VICTORIA-WATER ZE VEN DA GEN HAARLEM Vakantie heeft twee kanten Wij laten hen gaan Wij vangen hen op Heemsteedse Natuurwachters door burgemeester geïnstalleerd Steken en steppen in Oost A. E. van der Linden, hoofd J. P. Coenschool; Martens, organisator van vakantie spelen Van mensen en dingen onder de Damiaatjes P:JP US. XIL 11 Tentoonstelling VIJF EEUWEN TONEEL St. Philomenaschool exposeerde Jubileum bij de firma B. J. van Liemt Jongen viel van pakhuiszolder Rijrichting in Valkestraat van nu af omgekeerd Stadskwekerij één week open voor bezoekers Lichter lezen Vernieuwing vloer in het Krelagehuis begonnen 7'och nog oplossing voor financiële problemen? Huis door vrachtauto vrijwel geruïneerd Burgerhike Stand van Haarlem wm «c- VRIJDAG 2 0 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Minervatheater vertoonde donder- middag weer het bekende beeld van een geheel met de schooljeugd gevulde zaal, die door een vrolijke drukte en beweging van haar aanwezigheid wenste blijk te ge ven. Deze keer waren het ongeveer vierhon derd leerlingen van de vijfde klassen der Heemsteedse lagere scholen, die deze mid dag bij de Heemsteedse natuurwacht ge ïnstalleerd zouden worden. Der traditie ge trouw geschiedde dit door de burgemees ter van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard die wijlen wethouder Dissel koen als voorzitter van de Vereniging voor school- en werktuinen is opgevolgd. De burgemeester was in gezelschap van zijn echtgenote, terwijl deze installatie behal ve door de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen, verder werd bijgewoond door de heren J. F. Ch. Dix, H. Walet en T. Stavenga, als bestuursleden van de reeds genoemde vereniging. Nadat de burgemeester de kinderen en hun onderwijzers hartelijk had begroet, vestigde hij er de aandacht op dat zij deze middag zouden worden ingelijfd bij een grote gemeenschap, die in geheel Nederland reeds talloze jongens en meisjes omvat. Aan het lidmaatschap is slechts één voor waarde verbonden: namelijk dat de leden eerbied en liefde zouden hebben voor al les wat in de natuur leeft, groeit en bloiet. De burgemeester meende deze bedoelin gen niet beter duidelijk te kunnen maken dan door het voorlezen van de tekst uit „Pierewiet"; een alleraardigst met sug gestieve tekeningen geïllustreerd boekje, dat werd uitgegeven door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, in samenwerking met het Werkcomité Na tuurbehoud en Recreatie. Hierin wordt de schooljeugd in haar eigen taal aangespro ken en terloops, doch daarom niet minder duidelijk op haar plichten gewezen ten op zichte van de natuur. Dit boekje zal bin nenkort alle leerlingen van de vijfde klas sen der Nederlandse lagere scholen worden toegezonden. Aan het slot hiervan herinnerde de bur gemeester de kinderen er aan, dat wij in een klein land leven; waarvan het weini ge ons nog gespaard gebleven natuurschoon zoveel mogelijk dient te worden ontzien. Spreker verzocht zijn gehoor dit te be denken wanneer zij straks met vakantie gaan en hij verbond hieraan de wens, dat de Heemsteedse jeugd in deze een voor beeld zou mogen zijn. Vervolgens riep de burgemeester van iedere school twee vertegenwoordigers op het toneel, wie door hem het insigne van de natuurwacht werd opgespeld. Alle overige kinderen zal dit insigne op de scho len worden uitgereikt. De burgemeester vestigde er hierbij nadrukkelijk de aan dacht op ,dat zij door het aanvaarden van deze onderscheiding stilzwijgend een belof te hebben afgelegd en dat bij het niet na komen daarvan het insigne onherroepelijk zal worden ontnomen. Hierna sprak de heer J. F. Ch. Dix nog enige woorden tot de jeugd, waarbij hij on der meer wees op de fraaie bossen en plant soenen van Heemstede, waarin helaas nog zoveel door onnadenkende kinderen wordt vernield. Dit was voor de burgemeester aanleiding de heer Dix bij de jeugd te in troduceren als een vijfenzeventigjarige, dié ADVERTENTIE VLEESHAL HAARLEM Geopend van 1417.30 en 19.3022.30 Entree 0.50 In het theatertje bijzondere attracties. Zie de aankondigingen. Donderdagavond is op de St. Philomena school aan de Eemstraat in Oud-Schoten een tentoonstelling gehouden van hand werken, welke door de twaalf meisjesklas sen van deze school in het afgelopen schooljaar zijn vervaardigd. De werk stukjes waren op aantrekkelijke wijze ge rangschikt en de smaakvol ingerichte stands genoten dan ook terecht de be wondering van de vele bezoekers. Op onze rondgang kregen wij een goede indruk van de resultaten die hier tijdens de hand werklessen bereikt zijn. De kleintjes uit de laagste klassen lieten reeds aardig naald- en breiwerk zien, ook het eenvou dige borduurwerk zag er goed verzorgd uit. Bij de werkstukjes van de oudere meisjes bevonden zich ware „pronkstuk ken". Prachtig geborduurde kussens en theemutsen, kunstig gehaakte kleedjes, ap- pliqué-werk, fleurig versierde boodschap pentassen en diverse kledingstukken vormden een lust voor het oog. Het moest voor een ieder wel duidelük zijn dat de meisjes met veel plezier aan hun werk stukjes hebben gewerkt. Het hoofd dei- school, zuster Agnes vertelde dan ook dat de handwerklessen, die tweemaal per week worden gehouden, zich bij alle leerlingen in een grote populariteit mogen verheugen. Verscheidene grotere meisjes zijn reeds zo ver gevorderd dat zij in staat zijn een kledingstuk voor een jonger zusje of broertje te maken. Anderen vervaardigen zelf hun schorten die straks bij de kook- en huishoudlessen op de school voor voort gezet gewoon lager onderwijs goed van Pas komen. Al met al kunnen de leer krachten van de St. Philomenaschool met voldoening op deze geslaagde tentoon stelling terugzien. Op 24 juli zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer J. Esselman. Bilderdijkstraat 10, Haarlem, als leerling in dienst trad bij de woninginrichting- en meubelzaak van de firma B. J. van Liemt in de Grote Houtstraat, waar hij thans chef van de afdeling behan- gerij en stoffeerderij is. Het ligt in de bedoeling, dat de jubilaris dinsdag door de directie zal worden ontvan gen, waarbij hij zal worden toegesproken. Een negenjarige jongen, Chr. de N., die donderdagmorgen om elf uur op een pak huiszolder aan de Houtmarkt speelde, viel door een open venster van vier meter hoogte op straat. Hij kreeg schaafwonden in zijn ge zicht en klaagde over pijn in zijn rug. Hij is voor een nader onderzoek in het Grote Gast huis opgenomen. zijn gehele lange leven aan de schone na tuur heeft gewijd om te trachten steeds mooiere bloemen te kweken. Hij dankte spreker voor zijn vermanend woord en ver zocht de kinderen een driewerf hoera op deze grote natuurvriend, die vandaag 75 jaar wordt, uit te brengen. Een verzoek, waaraan zij met een niet gering enthousias me gevolg hebben gegeven. Na de gebruikelijke ijstractatie volgde de vertoning van de Zweedse natuurfilm „Het grote avontuur". Ten behoeve van groentenmarkt B. en W. van Haarlem hebben een be sluit van december 1955 ingetrokken, waarbij zij de Valkestraat in de richting van de Koudenhorn naar de Bakenesser- gracht gesloten hadden verklaard voor alle voertuigen, rij- en trekdieren. De reden daarvan is, dat de op de groenlenmarkt geladen voertuigen niet voldoende snel konden worden afgevoerd, hetgeen slechts mogelijk zou zijn indien juist in de ver boden rijrichting gebruik zou kunnen ADVERTENTIE Dt MEEST GEVRAAGDE^ NATUURLIJK BRONWATER TAFELDRANK worden gemaakt van de Valkestraat. Om dat er slechts eenrichtingsverkeer kan worden toegestaan wegens de geringe breedte, zal de straat nu in de tegenover gestelde rijrichting worden afgesloten, met uitzondering voor wielrijders. De Valke straat is dus van nu af in de richting van de Bakenessergracht naar de Koudenhorn gesloten voor alle motorrijtuigen, wagens, rij- en trekdieren en vee. De stadskwekerij, bron van de bloemen weelde, di door kundige handen over Haar lems perken en plantsoenen wordt verdeeld, zal van 28 juli tot en met 5 augustus voor belangstellenden geopend zijn. Het best herinneren wij ons van onze grote vakantie in het verleden de dagen waarop wij haar het meest intens beleefd hebben, dat waren de eerste dag, enige dagen in het midden ervan waarop wij er met vriendjes om konden ruziën of we nu nog vóór of over de helft waren, en de laatste dag waarop wij prikkelbaar werden bij de gedachte dat wij haar niet voldoende uitbuitten. En natuurlijk waren wij ons niet bewust van de reacties der ouderen op ons plezier en op ons gezeur, de onderwijzers in de gespannen laatste dagen voor de der eerste vrije dagen. De thans hc vrijheid en onze ouders rs in de ingespannen ontspanning re schoolgeneratie is zich daar al vakantievierende lagere schoolgeneratie is zich daar al evenmin bewust van hoewel ook zij met name in een dichtbebouwde en drukke stad als Haarlem de ouderen voor problemen stelt. Wij spraken daar deze week over met het hoofd van de J. P. Coenschool, de heer A. E. van der Linden, die thans de. kinderen laat gaan en met de voorzitter van de com missie Vakantiespelen van het Haarlems Speeltuinverbond, een man die met een klein maar uitgelezen groepje medewerkers de kinderen opvangt, vele duizenden per jaar en dit jaar over heel Haarlem zells veertienduizend in totaal. 99 99 „Als u alle zuchten zou kunnen samenvoegen die zaterdag zijn geslaakt toen de vakanties begonnen, dan zou u een ex plosie krijgen waar geen ruit in Haarlem heel van bleef", zo drukte de heer Van der Linden het uit terwijl hij behaaglijk diep in zijn stoel ging zitten. „Denkt u vooral niet, dat de kin deren alléén het fijn vinden. Je hoort nog vaak spottende opmerkingen over de lange onderwijzersvakanties, maar ik geloof dat ik juist wel degene ben die de noodzakelijkheid ervan kan beoordelen. Want ik heb vóórdat ik in het onderwijs ging ook nog zestien jaar een andere baan gehad en dertien jaar daarvan werkte ik als assistent-accountant in een drukke praktijk. Maar ik kan u wel zeggen dat het werk in die jaren nauwelijks te vergelijken viel met het onderwijs, als je nagaat wat het van je vergt. En het legt vooral in deze jaren na de oorlog nog veel meer beslag op je dan vroeger. Dat komt door de ruimere toepassing van de psychologie en de nieuwe methoden die een véél groter vrijmoedigheid van de kinderen met zich meebrengen. En natuurlijk ook de continu veel te volle klassen" De heer Van der Linden is samen met Kees Boeke opge groeid en het is waarschijnlijk ook wel de overdracht van diens idealen geweest, die hem op latere jaren de ommezwaai naar het onderwijs deed ma ken. „Maar als ik aan mijn jeugd in Zeist denk, dan zie ik meteen ook wat de jeugd hier in Haarlem mist. Daar trokken we iedere dag van de vakantie naar de bossen en we leefden ons uit in krijgertje, rovertje, verstoppertje of hoe dat alle maal heten mocht. Maar wat moeten de kinderen in deze stad met: zijn drukke verkeer 2n zijn dichte bebouwing?" Het speeltuinwerk is prachtig,maar geeft volgens hem geen oplos sing voor die groep jongelui ten aanzien van wie het pro bleem het meest accuut is: de jongens van veertien en vijf tien, die zich niet meer tot spelletjes laten overhalen maar toch ook nog in de verte lei ding nodig hebben. „Eén ding dat me hier tel kens weer tegen de borst stuit is 't gebrek aan zwemgelegen- heid. Ik heb al eens tegen een badmeester gezegd, jullie leren het hun verkeerd. Je moet met de tijd rekening houden. Leer hun de zeepaardjesslag, zodat zij zich rechtstandig in het water voortbewegen, dan kun nen er nog méér in. Weet u dat ik met mijn school een half uur eerder begin en een half uur eerder uitga 's middags onder andere om mijn kinde ren de kans te geven om nog in het zwembad aan de Kle verlaan terecht te kunnen. Daar sta je op drukke dagen in de rij en dan mag je er een half uur in om dan weer plaats te maken voor de volgenden, die in de rij staan. Dat is toch veel te gek!" jaar dat alléén naar Rome gaat. Of van een achtjarig zoontje, dat tweeduizend meter meekïimt in Tirol? Ja, het heeft natuurlijk ook zijn kwa de kanten hoor! Als ik des avonds om negen uur langs het schoolplein fiets, zie ik daar vaak nog kinderen uit de eerste klas spelen. En ik neem het de ouders niet eens zo erg kwalijk, want wat moeten ze 's zomers al zo vroeg op een .varme benauwde kamer? Want als je de ramen openzet, kun nen ze niet slapen van het lawaai van de radio van de buren." Juist nu wij in deze zelfde rubriek de aandacht vestigen op de zorg voor een welbestede vakantie voor de Haarlemse schooljeugd, verdient 't initia tief van de winkeliersvereni ging „Schiphol" de aandacht, de jongste van alle Haarlemse middenstandscombinaties, die er nu reeds ondubbelzinnig blijk van geeft, dat zij haar taak tegenover het publiek zeer hoog opvat. De aangeslo ten winkeliers aan de Hannie Schaftstraat organiseren voor alle kinderen tussen vier en dertien jaar in het oostelijk stadsdeel vakantiewedstrijden op woensdag 25 juli. Autoped wedstrijden voor de kleintjes en ringsteken op fietsen voor de groteren. De wedstrijden beginnen om half zeven 's avonds in de Hannie Schaft straat en woensdag waren er al meer dan honderd aanmel dingen binnen. En er kan nog meer bij, want de inschrijving sluit zaterdagavond om 6 uur. De voorpret gaat maandag avond om half acht al begin nen, wanneer de rugnummers aan de deelnemers worden uit gereikt zowel voor de autope- disten als voor de ringstekers. De winkeliers krijgen er han- Neen, die zucht van verlich ting van de heer Van der Lin den en de zijnen als de kinde ren vertrokken zijn, betekent niet dat het hem koud laat wat zij deze weken gaan uitspoken. Hij heeft er zo zijn idealen over, zoals elke onderwijzer met hart voor de zaak zijn in zichten voor de vorming van het kind doortrekt, ook naar de vrije tijd. „Ik zou er een groot voor stander van zijn als elke wijk een flink stuk recreatieterrein kreeg. Dat hoeft niet altijd een weide te zijn of een fraaie tegelvlakte. Een of ander braakliggend terrein is ook goed, met stenen en een ouwe geruïneerde auto of iets anders dat tot hun verbeelding spreekt. En dan een burge meester of een dagelijks be stuur benoemen, dan zult u zien hoe ze zich amuseren. En daar steken ze wat van op ook. Dat leert hun misschien ook alvast in de vakantie ook eens een beetje verantwoordelijk heid." „Of maak een groot tenten- Kamp in de Waterleidingdui nen of de Kennemerduinen, waar ze dagen achter elkaar naar hartelust kunnen ravot ten. Maar dan liefst met on opgemerkte gebondenheid, bij voorbeeld door bepaalde voor waarden te stellen. Daar krijg je meteen ook een betere na tuurbescherming mee." De heer Van der Linden is van mening, dat men ook in het vakantiewerk aanpassing zal moeten zoeken aan de nieuwe opvattingen bij het on derwijs. „Het kan trouwens moeilijk anders, als je nagaat hoever deze generatie vóór is vergeleken bij eerdere. Of heeft u wel eens eerder ge hoord van een meisje van tien 99 99 „Als ik hen zie aankomen, clan zeg ik altijd even tegen mezelf: niet meteen der bovenop maar laat-maar-gaan, iaat eerst maar eens even goed uitrazen tot ze dood-op zijn. En dan kunnen we beginnen". Deze wijsheid heeft de heer jan Martens opgedaan in zes jaren organisatie van vakantie- spelen voor de Haarlemse jeugd. En wie hem aan het werk heeft gezien voor zo'n deinende zee van kleurig geklede jongetjes en meisjes en hem voor de microfoon zijn instruc ties heeft zien geven aan zijn goed voorbereide medewerkers, die weet ook dat hij nog wel over veel meer wijsheid moet beschikken, vooral in organisatorisch opzicht. En ieder jaar wordt hij weer een beetje wijzer, hetgeen ook wel nodig is want ieder jaar zijn er ook weer meer kinderen. Zo is hij ei- het vorig jaar op het grote sluitingsfeest van de vakantie- spelen in geslaagd om binnen het half uur 3500 kinderen van de tribune één voor één naar een kraantje te leiden, te laten drinken en weer op de tribune te doen terugkeren. „Het was warm en ze hadden allemaal zo'n dorst", zei hij. Met de organisatie van de vakantiespelen is de heer W. van der Kamp negen jaar ge leden in zijn eentje begonnen om vooral de kinderen uit de arbeidersgezinnen, die niet met vakantie gingen, bezig te houden. Aan zijn pionierswerk herinnert onder meer nog de Van der Kamp-beker, die ieder jaar aan de speeltuin met de beste prestaties in sport en spel wordt uitgereikt. Toen hij in 1951 plotseling was overleden werd zijn in middels sterk uitgegroeide taak overgenomen door een commissie waarvan toen de heer Martens voorzitter werd. Zijn rechterhand bij dit werk was van het begin af me vrouw C. Gaartman-Mulder. die zich met de algemene lei ding belastte. De secretaris penningmeester is de 22-jarige Jan Heugens, die zelf hele maal in het speeltuinwerk is opgegroeid. De heer Martens was zelf toen hij met dit werk begon al voorzitter van „De Glasbla zers" en sindien zijn al zijn vakantiedagen opgegaan in deze vakantiespelen. „Zijn verjaardag valt ook in die tijd", vulde mevrouw Gaartman aan, „dat merkt hij eigenlijk alleen als op een of ander familiefeest de kinderen ineens allemaal hoera roepen. En dan komen er ook meestal wel omhelzingen. Maar dat kan wel eens heel pijnlijk zijn, want zelfs op zijn verjaardag heeft hij soms nauwelijks tijd om zich te scheren". „En nu zou je zeggen: de ouders zullen je wel heel dankbaar zijn dat je vier we ken lang hun kinderen bezig houdt", aldus de heer Martens. „En dat zijn ze natuurlijk ook wel, maar we zouden zo graag ook eens wat meer belang stelling van hun kant zien op onze familiedagen. Dat blijft meestal beneden de maat. Het gebeurt zelfs wel, dat een moeder ook haar kinderwagen de tuin binnenrijdt en zegt: let er effe op, ik moet naar mijn nicht! Dan zijn ze ten- denvol werk aan, zij hebben de hele organisatie en vormen ook de jury. Maar ook hun vrou wen zijn deze avond gemobili seerd om de deelnemende jeugd een beetje in toom te houden en er voor te zorgen dat de weg vrij blijft voor de races. Men kan er zeker van zijn, dat er gestreden zal worden tussen al die jonge Haarlem- Oosterlingen. Zij hebben daar in de omgeving van de Hannie Schaftstraat gelegenheid ge noeg om zich grondig te pre pareren. En het loont wellicht de moeite, want om prijzen als een autoped, rolschaatsen, een voetbal, poppen, plastic ballen m gezelschapsspelen dingt men ook niet iedere dag. Wij hopen dat zij het alle maal winnen. Trouwe lezers van deze ru briek missen al enige tijd de opgaven van de aanwinsten van de Haarlemse Stadsbiblio theek en leeszaal. Dat heeft zijn reden, want die aanwin sten werden namelijk altijd geëxposeerd in de leeszaal op de eerste verdieping. Die lees zaal nu is al enige tijd geslo ten wegens verbouwing om over een paar weken geheel verjongd heropend te worden. In 1922 was de leeszaal in voor die tijd moderne tinten geschil derd: groen met zwarte biezen en vlakken. Maar ruim dertig jaar later bleken die kleuren het onder het schijnsel van het TL-licht niet zo best meer te. doenEn Jo het.kad er van de algehele verfrissing van de Stadsbibliotheek aan het Prin senhof is nu ook de leeszaal onder handen genomen met ir. H. A. Breuning van Openbare Werken als supervisor en de heer P. Jongens als dagelijkse bezieler. Er komen lichte grij ze tinten, het oude meubilair ligt op de binnenplaats te wachten tot de uitdrager het komt weghalen en wordt door nieuwer vervangen het de finitieve meubilair komt pas in het nieuwe gebouw en er komen nieuwe boekenrekken. De verlichting wordt ook nog verbeterd. De Stadsbibliotheek zal straks gaarne de leeslustigen ontvan gen in die opgeknapte zaal. Zij richt zich daartoe tegenwoor dig ook speciaal tot kersverse Haarlemmers met een aan trekkelijk vouwblad: „Treedt jw nieuwe woonplaats vol ver trouwen binnen: U heeft er immers alvast één trouwe vriendEn dan volgt de opsomming van de vele kwa liteiten van Haarlems oudste cultuurbezit met zijn schat van 150.000 boeken. Directeur P. V. de Wit blijkt in de lange staat van dienst, waarop hij kan bogen, zijn aanstekelijke geestdrift voor zijn instelling nog lang niet te hebben ver loren. minste de jongste ook nog aan me kwijt". Wij zouden de heer Martens als organisator van die heer lijke vier weken het best kun nen typeren zoals men eens de jonge Roosevelt omschreef: een stoommachine met een broek aan. Maar dan zouden wij zijn vaalrode overhemd verwaarlozen, waaraan men hem onmiddellijk herkent als hij over het veld loopt om links en rechts zijn „orders" te geven. Er wordt heel veel opofferingen gevraagd van weinigen, wanneer velen (vaak nog met critiek) thuis blijven. Het gaat er om al deze kinderen 's zomers op te van gen. Wanneer Martens zich geeft, geeft hij zich helemaal, net als in de oorlog toen hij actief deelnam in het verzei, En zijn beloning? „Ach me neer, er gaat wat in je om als je al dat grut bij elkaar hoort zingen van Falderie Falde- ra...:" Hoewel de situatie ten opzichte van het bespelen van de zaal van het Krelagehuis in de komende winter door de zaalsportor ganisaties (badminton, basketbal en vol leybal) nog steeds niet duidelijker is ge worden. is het bestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur er toch toe overgegaan met de ver nieuwing van de vloer in de grote zaal van het Krelagehuis in Haarlem te beginnen. Het laat zich aanzien dat ongeveer half augustus een geheel nieuwe vloer zal ge legd zijn, waarmede een bedrag van f 50.000 tot f 60.000 gemoeid zal zijn. Dit grote bedrag zal naar alle waar schijnlijkheid weer in de loop der jaren door een verhoging van de huurprijs per avond van f 60 tot f 75 voor de zaalsport beoefenaars worden afgeschreven. Ofschoon de besturen van de betrokken zaalsportorganisaties hiervan nog steeds niet officieel in kennis zijn gesteld, schijnt het bestuur van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur toch reeds officieel toestemming te hebben van het gemeentebestuur van Haarlem om tot het verhogen van de huurprijs over te gaan. Uiteraard is de positie van de zaalsport organisaties tot heden nog weinig benij denswaard en een contact van de Krelage- huiscommissies (vertegenwoordigers van de drie organisaties) zal dan ook over dit belangrijke punt plaatsvinden op donder dag 2 augustus des avonds om acht uur in het Krelagehuis, teneinde tot een oplossing te komen. In dit stadium schijnt men ook van ge meentewege naar een juiste oplossing te zoeken, hetgeen resulteert in een voorlo pige bespreking die de inspecteur voor lichamelijke opvoeding, de heer S. Heyers, zal hebben met de voorzitters van de zaal sportorganisaties badminton, basketbal en volleybal. Hoewel wij natuurlijk niet op deze be sprekingen vooruit kunnen lopen, ziet het er wel naar uit dat een oplossing voor de financiële moeilijkheden gevonden zal worden, hetgeen zonder twijfel slechts door de ruim vijfentwintighonderd be oefenaars van de zaalsporten in Haarlem zal worden toegejuicht- De 47-jarige Haarlemmer J. van L. die, ofschoon hij nog geen rijbewijs had, zijn eerste rit met een vrachtauto maakte, drukte op het gaspedaal inplaats van op de rem op de hoek van de Maxwellstraat en de Teslastraat, met het gevolg, dat hij met volle kracht tegen een op die hoek staand huis botste, waardoor een gat van 1.90 bij 1.40 meter in de buitenmuur ont stond. Het huis, dat eigendom is van de heer Kwat ter Reehorst, moest gestut wor den. zo bleek uit een onderzoek van Bouw en Woningtoezicht. Persoonlijke ongeluk ken hebben zich niet voorgedaan. BEVALLEN van een ZOON, 16 juli: H. Bussemaker—Bouman; 17 juli: E. Peper— Hietbrink; 18 juli: J. Duijn—Misset; S. Pus- tersWitte; E. M. HeerensDe Waal Male- fijt; 19 juli: J. M. KlootwijkRombaut; W. C. HeeremansFictoor. BEVALLEN van een DOCHTER, 16 juli: H. BussemakerBouman; 18 juli: E. Stee manDe Gooijer; P. TjepkemaVan Gen- deren. OVERLEDEN, 17 juli: E. M. J. Sala— Umans. 79 j., Wilhelminastraat; 18 juli: M. H. C. MeertsPrins, 60 j„ Beeksteeg; H. S. H. Kirche—Bakels, 76 j.. Hazepatersïaan; M. A. Molekamp—Van Gasteren. 79 j., Poortstraat; A. Clark, 81 j„ Oosterhoutlaan; J. W. F. van den Brink, 57 j., Lijsterstraat; 19 juli: R. CauverienVan Coevorden, 39 j., Theems- plein. ONDERTROUWD: J. van Strijen en M. J. van den Broek. GEHUWD, 19 juli: B. H. de Graaff en M. Tombrock; H. W. Rem en J. E. M. Ketel; C. J. de Jong en J. C. Maaskant; J. Böekling en G. C. Kooij; G. J. Krijgsman van Spangen berg en J. M. Silver; A. Voerman en J. W. Nierkes; R. van den Bergh en J. M. Mulder; M. L. F. Angenent en M. H. J. Mes. C iS&S-iïié Deze beeltenis van de Paus werd ver vaardigd door de Nederlandse beeld houwer Thom Balfoort en wordt bij de bronsbeeldgieterij Binder in Haarlem klaargemaakt om de Paus te kunnen worden aangeboden. Balfoort vertoeft op het ogenblik in Rome. Door bemid deling van de bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huibers, is Balfoort ontvan gen door de Paus om eventueel nog veranderingen aan zijn werk te kunnen aanbrengen. Balfoort is nu tachtig jaar. Op jonge leeftijd deed hij reeds van zich spreken. Hij vervaardigde onder meer een reliëf van de toenmalige bisschop van Haarlem, mgr. Callier. Hij studeerde vier jaar onder leiding van prof. Ludwig Junger en prof. Bart van Hove in Amsterdam en twee jaar in Wenen. Later vestigde hij zich in Parijs. Terug in Amsterdam vervaar digde hij de beeltenis van Koningin Wilhelmina, van prof. dr. Abraham Kuypers, van de dominee-dichter dr. Laurillard en anderen. Van 1912 tot 1930 woonde Balfoort in het toenmalige Nederlands-Indië. Hij verbleef hierna nog enige tijd in Nederland en vestigde zich toen voor goed in België.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7