Vijfentwintig jongelui bouwden zich een klein stukje „betere wereld Uitgaan in Haarlem ALPHEN A AE EUIMT OP „Geen teruggave buitenlandse activa aan Duitsers" Vijftig jaar geleden Hoe is het ontstaand J 3 WERKKAMP IN KENNEMERDUINEN TEN EINDE Alles was „wonderful" fj moderne Agenda voor Haarlem Beleefde mensen Werken en praten Mulo-examens Hoofdakte Tolk Handenarbeid Lijk van vlieger opgehaald uit het IJselmeer Engels jacht vlotgesleept van pier Hoek van Holland r Dit woord: GUUR V. Prof. Verrijn Stuart over herstelbetalingen Amerikaanse restitutie plannen gehekeld Rebellen in hinderlaag doden vierendertig Fransen Rol met eerste vijf boeken van de Bijbel gevonden Uit Haarlems Dagblad van 20 juli 1906 VRIJDAG 20 JULI 1956 (Van een verslaggever) UORGEN zullen de jongens en meisjes, die deelgenomen hebben aan het inter nationale werkkamp in de Kennemerduinen, afscheid nemen van elkaar en van het stuk duingrond, waar zij gedurende twaalf dagen met hard werken een gratis vakantie verdiend, hebben. Veel kans om bruin te branden hebben deze lijfentwintig jongelui uit België, Frankrijk, Duitsland, Engeland en Spanje in ons wisselvallige klimaat niet gekregen. Enkelen zullen misschien zelfs een paar pond afgevallen zijn door de voor hen ongewone handenarbeid, maar als ~e straks naar hun woonplaatsen terugkeren, zijn zij allen een kostelijke ervaring rijker geworden. Dat althans werd ons in alle toonaarden verzekerd, toen wij gisteren het veeltallige gezelschap nog eens zijn gaan opzoeken om naar hun indrukken van deze twee kampweken te vragen. Wij vonden hen aan de oever van het Vogelmeer, waar zij, jongens en meisjes door elkaar, met grote ijver aan het werk waren aan een stapel jong dennehout. Som migen hanteerden zware trekzagen, ande ren schilden met bijlen en kapmessen de bast van het hout, terwijl een derde groepje, zingend en transpirerend, met zware takkenbossen tegen de duinhellin gen opzeulde. Alileen Penelope Callender, een zwart harige zeventienjarige Londense, vond het blijkbaar te warm voor inspannender be zigheden dan lekker lui op de grond zitten. Zo leek het althans, maar bij nadere be schouwing bleek „Penny" op haar manier óók druk bezig te zijn. Heimelijk ver eeuwigde zij namelijk haar kampgenoten in een klein en rijkelijk beduimeld schets boek, waarvan wij echter onder geen enkel beding inzage kregen. Wel was deze kunst studente zij is een leerlinge van de Hammersmith School of Arts en hoopt latei- beeldhouwster te worden bereid, ons haar visie te geven op het werkkamp, op Nederland en op het leven in het algemeen en die visie luidde kort en goed: Eve rything is wonderful" Penny vertelde ons, dat zij nog nooit eer der buiten de Britse eilanden geweest is en deze eerste kenninsmaking met leef tijdgenoten uit vreemde landen was voor haar een kleine openbaring geworden. Nog nimmer had zij zo'n pret gehad; iedereen en alles was reusachtig: de Rembrandt- tentoonstelling in Amsterdam en de rond vaart door de „canals" net zo goed als de sluizen van IJmuiden, de Haarlemse orgel concerten (waar Penny twee avonden is wezen luisteren) en de jongens en meisjes in het kamp, die „allemaal schatten" wa ren. Toen begon ze plotseling weer met grote woede in haar schetsboek tê krabbelen, omdat ze iemand van haar kampvrienden juist „zo'n mooie, actieve werkhouding" zag aannemen. Was er nog iets, dat haar teleurgesteld had' hier in De Kennemerduinen? „En of!", zei Penny, „dat mijn Frans zo slecht is. Ik en Maurice dat is die slanke Franse jon gen daar konden elkaar dikwijls haast niet verstaan en dat was reuze-ver velend!" Over die Maurice, een aanstaand jurist, die in Parijs studeert, hebben we trouwens niets dan goeds gehoord. Niet alleen werk te hij verschrikkelijk hard aan de diverse gemeenschappelijke karweitjes in de dui nen, maar ook had hij met zijn Parijse charme direct het hele vrouwelijke element onder de kampbevolking „ingepakt", zoals dat heet. „Tijdens een excursie naar Am sterdam", zo vertelde ons een blonde Duitse studente, „heeft hij zomaar op het station een grote bos anjers gekocht en er ons allemaal een van aangeboden; echt een „Lebemann", weet u? van een professor in Hamburg en nauwe lijks negentien jaar oud, heeft haar sporen al verdiend in het internationale jeugd werk. In de kampen der I.J.G.D. (Interna tionale Jugendgemeinschaftsdienst) een Duitse instelling die door de Amerikanen geprotegeerd wordt en die, bijgevolg, over veel ruimer fondsen beschikt dan de Ne derlandse werkkampenstichting - heeft zij veel ervaring opgedaan met jonge mensen van allerlei slag en landaard.Dat heeft haar de overtuiging gegeven, dat dit werk mits op veel groter schaal dan nu veel ADVERTENTIE VRIJDAG 20 JULI Minerva: „Staatsvijand no. 1", alle leeft., 8 15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het schip der verloren vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur: Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Marcello, een circuskind", 14 j., 7 en 9.15 uur. Roxy: ,.Man with the gun", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Storm over de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 21 JULI Minerva: „Staatsvijand no. 1", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeftijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het schip der verloren vrou wen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur: Lido: „A C als loodgieters", allé leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Marcello, een cir cuskind", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: ..Man with the gun", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de Beer", 10.30 uur. „Storm over de Nijl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vakantieprogramma. 10.30 uur. „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt, 10.30 uur: Montagne's jeugd variété. Frans Halsmuseum: 8.30- 10 30 uur: Bijzondere avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek. Hard werken hebben ze trouwens alle maal gedaan in die twaalf dagen, de kleine Penny niet uitgezonderd. „En dat is ook de vooi-naamste factor om zo'n kamp te doen slagen", meent kampleider Henk ten Brink, derdejaars in de diergeneeskun de aan de Utrechtse universiteit. „Als je er lui bij hebt, die de lijn trekken, mislukt de zaak onherroepelijk. Maar als iedereen de zelfde eenvoudige handenarbeid doet en 's avonds precies even moe is als alle an deren, dan komen de prettige sfeer en de verbroedering in zo'n werkgroep vanzelf wel, zonder dat je er verder moeite voor hoeft te doen. Zo is het ook hier gegaan met het resultaat dat wij elkaar wat beter hebben leren begrijpen, eikaars gewoonten en eigenaardigheden aanvaardden en dus als vrienden kunnen scheiden, waarom het tenslotte begonnen is." Henk, nog vóór in de twintig en dus vol idealen, verwacht waarlijk geen wereld wonderen van dit soort werkkampen, maar helpen om de volken tot elkaar te brengen, kunnen,.-^ .stellig, $enj^_1 y^qgt hij daar meteen aan toe, dat er pok wel eens teleurstellingen zijn. Te Asturië bijvoor beeld, waar hij vorig jaar een werkkamp van Spaanse en Franse studenten mee maakte. De deelnemers werden geacht, met de vissers mee te gaan om sardientjes en „bonitos" te vangen, maar er waren veel te weinig vissersboten, zodat driekwart van de kampgenoten alleen maar luieren kon. Er was helemaal niets geregeld en het kamp zelf was één grote janboel: je logeerde er op een kale zolder. Kribben waren er niet en de Spanjaarden strooiden overal drui venpitten en sinaasappelschillen rond, zo dat de boel hopeloos vervuilde. Toch was het ook wel weer gezellig, herinnert Henk zich, want zingen dat die lui konden Zingen, dat kunnen ook de Spanjaarden Luis Cester en José Antonio Méndez Cruz, beiden student in de rechten aan de uni versiteit van Madrid, die aan het kamp in de Kennemerduinen een echt zuidelijk tintje verleenden, 's Avonds na de maaltijd onthaalden zij. de guitaar op de knieën, de anderen op de fiere balladen van Cate- lonië en de melancholieke liederen van Andaloezië, soms afgewisseld door gepe perde studentenliedjes in het Spaans dat verstaan de meisjes toch niet. Zij ble ken ook matadors te zijn in het vervaar digen van gelegenheids-, hekel- en spot dichten de befaamde „coplas", waar van alleen de Spanjaarden het geheim kennen. Of er dan veel te hekelen en te spotten viel, hier in de Kennemerduinen? „Och", zei José Antonio, „wij Spanjaar den zijn beleefde mensen en wij mogen de Hollanders echt graag. Maar aan jullie zomer zonder zon en jullie keuken zonder wijn en olijfolie konden wij maar moeilijk wennen, dat begrijpt u wel". Zo dachten ook de Fransen er over, die hun dagelijks litertje „rouge ordinaire" eveneens node misten. Maar voor de rest was iedereen best te spreken over de ver zorging en de sfeer in het kamp. Fransen en Spanjolen voerden soms heftige politie ke debatten over de politiek in Algerije, waarover zij het natuurlijk nooit eens wer den. Maar doet dat iets af aan de vreug de. die men beleeft aan zo'n felle discussie vol rethorisch vuurwerk en brede geba ren? Luis en José althans hebben er haast nog meer plezier aan beleefd dan aan het werk in de duinen, waarvan zij zich ove rigens ook met grote ijver gekweten heb ben. „Nooit geweten, dat jullie zuiderlingen zo hard werken konden", plaagden de meisjes hen vaak en dan zwaaiden de Madrilenen met hun bijlen nog eens zo verbeten op het stugge kreupelhout los. Is het nu ook in de vrije uren tot diepgaande gesprekken over belang rijke kwesties gekomen? „Ach", zegt Henk ten Brink, „we hebben elkaar na tuurlijk verteld over onze respectieve lijke landen en volken. In groepjes van twee of drie is er ook wel gepraat over de kunst, de politiek en over de onderwijsverschillen in de diverse 1 landen. Niet echter door de groep als geheel of in „georganiseerde" discusies. Daar zie ik trouwens ook weinig heil in, want wat weten wij, jongelui, eigen lijk nog van de praktijk van het leven? Belangrijker is, dat we elkaar hebben leren kennen en waarderen. Die kant moet het uit, dunkt mij, met de jeugd van alle landen". De blonde Bettina Sievers, die zo'n beetje de scepter zwaait in de meisjestent, denkt er precies zo over. Bettina, dochter José en Luis, twee kandidaat-juristen uit Madrid, maken korte metten met het taaie kreupelhout op een der duin toppen hij het Vogelmeer, xvaar zij samen met. Nederlandse, Duitse en Franse werkstudenten een keurig uit- kijkplateau hebben aangelegd. van het wantrouwen, dat de volken ver deeld houdt, geruisloos uit de wereld kan helpen. „Alleen", zo meent zij, moeten wij zelf de handen aan de ploeg slaan en geen leiding van ouderen accepteren. Dat geldt vooral voor ons in Duitsland, waar die „leiding van ouderen" maar al te snel voert tot over-organisatie en keui-slijf-discipline. De jeugd moet zelf bewijzen wat ze kan bijdragen om een betere wereld te helpen maken, want wat onze ouders ons hebben nagelaten, is niet veel fraais", zegt ze. En een klein stukje „betere wereld" hébben ze gemaakt, deze 25 jongelui in de Kennemerduinen. Ais vreemde lingen zijn ze samengekomen, twee weken geleden, en als goede vrienden gaan ze nu uiteen, om ih hun eigen land deze idééën en idealen te gaan uitdragen. Dat is een begin. Wie weet, waar het toe leiden kan? Voor de te Haarlem gehouden Mulo-exa mens slaagden: A. E. v. d. Wal te Zwanen burg; D. Verhoeven, M. Loos, A. v. Blade ren, allen uit Badhoevedorp; E. W. de Jonge (m), Haarlem; H. R. Bolland, Driehuis; S. H. v. Diggelen, Velsen; J. F. Dunweg, T. de Vries, beiden uit Haarlemmermeer; F. W. G. Linck (m), Haarlem; J. H. Kool (m), Hille- gom; J. Scheffers (m), M. Bakker, G. Berg man (m), allen uit Sassenheim; Sj. Velle- koop (m), Haarlem; E. M. Vallenduuk (m), Haarlem; H. J. F. Vermeulen (m), Haarlem; J. L. Braakman (m), Haarlem; H. Brink (m), Heemstede; R. L. v. Bemmel (m), Haarlem; A. C. v. d. Steen, Hillegom; C. H. v. d. Hoek (m), Hillegom; A. v. Driel (m), Bennebroek; E. v. d. Werff, Zandvoort; A. M. R. v. Rave- stein, Haarlem; A. B. Meulenberg, Haarlem; L. M. Padt, Zandvoort; A. E. C. Lohr, IJmui den; A. J. Dinkla, Haarlem; F. Kerkman, Zandvoort; E. H. v. d. Werf (m), Beverwijk. G. Ph. Beusekamp, Haarlem; G. A. Veen- stra, Velsen; N, J. Vos, Bloemendaal; I. E. Kok, Velsen; R. W. Kramers, Haarlem; B. Doorn, Beverwijk; A. J. Dijkman, Haarlem; B. S. C. Tieland, Haarlem; J. Veen, Haarlem; P. v. d. Putten, Bennebroek; H. v. Rijswijk, Hillegom; R. A. v. d. Lee, Lisse; G. Leffers, Haarlemmermeer; P. M. Houtman (m), Haarlem; H. J. Huyer (m), Haarlem; C. L. P. Geldof (m), Haarlem; J. J. H. Rietmeyer (m), Haarlem; T. C. E. Tebrunsselt, Sant poort; W. de Leth, Haarlem; Chr. I. E. Leyder Havenstroom, Haarlem; H. Galenkamp, Haarlem; F. C. G. Heeckeren v. d. Schoot, Bloemendaal; W. M. de Vries (ml, Haarlem; C. H. Willemse (m), Haarlem; R. E. G. Bes- sem, Haarlem; Chr. C. Bosch (m), Haarlem; R. G. Kruyd (m), Haarlem; A. v. d. Vaart, Velsen; N. P. Kwak, IJmuiden; Chr. C. v. Essen, IJmuiden; T. M. Everink, IJmuiden; M. H. W. Meulvese (m), Haarlem; J. Huy- bers, Haarlem R. Ch. Kinket, Haarlem; Chr. Hout, Haarlem; P. M. C. v. d. Gevel, Haarlem (m) Middenstandsdiploma. A. Koper, Haarlem; W. L. Dixon, Haarlem; H. Ligthart, Bloemendaal; H. v. Zwieten, Heemstede; W. M. Buis, Haarlem; G. Klaas- sen, Haarlem; M. A. v. Heeringen, Aerden- hout; J. A. Femhout, Velsen: F. A. v. Beem, Bloemendaal; P. Kraaijevelt, IJmuiden; W. Krijger, IJmuiden; H. v. d. Strays (m), Be verwijk; F. M. Haagsma (m), Bevei-wijk; L. Z. H. Polderman (m), Haarlem; H. Aartsen (m), Bloemendaal; M. M. Baard (m), Haar lem; B. Buwalda, Lisse; F. H. Nieuwenhuis, Lisse; H. Koops, Velsen; F. v. d. Pas (m), Badhoevedorp; A. Raaphorst (m), Hoofd dorp; M. E. Troost (m), Nieuw Vennep; G. v. Dorp (m), Vijfhuizen; J. H. Kluijt, Haar lemmermeer; W. C. Middelkoop, Haarlem mermeer; J. J. Harting, Aalsmeer; E. J. Bette (m), Sassenheim; J. v. Biesen (m), Sassen heim; C. Braam (m), Lisse; G. v. d. Broek (m), Haarlemmermeer; E. de Gelder. Bad hoevedorp; A. Griekspoor (m), Nieuw-Ven- nep. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte: de dames J. A. G. Kassies en E. J. de Pries ter, beiden uit Amsterdam, en de heren J. Donker, uit Amsterdam; Chr. G. Drevel, uit De Koog (TexeD; C. J. Eijgenhuijsen, uit Landsmeer en K. v. d. Giesen en H. Hovius, beiden uit Haarlem. Voor gedeelte B: mejuffrouw A. F. Werk man, uit Amsterdam, en de heren W. F. Buens de Mesquita, uit Amsterdam; L. Bus uit Overveen; A. H. van Dijk. uit Zoeter- woude; K. Gilian, uit Oude-Wetering; J. Krottje, uit Wormer en A. J. Th. Merkx, uit Hillegom. AMSTERDAM: Geslaagd voor het examen tolk-vertaler, Engels: W. H. D. Bakker, Haar lem 's-GRAVENHAGE: Tweede gedeelte van het notarieelexamen: J. den Hartog, Vlaar- dingen. Voor de te Haarlem gehouden handenar- beid-examens zijn geslaagd de dames F. C. Barwegen, D. den Braven, M. A. Breen, J. M. Brouwer, H. Torenstra, A. H. Dekkers, M. M. E. Distelbrink, C. A. Th. Hoogbergen, C. W. Nieuwenhuis, G. A. Spierdijk, J. M. Titjen, A. H. Verleur, H. A. Bakker, E. C. Boiler- man, A. Brakenhoff, W. Linnenkamp, J. N. Fransen, M. C. A. Henneman, G. M. M. Se- gaar, A. E. C. Wiedemeijer en G. Winkel- Afgewezen zes kandidaten. Opvarenden van de botter „Won 62", uit Wonseradeel (gemeente Makkum), hebben tijdens het vissen op het IJselmeer in hun netten het stoffelijk overschot opgehaald van een vlieger. Het lichaam is in Volen- dam aan wal gebracht, waar het tijdelijk op het kerkhof is opgebaard. De motorreddingvlet „Directeur Gou- driaan" heeft vannacht om twee uur het Britse jacht „Noroda" uit Birmingham, dat gestrand was op de zuiderpier van Hoek van Holland, vlot gesleept. De schip per had een rode lichtkogel afgevuurd. Het voorvoegsel on- houdt een ont kenning in: onzacht is: niet zacht, on waar is: niet waar enz. Onguur zou dus moeten betekenen: niet guur, dus: zacht, vriendelijk. Maar wij kennen, zoals reeds is betoogd, onguur alleen in on gunstige betekenis. Dit trouwens niet op zichzelf staande verschijnsel wordt als volgt verklaard. Aanvankelijk had guur een gunstige betekenis; men ver stond er onder: liefelijk. Onguur was dus: onliefelijk, onaangenaam. In de loop der tijden is men, vooral ook door dat op de tweede lettergreep een sterxe klemtoon viel, het voorvoegsel on- niet meer als een ontkenning gaan gevoelen, zodat het tweede lid op zichzelf een on gunstige betekenis kreeg en het voor voegsel on- geleidelijk kon afslijten. Dit moge vreemd kinken, maar men vindt hetzelfde in stuur (ons: stuurs) en on- stuur: onstuimig en in Duits: wirsch, dat evenals: unwirsch betekent: nors, stuurs, knorrig, bar. TONEEL EN DANS Vleeshal, woensdag 25 juli, 20.15 uur: Gri meerdemonstratie door de firma Michels uit Amsterdam. Twee heren en een dame worden gekapt en geschminkt volgens de achttiende eeuwse blijspelstijl. MUZIEK Vrijdag 20 juli. Grote Kerk. 11.30—12.30 uur: beiaardbespeling door stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op donderdag 26 juli van 20—21 uur. De pro gramma's vermelden onder meer werken van Haydn, Handel, Schubert, Boedijn en Gilson. Zondag 22 juli. Openluchttheater Bloemen daal, 15.00—17.00 uur: De pianiste Emmy van Eden geeft een recital. Dinsdag 24 juli. Grote Kerk. 2021 uur: Be speling van het orgel door Friedrich Bihn, docent aan de Zomer Orgel Academie te Haarlem. Het programma vermeldt wer ken van Joh. Seb. Bach, Buxtehude, Wal- ther, Böhm en Lübeck. Donderdag 26 juli, Grote Kerk, 15—16 uur: Bespeling van het orgel door Wilfried Gra seman n (Oostenrijk), Nic. Pierre Drout (Luxemburg) en Maria Thérèse Michaux (Frankrijk). Deze deelnemers aan de Zomer Orgel Academie spelen werken van Joh. Seb. Bach. Buxtehude. Couperin, César Franck en Clérombault. Vrijdag 27 juli, Openluchttheater Bloemen daal. 20.15 uur: Het koor Berliner Sanger- knaben zingt werken van Orlando di Lasso, Ingegneri, Hans Leo Hassler, Antonio Lotti, Mozart, Schubert en Brahms. Verder madri galen van Scandellus, Lassus, Castoldi, Gumperzhaimer, Lucca MarenzJo en Mo zart. en Duitse. Engelse. Franse. Italiaanse en Zweedse volksliederen. De solisten van het koor zullen Mozarts jeugdopera „Bas- tien et Bastienne" opvoeren. Vrijdag 27 juli. Zomerlust Zandvoort. 20.15 uur: De Hongaarse violist Thomas Magyar en de pianist Willem Hielkema spelen wer ken van Tartini, Beethoven (Kreutzer- so.. .te), Bartok (Roemeense volksdansen), De Falla (Spaanse daps) en Von Dohnamji (Ruralia Hongarica). Thomas Magyar is een oudleerling van de .Franz Liszt-Aca demie in Boedapest en werd bekroond met de Remênyiprijs. ADVERTENTIE vanaf zaterdag 21 juli. KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11552 „Noch uit juridisch, economisch of poli tiek oogpunt, noch uit billijkheidsoverwe gingen zijn er redenen om tot teruggave der buitenlandse activa van Duitsers over te gaan." Dit heeft prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart gisteren gezegd in een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap voor In ternationale Zaken in Den Haag. Sprekend over enkele aspecten van de Duitse her stelbetalingen, zei hij onder meer dat de tijd is gekomen voor een definitieve af wikkeling van dit soort oorlogsvraagstuk ken. Hoe eerder men een streep onder het verleden zet, des te beter is dit voor de verhoudingen in de wereld. Lang had men de indruk, dat het vraagstuk van de her stelbetalingen „in de ijskast" was gelegd. Nu is er, speciaal in de Verenigde Staten, ecliter een actie begonnen om tot restitutie van Duits vex-mogen over te gaan. Deze gaat uit van verschillende, groepen, die enkele Congresleden bereid hebben gevon den tot het indienen van desbetreffende wetsontwerpen. De Amerikaanse regering, aanvankelijk geheel afwijzend, heeft een voorstel tot zeer beperkte restitutie doen indienen. Het is bekend, dat Nederland, evenals verschillende andere landen, tegen resti tutie bezwaar heef. De inhoud van de „Paris act" van 1946 kwam in grote trek ken hierop neer, dat men Duitsland niet zou bezwaren met grote geldbetalingen, waai-mee na de eerste wereldoorlog min der gunstige ervaringen waren opgedaan, doch dat men in hoofdzaak veiiiaal zou zoeken op Duitse activa in het buitenland, op industriële goederen en schepen die voor de Duitse economie niet nodig geacht werden. Door Duitsland weggevoerde goe deren zouden, indien achterhaalbaar, moe ten worden gerestitueerd. Van schadever goedingsbetalingen uit de lopende produk- tie, welke op de conferentie van 1946 te Parijs werden aanbevolen, is nooit iets ge komen. Duitsland was na de oorlog der mate beschadigd en uitgeput, dat genei-lei bijdrage uit do Duitse produktie voor scha- devex-goeding beschikbaar kon worden ge steld. Zelfs moesten de bezetters in belang rijke mate door gratis leveranties de Duit se bevolking op de been houden. Pas na de geldsanei-ing en na het in wer king treden van de Marshall-hulp, trad in Duitsland het herstelproces in. Toen echter waren de verhoudingen in de wereld zo danig vei-anderd, dat aan het voornemen om uit de jaarlijkse produktie, een deel van de repax-atieschuld te delgen, geen uit voering meer is gegeven. De V.S., Enge land en Frankrijk hebben van deze aan spraken zelfs afstand gedaan. Hiei-door heeft het verhaal op het Duitse vermogen in het buitenland een veel grotere plaats in de repai-atiebetalingen gekregen, dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Slechts een fractie vergoed Meer dan een fi-actie van de totale oor logsschade is op deze wijze echter niet ver goed. Men kan dus zeker niet zeggen, dat de herstelbetalingen na de tweede wereld oorlog een belangrijke bezwaring van de Duitse economie hebben gevormd. Het te gendeel is het geval, aldus prof. Verx-ijn Stuart. Op het eilandje Ekeroe in het Maela- ren-meer bij Stockholm heeft men een zéér oud Boeddhabeeldje gedonden. Men veronderstelt dat het beeldje, waarschijnlijk uit de 4de of 5de eeuw als amulet is gebruikt door een Viking. Hij bestreed vooi'ts de gronden, die voor restitutie van de buitenlandse activa van Duitsers wox-den aangevoei'd. Uiteraax-d was deze vorm van verhaal een nadeel voor de individuele Duitsers die zulke activa bezdten, maar deze dienen door hun eigen x-egering schadeloos te wor den gesteld. Er is zo weinig wei'kelijke re- paratievergoeding geschied, dat het niet x-edelijk is, de crediteurlanden thans te verzoeken het weinige dat zij hebben ont vangen, terug te geven.Veelal wox-dt ver nomen, dat het probleem geheel zou zijn veranderd in vex-band met de gewijzigde politieke constellatie. Uit dë intensieve en vruchtdragende samenwerking tussen de Westelijke mogendheden en Duitsland kan nooit een argument worden geput voor de restitutie, zo meent prof. Verrijn Stuart Daarom hoopte hij, dat het Amerikaanse Congres hier tot een afwijzende beslissing zal komen van de restitutie-kwestie. ALGIERS (Un. Press-Reuter) Natio nalistische rebellen in Algerije hebben een Franse legereenheid in een hinderlaag ge lokt en vierendertig Fransen gedood. Twee entwintig werden min of meer ernstig ge wond. De rebellen legden hun hinderlaag in een nauwe pas in de Tessaglibergen ten zuiden van Oran. Onder de gesneuvelde Fransen bevinden zich drie officieren. Franse versterkingen, per radio opgeroe pen, spoedden zich naar het gebied van de overval en slaagden erin, de rebellen te omsingelen. In een hevig gevecht sneuvel den twaalf opstandelingen. In de omgeving werden honderd arrestaties verricht. Elders in Algerije sneuvelden in totaal vijf Franse soldaten bij botsingen met rebellen. Dapper jongetje Een tienjarige Europese jongen is dwars door een salvo geweerschoten gerend om hulp te halen voor zijn gewonde moeder. Kort tevoren had hij gezien hoe verzet strijders zijn vader doodden. Het gezin reed op een weg langs de kust op onge veer 75 kilometer oostelijk van Algiers, toen opeens vijf opstandelingen, die met automatische geweren wax-en bewapend, aanvielen. De kerels vermoordden de vader en verwondden de moeder. Het jongetje wist ondanks een salvo schoten te ont komen en sloeg alarm. Nadat hulp gearri veerd was bracht men zijn moeder naar een ziekenhuis. DIVERSEN Grote Kerk: Stadsbeiaardier Arte Peters be klimt met belangstellenden de toren voor een bezoek aan het cai-illon. Vrijdag 20 juli, Cinema Palace, 10.30 uur: Vertoning van de film „Bongo de beer" van Walt Disney. Verder iedere ochtend dezelf de tijd. Vrijdag 20 juli, Vleeshal, 20 uur: Vertoning van de vermaarde film „De Driestuivers- opera" door Bert Brecht en Kurt Weill naar „The Beggars Opera" van John Gay. Regie van Pabst, 1931. Ernst Busch. Carola Neher. Hermann Thimig en Rudolf Forster zijn de voornaamste medewerken den aan deze grandioze satire. Zaterdag 21 juli, Vleeshal, 20 uur: Herhaling der voorstelling van de film „De Driestui- versopera" op de tentoonstelling „Rendez vous der rederijkers." Zaterdag 21 juli, Lidotlieater, 23.30 uur: Ver toning van de film „Bittere ervaring." Zondag 22 juli, Rembrandttheater, 11.00 uur: Vertoning van de Zweedse film over die ren in de natuur „Het grote avontuur." Vrijdag 21 juli. Studiotheater, 10.30 uur: Va- kantieprogi-amma voor jong en oud. Ver der iedex'e ochtend dezelfde tijd. Zondag 22 juli. Lidotheater, 11.00 uur. Ver toning van de operettefilm „Rose Mai'ie." Maandag 23 juli, Luxortheater, 10.30 uur: Kindervoorstelling onder leiding van Adii van Oorschot. Verder iedere ochtend de zelfde tijd. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Fx-ans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Het museum is geopend op werk dagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur. Tentoonstelling van reprodukties van Rembrandt-tekeningen. Zaterdag 21 en zondag 22 juli ook geopend van 20.30-22.30 uur. Interieur met kaarsen verlicht. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Miehei An- "elo, Claude Lorrain. Gepend op iedere wex-kdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-15 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrij dagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuls, Bloemendaal, Vrijburghlaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-dioi-ama's Bij belse voox-stellingen. Geopend van 14 tot 17 uur en verder op aanvraag ieder uur van de dag. Zondags gesloten. Cruquiusmuseum, Heemstede. Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9-12.30 en van 13.30-17 uur. Vleeshal. Ter gelegenheid van de Pieter Langendijkherdenking wordt een tentoon stelling gehouden „Rendez-vous der Rede rijkers, vijfhonderd jaar toneel." Geopend dagelijks van 14-17 uur en 's avonds van 19.30-22.30 uur. Tot 2 september. VISHAL: Tentoonstelling van zesentachtig tekeningen van Vincent van Gogh, dage lijks van 1017 uur. ADVERTENTIE Keuze uit meer dan 1000 broeken GEN. CRONJéSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 JERUZALEM (Un. Press) De Jerusa lem Post meldt dat een eeuwenoud manu script van de eerste vijf boeken van het Oude Testament: Genesis, Exodus, Leviti cus, Numeri en Deuteronomium in de woestijn van Judea in Jordanië zijn ge vonden, dichtbij de plaats waar in 1947 de beroemde Bijbelrollen van de Dode Zee zijn ontdekt. Men heeft nog niet kunnen vaststellen uit welke tijd de rol met de pentateuck dateert. Het moet in de bedoeling liggen, het paleis Buitenrust aan den Ouden Scheve- ninigschen weg voorlopig niet af te bre ken, doch dit gebouw tijdens den bouw van het Vx-edespaleis tot directiegebouw te bestemmen. Ook de Russische Kapel zou voorloopig blijven staan, totdat het Vredespaleis voltooid is. Men rekent dat de aanbesteding van den bouw wel niet zal kunnen plaats hebben vóór het begin van het volgend jaar en dat de uitvoering wel tweeënhalf jaar in beslag zal nemen, zoodat het Vre despaleis op zijn vroegst in den zomer van 1910 gereed zou kunnen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5