Vier Russische emigranten Nederland uitgewezen (^Abdoel-en het Vliegende Tapijt De tweede oorbel" Anti-communisten die contact met Sovjet-zeelieden zochten FEUILLETON Roofoverval in Utrecht opgehelderd Voorlopig loonakkoord in textielindustrie Indonesië wenst geen UNO- beheer over Nieuw-Guinea Verraden Goedennacht DOKTER GEVRAAGD Geen boycot meer van de „Sibajak" Jongen verdronken Onbegrijpelijk gedrag van vreemde automobilist Ds. J. A. L. Hovy overleden Verlies van gegevens voor proefschrift dupeerde Pakistaner in Delft „Bagage-automaat" bij Franse spoorwegen Kerkelijk Nieuws Dode bij auto-ongeluk Botsing tussen „Zandvoort- se" en stadstram in Amsterdam Boekenweek op Curasao Dirigent Bruno Walter in Salzburg onderscheiden Bibliografie der godsdienstgeschiedenis Auto sloeg om op Zandvoorts circuit Tram stond drie uur naast de rails Amerikaanse leger zal Bamberg niet verlaten DINSDAG 24 JULI 1956 4 FRANKFORT, (DPA) Vier Russische emigranten, die tot de anti-communistische organisatie NTS (solldarlstenverbond) be horen, zijn maandag na uitwijzing uit Ne derland in Frankfort aangekomen. Zij verklaarden, dat zij door de Neder landse politie werden opgepakt, toen zij probeerden aan de Sovjetrussische matro zen en officieren van de kruiser „Sverd- lov" Russische emigranten-tijdschriften te overhandigen. Naar het ANP verneemt, zijn enige uitgeweken Russen, behorend tot een in West-Duitsland gevestigde anti-communis tische organisatie, vorige week per trein in ons land aangekomen. Zij behoren tot de organisatie NTS, die, waar zij de kans krijgt, anti-communistische propaganda tracht te maken, zo werd het ANP medege deeld. De naar Nederland gekomenen had den de bedoeling, propaganda-materiaal te overhandigen aan opvarenden van de Rus sische oorlogsbodems, die thans een bezoek aan Nederland brengen en in Rotterdam liggen. Het zou hun evenwel niet gelukt zijn hun pamfletten aan de opvarenden van de schepen te geven. Volgens deze in formaties zou de Nederlandse overheid zich op het standpunt stellen, dat de anti communistische organisatie vrij is in haar doen en laten doch niet in dit geval, nu de Sovjet-Russische schepen Nederland bezoe ken op uitnodiging van onze regering. Van daar dat de politie is ingeschakeld en de Russische emigranten weer over de West- duitse grens zijn geleid, aldus werd ons ge zegd. De Utrechtse recherche heeft het afge lopen weekeinde twee jongemannen gear resteerd die enkele dagen geleden een ge wapende roofoverval hebben gepleegd in een winkel van bijouterieën aan de Nobel- straat te Utrecht. Het zijn de 22-jarige J. Th. de B. en de 23-jarige B. B., beiden te Utrecht woonachtig. Zaterdagnacht 14 juli werd de eigenares en bewoonster van de winkel, de 43-jarige juffrouw M., overmeesterd door twee ge maskerde mannen, van wie een haar met een pistool bedreigde. Haar handen en voeten werden met een ceintuur en een kous vastgebonden. Terwijl een der inbrekers de vrouw be waakte, doorzocht de andere het huis. Toen hij niets van zijn gading vond, eisten ze 2000.De vrouw verklaarde echter geen geld in huis te hebben. Het huis werd hier na grondig doorzocht. Uit een geldkistje namen de inbrekers drie ringen, een broche en een hangertje van goud mee. De vrouw werd op haar bed gelegd maar moest later voor het tweetal een glas water inschen ken. Vingerafdrukken werden niet op het glas aangetroffen, omdat de beide mannen handschoenen droegen. De vrouw moest zweren geen politie te bellen en in haar woning te blijven. De volgende ochtend deed mejuffrouw M. aangifte bij de politie. Op dat moment miste zij .slechts een bedrag van dertig gul den uit haar handtasje. De vrouw werd langdurig verhoord omdat het hele verhaal de recherche wel wat fantastisch voor kwam. Pas op 19 juli ontdekte de vrouw dat obk enkele gouden sieraden vermist werden. Zij deed hiervan direct aangifte. Het onderzoek heeft thans geleid tot de arrestatie van de 23-jarige B. B., die zater dagnacht voor zijn woning kon worden aangehouden. In zijn woning vond men een masker. De jongeman legde een vol ledige bekentenis af en noemde ook de naam van zijn mededader, de 22-jarige J. Th. de B. Deze werd zondagnacht om half vier van zijn bed gelicht. In zijn nachtkast je vond de recherche een traangaspistool. Ook hij legde een bekentenis af. Op 16 juli hadden de beide jongeman nen de gouden voorwerpen in Amsterdam verkocht. De opkoper had zich tot de Am sterdamse recherche gewend, maar toen bleek dat de sieraden niet als vermist ston den geregistreerd, deed hij de sieraden weer van de hand. Hij had evenwel de adressen van de kopers genoteerd, waar door de sieraden achterhaald konden worden. Andere berichten zeggen dat de vier Russische emigranten twee mannen en twee vrouwen op verzoek van de vreemdelingenpolitie het land verlaten hebben. De emigranten werden in hun hotel in Rotterdam opgezocht waar hun, zonder dat daarbij een onaangenaam woord is gevallen werd uitgelegd, dat hun be zoek aan ons land op dit ogenblik minder gwenst was en wellicht tot moeilijkheden zou kunnen leiden. De Russen toonden alle begrip voor de situatie en zijn door de Rot terdamse vreemdelingenpolitie naar de grens gebracht. Ook de verklaring van de NTS, als zou de uiteenzetting van de Russisohe emi granten zijn geschied op verzoek van schout bij nacht Kotov, commandant van het smaldeel der Russische Oostzeevloot, berust op onwaarheid. De NTS is een reeds jaren bestaande or ganisatie van anti-communistische Russen die behalve in het westen ook in de Sovjet- Unie en Oostduitsland actief optreedt. Zij beschikt onder meer over enige radiosta tions en laat van tijd tot tijd ballonnen met propagandamateriaal, bestemd voor Russen en inwoners van onder communisisch re giem staande landen op. Verscheidene ke ren zijn pogingen gedaan, vooraanstaande leiders van de NTS uit de weg te ruimen. ooooocoooooococooocccoccccooooooooc«oooocooc 3 CHARLEVOIX (Michigan) (AFP). - De 3 driehonderd bewoners van het Bever- 3 eiland, in het noordelijke deel van het is Meer van Michigan, zoeken een dokter. De oude dokter heeft namelijk besloten naar het vasteland terug te keren en de overige bewoners zijn van plan het zelfde te doen, als er geen, opvolger komt. De Indonesische zeeliedenvereniging heeft de Australische zeeliedenbond ver zocht om de boycot van de „Sibajak" van de Rotterdamse Lloyd, die nu in Australië is, op te heffen. De Indonesische vereniging verklaarde dat de moeilijkheden met de Lloyd waren geregeld. De Indonesische bond had ge protesteerd tegen het ontslag van tien In donesiërs in Kaapstad. Hierop werden dooi de maatschappij tweehonderdveertig be dienden van de „Oranje" ontslagen en hon derdveertig man van de „Sibajak" (U.P.) Maandagmorgen is de 17-jarige Gerrit van Hania uit Zaandam, die in de haven te Wijk bij Duurstede het dek van het jacht „Gertie" aan het zwabberen was, door onbekende oorzaak over boord gesla gen en verdronken. Zijn beide ouders sprongen hem direct na, doch konden hem niet boven water krijgen. De schipper van het jacht „Peter", dat in de buurt lag, slaagde na enige tijd wel om de jongen boven te krijgen. Het was toen echter reeds te laat. Toen de heer M. v. d. M. uit Voorthui zen op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn, ter hoogte van de verbindingsweg te Voorthuizen aan de rechterkant van de weg met zijn paard en wagen reed, werd hij ingehaald door een personenauto. De chauffeur van deze auto zette zijn voer tuig vlak voor het paard en wagen stil, stapte uit, greep de teugels van het paard en voordat de verbouwereerde voerman wist wat er gebeurde, had de vreemde chauffeur de wagen dwars over de weg gezet. Plotseling gaf hij de heer Van de M. enkele rake klappen in het gezicht, stapte weer in zijn auto en verdween in de rich ting Amersfoort. De heer Van de M. stelde onmiddellijk de rijkspolitie van het gebeurde in kennis, die deze wonderlijke zaak thans in onder zoek heeft. Tot nog toe ontbreekt elk spoor. Stond 25 jaar in Wijk aan Zee In de ouderdom van ruim 81 jaar is zondag te Bussum overleden ds. J. A. L. Hovy, emeritus predikant van de Neder lands Hervormde Kerk. Ds. Jean Antoine Louis Hovy werd op 5 januari 1875 uit een advocatengezin te Amsterdam geboren, bezocht het stedelijk gymnasium te Utrecht, waar hij ook aan de rijksuniversiteit studeerde. Nadat kan didaat Hovy in 1901 door het provinciaal kerkbestuur van Zuidholland was toege laten tot de evangeliebediening in de Ne derlands Hervormde Kerk werd hij op 13 april van het daarop volgend jaar (1902) te Schoonebeek ln Drente in het ambt be vestigd. In 1908 verwisselde de thans over ledene deze gemeente met die van Beilen vanwaar hij in 1915 naar Wijk aan Zee en Duin (classis Haarlem) vertrok. Deze zijn derde en laatste gemeente diende ds. Hovy tot 14 april 1940, toen hem op vijfenzestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Hij vestigde zich toen eerst metterwoon te Bentveld, vanwaar hij naderhand naar Bussum vertrok. Van de hand van ds. Hovy verschenen De gang der Godsopenbaring in het Oude Testament, opgedragen aan de nagedach tenis van prof. dr. J. J. Ph. Valeton jr.; Het christelijk geloof en Het leven in Christus geopenbaard. Al deze drie werken waren bedoeld tot voorlichting van ont wikkelde gemeenteleden. Tijdens zijn ver blijf in Wijk aan Zee en Duin was ds. Hovy lid van het classicaal bestuur van Haarlem. De uitvaartdienst wordt gehouden woensdag 25 juli a.s. om half twee in het verenigingsgebouw, Populierenlaan 41 te Beverwijk, waarna de begrafenis zal plaats vinden op de begraafplaats „Duinrust" te Wijk aan Duin. Arbeider tijdens werk gedood Op de Minervahavenweg in de Houtha ven te Amsterdam is de 51-jarige Amster damse havenarbeider J. de R. bedolven onder een hijs van dertien palen. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De vijf meter lange palen, „juffers", waren opge hangen aan de strop van een takelauto. Vermoedelijk heeft de haak de staaldraad kabel doorgesneden, waardoor de hijs naar beneden viel. De 32-jarige Mohammed Jaheruddin uit Pakistan is ongetwijfeld de onfortuinlijkste student aan de Technische Hogeschool te Delft. Hij was indertijd naar Nederland gekomen op kosten van zijn regering om hier te promoveren, maar van die promotie zal waarschijnlijk niets kunnen komen, omdat de heer Jaheruddin zijn aktentas met belangrijke bescheiden, nodig voor het proefschrift, heeft verloren. De heer Jaheruddin', die leraar in de chemie in zijn vaderland is, begon vorig jaar zijn studie in Delft. De laatste tijd hield hij zich uitsluitend bezig met het ne men van laboratoriumproeven, waarvan hij de resultaten noteerde om ze voor de samenstelling van zijn proefschrift te kun nen gebruiken. De notities waren gemaakt in vier boekjes, twee met een rode en twee met een groene kaft. Ze bevonden zich in een oud bruin-lederen aktentas, welke de heer Jaheruddin op zijn fiets had gebon den en rijdende van een der T.H.-gebouwen naar zijn kamer verloor. Dit gebeurde op 21 juni. Onmiddellijk heeft hij pogingen aange wend om zijn bezit terug te krijgen, doch tevergeefs. De Delftse reinigingsdienst kijkt speciaal naar de tas uit bij het bagge ren van de grachten en ook het stadsvuil wordt bij het gemeentelijk compostbedrijf nauwkeurig onderzocht. Een her-beginnen van zijn arbeid heeft voor de heer Jaherud din weinig zin, want in juli van het vol gend jaar eindigt zijn „fellowship" en loopt ook zijn visum af. Het ziet er helaas naar uit, dat hij dan, zonder aktentas en zonder doctorstitel, naar Pakistan zal moeten te rugkeren. De vertegenwoordigers van de textiel- werkgeversfederatie en van de textielarbei dersbonden „St. Lambertus", A.B.T.K. „De Eendracht" en „Unitas" hebben maandag hun beraadslagingen over de loonsverho ging voortgezet. In principe werd overeen stemming bereikt. De vertegenwoordigers der werkgevers zullen het volgende voor stel in hun kring verdedigen: Van de eerste volle loonweek in septem ber af tot het eind van dit jaar zal de loons verhoging gegeven worden in de vorm van een vaste toeslag. Voor mannen van 24 jaar en ouder, die in dagdienst werken zal deze toeslag f 3,75 per week bedragen; voor ploegenwerkers f 4,25. De toeslag voor vrouwen van 23 jaar en ouder zal f 2,50 bedragen voor degenen die in dag dienst werken en voor ploegwerksters f 2,85 per week. Deze tijdelijke regeling werd ontworpen in afwachting van de eind december komende werkclassificatie. Aan jeugdige werknemers zal eveneens een toeslag worden gegeven. Binnen afzienbare tijd zullen door de Franse spoorwegen bij wijze van proef „bagage-automaten" worden opgesteld in het Parijse Gare de l'Est en het Gare du Nord, alsmede in de stations van Straats burg, Rijssel, Lyon, Marseille, Toulouse en twee nog niet nader aangeduide stations in het westen des lands. De automaat bestaat uit verschillende metalen kastjes, die door de reiziger ontsloten kunnen worden als hij een geldstuk in de daarvoor bestemde gleuf doet. Als hij de bagage in het kastje ge plaatst heeft en de deur weer sluit komt hierdoor een sleutel vrij. Het kastje blijft zonder bijbetaling gedurende 24 uur tot zijn beschikking. Na het verstrijken van die tijd moet men opnieuw betalen om zijn bagage te kunnen terugkrijgen. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Rotterdam (vac. dr. J. J. Stam) dr. F. de Graaff te Apeldoorn en in de vac. W. A. Zeydner G. Julius, vlootpred. te Rotterdam te Opheusden A. J. Wijn malen te Maartensdijk (U.) te Borne H. P. Ponsteen te Wolphaartsdijk. Bedand voor Avereest (Nad. beslissing) H. J. Visser te Saaxxum. Gercf. Kerken Beroepen te 's-Gravenhage-West (vac. P. Nomes) W. v. d. Linden te Rotterdam- Kralingen. Aangenomen naar Urk J. Wolven te Grotegast. Bedankt voor Alphen a. d. Rijn (3e pred.pl.) T. Spilker te Maassluis. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Emmen J. Brons, kand. te Er. melo en M. Drayer te Drachten, van wie laatstbenoemde is beroepen. Beroepen te Middelburg W. de Joode te Ede. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude W. de Joode te Ede. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor Deventer A. Burghoorn te Edam, Bapt. Gemeenten Beroepen te Hoogezand J. Ketelaar te 2e Exloërmond. Geref. Gemeenten Tweetal te Scheveningen L. Kieboom te Lisse en C. Molenaar, kand. te Dordrecht, van wie laatstgenoemde--is beroepen. De afgelopen nacht is bij Ter Apel een personenauto waarin gezeten waren de 24- jarige G. J. te Noordbarge en de 22-jarige W. D. te Emmen, tegen een brugleuning nabij het viaduct gebotst. De jongelui keer den terug van een feestje uit Duitsland. J. is korte tijd na het ongeval overleden. De chauffeur liep slechts lichte verwondingen op. De auto werd zeer zwaar beschadigd. Maandagmiddag tegen vijf uur hebben in de Raadhuisstraat in Amsterdam bij het hoofdpostkantoor een tramtrein van de N.Z.H. en een tramstel van lijn 13 elkaar geramd. De motorwagen van lijn 13 liep aan het voorbalkon aanzienlijke schade op. Het tweede- en het derde rijtuig van de Zandvoortse tram werden eveneens, zij het in mindere mate, beschadigd. De lange „Zandvoorter" was iets eerder uit de Spuistraat naar links de Raadhuis straat ingezwenkt en daarbij op hetzelfde spoor gekomen, waarop lijn 13 in dezelfde richting naar de Rozengracht rijdt. De bestuurder van lijn 13 zou niet tijdig afgeremd hebben waardoor zijn wagen met de linker voorzijde het tweede rijtuig der Zandvoortse tram in de flank reed. De be stuurder van deze tramtrein merkte daar aanvankelijk weinig van, zodat hij door bleef rijden. Het gevolg was dat zijn tram, die nog een 15 meter doorreed, het voor balkon van de motorwagen van lijn 13 openscheurde. Van de ruiten bleef niets heel. Ook enkele ruiten van de twee laatste rijtuigen der Zandvoortse tram werden ver splinterd. Toch liep niemand ernstig letsel op. Ondanks de zware beschadiging kon ook de stadstram op eigen kracht verder rijden. De samenwerkende boekhandelaren op Curagao hebben de boekenweek 1956 vast gesteld van 27 juli tot 4 Augustus. Evenals voorgaande jaren verspreiden de boek handelaren gedurende de boekenweek gra tis de bekende „Boekengids", uitgegeven door de Commissie voor de Collectieve propaganda van het Nederlandse boek. Het traditionele „geschenk", dat aan kopers van Nederlandse boeken tot een bepaald bedrag tijdens de boekenweek wordt uit gereikt, bestaat dit jaar uit een in linnen gebonden boekje van dr. P. H. Ritter, ge titeld „ontmoetingen met schrijvers". In het kader van de boekenweek zal een der plaatselijke radio-omroepen ook een prijs vraag uitzenden, waarvoor door de boek handelaren prijzen ter beschikking zijn ge steld. De in Oostenrijk geboren dirigent Bruno Walter is in Salzburg onderscheiden met „De gouden medaille van de Mozartstad Salzburg". De dirigent, die de Amerikaanse nationa liteit bezit, kreeg de medaille aangeboden tijdens een galazitting van de Salzburger gemeenteraad. De Nederlandse organisatie voor Zuiver- Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. C. J. Bleeker, hoogleraar in de geschiede nis der godsdiensten en de encyclopedie der godgeleerdheid aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam, een subsidie verleend voor de bewerking van een inter nationale bibliografie van de godsdienst geschiedenis. De bewerking dezer bibliografie ge schiedt door mejuffrouw dr. Henriette Boas en prof. Bleeker oefent daarbij de super visie uit. De uitgave van deze internationale bi bliografie die ook reeds door de UNESCO gesubsidieerd wordt, geschiedt onder auspi ciën van „The international association for the history of religions". Deze vereniging, die in 1950 werd opgericht en vertegen woordigers in allé landen telt, staat onder voorzitterschap van de Italiaan R. Pattaz- zoni. De secretaris is prof. Bleeker. Het doel dezer vereniging is het organi seren van congressen over de godsdienst geschiedenis en het uitgeven van publika- ties op dit gebied. Een automobilist, die maandagmiddag om streeks half vijf eens wilde proberen, hoe hard men wel rijden kan op het Zandvoort se circuit, werd van dit pogen de dupe, toen zijn wagen in een der bochten omsloeg. De bestuurder kwam er met een lichte ver wonding aan het hoofd af. De verkeers dienst van de Zandvoortse politie, die de onfortuinlijke rijder assistentie verleende, moest de vrij ernstig beschadigde wagen echter laten wegslepen. Een volgwagen van de Zandvoortse tram liep maandagmiddag omstreeks drie uur door tot nu toe onverklaarbare oorzaak direct na het vertrek uit Zandvoort uit de rails en werd door de eerste wagen onge veer tien meter over het wegdek meege trokken, waarbij ook de bovenleiding werd beschadigd. Het duurde tot ruim vier uur, voor het reizigersverkeer weer normaal was, doch het was ruim zes uur, voor men de ontspoorde wagen weer in het rechte spoor had gebracht. Aan het wegdek werd vrij belangrijke schade toegebracht. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. DJAKARTA (ANP) Sarmidi Mangun- sarkoro, de waarnemende voorzitter van de P.N.I., de partij van de Indonesische minister-president Ali Sastroamidjojo, heeft verklaard, „dat de politieke sfeer gunstig is om de kwestie Nieuw-Guinea weer voor de UNO te brengen." Hij legde deze verklaring af op de openingsvergade ring van een partijcongres, dat wordt bij gewoond door de minister-president en de minister van Buitenlandse Zaken, Ruslar, Abdulgani. Naar aanleiding van berichten uit Ne derland, die in Djakarta met grote belang stelling worden gevolgd en waarin wordt gezegd, „dat de gedachte aan een voogdij schap van de UNO over Nieuw-Guinea veld wint" zeide men in politieke kringen, dat „internationalisatie" van het gebied geen oplossing zou brengen voor de ver betering van de Nederlands-Indonesische betrekkingen. In deze kringen zeide men voorts, dat de overdracht van de souverei- niteit aan Indonesië een eerste vereiste is voor verbetering van de betrekkingen. Het nationalistische dagblad „Merdeka" schreef dat Indonesië het opnemen van Nieuw- Guinea in Indonesisch grondgebied eist Het blad waarschuwt dat Nederland deze eis moet inwilligen „indien het niet wil dat de Nederlandse belangen in Indonesië ver der worden geschaad". In een commentaar op een verklaring van de Australische minister van Buiten landse Zaken, Casey, dat Australië niet wenst, dat de kwestie voor de UNO wordt gebracht schreef „Suluh Indonesia", dat „afgezien van het feit, dat de huidige Australische regering steunt op een meer derheid van het Australische volk, wij menen, dat de verklaring van Casey niet de mening van het Australische volk weer geeft." Het Islamitische blad „Duta Masja- rakat" schrijft, dat het bestaan van het Nederlandse kolonialisme in Nieuw-Guinea wordt gerechtvaardigd door de verklaring van Casey. „Wij verwachten van Casey, dat hij spreekt als minister van Buiten landse Zaken en niet als een man met Nederlandse kortzichtigheid." Soldaat Amerikaanse luchtmacht zal in Engeland worden gehangen BAMBERG (Reuter/UP) Het garni zoen van het Amerikaanse leger in Bam berg in West-Duitsland zal, ondanks het verzoek van de gemeenteraad om te ver trekken, in deze Beierse stad. blijven, aldus heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse leger medegedeeld. Tien dagen ge leden verzocht de gemeenteraad het gar nizoen de stad te verlaten naar aanleiding van een serie aanvallen van Amerikaanse soldaten op Duitse burgers- De Amerikanen zullen blijven, omdat Bamberg een belangrijke basis is van de Amerikaanse defensie-organisatie in Euro pa. Onlangs zijn er strengere uitgaansbe- perkingen voor de Amerikaanse soldaten afgekondigd ter voorkoming van nieuwe incidenten. Het gedrag van de Amerikaanse militai ren die zijn gelegerd in Groot-Brittannië en West-Duitsland blijft in het middelpunt der belangstelling. Een Britse rechtbank te Birmingham veroordeelde maandag twee zeventienjarige Amerikaanse neger soldaten tot vijf jaar gevangenisstraf we gens aanranding van een jong Engels meisje. Enige uren voordat de rechter in dit ge val uitspraak deed, stelden de Britse auto riteiten de datum vast waarop de twintig jarige Amerikaanse luchtwachtsoldaat Ja mes Jordan zal worden gehangen wegens het vermoorden van een Britse arbeider. Tenzij nog anders wordt beslist, zal Jor dan op 9 augustus worden opgehangen. In West-Duitsland deed zich een nieuw geval van aanranding voor. De achttienja rige vrouw van een Amerikaanse soldaat, die in de Verenigde Staten is, werd in de bossen nabij Schleissheim door twee Ame rikaanse soldaten aangevallen, toen zij met haar twee weken oude baby liep te wan delen. Het Amerikaanse leger en de West- duitse politie stellen een onderzoek in. ^°°ccccooooooocooococoooooooooooocoooooc 95 door Hans Martinelt 15) Hij had heel iets anders willen zeggen, voelde zich evenwel daarvoor opeens niet meer onbevangen genoeg. Hij had harte lijker willen zijn, bemoedigender. Tot zijn verwondering ging hem dat op het ogen blik slecht af. „Maar omdat je je zo overstuur maakt, wil ik voorlopig tegenover inspecteur Beels over de gevonden ring zwijgen, ofschoon je wel zult begrijpen, dat het helemaal tegen mijn zin is." Ze was opgesprongen, omhelsde hem en fluisterde: „Ik wist wel, dat ik op jou kon rekenen!" Met moeite onderdrukte ze het triom fantelijke toontje in haar stem. Haar verdere dankbetuigingen weerde hij af. In een merkwaardig heen- en weer- geslingerde stemming verliet hij het ver trek. In zijn spreekkamer gekomen, liet Jeróme Rijnders zich voor zijn schrijftafel neervallen. Hij merkte nu pas, dat hij nog altijd de ring in zijn hand hield, te samen met het verfrommelde kaartje waarop het nummer van de inspecteur stond. Langzaam trok hij de la open en liet de ring er al even traag in glijden. Hierna zocht hij met een zucht naar het mapje met Nels getuigschriften. Nel van Galen had een mooie staat van dienst. Over een paar dagen zou hij even naar haar moeder gaan en het haar overhandigen. De arme vrouw zou er zeker prijs op stellen het te bewaren. Toen hij had gevonden wat hij zocht, greep hij in een eerste opwelling naar de telefoon, kon er evenwel niet toe besluiten de hoorn van de haak te nemen. Hij stutte het hoofd in de handen en bleef een poosje zo zitten. Joke had hij beloofd voorlopig te zullen zwijgen. En dat viel hem bij het eerste contact met de buitenwereld zwaar, zwaarder zelfs, dan hij het zich had voor gesteld. Mechanisch draaide hij eindelijk het nummer, wachtte, nog altijd besluite loos, op de aansluiting, hoorde een manne- stem en vroeg naar inspecteur Beels. Hij vernam, dat de inspecteur niet op zijn kamer was en gaf derhalve alleen de bood schap met het gevraagde adres door. Een wat trieste glimlach trok over zijn gezicht. Ook het toeval kwam Joke en hem dus blijkbaar te hulp. Treuzelend borg hij de sleutel van de la in zijn zak, iets dat Jeróme Rijnders nooit eerder had gedaan. VI Op het vliegveld bij Singapore heerste de gewone drukte. Zo juist was het K.L.M.- toestel uit Europa geland. Ingenieur Dijk man schoof met de andere passagiers lang zaam naar de visitatie en de pascontrole op. Zijn medewerker, Karei Meulenbelt, de financiële firmant, kon hij niet meer achter zich ontdekken. Die zou met zijn bekende voortvarendheid zeker al aan de kop van de file staan. Dijkman was blij, dat hij alvast zijn lange benen kon strekken. En als altijd was hij blij weer vaste grond onder de voeten te hebben. Toch een lange ruk, dacht hij, terwijl de douanebeambte zijn koffers dichtklapte. Even verderop overhandigde hij zijn paspoort voor de afstempeling. Zijn ogen zochten intussen achter de afrastering naar een hem bekend gezicht. Er zou wel iemand van de lastgevers aanwezig zijn. Twee jaar geleden had hij hier ook al voor Smith Johnson gewerkt. Terwijl de pas controleur in zijn legitimatie bladerde, hoorde hij hem ineens zeggen: „U bent mijnheer Arend Dijkman uit Holland?" „Ja, dat ben ik," antwoordde hij, lichte lijk verwonderd. „Wilt u deze mijnheer dan maar even volgen?" En de man wees op een oudere heer, vlak achter hem, die een onmisken baar officieel uiterlijk ten toon spreidde. Dijkman maakte zich uit de rij omstanders los die nieuwsgierig naar hem begonnen te kijken. Ook Meulenbelt, die inmiddels met alle formaliteiten kant en klaar was en zich een doortocht tot hem had gebaand, bleef in zijn aansporing tot opschieten steken en trok stomverbaasd de wenk brauwen op. „Ik ben rechercheur Harrison van de recherche hier ter plaatse en wilde u graag een paar vragen stellen. Mag ik u even voorgaan?" De rechercheur deed de deur naar een kleine wachtkamer in het douanegebouw open. Nadat ze beiden hadden plaats ge nomen, boog hij zich naar voren en fluis terde haast: „Mijnheer Dijkman, ik heb een slechte tijding voor u. Ik zal u een schok niet kunnen besparen. Uw verloofde, Cornelia van Galen, is een ongeluk overkomen. Ze is dood." Hij zweeg, terwijl hij de ander scherp opnam. Arend Dijkman was een tikje bleker ge worden. Hij wilde opspringen, bedwong zich echter en bleef zitten. Met bevende lippen hakkelde hij: „Nel dood? Dat is onmogelijk." Hij sprak meer tegen zichzelf, dan tegen zijn overbuur. „U begrijpt, dat het me overvalt, dat het een verpletterende slag voor me is. Wat is er gebeurd?" „Ik begrijp uw gevoelens, maar, zeer tot mijn spijt, kan ik ze in dit speciale geval niet ontzien. Ik moet u een paar officiële vragen stellenlegde rechercheur Harrison uit. „Maar ik wil eerst weten wat er gebeurd is. Een ongeluk, zei u? Wanneer?" „Bereid u zich op het ergste voor Uw verloofde is vermoord." „Vennoord?" Dijkmans stem trilde. „VermoordMaar dat is volkomen absurdHij zei het zachtjes en staarde voor zjch uit in een leegte. „Is de dader al gepakt?" vroeg hij eensklaps. „Nee," antwoordde de. rechercheur, op gelucht dat het gesprek een meer zakelijke wending ging nemen. „Ze hebben hem nog niet. Daarom heeft onze afdeling een tele gram van de moordrecherche te Hilversum ontvangen met het verzoek u om inlichtin gen te vragen. Ik bedoel, kunt u enigerlei opheldering, kunt u de politie een, al is het nog zo kleine, aanwijzing geven?" „Niets. Hoegenaamd niets. Ik heb mijn hersens al zitten afpijningen, terwijl u sprak. Ik zie geen enkele aanleiding, ner gens valt het geringste verband te ontdek ken. Het leven van mijn verloofde had geen geheimen voor mij. Ze hield van haar be roep, was bezadigd van aard, zelfs aan de stille kant. Behalve haar moeder had ze verder geen familie. Ik was er voor haar en verder was ze nogal op zichzelf. Alleen een paar goede vrienden, mensen die ik obk ken.... Nee, ik kan u, vrees ik, wat dat aan gaat met geen suggesties helpen. Maar u begrijpt, dat het me interesseerd hoe. „Mij zijn de nadere omstandigheden ook niet bekend. Onze Nederlandse collega wil alleen weten hoe u die zaterdagavond heeft doorgebracht, de avond van uw ver trek. Dat is juist de avond van de misdaad geweest." Arend Dijkman keek hem verward aan. Dachten ze soms, dat hij er iets mee had te maken? Onzin, de ambtelijke tredmolen natuurlijk. Er zal wel een telegram van Bob in mijn hotel liggen met het bericht van de begrafenis, overwoog hij, zijn ge dachten alweer niet meester. Hemel, hij zou niet eens op tijd voor de begrafenis terug kunnen zijn. Trouwens, hoe kon hij zijn werk hier in de steek laten? Hij ver baasde zich over zijn eigen overwegingen en bemerkte, dat de rechercheur hem af wachten en oplettend gadesloeg. Hij schrok er van. Ik had al wat moeten zeggen, dacht hij. Hij zal mijn traag antwoorden nog voor tijdwinnen houden „Tegen half zeven ben ik in mijn wagen gestapt en kort voor negenen ongeveer in Amsterdam bij mijn vriend Bob Wingerd aangekomen. Die zal het kunnen bevestigen, Later zou ik mijn verloofde nog „Dat doet hier niets ter zake, mijnheer Dijkman," onderbrak rechercheur Harrison hem. „Is dat de gewone tijd die u nodig heeft om van uw woonplaats.hij had moeite met de voor hem onuitsprekelijke naam Weesp, „naar Amsterdam te komen?" Op deze vraag was Arend Dijkman niet verdacht geweest. Hij kreeg het nog heter, dan het in dit benauwde vertrekje al was. Moest hij vertellen, dat hij een afscheids bezoek aan een andere vrouw had willen brengen en dat dit was misgelopen? Haar woonplaats kon hij in geen geval noemen. ADVERTENTIE Slaapt u slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en u slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.95. 2.40, 8.88. X In de hoop, gegadigden voor de post 8 aan te trekken, hebben zij laten weten, I? dat het eiland rijk is aan gevogelte zo- 3 als fazanten, wilde ganzen, eenden en 3 konijnen, terwijl er ook nog een duizend 3 herten in vrijheid leven. Voorts zijn er i negen meertjes, die zeer visrijk zijn. 3 De arts van het eiland krijgt van de 3 staat een salaris van ongeveer dertig- duizend gulden per jaar, terwijl hij ook 8 nog aanspraak kan maken op honoraria 3 van zijn patiënten. Zijn kliniek is klein, 'i maar modern ingericht. Tenslotte wordt nog meegedeeld, dat de temperatuur op i het eiland zelden beneden vijf graden 8 onder nul daalt. X xxxxxcoooooocx)cooooococ>doocooooccooocccooooo3Cooodooocx> Daar vlogen ze weerHet Eskimo-dorp was allang uit het gezicht verdwenen; ze zweefden nil boven de eenzame, verlaten poolzee, die voor het grootste deel bedekt was met ijsschotsen. Het werd weer een lange tocht; eerst konden ze nog zien, waar ze vlogen, maaA later, toen het donker werd, gingen ze slapen. De maan stond als 'n sikkel aan de hemel en verlichtte flauw het ijs onder hen. Maar toen de zon weer opging64-65 In Gelsenkirchen is zondag dankzij een postduif een geval van „ontvoering" tot klaarheid gebracht. Een duivenhouder in genoemde stad, die sinds enige tijd zeven kostbare postduiven vermiste, kreeg vrijdag bezoek van een jongen, die hem een postduif en een brief over- handigde. In de boodschap stond, dat 8 hij, als hij zijn duiven terug wilde heb- ben, door middel van de gebrachte post duif een losprijs van Vijftig mark (on geveer veertig gulden) moest zenden. De gedupeerde nam de politie in de arm, die zondag de duif van de dief, voorzien van kleurige linten, los liet en haar met behulp van een sportvliegtuig en de 8 medewerking van duivenminnend Gel- 8 senkirchen op haar tocht naar de til 8 van de dief volgde. Op deze wijze werd 8 het huis van de dief feilloos aangewe- 3 zen. (Wordt vervolgd)-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6