Poging gewest, om orde te scheppen in een dat 365.000 zielen zal tellen ®<Mk PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR HORLOGES fabrieksrestanten 30-50% korting I. KAN Wereldnieuws Tussen het agrarische oosten en het recreatiegebied der duinen De radio geeft zaterdag f 9.75 te. STREEKPLAN VOOR KENNEMERLAND-ZUID CAMERAS Overleg over goedkopere brilmonturen Golfwaarneming Deltaplan Kerkelijk Nieuws Nederland herkozen in de Icao-raad VOOR UW VAKANTIE en wij RUIMEN ze OP! WAT KAN KAN, KAN KAN ALLEEN Zomercursus buitenlandse studenten te Delft DuitsNederlandse jongerenconferentie Amerikaanse transactie in postzegels Chinese tanks in Tibet om opstand te onderdrukken Tweede beklaagde uit proces-Slansky-Hadju vrijgelaten KALENDER SYSTEEM VRIJDAG 2 0 JULI 1956 1 IN DE VERTROUWELIJKE SFEER van de Kennemer gemeentebesturen is thans het langverwachte streekplan voor Kennemerland-Zuid neergelegd, een structuur plan, dat aansluit op het inmiddels nog niet goedgekeurde streekplan voor de IJmond-Noord, waarvan diverse der betrokken gemeentebesturen in beroep by de Kroon gingen. Dit nieuwe ontwerp-streekplan, dat hoogstwaarschijnlijk wederom een groot aantal bezwaren zal ontketenen, omvat het gedeelte van Noordholland en de Zuidhollandse grens, zoals het aan de Oostkant wordt begrensd door de Haarlemmermeer, de IJ-polder en zijkanaal C, (een der zijkanalen van het Noord zeekanaal). Er onder vallen dus de gemeenten Bennebroek, Bloemcndaal, Haarlem, Heemstede, Zandvoort, het stuk van Velsen, dat bezuiden het kanaal ligt, West- Haarlemmerliede en Spaarnwoude met een deel van de gemeente Haarlemmermeer. Het plan is zeer uitvoering en de gemeentebesturen bestuderen het thans binnens kamers zij hebben nog geen onderling contact opgenomen omtrent de visies, die erin worden gegeven op de toekomstige ontwikkeling van Kennemerland-Zuid. De belangrijkste conclusies, waartoe het plan komt, is een verdergaande integratie van de streek Kennemerland-Zuid aan de hand van enige noodzakelijke voorwaar den. Zoals de instandhouding van duinen, bossen en buitens, de handhaving van het duingebied als winplaats voor drinkwater en van de karakteristieke geledingen in de Noord-Zuid loop van het duingebied. Haarlem en IJ muiden Er wordt rekening gehouden met de ontwikkeling van twee belangrijke agglo meraties in de streek: Haarlem met zijn krans van dorpen en Velsen-Zuid, terwijl voorts de industriële ontwikkeling volgens de opvattingen van dit ontwerp de kans moet hebben een evenwicht te scheppen met de beschikbare ruimte. Dat daarbij de agrarische belangen niet uit het oog mo gen worden verloren en dat het verkeers- vraagstuk vooral met het oog op de tun nel in Velsen een probleem van de eerste orde gaat worden maakt een nauwkeurige opzet van een streekplan als dit uitermate gewenst. Aldus de ontwerpers, de Plano logische Dienst van Noordholland. Zielental der toekomst In het plan komt een staat voor van de in de toekomst te verwachten bevolking in de streek Kennemerland-Zuid. Daarbij gaat men uit van de aantalen werknemers in de jaren 1947 en 1980, welk laatste jaar ook als „richtjaar" werd aangehouden in ADVERTENTIE het interimrapport over de ontwikkeling van de IJmond en het daarop gevolgde streekplan voor de IJmond-Noord. Men veronderstelt de volgende zielen tallen, verdeeld over de beroepen: 1947 1980 Woonforensen 4.500 20.000 Stuwende industrie 10.100 18.500 Landbouwers 40 1.400 Visserij 16 650 Handel 575 2.000 Verkeersbedr 300 1.000 Overige groepen 567 2.000 16.098 45.550 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8 00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continube drijven. 11.35 Oude muziek. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Hawaiianmuziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Politiekapel. 14.35 Westfries programma. 15.00 Mannenkoor. 15.20 Speeltuinwerk in Nederland, causerie. 15.35 Radio Philharmo- nisch orkest en solist. 16.15 Boekbespreking. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Radioweekjour- naal. 17.30 Dansmuziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Ritmische muziek. 18.50 Platen. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.40 De Bijbel in het Kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Promenade orkest, Omroepkoor en solisten. 20.55 Cabaret. 21.25 Socialistisch commentaar. 21.40 Platen. 22.25 Schimmen spel op zee, hoorspel. 22.45 Platen. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde muizek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.15 Pla ten. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Zang en orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Lichte muziek. 14.20 Platen. 14.40 Amateursuitzending. 15.00 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.40 Amateuruitzen ding. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Metro- pole orkest en solist. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Musette-orkest. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de vijftien landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 20.00 Lichtbaken. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Muziek en voordracht. 21.30 Causerie over de Ronde van Frankrijk. 21.40 Platen. 22.00 Klankbeeld over de Bouworde van de Oost-Priesterhulp in Duitsland. 22.20 Pla ten. 22.35 Wij luiden de zondag in! Daarna: Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Dansorkest. 23.4524.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA'S (NTS, VARA, NCRV) 15.0017.00 Eurovisie: Reportage van de paardenrennen op Ascot. 17.00—17.40 Voor de kinderen. 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Kijkenderwijs. 20.18 Filmimpressies. 20.28 Platen. 20.38 Gevarieerd programma. 21.15 Muziek en voordracht. 21.30 Dagslui ting. 22.1522.30 Eurovisie: Filmoverzicht van de Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.15 Koorzang. 12.40 Weer bericht. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Muzikale kaleido- scoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15 Causerie 15.45 Platen. 16.00 Accor- deonmuziek. 16.15 Platen. 16.30 Accordeon- muizek. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Orgelconcours. 18.30 Platen. 18.45 Idem. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroeporkest. 20.40 Platen. 21.00 Idem. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.30 Idem. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30—24.00 Volks liederen. Uitgaande van de veronderstelling, dat in 1980 de verhouding tussen de werkers in de stuwende bedrijven en die in de verzorgende bedrijven en beroepen gelijk zal zijn aan die van 1947 (46 54), dan zou als totale beroepsbevolkink in 1980 een aantal van 101.850 kunnen worden aan genomen, waaruit dan voor de streek een totale populatie volgt van 365.300. Uitbouw naar het Oosten Het is kennelijk de bedoeling geweest de opstellers vermelden dit zelf ook in een gebied, waar de ordening in de laatste eeuw door de snelle ontwikkeling steeds meer zoek raakte, weer wat orde te scheppen. De industrie- en woongebieden zijn in het ontwerp zo goed mogelijk op elkaar afgestemd en zij sluiten verder op elkaar aan. Het agrarische gebied ten oosten en zuiden van de woonconcentra- ties zijn open en ruim gehouden en de Ziekenjondsen pleiten voor algemene korting van 25 percent Aan de ziekenfondsen is door de Fede ratie van Nederlandse Opticiensorganisaties een zekere verlaging van de vermenigvul digingsfactor, waarbij de kortingen weg vallen op brilmonturen, aangeboden. Deze prijsverlaging zou gelden voor monturen, die minder dan tien gulden inkoop kosten. Voor montuurprijzen, die een hogere in koopsprijs dan tien gulden hebben, willen de opticiensorganisatiies vrijheid van prijs bepaling. Ook willen de opticiens een nieuwe berekening voor de prijzen van de duurdere glazen, die mogelijk een prijs verhoging in kan houden. Te Utrecht hebben dinsdag opticiens en ziekenfondsen met elkaar onderhandeld over dit aanbod, dat door de ziekenfondsen met enige aarzeling wordt benaderd. De ziekenfondsen vonden een algemene kor ting van 25 percent zowel op monturen als op glazen gunstiger. De gebruikelijke winst-marge van de opticiens is ongeveer 130 percent (vermenigvuldigingsfactor 2.3) zodat een bril van tien gulden inkoop on geveer drieëntwintig gulden kost voor de particulier. Te Amsterdam heeft men met landelijk succes de strijd tegen de hoge montuurprijzen aangebonden door 3 dooi de ziekenfondsen opgerichte optiekwinkels, die iedereen een korting van dertig percent geven op de verkoopsprijs, die volgens de gebruikelijke berekeningen tot stand kwam Naar wij voorts vernemen, zullen de zie kenfondsen binnenkort verder in onder handeling treden over dit aanbod van de opticiens. Ten behoeve van de dijkaanleg in hei Deltaplan worden tot 12 augustus golf- waarnemingen verricht in de Noordzee nabij de Schouwenbank. Hiertoe zijn re gistrerende peilschalen gelegd die gedekt zijn door een stompe ton met het merk „Hydrografie Nederland". Deze schalen zullen aanwijzingen geven omtrent de fac toren waarmee bij de dijkaanleg rekening dient te worden gehouden. duinen werden gevrijwaard van verdere afknabbeling, omdat de Planologische Dienst het belang voor de recreatie en de waterwinning liet prevaleren. Ten aanzien van de ontwikkeling voor de toekomst ziet men dan ook de enige mogelijke uitbouw in oostelijke richting, zodat recreatiegebied en natuurschoon worden gespaard. De kern wordt gevormd door een langgerekte noord-zuid bebou wing, die dorpen bevat waaraan industrie gebieden grenzen. Aan de uiterste oost kant vormen de dunbevolkte veen- en kleigronden een aaneengesloten agrarisch landschap en in het westen ligt de onaan tastbare begrenzing van duinen en strand. Verkeer Volgens het ontwerp dient het bestaande net van verkeerswegen te worden aan gevuld en vervangen met een op de Velser- tunnel aansluitende hoofdverkeersweg dicht ten oosten van de bestaande bebou wing, die de drie van noord, zuid en oost komende verkeersaders verbindt met af takkingen naar de steden. Voorts zou aan de westkant van de bebouwingszöne bui ten de stadskern een noord-zuid gerichte verkeersweg moeten komen van lagere orde dan de „oostelijke weg", die in het noorden eveneens op de tunnel aansluit en in het zuiden verbinding geeft op de rijks weg door de bollenstreek. Hiermee volgt het ontwerp dus de bestaande gemeente lijke en provinciale plannen. Deze weg zal dan verder ook aansluiting moeten geven op de verbinding via De Zilk en Noord- wijk met het zuiden. Ér is verder voorzien in vier oost-west verbindingen één langs de zuidgrens van het gebied, één langs de noordoever van het noordzeekanaal en één aan de noordkant van het belangrijkste deel der centrale bebouwing (de Vondelweg), ter wijl voorts de verbinding door de be bouwde zone heen ten behoeve van het forensen- en recreatieverkeer met Zand voort in het plan is opgenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oosteiiand (toez.) G. J. Rijks, kand. te Amersfoort. Aangenomen naar Rauwerd H. E. Ver meulen, vic. te Weesp. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Tholen J. Brons, kand. te Ermelo. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Drachten-Ureterp P. Messie, voorheen zendeling op Nieuw-Guinea, die dit beroep ook'aannam; beroepen te Beem- ster-Purmerend G. de Groot, godsdienst leeraar M. O. te Groningen, die dit beroep ook aannam. Geref. Gemeenten Beroepen te Leerdam en te Lemmer- Marknesse C. Molenaar, kand. te Dor drecht? 'te Capelle a.d. IJseï en te Leiden C. Molenaar, kand. te Dordrecht. Geref. Kerken De classis te 's-Gravenhage heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren T. v. Leeuwen te Scheveningen. kand. aan de V.U. en P. v. Oosterhoudt Jr. te 's-Gravenhage, kand. aan de Theol. Ho geschool te Kampen die beiden een even tueel beroep terstond in overweging zullen nemen. Beroepen te Ternaard F. J. v. d. Wal, kand. te Utrecht. Nederland is voor de duur van drie jaar herkozen als lid van de uit eenentwintig le den bestaande raad van de leao. de inter nationale burgerluchtvaartorganisatie van de verenigde naties, op grond van het feit. dat ons land behoort tot de acht belang rijkste landen ter wereld op het gebied van het luchtvervoer. Niet herkozen werden de Philippijnen en Noorwegen. Deze zetels zullen in de komende drie jaren worden ingenomen door Japan en Zweden. ADVERTENTIE Lichtgewicht DAMËSREGENMANTEL diverse kleuren maat 3850 NU ZIJDEN OTTOMAN DAMESREGENMANTEL verkoopprijs 69.50 nu f 29.75 DE LEEUWEN Gen. Cronjéstr. 59 - hoek Kloosterstr. ADVERTENTIE ECHT ZILVER tegen „PLEETPRIJZEN" ECHT GOUD tegen „DOUBLéPRIJZEN". JUWELIER - HORLOGER BARTELJORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 - HAARLEM Van 20 juli tot 9 augustus zal te Delft de tiende zomercursus voor buitenlandse studenten en afgestudeerden worden ge houden. In 1947 werd begonnen met het organiseren van deze cursussen voor bui tenlanders, eerst uitsluitend aan de rijks universiteiten te Leiden en Utrecht. Na de oprichting van de Stichting voor Interna tionale Samenwerking der Nederlandse Universiteiten en Hogescholen, heeft de minister van Onderwijs de organisatie van deze universitaire zomercursus aan ge noemde stichting overgedragen en zijn beurtelings ook de andere universiteiten als gastvrouw opgetreden. Volgend jaar zal deze zomercursus in Nijmegen worden gehouden. Aan de cursus die in Delft wordt gehou den en die drie weken duurt, nemen zeven tig studenten deel, afkomstig uit veertien landen. De voorzitter is prof. ir. H. E. Jae ger, hoogleraar aan de Technische Hoge school te Delft. Een achttiental Neder landse hoogleraren, onder wie prof. L. G. A. Schlichting uit Nijmegen, prof. dr. J. Tinbergen uit Rotterdam, prof. dr. E. dc Vries uit Wageningen, prof. dr. J. Droog- leever Fortuyn uit Groningen alsmede dr. ir. F. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Spoorwegen en mr. J. J. Oyevaar uit Rotterdam zullen het thema „communications in our shrinking modern world" behandelen. Aansluitend hieraan zullen excursies worden gemaakt. Onder andere naar Schiphol, Phs. van Ommeren (Rotterdam) en de Nederlandse Spoorwe gen. De deelnemers aan deze zomercursus zul len worden ondergebracht in het nieuw ge bouwde Delftse Internationale Studenten tehuis. Dit tehuis, dat over vijftig kamers beschikt, zal eind september officieel wor den geopend. Bij de Woodbrookers Een van de reeks internationale confe renties voor jongeren van de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers onder het motto „Wat kennen wij elkaar in Europa weinig", waarin het vooral gaat om de sociaal-politieke vragen, wordt in het con- ferente-oord van de Woodbrookers te Bent veld gehouden van 18 tot 25 augustus 1956. Van de Evangelische Akademie in Ar- holdshain komen een vij'ftien jonge mensen naar Nederland. Zij zouden met Neder landse jongeren willen spreken over de cultureel-sociale situatie in Nederland en Europa en tegelijkertijd wat van Neder land willen zien. Een werkelijke ontmoeting met een land is alleen mogelijk wanneer men in con tact komt met de bewoners van het land. Daarom hoopt men dat een aantal jongeren ut Nederland aan deze cursus zal deelne men. Het kunnen er ten hooeste vijftien zijn. Het programma schenkt aandacht aan het leven, de historische ontwikkeling, de politieke en sociale situatie in Nederland c-n Duitsland, de verantwoordelijkheid voor Europa en de verantwoordelijke mens. Verder staan nog enkele excursies op het programma, onder meer naar Amster dam (een bezoek aan de Remb'-andtten- toonstelling). Alkmaa^-Afs'uit'iijk en Delft-Rotterdam. De leiding is in handen van mejuffrouw cis. W. H. Buijs. PANAMA (Reuter) In Panama is de verkoop begonnen van een postzegelserie, waarmee Amerikaanse zakenlieden onge veer veertig miljoen dollar hopen te ver dienen. De serie telt twaalf zegels van verschillende waarde, elk met de beeltenis van een der Pausen Pius. De Amerikanen hebben de zegels in Californië laten druk ken en de Panamese post de verkooprech ten aangeboden, waarbij de Panamese re gering zestig percent van de winst zal krijgen. De Panamese regering heeft goedkeuring gegeven voor de uitgifte van 195 miljoen zegels met een totale waarde van 105 mil joen dollar. Na zes maanden zullen alle onverkochte zegels worden verbrand. De Amerikanen hopen, dat door de com binatie van Geloof en liefde voor postzegels H de gehele wereld vraag naar de afbeel dingen der Pausen zal ontstaan. 27. Ondanks de protesten van Jolliepop, ging Knutseleer rustig verder met het in richten van een werkbank. „Maak je niet zo druk, Ollepopzei hij slechts, „is dit jouw huis of van die kleine daar?" „Me neer Panda", zei Jolliepop met gesmoorde stem, „moet ik hieruit begrijpen, dat dit ehindividu hiervoor toestemming van u heeft gekregen„Wel, ehhet zit zo, Jolliepop", antwoordde Panda be dremmeld. „Ik eh heb hem beloofd, dat hij hier een beetje mocht werken. Maarvervolgde hij haastig, toen hij zag, dat de trouwe knecht onheilspellend begon te fronsen, hij zal hier niet lang blijven. Zodra hij iets goeds heeft uitgevonden, vertrekt hij". „Inderdaad?", vroeg Jolliepop kil. „Welnu, meneer Pan da, dan ben IK zo vrij, om NU te vertrek ken!" „Jolliepop!", riep Panda ontsteld, dat meen je toch niet?! Toe, ga niet weg!" Maar reeds had de verontwaardigde knecht hoed en paraplu gegrepen en de buiten deur achter zich dicht getrokken... Commissie van onderzoek onderweg uit Peking naar Lhasa NIEUW DELHI (Reuter) Te Katman- doe, de hoofdstad van Nepal, wordt ver nomen dat een Chinese commissie, aange wezen door premier Tsjoe En Lai, uit Peking is vertrokken om in Tibet een onderzoek in te stellen. Voorts wordt ver nomen dat de gemoederen in Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, nog meer zijn ver hit door aankomst van Chinese tanks, die moeten helpen bij het onderdrukken van een opstand. In Tibet woeden bij Tsjanting hevige gevechten volgens de te Nieuw Delhi ver schijnende „Statesman". Ook in Noord- Tibet is een massale verzetsbeweging gaande. Drie vooraanstaande lama's zouden hebben verklaard „niet in staat te zijn", een delegatie te leiden naar de opstandige gebieden in het oosten en noordoosten van het land. Hun geestelijke leider, de Dalai lama, zou hun dit op instigatie van de Chinezen hebben gevraagd. De abten van drie grote kloosters, waar twintigduizend lama's wonen, zijn door de Chinezen ge arresteerd, toen zij op de Dalai lama een beroep wilden doen ten gunste van drie leden van de „Mimang". de Tibetaanse ver zetsbeweging, die na het onderdrukken van een opstand in het gebied van Golok, in Noordoost-Tibet, door de Chinezen zijn aangehouden. De correspondent van het Indiase blad meldt voorls, dat op alle wegen naar Lhasa via Oost-Tibet het verkeer is gestagneerd. Verscheidene duizenden Chinese militairen herstellen de weg van Sjamdo naar Lhasa, de voornaamste verbinding met China. Drie bruggen, die onder zware bewaking waren hersteld, zouden korte tijd later dooi de „Mimang" weer zijn verwoest. In Darjeeling, een Indiase stad aan de weg naar Lhasa, staan verscheidene kloos ters van Tibetaanse boeddhisten, die nau we betrekkingen met Tibet onderhouden. Het nabijgelegen Kalimpong wordt voort durend bezocht door Tibetaanse handelaars. Franz Dahlem in Oost-Duitsland volledig gerehabiliteerd PRAAG, (Reuter) Vavro Hadju, een voormalige Tsjechoslowaakse onderminis ter van Buitenlandse Zaken, is vrijgelaten en in ere hersteld, aldus wordt uit gewoon lijk betrouwbare bron te Praag vernomen. Hij was tijdens het proces tegen Rudolf Slansky in 1952 tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. Franz Dahlem, die in 1953 uit de leiding van de Oostduitse communistische partij werd gestoten is als „beproefd strijder te gen 't facisme' volledig gerehabiliteerd. De plaatsvervangende premier Rau reikte hem de Hans-Beimler-medaille uit. die aan vooraanstaande Duitse leden van de inter nationale brigade uit de Spaanse burger oorlog wordt verleend ter herdenking van het feit, dat deze burgeroorlog twintig jaar geiden uitbrak. In tegenstelling tot anderen, die indertijd beschuldig waren van het onderhonden van betrekkingen met de beweerde Ameri kaanse agent Noel Field, had Dahlem steeds alle beschuldigingen van de hand gewezen. Noel Field, die in 1949 in Praag was verdwenen, werd vorig jaar te War schau in vrijheid gesteld. Een van Dahlems zoons heeft aan de op stand van 17 juni 1953 deelgenomen en is naar het westen uitgeweken. J Verschil. De Nederlandse journalisten, die op het ogenblik een bezoek aan de Sov jet-Unie brengen, hebben de fabriek bezichtigd, waar de auto's van het merk „Zis" worden vervaardigd. Hun werd meegedeeld, dat dit automerk binnen kort gewijzigd zal worden in „Zil", zulks als gevolg van de „destalinisatie"! De fabriek, die tot vóór kort „Zavod Imeni Stalina" heette, draagt nu de naam „Zavod Imeni Lichatsjev", naar de minister voor de auto-industrie. Oorzaak. Een militair hof dat een onder zoek heeft ingesteld naar de oorzaken van de rampzalige bosbrand op Cyprus, waarbij eenentwintig Britse soldaten de dood vonden, heeft bekend gemaakt, dat er geen enkele aanwijzing bestaat, dat de brand door verzetslieden is ge sticht of per ongeluk door veiligheids troepen is veroorzaakt. Plannen. Frankrijk, Luxemburg en West- Duitsland zijn in Parijs overeengeko men, dat zij hun voorgenomen confe rentie over de plannen tot kanalisatie van de Moezel op 23 juli in Luxemburg zullen houden. België zal zich, zo nodig, op de conferentie kunnen laten ver tegenwoordigen. Het zal echter alleen in een raadgevende hoedanigheid kunnen deelnemen aan deze besprekingen tus sen de drie oeverstalen van de Moezel. Proef. Communistisch China heeft bij de Britse maatschappij Massey-Harris- Ferguson Ltd een aantal proeftractors besteld, met dien verstande dat een grote order zal volgen, wanneer zij voldoen. Opvolger. Sir Harold Caccia, de Britse on der-staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot ambassadeur in Washington. Hij volgt Sir Roger Makins op, die benoemd is tot permanent secre taris van het ministerie van Financiën. Onrechtvaardig. President Eisenhower heeft verklaard, dat Japans „onrechtvaardige uitsluiting" van het lidmaatschap van de UNO, door herhaalde veto's van de Sovjet-Unie, spoedig ongedaan moet worden gemaakt. In zijn jaarlijks ver slag aan het Congres over de rol van de Verenigde Staten in de UNO zei Eisen hower, dat Zuid-Korea en Zuid-Viet- nam ook volledig in aanmerking komen voor het lidmaatschap van de wereld organisatie. Ontploffing. Bij een ontploffing in een Poolse kolenmijn in Opper-Silezië zijn elf mijnwerkers om het leven gekomen; 72 arbeiders liepen ernstige brandwon den op. De mijn is door de ontploffing ingestort. Noodtoestand. In de gebieden van Fal- lingsostel en Verden in Nedersaksen is de noodtoestand afgekondigd, daar de sterk gezwollen rivier de Aller de dij ken op verscheidene plaatsen heeft doorbroken. Vele dorpen staan reeds on der water en zijn ingesloten. Reddings ploegen van de „technische hulpdienst" hebben zich naar de getroffen gebieden begeven en trachten het vee te redden en de bressen met zakken zand te dich ten. Vrij. Meer dan honderd politieke gevange nen, voor het grootste deel Peronisten die tien maanden in arrest zijn geweest, zijn in Buenos Aires vrijgelaten. Onder hen bevinden zich ex-congresleden. Leiders van de conservatieve groeperin gen hadden dezer dagen een beroep ge daan op president Pedro Aramburu om een eind te maken aan politieke vervol gingen. Beledigd. Een Britse leger-officier is ge schorst omdat hij de Griekse consul- generaal op Cyprus heeft beledigd. Het gouvernement op het eiland heeft mee gedeeld, dat de Griekse consul-generaal André Pappas schriftelijk verontschul digingen zijn aangeboden voor het feit, dat hij door de officier, wiens naam niet werd onthuld, was mishandeld en be ledigd. Onderhoud. De Paus heeft in zijn buiten verblijf te Caslel Gandolfo Pierre Pou- jade, de leider van de anti-belasting beweging in Frankrijk, in audiëntie ontvangen. Het onderhoud duurde een kwartier. Poujade was in gezelschap van zijn vrouw en zijn zoon. Terecht. Radio-Moskou heeft gemeld, dat de secretaris van de communistische partij in Rusland, Kroesjtsjev die, volgens geruchten in sommige buiten landse bladen, „vermist" werd zich in Sverdlovsk bevindt, waar hij een con ferentie over collectieve en staatsboer derijen bijwoont. ió Itet zo r~ SOMMIGE schrijvers zeggen maar wat. Deze uitlading klinkt beslist onvriendelijk en moge van weinig waardering getuigen, maar ter verontschuldiging zij aangevoerd, dat zij onweerstaanbaar in de schrijf machine gleed nadat we ergens lazen dat de Maya's en Azteken in Amerika kalen ders van hetzelfde grondtype hadden ge bruikt als aan deze zijde van de Atlanti sche Oceaan in de oudheid gangbaar waren. Nu zijn we werkelijk niet bij machte alle kalendersystemen die in de gebieden rond de Middellandse Zee in de oud heid werden gebruikt, in één enkele zin te typeren, en onder alle mogelijke voorbehoud zouden we hiervan dan ook willen zeggen, dat de bewe gingen van de maan aanvankelijk de grondslag voor de tijdrekening hebben ge leverd en dat hieruit in het algemeen de luni-solaire tijdrekening is voortgekomen, kalenders dus, die deels op de schijnbare gang van de zon langs de hemelboog be rusten, deels de stand van de maan tot grondslag hadden. Jaren van 12 en 13 van 20 dagen de basis vormden. Ieder van die 20 dagen had een eigen naam en 18 van deze 20-daagse perioden vormden het jaar, gevolgd door 5 dagen die als „nutte loze dagen" te boek stonden. Zij hadden in zoverre toch nut, dat door deze 5 dagen het jaar tot 365 dagen werd afgerond. Het rituele jaar, „tonolamatl" genaamd, telde 20 perioden van 13 dagen, waardoor dit jaar op 260 dagen kwam te staan. En om nu verband te krijgen tussen het zonnejaar en het ceremoniële jaar, werden de dagen genummerd van 1 tot 13, welke nummering gedurende het hele zonnejaar werd voortgezet. Nummer en naam van de dag gaven dan tezamen aan op welke hoogte van het zonnejaar en van het cere- m.oniële jaar de betreffende datum zich bevond. We kom.en nu op het terrein van de puzzelaars. Want stelt u zich nu eens voor, dat we de notitie „5 yaxkin" vinden. Yaxkin is de 7de dag van de 20 bij name genoemde dagen. Stel voorts, dat het jaar op de eerste van deze 20 dagen is aange- J maanden, met een wisselend aantal dagen, i vangen en dat ook daar de nummering is onderverdeeld in steeds terugkerende perioden van 7 dagen (week) bij de Joden, 8 dagen nundinaebij de Romeinen en 9 dagen bij de Grieken, geven dus een alge mene en geenszins complete indruk van de verschillende kalender systemen die destijds gangbaar waren. Hoe geheel anders was echter de inde ling van de kalender der Azteken, die haar in vereenvoudigde vorm waarschijnlijk hadden afgeleid van de nog veel ingewik kelder kalender der Maya's! Hier gold een tweevoudig systeem, namelijk het rituele jaar dat 260 dagen telde, bestemd voor godsdienstige plechtigheden en verander lijke feestdagen, gekoppeld aan een kalen der voor het zonnejaar, waarvan perioden begonnen. Dan wil 5 yaxkin dus zeggen, dat bij die 7de dag zoveel keer 20 moet worden bijgeteld, tot een 13-voud plus 5 is verkregen. Dat is het geval na 9 perio den van 20 dagen, of op de 187ste dag van ons jaar, zijnde 4 juli van een gewoon jaar. Zodat 5 yaxkin de 7de dag is in de 10de periode (van 20 dagen) van het zonnejaar en de 5de dag in de 15de periode van het ceremoniële jaar. En dan te bedenken, dat de Maya-kalender nog m.oeilijker is. Maar één ding is zeker: de heren waren wél wiskundig aangelegd. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2