Politie op naar de Vierdaagse Agenda voor Haarlem Fa. E. DE GRAAFF Kort en bondig 7 Programma orgelconcert door Friedrich Bihn Burgerlijke Stand Wiel rijdster aangereden door bromfietser Aanrijding op Dreef tussen wielrijder en auto Zomerconferentie C.I.S. op „Vijverduin" Harddraverij op donderdag 2 augustus Boogschutters demonstreren de dag daarna Inbraak in kerk Het m.s. „Indrapoera" naar Italië verkocht Vakantiespelen Koninklijke onderscheiding Opzichter reed dronken op tegenligger in Vonnis: twee weken zitten en 3 jaar niet rijden Grabbelen ten bate van rheumabestrüding Zilveren priesterfeest van pater G. J. Braam Kindervoorstellingen in Luxor en Rembrandt Uw „BATAVUS" staat gereed bij Kunstgebit te water Pater Van Straaten nam afscheid als moderator van „Sanctus Bavo" Koorknapen maakten vrolijk ouderwets hoempa-feest Hond viel baas aan Mul o-exam ens MAANDAG 23 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT v.fóï 'S/<' 4^- Aan de vierdaagse te Nijmegen neemt ook een ferme groep van de Lpndense politie deel. Zaterdagmiddag arriveerden de Engelse gasten op Schiphol. Het programma van het orgelconcert, dat dinsdagavond om 8 uur in de Grote- of St. Bavokerk door Friedrich Bihn woordt gegeven, luidt: Praeludium en Fuga in C van V. Ltibeck; „Nun bitten wir den hei ligen Geist, Allein Gotte in der Höh sei Ehr", van G. Böhm; Concerto in a naar een thema van Torelli, van J. G. Walther; Toc cata in F van D. Buxtehude en Magnificat primi toni, een partita en Praeludium en Fuga in c van J. S. Bach. HAARLEM, 21 juli 1956 ONDERTROUWD: 21 juli, M. C. Mullens en G. E. Hofman. GEHUWD: 21 juli, K. J. Ram en J. Peet oom: H. W, Homburg en A. M. W. Lemmers; H. Bouman en M. Boogaard; M. W. Bos en M. A. Meijboom; J. Lucke en J. van Zanten; J. Beun en J. B. Nieuwenburg; M. L. Koster en M. A. Roodenboog. BEVALLEN van een zoon: 20 juli, C. Hoek Burgerhart; A. G. van BeekDeelder; 21 juli, M. Th. ZethofBunnik; M. van Heijnin- genDoorn. BEVALLEN van een dochter: 19 juli, C. C. VeenStuurman; 20 juli, N. VisserDa- veJaar; J. A. JansenBerendregt; J. Bosma Boots; A. Y. Th. van ZeggerenLeyh; M. J. A. Terpstravan der Veen; P. A. Rusman Geen voorrang verleend Zondagmiddag omstreeks vijf uur heeft er een aanrijding plaals gehad op het kruispunt Wi'helminastraatRaaksZijl vestRaaksbrug, waarbij een 50-jarige werkman uit Haarlem, die per bromfiets uit de Wilhelminastraat kwam en naar ilnks in de richting van de Raaksbrug reed, geen voorrang verleende aan een wielrijd- ster, die van de Zijlvest de Wilhelmina straat inreed. De wielrijdster kwam te va'- len en is met een hoofdwond en een lichte hersenschudding per G.G.D. naar de Maria- stichting overgebracht. Volgens enige oog getuigen zou de bromfietser met grote snel heid hebben gereden. Vanmorgen omstreeks halfelf reed een 70-jarige hotelhouder uit Haarlem per fiets op de Haarlemse Dreef in de richting van de stad, waarbij hij linksaf het Florapark wilde inrijden. Hij gaf met zijn hand de richting aan, maar heeft vermoedelijk ver zuimd achterom te kijken. Een hem ach teropkomende motorrijder wist hem nog te ontwijken, maar de bestuurder van een auto, die daar weer achter reed, een 23- jarige fouragehandelaar uit Hoofddorp, kon niet verhinderen dat de wielrijder in botsing kwam met het achterspatbord van zijn auto. De hoteleigenaar moest met een snijwond boven het linkeroog voor be handeling naar het Diaconessenhuis wor den gebracht. Van donderdag 26 juli tot vrijdag 10 augustus wordt in het r.-k. vormingscen trum „Vijverduin" aan de Midden Duin en Daalseweg te Bloemendaal een zomer conferentie gehouden, georganiseerd dooi de Conference of Internationallyminded Schools (C.I.S.)De gasten, twintig tot der tig in getal, arriveren donderdagavond en vrijdagochtend. Om half elf vindt de of ficiële opening plaats door de secretaris generaal van het ministerie van O. K. en W., mr. H. J. Reinink of diens plaatsver vanger. Vrijdagavond zullen een aantal leerlin gen die deelnemen aan de Interscholaire de gasten in het stedelijk gymnasium op het Prinsenhof te Haarlem aangenaam bezig houden met een keuze uit de programma's van het Jeugdtoernooi. De gasten zullen zaterdagmorgen op het raadhuis te Bloe mendaal worden ontvangen. Voorts staan er diverse lezingen en excursies op het programma en zal er een dagtocht per autobus worden gemaakt door het Gooi, de Veluwe, de Noordoostpolder, Ilinlopen en de Afsluitdijk. Deze conferentie beoogt de praktische bestudering van culturele samenwerking met het Oosten, waarbij de vraag aan de orde zal komen in hoeverre het onderwijs de betrekkingen kan verbeteren tussen het westen en de volkeren, die voortbouwen op de oude beschavingen van het oosten. Het doel der conferentie is tweeledig: enerzijds het bestuderen van een vraagstuk dat in onze tijd van het grootste belang is: meer begrip voor andere volkeren; ander zijds een aantal mensen, die in verschil lende landen bij het onderwijs betrokken zijn in staat te stellen elkaar te ontmoeten, samen te werken en ontspanning te zoe ken in een prettige omgeving. Er zal En gels, Frans en Duits gesproken worden. De avonden zullen afwisselend aan studie en vermaak worden besteed. De leiding van de conferentie berust bij de heer D. F. L. Pritchard. MAANDAG 23 JULI Minerva: „Malle gevallen", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeft., 7 en 9.15 uur. LuxOr: „Het schip dei- verloren vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Marcella, een cir cuskind", 14 jaar, 7 en 9.1" uur. Roxy: „Man with the gun", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Storm over de Nijl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Be gijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samen komst, zangdienst van 7.30 uur af. Spreker ds. A. van Gent uit Wormerveer. DINSDAG 24 JULI Minerva: „Malle gevallen", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het schip der verloren vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Marcella, een circuskind", 14 j., 2.30 en 8 uur. Roxy: „Man with the gun", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer", 10.30 uur, „Storm over de Nijl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vakantie-programma, 10.30 uur: „Pffft", 18 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, „Montagne's jeugd- variété". Luxor: 10.30 uur. Geezi«chap Adrie van Oorschot. Grote Kerk: 8 uur, Orgelbe speling door Friedrich Bihn. Ook de Haarlemse politie wil goed voor de dag komen bij de Vierdaagse. Van morgen vertrokken de deelnemers van de Haarlemse politie aan de vierdaagse wandelmarsen, na een toespraak van de hoofdcommissaris, onder leiding van sportinstructeur Van Soest. Santpoorts feestweek Op de laatste - i van. deze - maand dinsdag 31 juli begint voor Santpoort de traditionele jaarlijkse feestweek. Ook dit jaar zal weer op de weide aan de Hoofdstraat een Lunapark worden opge bouwd. maar aangezien een andere traditie wil, dat het paard en de paardesport de hoofdtoon voeren in het programma, con centreert dit zich wederom rond de korte- baandraverij aan de Westlaan, waarvoor nu al 31 dravers ingeschreven staan. De eerste dag, dinsdag 31 juli dus, is de dag van de ringrijderij, 's morgens voor de dorpsjeugd op de fiets en op het losse paard, in de middaguren met de tilburies en dogcarts, die voor deze sfeervolle ge beurtenis altijd van heinde en verre n uit alle delen van de provincie onder de „schaats" voor café „de Weijman" ver schijnen. De woensdag wordt ingenomen door de ronde van Santpoort op het bekende par cours bij de Terrasweg en de Burgemeester Enschedélaan. Op donderdag volgt dan de draverij en des vrijdagsavonds komt een programmanummer terug dat zo langza merhand ook al traditie begint te worden: een draverij op boereoaarden eveneens op de baan aan de Westlaan. Een nieuw onderdeel van het feestpro gramma wordt gevormd door een boog- schietdemonstratie,- vrijdag op het terrein van de School met de Bijbel aan de Frans Netscherlaan waaraan zowel de oude hand boogschuttersvereniging VZOZ uit Sant poort als de vereniging „Concordia" uit Amsterdam hun medewerking verlenen. De beste schutters van beide vereni gingen zullen de pees die middag soannen en de harddraverijvereniging, die het leeuwedeel van de organisatie van de feest week voo-r haar r ekening heeft genomen, heeft voor deze demonstratieve wedstrijd er.ige prijzen beschikbaar gesteld. De feestelijkheden worden des zaterdagavonds besloten met een taptoe van de muziekver eniging ..Wilhelmina" en „Soli Deo Gloria". Rijwiel vermist Zaterdagmorgen werd bij de Haarlemse politie aangifte gedaan van een inbraak in de Zuidooster-kerk aan de Richard Hol- kade. Na een ingesteld onderzoek kwam vast te staan, dat onbekenden zich tussen 19 juli vier uur en de volgende dag vijf uur 's middags, na vernieling van een glas raam. dat zich ongeveer één meter tachtig boven de begane grond bevond, aan de achterzijde toegang tot de kerk hebben weten te verschaffen. Later zijn zij door één der buitendeuren weer vertrokken. Er worden vier sleutels vermist, alsmede een zo goed als nieuw herenrijwiel, dat in het voorportaal van de kerk stond. De politie heeft de zaak in onderzoek. Na ruim dertig jaren trouwe dienst is het ongeveer 10.000 brutoregislerton metende m.s. „Indrapoera" van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd, indertijd op de werf van de koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissingen gebouwd, verkocht aan een Italiaanse koper. Dezer dagen zal het schip, waaraan vele duizenden passagiers herin neringen hebben, voor de laatste maal in zijn veelbewogen leven van de Lloydkade vertrekken, om onder een andere naam elders in de wereld een nieuwe thuishaven te vinden. Vanmorgen zijn de vakantiespelen van het Haarlems Speeltuin Verbond ingezet met een groot feest op het sportpark aan de Kleverlaan in Haarlem, waarbij het opstijgen van enkele tientallen ballonnen het hoogtepunt vormde. Het programma voor dinsdag luidt: W. I. K. (Oude Weg): Poppenkast op de tuin, aanvang 10.30 uur. Einde 11.30 uur. Leeftijd 6-8 jaar. Op bezoek Glasblazers, Oosterkwartier en Buitenrust, 's Middags naar Oosterkiwartier.: Volksdansen, aan vang 2.30 uur: Leeftijd 9-14 jaar. Spel op de tuin. Buitenrust (Schalkwijkerweg): Spel op de tuin. Poppenkast bij W.I.K. Aanvang 10.30 uur, einde 11.30 uur. Leeftijd 6-8 jaar. 2.30 uur Volksdansen bij Ooster kwartier. Leeftijd 9-14 jaar. Centrum (Wilsonsplein)Bezichtiging Tey- lermuseum. Aanwezig 11 uur. 25 kinde ren, 10-14 jaar. 2 uur: Zandbakwedstrij den 6-8 jaar. Oosterkwartier (Zomervaart): Spel op de tuin. Poppenkast bij W.I.K. Aanvang 10.30 uur, einde 11.30 uur. Leeftijd 6-8 jaar. 's Middags volksdansen onder lei ding van mevrouw Engel. Aanvang 2.30 uur. Op bezoek W.I.K., Glasblazers en Buitenrust. Leeftijd 9-14 jaar. Jeugdland (Theemsplein): Zwemmen Hout vaart 10-11 uur. 25 kinderen, leeftijd 6-14 jaar. Zandbakwedstrijden 6-8 jaar en 9-10 jaar. Flora (Van Oosten de Bruynstraat): 10 uur Zandbakwedstrijden 6-8 jaar. 2 uur Zand bakwedstrijden 9-10 jaar. Volleybal. Glasblazers (Papentorenvest): Spel op de tuin. Poppenkast bij W.I.K. Aanvang 10.30 uur, einde 11.30 uur. Leeftijd 6-8 jaar. 2.30 uur Volksdansen bij Oosterkwartier. Leeftijd 9-14 jaar. Frans Hals (Schotersingel): Spel op de tuin. Bezichtiging Frans Halsmuseum. Aan wezig 10 uur. 20 kinderen, leeftijd 10-14 jaar. 2 uur Zandbakwedstrijden voor kinderen van 6-8 jaar. Te Zaanen (Anth. Fokkerlaan): 10 uur Zandbakwedstrijden 6-8 jaar. 2 uur Zand bakwedstrijden 9-10 jaar. Nieuw Leven (Spaarndam): 10 uur Zand bakwedstrijden 6-8 jaar. 2 uur Zandbak wedstrijden 9-10 jaar. D. V. S. (Vondelweg): Spel op de tuin. Be zichtiging Teylermuseum. Aanwezig 3 uur. 25 kinderen, 10-14 jaar. V. Z. O. D. (Nieuwlandstraat): 10 uur Zand bakwedstrijden 6-8 jaar. 2 uur Zandbak wedstrijden 9-10 jaar. Weltevreden (Spaarndammerweg): Spel op de tuin. Zwemmen Kleverlaan 10-11 uur. 25 kinderen, leeftijd 6-14 jaar. 2 uur Zandbakwedstrijden 6-8 jaar. Vondelkwartier (Vergierdeweg): 10 uur Zandbakwedstrijd 6-8 jaar. 2 uur Zand bakwedstrijd 9-10 jaar. Klarcnhof (Brouwersplein): 10 uur Zand bakwedstrijd 6-8 jaar. 2 uur Zandbak wedstrijd 9-10 jaar. Zaterdagmorgen heeft wethouder A. J. M. Angenent in de Suikerfabriek Holland te Halfweg een Koninklijke onderscheiding, de zilveren medaille behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt aan de as sistent van de chef-machinist, de heer A. J. Zonneveld. De jubilaris, die woonachtig is aan de Aagje Dekenstraat 24 te Haar lem, kwam veertig jaar geleden in dienst van de suikerfabriek en verrichte aanvan kelijk allerlei werkzaamheden, maar werd later draaier en nog later chef-draaier. Hij heeft jarenlang deel uitgemaakt van de be- drijfskern en was ook lange tijd bestuurs lid van de personeelsvereniging. Zaterdagmorgen omstreeks elf uur be gon zijn huldiging met een toespraak van de directeur van de Suikerfabriek Holland, de heer W. H. Ofeigssen, waarna wethou der Angenent de jubilaris complimenteerde en hem de Koninklijke onderscheiding deed toekomen. Vervolgens sprak ook nog mr. E. J. Waller, directeur van de Centrale Suikermaatschappij, en tenslotte werd het woord gevoerd door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer J. P. Kroon. Een 34-jarige Heemsteedse hoofdopzich ter heeft hedenmorgen voor de politie rechter terechtgestaan omdat hij op zater dagavond 19 mei van dit jaar onder in vloed van sterke drank op de Zandvoortse- laaan een botsing veroorzaakt had. Hij was met zijn auto pardoes op een tegenligger ingereden. Terwijl de motor doorraasde was hij naar de andere bestuurder ge lopen met de vraag „wat is hier gaande?" De bloedproef toonde dat er 2,15 per mille ethylalcohol in zijn bloed zat. Hij ver klaarde zelf acht biertjes te hebben ge dronken. Gezien de grote inspanningen in de week, die achter hem lag, had zijn vrouw tegen hem gezegd, dat hij er maar eens rustig in zijn eentje een middagje tussenuit moest trekken, maar zoals zijn raadsman, mr. O. H. van Wijk, zeide, ging het „als met een paard dat altijd in een tweespan heeft gelopen: alléén raakt het in verlegenheid". De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman achtte het gebleken alcoholgehalte een grote zeldzaamheid en achtte een hoge straf op zijn plaats: twee maanden en drie jaar ontzegging van het rijbewijs. Mr. Van Wijk herinnerde er aan dat de man reeds zwaar gestraft was door de grote ongedekte schade van zijn auto en door zijn verwondingen, want hij heeft zes weken lang met een zware hersenschud ding in een ziekenhuis gelegen. Boven dien is ontslag uit zijn functie niet uit gesloten. Dit achtte mr. Van Wijk al heel erg voor een man die door zijn arbeid zeer gewaardeerd wordt en een blanco strafblad heeft. De politierechter, mr. H. G. Rambonnet, veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van twee weken en een ontzegging van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar. Tonnen op Grote Markt en Houtplein in Haarlem Deze week zal te Haarlem op twee plaat sen, des middags van twee tot vijf uur een grabbelton staan, namelijk op de Grote Markt en op de Houtbrug. Voor één kwar tje kan oud en jong daar zijn geluk be proeven en men grabbelt ..altijd prijs". Natuurlijk mag men uit een grabbelton geen wonderen verwachten, en niemand zal dan ook boos zijn als het prijsje beter geschikt blijkt te zijn voor het kleine 'nichtje of voor de grote neef dan voor hemzelf. En waarom zou men dan zijn geluk niet nóg eenmaal beproeven, want het doel van dit gegrabhel is: geld. véél geld bijeen te brengen voor de rheumatiek- bestrijding. Het bleek moeilijk in deze vakantieweek voldoende collectanten bij een te krijgen voor een gewone collecte en daarom hebben de organisatoren zich veel moeite getroost met de voorbereidingen van deze grabbeltonaetie. Vele duizenden, door fabrikanten ter beschikking gestelde voorwerpen zijn keurig verpakt door vele vlijtige handen. En wat die wonderen uit de grabbelton betreftdat kan nog wel eens heel erg. meevallen. Want er zijn ook grotere prijzen bij, zoals tien vluchten voor twee personen van Noordwijk uit met een helikopter. Er zijn ongetwijfeld ook velen die niet in de gelegenheid zijn te grabbelen, maar die desondanks gaarne een kwartje of méér voor het goede doel willen oUeren. De U.V.V. doet dan ook een dringend beroep op allen, die aanstaande zaterdag zich voor enkele uren beschikbaar willen stellen om althans op de belangriikste punten in de stad de collectebus te han teren. Zij doet een beroep op allen die in staat zijn in hun vakantie ten behoeve van hun lijdende medemensen dit kleine offer te brengen. Opgave gaarne spoedig aan het Bureau van de U.V.V., Grote Houtstraat 142, tussen 9.30 en 12.30 of 2 en 5 uur. Op zeer bescheiden wijze is zondag in de parochiekerk aan het Valkenburgerplein te Heemstede het zilveren priesterfeest van pater G. J. Braam van de Paters van Mill Hill gevierd. De jubilaris droeg om half- negen des morgens een plechtige H. Mis van dankbaarheid op, waarvoor zeer veel belangstelling was. Des middags hield pa ter Braam in het parochiehuis „Anna Santo" een zeer drukbezochte receptie, waarbij de kennismaking met vele vrien den weer eens werd vernieuwd en hem ge schenken werden aangeboden. Vanmorgen startte in het Luxor-theater te Haarlem de eerste van een ongetwijfeld lange reeks voorstellingen die speciaal be stemd zijn voor de jeugd maar waarvoor ook nog vele ouderen belangstelling zul len hebben. Adrie van Oorschot verzorgt daar namelijk met de medewerking van pianist-accordeonist Justus Jesayes een „vakantie festival" waarbij onder meer goochelen, een sprekende pop en een pop penkast in het programma zijn opgenomen. Adrie van Oorschot bleek daarbij te be schikken over het talent de vele hem vol komen vreemde kinderen binnen vijf mi nuten tot zijn beste vrienden en vriendin nen te maken en deze geest van vrolijk, onderling begrip bleef tot het einde van de voorstelling bewaard. Vooral het optreden van Van Oorschot in gezelschap van zijn sprekende pop Dik was een groot succes. Na de pauze volgde er een uitgebreid poppenkastprogramma waarbij de leider van dit programma toon de ook op dit terrein uitstekend werk te kunen leveren. In het Rembrandt-theater kunnen de kinderen eveneens hun hart ophalen want daar verschijnen elke ochtend de mede werkers van Mantagne's jeugdvariété op het toneel. Herman Theunissen bespeelt vaardig de accordeon en mr. Tims, de muzikale clown, brengt de kinderen in de grootste opwinding. De hoofdschotel wordt echter gevormd door het optreden van Gerry Montagne zelf die vooral in Haar lem geen onbekende is. Hij goochelt en vertoont zijn oud-Hollands poppentheater en slaagt er op uitstekende wijze in de kin deren de gehele ochtend bezig te houden. ADVERTENTIE MET VREDESTEIN BANDEN Koninginneweg 48 - Haarlem - Tel. 1360G 'N SERVICE ZONDER WEERGA Eekhoornmin. De familie Hooyer in Voorthuizen heeft een poes, die behalve haar twee jongen, ook drie kleine eekhoorns groot brengt. De heer Hooyer vond de eek hoorntjes onlangs moederloos in het bos. De moederpoes maakt het met haar kroost en pleegkinderen uitstekend JCOCOXXXXXXCCCCOCCCCCOO Q e Dat het betrekkelijk koude weer niet 9, iedereen ervan weerhoudt zo nu en dan 8 eens een fris bad te nemen, bleek za- 6 terdagavond een politie-agent, die om- H streeks negen uur de Brouwersvaart in 8 Haarlem passeerde. Daar dartelde in 0 het water een man in minimale kledij. X Wat was de reden van deze sportieve 3 prestatie? Een onderzoek bracht aan 8 het licht, dat de man, een 22-jarige op- 8 perman uit Haarlem, met een bezem 1 naar een rat had geslagen, bij welke 8 manipulatie een gedeelte van zijn kunstgebit in het water was gevallen. Een zeer te prijzen optimistische kijk op de dingen bewoog hem ertoe naar het verloren, voor hem onmisbare, hulpmiddel bij het eten te gaan duiken. Zijn optimisme werd niet beloond: het kunstgebit was en bleef onder water, zodat de opperman zich toen maar weer heeft aangekleed en mismoedig naar huis is gegaan. >xm^x>x»ocoox:ccocox»K>x>xw:<x>co5»coooDccccooo3coo Het afscheid dat pater dr. Modestus van Straaten OESA om gezondheidsredenen heeft moeten nemen als moderator van de Haarlemse Katholieke Studentenvereniging „Sanctus Bavo" is voor de studenten en bijzonder veel afgestudeerde oud-leden aanleiding geweest hem zondag op zeer hartelijke wijze van hun spijt over het vertrek en hun dankbaarheid voor het door de moderator gepresteerde te getui gen. Na een door de scheidende moderator opgedragen mis en een daarop volgend door alle studenten en oud-studenten aan gezeten feestelijk ontbijt respectievelijk in de kapel en de aula van „Sanctus Ma ria" vond in de sociëteit „De Waag" een buitengewone vergadering plaats, waar de praeses van „Sanctus Bavo", de heer P. van Wees, als eerste een rede uitsprak. Hij zei onder andere: „Het mag verheugend heten, dat zich na de oorlog hier ter stede een studentenvereniging heeft kunnen vor men, die, nog niet ingekapseld in een war net van verroeste mores en tradities, aan alle kanten openstond voor frisse invloe den, die zich ook lichter kon aanpassen aan de eisen van een tijd, waarin de kader vorming prevaleert boven de veilige geest van beschutting. Het moet een wijze geest zijn geweest^ die u| pater moderator, heeft gesteld tot raad en stut bij dit experiment". De praeses omschreef de moeilijke taak van een moderator, die niet alleen soms verma nend moet werken, maar zich vooral met woord en daad moet geven aan het zijn en de toekomst der vereniging. Uit aller naam zei de praeses dat de scheidende modera tor volkomen heeft beantwoord aan het ideaalbeeld en dat het verlies door zijn vertrek groot en moeilijk inhaalbaar is. De praeses deed vervolgens mededeling dat pater Van Straaten tot ere-moderator is benoemd. Als geschenk van alle studen ten en oud-studenten overhandigde hij de scheidende moderator twee boekwerken op filosofisch gebied en een flinke boekenbon. Met een woord van welkom tot de nieuwe moderator, pater mr. F. van Kleef OESA, besloot de praeses zijn rede. Pater Van Straaten sprak enigszins aan gedaan zijn dank uit voor de openheid, waarmee de studenten hem steeds hadden ontmoet en die hij zijn opvolger toewenste. Hij was verheugd als ere-moderator de gang van zaken der vereniging van nabij te kunnen blijven volgen. Namens de oud-leden sprak vervolgens A. Neelissen, namens het collegium hono- rabile de heer J. Kloet. Na een heildronk op de scheidende moderator en het door al len gezongen lied „De Pater" nam pater Van Straaten van alle aanwezigen persoon lijk afscheid. Koorschool St. Bavo vijf jaar Ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de koorschool St. Bavo de enige koorschool in Nederland heeft de direc teur dr. Kat zaterdagavond zijn jongens een fonkelend feest aangeboden, waaraan de carnavaleske attributen een voor Haar lem uniek karakter verleenden. Het was vooral de muzikale kolder, die de hoofd toon bepaalde. Achter een feestelijke hoempafanfare trokken de jongens op een platte sleepwa- gen om zeven uur 's avonds de stad in om een eerbetoon te brengen aan bisschop Huibers en loco-burgemeester Angenent. Beiden werd een taart aangeboden. De bisschop schonk de knapen een eigen vlag, die een ereplaats kreeg op de rijk ver sierde en bevlagde sleepwagen. Na de rondrit, om klokslag acht uur, werd de koorschool weer bereikt waar juist een fraai pierement van Perlee arriveerde. Dr. Kat hield een drieste rede, waarin hij de avond de coda van het Haarlems Or gelconcours noemde. Alle ouders een zevental en de leerlingen hielden daarop een draaiorgelconcours, waarbij gevoelig geslingerd werd, weemoedig, klassiek, mo dern; kortom, er werd een scala van men selijke gevoelens bloot geslingerd. Koor knaap Freddie Mekenkamp won het pleit en daarmee een fop-trompet. Op de feestelijk versierde achterplaats, afgezoomd met gezellige buffetten en kleurrijk verlicht, werd nog een poppen kastvoorstelling gegeven, alvorens ouders, docenten en leerlingen gezellige rondedan sen gingen maken. Er werden oliebollen gegeten en er ontstond een ouderwets joviaal feest, dat pas eindigde toen om elf uur dr. Kat aan het orgel een weemoe dig lied slingerde. De jongens lagen toen al onder de wol, uitgepunt van hun heer- lijke feest BINNENLAND Kinderverlamming. Bij een tweejarig jongetje in Spakenburg is kinderverlamming geconstateerd. Het kind is overgebracht naar het ziekenhuis De Lichtenberg te Amersfoort. Jehova's getuigen. Zondagmiddag werd in het Goffertstadion te Nijmegen het vier daagse congres van Jehova's getuigen geslo ten. De slotbijeenkomst werd bijgewoond door ongeveer zevenduizend congressisten. Auto tegen boom. In de afgelopen nacht is de 21-jarige S. van K. uit de Nieuwe Schouw (gemeente Haskerland) met zijn per sonenauto op de weg t -sen Warga en War- tena in volle vaart tegen een boom gereden. Hij was vrijwel op slag dood. Zijn neef, die de auto bestuurde, kreeg geen letsel. Een twintig-jarig meisje, mej. M. K. uit War- tena. liep ernstige inwendige kneuzingen op. De jongelui kwamen van een feestje. Een vierde inzittende bleef ongedeerd. Dodenherdenking. Op de algemene be graafplaats in Harderwijk heeft een Belgische deputatie van vijftig oudstrijders zaterdag middag honderd op deze begraafplaats rus tende oorlogsmakkers uit de strijd van 1914—1918 geëerd. Acht oorlogsweduwen legden bloemen bij elk der 35 kruisen. Bur gemeester Numan hechtte hierop namens de gemeente Harderwijk een krans aan een der kruisen. Zondag heeft de delegatie een bloemhulde gebracht bij het Belgische mo nument op de Berg te Amersfoort. Botsing. Een 41-jarige bromfietser uit Delft, S. F., is zondag aldaar tegen een voet ganger opgebotst die zonder uit te kijken plotseling de rijweg overstak. De bromfietser kreeg een schedelbasisfractuur en is later in een ziekenhuis overleden. HAARLEM EN OMGEVING Geen voorrang verleend. Zondagmorgen omstreeks kwart voor tien verleende een op een bromfiets in de Geusevesperstraat in HaarlemNoord rijdende 35-jarige arbeider uit Haarlem geen voorrang aan een voor hem van rechts uit de Roemer Visserstraat ko mende Duitse personenauto. Een botsing kon niet vermeden worden, waarbij de brom fietser kwam te vallen. Met een gebroken rechteronderbeen en schaafwonden in het gezicht is hij per G.G.D. naar het Grote Gast huis overgebracht en aldaar opgenomen. Val van fiets. Zaterdagmiddag omstreeks één uur speelde in de Ten Calestraat een 15- jarige jongen met een bal. waarbij hij plot seling. zonder om te kijken, achteruit op de rijweg liep tegen een juist passerende 59- jarige wielrijdster, die daardoor kwam te vallen. Zij is per G.G.D. naar het Grote Gast huis vervoerd, waar geconstateerd werd, dat zij haar linker kuitbeen gebroken had. Geen spreekuur. Het spreekuur van de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, zal dinsdag niet gehou den worden. Ook de wethouders van Onder wijs en Financiën, mejuffrouw dr. M. E. Nol ten, en van Sociale Zaken. Volksgezondheid en Huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zullen dinsdag geen spreekuur houden. Aanrijding tussen zandauto's. Vanmor gen om kwart over zeven had op de Boeken- roodeweg te Aerdenhout, nabij de viersnrong. een aanrijding plaats tussen een geladen en een lege zandauto. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. xoxxoccccocoKxacccoccoasxx»? x x 8 Zaterdagmorgen werd de „baas" van X een grote herdershond op het IJmui- 8 dense plateau, vlak bij de Zuidpier o i plotseling aangevallen door zijn vier- 3 8 voetige begeleider. Het gevolg van dit g 8 verwoede offensief ivas, dat de baas, de 8 H de IJmuidenaar K., deerlijk toegeta- 8 keld en met enige diepe vleeswonden naar het Antoniusziekenhuis moest wor- 8; 8 den gebracht. De hulp van de beheer- 8 der imn het Kerbert-asyl werd inge- 8 roepen om de hond af te maken, maar s voordien was ook de politie al gealar- meerd, die de agressieve hond met enige X g pistoolschoten naar vrediger gewesten g 8 hielp. Het stoffelijk overschot werd aan i de asylhouder meegegeven, die in het 8 asyl de halsband van de hond haalde g en moest merken, dat er aan de binnen- 8 kant gladgeschuurde scherpe pennen zaten van een centimeter lang, die het B dier ivaarschijnlijk hevig en pijnlijk had- 8 den getergd. O D0C»0OKX>DCOD00CXXXXXO0CO30C>^C)COCCOCOCO00CO00C>300000000( De in het gebouw van de Haarlemse Ke gelbond gehouden Mulo-examens zijn thans geëindigd. Hier volgt de laatste reeks na men van geslaagden. De aantekening (m) betekent middenstandsdiploma. A. v. Schie, Haarlem; M. Markerink, Vel- sen; H. v. Baak, Heemstede; L. Rijke, Haar lem; C. E. Bakker (m) Haarlem; E. A. Jan sen (m) Heemstede; I. Jesse (m) Heem stede; T. Visser, Heemstede; A. Rinkema, Aalsmeer; T. v. Vuuren (m), Haarlem; A. Veen (m), Haarlem; C. Vlot (m), IJmuii- den; R. v. Meningen, Santpoort; T. L. v. d. Wildt, IJmuiden; C. Zwart, IJmuiden; P. H. Akkerman, Haarlem; M. Ausma, Haar lem; R. W. v. Schinkel, Haarlem; W. v. Delden, IJmuiden; T. J. A. v. d. Hogen (m), Haarlem; W. A. Bergacker (m), Haarlem; A. J. T. Beukman (m), Haarlem; M. Bloem (m), Haarlem; H. Benkemper (m), Hille- gom: A. Siegers (m), Zwanenburg. 's Gravenhage. Eerste gedeelte notarieel examen: E. J. J. Hiel, Amsterdam; A. J. G. M. van Arendonk, Breda. Amsterdam. Geslaagd voor het examen Engels M.O.-a: F. M. van Geen, Haarlem. EXAMEN HANDENARBEID Voor de examens handenarbeid zijn ge slaagd de heren: S. P. C. Alkema; J. L. de Boer; G. -an de Boogaard; A. J. Sabbé; C. van Elven; P. Gans, J. G. Hofland; C. Hoo- gendijk; L. Horneman; A. Swagerman; J. C. J. Muller; J. Schoorstra; J. B. Voortman; C. B. M. Beijerbacht; Th. G. Dikkes; A. Goejer; C. A. de Graaf; J. G. Hendriks; B. Hendriks; W. Kaptijn; J. v. d. Molen; J. M. Remmers waal: G. Ruiter; A. W. Schoonebeek en C. W. Wilshaus. Eén kandidaat werd afgewezen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3