Wagtmans na zware Alpenetappe nog in bezit van begeerde gele trui Nico v. Schap Zonen Vierdaagse in Nijmegen en Apeldoorn begonnen Voortreffelijke hulp van Van der Pluym op 3 cols De Tour de France in cijfers JAN TIMMERMAN LOGOMOTIEF Defilippis behaalde derde etappezegenu in eigen stad 5 Loodzwaar Duizelingwekkend Geen verademing Nederlaag Nog wat over Opdracht uitgevoerd Alles of niets Kostbare minuten Sportevenementen op t.v. Nederlands cricketteam tegen Denemarken Sport in 't kort ALLE MODELLEN LOCOMOTIEF RIJWIELEN N. L. VAN SCHAGEN EN ZOON In Apeldoorn Worstel verbod voor Louis in Illinois DINSDAG 24 JULI 19 56 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT fsjederland heeft de gele trui over de bergen gedragen. Over de eerste drie hoge toppen van de Alpen. Een uitstekende prestatie. Wagtmans en Van der Pluym hebben de operaties geleid en het begeerde tricot in een peloton van 16 man, dat zich na de drie bergen vormde, in veilig Nederlands bezit naar Turijn geloodst, waar zij bovendien bijzonder eervolle plaatsen in de etappe uitslag bereikten. Van der Pluym de grote openbaring van deze Tour werd achtste. De slimme en in steeds betere vorm komende Wagt mans bezette de tiende plaats. Toen de leidersgroep van 16 man de rose sintelbaan van het prachtige Turijnse stadion opreed, barstte er een ovatie los, zoals men er in de 16 voorafgaande etappes nog niet had gehoord. Voor zulk een geestdrift, voor 'zulk een tumult en zulk een plezier aan de finish kon alleen een Italiaans publiek ruim 40.000 man sterk verant woordelijk zijn. Neen, het stormachtige applaus en de chaotische belang stelling aan de eindstreep gold niet de prestaties van de Nederlanders, maar Defilippis. Defilippis die in Turijn woont en enorm populair is kent het sintelbaantje op zijn duimpje en er was geen wereldkampioen Ockers, geen Frans nationaal Bauvin, bergkoning Bahamontes of Gaul, die hem in eigen huis kon verslaan. GAP start 23 juli Ber^appe q ÊfappeplaaK A Berg del'Izoard 2083m CroixdeFer 2087m ^908"!. i23Sm 17e etappe De Nederlanders waren 's morgens in goede stemming uit Gap vertrok ken, maar zij wa- ren aan de start iets minder spraak zaam geweest dan anders. Het was duidelijk dat allen beseften dat zij het zwaar zouden krij- gen.Maar niemand behalve Lahaye, die erg tegen het dalen op zag, toon de zich bij voor- oaat sterk geïmpo neerd. Er werden ook in deze lange berg etappe met de drie cols ongeveer in het midden van het parcours in het begin al diver se uitlooppogingen gedaan. Na 33 km was het zelfs al zover, dat er negen man ontsnapt wa ren ook de oner varen, maar even onverschrokken Van der Pluym was erbij. „Als ik dan toch klimmen moet, dan maar zo vroeg mogelijk", zei de Dussenaar, „dan kan ik later ook niet ver achterop raken". Het volgende negental begon met de aan val op de 91 km van de startplaats gelegen grimmige Isoard, een berg van de eerste categorie, die 2360 meter hoog is: drie Zuid oostelijken Chaussabel, Minando en Dotto, twee leden van de lie de France ploeg Siguenza en Barone en verder Van der Pluym, de Belg Close, de Engelsman Ro bertson en de Zuidwestelijke regionaal Huot, die de leiding had in het bergklas- sement. Aanvankelijk ging de stijging nog tame lijk langzaam, maar nadat de kloof van de Guil, waar de forellenvissers in hun lies laarzen uit het water stapten om de ren ners onder de brandende zon te zien zwoe gen, begon de klim loodzwaar te worden. Dat was op 15 km van de top, waar de klauterpartij tot een ware marteling begon te worden, ook al doordat de dusver uit stekende wegen nu veelvuldig kuilen en hopen steenslag vertoonden. Op dat ogenblik waren de negen leiders lot op 50 seconden genaderd door de stoere veteraan Géminiani. Daarentegen had het uiteengerekte peloton ruim vier minuten op de kopgroep verloren. En uit de grote groep hadden zich enkele befaamde klim mers afgescheiden. Tegen de bergwanden - in de buurt van de top en in de woeste nij van de Casa Deserte krioelden de toeschouwers als mieren op een hoop om een belangrijke episode van deze etappe bij te wonen. Tussen de grillige rotspilaren, waarvan sommige zo ver voorover helden, dat het leek alsof zij zouden instorten, vorderden de renners uiterst moeizaam. Enkelen van de oorspronkelijke koplopers waren ver teruggevallen en werden gepasseerd door de specialisten. En het was niet verwon derlijk, dat op de top van de Izoard, waar de wolken als scheepjes langs rukten, een volkomen andere situatie was ontstaan. Het resultaat voor de eerste bergpremie op de Izoard luidde: 1. Huot, 2. Bahamontes en 3. Ockers, beiden op 1.43, 4. Walkowiak op 1.49, 5. Gaul od 2.13, 6. Adriaenssens op 2,32, 7. Lorono op 2.44, 8. Le Guilly 2.45, 9. Van der Pluym als eerste Nederlander op 2,54 achter Huot. Wagtmans volgde als 15e in een groepje op 3 min. 26 sec. teza men met de Italianen Defilippis en Nencini en de Belg Desmet. Jan Nolten kwam als 19e op 4 min. 4 sec. door en verder de Belg Brankart num mer twee van het algemeen klassement en Laurédi. De Groot was verder achter op geraakt. Hij zat op 6 min. van Huot. Gerrit Voorting zat op 8 minuten. Toen was Lahaye, de laatste man van de Neder landse ploeg, nog in geen der lager ge legen windingen van de berg zichtbaar. Na een duizelingwekkende daling door elkaar steeds opvolgende haarspeldbochten en haakse bochten, werd Brianco" aange daan voor de ravitaillcring, waar Van der Pluym in zijn haast naast het voedselpak.ie greep en meteen begon al weer de tweede klauterpartij, naar de Montgenèvre, een berg van de tweede categorie, die 1850 meter boven de zeespiegel ligt, op 125 km van de startplaats. Intussen had vooraan een hergroepering Plaats gehad, waardoor 16 man bij elkaar kw&men met de klimmers Gaul, Bahamon tes en Ockers aan het hoofd. Maar deze waren Wagtmans en Van der Pluym, die bijzonder scherp hadden gedaald, niet kwijt geraakt, evenmin als de Italianen Nencini en Defilippis, die aan de start al had be loofd te zullen winnen. En ook niet de Zuidwestelijke regionaal Huot, die er alles op zet om het bcrgklassement van deze ronde te winnen. De doorkomst op de Mont Genèvre luid de: 1. Huot, 2. Le Guilly op 35 sec. 3. Gaul 17eETAPPE 23JULI 23A KM. - 18eETAPPE 24JULI 250KM. VIiegeode controle O Ravilaillering MlXenis Nog re rijden 18e etappe op 46 sec. 4. Bahamontes, 5. Ockers en 6. Walkowiak, allen op 1 min. 30 sec. Defilip pis en Nencini, die hem als een waakhond bijstond, volgden op 1 min. 40 sec. Bauvin was 9e op'2 min. 15 sec. Wagtmans als 10e en Van der Pluym als dertiende hadden kort voor de top de aansluiting weer moe ten verbreken, maar wederom snelden zij, na de passage van de Montgenèvre, nu op Italiaanse bodem, pijlsnel omlaag en vorm den met de Fransman Bauvin en de zich hersteld hebbende Laurédi een peloton, dat 2 min. 40 sec. achterstand had. Er was geen tijd om op adem te komen. Want de derde col lag vlak achter de tweede. Het ging nu om de Sestrière-pas, in de bekende wintersportplaats met zijn als vestingen in het groene landschap af stekende witte torenhotels. De Sestrière gold met zijn 2030 meter hoogte wederom voor de eerste categorie. „Gaul is gedemar reerd", luidde het bericht. „Eindelijk", was de commentaar van de volgers in de auto mobielen. Hij verdiende met deze demar rage de prijs voor de meest strijdlustige renner van de dag. „Gaul - Gaul - Gaul klonk het van de Italiaanse supporters langs de weg en zij gaven de Luxemburger te drinken en zy verfristen hem met natte sponzen. Maar hun ogen speurden naar omlaag. Naar hun ders. De Belg Desmet was achterop geraakt door een lekke band, waardoor hij een lelijke smak op de keien maakte. Na de pashoogte van Sestrière vormde een ruim 80 km lange afdaling naar Turyn het sluitstuk van de etappe. Gaul leed in dat laatste deel een gevoelige nederlaag. Hy slaagde er namelijk niet in zijn 5 minu ten voorsprong te handhaven. Aan de kop van een groep van 15 man lagen de in topvorm gestoken Wagtmans en Van der Pluym en de inmiddels bijgekomen prijs- beluste Italianen Defilippis en Nencini tegen een krankzinnig hoog tempo aan. Gaul verloor seconde na seconde, tenslotte minuut na minuut. In het stadje Fenestrelle, de tweede ravitaillering, op 170 km van het vertrek punt, kon ploegleider Pellenaars tevreden zijn. Het ging goed, alleen, Jan Nolten was er niet bij, en dat viel eigenlijk tegen. Op dat ogenblik bedroeg de voorsprong van Gaul nog 3'/: minuut, op de groep van 15, die hem najoeg en die behalve uit de twee Nederlanders de twee Italianen, bestond uit de drie Belgen Ockers, Adriaenssens en Close, de drie Fransen Bauvin, Malléjac en Privat, de twee Span jaarden Bahamontes en Lorono en verder uit Robinson (Luxemburg), Walkowiak (N.O.C.-ploeg) en Huot (Zuidwest Frank rijk). Op 24 km voor de finish, in de buurt van het landelijke hevig door schreeuwen de reclameborden ontsierde Airasca, kwam er een einde aan de alleenheerschappij van Gaul. Hij werd ingehaald en als het ware opgebracht naar Turijn. Hij werd 13e in de etappe. „Hoe kon het ook anders", smaalde Gaul, toen hij na afloop in één teug een flesje spuitwater in zijn dorstige keel liet klok ken, „het was voor mij een hopeloze dag." Een in de warme zon zwaar transpire rende Wagtmans stond in het prachtige stadion van Turijn tegen zyn fiets geleund. Yvette Hornei kwam hem zijn schone gele trui brengen voor zijn ererondje en Bobet, gestoken in een goudgeel shirt, wenste de kleine man, die zijn eerste plaats in het algemene klassement zo dapper had ver dedigd, geluk. Bobet wees op de gele trui. „Dat is een mooi ding, hè" zei de Fransman. Wagtmans, gevat, diende onmiddellijk van antwoord. „Mooi is de trui zeker, maar je moet kei hard zijn om zo'n ding te blijven dragen." „Heb je je leeg gereden?" „Neen, dat heb ik niet, ik heb voor morgen naar Grenoble nog wat over". Zonder zweem van groot spraak kwamen de woorden eruit. „Ik heb gemakkelijk gereden, maar laat ik er meteen bijzeggen, dat Van der Pluym mij schitterend heeft gesteund. Formidabel, zoals die jongen kan rijden." „Ik had de opdracht als er onmiddellijk na dc start werd gedemarreerd, mee te gaan", vertelde Van der Pluym. „Na en kele kilometers viel er al een gat en dus ben ik weggegaan. Ik kwam goed boven op de Izoard. Wat is dat een kreng van een berg. Ik zag Wout komen, wat moest ik doen? Ik ben met Wout meegegaan. Want ik dacht: misschien kan ik hem helpen. Hij is de man, die de gele trui draagt. Ik ben maar een knecht. Gelukkig reed ik heel gemakkelijk Ik hoop dat Pellenaars tevreden over my is." Óf Pellenaars tevreden was! Dat kon men van zijn stralend gezicht lezen. En evenals Wagtmans gaf ook de Nederlandse ploegleider zijn jeugdige debutant een vol komen verdiende pluim. Want de jongen uit Dussen heeft met zijn machtige benen veel en zwaar werk verzet en daarbij Wagtmans meer dan normaal geholpen. De derde man, die van alle kanten ge lukwensen in ontvangst kon nemen, was Pellenaars zelf. In een concours, uitge- favoriet Defilippis. Maar voorlopig zagen schreven door de radio-omroep van de zij alleen Le Guilly en Huot volgen, ieder alleen zwoegend. Le Guilly verloor tenslotte zeer snel terrein. Maar Gaul ging, voor het eerst, als win naar van de bergpremie over de pashoogte. Op 3 min. kwam Huot door, op 3 min. 40 sec. Bahamontes als derde. Daarna volgden Ockers, Nencini, Wagtmans, Van der Pluym en Walkowiak op 3 min. 50 sec. Close werd 9e op 5 min. 20 sec. Robinson 10e ook op 5 min. 20 sec. Le Guilly waren deze mannen voorbij gereden en de gevaarlijke belager van Wagtmans, Laurédi, was inmiddels gelost. En.... Defilippis, Bauvin, de Belgen Close en Adriaenssens hadden ook niet zo snel kunnen klimmen als de beide Nederlan- Tour, werd Pellenaars uit twaalf kandida ten gekozen tot „ploegleider nummero één van de Tour 1956" dank zij zijn enthou siasme, zijn taktische kwaliteiten en zijn strijdlust. Voor de Nederlandse ploeg was het parool uitgegeven: alles of niets, alles op het behoud van de gunstige posities in het algemeen klassement cn zo mogelijk geen verlies lijden in 't ploegenklassement.Wagt- mans is er niet alleen in geslaagd om zijn gele trui te behouden, maar heeft zijn positie aan de kop van de algemene rangschikking nog kunnen verstevigen, dank zy schitte rend rijden van hem en Van der Pluym. cocc<»oo:ooccocco^o5^cccor^ococor<xxxr<xvxxKccrr^r>c<xxx<^<>ccoo^ooccc<>occ<x>x»oooco3cococoocccxx»ccccoccooc»: Frankrijk 20.06.27; 3. Spanje 20.13.48; 4. Italië 20.15.53; 5. ex aequo gem. Lux. ploeg en Nederland 20.16.53; 7. Zuid Oost 20.28.30: 8. Noord Oost Centraal 20.37.13; 9. West 20.37.45; 10. Zuid West 20.39.39; 11. Ile de France 20.40.11; 12. Zwitserland 20.47.39. Het alg. ploegenklassemcnt is nu: 1. België 272.29.56: 2. Nederland 272.46.29; 3. Italië 273.10.16; 4. West 273.14.13: 5. Frankrijk 273.32.10; 6. Zuid Opst 274.44.38; 7. Spanje 275.02.35; 8. Noord Oost Cen traal 275.16.38: 9. Gem. Lux. ploeg 275.24.24; 10. Zuid West 275.46.13; 11. Ile de France 276.29.56; 12. Zwitserland 277.17.07. Het bcrgklassement is: 1. Huot (Zuid West) 51 punten; 2. Bahamontes (Spanje) 37 punten; 3. Gaul (gem. Lux. ploeg) 36 punten: 4. Ockers (Belg) 30 punten; Schmitz (gem. Lux. ploeg) 15 punten: 7. Ruiz (Sp.) 13 punten; 8. ex aequo: Defi lippis (It.) en Forestier (Fr.) 12 punten; 10. Van Genechten (Belg) 11 punten: 15. ex aequo: Morvan (West), Privat (Fr.), Van der Pluym en Nencini (It.) 6 punten; 8 19. Wagtmrns 5 punten. Het puntenklassement luidt: 1. Picot, 8 West, 260 punten; 2. Ockers, Belg, 26.4; 3. Voorting 347; 4. De Groot 366; 5. Darri- 8 gade, Frankr. 385; 6. Bauvin, Frankr. 428; 7. Rolland, Frankr. 470; 8. Laurédi, Zuid 8 Oost 481; 9. Dc Smet, België 494; 10. De- g filippis, Italië 595. g De prijs voor de strijdlustigste renner g ging naar de Luxemburger Gaul en die o voor de meest onfortuinlijke naar Bran- kart en Gibanel. 30ooocoxx>xooco5aooccoocox>ococcoccoocoococoK>ox»30ooDDcc<xcocccccoooo»DKX»cox>xxooKxcox>xxx>x>oococcoi<x» De etappe-uitslag luidde: 1. Defilippis (It.) 6.42.09; 2. Ockers (Belg); 3 Bouvin (Frankr.); 4 Nencini (It.); 5. Walkowiak (NOC); 6. Robinson (gem. Lux. ploeg): 7. Close (België): 8. Van der Pluym; 9. Ba hamontes (Spanje); 10 Wagtmans; 11. Privat (Frankr.); 12. Malléjac (Frankr.); 13. Gaul (gem. Lux. ploeg); 14. Lorono (Spanje); 15. Adriaenssens (Belg.); 16. Huot (Zuidwest), allen in dezelfde tijd als Defilippis; 17. Bover (S.) 6.49.30; 18. Vi- tetta (Zuid Oos t) z. t.; 19. Mcyzenq (Zuid Oost) z. t.; 20. Laurédi (Zuid Oost) z. t.; 21. ex aequo een groep renners bij wie 8 Padovan (It.), De Groot, Voorting, Nolten, c; Desmet (Belg), allen in 6.52.35; 88. La- 8 haye 7.16.47. 0 Het alg. klassement luidt nu: 1. Wagt- mans 91.24.23; 2. Walkowiak (NOC) 8 91.28.50 op 4.27; 3. Bauvin (Fr.) 91.30.56 op 6.33; 4. Adriaenssens (Belg) 91.31.42 op 8 7.19; 5. Laurédi (Zuid Oost) 91.3.17 op §8.54; 6. Defilippis (It.) 91.36.04 op 11.41; 8 7. Voorting 91.37.16 op 12.53; 8. Picot x (West) 91.38.14 op 13.51; 9. ex aequo: Ba- 8 hamontes (Sp.) en Monti (It.) beiden g 91.42.31 op 18.08; 11. Privat (Fr.) 91.46.18; 8 12. Barbosa (gem. Lux. ploeg) 91.46.36; X 13. Darrigade (Fr.) 91.50.41; 14. De Groot 8 91.50.53; 15. Robinson (gem. Lux. ploeg) 91.55.37; 16 Forestier (Fr.) 91.57.36; 17. 8 Close (Belg) 91.75.56; 18. Ockers (Belg) 91.58.52; 19. Dotto (Zuid Oost) 91.03.14; 8 20. Van der Pluym 92.05.09; 21. De Bruyne (Belg) 92.05.11; 27. Nolten 92.22.12; 90. 8 Lahaye 94.14.30. Het ploegenklassement: 1 België (Oc- 1 kers, Close, Adriaenssens) 20.05.57; 2. Dank zij ook het feit, dat enkele van zijn naaste concurrenten kostbare minuten ver loren. De algemeen als favoriet beschouwde Laurédi, die in Gap tweede stond en van wie men offensief rijden verwachtte, ver loor niet minder dan 7 min. 21 sec. op Wagtmans en heeft nu een tijdverlies van 8 min. 54 sec., waardoor hij verscheidene plaatsen is gezakt. Voorting, die men als tweede man als een concurrent van Wagt mans kon beschouwen, verloor 10 min. 28 sec. en staat op 12 min. 55 sec. De vierde in de rangschikking in Gap, Picot, verloor een zelfde aantal minuten als Voorting en zijn achterstand is nu vergroot tot 13.53. Walkowiak, in Gap nog vijfde op 4 min. 27 sec., die in Turijn in de groep van Wagtmans en Van der Pluym eindigde, nam de tweede plaats van Laurédi over. Darrigade, in Gap nog zesde, was in Turijn in geen velden of wegen te bekennen en zijn vroegere vriend, maar huidige rivaal Bauvin sprong in Turijn van de zevende naar de derde plaats met 6 min. 33 sec. achter Wagtmans. Uit al deze gegevens blijkt wel zeer dui delijk, dat Wagtmans zijn positie aanmer kelijk heeft verstevigd en dat hij inderdaad weer vol vertrouwen aan de start kan verschijnen voor de tweede nog zwaardere alpenetappe, van Turijn naar Grenoble. Velen hadden de laatste dagen hun des kundig oog laten vallen op de Spanjaard Bahamontes, maar die slaagde er niet in, zoals zondag in de rit van Aix-en-Provence naar Gap, een huzarenstukje uit te halen. Gaul heeft zelfs het duel met Huot, de tot aan deze Ronde van Frankrijk vol komen onbekende Franse regionaal, voor een bergklassement op de Izoard verloren. Nederland heeft kostbare minuten ver loren in het ploegenklassement. België zat met drie man Ockers, Adriaenssens en Close vooraan, Nederland maar met twee. Dat Nolten niet in de voorste gelede ren te vinden was, vond zijn oorzaak in de pech, die hij reeds na enkele tientallen kilometers kreeg. Na dertig kilometer kreeg de Limburger een lekke band. In de voor ste-geleden werd weer gejaagd. Er moest dus snel worden gehandeld. Lahaye gaf hem zijn achterwiel. Toen zat Nolten weer gauw op de fiets en tezamen met zijn provinciegenoot belandde hij vrij spoedig weer in de wielen van het peloton. Maar kleine dingen kunnen grote gevol gen hebben. Want de ketting van Noltens fiets weigerde bij de beklimming, toen herhaaldelijk geschakeld moest worden, zijn diensten, omdat achterwiel met derail- leur niet precies voegden met de ketting. Niet minder dan 5 keer heeft Nolten in deze rit moeten afstappen om zijn ketting tussen de tanden van het versnellingsappa raat uit te peuteren. Dat is de reden, waar om hij niet in de voorste gelederen bij de beklimming van de Izoard en later op de Montgenèvre en de Sestrière te vinden was. In een van de afdelingen kreeg hij boven dien nog een lekke band. Dat Nolten niet temin nog in een groot peloton met De Groot en Voorting binnen kwam met slechts tien minuten achterstand op de winnaar, mag een wonder heten en is uit sluitend te danken aan de wilskracht van deze renner. De Nederlandse Televisie Stichting is voornemens in de komende maanden uit zendingen te verzorgen van o.m. de navol gende belangrijke sportevenementen: Zwemwedstrijden Engeland-Nederland in Glasgow en op dezelfde dag atletiek wedstrijden Engeland-Tsjechoslowakije in Londen. Nationale tenniskampioenschap pen in Scheveningen, de wereldkampioen schappen wielrennen in Kopenhagen, inter nationaal concours hippique in Rotterdam en atletiekwedstrijden Engeland-Rusland op dezelfde dag in Londen, alsmede de nationale zwemkampioenschappen in Am sterdam. De finish van de zeventiende etappe. V.l.n.r.: Bauvin, Defilippis en Ockers racen over de finishlijn in Turijn. (Telefoto) Het Nederlandse cricketelftal, dat zaterdag 28 en zondag 29 juli in Hjoerring tegen Dene marken zal uitkomen is als volgt samen gesteld: W. van Weelde (VOC, aanvoerder), Cólthoff (HCC, wicketkeeper), Stolk (HDVS), Leeftink (PW), M. Maas (Haar lem), Van Manen (HCC), A. Schuur (HCC), Van Staay (HCC), De Villeneuve (VRA), Vriens (HCC) en II. van Weelde (ACC). Op de tour naar Duitsland en Denemarken gaan ook Ingelse (Quick-N.) en P. Maas (Haarlem) mede. Er zal nog worden gespeeld tegen de Royal Hussars (in Neumuenster op donderdag 26 juli) en tegen een Deens elftal (in Kopenhagen op dinsdag 31 juli en woens dag 1 augustus). De elftallen voor die wed strijden worden ter plaatse gekozen. Voor de wedstrijd tegen Nederland heeft de Deense Cricketbond het Deense team als volgt samengesteld: Jorn Finnich (aanv.), Th. Pro vis, Erik Madsen, Jorgen Morild, Carsten Morild, Egon Jensen, Eigil Nielsen, Aksel Morild, Hartmann Petersen, Erling Krogh Andersen en Knud Borge Rieck. POLEN—OOST-DUITSLAND. In Chorzow (Königshütte) heeft Oost-Duitsland voor 100.000 toeschouwers met 20 van Polen gewonnen. ADVERTENTIE Wagtmans heeft weer nieuwe roem vergaard, Eén Locomotief is drie bergen waard. loopt altijd lichter! Rijwielen voor sport, toerisme en dagelijks gebruik. I LOCOMOTIEF-RIJWIELEN verkrijgbaar bij Gierstraat 42 Haarlem Telefoon 17768 vindt u bij J A N v» cl* M EER GEN. CRONJcSTRAAT op de hoek - TELEFOON 16152 HAARLEM Verkrijgbaar bij Rijksstraatweg 89 Betaling in overleg GROTE SORTERING BIJ POORTSTRAAT 5—7 - HAARLEM-O. - TELEFOON 12488 Aan de vooravond van de Vierdaagse was in Nijmegen weer de sfeer die elk jaar op nieuw aan dit internationaal wandelsport evenement zoveel kleur geeft. De deelnemers en belangstellenden arriveerden in de loop van maandag in de stad, die des avonds on geveer 20.000 bezoekers telde. De meeste be langstelling trok de komst van de Bel gische parachutisten, die op de Ooy werden „gedropt". Tengevolge van de vrij sterke wind arriveerde het vliegtuig de „Flying Boxcar" een uur later dan verwacht werd. Talrijke toeschouwers zagen vanaf de helling van de JIunerberg de eerste verkenner üit het toe stel springen, waarna in twee groepen van twaalf de overige parachutisten de sprong waagden. Onder voorzitterschap van jhr. mr. W. W. Feith werd de jaarvergadering van de gou den kruisdragers van de Vierdaagse gehou den. waarbij mr. Feith als vooratter werd herkozen. Namens de Nijmeegse burgerij werd een vlag aangeboden ter gelegenheid van het eerste lustrum. In de avonduren vond in het Goffert-sta- dion de traditionele vlaggenparade plaats, voorafgegaan door een vlaggenspel, dat een allegorische voorstelling gaf van het streven van de NBVLO en van het internationale karakter van de Vierdaagse. Onder het spe len van de nationale hymnen werden de vlaggen van de deelnemende landen, t. w. Amerika, Duitsland. Engeland. Frankrijk, Israel, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Zwit serland, Nederland en tenslotte die van de NBVLO aan de masten gehesen. Vanochtend vroeg zijn de eerste 55-ers reeds vertrokken voor hun eerste tocht naar de Betuwe. Van de 12.463 ingeschreven deelnemers voor de Vierdaagse van Nijmegen zijn er 11.600 gestart. Tijdens een bijeenkomst, die maandag avond in de Trèveszaal van het gemeente huis in Nijmegen werd gehouden, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Cals, meegedeeld dat H.M. de Op deze eerste dag gingen de eerste groepen reeds vroeg op stap. Een groep militairen passeert de brug over de Waal even buiten Nijmegen. Koningin aan dr. D. A. Avenarius (Ensche dé), chef van de medische dienst en bestuurs lid van de NBVLO, de onderscheiding heeft verleend van officier in de orde van Oranje Nassau. Welgeteld 721 tippelaars en tippelaarsters zijn vanmorgen in Apeldoorn gestart voor de eerste dag van de Vierdaagse van de Neder landse Wandelsportbond. Dat betekende dat er 35 deelnemers niet waren opgekomen. Enkelen waren door ziekte verhin "erd en degenen die in 'n ziekenhuis moesten worden opgenomen, ontvingen van het bestuur een telegram met de beste wensen voor een spoe dig herstel. De overigen hebben zich vermoedelijk laten weerhouden door de plensbui die tus sen 6 uur en half acht uit de loodgrijze hemel viel. Het waren vooral degenen die voor de toeristenklasse (30 km.) hebben ingeschre ven, die het er niet op durfden wagen. On danks het zeer slechte weer startten de overigen tussen 6 en 8 uur in de mo gen- uren voorzien van regenjassen, capes en pa raplu's. De stemming was ondanks de regen bijzonder goed. Op deze eerste dag gaat de tocht via Vaassen en Epe. Joe Louis, de oud-wereldkampioen in het zwaargewicht boksen, die thans als catch- worstelaar optreedt omdat hij anders zijn achterstallige inkomstenbelasting niet kan betalen, is onderzocht door dr. Irving Slott, de arts van de atletiekcommissie Illinois. Na afloop van de keuring zeide dr. Slott dat hij de commissie zou adviseren Joe Louis voor zes maanden het worstelen in de staat Illinois te verbieden. Als Louis na die tijd nog altijd zou willen worstelen zou een nieuw onderzoek nodig zijn. Louis is de Amerikaanse fiscus onge veer twaalfhonderdduizend dollar aan achterstallige belastingen schuldig.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7