Dr. Drees geeft opdracht terug OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Premier Eden acht nieuwe oriëntatie op het gebied der defensie noodzakelijk CATS VAN HAMBURG Opschudding in de Amerikaanse Republikeinse partij Kabinetsformatie op dood spoor Het woord is aan, Minister Stassen wil vice-president Nixon niet herkiesbaar stellen Akkoord over atoomproeven omwille van de gezondheid der mensheid CktWWS&LemiLJ HET WEER: Plaatselijk enige regen K.V.P. weigerde in program „overweging" van haar eisen Nieuw-Guinea Brand in dressuurhal van Valkenburgs dierenpark Roofdieren en vogels kregen ernstige brandwonden Hittegolf in Nijlvallei Doodslag op echtgenote Twee UNO-waarnemers gewond Ecuador in het gewei:, van onstui mige zee 71e JAARGANG No 12 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Wnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DINSDAG 24 JULI 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 165 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.Vn Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct, p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van onze parlementaire redacteur) Hedenmorgen heeft de Koningin op het Huis ten Bosch dr. W. Drees ontvangen, die Haar verzocht heeft om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin beeft dit verzoek ingewilligd. Daarna heeft de Koningin achtereenvolgens ontvangen de vice-president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers en de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Rortenhorst. nu meteen in het programma een beslissing op te nemen, dat men tot dergelijke fiscale maatregelen zou komen, aangezien daaraan allerlei ernstige bezwaren verbonden kun nen zijn. Niettemin is onmogelijk gebleken om de K.V.P. bereid te vinden met deze formulering genoegen te nemen. Onder het hoofdje dat betrekking had op financiële aangelegenheden inzake het ho ger onderwijs wenste de KVP geschreven te zien: doortrekking der pacificatie-ge dachte met betrekking tot het hoger onder wijs. Hiertegen bestond bezwaar bij de for mateur alsook bij anderen. Dit toch zou kunnen betekenen gelijkstelling bij de fi nanciering van het bijzonder /hoger onder wijs met dat van het openbaar onderwijs en hierbij moest dr. Drees er op wijzen, dat in de eerste plaats 'een dusdanige op lossing al uitermate moeilijk is door het onderscheid dat op hoger onderwijsgebied bestaat tussen de verschillende universi teiten, en in de tweede plaats op het feit dat in maart j.l. een staatscommissie (de commissie 's Jacob) in het leven is geroe pen. die de hele zaak van de subsidiëring zal bezien en ernaar zou streven, te ko men tot gelijkwaardige ontwikkeling van levensmogelijkheden voor de verschillende instellingen van hoger onderwijs. Met an dere woorden: niet alleen de formele, maar ook de materiële regeling zal ter dege worden bekeken. Nu ware het een onjuist vooruitlopen op de werkzaamheden van die commissie en op de resultaten waartoe zij zou komen, om thans in de paragraaf in kwestie datgene op te nemen wat van KVP-zijde werd ver langd. Het ging niet aan om die formule ring te gebruiken, want dat zou in de prak tijk zo licht kunnen worden opgevat als een toezegging dat het zou komen tot vol ledige financiële gelijkstelling van het bij zonder en het openbaar hoger onderwijs. Voor hedenmiddag zijn uitgenodigd mr. J. A. W. Burger, fractie-voorzitter van de Partij van de Arbeid, prof. mr. C. P. M. Romme, fractie-voorzitter van de Katho lieke Volkspartij, prof. dr. J. Zijlstra, fractie-voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, de heer H. A. Korthals, waar nemend fractie-voorzitter der Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de heer H. W. Tilanus, fractie-voorzitter der Chris- telijk-Historische Unie. Dr. Drees heeft vanochtend, nadat de Koningin hem had ontheven van zijn op dracht, medegedeeld, dat de wezenlijke bezwaren van de K.V.P. tegen zijn ont- werp-programma betrekking hadden op de vier volgende punten: de bezitsvorming; de paragraaf over Nederlands Nieuw- Guinea; de kwestie van de stijging der uitgaven in verband met het nationale in komen; de pacificatie van het hoger onder wijs. De even uitvoerige als openhartige uit eenzetting van dr. Drees over de gang van zaken van zijn pogingen tot kabinetsfor matie en de zich daarbij voorgedaan heb bende moeilijkheden, werd bovenal geken merkt door de hem eigen hoedanigheid om alles wat nodeloze polemiek kon zijn te vermijden. Volkomen in overeenstemming daarmee was trouwens de opzet van zijn ontwerp-programma, waarin hij niets heeft opgenomen, beter gezegd: waar hij alles heeft uitgelaten, wat op principiële bezwa ren bij een van de vijf partijen om wier samenwerking het ging gestuit zou kun nen hebben. De moeilijkheden, welke niet temin zich hebben voorgedaan, komen niet voort uit wat het programma bevatte, maar uit wat de K.V.P. wenste dat er nog aan zou worden toegevoegd. De allervoornaamste moeilijkheid heeft de aangelegenheid van de bezitsvorming opgeleverd; daarna in iets mindere mate die van wat genoemd wordt de pacifi catie van het hoger onderwijs. Nog wel andere problemen bestonden er, doch die waren bepaald van geringere betekenis, te weten het probleem inzake de paragraaf over Nieuw-Guinea en dat inzake de kwes tie van verhouding tussen stijging van de uitgaven van de staat en stijging van het nationaal inkomen. Omtrent het onderwerp bezitsvorming vernam ik dat in het program onder het hoofdje Bevordering van Bezitsvorming had gestaan: „Gedacht wordt onder andere aan reeds ingediende of voorberei de voorstellen inzake eigen woning, werk geversbijdragen voor bouwsparing, premie aan jeugdige spaarders en maatregelen ten aanzien van overheidspersoneel; eventueel een wettelijke regeling inzake winstdeling met spaarregeling zowel voor bezitsvor ming als ter vermijding van inflatiespan ningen; overweging van de vraag of spe ciale fiscale maatregelen in aanmerking kunnen komen." Dit laatste punt nu heeft aanleiding tot meningsverschil met de K.V.P. geleid. Deze wilde beslist verder gaan in de paragraaf dan alleen opneming van „overweging"; zij dacht vastgesteld te krijgen dat er spe ciale fiscale maatregelen in aanmerking zouden komen. De formateur maakte dui delijk dat, en waarom, dit te ver ging. Hij wees er trouwens eerst al op, dat de uit drukking „overweging van de-vraag" insge lijks gebruikt is met betrekking tot allerlei andere punten, waar van haar kant de P.v.d.A. verder had willen gaan, doch waar men juist bij wijze van compromis akkoord was gegaan om zich te bepalen tot het overwegen van zulk een punt. De forma teur wees er op, dat het te ver ging om De passage in het ontwerpprogramma- Drees omtrent Nieuw Guinea luidde als volgt: Nederlands Nieuw-Guinea. Bevorde ring van zodanige ontwikkeling van het gebied dat de mogelijkheid van toepassing van de aan de bevolking toekomende zelf beschikking wordt bespoedigd. Van KVP- zijde was men ontevreden, dat hier niet uitdrukkelijk wa-s weergegeven: handha ving van de souvereinïteit zowel de facto als de jure, over Nieuw-Guinea. Daar tegenover wees de formateur erop, dat de uitdrukking „Nederlands Nieuw-Guinea" als het ware een verwijzing was naar de bepaling die aanstonds in de Grondwet komt te staan en dat deze bepaald de voor keur verdiende boven datgene wat de KVP nodeloos in het programma wilde op genomen krijgen. Dit te meer omdat in de besprekingen met de fractievoorzitters er nog op gewezen was, dat het kabinet later in een Troonrede nog altijd een enigszins andere formulering zou kunnen stellen in dien daaraan op dat ogenblik behoefte zou bestaan. Er was nog een tweede strijdpunt inzake de aangelegenheid Nieuw-Guinea. De K.V.P. wenste dat er bepaald zou worden, dat het moest komen tot ruimere inschake ling van de zending en missie. Aanvanke lijk was de formateur daarop wel inge gaan, maar later is hij hierop terugge komen, omdat er alleszins reden bestaat te betwijfelen of juist de zending het wel op prijs zou stellen, dat iets dergelijks zou worden bepaald, aangezien juist de zen ding met het oog op de gevoeligheden van de bevolking liefst zich niet op de voor grond geplaatst ziet of min of meer inge schakeld in het bestuursapparaat. Inscha keling van zending en missie leek de for mateur niet verstandig. In een later sta dium was prof. Romme bereid geweest om de woorden zending en missie te vervan gen door „maatschappelijke instellingen", maar dat had evenmin zin gehad. De K.V.P. wilde uitdrukkelijk bepaald zien, dat stijging van de staatsuitgaven moest achterblijven bij stijging van natio naal inkomen. De formateur vestigde er de aandacht op dat, ofschoon hij zelf iets der gelijks in een hausse-tijd inderdaad alles zins wenselijk acht, zo iets niet opgaat en niet kan opgaan in een tijdperk van stil stand of baisse, want dan zal men toch altijd genoopt blijven tot bepaalde grotere uitgaven, voortvloeiende uit de bevolkings toeneming, uit datgene wat er nodig is voor onderwijs, defensie en woningbouw, om enkele onderwerpen te noemen en kan men niet bij voorbaat zo dringend een for mulering gaan opnemen als de K.V.P. wenste; men kan immers allerminst over zien of dienovereenkomstig inderdaad in de praktijk zal kunnen worden gehandeld. Ja, de formateur meende zelfs dat Jiet voor 1957 niet eens te garanderen zou z'ijn. Meer garanderen in een programma dat men in werkelijkheid eventueel kan nakomen, is nu eenmaal iets wat hem niet lag en ligt. Op een vraag waarom bij de laatste po ging, die'er nog ondernomen is om te zien of er nog overeenstemming te bereiken viel (de gisteravond gehouden bespreking met de formateur) ook mr. Burger deelnam, kreeg men te horen dat dit nuttig te achten viel omdat indien nu toch weer, ondanks alles wat er dienaangaande was afgespro ken, nog concessies aan de K.V.P. zouden worden gedaan de kans groot zou zijn dat dan van haar kant de P.v.d.A. met evenveel recht zou gaan verlangen dat al lerlei wensen van haar, die niet in vervul ling waren gegaan, nog opnieuw zouden worden bekeken. Dr. Drees bracht in her innering dat hem van de zijde van de P.v.d.A. een verlanglijstje met liefst tien punten had bereikt. Prof. Romme moest nu duidelijk merken, dat de methode, die hij toegepast wilde hebben, op het hierboven weergegeven bezwaar zou stuiten en dal heeft hij' dan ook gisteravond kunnen be speuren. Ik stel mij voor, in de editie van morgen een nadere beschouwing aan de hier ge schetste gang van zaken te wijden. Op dit ogenblik bepaal ik mij er alleen toe, op te merken, dat het er wel heel veel van weg heeft alsof de KVP op tenslotte in wezen toch werkelijk niet geweldig belangrijke punten een onmogelijke situatie heeft ge schapen: men zou haast geneigd zijn te zeg gen: heeft willen scheppen. Kortom, met de formateur, die dit waarschijnlijk wel in zijn hart zegt, zou ik de opmerking willen maken: van deze methode van de KVP be grijp ik werkelijk niets! Twee tijgers, een leeuw en een bruine beer van een dierentuin in Valkenburg zijn er als gevolg van een zondagnacht in de dressuurhal van dit dierenpark uitgebro ken brand heel slecht aan toe. Zij krijgen zuurstof toegediend. Voor het leven van de bruine beer wordt gevreesd. Ook drie papegaaien, die zich in de hal bevonden zijn stervende. De brand, die 's nachts in een hoek waar zaagsel werd bewaard, ont staan moet zijn, werd 's morgens ontdekt door enige oppassers, die de vlammen uit de deur zagen slaan. De dieren die in de hal zaten opgesloten en onmiddellijk naar buiten zijn gehaald, waren door de rook ontwikkeling en de warmte bijna be zweken. Het blussingswerk is door de oppassers verricht en heeft niet veel moeilijkheden opgeleverd want het gebouw was van steen. CAIRO (AFP) In de vallei van de Nijl heerst een buitengewoon hevige hitte golf. In Luxor en bij Assoean werden tem peraturen van 46 graden in de schaduw gemeten, in Cairo 44 graden. Meteorologen voorspellen dat de hittegolf nog enige da gen zal aanhouden. De Hoge Raad heeft overeenkomstig de conclusie van de procureur-generaal het beroep verworpen tegen het arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, waarbij de 33-jarige opperman M. J. van der V. uit Eindhoven was veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf wegens doodslag op zijn echtgenote. ADVERTENTIE Dameskapsalcn Frans Halsstraat 23 - Telefoon 1656(5 L A N O WA V E, speciaal voor slap haar APARTE SCHOONHEIDSSALON JERUZALEM (Reuter) Twee UNO- waarnemers zijn ernstig'gewond door de ontploffing van een landmijn in de gede militariseerde zone van de berg Scopus bij Jeruzalem. Zij onderzochten infiltraties van Jordaanse elementen. Dit is door een Israëlische militaire woordvoerder bekend gemaakt. Een Jor daans officier werd' licht gewond. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Plato: Als men u verwijt dat uw denk beelden vaag zijn, bedenk dan dat een genie altijd een fantast lijkt in de ogen der middelmatig en. WASHINGTON (Reuter) Harold Stas sen, een vooraanstaande republikein, en de speciale raadgever van president Eisen hower in ontwapeningsaangelegenheden heeft te Washington op een speciale pers conferentie verklaard voorstander te zijn van het kandidaat stellen van Christian Herter, de 61-jarige gouverneur van de staat Massachusetts, voor de Republikeinse kandidatuur voor het vice-presidentschap der Verenigde Staten, inplaats van de huidige vice-president Nixon, die 43 jaar oud is. „Ik meen, dat de president in zijn cam pagne voor een tweede ambtstermijn, op geen enkele te vermijden wijze in het na deel mag verkeren", aldus Stassen. Dit is de eerste maal, dat een der Repblikeinse leiders voorstelt Nixon niet kandidaat te stellen. Het verrassende besluit van minister Stassen dreigt de Republikeinse partij in twee, of zelfs drie kampen te verdelen. Mogelijk zal de volgende maand op de partijconventie te San Francisco de oude tegenstelling tussen de conservatieve na tionalistische rechtervleugel en de liberale internationalistische linkervleugel weer aan de dag treden Nixon is oorspronkelijk een vertegenwoordiger van deze rechtervleu gel en, hoewel hij sinds zijn verkiezing in 1952 de middenkoers van Eisenhower heeft gevolgd, heeft hij zich toch nooit geheel gedistancieerd van zijn vroegere natio nalistische vrienden. Stassen heeft daarentegen in 1952 tegen het streven van deze rechtervleugel in geijverd voor de verkiezing van Eisen hower. Ook gouverneur Herter is meer de liberale, internationalistische zienswijze toegedaan Tegenover hen staat senator Knowland, de voorman van de nationalistische groep, die bovendien sinds jaren in conflict is met (Van onze correspondent in Londen „Het gevaar van het uitbreken van een nieuwe wereldoorlog is verminderd en blijft verminderen", aldus heeft premier Eden gisteren onder meer verklaard in een toe spraak, waarmede hij in het Britse Lagerhuis een debat over de buitenlandse politiek, dat twee dagen zal duren, opende. Sir Anthony verklaarde, dat de veranderde situatie een nieuwe oriëntatie op defensiegebied in overleg met de bondgenoten noodzakelijk maakt. Eden gaf de geruststellende verzekering, dat er geen sprake van is, dat Groot-Brittannië door een plotselinge koerswijziging de Westelijke militaire eenheid in verwarring zou brengen. Uit het debat bleek, dat de accenten sinds het vorige buitenlandse debat in fe bruari belangrijk zijn verschoven. Een vooruitgang is ongetwijfeld, dat Londen thans bereid is de kwestie van de controle van de waterstofbom-proeven niet meer af hankelijk te stellen van dr tot standkoming van een algemene ontwapeningsovereen komst, maar thans los daarvan zal wor den bekeken. Men is zich duidelijk bewust van het gevaar, dat de wereld ook zonder oorlog haar vernietiging zal kunnen tege moet gaan. Op de Westergronden bij het eiland Ter schelling ligt 't wrak- van het Zweedse schip „Ecuador". Te vergeefs hebben de sleepboten „Holland" en Zuidzeegetracht het schip vlot te trek ken toen het op woensdag 29 februari tijdens een zware westerstorm strand de. De veertig opva renden konden allen In veiligheid ivorden gebracht, de „Ecua dor" zelf werd een prooi van de golven. Het schip brak in tweeën. De beukende zee heeft het afge broken voorschip ge leidelijk verplaatst. Het ligt thans haaks op het achterschip. Deze luchtfoto van het A.N.P. gunt oris een blik op het toneel van een moegeslagen en gehavende stomer, die niet meer gebor gen zal worden. Niemand twijfelt er aan, dat de water stof-bom het mensdom kan vernietigen. „Het zou verstandig zijn thans voorberei dingen te treffen, opdat voorkomen wordt, dat voortzetting der proefnemingen gedu rende lange tijd de gezondheid van de mensheid in gevaar brengt." zo zei hij. Vrije keus Groot-Brittannië handhaaft zijn eis tot vrije verkiezingen van een herenigd Duits land, maar die eenheid is niet afhankelijk van aansluiting van een verenigd Duitsland bij de Noordatlantische Verdragsorganisa- tiè, zoals velen ten onrechte uit het Britse witboek daaromtrent hebben opgemaakt. Volgens de toelichting van Eden zal een her enigd Duitsland volkomen vrij zijn, ook de zijde van het communisme te kiezen hoe zeer het Westen dat ook zou betreuren. Het nieuwe Duitsland zou zich ook bij een we derzijds veiligheidsverdrag kunnen aan sluiten. Eden voegde er veelbetekenend aan toe, dat West-Duitsland in overweldigende meerderheid anti-communistisch is en dat er ook in Oost-Duitsland weinig geestdrift voor het communisme bestaat. Belangrijk is, zo zei Eden, dat de Verenigde Staten bereid zijn deel te nemen aan een weder- zijds garantiesysteem. De onderlinge wed ijver tussen het communisme en de vrije landen moet volgens Eden de Sovjet wereld open stellen voor nieuwe invloeden. Namens de Labour-oppositie betoogde Alfred Robens, dat het beginsel van col- lectieve veiligheid nog evenzeer opgaat als in de dertiger jaren. De vrede kan daar verzekerd worden als de grote mogend heden het oprecht willen en daarom moet communistisch China de Chinese zetel in de UNO bezetten. Het is een grote fout economische hulp te verlenen via militaire pacten. Duitse sleutel Het Duitse probleem vormt de sleutel voor de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en het Westen. In West-Duitsland voeren de Russen een psychologische cam pagne, die niet moet worden onderschat. Hun doel is, de Duitsers ervan te overtui gen, dat zij de Duitse eenheid tot stand kunnen brengen, als zij maar met het Westen breken. Hij waarschuwde Eden, dat de goede wil in de bondsrepubliek niet onuitputtelijk is. Een plotselinge en vol ledige wijziging in onze politiek ten op zichte van Duitsland is ongewenst. Tegenover de voortvarende Russische politiek mogen wij echter niet werkeloos blijven. De oppositie stelt daarom bespre kingen voor tussen de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en West-Duits- land, om een nieuwe oplossing van het Duitse probleem te overwegen. Waarschijn lijk is de Duitse eenheid afhankelijk van twee voorwaarden: gecontroleerde ontwa- president ¥fsenhowë? voor" Nixon "afbreuk Nixon naar aanleiding van partijkwesties in Californië, uit welke staat zij beiden afkomstig zijn In geval de campagne ten gunste van een kandidatuur van Herter een grote aanhang krijgt, is het niet uitgesloten, dat de uiterst rechtse vleugel ook een kandi daat gaat stellen, mogelijk senator Know land zelf, waardoor de partijconventie in Nixon een rechtse, een linkse en een midden groep zou zijn verdeeld. In dat geval zou wellicht Nixon worden herkozen als com promis tussen de twee uiterste groepen. Men verwacht, dat Eisenhower zich, zo als steeds, buiten de geschillen binnen de partij zal houden. Men is er dan ook van overtuigd, dat de president met het op treden van Stassen niets te maken heeft. Ongepast Intussen hebben twintig Republikeinen in het Huis van Afgevaardigden er tele grafisch bij Stassen op aangedrongen, zijn functie in de regering op te geven. De groep zegt „verbaasd en geschokt" te zijn over het optreden van de minister, dat zij als een „ongepaste politieke manoeuvre" beschouwt. Stassen liet hierop weten, dat hij er niet over dacht, zijn post te verlaten. Hij verklaarde als gewoon burger te heb ben gesproken. Stevenson, de voornaamste kandidaat van de democratische partij voor het pre sidentschap, verklaarde niet verrast te zijn over „dit nieuwe bewijs van de diepe, reeds lang bestaande kloof in de republi keinse partij". „Ik betwijfel het echter sterk, of aan de trouwe bewondering van pening en een alles omvattend Europees veiligheidspact. Hoe langer met de Duitse hereniging wordt gewacht, hoe moeilijker deze verwezenlijkt zal kunnen worden. De nadruk moet volgens de oppositie worden verlegd van het militaire naar het econo mische aspect. Toen Eden in zijn rede de hoop uitsprak, dat het eens mogelijk zou zijn, dat Oost en West zouden nagaan of gekomen kon wor den tot overeenstemming inzake weder zijdse vermindering van strijdkrachten in bepaalde gebieden van Europa om de span ning te verminderen, werd dit met gejuich op de Labourbanken ontvangen. zal worden gedaan door een dergelijk oor deel van Stassen", aldus Stevenson. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL. 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Falcon Regenjassen in kleuren VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest. Over het algemeen weinig verandering in tem- oeratuur. 25 juli Zon op 4.53 uur, onder 20.43 uur. Maan op 21.15 uur. onder 7.48 uur. Maanstanden 22 juli 22.29 uur: volle maan 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog cn laag water in IJmuiden Dinsdag 24 juli Hoog water: 4.34 en 16.57 uur. Laag water: 0.21 en 12.38 uur. Woensdag 25 juli Hoog water: 5.04 en 17.28 uur. Laag water: 0.53 en 13.10 uur. XXX XXX XX Aj* XXJJf XJt K «r de Britse eilanden. Deze zal morgen la ter op de dag het weer bij ons opnieuw in ongunstige zin beïnvloeden, zodat na een kortstondige weersverbetering opnieuw regen verwacht wordt. De wind blijft westelijk of noordwestelijk en neemt mor gen weer in kracht toe. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) I «XXXXXJIVA ..OCCOCCCCCCOOCO 60 1 C E Weerstoestand buitenland ■S-5 ra el '5> Stockholm zwaar bew. n 18 1 Oslo zwaar bew. windst. 23 4 Kopenhagen licht bew. w 22 2 Aberdeen zwaar bew. wnw 19 1 Londen zwaar bew. w 22 0 Amsterdam regen w 18 8 Luxemburg zwaar bew. w 18 0 Parijs nevel w 22 0 Bordeaux nevel nnw 23 0 Grenoble nevel windst. 24 0 Nice onbewolkt nw 26 0 Berlijn zwaar bew. w 20 0,1 Frankfort geheel bew. zzw 21 2 München regen w 20 15 Zürich nevel windst. 22 0 Genève onbewolkt windst. 23 0 Locarno 26 0 Wenen geheel bew. w 23 5 Innsbruck geheel bew. windst. 25 0 Rome nevel no 31 0 Ajaccio onbewolkt ono 26 0 Mallorca onbewolkt nnw 29 0 ONBESTENDIG Aan de noordflank van een hogedruk- gebied, dat zich enkele dagen geleden bij de Azoren in beweging zette in de rich- de Waddeneilanden. In de nacht bereikte de regenzone om streeks één uur de kop van Noordholland lijk viel hierbij veel regen. Ramspol meldde tot vanmorgen 7 uur een hoeveelheid van 24 mm. De wind nam Den Helder daarbij tot krachtig toe uit richtingen tus- Ypenburg sen west noordwest. Het centrum van het Vlissingen genoemde hogedrukgebied dringt langzaam Eelde verder op naar de ingang van het Kanaal De Bilt en Zuid-Frankrijk. Twente Tegelijkertijd begint een nieuwe oceaan- Eindhoven storing, die enkele honderden kilometers Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw ten westen van Schotland gelegen is, zich in beweging te zetten in de richting van Weerstoestand binnenland geheel bew. kr. w 16 14 geheel bew. kr. w 16 2 geheel bew. kr. w 17 0 lichte regen mat. zo 12 6 lichte regen wnw 15 11 regen mat. z 13 13 geheel bew. kr. w 15 0,1 15 0,5 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1