Ongeveer 12.300 wandelaars in veertigste Vierdaagse Raad besluit huur clubhuis aan BMHC op te zeggen Geslaagden voor vakopleiding bouwbedrijf kregen diploma Sociëteitsvergunning struikelblok voor aanvaarding voorstel B en W JAC. van MARIS Orgelbespeling door Marie Claire Alain Amsterdamse Beurs Kort en bondig] Prins Bernhard zal ontvangst bijwonen GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL KRUISSTRAAT 33 - HAARLEM -TEL. 15507 Zaak Anneke Beekman als aanleiding tot oplichterij Benoeming havenmeester Finale Schoten-toernooi op dinsdag 24 juli Fabriek en scheepswerf door brand verwoest VRIJDAG 2 0 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 13 De vergadering van de gemeenteraad van Blocmendaal, die onder voorzitter schap van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller donderdagmiddag ge houden werd, was voor een belangrijk gedeelte gewijd aan een discussie over het al dan niet verlenen van een krediet voor de verbouwing en uitbreiding van het clubhuis van de hockeyvereniging BMHC, omdat ook tijdens vorige debatten gebleken was, dat hieraan de kwestie van de sociëteitsvergunning voor de hockeyvereniging gekoppeld was. En tegen deze vergunning had de meerder heid van de raad overwegende bezwaren. De voorzitter betoogde herhaaldelijk, dat het naar zijn mening niet juist was, dat beide kwesties dermate met elkaar in verband gebracht werden, dat de uitbreiding van het clubhuis, die uit sportief oogpunt gewenst was, niet zou kunnen plaats hebben, voordat de verleende vergunning door BMHC zou zijn teruggegeven, hij kon ondanks zijn langdurige verdediging van het voorstel, niet verhinderen, dat de raad besloot de huur van het clubhuis aan BHMC op te zeggen en dat vóór het aangaan van een nieuwe huurovereenkomst zou worden nagegaan, onder welke voorwaarden dit zou kunnen gebeuren. Dit besluit van de raad was trouwens nog gematigder dan bijvoorbeeld de heer Lagendijk (Prot. Chr.) het zou wensen, want dit raadslid had zich afgevraagd, of het niet beter zou zijn geweest de huur aan de vereniging op te zeggen, totdat zij uit eigen beweging afstand zou doen van de door hem gewraakte vergunning. Hij wen ste er niet aan mee te werken dat met de steun van de overheid een sociëteit in stand zou worden gehouden. Verder was hij er; evenals dit het. Drankweercomité blijkens een brief aan B. en W. van Bloe- mendaal (zie ons blad van woensdag) ge weest was, verwonderd over, dat de ver- eunning verleend was, maar hieromtrent bestond toch echt geen misverstand, want volgens de burgemeester, die het desbe treffende besluit voorlas, was er wel dege lijk toestemming verleend voor een socië teitsvergunning tot 1 december 1958 door de minister van Sociale Zak~n en Volks gezondheid. I-Iet voorstel, dat de raad uiteindelijk tot het zijne maakte, werd het eerst geformu leerd door de heer Vliegen (Arb.), die wèl toegaf, dat het in tegenstelling tot een door hem in de vorige raadsvergadering gemaakte opmerking, nu zijn indruk was, dat de sociëteitsvergunning geen drank misbruik ten gevolge had gehad, maar die er schertsend aan toevoegde dat de hockey vereniging haar grootste successen had behaald, vóórdat de betreffende vergun ning was verleend. De gehele onplezierige nasleep was vol gens hem te wijten aan het, naar zijn mening, op onjuiste gronden toewijzen van de vergunning en hij kwam tenslotte tot zijn reeds genoemde voorstel om de huur aan de vereniging op te zeggen en bij een nieuwe huurovereenkomst uitdrukkelijk voorwaarden te stellen, waarbij er dan wat hem betrof, geen mogelijkheid tot het schenken van sterke drank zou moeten zijn. De heren Daams (V.V.D.) en S c h u 1 z (Arb.) hadden nog gezegd, dat zij gaarne hadden gezien dat BMHC zelf zo sportief zou zijn om de vergunning af te staan en de laatste vroeg zich bovendien nog af of de vereniging, na het eventueel teruggeven van de vergunning nog wel zo geporteerd zou zijn voor een uitbreiding van het club huis, hetgeen zich ook de heer S m i d t van Gelder (V.V.D.) had afgevraagd. De burgemeester probeerde in een uitvoerig betoog het voorstel van het col lege van B. en W. nog te redden, maar moest ervaren, dat alle moeite in deze te vergeefs was. In zijn verdediging onder scheidde de burgemeester twee facetten: in ce eerste plaats wees hij er op dat de vereniging alom te goeder naam en faam bekend staat en meende hij. dat de door het bestuur van BMHC gegeven garantie tegen drankmisbruik (geen scholieren aan wezig tijdens het schenken van sterke drank, alleen sterke drank op zondag na 17.30 uur) voldoende was, aan de andere kant vond hij het onjuist dat een uitbrei ding van een clubhuis gekoppeld werd aan deze vergunningskwestie. Hij kwam ten slotte tot de uitspraak: „Het draait om de hockeystick en niet om de jeneverkruik". Het mocht alles echter niet baten en toen tenslotte de hoer De Jong Schouwen burg (Prot. Chr.) het voorstel van de heer Vliegen nog eens nader preciseerde, gaf de burgemeester zich gewonnen en verklaarde zich akkoord met dit voorstel. Aldus werd besloten, zodat we mogen verwachten, dat in één der volgende vergaderingen de ver gunningskwestie BMHC nog eens in breed sprakige discussie zal worden behandeld. Reinigingsrechten aanvaard De door B. en W. voorgestelde heffing van reinigingsrechten ondervond weer stand van de heer S c h u 1 z (Arb.). die voorstelde het ontwerp aan te houden tot de behandeling van de begroting, omdat hij zéér optimistisch meende, dat de rekening over 1955 misschien met. een overschot in plaats van met een tekort zou sluiten. Deze hoop moest de burgemeéster hem echter ontnemen. Ook een voorstel van de heer Schulz om een mogelijkheid open te stellen waarbij naast elkaar wo nenden hun emmers zouden kunnen com bineren, waardoor de prijs per emmer zou dalen, moest op praktische gronden wor den afgewezen. De heer Vliegen (Arb.) wilde nog eens ingelicht, zijn over de overwegingen van B. en W. ten aanzien van dit voorstel: de heer Van Holten (V.V.D.) had bezwaar tegen een „belasting'' met terugwerkende kracht en de heer De Jong Schou wenburg (Prot. C^r) vroeg, wanneer de inning zou ingaan. Dit laatste was, zoals in het raadsstuk was vermeld op 1 januari 1956. Niet tevreden met de toelichting van de burgemeester, zoals die ook bjj het betref fende voorstel was gevoegd, was de heer Schulz (Arb.), die van zijn suggestie tol aanhouding tot de begroting een voorstel waakte, waarover gestemd moest worden. Met 10-4 stemmen werd dit voorstel ver worpen, waarna de heer Schulz het voor- ADVERTENTIE cpcri a ai.2AAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 stel van B. en W. in stemming gebracht wenste te zien om te kunnen vaststellen, dat dit met dezelfde stemmenverhouding werd aangenomen. Premiehauw De discussie over het harmonisch in voegen van een voormalige garenblekerij op de Kennemerweg no. 7 in het partieel uitbreidingsplan „Kennemerweg" groeide uit tot een complete gedgchtenwisseling over de vooruitzichten van de woningbouw in de gemeente Bloemendaal, waarbij wet houder H ij s z e 1 e r Zich zeer pessimistisch uitliet over de mogelijkheden voor de bouw van woningwetwoningen in Bloemendaal. Pén weg bleef de gemeente nog over, a'dus de wethouder, en dat was te komen tot premiebouw, waarvoor de gemeente be leggingsmaatschappijen hoopt te interes seren, die de plannen van de gemeente wil len overnemen. In antwoord op verscheidene raadsleden zei de burgemeester, dat het niet mogelijk was nu al met definitieve plan nen te komen, voordat er een streekplan is. Over het eigenlijke voorstel zei wethouder H ij s z e 1 e r tenslotte nog in antwoord op een vraag van de heer S m i d t van Gelder (WD) dat de invoeging van de oude huisjes in een passende omgeving niet ten koste mag gaan van het bouwen van minder woningen. Hij stelde daarom voor woningen te bouwen op een stuk grond, dat een publieke bestemming heeft en dan de voormalige garenblekerij tot gebied voor publieke bestemming te maken. Overleg Zéér langdurig is er verder nog gediscus sieerd naar aanleiding van een rekwest van een inwoner van Bloemendaal aan de'raad om te komen tot vernietiging van een door B en W. genomen besluit, volgens welke een bouwvergunning was geweigerd. Dit was gebeurd, omdat de schoonheidscom missie afwijzend had geadviseerd. Ver scheidene raadsleden vonden, afgaande op de tekeningen dat dit afwijzende advies ten onrechte was uitgebracht. Dit stand punt werd. ingenomen door, de heren Feijen (KVP). Pinxter (KVP), Van Hol ten (WD) ëh De Jong Schouwenburg (Prot. Chr.). Slechts de heren Schulz en Vliegen (Arb) bleken met de burgemeester mee te kunnen gaan in diens verdediging der afwijzing. De heer D e .J o n g Scho u- wenburg (Prot. Chr.) wilde, dat de schoonheidscommissie bii haar afwijzend advies aan de architect van het afgekeurde bouwproject zou meedelen, wat er aan het ontwerp mankeerde, zodat deze met nieu we ontwerpen rekening kon houden met de verlangens van de schoonheidscommissie en het antwoord van de raad op het be treffende rekwest aan te houden, totdat er overleg zal zijn geweest tussen schoon heidscommissie en architect. De burge meester, die als enige leek lid en tevens voorzitter van de schoonheidscommissie is bracht als krachtigste argument in zijn verdediging naar voren, dat de schoon heidscommissie niet de plicht had aan een architect of opdrachtgever tot de bouw te rapporteren, maar uitsluitend aan B. en W. Desondanks verklaarde hij zich ten slotte bereid om het voorste] van de heer De Jong Schouwenburg over te nemen, zo dat te zijner tijd ook dit onderwerp nog eens in de Bloemendaalse raad besproken zal worden. Door de raad werden tenslotte benoemd tot leerkrachten aan de Vondelschool: de heer M. König te Rotterdam, mejuffrouw M. S. Jonkman te Haarlem en mevrouw F. van Putten te Bloemendaal en aan de Bornwaterschool de heer W. M. Winte- rink te Hillegom en mejuffrouw M. J. Reis te Midwoud. Het gemeentelijk orgelconcert te Haar lem van deze donderdagmiddag werd ver zorgd door een der vrouwelijke docenten van de Zomeracademie voor orgel, Marie Claire Alain, die als zuster van de in het begin van de oorlog gesneuvelde Jehan Alain, wiens orgelcomposities hoe langer hoe meer opgang maken, een klinkende naam draagt. Maar het mag ook gezegd worden, dat zij met haar spel die naam eer aandoet. In de orgelklas van Marcel Dupré verwierf zij een trefzekere techniek en van Marscha! en Litaize leerde zij de lenige intex-preta- tiekunst, die haar spel zo buitengewoon boeiend maakt. Zonder de uitzonderlijke begaafdheid die zij van huis uit meekreeg ook haar vader was organist en van haar broer werden wonderen verteld kon dit alles nog bloot formalisme en nabootsing zijn. Doch haar levendig, accuraat en rijk getint spel typeert een pei'soonlijkheid, iemand die geroepen is de faam van de Franse orgelkunst hoog te houden. In werken van Nicolaas de Grigny en Francois Couperin wist Marie Claire Alain niet alleen le tekening helder en doorzich tig te houden, maar tevens deze kaï-akteris- tieke Franse barokmuziek te registreren naar haar aard en wezen. Daarbij bleek eens te meer welk een weelde aan timbres het Müiler-orgel in de Grote Kerk bezit en hoe effectrijk hun aanwending kan zijn, wanneer ze in een goed evenwicht op de juiste plaats worden te pas gebracht. De triosonate in C van Bach kwam ook bijzonder helder door, dank zij de goed ge troffen verscheidenheid van klankkleur in de drie zelfstandige stemmen. Bovendien was het opvallend hoe correct de anders nogal luie pedaalbas zich bij het geheel aanpaste, waaruit men kon concluderen, dat de organiste, teneinde dit euvel te ver mijden, het hoofdmanuaal aan het pedaal koppelde. Het koraalvoorspel „Erbarm' dich mein, o Herr Gott" van Bach verraste door een lenige expressiviteit, die zelfs door een lichte nuance gekenmei-kt werd. En een waar klankfeest werd Prelude en Fuga in G. van Bach, waarin een episode op het rugpositief een treffend alternerend effect maakte. Een dei-de reeks composities was gewijd aan het oeuvre van Jehan Alain: de inte ressante „Variaties op een thema van Ja- nequin", het „Dorisch Koraal" en het veel gespeelde stuk „Litanics", dat door de be zielde interpretatie van de begaafde zuster van de componist een stei-ke geladenheid kreeg en met zijn obstinaat motief de ver eiste uitwerking niet miste. Tenslotte improviseerde Maide Claire Alain op een pakkend thema van Anton Heiller. Na een paar boeiende variaties mondde haar prestatie uit op een gefu- geerde finale. Ook op dit gebied toonde de jonge organiste haar muzikaliteit en bril jante vaardigheid. Wij hebben deze don derdagmiddag voortreffelijk orgelspel ge hoord. JOS. DE KLERK S'oikoers Openings gisteren koersen 3-3 Nederl.'4 7 92% 92 Yt 3 Nedl. 1962/64 94 X 94 X A. K. U 249 X 251 y. Calvé Delft 352 352 Van Gelder Zonen 248 248 K. N. Hoogovens 345 345 Nederl Ford 423 423 N Kabelfabriek 325 325 gew.Philips Gloeil 295 300 pref.Philips Gloei! 178 178 Unilever 422X 424 Wilton Fiienoord 319% 319 Dordtsche Petrol 880 X 879 K'inkl Petroleum 874 871 A'dam Rubber 94 93 Holl Amer Lijn.. 186 186% N Scheepv Unie 180 180 Phs van Ommeren 309 309 H V A 117 118 Verg Deli Mijen 134 133 Amsterd Bank 240 240 Ned. Handel Mij 207 208 Rntterd Bank 21814 218 y:, Twentsche Bank 226 226 Anaconda Coppe. 775'.e 78% Bethlehem Steel 159% 159 U S Steel 61% 60% Oeneral Motors.. 47 Vi 47 V, Shell Union 85 84% T'dev ater 43% 43X De eerste prijswinnaar van de cursus vakopleiding slichting Bouw- en Neven- bedrijven voor het vak metselen kreeg voor dit onderdeel een negen toegekend, hetgeen wel een bewijs is voor het goede gehalte van dit metselwerk, waaraan wij hier de jongens bezig zien. Vanmorgen om negen uur had in de ambachtsschool aan de Kleverparkweg te Haarlem de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagden van de cursus van de leer lingenopleiding van de stichting Vakoplei ding Bouw- en Nevenbedrijven, voor de vakken timmeren en metselen. Een viertal kandidaten van de timmer- cursus moest worden afgewezen en het was tot hen, dat de voorzitter van de Haarlemse examencommissie, de heer G. Eldering, het eex*st het woord richtte. Het was uiteraard een troostend woord, waar bij de heer Eldering hen vooral op het hart drukte de moed niet te laten zakken en het volgend jaar nog eens te proberen. Hierna was het de beurt aan de veertien geslaagden van de timmercursus en de vijf geslaagden van de metselcursus om hun diploma's en prijzen in ontvangst te komen nemen. Allereerst moesten zij ech ter nog een felicitatietoespraak van de heer Eldering aanhoren, die vooral zijn be wondering uitsprak voor het gepi'esteerde metselwerk. Het gehalte hiervan lag dui delijk boven dat van de timmerlieden. Ver volgens overhandigde hij aan de kandi daten met de beste resultaten een prijs, die beschikbaar was gesteld door de Stichting Vakopleiding. Bij de metselaai's was dit L. J. Maarschalk uit Overveen en bij de timmerlieden C. Faber (eerste prijs) en K Dorlandt (tweede prijs) uit Haarlem. Aan de andere geslaagden werden ver volgens hun diploma en een prijs, beschik baar gesteld door de Samenwerkende Plaatselijke Patroonsvereniging, ovexixan- digd. De voorzitter van de plaatselijke patroonsvereniging, de heer P. H. van Es sen, sprak hiei-na de jongelui toe, waarbij hij tevens de dank ovei-bracht aan de heren gecommitteerden. Hij spoorde de jongens aan het niet te laten bij dit diplo ma, maar verder te studeren voor het ver werven van andere diploma's in hun vak Ditzelfde zei ook de heer G. Kunst, lande lijk vice-vooi-zitter van de stichting Vak opleiding, die zei, dat ter stimulering aan de eerste en tweede prijswinnaars een bon werd gegeven, die gedurende twee jaar recht geeft op een korting van f 10,op de volgende examens, die zij zouden af leggen. Er was een plan in voorbereiding, volgens welk er binnenkort een landelijke opleiding voor het gezeldiploma zou ko men. De directeur van de ambachtsschool, de heer I. Hubregtsen, die vervolgens het I woord voerde, raadde de jongens eveneens aan hun opleiding verder te vervolgen en zei dat, als er voldoende aanmeldingen zouden binnenkomen, aan de ambachts school gelegenheid bestond een cursus voor gezel te volgen. Helaas was het in de praktijk gebleken, dat weinigen zich hier voor opgaven en de heer Hubregtsen hoop te vurig, dat daar nu verandering in zou komen. Nadat de heer Eldering vervolgens nog dank had gebracht aan de heer L. J. van der Meijs, onderdirecteur van de am bachtsschool, die zich veel moeite had ge geven de examens te doen slagen en aan de controleur voor Haarlem van de stich ting de heer Th. A. Feijen, die ook zeer veel werk verzet had, werd de bijeenkomst gefloten. Tot slot volgen hier de namen van de geslaagden. Cux-sus timmeren: G. J. van der Aar uit Halfweg, A. Bronkhorst, .7. Dollé, K. Dorlandt, C. Faber, J. W. G. de Groot, J. E. Jansen, W. de Klerk. J. A. G. Koek, W. P. Nederstigt, C. S. Rees, P. J. H. van Rooy, J. Sieval en Th. Thuis, allen uit Haarlem. Cursus metselen: W. F. Burghart, F. H. Derogee, beiden uit Haarlem, L. J. Maarschalk uit Overveen, W. G. Metselaar en C. Visser uit Haarlem. BINNENLAND Nieuw vliegveld Ameland. Zaterdag middag 21 juli zal het vliegveld te Ballum op Ameland worden ingewijd met een vlieg- feest waaraan zes typen vliegtuigen deel nemen. Er zullen verschillende stunts wor den uitgevoerd en ook zullen er parachute sprongen worden gemaakt. Dit feest maakt onderdeel uit van de attracties voor de vele badgas'm, die op Ameland hun zomervakan tie doorbrengen. Diefstal in hotelkamer. Dezer dagen is in een kamer van een hotel aan het Rem- brandtsplein te Amsterdam een diefstal ge- oleegd ten nadele van een buitenlands echt- oaar. Uit twee handtassen, die in een niet afgesloten kast stonden, is een bedrag in buitenlandse valuta ter waarde van onge veer achthonderd gulden gestolen. Van de daders, die door insluiping de kamer zijn binnengekomen, ontbreekt ieder spoor. Misbruik van vertrouwen. Een onbeken de man heeft uit het kantoortje van een loodgieterszaak aan de Oude Spiegelsti-aat m Amsterdam een bedrag van 1.784,dat zich in de zak van een daar hangend colbertjasje bevond, gestolen. De man was de zaak bin- nengekomen om te vragen of hij in de tele foongids even een adx-es mocht opzoeken van een firma, die vermoedelijk in dezelfde straat zou zijn gevestigd. Tijdens het inzien van de gids werd hij even alleen gelaten, van welke gelegenheid hij gebruik maakte zijn slag te slaan. HAARLEM EN OMGEVING Familiefeest. De afdeling huisbezoek van „De Open Deur" van de Nederlands Her vormde Kerk houdt op dinsdagmiddag 24 juli op het Schoten-terrein aan de Geuse- vesperstraat in Oud-Schoten een familie feest voor jong en oud. Het bekende kinder circus „Lambertha" zal daarbij belangeloos zijn medewerking vei'lenen. Mantel. Om kwart over acht donder dagavond is de 38-jarige mejuffrouw C. van L., die over de Dreef in de richtmg Haarlem fietste, met haar mantel achter eert langs het rijwielpad staand paaltje blijven stoken en daai-door van de fiets gesleurd. Zij br.ak haar rechter onderbeen en werd naar het Gi-ote Gasthuis overgebracht. Geslaagd. De heer H. Esselaar uit Aer- denhout is aan de hogere textielschool te Tilburg cum laude geslaagd voor het diplo ma textieltechnicus. Vanmorgen u..i i.ai: elf begon in het Rembrandttiieater voor de eerste keer dit jaar Montague's Jeugdvariété met een vakantieprogramma voor kinderen. De Amsterdamse zanger, Johnny Jordaan, verrichtte de opening, waarbij hij foto's met handtekening uitdeelde. ADVERTENTIE Feest. De Belgische consul-generaal Louis Borremans houdt vandaag ter gelegen heid van de morgen te vieren Belgische nation?1e feestdag van half zes tot half acht e receptie in zijn woning, Boekeni'odeweg 85 in Aerdenhout. Op dit plaatje slaan voor een aantal Haarlemmers bekende gezichten. Voor hen, die niet in één oogopslag kunnen zeggen: „Oh, dat is hij, kijk, daar heb je hem ook", vertellen wij, dat het gezelschap wordt gevormd door Haarlemse kaste leins, een slager, een kolenboer, een heibaas en een kelner. Gisteren maakten zij een tocht per boot naar Katwijk. Dit is een traditie. Ieder jaar stappen deze heren één dag uit hun etablissementen en varen aan boord van een gehuurde sleepboot een eind weg. Het gezelschap wijzigt zich wel eens maar de kasteleins blijven steeds in het grootste aantal. Van hen gaat ook het initiatief uit. Soms gaan zij de Rijn op, andermaal de Merwede en dit jaar was Katwijk hun doel. Zulke uitjes zijn hun zo goed bevallen, dat er al sprake is van een jubileum. Gisteren beleefden zij hun tiende tocht. Echtgenoten moesten thuis blijven. Ook dat is traditie. Een hunner zei ons, dat zij te lastig worden bevonden. Ze willen eens helem,aal met elkaar zijn. Hoewel ons verzekerd werd, dat zij het nooit te bont maken, nemen wij, kijkend naar de achterplecht, aan, dat zij stevige plannen hebben gehad. De 18-jarige vertegenwooi-diger J. S. uit Kerkrade is door de Maastrichtse recht bank donderdag conform de eis veroor deeld tot acht maanden (waarvan vier maanden voox-waax-delijk met een proeftijd van twee jaar) met toezicht der reclasse ring en verplichte behandeling door een psychiater. S. had in de maand Februari aan een dame te Heerlen het verhaal opgedist over het onderduiken van mevr. L.-Van M. (uit de zaak Anneke Beekman), waarvoor di rect een bedrag van vijfhonderd gulden no dig was. De dame had dit bedrag gegeven en de nu veroordeelde maakte daarvan goede sier. Verder had de man, als controleur werk zaam bij het bureau huisvesting der ge meente Heerlen, van enkele mensen bedra gen aanvaai'd, waarvoor hij de, door hem onmogelijk na te komen, belofte gaf te bevoi-deren, dat deze gegadigden heel spoe dig aan eeix woning geholpen zouden wor den. De gemeenteraad van Amsterdam heeft ter vervulling van de vacature in de func tie van havenmeester benoemd de heer W. A. Montanus, kapitein ter zee der Konink lijke Marine, commandant Maritieme Mid delen te Amsterdam. De heer Montanus was nummer twee van de voordracht en werd met eenentwintig stemmen gekozen. Deze voordi-acht van B. en W. heeft in dertijd enige stof doen opwaaien in koop vaardijkringen, omdat ze twee namen be vatte van marinemensen. De burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly heeft uitvoerig uiteen gezet, om welke redenen men tot een voor dracht met de namen van twee marine- officiei-en was gekomen. Zij bleken de meest geschikte kandidaten van de enige honderden, die hadden gesolliciteerd. In een donderdagmiddag gehouden pers conferentie heeft majoor b.d. J. N. Breu- nese, leider der N.B.V.L.O.-marsen nadere bijzonderheden meegedeeld over de veer tigste Vierdaagse die van 24 tot en met 27 juli zal worden gehouden. De belangstel ling ook van officiële zijde is bijzon der groot. Op de eerste dag zal prins Bern hard de officiële ontvangst bijwonen van het bestuur van de N.B.V.L.O. door het ge meentebestuur van Eist in de Betuwe. De minister van Oorlog en Marine ir. C. Staf en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mr. J. N. L. Th. Cals zul len op nader te bepalen dagen het voor bijtrekken van de groepen op plaatsen langs de route gadeslaan. Voorts zullen ook tal van buitenlandse autoriteiten de marsen bijwonen. Tijdens de persconferentie werd meegedeeld dat het aantal inschrijvingen ongeveer 12.300 be draagt. Hoeveel wandelaars en wandelaar- sters precies zullen starten is natuurlijk nog niet zeker. Maar wel staat vast dat het re cord ruim verbeterd zal worden. Het aantal Nederlandse inschrijvingen beloopt 11.130 (6050 militairen en 5080 burgers), dat is in totaal 900 meer dan het vorig jaar. De buitenlanders bestaan voor het overgrote gedeelte uit Engelsen, zowel militairen uit het Rijnland als Londense bobbies en leden van de vrouwelijke Lon dense politie. Israel wordt vertegenwoor digd door een groep van 78 (44 militairen). De Amerikaanse lijst van inschrijvingen bevat elf namen, de Franse tien, de Cana dese een. de Duitse drie, de Zwitserse twee, de Italiaanse een, de Luxemburgse dertig, de Belgische honderdzestig. De NATO- groep zal bestaan uit elf Amerikaanse sol daten, acht Nederlanders, drie Engelsen, vier Fransen en één Canadees. Van de on geveer 1100 buitenlandse deelnemers be staat het overgrote deel uit militairen. Noorwegen, Zwitserland en Italië komen De slechte weersomstandigheden waren gisteravond oorzaak dat de finalewedstrijd in het honkbaltoernooi van Schoten tussen het eerste negental van de organiserende vereniging en het legerteam The 512th Sa- bres uit Soesterberg geen doorgang vond. Deze finalewedstrijd zal nu worden ge speeld op dinsdag 24 juli des avonds om half zeven op het terrein van Schoten aan de Geusevespersstraat in Haarlem-Noord. alleen met burgers uit. Ook een Ambonees contingent zal meedoen aan de mars. Receptie De viering van deze veertigste vierdaag se zal een sober karakter di-agen. Zater dagmiddag 21 juli wordt een receptie ge houden in de foyer van de „Vereniging", waar eveneens het hoofdstartbureau is ge vestigd. Zaterdagavond zal het N.B.V.L.O.- bestuur zich met zijn medewerkers vereni gen aan een eenvoudige maaltijd. De vlag- genparade in de Goffert op maandagavond krijgt evenwel een bijzonder feestelijk ka rakter. Alle deelnemers, die dinsdag star ten. zullen een speciale herinneringsme daille ontvangen. Voor de laatste wereldoorlog is het aan tal deelnemers nooit boven de 4000 geste gen. Na 1946 viel een bijzonder sterke toe neming in het aantal te constateren. GOTHENBURG (Zweden) (United Press). Een enorme brand heeft de afgelopen nacht in Gothenburg (Zweden), een papier fabriek, een grote timmerwerkplaats met een houtopslagplaats van 14.000 vierkante meter en een kleine scheepswerf verteerd. De schade wordt geschat op ongeveer vier miljoen gulden. Op de werf stonden tien grote boten, die in een oogwenk door het vuur waren ver nield. Het brandweei-commando van Go thenburg liet alle brandweerlieden die met verlof wai-en per radio oproepen. Tien ambulances werden naar het toneel van de brand gezonden voor het geval er mensen tijdens de bestrijding zouden wor den gewond. Volgens de laatste berichten is er niemand gewond. Er zullen volgens de brandmeester „nog verscheidene dagen" nodig zijn om het vuur in de houtopslagplaats volledig te blussen. VEEMARKT LEIDEN Aanvoer: 10 stieren, 10 melkkoeien, 275 vette koeien, 121 varekoeien, 72 vette kalve ren, 77 nuchtere kalveren. 100 vette scha pen, 60 vette overhouders, 350 zuiglammeren, 998 weidelammei-en, 36 varkens, 401 schx-am- men, 622 biggen, 24 geiten, totaal 3186. Notering: stieren geslacht 2.45 tot 3.10 per kilogram: melkkoeien ƒ760 tot 1150; vette koeien geslacht 2,75 tot ƒ3.55; vare koeien 625 tot ƒ900: vaarzen ƒ600 tot ƒ890; pinken ƒ385 tot 595; vette kalveren ƒ2 tot ƒ2,75 per kilogram levend gewicht, nuchtere kal veren (schoon) 50 tot ƒ65. nuchtere kalve ren (levend) 1,40 tot 1,65, vette schapen ƒ100 tot ƒ125, weideschapen ƒ110 tot ƒ140, overhouders ƒ110 tot ƒ135, zuiglammeren ƒ90 tot ƒ115, weideiammeren ƒ70 tot ƒ90, zeugen f300 tot ƒ430, schrammen f70 tot 120; biggen 45 tot 60, geiten 15 "tot 45.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3