Maarten Luther leidt en inspireert verzet in Alabama Holbewoners in Spanje LANGE STERKE NAGELS LEUK Slechts de helft der arbeiders bij de B.M.C. in staking gegaan Vijftig jaar geleden OM DOLLARS Ford ontslaat tweeduizend man Drie vreemdelingen over de grens gezet Agenda voor Haarlem ONDER DE VLOEK VAN HET VERLEDEN Salzburg's Festival met Mozart's „Figaro" geopend Spoorwegstaking in Italië Piper Cub neergestort in Biesbosch; piloot gewond Uit Haarlems Dagblad van 24 juli 1906 DINSDAG 24 JULI 1956 Terwijl sommige misdrijven moed, doods verachting en spitsvondigheid vereisen, is het „kidnappen" een vergrijp dat bij uit stek door lafaards wordt gepleegd. De kleine Peter Weinberger in New York, baby van vier maanden, werd uit zijn kinder wagen gestolen terwijl hij sliep in het zon netje op een zijterras van zijn ouderlijk huis. Hij is niet meer teruggevonden en de hoop, dat zijn ouders de kleine nog levend zullen zien, is nu wel heel miniem. Aange zien de kinderroof de misdaad der lafaards is, loopt het leven van zo'n kind een enorm gevaar door het risico, dat. de „kidnapper" onder ogen moet zien wanneer hij het kind niet onmiddellijk tegen de gevraagde los prijs kan inwisselen, voordat het politie apparaat volledig in werking is gesteld. Het is velen niet duidelijk, waarom een kidnapper niet het normale menselijke ge voel kan opbrengen dat hem zou doen be sluiten, het kind eenvoudig te vondeling te leggen, wanneer hij eenmaal weet dat de kans op de losprijs is verkeken. Men moet echter het menselijke gevoel van dit soort misdadigers niet te hoog aanslaan, aange zien zij reeds beginnen met een welbere kende poging tot regelrechte exploitatie van ouderleed. Zij komen tot hun misdaad na een redenering, die reeds een gebrek aan normaal menselijk gevoel verraadt: de redenering, dat zij geld zullen kunnen slaan uit het door hen veroorzaakte ver driet ener moeder, die haar kind in doods gevaar weet. Hef, typisch Amerikaanse be drijf van de kinderroof is ontstaan in een maatschappij, waarin de tegenstellingen tussen „paupers en prinsen" verhevigd waren door de buitensporige luxe van de ene en de sociale ellende van de andere categorie. Een luxe, die onbeschaamd ten toon gespreid werd en speciaal tot oogver blindend decor werd gemaakt ten opzichte van de „rijke kinderen". De wijze, waarop de welgestelde Amerikaan zijn kinderen meende te moeten omgeven met comfort en verfijnde weelde, heeft bij de minder- fortuinlijke categorie ongetwijfeld nog te meer het menselijke gevoel verstikt, dat nodig was om althans de eerbied te blijven opbrengen voor de ook in welgestelde ge zinnen aanwezige, normale genegenheid van ouders voor kinderen. Dit heeft ongetwijfeld ook in vele geval len verhinderd, dat een kidnapper, die niet slaagde in zijn opzet om de losprijs te innen, zijn wraakgevoelens beheerste en het kind niet tot slachtoffer maakte. De wraak op de fortuinlijke medeburger, die ongenaakbaar en onkwetsbaar de goede dingen der aarde genoot, was voor de misdadiger wellicht vaak een voldoening voor de mislukking zijner poging om in één slag een deel van de talrijke dollars machtig te worden, die de ongenaakbare bezat. De wraak van een lafaard ontziet kinderen niet. Zij zijn gewillige slacht offers en zij leveren geen risico op. Hun kwetsbaarheid is bovendien vaak de reden, waarom zij niet ongedeerd terug keren in het ouderlijk huis, nadat het bloedgeld is betaald. Het geval-Lindbergh, dat wel de opzienbarendste kinderroofzaak in de geschiedenis kan worden genoemd, was daar een voorbeeld van. Het zoontje van de Oceaanvlieger werd uit zijn slaap kamer op de eerste verdieping weggeno men en via een ladder uit het huis ge bracht. De ladder bezweek echter onder de last van de kidnapper en het kind. Zeer waarschijnlijk werd de kleine Lindbergh bij die val zo ernstig gewond, dat hij overleed. Zijn lijkje werd later in de buurt van het huis gevonden. De vermoedelijke dader werd jaren na dien gearresteerd, nadat hij kenbare munt biljetten van de losprijs had uitgegeven. Hij werd ter dood veroordeeld en terechtge steld. Peter Weinberger, een kind van enkele maanden oud, kan reeds door gebrek aan verzorging en goede voeding dodelijke ge varen lopen. Wellicht zullen de ouders nooit weten, wat er met hun kind is ge beurd. En in dat geval zullen de ridders van de lafheid, die in kidnappen dollars zien, zich moeten realiseren dat alle dollars ter wereld niet opwegen tegen het leed, dat deze mensen omwille van dollars is aan gedaan. J. L. ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie, genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland -ƒ1.80 per flacon. mm maakt broze nagels sterk imp.: Dispao nv Dan Haag Twee Duitsers en een Engelsman, die zondag j.l. op het Zandvoortse strand wer den betrapt op aanstootgevend gedrag, werden, na door de politie te zijn verhoord, over de grens gezet. DINSDAG 24 JULI Minerva: „Malle gevallen", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeft;, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het schip dei- verloren vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Marcella, een cir cuskind", 14 j., 8 uur. Roxy: ..Man with the gun", 14 jaar,, 7 en 9.15 uur. Palace: „Storm over de Nijl", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Studio; „Pffft, 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Grote Kerk: 8 uur, Orgelbespeling door Friedrich Bihn. WOENSDAG 25 JULI Minerva: „Knock on wood", 2.30 en 8.15 uur. Rembrandt: „Zo vader, zo zoon", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.'Luxor: „Het schip der verloren vrouwen", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „A C als loodgieters", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Marcella, een circuskind", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „Man with the kun", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bongo de beer", 10.30 uur, „Storm over de Nijl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Vakantie-programma, 10.30 uur: „Pffft". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: 10.30 uur, „Montagne's jeugdvariété". Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oor schot. 3 Hier volgt een 3 nieuwe bescliou- 8 wing over het 3 Amerikaanse ne- l gervraagstuk van ome correspondent 8 in de Verenigde 1 Staten, die een reis x maakte door het 3 zuiden der V.S. om 3 een beeld van de 3 situatie aldaar be ft treffende de ras- 8 senkwestie te krij- gen. >OOOXXXXXXXX»DCOOOOCCOOOCCO Wat verderop is een pleintje met een fontein in het midden. Op de rand ervan zitten twee negerjongens. Ik ga naar hen toe en vraag hun wat dat grote gebouw is, dat aan het pleintje staat. „Dat is het post kantoor". Het antwoord verbaast me niet, maar ik had niet verwacht, dat een van de jongens me een sigaret zou aanbieden. Natuurlijk neem ik die aan en ik ga maar meteen naast hen op de rand van de fon tein zitten. Nu weten de mannen op de straathoeken positief, dat ik niet deug Ik vraag de jongens wat ze doen. De spraakzaamste vertelt, dat zij in de hoogste klas van de H.B.S. zitten. Een neger-H.B.S. natuurlijk. Op geen enkel niveau is er nog integratie in Alabama. Maar de jongen verdient toch ook al wat. Na schooltijd repareert hij schoenen. Wat hij gaat doen als hij van school is? Voorlopig verder in het schoenenvak. Veel betere mogelijk heden heeft hij niet. Eerst wil hij wat geld verdienen en daarna wil hij Alabama ver laten om naar het noorden te gaan. Daar kan hij tenminste werk vinden, dat beter past bij zijn schoolopleiding. Het bevalt hem wel in Alabama, maar hij vindt dat zijn kansen daar te gering zijn. Het lijkt me jammer voor Alabama, dat deze be schaafde, rustige negerjongen de staat zal verlaten. Als ik verteld heb, dat ik Nederlander ben, vraagt hij opeens: „Hoe is het daar met het rasverschil?" Ook hij denkt kenne lijk aan weinig anders. Boycot Ik vraag hun hoe het staat met de boy cot van de autobussen. Die boycot blijkt rustig door te gaan. De negerkerken heb ben gezamenlijk twintig „station-wagons" aangeschaft en met deze auto's worden de negers naar en van hun werk gebracht. Op die manier kunnen ze hun strijd volhouden tegen de stedelijke overheid, die hun geen gelijke rechten wil geven in de bussen. Het was tot dusverre in Montgomery ge bruikelijk, dat de tien voorste plaatsen in de bussen gereserveerd waren voor blan ken. De (blanke) buschauffeurs hadden echter politie-bevoegdheid en konden,wan neer er meer dan tien blanken in de bus kwamen, meer dan tien plaatsen aan hen toewijzen. Zelfs konden zij eisen, dat negers opstonden en verder staande meereden, teneinde de blanken te laten zitten. Enige maanden geleden heeft een negervrouw eenvoudig geweigerd om zulk een bevel van de buschauffeur op te volgen. Dit was een simpele revolutionaire daad en van die dag af dateert de boycot van de negers tegen de bussen. De boycot wordt geleid door dominee Martin Luther King. Hij is de 27-jarige negerpredikant in de „Baptist Church" aan de Dexter-straat. De andere negerkerken in de stad hebben zich bij zijn leiding aangesloten. Iedere week, op een (Van onze correspondent in Washington) Zondagochtend in Montgomery, Alabama. De straten zijn zonnig en leeg. Alleen op de hoeken staan hier en daar een paar man nen, blanken meestal. Ze hebben strooien hoeden op en dragen geen jasje over hun overhemd. Het is broeierig in Montgomery broeierig in dubbele zin. Al is dit dan de hoofdstad van Alabama, toch is Montgomery een provincieplaats. Iedereen kent iedereen. De mannen op de straathoeken kijken mij achter dochtig aan. Je hoort ze denken: „zeker weer zo'n Yankee uit het noorden, die ons op de vingers komt kijken en die ons komt vertellen hoe wij onze negers moeten behandelen." Werkelijk, er is geen twijfel aan, dat die mannen op de straathoeken denken over de negers. Iedereen denkt en praat over blanken en negers in het zuiden. Het begint een obsessie te worden. Zaterdag heeft de president van Oosten rijk. Theodor Körner, het Salzbui-gs Fes tival 1956 in het Festspielhaus Theater of ficieel geopend. Het festival is gewijd aan Wolfgang Amadeus Mozart, die tweehon derd jaar geleden werd geboren. Bij de opening waren het corps diplomatique, het Oostenrijks kabinet en vele prominente musici aanwezig. De openingsrede werd gehouden door bondspresident dr. Körner, waarna de gou verneur van de provincie, dr. Klaus, er op wees dat de schouwburg, die door de Oos tenrijkse architect Holzmeister dertig jaar geleden was gebouwd, te klein is gewor den, zodat dezelfde kunstenaar nu ook weer de opdracht heeft gekregen tot het ontwerpen van een nieuw gebouw, dat be rekend is op het steeds groter aantal be zoekers en dat ook aan de eisen van de moderne tijd beantwoordt. In verband met de Mozart-herdenking duurt het huidige festival niet dertig, maar veertig dagen, omdat men zoveel mogelijk gasten uit het buitenland in de gelegenheid wil stellen om het werk van Mozart te leren kennen. Het werk van deze componist beheerst vrijwel het gehele programma, want er worden nu zes opera's van Mozart opgevoerd, waar onder ook het vroege werk „Idomeneo". Maar ook het programma van de grote con certen, matinée's. kamerconcerten en sere nades is voor het grootste deel gewijd aan deze componist. De eerste avond werd ge opend met de opvoering van „Figaro" on der leiding van dr. K. Böhm. Het was een prachtige interpretatie in de nieuwe Ween- se Mozartstijl, waarvoor Böhm, Moralt en Krips de grondslag hebben gelegd. Of schoon de meeste zangers en zangeressen Oostenrijkers zijn, worden de Italiaanse opera's, dus ook de „Figaro", in het Ita liaans gezongen. Rond deze muzikale kern heeft men tevens een zeer algemeen cultureel pro gramma opgebouwd, dat ten zeerste de aandacht trekt, namelijk de tentoonstelling „Mozart en zijn tijd" en een zeer uitge breid overzicht van hedendaagse relegieuze kunst in de dom van Salzburg. De grootste belangstelling heeft men echter voor een honderdtal werken van de Oostenrijkse schilder Kokoschka, die uit Praag afkom stig zijn en dlie nu als verzameling voor het eerst in het westen tentoongesteld worden. Er zijn daaronder vooral drie prachtige stadsgezichten van Praag en verder veel grafisch werk uit de dertiger jaren. Ten slotte trekken ook nu weer zeer veel bui tenlandse studenten, waaronder ook Neder landers, naar Salzburg om de zomercursus in de muziek of de zomeracademie voor beeldende kunsten onder leiding van Ko koschka te volgen. Binnenkort beginnen ook de traditionele hogeschoohveken voor katholieke wijsbegeerte en sociologie, waarvoor zich reeds meer dan achthonderd deelnemers hebben aangemeld. avond van een werkdag, houdt men in een van de kerken een vergadering, teneinde de „strategie" opnieuw onder de ogen te zien. De negers zelf bewaken bij die ge legenheid de omgeving van het kerkge bouw. Veilig, voelen zij zich niet. Er is reeds een bom ontploft in het voorportaal van Maarten Luther's huis. De schade be tekende gelukkig niet veel en deze dominee lijkt me geen man, die men gemakkelijk bang kan maken. Slavernij Werkelijk, men maakt zich niet aan over drijving en dramatisering schuldig, wan neer men zegt, dat de kerk van Martin Luther King in het hart staat van het oude slavernij-gebied. De Dexter-straat is de brede hoofdboulevard van Montgomery, die naar het Kapitool leidt.Vlakbij de kerk, in het midden van die straat, heeft men een steen opgericht, waarop te lezen staat: „Langs deze straat bewoog zich de inaugu ratie-parade van -Jefferson Davis, toen hij de ambtseed af ging leggen als president van de geconfedereerde staten van Ame rika, op 18 februari 1861". Waarlijk, dit is het hart van Dixie-land, het centrum van het gebied, dat zich in de burgeroorlog schrap zette tegen het noorden. „Dixie", het volkslied van het zuiden, werd op die da tum in 1861 hier voor het eerst door een „band" gespeeld. Het is de ironie van de geschiedenis, dat juist op deze plaats het eerste georganiseerde verzet tot uiting komt van de negers tegen het mensonteren de kaste-systeem, dat als een restant van de slaventijd is blijven bestaan. Voor mij, een buitenlander, die slechts één dag in Montgomery doorbracht, was het in het geheel geen heldendaad deze kerk van Maarten Luther binnen te gaan. Maar voor iedere blanke, die in deze stad woont, zou daar wél heldenmoed voor nodig zijn. Hij zou er zijn baan, zijn prestige en zijn vrienden mee kunnen ver spelen. Het is gevaarlijk voor een blanke om als een „nigger-lover", een nikker vriend, bekend te raken. Neen, blanke stedelingen komen hier niet en geen wonder dan ook, dat men in blanke kring uit den treure opmerkingen her kauwt over die brutale negers, die niet meer met de bus willen rijden, zonder dat men een helder begrip heeft van de wijze leiding, die dominee Martin Luther King aan deze actie weet te geven. De preek van deze dominee had voor een groot deel betrekking op de boycot. Het onderwerp was „The peril of the sword" (het gevaar van het zwaard). Wat was zijn stelling? Dat de negers geen on recht moesten accepteren, maar dat zij zich daarom niet met geweld mochten keren tegen degenen, die hun het onrecht aan wilden doen. Men mag het onrecht haten, maar niet de mens, die onrecht bedrijft. „Haat zo zeide de negerdominee verwringt de persoonlijkheid. Haat en dit sloeg ook op de blanken! doet meer schade aan degene, die haat, dan aan hem die gehaat wordt. Rasscheiding is onwettig verklaard en wij de negers moeten nu van deze theoretische beslissing werke lijkheid maken. Men kan er ons voor ont slaan, ons in de gevangenis stoppen. Mis schien komt er een dag, dat onze kinderen moeten zeggen: wij weigeren om naar school te gaan. Maar wij moeten voor onze mening uitkomen en passief verzet be trachten, zoals Gandhi dat heeft geleerd." Men kan allerminst zeggen, dat de be slissing, die het opperste gerechtshof twee jaar geleden genomen heeft een beslis sing, waarbij rasscheiding in strijd met de grondwet werd verklaard veel blanken in het zuiden een duw in de goede richting heeft gegeven. Integendeel. Maar een be langrijk effect van deze beslissing ziet men in het georganiseerde en voortreffelijk ge leide passieve negerverzet in Alabama. Tiet lijkt niet gewaagd te voorspellen, dat de negers hun strijd om gelijke behande ling in de bussen zullen winnen. Na afloop van de preek had ik nog even een gesprek met de dominee. Er is voor deze boycot natuurlijk veel geld nodig. Openlijk durft een blanke dit verzet zelden of nooit te steunen, maar nu en dan krijgt Maarten Luther een bijdrage, met de ver melding „van een blanke vriend". Zondag heeft Koning Boudewijn in Brussel een parade afgenomen. De Koning onderhield zich bij deze gelegenheid met enkele veteranen onder wie een invalide uit de Koreaanse oorlog. ROME (Reuter) In Italië hebben dinsdag ongeveer 190.000 spoorweglieden het werk voor vierentwintig uur neerge legd als protest tegen de „traagheid", waarmee de regering hun eisen voor ho gere lonen en betere arbeidsvoorwaarden behandelt. Te middernacht begon de sta king. De treinen stopten bij de dichtst bij- zijnde stations en ook het internationale treinverkeer kwam stil te liggen. Spoedig begon, hoofdzakelijk met militair perso neel, een nooddienst te werken. Aangezien ook de overwegwachters het werk hadden neergelegd, reden deze weinige treinen zeer langzaam. Alleen bij de gevaarlijkste spoorwegovergangen werd door verkeers politie toezicht gehouden. In sommige de len van Midden- en Zuid-Italië werd het vervoer door militaire vrachtauto's en bus sen overgenomen. Het internationale lucht verkeer werd uitgebreid. Het stakingsparool is zowel van de com munistische als de niet-communistische vakbonden uitgegaan. Het kabinet zal er zich dinsdag over be raden, of de eisen van het spoorwegperso neel zullen worden ingewilligd om verdere stakingen te voorkomen. Ook in Frankrijk De onafhankelijke vakvereniging van Franse stokers en machinisten heeft haar 8000 leden opgeroepen dinsdag voor 24 uur in staking te gaan om eisen inzake ar beidsvoorwaarden kracht bij te zetten. De leden van deze vakbpnd vertegenwoor digen ongeveer een derde van het rijdend personeel van de Franse spoorwegen. De bond heeft meegedeeld, dat de sta king zich niet tot Algerije zal uitstrekken, hoewel dat grondwettelijk Frans grondge bied is, om daar geen last te bezorgen aan de Franse troepen-bewegingen. De staking blijkt een duidelijke misluk king te zijn. Om half zeven liepen alle treinen bijna normaal; in Parijs vielen slechts drie stations uit en de forensen konden normaal naar het werk. In de Dordtse Biesbosch is maandag een Piper Cub, die in opdracht van de coöpera tieve landbouwvereniging „Aller Belang" sproeiwerkzaamheden moest uitvoeren, bij het opstijgen voor de eerste vlucht veron gelukt. Het vliegtuigje kwam slechts een halve meter boven de grond, vloog over een brede vliet, maar raakte de kant van dit water en draaide 180 graden om zijn as. Het toe stel werd totaal vernield. De piloot, de 35- jarige Hagenaar H. Kelder kreeg een ge broken been, een hoofdwond en enkele ge kneusde ribben en moest naar een zieken huis in Dordrecht worden vervoerd. Het is gebruikelijk dat sproeiwerkzaam heden in de Biesbosch worden uitgevoerd door helikopters. De Piper Cub was inge vallen voor een helikopter, die in reparatie moest. De eerste prentbriefkaarten uit de zon nige verte heb ik binnen. Leuk. Ze zijn vandaag gekomen. Van Dirk en Miep en van Wim en Bets. Ik heb bij mijn ontbijt, een diepblauw meer met mooie, hoge ber gen en een stukkie onwaarschijnlijk-groene zee met nóg groenere palmen naast mijn bescheiden boterham met kaas gekregen. Dirk, Miep, Wim en Bets zijn benijdens waardige personen. De ene kaart komt uit Zwitserland en de andere uit het zuiden van Frankrijk; de twee koppeltjes maken het ondanks de afstand die zij bewaard hebben, beide precies even best. Het is mooi weer aan het meer. En het is mooi weer aan zee. Het Zwitserse hotel is netjes en niet eens zo gek duur. En het Franse hotel is proper en betame lijk en de prijs valt reuze mee. En alle vier ontbijten ze zij het in twee duetten op een balkon in de zon: knappende verse broodjes met honing. Het brood dat is mijn jarenlange prentbriefkaart-ervaring het brood in 't eigen goede vaderland zit de eigen goede vaderlanders hóóg. Het brood in Nederland is nooit knapperig. Onze kadetten, van een soort watten vervaardigd zijn de vreem deling een kleffe klap in het gelaat. De landgenoot ervaart dit wanneer hij op een buitenlands balkonnetje in de zon zijn knappertjes knapt. Dirk, Miep, Wim en Bets maken het best. Zij hebben reeds vele leuke wandelingen gemaakt; zij hebben lekker gezwommen en zij hebben reuze- aardige mensen ontmoet. Er zijn véél Hollanders overal. Dirk, Miep, Wim en Bets zijn zelf Hol landers, maar dat blijken zij vergeten te hebben. Het schijnt dat als je elf maanden per jaar tussen elf millioen Hollanders verkeert, de twaalfde maand een sombere schaduw krijgt door de nabijheid van Hol landers. Ik begrijp dat nooit, maar het is een be kend verschijnsel. Op beide mooie, glan zende prentbriefkaarten staat een zinne tje van dezelfde strekking: er zijn hier nogal wat Hollanders, maar wij ontlopen ze zoveel mogelijk. Ik denk, dat die nogal wat Hollanders 't zelfde op hun prentbriefkaarten schrijven en dat zij mijn Dirk en Miep en Wim en Bets trachten te ontlopen. Als Dirk en Miep en Wim en Bets dat zouden weten, zouden zij veront waardigd zijn. Want Miep en Wim en Dirk en Bets beschouwen zich zelf uiteraard als het soort Hollanders dat je niet ontlopen moet. Zo gaat dat. Er moet iets zijn, waar je je zelf aan omhoog kunt trekken. Ik wilde u alleen maar doen weten dat die beide leuke spannetjes het goed ma ken en het best naar hun zin hebben. Alles is mooi blauw en goud en zonnig en de broodjes knapperen. En het is alle maal keurig en de prijs valt reuze mee. Ik verwacht nu ook wel spoedig de kaarten van Joop en Mia en van Theo en Zus. ELIAS (Van onze correspondent in Londen) De arbeiders van de British Motor Cor poration (B.M.C.)hebben op de eerste dag van de staking op aarzelende wijze op de oproep van de vakbonden om het werk neer te leggen gereageerd. Volgens de B.M.C. heeft 53 percent van het personeel het stakingsbevel in de wind geslagen; 23.178 van de 43.444 arbeiders hadden zich aangemeld. In het Lagerhuis deelde de mi nister van Arbeid MacLeod, mede, dat 28.000 van de 51.000 arbeiders aan het werk waren gegaan, hetgeen 55 percent is. Het stakingscomité betwist de door de Corporation verstrekte cijfers, maar in elk geval is reeds gebleken, dat slechts weinig arbeiders de staking werkelijk wensen. De staking heeft echter de produktie in een aantal fabrieken stopgezet en dreigt in en kele dagen tijds vrijwel het gehele bedrijf tot stilstand te brengen. Pas na afloop van SPANJE, juli De hoofd weg van Murcia naar Al- meria is om de honderd me ter voorzien van een waar schuwingsbord: uitholling overdwars. Dan is het zaak de rem te gebruiken, want deze uithollingen vormen geen kinderachtige obstakels Het zijn vaak diep uitge slepen geulen, veroorzaakt door het smeltwater dat in het voorjaar dartel van de bergen stroomt en zich van een rode lijn op de kaart van Spanje niets aantrekt. Nu, midden in de zomer, heeft men blijkbaar nog geen ge legenheid gehad de meege voerde stenen sommige zo groot als kinderhoofden op te ruimen. Wat zou het ook: in maart worden ze automatisch weggespoeld en dan blijven er weer andere achter. We zijn al een flink eind in de provincie Almeria doorgedrongen, als we links af slaan, gehoorzaam de pijl volgend die ons verwijst naar Las Cuevas del Almanzora. Las Cuevas de holen; men heeft ons verteld, dat hier nog honderden mensen de ingewanden van de berg be wonen. De weg wordt voortdurend slechter, de gemiddelde snel heid daalt tot twintig kilo meter per uur. Hotsend on botsend, in constante vrees voor de veren van de wagen, rijden we het dorp binnen. Het ziet er niet imponerend uit met zijn tegen elkaar steun zoekende leemgele huizen, maar hol woningen zijn het toch niet. „Dan moet u nog even verder", verklaart een van de weinige inwoners, die zich in dit hete middaguur op straat bevinden. Hij is meteen bereid als gids op te treden en we boffen Fer nando Pilar staat aan het hoofd van de dorpsschool en spreekt wel tien woorden Frans. Alle leven is verstard, ook daar, waar we tegenover een gelig-rode rotswand tot staan komen. De dode ogen, die ons hieruit aanstaren, zijn vensters en deuren. Maar uit een paar schoor stenen, vreemde, piramide achtige steenklompen boven op de rots, kringelen luie slierten rook. Hier leven dus menselijke wezens. Zij slapen, de uren van de siësta zijn heilig en we aar zelen: „Zouden we dan maar niet liever terugkomen?" Maar de dorpsintellectueel, die zich vermoedelijk ver wonderd afvraagt waarom wij naar al deze el lende komen kijken, haalt zijn schouders op en zegt onverschillig: „No es nada komt er niet op aan." Hij heeft al een paar deuren opengestoten om de bewo ners op te wekken zich aan de vreemdelingen te laten zien. Dat zal ze allicht een paar pesetas opleveren. Daar staan ze dan, schuwe, tegen de zon knipperende verschoppelingen; een vrouw met 'n doezelende baby op de arm, een paar mannen in lompen, een naakt jongetje met een bol ondervoedings buikje. „Vroeger was dit een ko lonie van wel duizend men sen", zegt Fernando. „Nu zijn er nog hoogstens hon derd over." Honderd te veel, constate ren we in stilte, als we ons in een van deze holen wa gen. Een vrouw zit er ge hurkt bij een open vuur, waarvan de rook maar door een opening in de zoldering moet zien te ontsnappen. Er pruttelt iets in een pan, een kwalijk riekende brij. Naast het vuur zien we in een wankele kinderstoel een jon getje van een jaar of vier. Het kijkt wezenloos voor zich uit, speelt wat met een korst brood en schijnt zelfs de kracht' niet te hebben om de vliegen van zich af te slaan. Ons herinnerend, dat de meeste dorpsbewoners in de kwikzilvermijnen werken, vragen we onze gids hoe de ze mensen aan de kost ko men. Hij haalt nogmaals on bewogen zijn schouders op. „Met bedelen", zegt hij on verschillig. „Soms proberen de mannen het wel eens een tijdje in de mijnen, maar ze houden het nooit lang vol. Er zijn er ook bij, die ketels en pannen- repareren." Och wat, armoede is er al tijd geweest en zal er ook wel blijven, is het harteloze oordeel van vele Spanjaarden Geld om woningen te bou wen is er nu eenmaal niet. De bevolking van Spanje, om en nabij negenentwintig miljoen, neemt per jaar met driehonderdduizend toe. Om deze normale aanwas bij te houden, zouden er jaarlijks ruim honderdduizend nieuwe woningen moeten zijn. Men brengt het met veel moeite tot vijfentwintigduizend. In een land, dat de gevolgen van een afgrijselijk wrede en verwoestende burgeroor log zeventien jaar na het einde ervan nog lang niet te boven is gekomen, leidt al leen al het huizengebrek tot ontstellende sociale en mo rele problemen. Waar moet men de tweehonderd mil joen gulden vandaan halen voor een bouwprogram waarmee men alleen maar bij zou blijven? En verder: hoe komt Spanje aan vol doende energie voor de in dustrie, als er te weinig re gen valt om de in de bergen gelegen electrische centrales te doen functioneren? Uit welke bron moeten de mid delen komen om de land bouw te moderniseren en om de talrijke slechte wegen te maken? Ondanks de Amerikaanse steun aan Spanje blijft er zo ontzaggelijk veel te doen> dat niemand zich bezorgd kan maken om de tienduizenden holbewoners. Ze leven onder de rook van Madrid, vlakbij Saragossa en in de onmid dellijke omgeving van Bur gos, vooral hier in het zui den, waar men naast de in drukwekkende pracht van Sevilla, Granada en Cordo va de achterlijkste toestan den aantreft. De cijfers van de kindersterfte liggen er ver boven het landelijk gemid delde. En toch wordt er gezongen en gedanst. Wanneer we sprakeloos uit de holwoning, vunzig maar koel, in het hel le zonlicht zijn getreden, laat een jongeman zijn vingers over de snaren van een gi taar glijden en hij zingt een opwindende flamenco. Kin deren met vroegrijpe ge zichtjes klappen syncoperend in hun handen en stampen met hun blote voeten de maat mee. Dat doen ze ech ter niet voor niets. Als we wat kleingeld in hun smoe zelige knuisten hebben ge stopt, wenden we ons van hen af met een gevoel van onmachtig medelijden, dat zo na verwant is aan schuld. J. K. de twee weken vakantie, die vrijdag be ginnen, zal een oordeel over de omvang van het conflict kunnen worden gevormd. Volgens de vakbonden waren het voor namelijk de ongeorganiseerden die niet staakten. In sommige fabrieken van de B.M.C.-groep werd voor honderd of ne gentig percent gestaakt. De Morrisfabriek in Oxford ligt geheel stil. In de technische industrie hebben de zogenaamde vertrou wensmannen van de vakbonden de leden vrijwel geheel in hun macht. Deze functio narissen zijn voor een belangrijk deel com munisten. Ook onder communistische in vloed heeft de metaalarbeidersbond on langs besloten onder geen beding overtol ligheid als motief voor ontslag te aanvaar den. De staking heeft reeds geleid tot een te rugslag bij andere automobielfabrieken. Ford was gisteren gedwongen tweeduizend arbeiders te ontslaan wegens onvoldoende aanvoer. Er wordt namelijk ook gestaakt bij een carrosseriefabriek van de B.M-C.- groep, die voor Ford werkt. Gisteravond ging tweederde van de nachtploeg bij de B.M.C. in staking. Bij de stakende fabrieken gaat het rus tig toe. Er deden zich weinig incidenten voor. Alleen in Coventdy waren er enkele botsingen tussen stakers en werkwilligen. Er was een tekort aan stakingsposten, die vand,aag zouden worden versterkt. De sta kingsleiding vertrouwt, dat binnen een paar dagen het bedrijf geheel stil zal ko men te liggen. De leiders van de vakbonden hebben ge waarschuwd, dat er op een weigering om te staken strenge straffen staan, zoals grote boetes en mogelijk uitstoting uit de orga nisaties, hetgeen betekent, dat deze arbei ders elders zeer moeilijk werk zullen kun nen vinden, daar ongeorganiseerde arbei ders in de Britse industrie weinig kans heb ben aan de slag te komen. Beschuldiging De staking zal niet nalaten het algemene gevoel van onbehaaglijkheid over de eco nomische situatie in Groot-Brittannië nog te versterken. De regering staat tegenover de beschuldiging, dat zij bewust aanstuurt op het scheppen van een werkloosheids reserve als loon- en prijsdrukkende fac tor. Zij ontkent dit echter ten stelligste. Niettemin is deze nieuwe staking de eerste grootscheepse actie van de Britse vakbewe ging tegen de al of niet vermeende aanval op de zogenaamde „full employment", de werkgelegenheid voor allen. Een halsstar rige houding van de arbeiders om geen ver andering van werk toe te staan zou echter de Britse economie verlammen. Uit Sebastopool wordt geseind dat 2500 zeelieden een vergadering hebben gehou den, waarin zij een adres opstelden om lotsverbetering, dat aan admiraal Skydlof, den nieuw-benoemden Commandant van het Zwarte Zee-eskader, zal worden op gezonden. Besloten werd dat de geheele bemanning aan het muiten zal slaan, in dien deze eisen niet worden ingewilligd. Dat kan daar weer een mooie boel worden!

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5