PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR LOOSJ ES Wereldnieuws Militair beleid in Washington verkeert in overgangstoestand Hollandse „Jannen" hadden ook in Moskou veel bekijks Twee zielen, één gedachte Adenauer waarschuwt tegen voorrang geven aan atoomwapens boven troepen 't Silver Stoepke De radio geeft woensdag Een keurcollectie Moeilijkheden bij het Surinaamse Eenheidsfront Roofoverval op Canadees echtpaar in Djakarta Morgenochtend licht het smaldeel de ankers regenOVERjas 11.75 15.75 Vederlicht- waterdicht, m ideaal voor Uw vacantie Ku KIux Klan: „Wij blanken zullen de wereld regeren" Bal stak Kanaal over „Prins der fijnproevers" in Parijs overleden Russisch-Japans overleg wordt in Moskou hervat Amerikaan en een Zweedse vermist bij Afghanistan Russische ontvangst in het Knrhaus Belangrijke prehistorische vondst in Franse grot Twee communisten in de IJslandse regering Prof. Olivecrona over de reis van Keesje Versluis Tock ió Uet zo Halverings tijd DINSDAG 24 JULI 1956 Van onze correspondent in Washington) Op de dag dat de geruchten over de plannen tot vermindering van de Ameri kaanse strijdmacht met achthonderddui zend man in omloop kwamen, heeft Haróld Stassen, Eisenhowers medewerker voor ontwapening, zich voorzichtig-optimistisch uitgelaten over de mogelijkheid van een vergelijk met de Russen. In een gedachten- wisseling met de pers verkondigde Stassen de mening dat de bewapingsplannen van West-Duitsland en Japan nog altijd voor wijziging vatbaar zyn. Tevoren had men de indruk dat Washington zich op het standpunt had vastgelegd, dat West-Duits land twaalf divisies een half millioen man moest krijgen. De Westduitse correspondenten, de Westduitse ambassade te Washington en de regering te Bonn schrokken nogal van deze uitspraak. Op zijn wekelijkse persconferentie is de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles er allerminst in geslaagd de West duitsers gerust te stellen. Dulles wees op een algemeen verlangen tot vermindering van het aantal manschap pen, zowel in Amerika als in Europa Men kreeg de indruk dat Dulles het in grote lijnen eens is met de voorzitter van de gezamenlijke commissie der stafchefs, admiraal Radford, en dat hij, wat West- Duitsland aangaat, Stassen's standpunt deelt. Toen bondskanselier Adenauer kort ge leden te Washington was, had men hem niets laten merken van een kentering in de plannen en de Westduitse ambassadeur Krekeier kreeg opdracht onmiddellijk op heldering te vragen aan Dulles. Bij dat bezoek kreeg Krekeier te horen dat Washington nog altijd vasthoudt aan het half miljoen manschappen voor de West duitse strijdmacht. Dulles sprak zelfs van „ten minste" een half miljoen. De Duitse ambassadeur is met dit gerust stellende nieuws naar Bonn vertrokken, maar hij heeft al moeten melden, dat het militaire beleid te Washington in een over gangstoestand verkeert en dat, wat van daag waar is, morgen veranderd kan zijn. Ambassadeursconferentie Persoonlijke rapporten van vier belang rijke ambassadeurs hebben de mening van dr. Adenauer bevestigd, dat een verminde ring van de troepensterkte en conventio nele bewapening en de gelijktijdige ont wikkeling van de atoomwapens het gevaar van een atoomoorlog ingeval van een con flict zouden vergroten, zo heeft een woord voerder van de Westduitse regering mee gedeeld. Hij zei verder, dat Adenauer dit standpunt had voorgelegd aan de West duitse ambassadeurs in Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en de Verenigde Staten. De ambassadeurs waren naar Bonn ont boden met het oog op de discussie, die gaande is over een eventuele vermindering der Amerikaanse en Britse troepensterkte in Europa. Bij de besprekingen waren ook aanwezig de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano, de minister van Defensie Blank en de generaals Heusinger en Speidel. De vier ambassadeurs hebben instructie ge kregen dfe mening van de regering aan de Westelijke mogendheden kenbaar te maken. De bondsrepubliek staat niet op een leger van een half miljoen man, zo heeft Von Brentano op een persconferentie verklaard. West-Duitsland zal zich echter aan zijn verplichtingen houden en het verwacht, dat zijn bondgenoten hetzelfde zullen doen. Het gaat niet om een verschil van honderd duizend man, aldus de minister. Wij heb ben geen enkele soldaat meer nodig dan wij bij een nuchtere beschouwing van de toestand onvoorwaardelijk nodig hebben om ons te beschermen. Bondspresident Heuss heeft de door het Westduitse parlement aangenomen dienst plichtwet ondertekend. De wet wordt deze week afgekondigd en treedt de dag daarna in werking. Men verwacht, dat de bonds republiek order voor wapens in Groot-Brit tannië zal plaatsen voor een bedrag van meer dan honderd miljoen pond sterling, aldus hebben Britse kringen in Bonn mede gedeeld. De partijraad, het hoogste orgaan van de progressieve Surinaanmse Volkspartij, heeft zondag met drieënzestig tegen één stem besloten, dat de partij uit het Eenheidsfront zal treden. Bij de verkiezingen in maart 1955 verwierf het eenheidsfront dertien van de eenentwintig zetels in de Staten, waarvan de (rooms-katholieke) Progres sieve Surinaamse Volkspartij er drie be zette. DJAKARTA (A.N.P.) Vijf mannen in uniform en gewapend met stenguns en re volvers hebben tijdens het weekeinde een1 overval gepleegd in het huis van de Cana dees C. Crabtree, die voor de UNESCO in Djakarta werkt. Crabtree en zijn echtge note werden gedwongen hun horloges, een platenwisselaar en ongeveer 7000 rupiahs af te geven, alsmede hun diplomatieke paspoorten. Het contract met de UNESCO van de heer Crabtree voor zijn werkzaam heden in Indonesië loopt over drie we ken if. Toen president Eisenhower vertrok naar Panama om de conferentie van de presidenten van het westelijk halfrond bij te woiien, werd hem een warm uitgeleide gedaan op het vliegveld van Washington. Duitser veroordeeld. De 23-jarige che- mie-arbeider H. E. S. uit Krefeld in Duits land is door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek. Hij zou in de nacht van de 31ste mei bij kennissen in Hekendorp. die afwezig waren, het huis zijn binnengedrongen. Er werd echter niets vermist. De eis was zes maanden gevangenisstraf met aftrek. MOSKOU (Tass.) Schout-bij-nacht L. E. Goslings, commandant van het Neder landse smaldeel, dat een bezoek aan de Sovjet-Unie brengt, heeft maandag in Mos kou een onderhoud gehad met de opperbe velhebber van de Sovjet-vloot, admiraal Gorsjkov. Daarna bezichtigden de schout-bij-nacht, zijn officieren en andere bemanningsleden de stad, waar zij omstuwd werden door grote aantallen nieuwsgierige Moscovieten. Zij brachten meer dan twee uur door in ADVERTENTIE voor dames, heren én kinderen ADVERTENTIE rox<>^a»XX»OOCCOCC<»XTC^XXX0^^^5»3COCOOOCOCOCO maar 2 VERLOVINGSRINGEN, ziedaar de bezegeling van het gegeven woord. Een verlovingsring moet van edel metaal en uit één stuk gemaakt zijn. ONZE „CONSTANT'-RINGEN waarborgen u dit. Gaat daarom hand in hand met VERLOVINGSRINGEN merk „CONSTAN T". DIVERSE MODELLEN bij De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstr. 49 - Tel. 20049 - Haarl. OOCOOOOCOMOCCOCCXXCCOKXX)OCCCCOCOa>3«XX»CO<X<X>3CCOO HILVERSUM I, 402 M. 7 00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.50 Weense mu ziek. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Accordeon orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Operette muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Hawaiian muziek. 13.45 De wereld werd ontdekt, causerie. 15.00 Voor de jeugd (Tussen 16.00 en 17.00 Reportage Ronde van Frankrijk). 16.15 Voor de zieken. 16.45 Platen. 17.00 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Nieuw-Guinea in deze tijd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Reportage Ronde van Frankrijk. 18.30 Pianoduo. 18.45 Actualiteiten. 18.55 Platen. 19.15 Verantwoordelijkheid, lezing. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Tussen de regels door, causerie. 20.15 Platen. 20.45 Nabeschouwing Ronde van Frankrijk. 20.55 Een vergeten Methusalem, causerie. 22.05 Concertgebouworkest. 22.50 Medische kroniek. 23.00 Nieuws. 23.15 Pla ten. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Es peranto. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en SOS-berichten. 7.14 Gewij de muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.35 Lichte muziek. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 „Nederlanders, vracht vaarders van Europa." klankbeeld. 12.00 In strumentaal Trio. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Platen. 12.37 Middag- pauzedienst. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte mu ziek. 13.40 Platen. 14.00 K merorkest en so list. 15.00 Platen. 15.40 Interscholair Jeugd- toernooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelrpel. 18.15 Platen. 18.25 Schoolorkest. 18.45 Boekbespreking. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Alt en piano. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.20 Radiokrant. 20.20 Holland Festival 1956: Concertgebouworkest en solist. 20.50 Orgelconcours. 21.30 Wonderlijke wetens waardigheden. 21.45 Muzikale luisterwed strijd. 22.05 „Eén naam is onze hope", klank beeld. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIEPROGRAMMA (AVRO, VARA, Eurovisie) 17.00 Voor de kinderen. 20.00 Het huis van Mungo King, spel. 22.1522.30 Ronde van Frankrijk. BRUSSEL, 324 M. 12.00 en 12.25 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00, 14.45, 15.15 en 15.50 Platen. 16.00 Koersen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamermuziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerde muzie":. 22.00 Nieuws. 22.15 Filmmuziek. 22.30 Platen. 22.55-23.00 Nieuws. LAKELAND, Florida (United Press) Ongeveer tweehonderdvijftig leden van de Ku Klux Klan hebben in Lakeland in Florida, Verenigde Staten, temidden van een menigte van drieduizend toeschouwers rondom een fel brandend kruis vergaderd en zich in felle bewoordigen uitgesproken tegen opheffing van de rassenscheiding in hun land. Alle aanwezige leden van de Ku Klux Klan (het woord is ontleend aan de geluiden, die gemaakt worden bij het grendelen, spannen van de haan en over halen "an de trekker van een geweer) waren gehuld in het traditionele lange, witte kleed, terwijl zij een puntige witte kap droegen, waarin slechts gaten voor de ogen zijn uitgespaard. Onder donderend applaus van de duizen den toeschouwers verklaarde de voor naamste spreker van de avond, die overi gens evenals de andere sprekers incognito bleef, dat „ons ras van blanken de wereld zal regeren". „Het is de dure plicht van onze klan in dit land de constitutionele vorm van regering te handhaven, de kerk te beschermen en het Amerikaanse ras blank aan de ene en zwart aan de andere zijde te houden", zo riep deze spreker. Hij oogstte een oorverdovend applaus toen hij verklaarde, dat er op de openbare scholen in Florida geen negerkinderen naast blanke kinderen zouden komen te zitten. Woordvoerders van de Ku Klux Klan verklaarden, dat deze vergadering slechts het begin vormt van een intensieve cam pagne in geheel centraal-Florida. Terzelfdertijd kwamen in een kleine kerk op slechts acht kilometer afstand honderdvijftig negers bijeen om te bidden voor „vrede en harmonie" en voor „onze vrienden en ook voor die vele organi saties, die God niet kennen". COOOOOCOCJOCOOCOOCOOCCOCCCCOCXXOOCteOCCCCCCOOCCOOOOOOOOOC X Wendy Tarrant, dertien jaar oud, had haar naam op een bal geschreven waar mee ze aan het strand speelde. Maar desondanks was ze hem toch kwijt, tot de vinder hem aan haar terugzond, uit Alkmaar vandaan XXXXXJKXX^SOCClOCOMOOOOCOOOOOOOCXXXMOOOOOOOOCCCOOIOOCOOi Maurice Curnonsky, Frankrijk's drie- entachtigjarige „prins der fijnproevers", is zondag als gevolg van een val uit het raam van zijn woning in Parijs overleden. Curnonsky, wiens eigenlijke naam Mau rice Edmond Sailland was, schreef twee enzeventig boeken, romans en werken over de gastronomische schatten van Frankrijk. Hij stichtte in 1939 de „Academie der fijn proevers" en werd in een referendum voor de oorlog door vijfduizend meesterkoks tot „prins der fijnproevers" uitgeroepen. Ver scheidene Parijse restaurants vermeldden op hun menu's „Hier eet Curnonsky". Wat zijn geschriften betreft is hij vooral bekend geworden door zijn gastronomische wer ken. Zijn pseudoniem, dat hij op achttien jarige leeftijd aannam, is afgeleid van de latijnse woorden „cur" en „non" (waarom niet) met het achtervoegsel „sky", in over eenstemming met de mode van d'ie dagen. LONDEN (Reuter/AFP) De regerin gen van Japan en de Sovjet-Unie hebben besloten haar onderhandelingen over de normalisering der betrekkingen te hervat ten- Dit geschiedt onder leiding van de mi nister van Buitenlandse Zaken Sjepilov en zijn Japanse ambtgenoot Sjigemitsoe, die woensdag uit Tokio naar Moskou vertrekt. Japan verklaarde zich deze week bereid de onderhandelingen te hervatten- De Sov jet-Unie is hiermee akkoord gegaan. WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat een 32- jarige Amerikaan, Peter Winant, en een jonge Zweedse zendelinge, Gunnel Gumes- son, nabij de Russische grens van Afgha nistan zijn verdwenen. De beide jonge mensen hadden in India gewerkt en waren nu op weg naar huis. Twee maanden gele den vertrokken zij met een autobus uit Kaboel naar Teheran. Sindsdien heeft men niets van hen vernomen. Nasporingen zijn vruchteloos gebleven. Peter Winant is een neef van wijlen de vroegere Amerikaanse ambassadeur in Londen John Winant. het Kremlin en maakten ook een ritje in de befaamde „metro". De Nederlanders bezochten voorts de kathedraal van Maria Hemelvaart en het wapenmuseum. Zij toonden grote belangstelling voor de oude wapens, de tronen van de Tsaren en andere kostbaarheden in dit museum. Zij- bewon derden ook de diverse persoonlijke bezit tingen van Tsaar Peter de Grote, waaron der zich een zwart fluwelen kaftan be vond, die Peter de Grote, naar men zegt, gedragen zou hebben tijdens het werk op de Nederlandse scheepswerven. Nederlandse officieren van gezondheid hebben een bezoek gebracht aan het insti tuut voor bloedtransfusie te Leningrad. Andere officeren bezochten de tabaksfa briek Oerisky. Atlassen De Nederlandse ambassadeur in Moskou, D. J. van Balluseck, heeft maandag ter ge legenheid van het Nederlandse vlootbezoek, in Moskou een receptie gegeven. Des avonds gaf admiraal Gorsjkov een diner ter ere van de Nederlandse officieren. Tijdens dit ainer overhandigde scbout-bij- nacht Goslings, als huldeblijk voor de Sov jet-zeemacht, admiraal Gorsjkov een mari ne-atlas, in kaart gebracht door Cornelis Cruys, een tijdgenoot van Tsaar Peter de Grote. Admiraal Gorsjkov schonk schout-bij-nacht Goslings een Russische marine-atlas van recente datum. De Nederlanders zijn maandagavond naar Leningrad teruggekeerd, morgenoch tend zullen de drie oorlogsbodems naar Ne derland terugkeren. Ter gelegenheid van het vlootbezoek hebben de ambassadeur van.de Sovjet-Unie en mevrouw Kirsanova maandagavond een ontvangst gehouden in het Kurhaus in Scheveningen. Behalve de officieren van het Russische smaldeel en de vele Nederlandse officieren waren aanwezig vrijwel alle hoofden van de diplomatieke missies in ons land, de op- perceremoniemeester van de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de staatssecretaris van Marine, vice-admi raal H. C. W. Moorman en de chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Hassel- man. Tijdens de ontvangst musiceerde de kapel van de Russische marine op het Kur- hausterras. Later kwamen de kapel en de Russische zangers in de feestzalen, waar zij onder groot enthousiasme volksdansen uit voerden en liederen zongen. Ook de leden van de handelsmissie van de Chinese volksrepubliek, die op het ogenblik een bezoek aan ons land brengt, waren aanwezig bij deze ontvangst. ADVERTENTIE ook voor Frans, Engels, Duits en Spaans Grote Houtstr. 100 - Tel. 17472- Haarl. 30. Toen Knutseleer zijn werkplaats in de kelder had ingericht, begon Jolliepop zuchtend de rommel op te ruimen, die de knutselaar in de woonkamers had achter gelaten. „Dat dit nu juist moest gebeuren, nadat ik grote schoonmaak heb gehouden!", mopperde hij. „Werkelijk, meneer Panda, u moest niet altijd dergelijke kwalijke elementen mee naar huis nemen. Heeft u die tafel gezienGeruïneerd! Gaten in ge boord! Spijkers in geslagen!" „Ja, ik zie het, Jolliepop", zei Panda bedrukt. „Maar ik had hem nu eenmaal beloofd, dat hij hier mocht werken tot hij met een practi- sche uitvinding geslaagd is. En een be lofte moet je houden!" „Hm", bromde Jolliepop bitter. „Als we moeten wachten, tol deze persoon een practische uitvinding heeft gedaan, zie ik de toestand duister in. Knutselwerkjes maakt hij genoeg, doch of zij practisch zijn, is een tweede". Op dat ogenblik kwam Knutseleer juist de kamer binnen, een vreemd borstelig apparaat voortduwend. „Hallo Jollekop!", riep hij. „Hier heb ik iets, waar je veel gemak van kunt hebben. Een automatische vloerve- ger! Een sappig uitvindinkje, al zeg ik het zelf". „Noem mij niet Jollekop!", ant woordde Jolliepop koel. „En wat dit eh apparaat betreft; ik ben genegen het practisch nut ervan te toetsen, opdat uw heengaan zo veel mogelijk worde be spoedigd". Volgens een Franse oudheidkundige be vat een verborgen grot in het Franse de partement Dordogne 's werelds waarde volste prehistorische tekeningen. Abbé Henri Bruil, ere-voorzitter van het Prehistorische Congres in Poitiers en Frankrijk's voornaamste deskundige in prehistorisch onderzoek, bezocht op 17 juli de grot, waar hij zich van de waarde van de ontdekking overtuigde. De grot was op 26 juni ontdekt en bevat eenenzestig teke ningen van mammoets, twaalf bizons, acht geiten, zes paarden, zes neushorens en ab- strakte tekeningen- Deskundigen nemen aan, dat de tekeningen gemaakt zijn dooi de bewoners van de grot, die ongeveer vijfentwintigduizend jaar geleden zouden hebben geleefd. REYKJAVIK (Reuter) Op IJsland is een nieuwe, uit zes ministers bestaande IJslandse regering gevormd, die steunt op drie linkse partijen, de vooruitstrevenden, de socialisten en de communisten. Elk de zer partijen beheert twee portefeuilles. De communistische partij, die voor het eerst aan de regering deel neemt en ook linkse socialisten omvat, heeft de ministeries van Sociale Zaken en Handel en Visserij gekre gen. Waarnemers in Reykjavik menen dat de Amerikaanse troepen de basis Keflavik zullen moeten ontruimen, doch dat IJsland wel lid van de Noordatlantische Verdrags organisatie zal blijven. Premier is Hermann Jonasson van de vooruitstrevende partij. De minister van Buitenlandse Zaken behoort tot de uiterst rechtse vleugel der socialistische partij. Zo lang hij de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheert, wordt het zeker geacht dal IJsland lid van de NAVO zal blijven. De Zweedse neurochirurg prof. Olive crona heeft aan „Dagens Nyheter" mede delingen gedaan over de vergeefse reis van het Sliedrechtse jongetje Keesje Versluis naar Stockholm, dit naar aanleiding van het onlangs in „Medisch Contact" versche nen ingezonden stuk van de voorzitter der Nederlandse Vereniging van Neurochirur- gen. In dit ingezonden stuk werd gezegd, dat prof. Olivecrona niet van tevoren gegevens over het ziektegeval van Keesje Versluis had opgevraagd. De Zweedse medicus heeft nu verteld, dat Keesjes ouders hem in mei vroegen of hij hun kind wilde behandelen. Hij antwoordde hierover geen uitspraak te kunnen doen, voordat hij een volledig me disch rapport over het kind had gekregen. De eerste reactie uit Nederland hierop was een telegram, met de mededeling dat het kind op weg was naar Zweden. Prof. Olivecrona is van mening, dat met de reis te veel haast is gemaakt. In normale gevallen worden eerst röntgenfoto's en doktersverklaringen gezonden, voordat men de patiënt zo'n lange, dure en moei lijke reis laat maken. Geruststellend. Premier Hoessein Ala van Perzië heeft bekendgemaakt dat tijdens het recente bezoek van de Sjah aan de Sovjet-Unie „alle misverstanden tussen onze landen" zijn opgehelderd. De pre mier voegde er geruststellend aan toe, dat de vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten onveranderd zijn gebleven. Curtis Bennett. Derek Curtis-Bennett, de befaamde Britse advocaat die vorig jaar door de Nederlandse regering werd aan gezocht om als verdediger van Jung- schlager op te treden doch van de Indo nesische regering geen visum verkreeg, is te Londen dood aangetroffen in het huis waar zijn 26-jarige echtgenote Janet in mei na het innemen van een grote dosis slaaptabletten overleden is. Verloren spel. De sterke stijging van de goudprijs op de markt te Parijs is vrij wel ongedaan gemaakt. In beurskringen schrijft men de daling van de goudprijs toe aan de verklaringen van premier Mollet die met nadruk heeft gezegd, dat degenen, die speculeerden op devaluatie, dit spel bij voorbaat hebben verloren. Fusie. De Saarlandse christen-democrati sche partij is alts afdeling toegelaten tot de Westduitse Christen-Democratische Unie van bondskanselier Adenauer. De partij wordt geleid door dr. Ney, die thans aan het hoofd van de Saarlandse regering staat. Hittegolf. In Israel heerst op het ogenblik een buitengewoon hevige hittegolf. In Jeruzalem werd een temperatuur van 36 graden Celsius gemeten, en in Sodo- ma aan de Dode Zee 47 graden. Behoeftig. De 23-jarige Anna Maria Mus solini en haar 28-jarige broer Bruno zullen van de Italiaanse staat uitkerin gen van respectievelijk 120.000 lire (720 gulden) en 70.000 lire (420 gulden) per maand krijgen uit de inkomsten van de geconfisqueerde eigendommen van hun vader. Een tribunaal heeft uitgemaakt, dat het tweetal in behoeftige omstan digheden verkeert. Overbodig. Alle moeite om voor een dood ziek kind te Leopoldstad een onontbeer lijk geneesmiddel uit de Verenigde Sta ten te laten komen blijkt onnodig te zijn geweest, omdat het middel ook te koop was in Leopoldstad zelf. Om het middel uit de V.S. te krijgen had een arts in de hoofdstad van Belgisch Kon go de hulp ingeroepen van een radio amateur. Het medicament werd per vliegtuig naar Leopoldstad gebracht. Neen. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, heeft zijn bezoek van vier dagen aan Israel en Egypte be ëindigd en is maandag in Genève aan gekomen. Toen verslaggevers hem vroe gen of hij nog iets wiide meedelen over zijn jongste reis naar het Midden-Oos ten, antwoordde Hammarskjoeld „neen definitief en absoluut neen!" Tegen. De Amerikaanse Senaat heeft met algemene stemmen een resolutie aan vaard, waarin hij verklaart gekant te zijn tegen toelating van communistisch China tot de UNO. Het Huis van Afge vaardigden heeft onlangs eveneens met algemene stemmen een resolutie van de zelfde strekking goedgekeurd. Kandidaat. De Veiligheidsraad zal zich donderdag beraden over de lidmaat- schapsaanvrage van Tunesië voor de UNO. Frankrijk heeft een voorstel tot de toelating van Tunesië ingediend. Tegenspraak. De persafdeling van het Poolse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft uit Eerlijn afkomstige berich ten tegengesproken, volgens welke er na de ongeregeldheden van 28 juni in Poznan nog een „zit-staking" in de Zispo-fabrieken was voorgekomen. Toegestaan. Een Amerikaanse commissie voor betrouwbaarheidsonderzoek heeft te Rome geheime verhoren afgenomen op grond van twijfel aan de betrouw baarheid van bepaalde Amerikanen, die werken voor UNO-bureaus. De Zwitser se regering heeft niet toegestaan dat de verhoren in Zwitserland worden ge houden. Doofpot. Het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden heeft een wetsvoorstél over „de rechten van de burger" met 279 tegen 126 stemmen goedgekeurd. Men verwacht echter, dat het ontwerp bij de behandeling in de commissies van de senaat „in de doofpot zal worden ge stopt". Het ontwerp houdt in de instel ling van een commissie, die de discri minatie-praktijken, toegepast in bepaal de staten, moet onderzoeken. Deze prak tijken hebben vaak tot gevolg, dat ne gers zich n?et op de kiezerslijsten kun nen laten inschrijven. ZOALS BEKEND, bedraagt de halve ringstijd van radium 1590 jaar. Dat wil zeggen, dat van een gram radium na 1590 jaar nog maar de helft is overgebleven. Het ontbrekende deel is in die tijd als straling buiten ons gezichtsveld verdwe nen. En dit proces blijft zich voortzetten, zodat na nogmaal 1590 jaar van het éne gram radium nog maar 1/4 gram over is, na wéér 1590 jaar nog maar 1/8 gram, enz. Zou ruim 6000 jaar geleden een mens uit de steentijd met veel ijver (en de nodige voor zorgsmaatregelen, naar wij vertrouwen) een hoopje radium bij elkaar hebben geveegd, dan zouden wij op dezelfde plek deeltjes, die elkaar afstoten en dus trach ten de druppel uit elkaar te splijten, maar aan de andere kant zal de oppervlakte spanning van de druppel trachten de deel tjes bij elkaar te houden. En om dit even wicht van krachten gaat het bij het ver schijnsel van de radioactiviteit. Bohr en Wheeler hebben destijds voor verschillende atoomkernen de oppervlak tespanning en de elektrische afstoting nauwkeurig bere kend en kwamen daarbij tot de conclusie dat de sa menbindende Jcrachten van de kernen der lichte elemen ten (voorkomend in de eer ste helft van het periodieke systeem, ongeveer tot zil- in onze dagen nog maar 1/16 deel hiervan ver) aanmerkelijk groter zijn dan de af- aantreffen. De rest is weg, ongeacht het feit dat niemand het kostbare hoopje in die tussentijd heeft beroerd. Het verschijnsel, waarbij elementen voortdurend en spontaan, dxis zonder toe doen van uitwendige oorzaken, straling uitzenden, staat bekend als radio-activi teit, een onderwerp dat sinds het eind van de vorige eeuw - toen Becquerel de straling voor het eerst bij uranium had waargenomen - de gemoederen heeft be zig gehouden. Het is natuurlijk geen eenvoudige zaak die hier aan de orde is, want als geen tiit- wendige oorzaak de straling bevordert, moeten we de oplossing in het inwendige van het atoom zoeken, waarbij we letter lijk en figuurlijk het hart van de kwestie raken, t.w. de kern van het atoom. Deze atoomkernen kunnen we beschouwen deels te bestaan uit ongeladen deeltjes, deels uit positief geladen deeltjes. Laten we de kernen vergelijken met een druppel, dan werken in die druppel enerzijds de elek trische krachten van de positief geladen stotende krachten. Hier kan dus niets ge beuren, want de zaak is volkomen safe. Maar beide onderzoekers kwamen tevens tot de slotsom, dat de afstoting in de ker nen van zware elementen de overhand hebben, zodat deze kernen onstabiel zijn en te gelegener tijd uit elkaar kunnen val len, waarbij aanzienlijke hoeveelheden energie vrijkomen. Die energie openbaart zich door uitstoting van kerndeeltjes, die - al naar gelang de splijting plaats vindt - als verschillende soorten (radio-actieve) stralingen bekend staan. Uit de onstabiliteit die wordt toegeschre ven aan alle atoomkernen, zwaarder dan zilver, zou moeten volgen dat al die zware elementen radio-actief zijn en dat onze man uit de steentijd dus ook een hoopje lood had kunnen neerleggen, waarvan wij de schamele resten zouden kunnen aan treffen. Inderdaad! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2