Forestier bezorgde Frans nationalen eindelijk weer eens een etappezege Wagtmans behoefde weinig te doen voor behoud gele trui De Tour de France in cijfers Overtuigende zege Nederlandse dames-atleten tegen Frankrijk Nederlandse atleten na eerste dag bijna zeker van zege op IJsland Tour de France-karavaan beleefde rustige dag Nol ten (negende) was de beste Nederlander in Aix-en-Provence-Gap Nederlandse records kogelstoten en 4 x 100 meter estafette verbeterd Goede prestaties van Koch bij discuswerpen 3 GRENOBLE «r TILTappï Tweede col Wisselend tempo De wielrenners in de Ronde van Europa Sport in 't kort Rivaliteit V oorting-W agtmans Nederlands hockeyelftal doet mee aan competitie Geselecteerden kunnen toch voor eigen club spelen Voetballers waren zondag alweer in actie DIO versloeg EHS: 3-1 Hengelo landskampioen bij amateur-voetballers Ribot won opnieuw Heringa Wuthrich 's Werelds oudste hengst gaat op non-actief BAANDAG 23 JULI 1956 Onder de platanen van de Avenue Jean Jaures stond gistermiddag Marcel Uidot, de ploegleider van de Franse nationalen, in spanning de aankomst van de 16e etappe vaxi de Tour de France af te wachten.. Nadat hij drie jaar achtereen had meegedeeld in de glorie van drie achtereenvolgende Franse Tour-overwinningen, heeft hij in deze ronde een storm van kritiek en protesten gekregen. Na de eerste dag, die eindigde in een etappeover winning van de jonge Darrigade, viel er voor Bidot slechts weinig vreugde ie beleven. Gisteren waagde hij het er weer eens op aan de finish te komen. Een van zijn renners, Jean Forestier, zat overigens alleen jneen kopgroep van elf man, die een respectabele voorsprong had genomen. Bidot maakte onder de bomen van Gap enkele spannende ogenblikken door. Daar kwam het elftal de laan afsuizen, dalend van de Sentinelle, op slechts 6 km. van de eindstreep. Het werd een lange sprint op het asfalt met de Italiaan Baffi en de Portugees Barbosa op kop. Maar enkele tientallen nieters voor de streep perste de 26 -jarige Forestier de laatste energie uit zijn body en versloeg zijn concurrenten met gering verschil. Forestier was één van de weinigen geweest in de ploeg van de tricolores, die in de afge lopen dagen hadden gereden voor wat zij waard waren. Aanvallend verdedigend en helpend waar hij kon. En hij was het, die de nationale ploeg eindelijk weer eens aan een ritoverwinning hielp, voor het eerst na de openingsetappe van Reims naar Luik. In het aspect van de Tour de France is gisteren na de rustdag, die de Nederlanders gebruikten voor een oefen- ritje van 40 km waarbij ook Pellenaars weer eens in het zadel zat en de door ingewandstoornissen geplaagde Belgen met volledige rust weer wat op hun verhaal konden komen, overigens de derde acte begonnen. Het wordt de slotepisode, die de beslissende zal zijn en waarin naar alle waar schijnlijkheid het gevecht pas goed zal ontbranden. 17eETAPPE 23JUU23A KM. - 18eETAPPE 24JULI 250KM. FRANKR'JK i ZJSro. kCoI deluitel Lanslebour-g86Uro. 1tCer>is2083m. start 24juli TURUN AÜemorW Co1 ^G^don De karavaan heeft de Alpen bereikt, ionder er evenwel meer dan een voorproefje van te hebben genoten. In de etappe van Aix-en-Provence naar Gap over 203 km waren drie cols opgenomen. Doch slechts van de derde categorie. Voor de Neder landse ploeg le verden zij geen moeilijkheden op en zelfs kon Wagt mans er zijn gele leiderstrui in be houden. De eerste col, Le Pointu naamd en 499 me ter hoog, lag al bijna 50 km van het vertrek. Zij werd het eerst be stormd door een van 8 ren ners, die reeds na 17 km aan de haal was gegaan ond'er aanvoering van Nolten. Maar Forestier ging hield het wiel van Lorono, de Belg Van GAP start 23 juli tuillestrv Embrun (D Vliegende controle O Ravitaillering Nog te rijden 17e etappe 18e etappe het eerste over de top, zodat hij de enige beschikbare bergpremie van 300.in de wacht sleepte. Nolten kreeg voor zijn derde plaats bij de doorkomst, na de Belg Van Genechten, niets extra's. Achter Nolten passeerden op enkele seconden de regiona len Lerda, Dotto en Audaire, de Portugees Barbosa en de Italiaan Baffi. Zij wer- cen op twee minuten gevolgd door het pe loton. Over het woeste landschap van de Vau- cluse lag een drukkende, onweersachtige atmosfeer, de zon brandde nog op de grijze met stof overdekte rotsen. Later nam de bewolking toe en stak er een windje op dat verfrissing bracht. Nog meer verade ming bracht de aanvankelijk schaarse, maar de van lieverlede in complete velden bloeiende en verrukkelijk geurende laven del. Daar vluchtten de Spanjaarden Baha montes en Lorono uit het peloton. Zij kwa men met de zuidwestelijke regional Lam- pré steeds verder uit de grote groep weg. Bij de ravitaillering in Sault, toen er 92 km was gereden, lagen zij op 1,50 sec. achter de kopgroep, terwijl het peloton op 3,45 sec. volgde. Veertien km na de ravi- '.aillering moest een tweede bergje, de Col cie l'Homme-Mort, worden overwonnen. Xollen voerde wederom de kopgroep aan, maar andermaal greep Forestier de premie nu voor Van Genechten en Nol ten. Nolten ging meteen door, omdat hij de Spanjaar den Bahamontes en Lorono het liefst maar zo laat mogelijk in zijn gezelschap kreeg. Zij kwamen echter steeds dichterbij, terwijl daarentegen het peloton verder afzakte, nl. lot 8 minuten. Nolten zag evenwel in, dat het weinig nut had er alleen tussen uit te trekken. Hij wilde zich weer laten inhalen. Maar juist op dat ogenblik zag hij op een spandoek, dat er vijfhonderd meter verder een premie van 100.te verdienen was. En dat graantje pikte hij nog gauw even mee. Pas daarna richtte hij zich op en tastte in de achterzak van zijn trui om te gaan eten Bahamontes en Lorono, die inmiddels aansluiting met de acht aanvoerders had den gevonden, konden voor zijn part de kop overnemen. En dat is ongeveer na de 120 km ook gebeurd. De Spanjaarden deden het meeste werk, terwijl hun kameraden die in het peloton waren achtergebleven daar de koers controleerden. Dit wilde zeggen het tempo zo veel mogelijk drukten. Zij werden evenwel afgewisseld door de Ne derlanders, die het tempo weer versnelden om de achterstand van het peloton in ver hand met Wagtmans gele trui nu ook weer niet te groot te laten worden. Nadat Bahamontes wiens kansen op de zege in deze toer stijgende zijn een maal was bijgekomen, gebeurde er nog maar weinig dat de moeite van het ver melden waard is. Tijdens de tocht door de kloof van de Meouge bleef het verschil tussen kop en staart van de karavaan vrij wel onveranderd. Eén nieuwtje was er: er werd precies volgens het officiële schema iereden. Langs de brede boorden van de half droog gevallen rivier de Durante begon nen de stevige stijgingen naar de derde Pashoogte, de Sentinelle, waarvan de top 380 meter boven de zeespiegel ligt. Nolten Genechten bleef bij Bahamontes van wie bekend is dat hij een goed klimmer, maar een minder bekwaam daler is. De beide Spanjaarden demarreerden om de beurt naar de top, waar honderden mensen ge huld in dekens en met regenjassen en pa raplu's de doorkomst gadesloegen. De organisatoren van de Ronde van Europa voor amateurs en onafhankelijke wielrenners, die van 8 tot 18 augustus wordt gehouden, hebben de namen van enkele renners die voor de wielerronde hebben ingeschreven, bekendgemaakt. Het Nederlandse team bestaat uit de volgende renners: Wolfs, Van Steenselen, Janbroers, Post, Stevens, Luten, Van Putten. Reserves: Pos en Hameling. West-Duitsland neemt met zeven renners aan de ronde, die in Zagreb (Joegoslavië) begint en eindigt in Nederland, deel. Zeven wielrenners hebben voor Denemarken in geschreven. DAVIS CUP. De in Stockholm gespeel de tennisontmoeting ZwedenItalië voor de finale van he* tournooi om de Davis Cup (Europese zono) is door de Italianen met 50 gewonnen. Forestier won ook de derde premie. Hij werd gevolgd door Van Genechten en Ba- mamontes, die door Nolten werd gescha duwd. Ook in de 6 km lange afdaling naar de finish, waarin Bahamontes de achtste en Nolten de negende plaats bezette. Voorting werd twaalfde, nadat hij zich kort voor het einde met Laurédi en de plaatselijke favo riet Meyzenq uit het peloton had losge maakt. De overige Nederlanders arriveer den in de grote groep, die bijna 8 minuten achterstand had op de winnaar Forestier. De Spanjaard Bahamontes, die de laat ste jaren een meer complete renner is ge worden na in het begin van zijn wieier- carrière uitsluitend als klimmer op de voor grond te zijn getreden, heeft ruim 7 min. van zijn achterstand van bijna 26 minu ten kunnen terugnemen, zonder dat Wagt mans, Laurédi, Voorting en de beide regio nalen Picot en Walkowiak hieraan iets konden doen. Met nog twee zware Alpen etappes voor de boeg heeft Bahamontes 18 min. 8 sec. achterstand op Wagtmans, zodat algemeen wordt verwacht, dat de strijd in de twee volgende bergetappes van Gap naar Turijn en van Turijn naar Grenoble in het beslissende stadium komt. Laurédi, de man die al ruim twee weken op zijn kans loert en zonder opvallende dingen te doen de zeer gunstige tweede plaats in het algemeen klassement inneemt, probeerde op handige wijze iets van zijn achterstand op Wagtmans (1,40 sec.) terug te winnen door in de afdeling van de Sen tinelle te profiteren van een gat dat Ockers plotseling in het langgerekte peloton liet vallen, waardoor de man uit de zuidooste lijke ploeg gesteund door zijn teamgenoot Meyzenq plotseling een winst van enkele seconden kon nemen. Voorting, die het gevaar zag, sprong weer op hem toe en wist beide vluchtelingen te achterhalen. Het drietal kwam met zeven seconden voorsprong op het peloton in Gap binnen. Laurédi knabbelde dus iets van zijn tijdverlies op Wagtmans af, maar Voorting deed hetzelfde. Een moeilijk probleem: de rivaliteit tus sen Wagtmans en Voorting. Want als de Roosendaler ronduit zou praten, dan zou men horen, dat Voorting indien de kans voor het grijpen lag zeker een poging zou ondernemen om de gele trui aan Wagt mans te ontnemen. Hier botst dus het teambelang met de overigens gezonde in dividuele interesse. Een probleem, waar mede alle ploegleiders op hun tijd worste len en dat voor Pellenaars nog moeilijker zou zijn op te lossen geweest als Van Est in het team was opgenomen. Nu luidde de afspraak: Voorting, die 2.34 sec. achterstand en de fraaie derde plaats innam, mocht zelf geen initiatief om weg te komen nemen. Zou er echter een groepje proberen weg te lopen eft zou Voorting zich daarbij kunnen aansluiten, hetgeen overi gens niet zo simpel zou zijn, want het pe loton laat iri deze fase van de Tour de France, renners, die hooggeklasseerd staan, niet zo maar demarreren, dan kreeg Voor ting vrij spel. Deze taktiek behoefde van Aix naar Gap niet te worden toegepast, maar het vraag stuk van de rivaliteit tussen de beide teamgenoten is er niet mee opgelost. RONDE VAN FRANKRIJK 1956 RAVITAILLCRINGI J&E33. BASSC S él PC 5 16El o pp* Aix tri-Pro* Cop 22 Juli -20S km AIX EN PROVENCE JS625JVPELT ,'xcocoooc«xx»=cocoocxxiooooccc<^xoccoo:coocooccococccoo<x»(x5cccoccoorxxxxxxxxxx>ooocccoc<xroc»»co33ococoo<x)ooc*. De uitslag van de 16e etappe Aix en Provence-Gap (203 km.) luidt: 1. Forsetier (Fr.) 5.30.15; 2. Baffi (It.); 1. Barosa (gem. Lux. ploeg); 4. Van Ge nechten (B.); 5. Lampre (Z.W.-ploeg) 8. Lerda (Z.O.-ploeg)7. Audaire (W.- ploeg); 8. Bahamontes (Sp.); 9. Nolten; 10. Lorono (Sp.); 11. Dotto (Z.O.-ploeg) allen in dezelfde tijd 12. Voorting 5.37.55; 13. Laurédi (Z.O.ploeg) z. t.; 14. Meyzenq (Z.O.-ploeg) z. t.; 15. Picot (W.-ploeg) 5.38.02; 16. Ockers (B.) z. t.; 17. Thomin (W.-ploeg) z. t.; 18. De Groot z. t.; 19. De Smet (B.) z. t.; 20. Ernzer (Gem. Lux. ploeg); 21. Rolland (Fr.); 22. Defilippis (It.); 23. Wagtmans; 33. Walkowiak (NOC); 34. Gaul (Gem. Lux-ploeg) allen in dezelfde tijd als Pico (5.38.02); 62. Van der Pluym; 70. Lahaye. Na de 16e etappe luidt het algemeen klassement: 1. Wagtmans 84.42.14; 2. 1 Laurédi (Zuid Oost) 84.43.47 op 1.33; 3. Voorting 84.44.41 op 2.27; 4. Picot (West) 84.45.39; 5. Walkowiak (NOC) 84.46.41; 6. Darrigade (Fr.) 84.48.12; 7. Bauvin (Fr.) 34.48.47; 8. Adriaenrsens (Belg.) 84.49.33; 9. Monti (It.) 84.49.56; 10. Barosa (Gem. Lux.-ploeg) 84.54.01; 11. Defilippis (It.) 84.54.55; 12. De Groot 84.58.18; 13. Baha montes (Sp.) 85.00.22; 14. Privat (Fr.) 85.04.09; 15. Forestier (Fr.) 85.05.01; 16. Dotto (Zuid Oost) 85.09.20; 17. De Bruyne (Belg.) 85.12.36; 18. Coletto (It.) 85.12.54; 19. Robinson (Gem. Lux. ploeg) 85.13.28; 8 10. De Smet (Belg.) 85.14.39; 24. Van der Pluym 85.23.00; 27. Nolten 85.29.37; 88. 3 Lahaye 86.57.43. Het ploegklassement voor de 16e etappe 8 luidt: 1. Z.O.-ploeg 16.38.25; 2. Spanje 3 16.38.32; 3. Frankrijk 16.45.19; 4. Italië 16.45.49; 5. Nederland (Nolten, Voorting, De Groot) 16.46.12; 6 tot en met 8 ex eaquo W.-ploeg, België en Gem. Lux.-ploeg 16.48.19; 9. Z.W.-plocg 16.47.04; 10. NO Centrum 16.55.36; 11/12. ex aequo lie de France en Zwitserland 16.56.21. Na de 16e etappe luidt het algemeen ploegenklassement: 1. België 252.23.59; 2. Nederland 252.29.36; 3. West 252.36.28; 4. Italië 252.54.23; 5. Frankrijk 253.25.43; 6. Zuid Oost 254.16.08; 7. Noord Oost Cen traal 254.39.25; 8. Spanj i 254.48.47; 9. Zuid West 255.06.34; 10. Gemengde Lux.-ploeg 255.07.31; 11. He de France 255.49.45; 12. Zwitserland 256.29.28. Na de 16e etappe luidt het puntenklas- sement: 1. Picot 256 ont.; 2. Ockers 262; 3. Voorting 318; 4. Darrigade 330; 5. De Groot 339; 6. Bauvin 425; 7. Rolland 440; 8. De Smet 454; 9. Laurédi 461; 10. Bar- bosa 486; 11. Monti 502; 12. Thomin 516; 13. Defilippis 412.5; 14. Tonello 532; 15. De Bruyne 540; 16. Adriamssens 578; 17. Ro binson 586.5: 18. Forestier 598: 19. Hassen- forder 600; 20. Wagtmans 603. De premie voor de strijdlustigste renner is toegewezen aan Barbosa. De prijs voor de grootste pechvogel is niet toegekend, omdat niemand daarvoor in aanmerking kwam. Na de 16e etappe luidt het klassement voor de grote bergprijs: 1. Huot (Zuid West 26 punten; 2. Bahamontes (Sp.) 17 punten; 3. Gaul (Gem. Lux.ploeg) 16 punten; 4. Schmitz (Gem. Lux-ploeg) 15 punten; 5. ex aequo Ruiz (Sp.) en Ockers (Belg.) 13 punten; 7. ex aequo Defilippis (It.) en Forestier (Fr.) 12 pun ten; 9. Van Genechten (Belg.) 11 punten; 10. ex aequo Picot (West) en Meyzenq (Zuid Oost) 7 punten; 20. Nolten (Ned.) 2 punten. DOOO>C.CO=CCO^C<XXX>:OC>COCO^CCCOCCC«XOOOCODK»DDKXXX»CCCOCODCOCCOa>:COC<XCOCOCXXXCCO^COCOC)CCCCOCOCOICCOCCCCCO^CO De Fransman Forestier gaat als eerste over de finishlijn, gevolgd door de Italiaan Baffi, Barbosa van de Luxem burgse ploeg, de Belg Van Genechten, Lampré van de Franse Zuidwestploeg en Lerda van de Franse Zuidoostploeg Na de trainingsbijeenkomst, die zondag onder leiding van Rex Norris in Laren voor het eerst weer is gehouden sedert de korte rust die de spelers van het Nederlands elftal dit jaar hebben gehad, is besloten het nationale team als voorbereiding voor de Olympische Spelen als elftal te laten deelnemen aan de competitie. Het nationale elftal zal in de eerste helft van de compe titie uitkomen in de afdeling „Westen". De eerste wedstrijd wordt zondag 16 september gespeeld. Daar er, naar bekend, 17 spelers zijn uit genodigd voor de centrale training, is be paald dat bij een competitiewedstrijd tus sen een club en het nationale team, een speler, lid van die club èn van het natio nale team, voor zijn eigen vereniging kan uitkomen. In het nationale elftal zal dan één van de reserves worden opgesteld. Het is de bedoeling om door die weke lijkse competitiewedstrijden de teamgeest van de nationale ploeg nog meer op te Na afloop van de atletiekwedstrijden in Vlaardingen keken de officials van de KNAU elkaar gisteren vergenoegd aan. Geen wonder, want de Nederlandse dames hadden een verdiende en goede overwin ning behaald op de Franse damesploeg, ter- xv ijl de Oranje heren na de eerste helft van de landenwedstrijd tegen de IJslanders, welke op dezelfde baan werd gehouden eveneens een behoorlijke puntenvoorsprong hadden vergaard. Bovendien waren de officials der KNAU driemaal opgeroepen om te controleren of er inderdaad records waren verbeterd, wel een bewijs dat het peil van de Nederlandse atletiek stijgende is. De Nederlandse meisjes namen met een overwinning van 61 tegen 44 punten re vanche op de nederlaag, het vorig jaar in Longwy tegen Frankrijk geleden. Op 5 van de 9 nummers boekten onze landgenoten dubbele overwinningen (200 meter, discus werpen, kogelstoten, hoogspringen en vèr- springen), terwijl het tiende nummer, de 4x100 meter estafette, eveneens een Ne derlandse zege opleverde en nog wel in een recordtijd. Want met 46,8 sec. bleef de Nederlandse nationale ploeg voor de eerste maal beneden de 47 minuten. Het oude record bedroeg 47,1 sec. en werd op 27 juli 1952 in Helsinki gemaakt. Van deze oude ploeg was alleen Puck van Duyne-Bx-ouwer nog over, die als laatste loopster in deze estafette de Franse favoriete mej. Capde- vielle met ruim verschil versloeg. Maar ook de jongere leden van de estafettteploeg, Hannie Bloemhof, Hilde Veth en Ria van Kuyk hadden een belangrijk aandeel in deze recordverbetering. Door de felle tegenstand van de Franse meisjes waren onze landgenoten verplicht zich tot het uiterste in te spannen. De eer ste twee wissels werden gelijk uitgevoerd, maar bij de derde wissel kreeg Puck van Duyne-Brouwer het stokje iets eerder in handen dan mej. Capdevielle. In een snel tempo schoot Puck, die haar diskwalifica tie op de 100 meter wegens foutief starten goed te maken had, naar de finish, onbe reikbaar voor de Franse sprintster die wan hopige pogingen deed de achterstand in te lopen. Vooruitgang De vooruitgang van de atletiek in Neder land bewezen ook Corrie van den Bosch en Dini Hobers die beiden bij het kogelstoten het Nederlandse record van 12,3714 meter, dat sedert 1941 op naam staat van Jo van Schouwen-Cramer overtrof. Corrie van den Bosch kwam bij haar beurt al tot 12.62 meter, terwijl Dini Hobers bij de tweede beurt met 12,56 m eveneens boven 't natio nale record kwam. De strijd ging verder tussen deze twee Nederlandse vertegen woordigsters, want de Franse meisjes ble ven beneden de 12 meter. In de finale kwam Dini Hobers nog ver der. Met 12,615 bleef zij slechts een halve centimeter achter bij de winnares en nieuwe recordhoudster Corrie van den Bosch. Een prachtige prestatie voor Dini, die even tevoren jubelend over het veld had gelopen omdat zij het hoogspringen had gewonnen met 1,62 meter, 1 centimeter meer dan zij tot nu toe ooit had gespron gen. Gediskwalificeerd. Van een strijd tussen mej. Capdevielle en Puck v. Duyne-Brouwer op de 100 me ter, die gezien de prestaties van beide sprintsters bijzonder interessant beloofde te worden, is niets terecht gekomen. Drie maal werden de deelneemsters teruggeroe pen voor foutief starten. Tweemaal was het duidelijk Puck van Duyne-Brouwer die, op de haar zo vertrouwde baan waar zij het gehele jaar driemaal per week traint, te vlug wegging en eenmaal waren het meer dere deelneemsters onder wie zich even eens Puck bevond. De Nederlandse favoriete moest de baan verlaten, waardoor de Franse recordhoud ster, een vrij zekere overwinning in het vooruitzicht had. Maar zo dacht Hannie Bloemhof er echter niet over. Zij heeft de Francaise niet serieus kunnen bedreigen, maar door haar vechtlust dwong zij mej. Capdevielle tot een snelle sprint in 11,8 sec. terwijl zij zelf met 12 sec. een uitstekende tweede plaats innam. Niet minder dan 0.4 sec. had dit meisje daarmede van haar persoonlijk record afgehaald. Dat Puck van Duyne-Brouwer zich bij de 4x100 meter estafette revancheerde heb ben wij reeds geschreven, maar ook op de 200 meter was zij weer de oude en be haalde zij een gemakkelijke overwinning in 24,6 sec. Verrassingen Tenslotte verdient Stien Scharleman nog vermeld te worden, die in de korte tijd dat zij op de 800 meter uitkomt steeds weer voor verrassingen zorgde. In de strijd tegen Frankrijk echter moest zij door haar ge brek aan ervaring pas vier maal heeft zij officieel de 800 meter gelopen met de tweede plaats genoegen nemen. De bei de Franse meisjes volgden de taktiek dat één de kop nam en de 2de zich daarachter nestelde met de duidelijke bedoeling het tempo te drukken. De opzet slaagde in zoverre dat Stien Puck van Duyne-Brouwer Scharleman het spel te laat door had en toen zij tenslotte haar sterke eindsprint inzette was het onmogelijk om mej. Lau rent nog in te halen. Toch verbeterde zij met 2 min. 17,7 sec. haar pesoonlijke re cord dat met 2 min. 17,2 sec. op naam staat van Gre de Jong. De uitslagen Discuswerpen: 1. Corrie Huygen (N) 41.11 m, 2. Ans Panhorst Niesink (N) 40.805 m, 3. mej. M. Bretelle (F) 38.07 m. Hoogspringen: 1. Dini Hobers (N) 1.62 meter, 2. Nel Zwier (N) 1.59 meter, 3. mej. S. Peironne (Fr.) 1.56 meter. 200 meter: 1. Puck van Duyne-Brouwer (N) 24,6 sec., 2. Hilde Veth (N) 25,7 sec. Kogelstoten: 1. Corrie van den Bosch (N) 12.62 m. (Nieuw Nederlands record), 2. D:ni Hobers (N.) 12,615 m. (Ook boven Nederlands record), 3. mej. M. Bretelle (F) 11,69 meter. Vèrspringen: 1. Imke Vaal (N) 5.61 m, 2. Wemke Scholtmeyer (N) 5.605 m, 3. mej. N. Lambert (F.) 5.595 m. Speerwerpen: 1. mej. E. Pinard (F.) 38.47 m, 2. Cor Janse-Wendels (N) 38.21 m, 3. Gre van Zelm (N.) 37.06 m. 4x100 meter estafette: 1. Nederland (Hannie Bloemhof, Hilde Veth, Ria van Kuyk en Puck van Duyne-Brouwer) 46.8 sec. (Nieuw Nederlands record), 2. Frank rijk 47,7 sec. 80 meter horden: 1. mej. M. Lambert (F) 11.3 sec., 2. mej. C. Flanent (F.) 11,7 sec., 3. Selma Heystek (N.) 11,7 sec. 100 meter: 1. mej. C. Capdevielle (F.) 11,8 sec., 2. Hannie Bloemhof (N.) 12 sec. Puck van Duyne-Brouwer werd gedis kwalificeerd wegens drie valse starts. 800 meter; 1. mej. C. Laurent (F.) 2.13,6 2. Stien Scharleman (N.) 2.17,7. Hoewel het voetbalseizoen 1955/56 offi cieel nog niet teneinde is, werd zaterdag reeds een begin gemaakt met de afwer king van het programma van het nieuwe seizoen 1956/57. De eerste ronde in de strijd om de KNVB-beker werd namelyk verspeeld waarvoor slechts vierde- en derdeklassers uit de amateurafdeling in het strijdperk kwamen. De verenigingen uit Haarlem en om geving hebben zich met elkaar kunnen meten en de resultaten waren over het algemeen vrij normaal. Toch viel er wel hier en daar een verrassende uitslag te noteren. Zo versloeg vierdeklasser DIO plaats genoot EHS uit de derde klasse met drie één en komt dus tegen de verwachting in de volgende ronde. Derdeklasser TYBB bereikte eveneens de volgende ronde, maar dit dankte de Haarlemse club aan het feit dat in de uitwedstrijd tegen de vierdeklas ser Halfweg werd gelijk gespeeld: drie drie. Voor Terrasvogels geldt hetzelfde, want tegen vierdeklasser Bloemendaal werd slechts een gelijkspel behaald (één-één), maar omdat dit ook in een uitwedstrijd gebeurde gaan de Vogels over. Derde klasser Hillegom verloor tegen vierdeklasser Warmunda met drie-twee en werd van verdere deelname uitgeschakeld. De uitslagen luidden: ETO-WH 3—1, BloemendaalTerrasvogels 11, Water looVelsen 04, HalfwegTYBB 33, DIOEHS 31, RipperdaOnze Gezellen 51, KinheimADO 42, Warmunda Hillegom 32. Zaterdag aanstaande wordt de tweede ronde gespeeld. Door een vier-drie overwinning op RFC is Hengelo zondag amateurkampioen van Nederland geworden. Deze beslissingswed strijd werd gespeeld op het terrein van Quick in Nijmegen. Het Italiaanse wonderpaard „Ribot" heeft zijn ongeslagen record (13 rennen) gehand haafd, door in Ascot Heath (Engeland) de meest begiftigde race van Engeland, de Koning George VI en Koningin Elizabeth Stakes te winnen. „Ribot", de 4-jarige, hengst, die 5/2 geno teerd stond, gereden werd door Enrico Ca- mici en behoort aan de Italiaanse graaf Delia Rochetta en de weduwe Lydia Tesio, bracht door zijn overwinning bijna 240.000 gulden in het laadje van genoemde graaf en mevrouw Tesio. „Ribot" eindigde met 5 lengten voorsprong op nummer twee, „High Veldt", het paard van Koningin Elizabeth II, dat voor zijn tweede plaats een prijs van ruim 28.000 gulden won. Het paard stond 1007 genoteerd en werd ge reden door Harry Carr. In de tweedaagse landenwedstrijd tegen IJsland hebben de Nederlandse atleten op de eerste dag een puntenvoorsprong ver overd van 53 tegen 43, voldoende om een Nederlandse overwinning na de laatste wedstrijden, die dinsdagavond in Rotter dam worden gehouden, te mogen verwach ten. Het vorig jaar immers hebben de Nederlanders in Reykjavik eveneens een zege behaald en sedertdien zijn onze atleten nog vooruit gegaan. De Nederlanders slaagden erin op drie nummers het hoogste aantal punten te be halen door de eerste en tweede plaats te bezetten. Op de 110 meter horden waren dit Eef Kamerbeek en Jan Parlevliet, van wie de Eindhovenaar de winnaar werd in 15 sec. Op de 5000 meter legden Fekkes en Kuenen beslag op de ereplaatsen. Bij het hoogspringen boekte Van Kleeff de beste resultaten. Voor deze overwinning waren echter geen bijzondere prestaties nodig, want de IJslanders bleven ver achter. De 5000 meter werd een duel tussen Fek kes en Kuenen, dat door Fekkes werd ge wonnen in 14 min. 53 sec. Zoals gewoonlijk had Fekkes gedurende het grootste deel van de race de kop genomen. In de voor laatste ronde nam Kuenen even de leiding over, maar daarna ging Fekkes onweer staanbaar vooruit, haalde de jonge Neder landse recordhouder op de 10 km in en ging 3.8 sec. eerder over de eindstreep. De IJs lander Gudnasson lag toen ruim een halve baan achter, terwijl Arnasson nog door Fekkes werd gelapt. Weer boven record De beste prestatie aan Nederlandse zijde werd geleverd door Kees Koch, de Rotter dammer, die de vorige week in Praag het Nederlandse record discuswerpen op 50.07 meter had gebracht. Even zag het ernaar uit of hy dit record nogmaals zou ver beteren, maar met 48.997 meter kwam hjj juist 10 cm te kort. Toch was hy daarmede wederom boven het officiële Nederlandse record, dat nog steeds met 48.575 meter op naam van De Bruyn staat, gekomen. Ook Flip Koudijs liet zich van een goede zijde zijn, toen hij op de 800 meter in een felle eindsprint de IJslander Throsteinsson voorbijschoot en beslag legde op de eerste plaats. Verwey, die Haus verving, moest met de 4e en laatste plaats genoegen nemen. Zwakke punt Het zwakke punt was ook nu weer het polsstokhoogspringen, waarbij de IJslan ders een dubbele overwinning boekten. Met 3.40 m van Van Praagh en 3.60 meter van Hofmeester werden onze landgenoten al vlug uitgeschakeld. Georgsson kwam tot 3.80 meter en Thoralksson tot 4 meter. Deze laatste voelde zich zo goed springen, dat hij nog een poging deed het IJslandse record van 4.35 meter te verbeteren, het geen hem echter niet gelukte. ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Een hengst, wellicht de oudste van de wereld, zal binnenkort na 47 jaren trouwe dienst op non-actief worden gesteld. Zijn eigenaar, die in de omgeving van Brescia woont, heeft besloten dat de trouwe vier voeter, die overigens nog in uitstekende gezondheid verkeert, de rest van zijn leven in een rustige omgeving zal mogen door brengen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5