Uitbreiding Vara-studio begonnen Tweede „veger" gleed van helling bij de Haarlemse Scheepsbouw Eerste veiling van het seizoen wordt vanmiddag gehouden Stevenson bepleit nieuwe taak voor Atlantische gemeenschap Londen heeft zelfbeschikking voor Cyprus afgeschreven Even aarzeling, maar lier drukte de „Meppel" door naar element Spanning in de bollenstreek Amerikaanse buitenlandse politiek is volgens hem obstinaat en onbuigzaam Oppositie beweert dat de regering nu geen politiek meer heeft 5 Bijlslagen van Meppels eerste burgeres „Verwarmende invloed van Meppel Nieuw boulevardplan komt in besloten raadszitting Liberalisatie percentage in de OEES niet verhoogd Drie doden bij ongelukken in het verkeer Zitstaking in de Stalin- fabriek te Poznan Goudkust: nieuwe stap op weg naar onafhankelijkheid Partij van premier Nkroe- mah wint de verkiezingen Russisch-joodse dichters postuum gerehabiliteerd VRIJDAG 20 JULI 1956 Nadat donderdagmorgen de mijnenveger „Steenwijk" bij de Haarlemse Scheeps- bouwmij. in dienst gesteld was, zette die middag omstreeks half vijf de eerste bur geres van Meppel, mevrouw mr. E. Kleijn Menalda, zich met meer succes dan haar voorgangster in om de volgende mijnen veger van stapel te krijgen. De doop ge schiedde overigens minder vlot, want tot drie maal toe sprong de Champagnefles heel terug, waarbij de laatste maal het touwtje doorknapte, zodat de fles ook nog eens bij een val op de grond haar stevig heid kon bewijzen. Maar tenslotte sprong zij dan toch uiteen, zij het meer op het aan- zetstuk tussen de oliedrukpomp en de boeg van de mijnenveger. Alsof zij reeds meer met dat bijltje had gehakt deed mevrouw Kleijn vervolgens het touw vaneensplijten en onmiddellijk kwam de oliedrukpomp in Onder bewonderend stoomfluitgeloei van de reeds langszijliggende mijnen veger „Steenwijk", die er zélf heel wat langer over had gedaan, gleed donder dagmiddag na een korte aarzeling de mijnenveger „Meppel" van de werf der Haarlemse Scheepsbouio Maatschappij in zijn element. Alles was gedaan om de stapelloop deze keer te doen slagen en des morgens was nog een duiker in het Spaarne afgedaald om alle steun punten van de pontonhelling te onder zoeken, die voor deze tewaterlating gebruikt wordt. werking. Toen lag het schip weer even stil op de helling, maar daar was op gerekend: dadelijk kwam een lier in werking en even later gleed het schip op eigen zwaarte)- kracht te water. Ondertussen liet de langs zijliggende Steenwijk, die het er zelf niet zo vlot had afgebracht een bewonderend stoomgefluit horen. En grote mensenmenigte woonde zowel op de werf als aan de overzijde van het Spaarne de tewaterlating bij. Het gezel schap genodigden begaf zich vervolgens naar de kantine van de werf waar een dei- directeuren, de heer B. Vlielander Hein, het glas hief op de gezondheid van de Konin gin. Hij had reeds vóór de tewaterlating gezegd, dat het gezelschap na de bijzonder langdradige stapelloop van de „Steenwijk" wel met gemengde gevoelens bijeen zou zijn gekomen, maar ook het vermoeden geuit, dat het nu beter zou lukken. En in de speech in de kantine kon hij zichzelf gelijk geven. De eer daarvoor zwaaide hij echter ook de eerste burgeres van Meppel toë, wier overredingskracht het tenslotte wel zal zijn geweest, welke dit schip zijn ele ment deed kiezen. Hij dankte vervolgens verschillende medwerkers aan de bouw van deze veger, de zeventiende, dus de eer ste van de tweede helft der gehele Dok- kum-serie, die 32 schepen groot is. Ook het personeel betrok hij in zijn grote waar dering. Het had zich aanvankelijk, toen de zaak nog geheim moest worden gehouden, nog wel eens beklaagd over het feit dat er „Jullie zult poot-aan moeten spelen, want in september gaan we al drie weken aan een internationale oefening meedoen", zei luitenant-ter-zee II J. D. Backer, de commandant van de mijnenveger „Steenwijk" donderdag tegen zijn bemanning. Hij had zojuist dit nieuwe schip voor de Koninklijke Marine van de werf van de n.v. Haar lemse Scheepsbouw Maatschappij in dienst gesteld door de vlaggenparade te doen houden. De mijnenveger, die enige maanden geleden zo moeilijk van stapel kon komen, vertrekt nog heden naar Schiedam om gedemagnetiseerd te worden. nu een houten schip moest worden ge bouwd terwijl het toch heel goed van ijzer kon, maar het had zijn loyale medewerking gegeven. De directeur dankte in het bij zonder captain H. P. Webster, liaison-offi cier voor de scheepsbouw van de Ameri kaanse marine voor de samenwerking en gaf vervolgens het woord aan de vlag officier materieel schout bij nacht W. A. Kruis, die er zijn vreugde over uitte dat er nu al een tweede veger langzij ligt om op even vlotte wijze als zijn voorganger te worden afgebouwd. Hij stelde de Meppeler autoriteiten voor de toekomstige comman dant van deze veger te doen opnemen in het daar reeds eeuwenlang bestaande schippersgilde. Tenslotte voerde de burgemeester van Meppel, mr. A. Kleijn, het woord. Hij ver klaarde dat ook Nederlanders in het Oos ten van ons land bij tijden de zilte, mari tieme geest nog wel eens vaardig over zich voelen worden en dat dit thans zeker het geval is met zijn gemeentenaren nu dit schip, dat ook uiteindelijk hun vrijheid zal beschermen, deze naam ontvangen heeft. Meppel heeft zelf van oudsher een mari tieme traditie gehad toen de Zuiderzee nog een zoute zee was en zwaar beladen turf schepen uit Meppel langs het Meppeler- diep en over de Zuiderzee naar het Westen des lands voeren „om ook nat en rillerig thuiskomende zeelieden van Holland warmte te brengen, evenals de vele stuur lui aan wal. Hij gaf op speelse wijze een overzicht van wat Meppel thans aan de nationale economie bijdraagt en wilde ver volgens als schout van deze stad in de oud-Hollandse betekenis van het woord, „als schout bij dag" zeide hij, aan de ma rine een herinnering aanbieden. Het was een schilderij van Meppel van de schilder A. Torie. Hij hoopte dat de „Meppel" eer lang nog eens een bezoek aan zijn ge meente zou brengen, althans na de verbre ding van de sluizen want die zijn thans nog dertig centimeter te smal. Namens de werf bood de heer Vlielander Hein me vrouw Kleijn tenslotte nog een prachtige broche aan. Hij voegde daar aan toe dat het aanvaarden van het peetmoederschap voor haar grote inspanningen met zich mee zou brengen, want een oude gewoonte zou eigenlijk van haar eisen, dat zij iedere zondag alle Jannen met thee bedroop. Be halve de burgemeester en zijn echtgenote waren van de zijde van het Meppels ge meentebestuur ook aanwezig wethouder K. Schuring en diens echtgenote en de ge meentesecretaris de heer F. Roelink en diens echtgenote. Naar wij vernemen heeft de stichting „Recreatieoord Zandvoort" het nieuwe plan, ontworpen door de architecten ir. J. A. Lucas en ir. H. E. Niemeijer, voor bebou wing van een gedeelte van de Noordboule vard, bij het college van B. en W. van Zandvoort ingediend. Het nieuwe ontwerp, waarvan de bouwkosten ruim twee miljoen gulden zullen bedragen, is de hierbij be trokken raadscommissies reeds gepasseerd. Het ligt in de bedoeling, dat dit plan bin nenkort in een besloten raadsvergadering die echter niet zal worden gehouden vóór de openbare raadszitting van dinsdag 31 juli zal worden behandeld, waarbij architecten en afgevaardigden van het stichtingsbestuur het plan nader zullen toelichten, zoals dat indertijd óók het ge val was met het plan-Wijdeveld. Wanneer de Zandvoortse gemeenteraad in beginsel met dit nieuwe plan akkoord kan gaan waarvoor optie op de grond werd verleend tot 1 januari stelt men zich voor, de geheimhouding erover op te heffen en het voor publicatie vrij te geven. Uit inlichtingen, die wij zo hier en daar van betrouwbare zijde vernamen, valt af te leiden, dat naast flatbouw die in het plan overwegend is óók aan recreatieve mogelijkheden veel aandacht werd ge schonken, die inderdaad véél aantrekkelijks bieden. Mogelijkheden echter die, naar het zich laat aanzien, eerst op langere termijn zullen kunnen worden verwezenlijkt, zodat voorlopig flatbouw wel de hoofdzaak zal blijven. Binnenkort zal men een begin maken met de bouw van een nieuw omroepcom- plex voor de Vara, volgens plannen van de architecten Merkelbach en Elling. In 1931 werd de tegenwoordige studio in gebruik genomen; de Vara was de eerste omroepvereniging, die een speciaal voor omroepdoeleinden ontworpen en uitge voerd gebouw liet verrijzen. Dat betekende echter, dat zij ook het eerst behoefte ge voelde aan vernieuwing en vergroting van haar omroepgebouwen, maar door de oor log en de daarop gevolgde bouwstop kon den de plannen daartoe niet worden uit gevoerd. Aanvankelijk had de Vara na 1945 haar hoop gevestigd op de mogelijkheid in het na-oorlogse Nederland te komen tot ge zamenlijke studiobouw, maar de andere omroepverenigingen wezen deze af. Daarna werden nieuwe plannen tot uitbreiding van het Vara-complex ontworpen. Deze uit breiding sluit aan bij het bestaande ge bouw, dat reeds een goede muziekstudio en een moderne hoorspelstudio bevat, waarvan ook de andere omroepverenigin gen gebruik maken. In de uitbreiding zijn opgenomen zes nieuwe studio's van ver schillende grootte, alle uiteraard voorzien van de nodige technische ruimten. Bij deze studio's is één grote zaal, die op het podium plaats zal bieden aan een symfonie-orkest met koor en solisten, dat wil zeggen aan circa 200 medewerkers, en die verder 300 a 350 toeschouwers zal kunnen bevatten. Enige cyfers kunnen de omvang van de uitbreiding illustreren: De inhoud van het bestaande omroepgebouw is 5700 kubieke meter; het toekomstige gebouw het tegenwoordige plus de nieuwbouw zal een inhoud hebben van 54.280 kubieke meter, dat is dus bijna tienmaal zoveel. De lengte van de tegenwoordige gevel be draagt bijna 27 meter; de totale lengte van de toekomstige gevel zal ongeveer 95 meter zijn. De hoogte van de nieuwe studio zal 12'/2 meter zyn. De Vara beschikt over voldoende terrein om daarop een dergelijk studiecomplex te laten verrijzen. Dit terrein, dat op het hoogste punt van Hilversum ligt, heeft een oppervlakte van 18.300 vierkante meter. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat de Vara toestemming kreeg om met de bouw een begin te maken. Thans echter heeft zij de vergunning verkregen voor de bouw van de technische vleugel, die een belang rijk deel uitmaakt van de totale uitbrei ding. Deze technische vleugel wordt door een nieuwe ingang met hal aan het be staande gedeelte verbonden. Bouw en in richting van deze technische vleugel zullen wellicht anderhalf jaar in beslag nemen en de Vara vertrouwt, dat het mogelijk zal zijn in aansluiting daarop verder te gaan met de uitvoering van de rest van het ontwerp. Men is thans bezig met het zo genaamde bouwrijp maken van de grond waarop de technische vleugel zal verrijzen. Het bloembollenseizoen begint nu op volle toeren te komen. Op de akkers is men al druk bezig met het rooien der bollen; in de schuren van de kwekers en de ex porteurs bonken de sorteermachines en achter lange tafels hebben de pelsters al heel wat tulpen van hun oude huidje ont daan. En nu zullen vandaag de bollen- veilingen ook gestart worden. De HBG te Lisse heeft dit jaar de primeur en het zal interessant zijn te zien welke pryzen de exporteurs in hun hoofd hebben. Want de laatste weken heeft het in de bollenstreek weer gegonsd van de geruchten en het nimmer ontbrekende bollen-latijn. Sinds mensenheugenis is het al zo, dat zowel de exporteurs als de kwekers er de laatste weken voor het veilen nauwelijks een touw aan vast kunnen knopen. Hier beweert men met veel nadruk, dat de ge wassen tegen zullen vallen en ginds ver kondigt men met even veel nadruk, dat de exporteurs zich over hun inkoop niet de minste zorgen behoeven te maken, om dat er „dikke" bollen genoeg zijn. Het is de laatste jaren echter zo helder als glas geworden, dat het in het bollen- vak wel uitermate moeilijk is een be trouwbare prognose te maken. Immers: de laatste vier jaar is het al zó geweest, dat men het seizoen zeer kalm begon. Op de eerste veilingen gingen de bollen weg tegen redelijke, maar stellig geen hoge prijzen. Maar van week tot week werden ze duur der en verscheidene handelssoorten be landden tenslotte op een niveau, dat al leen de kwekers reden tot juichen gaf, maar waaraan de exporteur weinig of niets kon verdienen. En dat gebeurde tegen de verwachting in van de beste experts. Nederlanders zijn teleurgesteld? PARIJS. De ministerraad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (OEES) heeft zijn zomer- zitting gesloten met het nemen van een aantal besluiten op handelsgebied, die de Nederlandse delegatie weinig bevredigend en sommige der Nederlandse ministers te leurstellend achten. Het liberalisatie-per centage van negentig is niet, zoals ver wacht was, tot een permanente verplich ting gemaakt. Er zijn geen maatregelen genomen tot uitbreiding van de liberali satie boven dat percentage, hetgeen moge lijk was geacht. Evenmin is de wens van de landen met lage tarieven, dat de OEES iets concreets op tariefgebied zou onder nemen, in vervulling gegaan. Wel is er besloten, al deze vraagstukken grondig te bestuderen en daar alle tijd voor te nemen. De tegenwoordige toestand zal nog anderhalf jaar voortduren met een niet onaanzienlijke reeks van ontsnappings clausules. Tijdens het respijt worden twee studies gemaakt: Ten eerste van het plan tot opstelling van een „Europese lijst" van handelsgoederen, waarop de tarieven door vrijwel alle leden-landen met een kwart zouden worden verlaagd en ten tweede van het voorstel tot schepping van een vrij handelsgebied rondom de voorgestelde ge meenschappelijke markt der zes landen van Brussel. Nieuwe taak Een nieuwe taak heeft de ministerraad van de OEES gevonden in het geregeld toezien op de grote lijnen, waarin de Europese economische toestand zich ont wikkelt, met het oog op de aanhoudende inflationaire druk, en de stijgende prijzen in verschillende landen en met de ver scherping van debiteuren- en crediteuren- posities in de Europese betalingsunie. Een ministeriële werkgroep zal in oktober overleg plegen over de mogelijkheden tot harmonisatie van de economische politiek der verschillende landen, teneinde het in flatiegevaar te bestrijden. De werkgroep zal zich niet met valutaproblemen bezig houden. As men nu zijn oor In de streek te luisteren legt, dan hoort men, dat de ge wassen toch nog meevallen. Aanvankelijk had het er met het koele weer naar uit gezien, dat men een topoogst uit de grond zou halen. De tulpen, de hyacinten en de narcissen vertoonden een prachtige stand, maar het afsterven ging zo vlug, dat men zijn mening haastig moest wijzigen. Het heette toen, dat de tulpen hard tegen zou den vallen. Nu zijn er inderdaad verschei dene soorten, die veel minder leverbare bollen zullen geven dan men had gedacht. Speciaal de dubbele vroege tulpen zijn niet best. En ook voor de grote maten van de vroege kersttulp Brilliant Star worden nu reeds prijzen gegeven, die tot voor kort alleen maar in de sterke verhalen be stonden. Men hoort al van f 0,15 per stuk voor zift twaalf! De hyacinten beloven een machtig beste oogst te geven en ook van de narcissen heeft men goede verwachtingen. Veel aanvoer kan men op de eerste vei ling nog niet verwachten, maar wel zijn er altijd sfeer en spanning. In 's-Hertogenbosch is het zevenjarig jongetje C. uit 's-Hertogenbosch bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het jongetje wilde met zijn fiets voor een tot stilstand komende auto stoppen, viel en werd door een van de tegengestelde rich ting komende transportauto aangereden. Het knaapje werd vrijwel op slag gedood. In een ziekenhuis te Utrecht is over leden de heer J. van H. uit Zutfen, die ernstig gewond raakte bij 'n auto-ongeluk te Eerbeek. De heer Van H. was daar op de kruising van de Harderwijkerweg en de Coldenhovenseweg met zijn auto tegen een zandauto gebotst. Op de Koninginnegracht in Den Haag is een dame van ongeveer zestig jaar plotse ling van een vluchtheuvel afgestapt en tegen de zijkant van een passerende auto gelopen. Zij moest met een schedelbasis- fractuur worden opgenomen in het zieken huis aan het Westeinde. De groenteboer A. van D. uit Capelle aan de IJssel moest enige jongens weg jagen van zijn auto, die van plan waren achter aan de auto te gaan hangen. Na zijn waarschuwing stapte hij in en reed weg. Nog maar nauwelijks opgetrokken voelde hij een schok. Hij stopte en zag bij het uitstappen, dat een kleine jongen, de vijfjarige D. de J. uit de Arkelshof, een achterwiel over zich heen had gekregen. Hij moet op slag dood zijn geweest. WASHINGTON (United Press) Adlai Stevenson, een der democratische kandida ten voor het Amerikaanse presidentschap, heeft verklaard dat de „obstinate buiten landse politiek van de regering de militaire allianties van de natie onder een hevige spanning heeft gezet". Stevenson pleitte voor een nieuwe opvatting over de Noord- atlantische Verdragsorganisatie die dat or gaan werkelijk „de stem van de Atlanti sche gemeenschap" zou maken. Stevenson trok op een afscheidsmaal van senator George die de persoonlijke ambassadeur van de president bij de NAVO wordt, hef tig van leer tegen het „degengekletter en de onbuigzaamheid" in de buitenlandse politiek van de regering Eisenhower. Stevenson waarschuwde „het gaat niet goed met de NAVO". Wij moeten opnieuw overwegen wat de NAVO is, evenals we elk aspect van onze buitenlandse politiek moeten herzien. Ondanks de moeilijkheden achter het ijzeren gordijn, aldus Stevenson, is het nieuwe gezicht van het communisme het aantrekkelijkste sinds 1919. Maar, terwijl het internationale leven grote veranderin gen heeft ondergaan, is onze politiek on buigzaam gebleven. Van IJsland tot Japan staat cte hele structuur van militaire bond genootschappen onder hevige druk. De Russische resultaten met atoomwapens hebben de strategische bases van de NAVO in betekenis doen afnemen en de commu nistische vriendelijkheid heeft de politie ke fuhdamenten van de NAVO ondermijnd- „Wat we in de NAVO op het ogenblik hebben", zo zei Stevenson, „is slechts ge deeltelijk en uiteindelijk waarschijnlijk een minder belangrijk gedeelte een mi litair pact. Wat we wel hebben is potenti eel de stem en het organisme van de At lantische gemeenschap". Stevenson prees senator George voor diens pogingen om president Eisenhower een gelegenheid te geven tot het voeren van een onafhankelijke en positieve bui tenlandse politiek. Zijn interventie, aldus Perón naar Nicaragua Oud-president Perón van Argentinië is uit Colon in Panama, waar hij verbleef, naar Nicaragua vertrokken. Hij zal daar op verzoek van de Panamese president blij ven voor de duur van de conferentie van presidenten der Amerikaanse republieken, die in Panama zal worden gehouden. (Van onze correspondent in Londen) De kwestie van het zelfbeschikkings recht voor Cyprus is door de Britse rege ring definitief naar de achtergrond ge schoven, hoewel zij enkele weken geleden nog bereid was een datum te noemen waarop dit recht voor Cyprus in werking zou kunnen treden. Dit is gebleken uit het debat in het Britse Lagerhuis over Cyprus, dat door de oppositie was gevraagd wegens de veranderde houding van de Britse re gering, die al eerder duidelijk had ge maakt, dat zij haar plan had laten varen omdat Turkije zich er tegen verzette. Het Lagerhuis is nog steeds onkundig van de bijzonderheden van het door Turkije ver worpen plan. Uit het feit, dat de politiek jegens Cyprus elk ogenblik verandert, maakt de oppositie op, dat de regering helemaal geen politiek heeft. Een nieuwe situatie zal ontstaan, zo her haalde de Britse minister van Koloniën Lennox Boyd, als de verbannen aartsbis schop Makarios het verlossende woord spreekt, dat een einde zou maken aan de terreur. Selwyn Lloyd, de minister van Buitenlandse Zaken, opperde de mogelijk heid dat Griekenland voorstellen zou doen, die Turkije zou kunnen aanvaarden. Sel wyn Lloyd betoogde, dat Groot-Brittannië het zelfbeschikkingsrecht wel als beginsel onderschrijft, maar dat het niet zonder meer universeel kan worden toegepast. Het zou al te dol worden in de internationale politiek als iedereen het recht op zelfbe schikking op aanvraag zou kunnen krijgen. De Alands-eilanden, waarvan de bevolking zich voor 99 percent uitsprak voor aanslui ting bij Zweden, werden tenslotte uit stra tegische overwegingen aan Finland toege kend. De Oostenrijkers mogen zich niet bij Duitsland aansluiten, evenmin als de Su- deten-Duitsers. De houding van de Britse regering in zake Cyprus is echter niet negatief. Ge poogd wordt de voorwaarden te scheppen, welke zelfbeschikking eens mogelijk zullen maken. Eden gaf met een goedkeurende hoofdknik te kennen dat dit inderdaad het doel van de regeringspolitiek is, maar de kern van Solwyn Lloyd's rede was, dat er op het ogenblik niet aan toekenning van het recht van zelfbeschikking aan Cyprus te denken valt. Nu het plan om zelfbe schikking in een ver verschiet in uitzicht te stellen, zodat de Cyprioten tenminste een lichtschijnsel aan het eind van de tunnel zouden zien, is vastgelopen, legt Londen zich thans toe op een poging om voor Cy prus een liberale grondwet voor te berei den. Onmogelijk De oppositie betoogde, dat Lord Radclif- fe's taak onmogelijk is, omdat de Cypri sche leiders weigeren te praten zonder Makarios. Labour eist, dat de onderhande lingen met de aartsbisschop zullen worden hervat en ook, dat de kwestie, die een uit gesproken internationaal karakter draagt, thans wordt voorgelegd aan de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie voordat de zuid oostelijke vleugel van de NAVO uiteenvalt, en aan de UNO. De regering wil hiervan niets weten, omdat er volgens haar in de eerste plaats Britse belangen op het spel staan. Cyprus is het verst vooruitgescho ven bolwerk ter bescherming van de olie van het Midden-Oosten en van zeer groot belang voor de nakomingen van de ver plichtingen onder het Bagdad-pact en ook met het oog op de Frans-Brits-Amerikaan se garanties ter handhaving van de status quo tussen Egypte en Israel. Een Britse basis op Grieks gebied kan deze taken niet vervullen, zo zei Selwyn Lloyd. Militaire vastberadenheid en geduld is op het ogen blik de leus van de Britse regering. Aneurin Bevan, die de slotrede voor de oppositie hield, deed een beroep op de Cy prioten het geweld te staken om de Brit se regering het excuus voor onverzettelijk heid te ontnemen en haar een kans te ge ven te handelen. De regeringspolitiek werd tenslotte met 73 stemmen overwicht goed gekeurd. Stevenson over senator George, heeft dik wijls matiging veroorzaakt, beheerstheid en buigzaamheid in situaties die te vaak dreigden uit te lopen op intimidatie, de gengekletter en onbuigzaamheid. BERLIJN (Reuter) Arbeiders van de Stalin-locomotieffabriek in Poznan zijn een „zit"-staking begonnen, omdat na de op stand1 van 28 juni hun eisen niet zijn inge willigd. Dit heeft volgens het Westduitse persbureau D.P.A. een reiziger die uit Po len in Berlijn is aangekomen, medegedeeld. De reiziger verklaarde, dat de staking nog gaande was toen hij eind vorige week Polen verliet. Troepen hadden toen de fa briek in Poznan omsingeld om de stakers tot overgave te dwingen. Vorige week don derdag hadden een paar arbeiders gepro beerd de fabriek te verlaten, doch zij wa ren door de militairen teruggezonden of vrijwillig teruggekeerd toen bleek, dat zij buiten de fabriek hun kameraden toch niet helpen konden. Er hadden zich geen schiet partijen voorgedaan. De vrouwen van de arbeiders mogen voedsel brengen en met hun mannen praten. Volgens de reizigers staken de arbeiders niet slechts voor hogere lonen en lagere prijzen, doch ook uit protest tegen de ar restaties die na de opstand van 28 juni ver richt zijn. Hij zei voorts, dat zijn Poolse vrienden hem gesmeekt hebben aan de bui tenwereld verslag over de nieuwe staking uit te brengen. ACCRA, Goudkust (Reuter) De „Con ventie-Volkspartij" van premier dr. Kwame Nkroemah is by de verkiezingen aan de Goudkust als sterkste partij uit de bus gekomen. Haar stemmenoverwicht is iets teruggelopen, maar waarschynlyk toch groot genoeg om aan de kolonie spoedig onafhankelijkheid te geven. De uitslagen luiden: Conventie-Volks partij 71 zetels, Nationale Bevrijdingsbe weging 12, Noordelijke Volkspartij 15, an dere oppositiepartijen 6 zetels. De Britse minister van Koloniën, Lennox Boyd, had de algemene verkiezingen voor de Goudkust voorgesteld, om een duidelijke uitspraak over de constitutionele proble men mogelijk te maken. Toen hij dit voor stel deed verklaarde hij, dat Groot-Brittan nië bereid zou zijn een verzoek om de Goudkust onafhankelijkheid te verlenen, te aanvaarden, als een „redelijke meerder heid" dit verzoek steunde. De Conventie- Volkspartij lijkt nu een voldoende meer derheid verworven te hebben om een „re delijke meerderheid" voor een dergelijk verzoek in het parlement te waarborgen. In het afgetreden parlement had de Con ventie-Volkspartij 79 zetels. Deze partij wil een eenheidsregering met een zekere mate van verantwoordelijkheid voor de verschil lende gebieden van de Goudkust. De Nationale Bevrijdingsbeweging is voor standster van een federale regeringsvorm met een hogere graad van regionaal zelf bestuur. Het nieuwe parlement zal vermoedelijk eind juli bijeenkomen. Waarschijnlijk zal dan spoedig een motie worden ingediend waarin Groot-Brittannië om onafhanke lijkheid wordt gevraagd. Waarnemers ver wachten, dat de Goudkust volgend jaar onafhankelijk zal worden. Unie met Togoland In een memorandum aan de veertien leden van de Beheerschapsraad der UNO heeft Groot-Brittannië voorgesteld de weg te effenen voor de vereniging van Togoland op het ogenblik mandaatgebied en zijn buurkolonie de Goudkust, zodra de Goudkust onafhankelijk zal zijn geworden. De bevolking van Togoland had in mei door een volksstemming te kennen gegeven dat zij vereniging wenst met een onafhan kelijke Goudkust in plaats van scheiding van de Goudkust onder voortdurend man daatschap van de UNO. Twee Russisch-Joodse dichters, die tij dens Stalin's campagne tegen het zoge naamde cosmopolitisme in 1948 verdwenen, zijn postuum gerehabiliteerd, terwijl hun gezinnen staatspensioenen hebben gekre gen. Het betreft hier de dichters Perez Markisj en Isaac Feffer, die destijds ge arresteerd en geëxecuteerd werden. Pas enige weken geleden werd in een Pools blad officieel bevestigd, dat beide dichters ter dood gebracht waren.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9