Dr. Drees acht een formatieresultaat nog slechts nauwelijks bereikbaar HET WEER: Opklaringen Tegen militaire blokvorming, vóór staking kernproeven Washington steekt geen geld in de dam van Assoean Toestand in Palestina: wereldvrede in gevaar Na ontvangst van brief van K.V.P.: Moge zeldzame noodzaak tot samenwerking het winnen van particuliere fractiebelangen Hoop op uitweg blijft Ook Londen twijfelt of Egypte nog wel aan zijn verplichtingen kan voldoen Het woord is aan, Stuurman Cohen GERO-ZI LVI U M Verklaring van Brioni Russisch smaldeel bij Hoek van Holland binnengelopen „Smaldeel Vijf" ankert in Leningrad Dame door driejarig meisje aangereden De zaak-Weinberger Moeder richt zich opnieuw tot ontvoerder van Peter Verdachte van diamantroof in Londen aangehouden Ex-minister Djody nog 40 dagen in de gevangenis 71e JAARGANG No 9 VRIJDAG 20 JULI 1956 301e JAARGANG No 162 Hoofd kantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TT 1 TPS, TB 1 1 Uitga™ Grafische Bedril'™> Dtadate N.V, Telefoon 15295 (zes l.,nen) Directie, Hoofd- I fl l~ T l~ Hl Tl B l~l II.- 1 1 «->-■I— IJ Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. redache Redache en Admmistratie^Bijkantoor (T*f 1 CJ i J fN I Of Pj Abonnement p. week 50 ct„ p. kwartaal 6,50, m Haar em-Noord, Soendaplem, Tel. 12230. J- \Jf_ J|_ I 1 f 1 J? JC-J L J I (L J L J franco p.p. ƒ7,-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Groot Hed.gland 10, Tel. 15295. ****- W J. X X fc* VrfB. X *WL Val Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vanmorgen omstreeks acht uur is het Russische smaldeel, dat een bezoek aan ons land zal brengen, bij Hoek van Holland binnengelopen. Het eerst verscheen dc kruiser „Sverdlov" tussen de havenhoof den, onmiddellijk gevolgd door de torpedo- bootjagers „Surovy" en de „Serdity". De Russen losten eenentwintig saluutschoten, die werden beantwoord door een saluut- batterij van de Koninklijke Marine met eveneens eenentwintig saluutschoten. Voorts bracht een erewacht van de Ko ninklijke Marine de gebruikelijke eerbe wijzen. De torpedobootjagers „Serdity" (de Toor nige) en „Surovy" (de Woeste) kozen na de „Sverdlov" ligplaats aan de Parkhaven te Rotterdam. Er was veel belangstelling op de kade, niet in het minst van de zijde van de leden van de Russische kolonie en leden van de C.P.N., die met gewuif en rode bloemen de gasten verwelkomden. Op het „Sverdlov"-dek stonden de matrozen aange treden in twee gelederen, de gewapende wacht witgehandschoend; op de brug en de opbouw midscheeps vele officieren. De havenmeester, kapitein ter zee b.d. J. van Leeuwen, en de commandant maritie me middelen te Rotterdam, kapitein ter zee Derksema, verwelkomden schout-bij- nacht Kotov, commandant van de kruister. Daarna werden de leden van de Russische kolonie aan boord toegelaten. De commandant van het Russische es kader maakte vanmorgen, vergezeld van de Russische marine-attaché kolonel C. N. Soukhoroutchkine en de Nederlandse ver bindingsofficier commandeur J. G. Dasia, zijn opwachting ten stadhuize. Het tegen bezoek aan de kruiser Sverdlov heeft in de namiddag plaats. LENINGRAD (United Press). Het Nederlandse smaldeel Vijf, bestaande uit de kruiser „De Zeven Provinciën" en de onderzeebootjagers „Zeeland" en „Fries land", is donderdag voor zijn bezoek van vier dagen in Leningrad aangekomen. Het werd verwelkomd met dertien sa luutschoten die werden afgevuurd dooi de Russische onderzeeboot jager „Oda- renny". De Nederlandse commandant, schout-bij nacht L. Goslings, had bevel gegeven voor het lossen van eenentwintig saluutschoten toen de schepen het historische fort Kron- stadt passeerden. De batterijen van het fort beantwoordden het saluut. De mari nierskapel der Koninklijke Marine en de kapel van het fort speelden hierna de bei de volksliederen. Op de rede van de marinebasis Kron- stadt-Leningrad bracht de Nederlandse kruiser een groet van zeventien schoten aan de commandant van de basis. Het fort beantwoordde het saluut. De drie schepen stoomden hierna de Neva-rivier op. Het officiële bezoek van het smaldeel begint vandaag. De plaatselijke bladen van Leningrad bevatten foto's der Nederlandse schepen. „Het bezoek zal de verdere toenadering van de volken van Nederland en de Sovjet- Unie bevorderen en de samenwerking tus sen beide landen versterken", aldus de Leningradse pers. PULA (Reuter) De leiders van Joego slavië, India en Egypte hebben na afloop van hun overleg op het eiland Brioni een verklaring uitgegeven, waarin zij hun op roep tot verbod van atoomwapens her halen. Voorts zetten zjj hun bezwaren tegen het vormen van militaire blokken uiteen, terwijl zij tevens opnieuw de wens voor een regeling van het Algerijnse vraagstuk uitspreken. President Tito, premier Nehroe en president Nasser dringen vervolgens nog eens aan op toelating van commu nistisch China tot de UNO en op hulp verlening aan minder-ontwikkelde ge bieden. Nehroe en Nasser zijn vanochtend vroeg, na twee dagen met Tito te hebben ge confereerd, naar Cairo gegaan om daar hun overleg voort te zetten. (Van onze parlementaire redacteur) Hedenochtend om twaalf uur heeft de formateur, dr. Drees, een onder houd gehad met prof. Zijlstra, voorzitter van de AR-kamerfractie. Dit onder houd zou, evenals zulks het geval was met de gesprekken die de formateur achtereenvolgens heeft gevoerd met mr. Burger, de heer Tilanus en prof. Oud, het karakter hebben gehad van inlichten van deze fractievoorzitter omtrent het antwoord dat de formateur woensdag van de KVP heeft ont vangen. Een woordvoerder van de formateur heeft meegedeeld dat door dat antwoord het bereiken van een resultaat nauwelijks nog door dr. Drees mogelijk wordt geacht. Het woord „nauwelijks" wijst er op, dat er toch nog een zij het zeer kleine mogelijkheid open blijft. In politieke kringen vernam ik reeds hier en daar, dat men vurig de hoop koes tert, dat er alsnog een uitweg zal worden gevonden. Bij deze kabinetsformatie gaat het er natuurlijk om zo goed mogelijk het verkie zingsresultaat in het programma van het kabinet cn in de samenstelling van het ka binet tot uiting te doen komen. Maar dit is niet het enige. De voorzitters van de vijf fracties weten zeer goed, dat er zich om standigheden voordoen waardoor het meer dan ooit wenselijk is. dat er een krachtig kabinet aan het bewind zal komen. In wat er de laatste tijd gepubliceerd is omtrent wensen inzake het programma, is onder meer gewag gemaakt van de wens, in het bijzonder door de KVP gekoesterd, ten aanzien van algemene grondwetsherzie ning. Niemand zal op zichzelf iets derge lijks van belang achten, maar er bestaan redenen om aan te nemen dat men het van een veel groter belang zal beschouwen om ervoor te blijven waken dat de bestaande constitutionele verhoudingen in ons land ten volle geëerbiedigd worden, ook in de toekomst. In dit verband acht ik het vol doende in herinnering te brengen wat ik op zaterdag 30 juni geschreven heb onder het kopje „Onderzoek", naar aanleiding van het communiqué over de commissie van drie, de zogenaamde commissie van de drie wijze mannen. Krachtens die overwe ging, dat het thans van uiterst groot be lang is ervoor te blijven waken, dat de bestaande constitutionele verhoudingen in ons land ten volle geëerbiedigd blijven, Het driejarige meisje F. K. dat donderdag met haar kleuterfietsje op het trottoir van de Haitsma-Mulierstraat in Haarlem-Noord reed veranderde onverwacht van richting en reed de 61-jarige mevrouw A. A.B. tegen de benen. Zij viel en kreeg een linker pols fractuur. De dame werd voor een nader on derzoek in het ziekenhuis St. Joannes de Deo opgenomen. hebben de vijf fractievoorzitters aldus kreeg ik nog te horen met hun aanhang te bedenken, dat er bepaald een sterke noodzaak is voor een sterk kabinet. Het gaat er dan ook om, bij het opperen van allerlei wensen van elke fractie op zich zelf, de zeldzaam grote wenselijkheid van een brede samenwerking in het oog te houden en dus dient men bij het uiten van die wensen de grenzen van de redelijkheid in acht te nemen- Ter vermijding van mis verstand zij hier aan toegevoegd, dat zulks ten opzichte van alle fracties geldt. Moge ter twaalfder ure het wijs inzicht nog doorbreken waardoor alsnog de mogelijk heid blijft bestaan om zulk een resultaat te bereiken. WESTBURY, New York (Un. Press) „Veertien dagen zijn nu reeds voorbijge gaan en wij zijn vreselijk ongerust. Geef ons alstublieft een positief bewijs, dat onze baby nog in leven is en dat u hem bij u heeft. Wij zullen alle instructies opvolgen, die u ons geeft. Ik kan u de verzekering geven en vast beloven, dat politie en F.B.I. zich niet zullen bemoeien met de regeling, die u met ons zult treffen." Zo luidt de nieuwe oproep, die mevrouw Weinberger, de moeder van de bijna twee maanden oude Petertje Weinberger, tot de onbekende ontvoerder(s) van haar kind heeft gericht. Petertje werd op 4 juli uit zijn kinder wagen in de tuin van de Weinbergers ge haald en ontvoerd, terwijl een briefje werd achtergelaten, waarin een losgeld werd geëist. De dader schreef in ernstige finan ciële moeilijkheden te verkeren. Door bemoeiingen van de pers en de politie lijkt de ontvoerder echter de schrik om het hart geslagen te zijn; hij heeft tot dusverre dan ook niet gereageerd op po gingen van de wanhopige ouders om met hem in contact te komen. Een rondvaartbedrijf in Amsterdam gaat letterlijk met zijn tijd mee. Zo tenminste kan men de aankondiging opvatten, welke het op haar steiger heeft laten aanbrengen en die, in het Russisch gesteld, de toeristen uit de Sovjet-Unie er op attent maakt, dat zij een „Rondvaart'' kunnen maken. WASHINGTON (AFP/Reuter) De Amerikaanse regering heeft Egypte meege deeld. dat het „in de huidige omstandig heden" niet mogelijk is deel te nemen aan de financiering van de stuwdam bij As soean. Deze mededeling kwam nadat de Egyptische ambassadeur in Washington dr. Hoessein, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, opnieuw om fi nanciële hulp voor dit project had ver zocht. In de officiële verklaring van Dul les' departement wordt gezegd, dat dit be sluit geenszins een wijziging weerspiegelt of meebrengt in de vriendschappelijke be trekkingen tussen de beide landen. De Ver enigde Staten blijven bereid Egypte te hel pen bij de verbetering van zijn economi sche toestand. Washington geeft twee re denen voor zijn besluit: Ten eerste dat overeenstemming tussen de Nijlstaten over de verdeling van het Nijhvater ontbreekt en ten tweede dat de mogelijkheid voor Egypte om voldoende middelen op te bren gen voor het welslagen van het project is „minder zeker dan in de tijd toen het aan bod gedaan werd". In de Amerikaanse verklaring wordt de tegenzin van het Congres om gelden voor de dam toe te staan niet als reden voor de weigering genoemd. Ook over de Egypti sche wapenaankopen van het Sovjet-blok, waarop in het Westen veel critiek is ge oefend, wordt niet gerept. De Verenigde Staten blijven veel belang stellen in het welzijn van het Egyptische volk en in de ontwikkeling van de Nijl. Het is bereid te gelegener tijd en op verzoek van de oever- staten te overwegen, wat er kan worden gedaan voor een doelmatiger gebruik van het Nijhvater in het belang van de volken van dat gebied", aldus de verklaring van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken. Het Britse ministerie van Buitenlandse I Zaken heeft bekend gemaakt, dat het feit, in hoeverre Egypte in staat is zijn aandeel in de kosten van de bouw van de dam van Assoean te dragen, thans een factor is, die Groot-Brittannië in overweging zal nemen bij zijn beslissing, of het steun aan het plan zal verlenen. In het begin van dit jaar hebben Groot-Brittannië en de Verenigde Staten tezamen met de Wereldbank steun aangeboden voor de bouw van deze dam. Voor de eerste fase van de aanleg hebben Londen en Washington samen zeventig miljoen dollar aangeboden. Dit Westelijke aanbod heeft Egypte nooit formeel aan vaard en naar men meent heeft Egypte met de Sovjet-Unie gesproken over moge lijke hulp van die zijde. De Egyptische ambassadeur te Washington deelde in het begin van deze week mede, dat zijn rege ring thans besloten had de Westelijke hulp te aanvaarden. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken zeide van daag, dat het Britse aanbod niet werd in getrokken, maar dat er sedert het aanbod gedaan werd heel wat is gebeurd en dat daarmede rekening gehouden zal moeten worden. Hij voegde hieraan toe, dat de zaak geheel op haar mérites zal worden beschouwd en dat de factoren, waarop ge doeld wordt van economische en zeker niet van politieke aard zijn. Bijzonder overleg tussen Londen en Washington over het Egyptische besluit tot aanvaarding van de Westerse hulp heeft niet plaats gehad. De woordvoerder wees op de verplichtingen die Egypte in de communistische landen op zich heeft genomen. „Militaire en eco nomische akkoorden met de communisti sche landen leggen een dermate zware last op de Egyptische economie, dat de Britse belofte niet zonder meer gestand kan wor den gedaan", aldus het Foreign Office. Ook minister Dulles heeft op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat er na het aanbod aan Egypte heel wat gebeurd is. Hij zei dat hij vermoedelijk vanmiddag de Egyptische ambassadeur zou spreken en dat hij bij zijn besprekingen rekening zou houden met de ontwikkelingen nadat het oorspronkelijke aanbod werd gedaan. Uit wei-ingelichte kringen in Cairo wordt vernomen, dat de weigering van de Ver enigde Staten waarschijnlijk tot gevolg zal hebben, dat Egypte het aanbod van Rus land om het plan te financieren zal aanne men. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM - TEL 717162 PLASTIC REGENJASSEN ƒ11.75 In de verklaring stellen de drie re geringsleiders „met voldoening" vast, dat de politiek van hun landen „in zekere mate heeft bijgedragen tot de verminde ring van de internationale spanning", en zij bevestigen hun geloof in de beginselen ten aanzien van de internationale betrek kingen, welke vorig jaar op de conferentie van 29 Afrikaanse en Aziatische landen te Bandung zijn opgesteld. De verdeling van de wereld in machts groepen leidt er volgens de drie regerings hoofden toe, dat de wereld door vrees blijft beheerst. „Men moet niet door ver deling, maar door zich te richten op collec tieve veiligheid op wereldbasis en door be ëindiging van de overheersing van het ene land door het andere de vrede trachten te bereiken." De ondertekenaars van de ver klaring achten het van essentiëel belang, dat er vorderingen in de richting van ont wapening worden gemaakt. Dit moet bin nen het verband van de UNO geschieden, ook voor wat betreft atoom- en waterstof wapens. „Het tot ontploffing brengen van wapens voor massale vernietiging moet, zelfs als het proefnemingen geldt, gestaakt worden, aangezien dit mogelijke gevaren voor de mensheid betekent, doordat de at mosfeer wordt besmet; het is bovendien een schending van de internationale mo raal." De drie leiders getuigen van hun grote belangstelling voor volledige internatio nale samenwerking op basis van gelijkheid wat het vreedzaam gebruik van kern energie betreft. Deze samenwerking dient in het kader van de UNO te geschieden. Ten aanzien van de ontwikkeling van minder-ontwikkelde gebieden achten zij het „noodzakelijk en wenselijk", dat het voorgestelde fonds van de UNO voor eco nomische ontwikkeling een zodanige vorm krijgt, dat het doeltreffend kan werken. Spanningen Als de voornaamste gebieden van span ning noemen de drie staatslieden Midden- Europa, het Verre Oosten en het Midden- Oosten. Wat het Verre-Oosten aangaat zijn zij van oordeel, dat de vraagstukken daar niet kunnen worden opgelost zonder de volledige samenwerking met de volks republiek China die, tezamen met andere landen welke aan de gestelde eisen vol doen, in de UNO vertegenwoordigd dient te zijn. De problemen van Midden-Europa, nauw verbonden met het Duitse vraagstuk, moe ten „in overeenstemming met de wensen van het Duitse volk" worden geregeld. Vastgesteld wordt, dat de moeilijkheden in het Midden-Oosten zijn vergroot door de botsende belangen van de grote mogend heden. De toestand in Palestina wordt in het bijzonder gezien als een gevaar voor Bernard Shaw: Men wil vaak de dingen des le vens veranderen, enkel omdat men ze niet kan begrijpen. LONDEN (AFP) Scotland Yard heeft de afgelopen nacht een man aangehouden, die ervan verdacht wordt de dader te zijn van de opzienbarende diefstal van diaman ten ter waarde van een miljoen gulden in het centrum van Londen ten nadele van de Nederlandse firma N. Wijnberg. Tevoren was al iemand aangehouden, die beschul digd zou worden van medeplichtigheid en heling van een auto. DJAKARTA (A.N.P.)" De voormalige Indonesische minister van Justitie, Djody Gondokusumo, die in januari tot een jaar gevangenisstraf werd veroordeeld voor hét aannemen van steekpenningen, toen hij mi nister was, is de gevangenis in gegaan. Djody was op vrije voeten, in afwachting van de uitslag van zijn gratieverzoek aan president Sukarno, die hem de helft van zijn straf heeft kwijtgescholden. Djody be hoeft slechts veertig dagen in de gevange nis door te brengen, daar 4% maand voor arrest van de veroordeling wordt afge trokken. ADVERTENTIE JUWELIERS - HORLOGERS HOUTPLEIN 15 - HAARLEM de wereldvrede. De drie regeringsleiders onderschrijven in dit verband de resolutie van de conferentie van Bandung, waarin „de rechten van de Arabieren van Pale stina" worden gesteund. Zij betuigen hun sympathie met het ver langen van de Algerijnen naar vrijheid, doch zij erkennen, dat in Algerije een „aanzienlijk aantal" mensen van Europese afkomst woont, wier belangen moeten wor den beschermd. „Een wapenstilstand en onderhandelingen tussen de belanghebben de partijen moeten leiden tot een vreed zame regeling van dit vraagstuk." De Indiase premier Pandit Nehroe (links), maarschalk Tito van Joego slavië en president Nasser van Egypte bij hun beraadslaging op het eilandje Brioni in de Adriatische Zee. ccocccccccxxx yxcocxxxcayxcccccxx VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het zuidoosten van het land nog enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Dezelfde of iets hogere mid- dagtemperaturen. 21 juli Zon op 4.47 uur. onder 20.48 uur. Maan op 19.42 uur, onder 3.30 uur. Maanstanden 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 20 juli Hoog water: 2.04 en 14.32 uur. Laag water: 9.57 en 22.27 uur. Zaterdag 21 juli Hoog water: 2.47 en 15.14 uur. Laag water: 10.44 en 23.10 uur. JÓOOOOOCOOOOOOOOOCXXX XXXXXX XXXXXXJOOCXXXXXX»OOOCOOOOOOOOd Het lagedrukgebied verliest nu geleidelijk in betekenis en in verband hiermede wordt het weer iets standvastiger. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgcr 7 uur) 00 C i S s Weerstoestand buitenland •o-t; Gam £fl s z ES él AFNEMEND BUIIG Gisteravond ontstond boven midden- Nederland een kleine storing, die zich langzaam naar het zuidwesten verplaatste en vanochtend nabij Duinkerken was ge legen. De storing veroorzaakte de afge lopen nacht vooral in het midden en zuiden van het land langdurige regenval. In Twente viel 25 mm, in Vlissingen 12 mm. De storing maakt deel uit van een ge compliceerd gebied van lage druk, dat nagenoeg geheel Frankrijk en een groot deel van West-Duitsland overdekt. In dit hele gebied is weer nog onbestendig. De invloed van het lagedrukgebied reikt niet tot het uiterste noorden van Nederland. Daar komen flinke perioden met zonne schijn voor en buien zijn er uitzondering. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca onbewolkt onbewolkt licht bew. motregen regen regen zwaar bew. nevel nevel mist licht bew. licht bew. mist licht bew. nevel zwaar bew. licht bew. geheel bew. zwaar bew. nevel licht bew. half bew. n ono o n nno zzo z zzw wzw 19 windst. 20 nw 25 ono w wzw w zzw 24 23 24 22 19 windst 20 w 26 windst. 27 wzw 32 no 29 no Weerstoestand binnenland Den Helder half bew. mat. o 17 13 Ypenburg zwaar bew. zw. zo 14 7 Vlissingen zwaar bew. mat. zo 14 12 Eelde licht bew. mat. o 15 0,1 De Bilt lichte regen zw. zo 14 17 Twente lichte regen windst. 14 25 Eindhoven zwaar bew. ozo 14 5 VTv. Z.-Limb. licht bew. zzo 14 10 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1