloem door het deeg scheppen. Het wafelijzer warm maken en de bakvlakken met wat olie insmeren. Van het deeg balletjes maken, deze in het ijzer uitknijpen en zorgen dat er geen deeg uit het ijzer komt. Het ijzer nu aan beide zijden zo lang boven het vuur houden tot de wa fel gaar en bruin is. De wafel uit het ijzer nemen en plat neerleggen. De wa- Gloxinia's behoren tot de elite onder het sortiment kamerplanten; prachtige en rijk bloeiende planten die men in verschillende kleuren kan krijgen. U moet er rekening mee houden dat de bloemist deze plant niet in de felle zon kweekte en dat ze in een vensterbank op het zuiden wel een weinig beschermd zal moeten worden Dat dient men 's morgens tegen een uur of tien al te doen. Gloxinia's moet men eigenlijk met een dubbele vertakking kopen; daarvan kan men veel bloemen verwachten. Het is ook verleidelijk een rijk bloeiende plant te kopen, doch het is beter een exem- De Gloxinia, een fraaie kamerplant. plaar te nemen met enkele open bloe men en een massa dikke bloemknoppen, want dan kan men er veel langer plezier van hebben. A De plant kan er niet tegen als ze koud leidingwater krijgt en daarom doet u dus een scheut warm water door het koude heen. Zolang de Gloxinia door gaat met het vormen van nieuwe bloem knoppen zal men ook voor wat extra voedsel moeten zorgen; de bekende ka- merplanten-kunstmest kan uitkomst brengen. De dames weten tegenwoordig wel hoe ze met die mest moeten werken. fels bestrooien met poedersuiker of een mengsel van kaneel en poedersuiker. Kaneelpudding met vanillesaus. 3/4 1. melk, 75 gr. maizena, 40 gr. suiker, 25 gr. kaneel. De maizena met de suiker en de kaneel vermengen en aanmaken met wat melk. De rest van de melk aan de kook brengen en er van het vuur af het papje aan toevoegen. De pudding doorkoken, in een omgespoelde pud dingvorm doen, koud en stijf laten wor den en keren op een glazen schotel. De pudding geven met vanille- of custard- saus. Men kan ook een kaneelsaus maken van dezelfde bestanddelen als nodig zijn voor de pudding. Per dl. melk rekent men dan 2 gr. maizena. Een dergelijke kaneelsaus kan gegeven worden bij trommelkoek en droge rijst. Voor de knutselaars het patroon van een paar sandalen. De zolen kunnen van touw of raffia gemaakt worden. Van touw worden ze zwaarder maar ook sterker. Om een goede vorm te krijgen kopen we een paar inlegzooltjes, ver volgens touw van middelmatige dikte en dun touw of we maken van vochtige raffia een flinke dikke vlecht (als er een draad op is een nieuwe inleggen) en gaan hiervan op het inlegzooltje de vorm modelleren. Begin in het midden en woel het touw met het dunne touw om, maak op regelmatige afstanden een verbinding met de vorige toer (zie schetsje). Om de breedte voor en achter te krijgen daar een extra bocht maken (zie tekening). Als de zool klaar is een halve c.m. van de kant het inlegzooltje met een stevige rijgsteek op de zool naaien. (Vooral bij de touwzool is dit prettiger) De meeste scholen zijn nu gesloten en veel ouders trekken er met hun kin deren op uit. Het menu van deze week is daarom samengesteld uit maaltijden, die, wat de bereiding betreft, maar wei nig tijd vragen. Bovendien is er aan fruit een ruime plaats ingeruimd. Zondag: toast met nieuwe haring, ge hakte biefstuk, princessebonen, aard appelen; schuimige vruchtenpudding. Maandag; gebakken kaasboterham, spitskoolsla, aardappelen; kersen. Dinsdag: leverhachee, andijviestamppot; beschuit met aardbeien. (Gort in de week zetten voor woensdag), /oensdag: schoteltje gestoofde kom kommers met kaas, aardappelpurée, tomatensla; vruchtengruel. Donderdag: knakworstjes, bloemkool, rauw gebakken aardappelen; bessen, /rijdag: garnalenragoüt, kropsla, rijst (ook voor zaterdag meekoken); muesli. Saterdag: dikke groentesoep; panne koekjes met rabarber Schuimige vruchtenpudding. 500 gr. vruchten (aardbeien of bessen), 100 gr. suiker, 18 gr. gelatine, 3 dl. melk, 2 ei witten. De vruchten schoonmaken en wassen. Enkele voor garnering van de pudding achterhouden. De rest goed fijn maken. De gelatine weken, de melk koken, van het vuur nemen en de gelatine en suiker erin oplossen. Af laten koelen totdat de massa drillig begint te worden, dan het vruchtenmoes er door roeren. De eiwit ten stijfslaan en voorzichtig door de puddiingmassa scheppen. Daarna het ge heel in een met water omgespoelde pud dingvorm laten opstijven. De pudding na het sorteren garneren met de achter gehouden vruchtjes. HET BLIJFT een paradoxaal verschijn sel dat de voortduur van de staalstaking in de V.S. gepaard gaat met een nagenoeg dagelijkse koersstijging op de New Yorkse beurs, waar het indexcijfer voor de indus triële fondsen sinds het begin van deze maand van ca 490 tot 515 is opgelopen en nog slechts enkele punten van de hoogste stand voor dit jaar (521) verwijderd is. De produktie van staal is voor de V.S. en trouwens voor de gehele wereld van van daag één van de voornaamste voorwaarden van de economische ontwikkeling, nu me chanisatie en automatisering in de indus trie, scheepvaart, scheepsbouw, luchtvaart en vele andere takken van bedrijf de be hoefte aan staal voortdurend doet stijgen, evenals zulks ten aanzien van olie- en oliederivaten het geval is. Het kan dus niet anders of de beperking van de staal- produktie moet tot een stagnatie in vele sectoren van het bedrijfsleven leiden. Het zijn dan ook niet alleen de 650.000 ar beiders, die bij de grote staalonder- nemingen betrokken zijn, maar ook reeds enkele honderdduizenden bij de vervoers bedrijven, de mijnbouwmaatschappijen en de constructie-industrieën, welke aan het produktieproces zijn onttrokken. Dat niettemin het Amerikaanse zaken- optimisme zich handhaaft en ook de New Yorkse beurs dit optimisme blijkt te delen, kan ongetwijfeld worden gezien als een bewijs van het groot weerstandsvermogen van de Amerikaanse economie, welke zij gedurende de hoogconjunctuur van de laatste jaren heeft verkregen. Een Frans spreekwoord zegt dat het goed kan zijn enige passen terug te gaan om des te beter te kunnen springen en een adempauze in de industriële activiteit door kredietbe perking en werkstaking kan de aanloop zijn voor een nieuwe expansie van het be drijfsleven, aldus de filosofie van vele Amerikanen. Een feit is dat men hier en daar, bijvoor beeld in de automobielindustrie, wat al te ver op de hooggestemde verwachtingen voor de toekomst was vooruitgelopen, on der meer door het aanleggen van te grote voorraden, wat ook de reden is waarom de bedrijfsstagnatie nog niet verder om zich heen heeft gegrepen. De Amerikaanse staalproduktie is gedurende de laatste ia- ren voortdurend vergroot en ook in het eerste halfjaar van 1956 was zij weer groter dan in de overeenkomstige periode van het voorgaande jaar, namelijk 62.6 miljoen ton tegen 57.2 miljoen ton, terwijl kortgeleden voor het gehele jaar 1956 op een produktie- stijging van .5 miljoen ton werd aange stuurd. Iets waar niet bij komt en wel af gaat, vermindert echter snel en het feit dat thans op de zwarte markt reeds prijzen worden betaald, welke de tot dusver offi cieel geldende marktprijzen enige malen overtreffen, wijst er op dat de staalvoor- raden in de V.S. snel teruggaan en dat straks ook aan een verhoging van de offi ciële staalprijzen niet valt te ontkomen. De grote staalmaatschappijen maken zich daarom over de financiële resultaten van het lopende jaar geen zorgen en achten een nieuwe loonsverhoging op zich zelf niet al te bezwarend. Het verschil loopt dan ook meer over de duur van het con tract, dat de werkgevers op enige jaren bepaald willen zien, teneinde een min of meer vaste basis te-hebben voor het zeer omvangrijke expartsieprpgram van de Amerikaanse staalindustrie. De noodzaak van grote investeringen wordt in de V.S. in niet minder sterke mate gevoeld dan dat in Europa. Het bedrag, dat hiervoor dit jaar zal moeten worden uitgegeven, wordt op 35 a 39 miljard dollar geraamd en elke rendementsberekening moet uiter aard falen als .nen in de toekomst telkens weer voor onvoorziene loonsverhogingen wordt geplaatst. Aan de andere xan: wen sen de werknemers zich niet voor lange tijd te binden, omdat met name de auto matisering van de bedrijven tot een zo danige inkrimping van de personeelsbezet ting kan leiden, dat bijvoorbeeld op een verdere verkorting van de arbeidsweek zou moeten worden aangedrongen. HIERUIT ZIET MEN dus dat zich in deze tijd een probleem van de grootste orde op de voorgrond schuift, namelijk dat van de voor de industriële ontwikkeling noodzakelijke samenwerking tussen kapi taal en arbeid, een probleem, dat zich ze ker niet uitsluitend in de V.S. voordoet. Prof. Zijlstra heeft niet ten onrechte van een industriële revolutie gesproken, waar in thans alle economisch ontwikkelde lan den worden betrokken. Het gevaar is niet denkbeeldig dat onder invloed van de ver grote machtspositie van de werknemers de noodzakelijkheid en de functie van het ka pitaal niet voldoende in het oog worden gehouden, gelijk men in vroegere tijden aan de waarde en de rechten van de ar beid heeft tekort gedaan. De OEEC heeft er in één harer rapporten onlangs nog met klem op gewezen dat het bij de toekomstige economische ontwikkeling in de allereerste plaats gaat om een bevordering van de produktiviteit, waarvoor in deze tijd formi dabele kapitalen nodig zijn. Afgezien van de vraag dooor wie of op welke wijze deze kapitalen moeten worden gevormd, zeker is dat zij alleen ter beschikking worden gesteld als redelijkerwijze kan worden verwacht dat zij de bezitters er van een behoorlijk rendement opleveren. Het is ADVERTENTIE de lucht van in enkele minuten verdwenen Mejuffrouw Jo Stoel, Brlnkgreverwog. Deventer, schrijft „Ik durfde gewoon niet meer ultgaon, want Ik transpireer ontzettend en dot Is ook voor onderen erg hinderlijk. Ik heb toen moor eens geproboerd of Arrld crème zou helpen en ja hoor, no enkele minuten hield do transpiratie op en was do lucht ook weg." Een beetje Arrid In de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevat Transtop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt Daarom Is het 7.0 afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt Delicaat geparfumeerd, prija t 1.65. INENTINGEN STOPGEZET In verband met het voorkomen van kin derverlamming in ons land heeft de direc teur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Utrecht, in over leg met het staatstoezicht op de volksge zondheid, uit voorzorg besloten, tot nadere aankondiging, alle inentingen tegen pok ken, difterie, kinkhoest en tetanus te staken. thans reeds zover dat men bij de grote bedrijven, bijvoorbeeld jn de verslagen van de Koninklijke, spreekt van zogenaam de defensieve investeringen, welke dus niet in de eerste plaats dienen om de winsten van de bedrijven te vergroten, maar slechts om die op het huidige peil te kun nen handhaven. Terwijl in de V.S. alge meen gesproken, de winsten van het afge lopen jaar en zelfs die van de eerste maan den van 1956 nog wel in een redelijke verhouding tot de geïnvesteerde kapitalen zijn toegenomen, ziet men in ons land meer en meer het verschijnsel dat wel de kapi talen zijn verhoogd en ook de omzetten zijn gestegen, maar dat van een grotere winst geen sprake meer is. De cijfers van een groot winkelbedrijf als dat van De Bijenkorf zijn hiervan een sprekend voor beeld, maar deze vennootschap staat op dit punt niet alleen. Bij de Aku zijn in het tweede kwartaal zelfs ook de omzetten teruggelopen, met het gevolg dat de winst per f 1000 kapitaal van f 65,40 in het twee de kwartaal van 1955 tot f 48,60 in die periode van dit jaar is teruggegaan. De vraag of het kostencijfer allengs niet een te zware druk op de bedrijven uit oefent, blijft daarom aan de orde, hetgeen mr. Van Leeuwen doet spreken van een beloningsinflatie, welke in de kapitaalsfeer tot geforceerde diepte-investeringen leidt. de liquiditeit van de ondernemingen aan tast en de mogelijkheid tot zelffinanciering vermindert. Voorts veroorzaakt zij tekorten op de kapitaal- en geldmarkt, waaraan kan worden toegevoegd dat tenslotte ook een prijsinflatie niet kan uitblijven. Prof. F. Brouwers, de secretaris generaal van het Departement van Econo mische Zaken heeft daarom dezer dagen tot grote waakzaamheid opgeroepen. Ook is hij van mening dat wij momenteel een moeilijke tijd doormakèn. Hij wijst er op dat voor 1956 met een stijging van ca acht pet van het industriële loonpeil in Neder land moet worden rekening gehouden. Daarnaast komt dan voor dit jaar drie per cent nabetaling over 1955, die in vele be drijfstakken is uitgekeerd. Voorts laat net zich aanzien dat in 1957 opnieuw een stij ging van ca acht percent zal plaats vinden en hij meent te moeten verwachten dat de Nederlandse concurrentiepositie ten op zichte van Engeland voorshands ongeveer gelijk zal blijven, maar die ten aanzien van Duitsland, waar de arbeidsproduk- tiviteit tot dusver sterker is toegenomen dan ten onzent, in de naaste toekomst slechter zal worden. Slechts door de grootst mogelijke samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven kan aan de op waartse druk, die op het prijsniveau thans plaats vindt, weerstand worden geboden. Op die grootst mogelijke en noodzake lijke samenwerking kan men helaas niet gerust zijn. De verwachting dat de komen de begroting met een tekort van f 1 a f Hè miljard zal sluiten heeft de kabinets formateur enkele punten in zijn program doen opnemen, welke voor het bedrijfs leven allerminst bemoedigend zijn en die de zeer gewenste produktiviteitsverhoging zeker niet zullen bevorderen. Er is zelfs sprake van belastingverhoging voor de be drijven en van een wederinvoering van de met ingang van 1953 afgeschafte specu latiewinstbelasting, welke destijds aan het beschikbaar stellen van risicodragend ka pitaal zoveel afbreuk heeft gedaan. Als de toekomstige loonbeweging binnen het ka der van de ontwikkeling van de arbeids- produktiviteit moet blijven, zoals prof. Brouwers terecht opmerkt, zal de over heid dit proces niet moeten bemoeilijken. Zij zal er zich rekenschap van moeten geven dat de industriële revolutie, welke zich thans bezig is te voltrekken voor een goed deel een wedloop is tussen stijgende bedrijfskosten en toenemende arbeidspro- duktiviteit. Alleen als de laatste het wint, kan prijsstijging en inflatie worden voor komen. ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. LE HAVRE (A.F.P./Reuter) De se cretaris-generaal van de Franse commu nistische partij Maurice Thorez heeft op het partijcongres in Le Havre openlijk excuus aangeboden voor het feit, dat de partij zich in 1948 bemoeid heeft met de zaken van de Joegoslavische communisti sche partij. Er is contact tussen de beide partijen tot stand gebracht, zo zei hij, en binnenkort zal op een bijeenkomst de nor malisatie der betrekkingen ter hand wor den genomen. Thorez zei onder meer, dat „de commu nisten zullen vragen te mogen deelnemen aan het werk van de Raadgevende Verga dering van de Raad van Europa en aan dat van de Internationale Parlementaire Unie teneinde daar de beginselen van de vrede te doen zegevieren. Meermalen wees Thorez op de wenselijk heid van „een georganiseerde samenwer king" met de Franse socialistische partij, die volgens hem haar standpunt inzake de buitenlandse vraagstukken gewijzigd heeft. rcoococccoococoo(>ooocooocxxxxooooooooooococoooocooocoooc Peter Ward, de Engelse amateur die als ''.eerste over de eindstreep ging bij de Engelse kampioenschappen op de weg, Hs door de Engelse Wielerbond gedis kwalificeerd. Ward werd tijdens de\ \wedstrijd geplaagd door hoofdpijnen, •Idie hij trachtte te verdrijven met een \aspirientje, dat hem door een vrouw ruit het publiek werd aangereikt. Het >bestuur van de Britse Wielerbond vond \deze handeling in strijd met de regle- jmenten, die voorschrijven dat voedings middelen en dranken slechts bij de of ficiële ravitailleringpost in ontvangst 5mogen worden genomen. OOCOCCOOCCOCOOOC>X>DCOCOOCX>OOOOa>DOOOOCOa»DOCCOCOOOOOOO

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13