DE ROOIJ DWT na zege op HZC bijna kampioen in de waterpolocompetitie Prijzen voor bollen-export zullen worden vastgelegd POSTPAPIEREN Vakantiespelen in Haarlem op feestelijke wijze geopend Kort en bondig HPC versloeg DJK in Amsterdam met 3-1 Vreemd besluit van produktschap Exporteurs en reizigers veelal diep bezorgd over de gevolgen Amsterdamse Beurs DINSDAG 24 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Eindelijk bevredigende bollenplantmachine? Constructeur moet wel een bollenbooszijn Hoofdakte-examens Dit jaar geen kernproeven meer in Stille Oceaan Kanspaarden voor Derby dag in de baan Bromfietser bij aanrijding door auto ernstig gewond Nederlandse militairen uit Suriname teruggekeerd Burgerlijke Stand van Haarlem HILLEGOM J. F. N. Krassenburg 40 jaar bij de N.S. .laarvergadering O.O.N.A. Geen zitdagen van de grondkamer in Hoofddorp Vijfhuizen gaat feest vieren Scheepvaart (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) De oude bloembollenstreek heeft tegen woordig: een onprettige zijde. Ze bestaat uit zand en dat betekent, dat er met machines niet gemakkelijk op te werken is- Er zijn heel wat constructeurs van machines, die tot wanhoop werden gebracht door dat voortdurend wegglijdende zand, waar geen machine vat op kreeg. Op de klei- en za velgronden heeft men daardoor een voor sprong, want daar pakten de machines wel. Een tweede nadeel is, dat maar weinig fir ma's de moed hebben gehad een machine te construeren die wel te gebruiken was. omdat liet afzetgebied te klein was om zelfs de onderzoekingen te betalen. De Land- en Tuinbouwmachinefabriek ..Excelsior" te Bovenkarspel heeft echter een „klei"-ma- chine verbouwd, zodat deze ook op het zand zal kunnen werken. Maandagmorgen is hiermede een demonstratie gegeven en het lijkt er op, dat men eerlang in de planttijd deze machine over de tuinen zal zien rijden, vijf rijen bloembollen tegelijk plantend. Men heeft in feite vijf eenriji.se machi nes aan elkaar geconstrueerd. Men werpt in een grote bak de te planten bloembol len, die op een transportbandje vallen en vandaar achter een zaaivoet in de hierdoor getrokken gleuf stuk voor stuk in de voor vallen. Deze voor wordt direkt weer dicht gegooid, zodat men in eens klaar is. Het afglijwen wordt voorkomen door een speciale construktie van de rupsban den, die bovendien het voordeel hebben dat ze de druk verdelen, zodat er geen te diepe geulen in het land worden gemaakt. Bovendien rijdt er bij het heen en weer rijden steeds één band in de reeds ontstane geul. Dit is weer mogelijk gemaakt door een eenvoudig systeem om de machine te ke ren. Men rijdt een band op een stalen strip, de andere gaat door en draait de ma chine om zijn as- Er gaat dus bijna geen kostbare grond verloren door het wenden. Men kan de machine naar verkiezing zes snelheden geven, waaraan de plantsnelheid en dus de plantafstand van de bollen is aangepast. Met de machine zijn tulpen, irissen en gladiolen in verschillende maten te planten. Alles bij elkaar is dit wel een systeem dat veel voordelen kan hebben. Vermoede lijk zullen de praktici nog wel onvolkomen heden ontdekken in het gebruik, maar de ze zullen wel verholpen kunnen worden. Tenslotte is nog geen machine zo volmaakt van de constructietafel gekomen, dat de praktijk er niets meer op aan te merken heeft. Twee of drie man zullen per dag 2'/° hectare bloembollen kunnen beplanten. Als het goed gebeurt is dit een grote winst voor een branche, die steeds maar mensen ziet wegtrekken naar de industrie. Nu nog een rooimachine, die de op deze wijze ge plante bollen uit de grond kan halen en de bollenkwekers in ..de Zuid" op het zand zullen met wat minder vrees voor de ar- beidersschaarse toekomst kunnen adem halen. In de zweminrichting aan de Houtvaart in Haarlem heeft DWT twee overwinningen ge boekt. Het damesteam won van HDZ en de DWT-heren boekten een overtuigende over winning op HZC. In de ontmoeting DWTHDZ (tweede klasse dames) scoorde eerst Annie Metselaar voor DWT. Jopie Troost zorgde voor de gelijkmaker. Na de hervatting kwam DWT in de aanval. Een voorzet van Ton Scheer der werd door Paula van Bruggen in de uiterste hoek van het HDZ-doel geschoten. Direct hiema kwam DWT voor het HDZ- doel terug. De keepster zwom uit, miste de bal en Paula van Bruggen schoot raak. HDZ verkreeg hierna een speelstersmeer derheid en Paula van Bruggen kon op de kant toezien hoe Gerda van Daatselaar deze meerderheid uitbuitte: drietwee. Tot de ADVERTENTIE ook bedrukt met naam adres of monogram ANEGANG 14 (naast C en A.) VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aangevoerd werden 241 vette varkens. No tering in centen per kg. levend gewicht: zware varkens 168178. lichte 182—190, sla gersvarkens 188—191, zeugen 160—165. Han del vlot. 2 nuchtere kalveren geen notering. (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het begint er sterk op te lijken, dat het nog jonge Produktschap voor Siergewas sen een weg is ingeslagen, die het in het bloembollenvak onpopulair zal maken. Het is zich gaan bezighouden met de buiten landse prijzen op een wijze, die door vele exporteurs en hun reizigers als „onzinnig" wordt betiteld. De prijzen zullen worden vastgesteld aan de hand van de in januari of februari gel dende binnenlandse markt en daardoor zullen de exporteurs weinig kans op echte handel krijgen. De exporteurs van bloembollen maken relatief gezien niet zo bijzonder veel winst, doordat een aantal van hen- tegen in veler ogen te lage prijzen verkopen. Dit werd door vele mensen met lede ogen aangezien en dus werd gezocht naar een methode om dit te voorkomen. Eigenaardig is echter, dat mensen, die al die tijd hebben gewezen op de onjuistheid van deze export tegen lage prijzen toch wel de hoop hadden, dat de bedrijvers hiervan langzamerhand van de markt zouden verdwijnen. Een beetje gelijk hadden ze wel, want in December 1954 stonden nog 628 exporteurs ingeschre ven en een jaar later 621. Het tempo van de „gezondwording" was dus beslist niet hoog te noemen. Maar nu komt dan het Produktschap met een geheel nieuw systeem. Men gaat de prijzen op de binnenlandse markt na, rnaakt een soort van klassificatie en stelt voor de verschillende groepen een prijzen lijst samen. Ook de landen worden in groe pen verdeeld. Op de prijzen wordt dan een bepaald percentage gelegd voor verzend kosten en exportwinst en gewapend met deze gegevens kunnen de reizigers op pad Ze behoeven dan niet veel anders te doen dan bij hun klanten te komen en te vragen wat hij nodig heeft. Op hun papiertjes kunnen ze aflezen wat alles moet kosten en klaar is Kees. De enige manier van concurreren is dan het leveren van de beste kwaliteit en nie mand krijgt een kans een nieuwe klant te winnen door een extra voordelige aanbie ding of een gemiddelde vast te stellen, waarin dure en goedkope bollen de expor teurs toch winst bezorgen. De bloembollen export was een zeer ingewikkelde ge schiedenis, met veel geven en nemen. De enige maatregel van hogerhand was een minimum-exportprijs die diende om dum ping op de buitenlandse markt te voorko men. Vrijheid verdwijnt Indien het vak en wij de situatie goed begrijpen dan zal er heel wat vrijheid verdwijnen en zullen er meer controleurs komen om te zien of alles wel precies vol gens het door het Produktschap uitgestip pelde lijntje zal gaan. In dat Produktschap zitten vertegen woordigers van alle groeperingen. De ver tegenwoordigers van de kwekers vonden het goed, dat de buitenlandse prijzen op deze wijze zouden worden „gecorrigeerd", maar tegelijkertijd spraken zij hun vrees uit over een dalende export. Ieder in het bloembollenvak is er namelijk van over tuigd, dat de verkoop in het buitenland minder zal worden als de prijzen stijgen. Dat betekent, dat er weer overschotten zul len ontstaan, die de kwekers geld zouden gaan kosten. De vertegenwoordigers van de exporteurs hebben daarom toegestemd, dat de export een deel van het surplus zal betalen als dat er onverhoopt zou komen. Op zich zelf is een dergelijke houding verheugend, omdat zij duidt op een groeiend begrip voor eikaars moeilijkheden De gewone man kan hierover echter ook niet juichen, want hij weet bijzonder goed, welke soorten er over zullen blijven, na- Maandag zyn de vakantiespelen van het Haarlems Speeltuin Verbond, die in de komende vier weken aan vele duizenden kinderen in de Ieeftyd van zes tot en met veertien jaar een keur van prettige ge beurtenissen op het gebied van sport en spel, excursies en vermakelijkheden zullen bieden, op uitstekende wijze ingezet met een spectaculair openingsfeest op het ge meentelijk sportterrein aan de Kleverlaan. Dit feest was des morgens begonnen met een stertocht, waaraan door kinderen van alle Haarlemse speeltuinen werd deelgeno men. Het was een fleurig schouwspel. Hon derden kinderen kwamen met hun vereni- gingsvlaggen voorop uit alle richtingen aanwandelen, velen met de vorig jaar ont vangen herinneringsmedaille trots op het jasje of de blouse gespeld. Een koesterend zonnetje verleende bij dit alles zeer ge waardeerde medewerking. Op het terrein aan de Kleverlaan aangekomen, werden de verschillende groepen in een stervorm op gesteld. waarna de voorzitter van de Va kantiecommissie, de heer J. Martens, een korte toespraak tot de kinderen hield. Op oen teken van de heer Martens werden alle vlaggen geheven waarmede de vakantie spelen officieel voor geopend waren ver klaard. Hierna marcheerden de kinderen af en begaven zich naar de rand van het veld. Van iedere speeltuinvereniging traden vervolgens acht kinderen naar voren. Zij ontvingen een aantal kleurige bijeen ge bundelde ballonnen, waaraan een kaart was bevestigd met de naam van de speel tuin, welke zij vertegenwoordigden. Op een fluitsignaal van de heer Marlens werden de ballonnen losgelaten, die, nagestaard door honderden paren kinderogen, spoedig op de vrij krachtige wind in oostelijke richting afdreven. Tot besluit van deze openingsdag gaf het kindercircus „Lambertha" een voor stelling, welke bij de kinderen, gelet op de veelvuldige „open doekjes", zeer in de smaak is gevallen. Vooral het optreden van de clowns, die elkaar rijkelijk met water besproeiden, bleek een succesnum mer. Toen dan ook tegen half vier de kin deren groepsgewijs onder leiding van hun leiders en leidsters het terrein verlieten om naar hun speeltuinen terug te keren, was iedereen ervan overtuigd dat dit begin van de vakantiespelen uitstekend geslaagd kan worden genoemd. melijk die het hoogst genoteerd stonden in het begin van het jaar. De afnemers zul len de aanbiedingen bekijken en heus geen begrip tonen voor het feit, dat er dure en goedkope bollen zijn. Hij zal kopen wat zijn bedrijf past en zo zal ieder het doen, met als gevolg een stijgende vraag naar vele goekope soorten met een daarmede in verhouding stijgende prijs. En dan is er niets meer te veranderen. Tot nu toe kon men halverwege het seizoen met zijn af nemer overeenkomen een andere variëteit te leveren, omdat die in prijs was gedaald, (dit is de laatste jaren voortdurend ge daan) maar de dure soorten zullen dank zij de nieuwe maatregel duur blijven. Kortom vele exporteurs vrezen, dat zij met handen en voeten zullen worden gebonden aan een systeem dat hun helemaal niet ligt. Grote oppositie Dan rijst de vraag, of de ontwerpers van dit nieuwe systeem dat ook allemaal niet hebben kunnen voorzien. We hebben al gehoord dat verschillende voorstanders nog geen antwoord hebben kunnen geven op de vragen van tegenstanders, die dit natuurlijk overal triomfantelijk rondbazui nen. Er is een enorme oppositie tegen dit voor stel, ondanks het feit, dat een van de be stuursleden van het Produktschap heeft ge zegd, dat het gehele vak er achter staat! Alle vakgenoten vragen zich af hoe hij dat weet, want het geheel is in alle stilte voor bereid en het vak hoorde er pas van toen alles in kannen en kruiken was. Het ergste van alles is, dat men zich onzeker voelt. Men begrijpt niet of kan niet beredenen, wat de allerdiepste achter grond van deze nieuwe maatregelen kan zijn. Dit alles bij elkaar maakt, dat men in zekere zin argwanend tegenover het be sluit van het Produktschap staat en tege lijk nieuwsgierig, hoe dit alles zal uit pakken. Voor de te Haarlem gehouden hoofdakte examens zijn geslaagd voor de gehele akte de dames M. P. Damman te A'dam; M. J. ten Dam te Egmond a. d. Hoef; M. C. Beentjes te Noord-Scharwoude; A. C. M. Leyen te Bergen; C. M. A. Duringshoff te A'dam: C. Th. Walker te Haarlem en de heren P. A. M. v. d. Berg te Leiden; H. Kouwenhoven te A'dam; H. H. v. Mierlo te A'dam; K. Brinkman te Alkmaar; J. Kooistra te Den Helder. Voor gedeelte A mej. C. M. Heemskerk te A'dam en de heer J. J. Veenendaal te Wijk aan Zee. Voor gedeelte B de dames M. Bekooy te Haarlem; Th. M. Finke te Koog a. d. Zaan; A. M. Th. Luyckx te Volendam; A. M. G. van Rijn te Bergen; C. A. M. Weenink te Krommenie; J. van Reenen te A'dam; Ch. M. Teeling te Beverwijk en de heren Ph. C. de Graaff te A'dam; Vr. Hookammer te Rouveen; C. Korver te Alkmaar; J. C. Pie- penbrink te Hasselt; L. Prins te Hoorn; G. J. Reussien te A'dam; J. L. L. van Reij- sen te Sassenheim en Th. M. Remmerswaal te Zilk. EXAMENS HANDENARBEID Voor te Haarlem gehouden examens voor het staatsdiploma Handenarbeid zijn ge slaagd de dames: M. A. H. van Gils, E. A. Bron, W. J. van Dijk, J. W. M. Hendrikx. T. van Kesteren. S. J. J. Kreetz, G. Machielse, M. Schoorl. D. M. Schuppen. H. S. Schop pen. A. A. M. de Vilder. E. M. Wennekes en de heren A. Allis, G. Baars, G. J. Brunink, W. Burgerhout, J. C. Kreugel, J. L. Boer, C. H. M. van Doorn, J. C. van Heck, L. Hen- drikse, H. T. M. Jagers. J. Kattenberg, W. A. Heimerikx, E. J. M. Mols, H. J. A. Weyman en T. J. Zeggelaar. Afgewezen werden 12 kandidaten, 2 dames en .10 heren. Utrecht. Examen M. O. Nederlands a: A. J. M. J. Mettrop, Santpoort. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse commissie voor atoomenergie en het departement van Defensie hebben in een gemeenschappelijke verklaring meege deeld, dat in 1956 geen atoombommen meer in de Stille Oceaan tot ontploffing zullen worden gebracht. Volgens deze verklaring heeft men de atoomwapens met een be perktere dodelijke uitstraling kunnen ver beteren. De verklaring vermeldde echter niet hoeveel atoom- en waterstofbommen sinds begin mei tot ontploffing zijn ge bracht en evenmin de datum van de laat ste ontploffing. De proefnemingen zijn geslaagd, aldus de verklaring, en zij hebben mede door de vervolmaking van de verdedigingsmetho den tegen atoomaanvallen bijgedragen tot de veiligheid van de Verenigde Staten en de vrije wereld. Ofschoon in 1956 in dit gebied geen bom men meer tot ontploffing zullen worden ge bracht, worden bepaalde werkzaamheden, die verband houden met de proefnemingen, nog enige tijd in de omgeving van Bikini en Eniwetok voortgezet gelijkmaker kwam het niet, want uit een vrije worp genomen door Ton Scheerder schoot Paula van Bruggen met een hard schot raak: viertwee. DWT—HZC Voor de tweede klasse heren bond DWT tegen HZC de strijd aan. In deze strijd heb ben de Hilversummers zich tot het uiterste verdedigd, maar kregen geen kans de eer te redden. De strijd was nog jong toen Mole naar onder de arm van de HZC-keeper door schoot. Molenaar plaatste daarna de bal naar Fons Roozekrans die scoorde. Kort daarna maakte hij het derde en vierde DWT- doelpunt. Ook in de tweede helft werd het een gaan en komen van DWT voor het HZC-doel waarbij Molenaar, Botman, Meijer. Rooze krans en tenslotte Westerman de DWT-over- winning op negennul brachten. DWT heeft nu nog één wedstrijd voor de boeg, namelijk de uitwedstrijd tegen De Zijl. Een gelijkspel is genoeg voor de kampioens titel. DJK—HPC Voor de eerste klasse heren trok HPC naar DJK. Na opzwemmen van Dijkstra nam HPC door Tjebbes de leiding. Een overtreding van Verleur bezorgde DJK een spelersmeerder heid, waarna de gelijkmaker volgde. In de tweede helft bleef de HPC-verdediging voor DJK g-sloten. Geurtsen bracht de overwin ning op drieeen. Verder zijn gespeeld voor de reserve eerste klasse heren: HVGB 2DZV 2 05; DJK 2 HPC 2 40. Nog veertien dagen en dan is het voor de dravers Derby-dag op Duindigt. De voor tekenen wijzen hier al enige weken op, want zorgvuldig bouwen de trainers van de 3-jarige kanspaarden de vorm en zoeken de nummers, waarin zij hun pupillen zonder al te grote inspanning te moeten leveren de zo nodige voorarbeid kunnen geven. Op de woensdagmiddag-meeting verschijnen niet minder dan 5 kandidaten voor dit zo begeer de nummer aan de start en het pleit voor hun kwaliteiten, dat zij tegenover de oudere deelnemers niet eens kansloos staan. Ultra heeft verreweg de gunstigste handi cap, doch de vraag is of zij lang op haar voor sprong zal kunnen teren. Betere kansen hebben Urban Hollandia, United Hanover en Untrepid. Doch dit selecte gezelschap zal vermoedelijk toch het onderspit delven tegen de in grote vorm zijnde Ralph Erebus, die bij zijn laatste optreden ook blijk gaf gemak kelijk 2500 meter uit te lopen. Een aantrek kelijk en open nummer, dat een prachtige vingerwijzing zal worden voor de Derby kandidaten. In het openingsnummer verschijnen de 3- en 4-jarigen aan de start, welke het zoet der overwinning nog niet mochten smaken. Ge zien de vorderingen van Ukas mag worden verondersteld, dat deze hengst het ditmaal tot een goed einde zal brengen voor Truusje L en Tamara Norton. Onder de debutanten kunnen echter verrassingen schuilen. De leerlingen treden eveneens weer in het strijdperk. De verwachting is dat Ulrica B vrij gemakkelijk zal winnen voor Tallero en Sonja Zora. Moeilijker te voorspellen is de Meerkol S-prijs. Een groot veld. waarin door een aantal ontheffingen aan leerling-pikeurs een zeer moeilijke situatie is geschapen. Niettemin mag worden verwacht dat Sunny Boy, Sorento en Rentinus tenslotte de lakens zullen uitdelen, waarbij dan de voorkeur uitgaat naar Rentinus, voor Sunny Boy. In het slotnummer voor 2-jarigen heeft Vic Erebus slechts zijn laatste prestaties te herhalen om gemakkelijk te kunnen winnen. Verrassingen zijn bij de 2-jarigen echter al tijd mogelijk, doch zonder deze factor zal Vic Varisiënne en Victor Alsvin achter zich kunnen laten. Maandagavond omstreeks vijf uur heeft er op de Schipliolweg bij de kruising met de Hoofdweg, nabij Badhoevedorp, een aanrijding plaats gehad tussen een perso nenauto en een bromfiets, waarbij de be stuurder van de bromfiets, een 60-jarige plastiekwerker uit Amsterdam, zeer ernstig gewond werd. De bromfietser reed aan de rechterkant van de Schipholweg op het rijwielpad in de richting Haarlem, toen hij bij de krui sing met de Hoofdweg plotseling linksaf sloeg, zonder daarbij voldoende acht te slaan op het hem achteropkomende ver keer. Een eveneens in de richting Haarlem rijdende automobilist, een 63-jarige Heem- stedenaar, kon een botsing niet meer voor komen en reed de bromfietser aan. Deze moest met een hersenbloeding en uitwen dige wonden in zorgwekkende toestand naar het Wilhelminagasthuis te Amster dam worden overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen. Aan de Lloydkade te Rotterdam arri veerde maandag het m.s. „Bonaire" van de K.N.S.M. met aan boord een detachement Nederlandse militairen tweeëntwintig officieren, onder-officieren en manschap pen dat, na ongeveer een jaar in Suri name te hebben vertoefd, weer voet op vaderlandse bodem zette. De aankomst van het detachement, dat onder commando stond van luitenant W. Piet uit 's Graven- hage, werd muzikaal opgeluisterd door het muziekkorps van de genietroepen uit 's Hertogenbosch. Ter verwelkoming van de militairen was aanwezig de garnizoenscommandant van Rotterdam, luitenant-kolonel A. H. Schreu- ders. Gewoonlijk ontscheept de „Bonaire" te Amsterdam, maar in verband met de lading werd het naar Rotterdam gediri geerd. Oorspronkelijk zou het schip reeds zaterdag in ons land aankomen, maar door motorpech werd het vertraagd. HAARLEM, 23 juli 1956 ONDERTROUWD: 23 juli, J. D. Koene en E. H. Jacobs; N. Blom en S. C. Eckhardt. GEHUWD: 23 juli, C. Klerkx en T. H. Dirksz. BEVALLEN van een zoon: 20 juli, A. E. Versteegvan der Linden; C. J. M. Bosman Broeken: 21 juli, H. A. M. van DijkRij broek; M. CornetBakker; E. Broekhof Koper: R. van PelKlaassen; 22 juli, M. H. SijbrandiBottinga; M. G. DisselhofRoeles. BEVALLEN van een dochter: 21 juli, J. H. M. de WitSchoonebeek; 22 juli, J. M. Hou- welingvan der Hulst; J. M. de Vogelvan Stratum; C. van Wortvan der Wereld; A. M. J. Bosmade Kleijn; A. C. M. C. Brugge- manPletem. OVERLEDEN: 20 juli, D. Timmers, 69 j., Kle verlaan; 21 juli: J. H. Arends, 49 j., Klever parkweg: E. PorreJongejans, 81 j., Timor- straat; 22 juli. A. A. Meij, 65 j., Koppestok- straat; J. F. de Geus, 75 j., Van der Vinne- straat. BINNENLAND Voorwerker verongelukt. Tijdens rio leringswerkzaamheden, die door een firma uit Paterswolde te Gieten worden uitgevoerd, is de 63-jarige B. uit Groningen, voorwerker bij deze firma, bij het aansluiten der bui zen door een zandverschuiving getroffen en op slag gedood. Brand in verffabriek. In Schoonhoven is maandagmiddag brand uitgebroken in de lakstokerij van een verffabriek. Door snel ingrijpen van de fabrieksbrandweer, kon uitbreiding van de brand, die zich vrij ernstig liet aanzien, worden voorkomen. De vrijwillige brandweer van Schoonhoven, die spoedig ter plaatse was, zorgde voor de na blussing. De stokerij brandde uit. De schade beloopt enkele duizenden guldens. Melkproduktierecord. Volgens een sta tistiek in het Zwitserse „Agrarisch Bulletin" zijn de Nederlandse koeien de beste melk producenten ter wereld. Haar Belgische soortgenoten staan als uitstekende tweede genoteerd. De gemiddelde melkproduktie per koe en per dag was in 1955, aldus het bulletin, in Nederland 3.855 kg., in België 3,853 kg., in Denemarken 3.452, in Zwitserland 3.157, in Duitsland 2.940, in Engeland 2.912, in Zwe den 2.750, in Australië 2.700, in de Verenigde Staten 2.630 en in Noorwegen 2.530 kg. HAARLEM EN OMGEVING In het Bloemendaalse bos zal heden avond, als de weersomstandigheden het niet verhinderen een concert worden gegeven door de Christelijke muziekvereniging „Sur- sum". Medewerking wordt verleend door de Haarlemse klavarscribo Accordeon Club. Benoe- ting. De heer T. R. Jonker, hoofd landmeter en hoofd van het bureau van de landmeetkundige dienst te Haarlem, is per Koninklijk Besluit benoemd tot hoofdland meter A. Dinsdag herdacht de heer J. F. N. Kras senburg te Hillegom het feit dat hij veer tig jaar geleden in dienst trad bij de Ne derlandse Spoorwegen. Hij werd des och tends gehuldigd onder meer door de in specteur van vervoer, de heer J. Ulenbeek, die in een toespraak de afwisselende loop baan van de jubilaris herdacht. De heer Krassenburg begon zijn werkzaamheden in Leiden. Hij werd daarna overgeplaatst naar Roelofarendsveen, kwam als stations chef in Hillegom, waarna hij thans in Lis- se zijn dienst vervult. Spreker prees de ijver van de jubilaris vooral ten opzichte van het snelvervoer van goederen en over handigde namens de directie een geschenk in couvert. Daarna werd het woord gevoerd door de heer J. Lieverse, adjunct-commies te Lisse, die hem namens het personeel huldigde en een vulpen-set aanbood. Vervolgens sprak nog de heer B. van Emmelen namens Van Gend en Loos, die het betreurde dat de samenwerking op 1 augustus door de pen sionering van de jubilaris zal worden ver broken. Ook deze spreker overhandigde de heer Krassenburg namens een aantal ex pediteurs een geschenk in couvert. De heer Preidel, directeur van de Copex te Hille gom, sloot zich in een geestige toespraak volkomen bij de vorige spreker aan. Ten slotte dankte de jubilaris met enkele woor den voor de hem toegebracht hulde. Woensdagavond zal de vereniging O. O. N. A. in Hillegom haar jaarvergadering houden in het gebouw van de Haven. Be halve de gebruikelijke verslagen zal er ook een bestuursverkiezing plaats hebben, daal de heer M. Tierie zich niet hèrkiesbaar stelt. Door het bestuur is als kandidaat op gegeven de heer P. Geljon jr. Op deze ver gadering zal ook het winterprogramxna vastgesteld worden. Men is reeds begonnen met instudering van „Bruiloft op de Appel bloesem" (The Farmer's wife). NEKKRAMP IN HILLEGOM Naar men ons meedeelt heeft zich in Hil legom een geval van nekkramp voorge daan. DIPLOMA SCHOOLZWEMMEN In de gemeentelijke zweminrichting in Hillegom zijn onder leiding van de Rijks consulent voor lichamelijke opvoeding en badmeester Brüseker aan 67 meisjes en jongens de schoolzwemdiploma's uitge reikt, nadat zij hun proef met goed gevolg hadden afgelegd. INENTING UITGESTELD De inenting tegen pokken, die woensdag a.s. zou plaats vinden is tot nader order uitgesteld. In tegenstelling tot een eerder bericht betreffende zitdagen van de Grondkamer te Hoofddorp, vernamen wij van de Grond kamer, dat er in Hoofddorp in het geheel geen zittingen van deze kamer worden ge houden. Door een verwarrende opmaak van het Hollands Landbouwblad, waaraan het «bericht werd ontleend, is dit misver stand ontstaan. Slotkoers Openings gisteren knersen 3-3'4 Nederl.'47 92% 92% 3 Nedl. 1962/64 94% 94,1/is A. K. U 260 265 Calvé Delft 352% 352 Van Gelder Zonen 250 y 250% K. N. Hoogovens. 344 345 Nederl. Ford 427 428 N. Kabelfabriek 334 335 gew.Philips Gloeil 300 303 pref.Philips Gloeil 17814 178 y Unilever 423 427 Wilton Fijenoord 319 Dordtsche Petrol. 876 882 Konkl. Petroleum 866 y 871 A'dam Rubber 93 y 93 Vs Holl. Amer Lijn. 187)4 188 N. Scheepv. Unie 178 y 179)4 Phs van Ommeren 309 309 H. V. A 119^ 11914 Verg. Deli Mijen. 136 135 Amsterd. Bank 245% 245 Ned. Handel Mij. 209% 210 Rotterd. Bank. 222% 222 Twentsche Bank. 228 228 Anaconda Coppei 80 79 Bethlehem Steel. 160 162 U S. Steel 61K 61 General Motors.. 47% 4714 Shell Union 84 K 8314 44% 43% Maandagavond is het bestuur van de vereniging „Dorp Vijfhuizen" bijeen ge weest ter bespreking van de organisatie, verbonden aan de feestelijkheden, welke zullen worden gehouden als de werkzaam heden in het dorp zijn voltooid. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe weg officieel zal worden geopend. Daarna zal door de kinderen van de drie lagere scholen gezamenlijk een zanghulde worden gebracht aan B. en W. en de gemeente raad, waarvoor een speciaal dorpslied zal worden ingestudeerd. Behalve de verdere evenementen, die 's middags in Vijfhuizen zullen worden ge houden, heeft er in de avonduren een fees telijke bijeenkomst in het gymnastiekge- bouw plaats. Deze wordt niet alleen geor ganiseerd ter viering van het „nieuwe dorp", maar tevens ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de vereniging „Dorp Vijfhuizen". Onder meer zal hier de opvoering plaats hebben van de Vijfhuizen- se revue: „Tussen Fort en Eendenkooi". Aalsdijk. 24 te Houston. Amsteldijk, pass. 23 Kp. Finisterre n. Lissabon. Antonia, 23 v. Pladju n. Tjilatjap. Arendskerk, pass. 23 Kp. Finisterre n. Marseille. Akkrumdijk, 22 v. Bremen n. Hamburg. Alhena, 22 v. Buenos Aires n. Montevideo. Aludra, 23 nog te Bahrein. Almdijk, 23 te Havana. Amstelkade 23 te Baltimore. Attis, 22 te Amsterdam. Aagtedijk, 23 v. Marseille n. Antwerpen. Alioth, pass. 23 Ouessant n. Las Palmas. Alphard, 23 v. Santos n. Montevideo. Amor, 24 te Rotterdam. Ampenan, pass. 23 Kp. Guardafui n. Djibouti. Angolakust, pass. 23 Kp. Finisterre n. A'dam. Baarn, pass. 23 Barbados n. Antwerpen. Bontekoe, 23 te Kwandang. Breda, 22 240 m. w.z.w. Landsend n. Rotterdam. Britsum, 22 330 m. z.o. Paramaribo n. Trinidad. Beninkust, 23 120 m. n.n.w. Dakar n. Le Havre. Boskoop, pass. 22 Dover n. La Guaira. Bloemendaal. pass. 23 Gouadaloupe n. Aruba. Boissevain, 24 te Port Elizabeth. Caltex Utrecht, 23 v. R'dam n. d. Perz. Golf. Camerounkust, pass. 23 Las Palmas n. Bordeaux. Camphuys, 24 te Belawan verw. Coryda, 24 te Izmir verw. Congokust, 22-te Amsterdam v. Hamburg. Cottica, 23 te Trinidad. Clavella. 21 v. Amsterdam n. Curacao. Delft, pass. 23 Landsend n. Rotterdam. Dongedijk, 23 te Antwerpen verw. Daphnis, 22 v. Amsterdam n. West-Indië. Dorestad, 23 v. Willemstad n. Alexandrië. Drente, pass. 23 Gibraltar n. Tj. Priok via Bona. Eos, pass. 23 Ouessant n. Malta. Erinna, 24 te Balikpapan. Eemland, 23 v. Santos n. Rio de Janeiro. Esso Nederland, 25 te Rastanura verw. Farmsum. pass. 22 Ouessant n. Ceuta. Gabonkust, 23 te Antwerpen v. Hamburg. Guineekust, 22 te Hamburg v. Bremen. Graveland, 22 te Amsterdam. Groote Beer. 23 v. Montreal n. Rotterdam. Hector, 23 te Hamburg. Helder, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Hilversum, 22 v. Bandarmashur n. Guiana Hera, 23 te Amsterdam n. Barbados. Hydra, 23 v. Trinidad n. Emden. Hoogkerk, 23 te Genua. Heelsum, 24 te New Orleans. Ivoorkust, 22 v. Monrovia n. Abidjan. Isis, 22 v. Ponce n. Amsterdam. Japara KRL, 23 te Tj. Priok. Jason, 23 te Bremen. Jupiter, 23 te Beyrouth. Java, 22 te Hamburg. Jagersfontein, 24 te Durban. Johan van Oldenbarnevelt, 24 v. Suez n. Aden. Korovina, 23 le Thameshaven. Kalabahi, 23 te Surabaja, dokken. Kalydon, 23 te Curagao. Kabylia, 23 500 m. z.w. Madeira n. Malta. Kota Baroe, 22 v. Singapore n. Belawan. Karimata, pass. 22 Kp. Guardafui n. Belawan. Langkoeas, pass. 23 Kp. Finisterre n. Port Said. Limburg, 24 te Genua. Larenberg. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Luna, 22 v. Tunis n. Palermo. Liberty Bell, pass. 21 Ouessant n. Rotterdam. Linge, 23 v. Rotterdam n. Toppila. Modjokerto, 23 v. Aden n. Port Said. Maetsuycker, 22 810 m. n.n.w. Fremantle. Markelo, 22 150 m. w.z.w. Lindesness n. Moi Rana. Meliskerk, 23 v. Shanghai n. Yokohama. Moordrecht, 23 190 m. n.w. Djeddah n. Mena Al Ahmadi. Myladu. 23 te Velsen verw. Maas, 22 te Rotterdam. Mitra. 22 v. Curagao n. Rotterdam. Meerkerk, 24 v. Karachi n. Bombay. Muiderkerk, 25 te Adelaide verw. Nieuw Holland, 23 te Melbourne. Notos, pass. 22 Wight n. Lissabon. Nigerstroom, 22 v. Amsterdam n. Bordeaux. Nanusa, 24 te Seattle. Oranjefontein, pass. 23 Dakar n. Las Palmas. Ophir, 23 te Belawan. Ootmarsum, pass. 22 Key West n. Houston. Ondina, 23 v. Cabanias n. Gent. Orestes, 24 te Curagao. Prins Willem V, 23 te Montreal. Pieter S, 23 v. Amsterdam n. Swansea. Riouw, 24 te Aden. Roepat, 23 v. Suez n. Port Said. Rijnkerk, 24 te Singapore. Rempang, pass. 23 Lissabon n. Vlissingen. Raki, pass. 22 Perim n. Suez. Ridderkerk, 22 v. Genua n. Port Said. Rotti, 23 v. Napels n. Beyrouth. Rotula. 24 te Curagao. Salatiga. 23 v. Surabaja n. Colombo. Sirrah, 24 te Singapore. Statue of Liberty. 23 te Mena Al Ahmadi. Siberoet, 23 te Singapore. Stanvac Benakat, 23 te Pulubukom. Stan vac Djirak. 22 te Singapore. Stanvac Ogan, 23 te Tj. Priok. Stentor. 22 370 m. w.z.w. Madeira n. Barbados. Straat Mazambique, 23 te East-London. Sinabang. 24 te Saigon verw. Stad Breda, 22 v. Monrovia n. Rotterdam. Stad. Vlaarding., 27 t, H. v. Holl. verw. n. R'dam. Singkep. 23 v. Surabaja n. De Musi. Scheipwijk, 23 v. Port Said n. Landsend. Sunetta, 22 v. Abadan n. Karachi. Scherpendrecht, 23 v. Santos n. Curagao. Schie, 23 te Rotterdam. Stad Leiden. 23 v. Gibraltar n. Port Said. Tegelberg, 23 te Yokkaichy. Teucer, pass. 23 Malta n. Rotterdam. Tjiluwah, 23 te Tj. Priok. Tjisadane, 23 v. Hongkong n. Singapore. Trajanus. 21 400 in. n.o. Pto. Rico n. Kingston. Talisse, 22 te Tandjong Priok. Trompenberg, 22 v. Savannah n. Le Havre. Tamo, 23 te Rio de Janeiro. Teiresias, pass. 22 Kp. Guardafui n. Penang. Tabinta, pass. 23 Gibraltar n. Port Said. Tawali, 24 v. Aden n. Colombo. Themisto, 23 v. Liverpool n. Wabana. Utrecht. 23 te Port Said. Van Riebeeck, 23 te Tj. Priok. Van Riemsdiik, 23 te Ambon. Van Noort. 23 GO m. o. Balikpapan n. Shanghai. Waal. 23 te Iskenderun. Witmarsum, 23 te Hamburg. W. Alton Jones, 23 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Westertoren, 22 v. Port Said n. Rotterdam. Willem Ruys, pass. 23 Perim n. Colombo. Woensdrecht. pass. 22 Runsaljebel n. Suez. Westland, 23 v. St. Vincent n. Amsterdam. Zijpenberg, pass. 23 Kp. Finisterre n. Melilla. Zonnewijk, 24 te Curagao. KLEINE VAART Aeneas, 22 v. Salerno n. Palamos. Amor, 22 te Amsterdam n. Rotterdam. Afiena. 22 te Karlshamn. Boreas, 21 v. Amsterdam n. Gothenburg. Bab T, 18 v. Gefle te Zaandam. Dido. 22 v. La Pallice n. Amsterdam. Draco, 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Deni, 23 te Goole v. Skarrehage. Flevo, 22 v. Cartagena n. Cadiz. Geziena Henderika, 23 te Ipswich v. Barcelona. Gefle, 21 v. Stockholm, 26 te Rotterdam verw. Jonan, 22 te Napels v. Fowey. Joost, 15 v. Solvesborg te Sodertalje. Kaap Falga. pass. 20 Brunsbiittel n. Amsterdam. Kaap St. Vincent, 17 v. Abo te Skutskaer. Larix, 20 v. Hudiksvall n. Sundsvall. Marathon, pass. 23 Holtenau n. Huil. Midas, 22 v. Ceuta n. Beyrouth. Notos. 21 v. Rotterdam n. Lissabon. Oberon, 23 v. Maracaibo n. Houston. Pavo. pass. 20 Holtenau n. Domsjo. Ponza, pass. 21 Brunsbiittel n. Domsjo. Plato, 22 te Ceuta n. Barcelona. Pygmalion, 22 te Hamburg n. Antwerpen. Spurt, 23 v. Wismar n. Aberdeen. Thaletas. 23 te Amsterdam n. Wismar. Tillv, 19 v. Rotterdam n. Skogall. Vesta, pass. 22 Holtenau n. Stockholm. Wexford, 22 te Norresundet. SLEEPVAART Ebro, 21 170 m. z.w. Fayal n. St. Nazaire. Gele Zee, pass. 22 Kp. San Antonio n. Maracaibo. Goeree, 22 v. Dieppe n. Brest Hudson. 21 350 m. z.w. Ouessant n. La Pallice. Loire, 21 125 m. n.w. Kp. Wrath n. Rotterdam. Noordholland, 22 te Rotterdam. Noordzee, pass. 21 Kp. De Gata n. Rotterdam. Oceaan, 22 v. Bromboro te Rotterdam. Thames, pass. 22 Rathlin eil. n. Haugesund. Tyne, 22 v. Rotterdam n. IJmuiden. Witte Zee, pass. 22 Kp. St. Vincent n. R'dam. Zwarte Zee, 21 v. Pt. Said n. Aden. Poolzee, 22 140 m. n. Dakar n. Lagos. Rode Zee, 22 260 m. z. Jamaica n. Maracaibo.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3