Russische matrozen bekeken en fotografeerden Nederland t PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR J „Bewakers van de goede naam der Nederlandse badplaatsen" bijeen Wereldnieuws O-U De radio geeft dinsdag Wie van goud-gele Virginia houdt, kiest DOUWE EGBERTS ZILVER-SHAG Minister Kernkamp in Bilthoven begraven Reddingsdemonstratie van de KNBRD in ruwe zee Toch ió het zo Getallen 2 Druk zveekend met bezoeken aan Zaandam AmsterdamScheveningen en Alblasserzvaard Vlootensemble trad op in uitverkocht Concertgebouw LIKDOORNS Toeristen-invasie op de Wadden-eilanden Helikopter redt jongen uit zee Grandioos vuurwerk boven „Velserend" Kerkelijk Nieuws Sloten door windhoos leeggezogen HANDEN DESINFECTEREN lUÜMIIr» "A MAANDAG 23 JULI 1956 Het ensemble dansers, zangers ,en speel lieden van het Russisch smaldeel dat een bezoek aan Rotterdam brengt, is zaterdag middag in de hoofdstad ontvangen door burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly. In rond vaartboten arriveerde het gezelschap voor het stadhuis, waar een pasgetrouwd paar, met de woorden van de ambtenaar nog vers in het geheugen, de Russische gasten in de armen liep. Onmiddellijk haalden de Russen hun fototoestellen voor de dag om de jonge echtelieden te vereeuwigen. Burgemeester d'Ailly sprak, bijgestaan door de als tolk optredende Russische am bassadeur in Nederland, de heer J. P. Kir sanov, de officieren en matrozen toe. „Wij lieven Amsterdam". Hier vergastten de Russen burgemeester d'Ailly en een grote groep bij het stadhuis verzamelde Amsterdammers op twee in het Nederlands gezongen liederen: „Het pannekoekemoedertje" en „Kom naar zee". Enkele matrozen hadden Amsterdamse burgers aangeklampt, en trachtten met hen door middel van hun woordenboekje een gesprek te voeren. „Wij lieven de arbeid zame bevolking van Amsterdam", zeiden zij maar steeds, een zin uit. hun taalgids aanhalend, 's Middags en 's avonds is het vlootensemble opgetreden in het Concert gebouw. Voor beide voorstellingen was de grote zaal uitverkocht. Gedurende drie uur hebben de Russen hun geestdriftig gehoor onthaald op volksmuziek, zang en volks dansen. Zij hadden hun eigen musici bij zich en waren gedurende de voorstellingen gekleed in hun marineblauwe uniformen. In Scheveningen Zaterdagmorgen bezocht een grote groep Russische schepelingen het Tsaar-Peter huisje in Zaandam, anderen maakten zon dag een bustocht door de Alblasserwaard, waar zij geestdriftig molens en polderland schappen fotografeerden. Groot was ook de belangstelling in Scheveningen waar de Russische jantjes enkele uren op eigen ge legenheid mochten rondkijken. Al gauw waren zij omringd door grote scharen bad gasten en dagjesmensen, die hardnekkige pogingen deden om een gesprek met de matrozen aan te knopen. Er ontstond een levendige ruil en gebarenhandel en souve- niers, als sigaretten, Russische marinein signes en dergelijken. Russische oorlogsdoden herdacht In Amersfoort heeft de commandant van het smaldeel schout-bij-nacht Kotov bege leid door een ere-escorte van 44 officieren, de graven van 800 Russen, slachtoffers van de tweede wereldoorlog, op de Russische begraafplaats bezocht. Aan de voet van de gedenkzuil legde de schout-bij-nacht een grote krans neer. Ook bij het monument voor de gevallenen van de onderzeediénst aan de Waalhaven werd een krans gelegd. Kerkgang in Leningrad Uit Leningrad meldt Tass dat de bevel hebber van het Nederlandse smaldeel, ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornrlngen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie. Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn- middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Mezzo-sopraan en piano. 11.50 Platen. 12.00 Theaterorkest._ 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Zang en piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Metropole orkest. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Platen. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.45 Licht programma. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel._ 18.30 R.V.U.: dr. Arn. Saalborn: Bijbelse figuren in de literatuur weerspiegeld. Eerste lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Lichte muziek. 19.20 Voor de jeugd. 19.35 Dansmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 21.00 Platen. 21.55 Alt en piano. 22.25 Klaver vier, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen in New York en New York calling. 23.20 Journaal. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinde ren. 10.15 Promenade orkest en soliste. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Musette orkest en soliste. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Instrumentaal Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Kamerorkest en soliste. 14.30 Metropole or kest (Tussen 15.00 en 18.00 Ronde van Frank rijk). 15.00 Lichte muziek. 15.30 Chansons. 15.55 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen Overzee: „Sprekende doeken in Suriname." 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Ronde van Frankrijk. 18.35 Amusements muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.10 Ronde van Frankrijk. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De ge wone man. 20.40 Pianorecital. 21.05 Strijkor kest en solist. 22.15 „Ontrouw," causerie. 22.35 Platen. 22.45 Avondgebed en liturgische ka lender. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA (N.T.S.) 20.30 Journaal en weerbericht. 20.45 Film programma. 22.1522.30 Ronde van Frank rijk. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Operettemuziek. 15.00 Zang en piano. 15.35 en 15.55 Platen 16.00 Reportage van de Ronde van Frankrijk). 16.00 Koersen. 16.02 Muziek bij de thee. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.45 Boekbespreking. 18.00 De jeugd musiceert. 18.30 Voor de soldalen. 19.00 Nieuws. 19.30 en 19.40 Platen. 19.50 Beroeps- belangen voor de Middenstand. 20.00 Voor de vrouw. 21.00 Pianorecital. 21.30 Omroep orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Hebreeuwse mu ziek. 22.5523.00 Nieuws. schout-bij-nacht Goslings, zondag aan boord van „De Zeven Provinciën" een re ceptie ter ere van admiraal Baikof, luite nant-generaal Konstantinof, de waarne mend commandant van het stadsgarnizoen en A. Koesnetshof, vice-voorzitter van de gemeenteraad van Leningrad, gegeven heeft. Laatstgenoemde ontving later de onder officieren van de Nederlandse schepen. Deze ontvangst werd ook bijgewoond door onderofficieren van de Sovjet-marine. Zondagochtend hadden opvarenden van het smaldeel diensten bijgewoond in de kerk van de Baptistengemeente of in de r.k. Maria-kerk. Daarna werden rondritten door de stad gemaakt met bezoeken aan het Petrodvoretspark en het Kirofstadion, waar motorraces werden gehouden. De Nederlandse marinierskapel gaf haar eerste concert op de Kirof-eilanden. Jonge bewoners van Leningrad brachten een bezoek aan „De Zeven Provinciën", waar zij een concert gaven en een film voorstelling bijwoonden. De afgelopen zaterdag was een topdag voor het toerisme naar de Waddeneilanden Terschelling en Vlieland. Met drie boten, onder welke de nieuwe „Friesland" met een capaciteit van 1100 passagiers, werd de dienst van en naar Harlingen gevaren, maar ondanks dat moest in de middag een extra-boot worden ingelegd om de in totaal meer dan 5000 toeristen te kunnen vervoeren. Voor de fietsen en bromfietsen voer een apart vrachtschip, doch dit kon niet alle fietsen vervoeren. Twee knopen tijdens zwemmen verdronken Een helikopter van Aero Ypenburg N.V., heeft zondagmiddag op een reclamevlucht boven Scheveningen een elf-jarige jongen, die te ver in zee was gegaan, gered. De pi loot, de heer E. Schuller, gooide het recla- mepak dat onder zijn vliegtuig hing in zee en daalde toen tot hij met zijn „schaats" in het water kwam. Het jongetje, J. L. O. geheten, kon op de „schaats" klimmen. De helikopter vloog daarop voorzichtig naar de kust, waar de jongen door enige baders van de „schaats" werd afgehaald. Jongen verdronken Zondagmiddag is het achtjarig zoontje van de familie K. uit Middenmeer nabij Callantsoog in zee verdronken. Het knaapje had zich te ver in zee gewaagd en is te laat opgemerkt. In IJselmeer Zondagmiddag te ongeveer half zes is te Doornspijk bij de uitspanning „De Pol aan Zee" vermist de 22-jarige H. B. P., tim merman uit Wierden. Met zijn verloofde, de 21-jarige M. S., was hij in het IJselmeer gaan zwemmen. Tweeëneenhalve kilometer buiten de kust is hij verdwenen in een al daar langs de dijk gegraven vaargeul. Mej. S. kon nog gered worden door een in de buurt liggend zeiljacht. De heer P. is nog niet gevonden. Op een zaterdagavond waaraan de weer goden nu eens eindelijk hun volledige me dewerking verleenden, is in het natuurbad „Velserend" te Santpoort een vuurwerk ontstoken, dat naar geluidsvolume en af metingen gerekend het grootste was, dat hier ooit uit elkaar vloog. De duizenden, die rond de kanovijver en de bassins een plaatsje hadden gevonden zijn dan ook zeker niet voor niets naar dit pyrotech- nisch festijn gekomen, dat om half tien zou beginnen, maar wegens de aanhou dende toeloop een klein uur vertraging kreeg. Toen gingen echter de verlichte gondels en de muziekinstrumenten van „Soli Deo Gloria" definitief aan de kant en de lichten uit en barstte de eerste vuurpijl tegen de licht bewolkte lucht in een kleurige von kenregen uiteen. Dank zij een groot aan tal „grote stukken", waarbij slechts één reclame-knal werd opgemerkt, dank zij mede een serie voortreffelijke brisant- en andere vuurpijlen, waarop de vervaardi ger zich kennelijk geheel had uitgeleefd en mede wegens het vlotte ontbranden van de hele reeks is het een succes geworden. Om half twaalf spatte het „Tot weerziens" luid ruchtig uiteen en zocht het veelkoppige publiek de huiskamer of de dansvloer van het restaurant op. ADVERTENTIE Zodra U een pakje Douwe Egberts Zilver-Shag openmaakt, ziet U het al: dit is Virginia-shag zoals zij moet zijn. Een weloverwogen melange van de rijpste tabakken, die U meer en intenser van Uw cigaret doet genieten Geuriger 1 Zachter! Gemakkelijker te rollen! U geniet er méér van! C 17 7 Op „Den en Rust" in Bilthoven is zater dagmiddag het stoffelijk overschot van minister prof. dr. W. J. A. Kernkamp ter aarde besteld. Er was zeer veel belangstel ling. Dr. W. Drees herinnerde in een toespraak in de aula aan het belangrijke werk, dat prof. Kernkamp voor en tijdens zijn mi nisteriële loopbaan heeft verricht. Zijn naam, aldus dr. Drees, is in het bijzonder verbonden aan de totstandkoming van de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk. De karaktereigenschappen van prof. Kernkamp hebben ertoe bijgedragen, dat het enigermate geschokte vertrouwen van de Overzeese Rijksdelen terugkeerde en de nieuwe rechtsorde kon aanvangen in een sfeer van bereidheid, volgens de nieuwe vormen in gelijkwaardigheid samen te gaan voor het gemeenschappelijk belang. Dr. Drees zeide, dat de overledene ook de dank verdient van ons land voor de wijze waarop hij de ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea heeft bevorderd. Terwijl de organist het gezang „Boven de sterren" preludeerde, werd de baar de aula uitgedragen. Kransen van het Koninklijk Huis en van het personeel van Overzeese Rijksdelen dekten de kist. Voorts waren er kransen van de regeringen van Suriname, de Ne derlandse Antillen, Nieuw-Guinea, de ministerraad, van het gemeentebestuur van Utrecht, van de faculteit der rechtsge leerdheid van de universiteit te Utrecht en van het curatorium van het Utrechts Chris telijk gymnasium. Een lange stoet van autoriteiten en vrienden van de overledene volgde de baar naar de groeve. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zegveld L. Doppenberg, kandidaat te Putten. Bedankt voor Benne- kom P. Bouw te Ridderkerk. Benoemd tot vicaris te Hilligersberg mej. N. H. van Everdingen, geestelijk verzorgster van het Diaconessenhuis te Leiden. Geref. Kerken Beroepen te Nagele (N.O.P.) K. Sierink, kandidaat te Hardenberg. Aangenomen naar Siddeburen C. de Kruijk te Tijnje, die bedankte voor Ee (Fr.) en voor Ens (N.O.P.). Examens. De classis Amersfoort heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer C. E. v. d. Brok, de Wet straat 21, Baan, kandidaat aan de V.U., die terstond beroepbaar is. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Ulrum F. Bakker, kandidaat te Goes en J. Brons, kandidaat te Ermelo. ADVERTENTIE Big-Ben Regenjassen 11.75-ƒ15.70 WATERDICHT - VEDERLICHT Met het verschijnen van een vliegboot boven het drukke Bergense strand was zaterdagmiddag het hoogtepunt aangebro ken van het programma, dat de keurploeg uit de kustbrigades van de Koninklijk Ne derlandse Bond tot het redden van dren kelingen daar voorschotelde. Aan het slot namelijk van een aantal op zichzelf inte ressante reddingsdemonstraties zou een helikopter een drenkeling uit zee redden, maar omdat de helikopter er niet was, leende Valkenburg er zijn vliegboot voor uit, zodat het eigenlijk nog wel zo mooi werd. Nadat de in-gevaar-gewaande-bader met behulp van een rookbom van de kust af en voor de vliegtuigbemanning herken baar was gemaakt (dit duidelijke signaal blijft bijzonder lang zichtbaar) ïcwdm het vliegtuig terug om een oranje opblaasboot in zee te deponeren en de redders van de kust af de kans te geven de ongelukkige veilig aan de wal te brengen. Het was over het geheel geen gemakke lijke dag voor de dames en heren van de keurploeg, een zestienman sterke forma tie, die uit alle brigades van de KNBRD gerecruteerd is. Er veegde namelijk een fikse Noordwester naar het strand, dat in Bergen tóch al vol grillen zit en de zwem mers dreven dan ook vaak hele stukken af voor zij weer behouden op het strand konden stappen. De organisatie was bij de Alkmaarse reddingbrigade, die sinds jaar en dag het Bergense strand met haar 150 wel-uitge- ruste werkende leden bewaakt, in ver trouwde handen. Hoezeer Bergen aan Zee deze waakzaamheid op prijs stelt, bleek uit een korte speech van burgemeester dr. W. Huygens, die alle steun wederzijds aan de brigade toezegde en alle redelijke wensen wel wilde vervullen, als het maar geen helikopter was. Overigens behoort deze brigade met haar motorvlets en an dere uitrustingsstukken tot een van de best- GEN. CRONJcSTRAAT 40-44 - TEL. 15438 Zaterdagmiddag om kwart over vier is een windhoos van Stolwijk in de richting Zuidbroek (gemeente Bergambacht) over de Krimpenerwaard getrokken. Alles wat hij op zijn weg ontmoette, werd de lucht ingeslingerd. Sloten werden leeggezogen en de „ruiters" met hooi maakten een lucht reis. Op het erf van de boerderij van de heer F. Slingerland vernielde de wervel storm, die gepaard ging met een hevige slagregen en onweer, het dak van de wagenschuur. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. geoutilleerde langs de kust en als gevolg daarvan tot een van de grootste. De burge meester wees er voox-ts op, dat de brigades de bewakers zijn van de goede naam der Nederlandse badplaatsen. Oranje boven! De demonsti-aties begonnen met het af zoeken van een zwin naar een drenkeling en door de vrij ruwe zee was dit bepaald geen sinecui'e. Eens te meer bleek de waar de van de oranje hoofdbedekking der bri gade-leden, waardoor zij van grote af stand te hei-kennen bleven. Voorts werd getoond, hoe een drenkeling door middel van een stok met gi-ijptouwen te redden is en hoe de reddingslijn, die op vele stran den een onmisbaar instrument is, het best te gebruikën is. Uiteraard ontbrak èèn demonsti-atie van de verschillende red- dingsgi-epen niet. Na afloop is het gezelschap, dat alweer uitgenodigd is om eind augustus te komen demonstreren in Vlissingen, teneinde ook in Zeeland het brigadewerk te stimuleren, bijeen geweest in restaurant „Prins Mau- rits", waar de heer P. van der Mije, als voorzitter van de contactcommissie Kust brigades het woord voerde en alle deel nemers aan deze geslaagde bondsdag be dankte. ADVERTENTIE maar dan ook goed doen l Wast Uw handen en die van Uw kinderen daarom dagelijks met de zeep, welke ook door artsen, verpleegsters en in ziekenhuizen wordt gebruikt. DESINFECTERENDE ZEEP Verkrijgbaar in apotheek en drogisterij Verzet. Nedersaksische boeren hebben zich in de afgelopen dagen heftig verzet te gen oefeningen van Britse pantsertroe pen in het noordelijk deel van de Liine- burger heide. Een boer wierp zich voor een tank op de grond. Toen de comman dant hem aanmaande op te staan, om dat hij hem anders zou overrijden kwa men andere boeren met een geweer en knuppels aan. In andere dorpen gooiden boeren met stenen naar de militaire voertuigen. Afgetreden. Oud-premier Johannes Hoff mann van het Saargebied, is afgetreden als voorzitter van de Saarlandse Chris telijke Volkspartij. Tevoren had deze partij tot een fusie met de centrum partij, de 2de rooms-katholieke partij in West-Duitsland, besloten. De 65-jarige Hoffmann vex-klaarde, dat hij niet een hinderpaal wilde zijn op de nieuwe weg, die zijn partij na de mislukte onder handelingen over een fusie met de Christen-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer heeft ingesla gen. Vernuft. Maanden lang zijn alle telefoon gesprekken van het bureau voor het oosten van de Westduitse socialistische partij in Berlijn door een man, die bij de posterijen werkte, op een tapere corder opgenomen en aan de Oostduitse politie overgebracht. Hij kreeg hiervoor een weekloon van 125 mark. Het echt paar is door de Westduitse politie gear resteerd. Bijzonderheden. Uit de auto van een Beier se minister is vrijdag een tas met bij zonderheden van de plannen voor de Beiei-se atoomontwikkeling gestolen. De tas bevatte geen atoomgeheimen, maar bijzonderheden van onderhandelingen over de oprichting van een reactor voor wetenschappelijk onderzoek in Beieren, welke naar verwachting in de Verenig de Staten zal woi-den gekocht en door de Beierse staat en de industrie geza menlijk geëxploiteerd. Ex-keizer. Een foto van de Chinese ex- keizer Poe-Ji, van wie men in tien jaar niet had gehoord, is in een officieel Pekings Dagblad gepubliceerd. Poe-Ji, die in het begin van deze eeuw als kind drie jaar heeft geregeerd, en die in 1945 door de Russen in Mantsjoerije werd geai-resteerd, getuigde op een proces in Mantsjoerije „onder bewaking" tegen 28 Japanse oorlogsmisdadigers. Tantetje. De bevelhebber der Amerikaan se luchtmacht, generaal Twining, heeft in een tijdschrift voorspeld dat een af weermiddel zal worden gevonden tegen de raket die van 't ene vasteland naar 't andere kan worden geschoten. In vijf Amerikaanse laboratoria wordt op voorrangsbasis gewerkt aan het ver vaardigen van een anti-raketprojectiel, dat reeds de naam „auntie" („tante tje") heeft gekregen. Onderzoek. Een ondercommissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zal een onderzoek instellen naar de klachten over misdaden, die Ameri- Ma"se spldatgn van het bezettingsleger in, Duitsland zouden hebben begaan. Het ministerie van Defensie zal even tueel getuigen uit Europa laten over komen. Herstel. De Franse premier Mollet heeft zaterdag in de Normandische plaats Vire verklaard dat de schade, die in de tweede wereldoorlog aan Franse onroe rende goederen werd toegebracht, in 1960 hersteld kan zijn. Ongegrond. Ook Tsjechoslowakije heeft, na de Sovjet-Unie en Polen, bij de Ver enigde Staten geprotesteerd tegen „luchtruimschendingen" door Ameri kaanse vliegtuigen. De Amerikaanse regering heeft het Russische protest al ongegrond verklaard. Ingestort. Zondagmorgen zijn in de Pa- rijse voorstad Saint Denis twee flatge bouwen ingestort. Er werden twee per sonen zwaar en twee licht gewond. Resten. In het centrum van Londen, tussen de kathedraal Saint Paul en de bank van Engeland, zijn de resten van een Romeins fort ontdekt. Dit fort zou da teren uit de jaren 75 tot 100 na Chris tus. Overval. Ten minste dertig personen zijn in Birma gedood doordat opstandelin gen een trein met dynamiet ten Noor den van Rangoon opbliezen. De opstan delingen beroofden de overlevenden van hun kostbaarheden. De rebellen na men dertig mannen, vrouwen en kinde ren als gijzelaars; mee. 29. Panda was blij verrast, toen Jolliepop weer terugkwam, maar Knutseleer was minder ingenomen. „Spijtig mompelde hij. „Ik dacht al, dat we dat dor stuk be moeial kwijt waren en nou komt hij ons weer op de kop zitten!" Inderdaad kwam Jolliepop weer dadelijk met enkele drin gende verzoeken aan. „Meneer Panda", zei hij, „ik ben genegen hier te blijven, op voorwaarde, dat deze eh knutselaar onze kamers niet langer als opslagruimte en werkplaats gebruikt". „Hou even op, snijboon", riep Knutseleer verontwaardigd. „Panda heeft me gezegd, dat ik hier wer ken mocht en het is ZIJN huis, zou ik zo zeggen!" Jolliepop sloot even de ogen en haalde diep adem. „Ik heb niet gezegd, dat u het huis moet verlaten", antwoordde hij met geforceerde kalmte. „Doch u zult uw werkterrein van de woonkamers naar de kelder dienen te verplaatsen. En voegde hij er met plotselinge heftigheid aan toe, „NOEM MIJ NIET SNIJBOON!!" „Jolliepop heeft gelijk", zei Panda haastig. „De kelder is een betere werkplaats. Laten we daar dus uw eh spulletjes heen brengen". En zo kwam het, dat ze even later druk aan het sjouwen waren om alle rommel van de knutselaar naar de kelder over te brengen. Die droge knecht schijnt hier de baas in huis te zijn", mompelde Knutseleer. „Laat ik die dus maar te vriend houden. Ik zal eens iels voor hem uitvin vinden een sappig apparaatje, waar hij gemak van heeft!" DOOR MIDDEL van woorden is wel haast alles te bewijzen. Wie hieraan mocht twijfelen, moet maar eens nalezen wat verschillende filosofen over hetzelfde on derwerp hebben geschreven, om - uitgaan de van hetzelfde punt - tot geheel andere conclicsies te komen. Zij, die minder hoog willen grijpen, kunnen ook volstaan met het doorlezen van politieke redevoeringen, afkomstig uit verschillende kampen. Op school vonden we er reeds genoegen in te bewijzen dat een volle fles gelijk is aan een lege fles. Immers, een half volle fles is gelijk aan een half lege fles, zodat vermenigvuldi ging met 2 reeds als resultaat oplevert dat een hele volle fles gelijk aan een hele lege fles. We begeven ons hiermee reeds enigszins op het wiskundige vlak. En, wat voor ivoorden geldt, is eveneens van toepassing op cijfers. Met behulp van getallen kun nen de meest onverwachte uitkomsten worden voorgerekend. Was u tot op dit moment er van overtuigd dat 1 1, nie mand ziet er een been in u voor te rekenen dat 1 =2. Dat gaat zó: 2 2 1 1. Echter, 2 2 kan ook aldus gescherven worden 2(1-1), waardoor de vergelijking wordt: 2(1-1) (1-1). Beide delen van de vergelijking kunnen door (1-1) gedeeld worden, zodat overblijft: 2 1. Gemakkelijker kan het al haast niet. De enige vraag is, waar de fout eigenlijk ver borgen ligt. Die moeten we zoeken in de veel geprezen, maar hier zwaar misbruik te, nul. Tegen de bewering dat 2 2 1 1, valt niet zo erg veel in te brengen, even min als tegen de kunstgreep, waardoor is 2 2 wordt omgezet in 2(1 1). Geen enkele wiskundige zal daartegen bezwaar maken. Integendeel, de heren vinden der gelijke omslachtige bewerkingen wel be langwekkend. Zodra echter vermenigvuldi gingen of delingen worden toegepast met grootheden die de waarde 0 hebben, horen we van die zijde ernstige protesten. Te recht overigens, ivant hierdoor vervallen we in drogredenen. Op die manier kan bewezen worden dat 1 =2, maar óók, dat 5 gelijk is aan 7, en alle mogelijke andere ongerijmd heden. En met de nul is in boven staand bewijs wel erg kwis tig omgesprongen. Want (1 1) is al gelijk aan nul; wanneer we die (1 1) bovendien nog eens gaan delen door (1 1), geeft dit als uilkomst nul gedeeld door nul, wat op zichzelf natuurlijk óók weer nul is. Kijk, dat vinden de wiskundigen nu niet overeenkomstig de spelregels. Want wanneer beide nullen van een vergelijking ontstaan zijn doordat aftrektal en aftrek ker gelijk zijn, is er geen vuiltje aan de lucht. Maar indien twee naar wezen vol komen verschillende grootheden met het zelfde teken (nul) worden weergegeven, ontstaan fouten die de meest elementaire wiskunde ondersteboven gooien. Vandaar ook, dat dergelijke bewerkingen als fouten zijn gesignaleerd. Nu we toch met getallen bezig zijn, moe ten toe toch ook maar eens spreken over de halveringstijd van verschillende stoffen. Daarover morgen. H. PéTH r ON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2