Attracties van artistieke en sportieve aard Een salonameublement Joop van der Ban leidt in algemeen klassement JAC. VAN MARIS Ton Lutz werkt uit alle macht aan „De rechter van Zalamea" Haarlem een week lang op de koffie F. Damiaans&Zn Leo van Amerongen op eerste plaats bij de B-klassers Shakespearefilms in de Vleeshal Wat een regie Gratis koffie voor jarige huisvrouwen en jonggehuwden Oude koffiepot Dierenmishandeling Boogschutter tegen kat motorrijder tegen gans Litterair Wielerwedstrijden ANWB verzoekt plaatsing van geel knipperlicht Muziek, licht en bloemen in de Linnaeushof Driejarig jongetje door motorfiets aangereden Vakantiespelen op Woensdag 25 juli Cricket in de H.C.B. TWEEDE HAARLEMSE MUGGENRONDE Woensdagmiddag rijwielkeuring Crediteurenvergadering „Linnaeushof" „Haarlem" hield zwem- festijn in Noordwijk Viering jubileum J. Essclman r HBC discussieerde over eigen sportpark Twee jongens redden meisje uit N.B. Spaarne Bromfietser in Hillegom vrij ernstig gewond DINSDAG 24 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN1 Dc langzamerhand traditioneel geworden Haarlemse zomerse feestweek zal dit jaar geheel gewijd worden aan Nederlands nationale drank: de koffie. Mocht er nog enig misverstand bestaan over de vraag of koffie wel aanspraak mag maken op de eretitel „nationale drank van Nederland", dan mogen we, behalve op de vele gezegden in het Nederlandse taalgebruik waarin het woord „koffie" voorkomt, misschien wijzen pp het feit, dat er in ons land jaarlijks ruim tachtig miljoen kopjes koffie in de geza menlijke Horecaf-bedrijven worden ingeschonken. Een getal, dat verhoudingsgewijs, misschien te vergelijken valt met het aantal koppen thee, dat jaarlijks door de Engel sen genuttigd wordt, de glazen bier, die onze zuider- en oosterburen ledigen, of de bellen wijn, die in Frankrijk gesavoureerd worden. Met die nationale drank van ons schijnt er nu iets aan de hand te zijn. Tenminste als we de organisatoren van het op handen zijnde koffie-festijn mogen geloven. Zij zijn er namelijk destijds van uitge gaan, dat het gehalte en de kwaliteit van de koffie nogal eens te wensen overlieten, een mening, die uiteraard door de schenkers van het edele vocht hardnekkig werd bestreden. Wat hier allemaal van waar moge zijn, de koffieweek in Haarlem zal er misschien toe kunnen bijdragen, dat op deze academische vraag een afdoend antwoord zal kunnen worden gegeven. In de week van 28 juli tot en met 4 augustus zal er namelijk in Haarlem ge keurd worden. En wel alleen koffie, die in de diverse etablissementen en koffiehuizen geschonken wordt. Hierbij zal het nuttige met het aangename verenigd worden en eigenaars van de gelegenheden, waar men koffie schenkt en die misschien op het eerste gezicht wat afwijzend zullen staan legen een dergelijk openbaar testen van hun bekwaamheden, zullen misschien uit eindelijk toch dankbaar voor deze proefne ming zijn, als hun als erediploma voor hun prestaties op dit gebied een oorkonde kan worden overhandigd. Het feest begint zaterdag 28 juli 's avonds om half acht, als in de muziektent op de Grote Markt de harmonie Crescendo zal musiceren en tezelfdertijd van de Dreef een postkoets zal vertrekken naar het sta tion, waarin twee dames en twee heren ge zeten zullen zijn in de klederdracht uit de lijd van de Camera Obscura, alsmede vier Surinaamse musici van het ensemble van Max Woisky. Op het Stationsplein zullen zich daar ter begroeting bevinden de heren Laszlo Bubenik, publicist en G. Broekhof, eigenaar van een snackbar, die voor de gelegenheid met oosterse tulbanden zullen zijn getooid. Het gehele gezelschap zal zich vervolgens in gestrekte draf naar de Grote Markt begeven, waar om kwart over acht de schrijver Godfried Bomans de koffie week plechtig zal openen door het malen van een zogenaamde gouden koffieboon door een molen, waarna er een koffiezet- wedstrijd zal plaats hebben tussen de he ren Broekhof en Bubenik. De eerste zal zich bedienen van een moderne koffiezetmachine en de heer Bubenik zal zich bepalen tot de ouder wetse en voor de huismoeders meer te verkiezen methode van het aloude kof- fiepotje. Het resultaat van deze prij zenswaardige handelingen zal vervol gens in het stadhuis gekeurd worden door een jury, die bestaat uit de heren Godfried Bomans en Harry Mulisch en de leden van de koffieclub: W. de Ree, ADVERTENTIE of welk ameublement ook, is bij ons vakkundig personeel in goede handen. Daar kunt u van profiteren. Voor al uw verhuizingen of verpak kingen slechts één adres: ZIJLVEST 41 - HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Bij de behandeling van twee dierenmis- handelingszaken voor de Haarlemse poli tierechter, mr. H. G. Rambonnet, drong zich hedenmorgen het spreekwoord op: wie een hond wil slaan kan altijd wel een stok vinden. Aan middelen voor de mis handeling van dieren ontbreekt het. nooit: een veertigjarige Haarlemmer had met een pijl en boog een kat neergeschoten en een 29-jarige jongeman uit Bennebroek had per motorfiets nèt zo lang achter een gans aangejaagd tot deze uitgeput neerviel en gemakkelijk te overrijden was. „Ik houd vogels in mijn tuin", had de boogschutter verklaard, „en deze kater loerde er op". Hij had in opwinding zijn pijl en boog gegrepen en op de kat ge schoten, de pijl drong vijf centimeter de schedel van het dier binnen. „U mag dan een bekwaam boogschutter zijn maar dit gaat te ver. Dit is dierenmishandeling", aldus de politierechter. De officier van justitie eiste f 50 subsidiair 15 dagen met verbeurdverklaring van de boog. De man vroeg de boog terug omdat het een zeld zaam exemplaar uit West-Java is. Hij kreeg f 75 boete en zijn boog zal hem worden teruggegeven. De motorrijder was met zijn vriend uit een café in Bennebroek gekomen en toen zij op hun daverende motoren wegreden, merkte hij een gans op, die door een open staand hek de weg was opgewandeld. Zijn vriend reed door, maar hij had geroepen: „Die mot ik hebben". Hij liet het meisje dat op de duo zat, afstappen en cirkelde over de weg heen achter de vluchtende gans aan, daarbij geen onderscheid makend tussen veg en trottoir. Drie getuigen ver klaarden dat hij nèt zo lang het beest had achtervolgd tot het erbij neerviel en toen was hij er twee keer overheen gereden. Toen een vrouw even later het dier op raapte, was hij er op zijn motor vandoor gegaan. De verdachte was niet verschenen, maar had de rechtbank een brief geschreven, waarin hij de mening te kennen gaf, dat zijn in beslag genomen motorfiets hem nu wel eens teruggegeven kon worden. De officier gewaagde van een slecht en ge meen karakter en eiste drie weken gevan genisstraf met verbeurdverklaring van de motorfiets. De politierechter legde hem twee weken op, eveneens met verbeurdver klaring van de motor. de heer en mevrouw Weegenhuise, de heer Ritsema en de heer W. van Willi ge. De uitspraak volgt dan na enige tijd, waarna Harry Prenen de première zal geven van zijn nieuwe koffieballade. Dan gaat de muziek in marstempo naar de Dreef, vanwaar de koffieclub zal terug keren naar Brinkmann op de Grote Markt. De tochten van de postkoets met haar pas sagiers strekken zich vervolgens op 30 juli, 1 en 3 augustus door de stad uit waarbij een dertigtal koffiehuizen met een bezoek vereerd zal worden. Ook het publiek wordt niet vergeten, getuige het feit, dat er in za ken van de Anegang in het morgenuur gratis een kopje koffie zal worden ge schonken, evenals op het Stationsplein voor de komende en gaande reiziger en toerist in een speciaal voor dat doel opge stelde koffiebar. Dan heeft dinsdagavond om acht uur op de Grote Markt de handicapwedstrijd voor fietsjongens plaats, waarover wij reeds ge schreven hebben en waarbij de prijzen eveneens in „koffiesfeer" blijven. Op zaterdag 4 augustus zal een litterair element aan het feest worden toegevoegd. Om twaalf uur 's middags zal dan name lijk in restaurant Kraantje Lek te Over- veen een koffiemaaltijd worden aangericht, als het weer het toelaat in de buitenlucht. De maaltijd zal worden gepresideerd door Godfried Bomans, die tevens met de schrij ver Harry Mulisch de jury zal vormen, welke zal beslissen over de waarde van een vijftal gedichten over koffie. Deze gedichten zullen worden gemaakt door de dichters Bert Voeten, Gabriël Smit, Harriet Laurey en Michel van der Plas. Harry Prenen zal met zijn koffieballade buiten mededinging meedoen. Voor de winnaar is een geldprijs van f 100 beschik baar gesteld. Een ander kunstzinnig element in dit „materiële" feest treedt op in de vorm van het poppentheater van Jan Nelissen, dat op 28, 30 en 31 juli en op 1 en 2 augustus in het theater op de tentoonstelling „Vijf eeuwen toneel" in de Vleeshal vier maal per avond de koffiecantate van J. S. Bach zal opvoeren. Vijhonderd kinderen van de gezamenlijke Haarlemse speeltuinen komen aan bod op donderdag 2 augustus, wanneer zij des middags om 2 uur in het gebouw St. Bavo een amusementsprogramma zullen krijgen aangeboden, waarna zij naar de brand weerkazerne zullen gaan om daar vijfhon derd kleurige ballonnen in ontvangst te nemen, die dan om kwart voor vier op de Turfmarkt de lucht zullen ingaan. Wiens of wier ballon het verst komt, krijgt een prijs. Prijzen krijgen overigens ook die huis moeders, die in de koffieweek jarig zullen zijn, of paartjes, die dan in het huwelijks bootje zullen treden: zij zullen allen be dacht worden met een half pondje koffie, dat door koffiebranderijen beschikbaar zal worden gesteld. Vijf bioscopen in Haarlem zullen ter gelegenheid van 't koffiefestijn een koffie- film draaien. Zaterdag 4 augustus zal er door Haar lems binnenstad een muzikale rondwande ling gemaakt worden door het muziekkorps „Bergos" uit Oss. Deze wandeling geschiedt van kwart over zeven tot kwart voor acht. waarna „Bergos" naar Bennebroek zal vertrekken om het concert van kwart over acht tot kwart over tien op de Linnaeushof voort te zetten. Verder concerteert op woensdagavond 1 augustus om 8 uur op de Grote Markt de Haarlemse accordeonvereniging „Accordea" en op vrijdagavond 3 augustus de P.T.T.- harmonie. Behalve gastronomische, litteraire en muzikale manifestaties is er ook een spor tieve kant aan de zaak. Als op zaterdag 4 augustus de deelnemers van de „Muggen- ronde" namelijk in Haarlem aan zullen komen, zal er van twee uur tot half vier een zogenaamde koffieronde worden ver reden op het terrein tussen de Richard Holkade en de Diepenbrockstraat in Haar lem-oost. Medewerking verlenen de Haar lemse sportvereniging „De Kampioen" (die ook de handicapwedstrijd voor fietsjongens organiseert) en de Amsterdamse sportver eniging „Olympia" die zich ten doel stellen wielerwedstrijden te houden voor aspiran ten, nieuwelingen en amateurs. Bjj de aspiranten rijdt de winnaar van de vorige Muggenronde, Henk van der Geest mee. Na afloop van de wedstrijd worden de prijzen (ook van de Muggenronde) uitge reikt in het clubgebouw van de speeltuin vereniging „Oosterkwartier" aan de Zomer- vaart. Ook hier vallen de prijzen (voor zover het de koffieronde betreft) in de koffie- sector, waarbij om te beginnen iedere deelnemer aan de Muggenronde van fabri kanten een half pond koffie ontvangt. Tenslotte mag niet onvermeld blijven, dat er alle dagen in de muziektent op de Grote Markt koffiezetdemonstraties zullen plaats hebben. Dit zijn de aspecten, die de Haarlemse koffieweek zal aannemen. Het programma wettigt, de hoop, dat de aandacht nog eens gevestigd wordt op de kwaliteit van het dagelijkse kopje koffie, waardoor dat, waar nodig, verbeterd kan worden. Iets waar iedereen mee gebaat is en waarbij niemand „oo de koffie komt." om eens met een afgezaagd Nederlands koffie-gezegde te eindigen. Gevaarlijk kruispunt in Overveen Op het kruispunt Korte Zijlweg-Bloe- mendaalseweg-Zijlweg te Bloemendaal wordt het uitzicht voor het verkeer op de Korte Zijlweg en de Zijlweg in ernstige ma te belemmerd door het dicht bij de rijweg staande hotel „Van ouds het Raadhuis", zo bericht de ANWB. Voor het verkeer ko mende van de Zijlweg dat naar links wil afslaan, is het vrijwel ondoenlijk om zon der risico deze samenkomst te passeren. Naar de mening van de A.N.W.B. is het gewenst het verkeer rijdende op de Korte Zijlweg op het gevaarlijk karakter van dat kruispunt te attenderen door het plaatsen van een geel knipperlicht. De Bond heeft de gemeente Bloemendaal dan ook voorgesteld op dit gevaarlijke punt het gele waarschuwingslicht aan te bren gen. Te beginnen met donderdag 26 juli zul len gedurende de maanden juli, augustus en september bij goed weer elke donder dag, zaterdag en zondag van 2022 uur populaire concerten gegeven worden in de Linnaeushof. De organisatorische leiding van deze concerten berust bij de heer W. van der Peyl uit Heemstede. In het bloemenpaviljoen zullen geduren de de maanden augustus en september shows worden gehouden van gladiolen, dahlia's, ranonkels en andere bloemen. Gedurende de concertavonden zal van halfnegen af de verlichting worden ontsto ken. Maandagmiddag is in de Plataanstraat in Haarlem-Noord een driejarig jongetje uit Heemskerk, dat daar met zijn ouders lo geerde, spelenderwijs op de rijbaan geko men, waarbij hij werd aangereden door een motorfiets, bestuurd door een 36-jarige Haarlemse vertegenwoordiger. Deze kon, ondanks krachtig remmen, een aanrijding niet voorkomen en raakte het jongetje met de voorkant van zijn motorrijwiel. Het kind sloeg met zijn hoofd tegen het trottoir en is, na ter plaatse door de ongevallendicnst te zijn onderzocht, ter verpleging naar de Deo overgebracht, waar hij met schaafwon den en een hersenschudding is opgenomen. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrcvoetestr. 19 - Tel. 15051 W. I. K. (Oude Weg): Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier, aanwe zig 9.30 uur. Eerste wedstrijd 10 uur. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Buitenrust (Schalkwijkcrweg)Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier, aanwezig 9.30 uur. Eerste wedstrijd 10 uur. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Centrum (Wilsonsplein)Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier, aanwe zig 9.30 uur. Eerste wedstrijd 10 uur. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaai\ Oosterkwartier (Zomervaart)Spel op de tuin. Excursie en fietstocht naar Ruïne van Brederode. Aankomst bij de ruïne van Brederode om 11 uur. Leeftijd 10 14 jaar. Jeugdland (Theemsplein)Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier, aanwe zig 9.30 uur. Eerste wedstrijd 10 uur. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Flora (Van Oosten de Bruijnstraat)Be zichtiging Kweektuinen. Aanvang 10 uur. Leeftijd 814 jaar. Spel op de tuin. Glasblazers Papen toren vest)Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier. Aanwezig 9.30 uur. Eerste wedstrijd 10 uur. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Frans Hals (Schotersingel): Zwemmen Houtvaart 1011 uur. Leeftijd 614 jaar. 2 uur: Zandbakwedstrijden 910 jaar. Te Zaanen (Anth. Fokkerlaan): Eigen pro gramma. Nieuw Leven (Spaarndam): Spel op de tuin. Bezichtiging Kweektuinen. Aan vang 10 uur. Leeftijd 814 jaar. D.V.S. (Vondelweg): Bezichtiging Kweek tuinen. Aanvang 10 uur. Leeftijd 814 jaar. Eigen programma. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat): Zwemmen Kleverlaan 1011 uur. Leeftijd 614 jaar. Een dagje naar Bloemendaalse Bos 814 jaar. Weltevreden (Spaamdamseweg)Bezichti ging Frans Halsmuseum. Aanvang 10 uur. Leeftijd 1014 jaar. 2 uur zandbak wedstrijden 910 jaar. Vondelkwartier (Vergierdeweg)Excursie en fietstocht naar Ruïne van Brederode. Aankomst bij Ruïne van Brederode 11 uur. Leeftijd 1014 jaar. Klarenhof (Brouwersplein): Excursie en fietstocht naar Ruïne van Brederode. Aankomst bij Ruïne van Brederode 11 uur. Leeftijd 1014 jaar. Haarlem 4Rood en Wit 6 a eindigde in een draw. Rood en Wit batte eerste en scoor de 79 runs voor het verlies van 8 wickets. J. Heymans 48 n.o. Ph. van Dok 327, G. Le- deboer 526. Haarlem had toen de tijd ver streken was 57 runs, eveneens voor het ver lies van 8 wickets. J. Meyer 10, R. Schlat- mann 22, J. Heymans 719, H. West 111. Rood en Wit 6 c scoorde in de wedstrijd tegen Haarlem 5 99 runs, waarvan E. van Schouwenburg 14, G. Landré 10, R. Vande- hoek 23, J. ter Gast 14, J. Luining 17 en H. Thon 15. S. Paagman 526, C. van Alphen 131, R. Heydeman 330. H. Schlatmann 18. Aan de Haarlem-innings kwam na een spannend slot een einde voor 88 runs. H. Hanemayer 20, R. Heydeman 12, S. Paagman 15, R. Vandehoek 517, J, ter Gast 214, E. van Schouwenburg 1—21. H. Thon 114. J. Luining 13. Rood en Wit won derhalve met 11 runs. Tegen CVHW 3 scoorde Rood en Wit 6 b op het tweede veld van Rood en Wit slechts 71 runs. G. van Barcelis Hartsinck 20 (2 x 6), J. van de Valk Bouman 23, G. Zeeuwe 234. C. Aronds 3—16, II. Lokman 4—15. CVHW deed het nog minder en kwam vooral dankzij van Marcelis Hartsinck, 621, waar onder de hattrick slechts tot 65. G. Zeeuwe 18, J. Jacobs 13 n.o., C. de Ruig 2—34. Na grote spanning won Rood en Wit dus met 6 runs. MAANDAGAVOND WERD IN HET BUREAU van de Haarlemse kinderpolitie in de Lange Wijngaardstraat de laatste bijeenkomst voor de leiders van de Tweede Haar lemse Muggenronde gehouden en daarbij bleek dat deze tocht over de Vcluwe, die volgende week maandag zal starten evenals verleden jaar bijzonder goed georgani seerd is. In alle etappe-plaatsen verlenen de leden van de rijks- en gemeentepolitie assistentie en ook tijdens de wedstrijden zullen de jongens op de wegen geen moeilijk heden ondervinden. Inmiddels zijn ook de leiders in de klassementen bekend geworden want na enkele dagen ingespannen rekenen is „tourleider" Hartman tot de conclusie gekomen dat Joop van der Ban bij de A-klassers op school gedurende de laatste maanden de grootste vorderingen heeft gemaakt. Joop mag dus op maandag 30 juli in de witte leiderstrui met de blauwe mug aan de start verschijnen, hetgeen voor zijn ploeg (Oost) uiteraard een bijzondere onderscheiding betekent. Leo van Amerongen (Noord-Oost) heeft het echter bij de B-klassers niet minder goed gedaan en ook hij zal aan de kop van het peloton rijden getooid met een rood-wit petje. Achter deze ren- nertjes volgt de ploeg uit Haarlem-Zuid waarvan de leden gezamenlijk voor een pun- tenvoorsprong aan de start gezorgd hebben en deze jongens worden weer gevolgd door de overige „Muggen". Zoals bekend is de start van de Muggen ronde van dit jaar om negen uur precies op het parkeerterrein aan de Planetenlaan, voor het „HaarlenT'-terrein, waar de hoofd commissaris van de Haarlemse politie, de heer J. Fontijne het startschot zal lossen. Op dat moment zal de karavaan zich in beweging zetten en de organisatoren zullen daarbij ervaren dat al het voorafgaande werk niet voor niets is geweest want reeds nu is het al duidelijk dat de Haarlemse jongens zeker gedurende de tocht door de stad niet over belangstelling te klagen zul len hebben. Evenals verleden jaar trekt de stoet weer van de Rijksstraatweg via Schoterweg, Kruisweg, Grote Markt, Gierstraat, Hout plein en Dreef naar Heemstede waar dus een begin gemaakt zal worden aan de eigenlijke tocht die de rennertjes op de eer ste dag naar Barneveld zal voeren. Een tocht overigens waarbij de zestig jongetjes zullen strijden om een groot aantal indivi duele- eri ploegprijzen. Er worden daarbij punten toegekend door de heer Hartman bij de volgorde van aankomst in de diverse wedstrijden en bovendien voor bijzondere sportiviteit, behulpzaamheid en vrijwillige corveediensten. De prijsuitreiking heeft di rect na het einde van de laatste etappe plaats in het gebouw van de speeltuinver eniging „Oosterkwartier" in Haarlem-Oost waar de jongens ook zullen arriveren. Voordat het echter zo ver is moet er nog het een en ander gebeuren waarbij als eerste punt dc rijwielkeuring op woensdag middag 25 juli op het programma zal staan. De diverse mecaniciens zullen daarbij de fietsen aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpen waarbij men vooral zal let ten op de toestand van de banden zodat men niet zoals verleden jaar reeds in Heemstede met het plakken behoeft te be ginnen: Zondag volgt dan het uitreiken van de truien, petjes en fouragezakjes die even als bij de vorige tocht door een aantal fir ma's beschikbaar gesteld zijn waarna de jongens aan het begin staan van een 340 kilometer lange tocht, dwars over de Ve- luwe. Een tocht tevens, waaraan zij onge twijfeld wanneer zij stokoude mannetjes geworden zijn nog met plezier zullen te rugdenken. Adressen Evenals de renners van de Tour de Fran ce die dagelijks karrevrachten briefkaar ten, brieven en telegrammen ontvangen Woensdagavond heeft in het intieme theater op de tentoonstelling „Rendez vous der rederijkers" een interessante grimeerdemonstratie door de firma Michels uit Amsterdam plaats. Drie Haarlemse amateurtonelisten hebben zich bereid ver klaard zich (gecostumeerd) te laten schminken tot blijspeltypen uit de acht tiende eeuw. Deze demonstratie met toe lichting betreffende stijl en techniek is in de eerste plaats bedoeld voor amateurs, die hun vakkennis willen vergroten, maar is zeker niet minder belangwekkend voor iedereen met een levendige belangstelling voor het toneel. Vrijdagavond heeft er wederom een filmvertoning plaats. Men zal tweemaal de „forumscène" uit „Julius Caesar" van Shakespeare kunnen zien, eerst uit de be ginperiode van de geluidsfilm met Leo Glenn als Marcus Antonius en Felix Ayl- mer als Brutus, daarna de moderne Ame rikaanse versie met Marlon Brando en James Mason in dezelfde rollen. Vooraf wordt als historische curiositeit de slaap- wandelscène uit „Macbeth" vertoond met Cathleen Nesbitt en Wilfrid Lawson. HEEMSTEDE Naar wij vernemen zal op dinsdag 31 juli in Haarlem een vergade ring worden gehouden van crediteuren van het bloemenpark „Linnaeushof" te Bennebroek. Deze vergadering wordt ge houden op initiatief van de directie van de „Linnaeushof". Het is haar bedoeling met de crediteuren de financiële vooruitzichten van de naamloze vennootschap te be spreken. Zwemclub „Haarlem" heeft in Noordwijk een aleszins geslaagd zwemfeest gegeven. Onder auspiciën van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer werd het festijn in het Golf-bad gehouden. Een waterpolowedstrijd tussen LZC uit Leiden en het herenteam van Haarlem leverde een twee-een overwinning voor de Haarlemmers op. Bij de demonstratie zwemslagen werd door Elly Schreuder en Tineke Steensma de Dolfijnslag gedemon streerd. Het hoogtepunt van de avond was het kunstzwemmen door de meisjes van zwem club Haarlem onder leiding van mevr. A. HölskenNeve. van bewonderende supporters, zullen ook de jongens van de Haarlemse Muggenronde elke dag met verlangen uitkijken naar de postbode en daarom vermelden wij hierbij de adressen waar de jongens gedurende de tocht te bereiken zullen zijn. Maandag 30 juli: J. Evers, Wesselseweg 1, Barneveld. Dinsdag 31 juli: G. J. Eiland, Oranje- weg 41, Ernst. Woensdag 1 augustus: D, J. Derksen, Het Hungeling 2, Eerbeek. Donderdag 2 augustus: De Wildwal, Lun- teren. Vrijdag 3 augustus: Prinses Beatrix- school, Looydijk 19, Oud-Maarsseveen. De heer J. Esselman uit Haarlem, die, zoals we reeds gemeld hebben, vandaag veertig jaar in 'dienst is bij de woningin richting- en meubelzaak van de firma B. J. van Liemt, werd vanmorgen ten kantore van de firma in de Grote Houtstraat toe gesproken door de beide firmanten, de heren E. en J. van Liemt, die de chef van de afdeling bphangerij en stoffeerderij in hartelijke bewoordingen toespraken, waar bij hem een enveloppe met inhoud werd overhandigd. De heer Esselman, die door zijn familieleden vergezeld was, beant woordde de beide toespraken met een geestige speech. Dat het de heer Esselman op deze dag niet aan belangstelling ontbroken heeft, bewezen de vele cadeaus, waaronder gram mofoonplaten, en bloemen, die aan de jubi laris werden overhandigd. Ook mevrouw Esselman werd in de hulde betrokken, toen een kleindochtertje van één der firmanten haar een fraaie tuil bloemen aanbood. De viering van het jubileum zal van avond in de familiekring worden voortge zet. MIDDENSTANDSEXAMEN Voor de op 23 juli te Haarlem gehouden middenstandsexamens slaagden de volgen de dames en heren: H. R. van Aller, Chr. van Arum, J. M. Faas-Koster, H. F. G. van der Heijden, G. van der Lee, J. G. Nijsen, M. G. Turken burg, H. Bakker, J. P. Bakker, J. Bakker, P. J. Balm, J. M. E. Beaumont-Van Beek, J. Beelen, B. Beljaards, G. C. J. Bemelman, P. J. A. Berbee, J. v. d. Berg, A. Bergman, W. Bergsma, A. Boekman, M. J. Boddeke, W. Boeree, A. J. Bogers, O. G. P. Boots, J. Booy, Jacob Bos, P. J. T. Botman, J. P. Bouterse, F. Bouwes, H. P. J. van de Broek, H. F. Broekhuizen, P. Broersen, J. Brokaar, H. J. Brokke, C. Brons, M. Brouwer, G. H. Brouwer-Wagemaker, B. Buis, G. H. C. Burg-Geukes, A. H. M. Burgers, J. N. A. Busé, H. J. Calvelage, F. A. M. Christoffels, G. J. Cliteur, J. W. Coeleman, K. H. Col- lignon, F. van Dam, G. C. van Dam, P. van Ddam, J. W. Daudeij, H. G. Deen, J. F. Dernison, C. W. H. van Deursen, A. M. C. Diependaal, J. J. van Doorn, A. C. Drayer, R. A. van Dreumel-Hartz. Een regisseur geeft weinig gelegenheid zich in het openbaar te laten eren. Men ziet hem aan het slot van een stuk, terwijl geklapt wordt even op het podium ver schijnen, hij lacht, hij buigt in de rij met de spelers, hij mag even naar voren komen, krijgt een handje, een bosje bloemen, mag weer af en hoeft zich niet meer te laten zien. Tijdens de première heeft hij alleen tussen de coulissen gestaan of, zoals Elise Hoomans het zei te verkiezen in haar vo rige week in de Vleeshal gehouden voor dracht over regie, hij zit ergens achter in de zaal, op een plaats waar niemand van het toneelgezelschap hem kan zien. „De première", zei Elise Hoomans, „is voor de toneelspelers. Als regisseur heb je er nau welijks of niet meer mee te maken. Als je vlak voor de aanvang npg probeert een van je leerlingen een aanwijzing te geven is het normale antwoord: Ja, dat weet ik wel, ga nou maar weg! Als regisseur, die zijn vak verstaat, ga je dan weg en je be moeit je niet meer met hen. De laatste drie stappen worden altijd door hen zelf gedaan." Hoewel het toneelspel niet de bedoeling heeft regisseurs te maken en door publiek te laten bewonderen, maar juist uitlokt dat de toeschouwers na afloop vertellen wat hen in die en die en die speler het meest getroffen heeft, zou het niet onbillijk zijn als men na afloop in de gangen eens denkt: „Wat een regie!" In plaats van: „Wat een spel!" In de speler bewondert men of keurt men de regisseur af, maar dat wordt niet altijd beseft door hen, wier beroep het niet is bijzondere aandacht te hebben voor de artistieke leiding. Er zijn mensen die met reden menen, dat men een toneelstuk moet zien met kostuums, decors en andere entourage. Toch zou het voor velen een ontdekking zijn eens te horen en te zien hoe de meest subtiele samenspraken en de meest ge voelige liefdesscènes tot stand komen. Gisteravond bezochten wij een repetitie voor het toneelspel „De rechter van Zala mea" van Calderón, dat volgende week zes voorstellingen zal beleven in het Bloemen- daals Openluchttheater, waarvan er een door de televisie wordt uitgezonden. We zagen Ton Lutz, een acteur en regisseur, die waarlijk niet om lof verlegen zit, wer ken met een aantal in het Kennemer To neelfestival verenigde amateurspelers uit Haarlem en omstreken en aan dit bezoek hielden wij een mateloze bewondering over voor het regieschap. Vakkundige regie vraagt de inzet van de hele persoon. Aan het begin van de repetitie was Ton Lutz fris en waakzaam, aan het eind, vier uur later nog waak zaam, maar zoals hij zei „bek af". Geen wonder. Er werd met bijzonder veel enthousiasme en toewijding gespeeld, soms zes keer dezelfde scène opnieuw, maar voortdurend met gelijke aandacht en de wil om het inzicht van de regisseur te be grijpen en toe te passen. Maar aanwijzin gen zijn er uiteraard meer nodig voor amateurs dan voor beroepsspelers. Ton Lutz is overal bij. Hij kent het stuk, dat afwisselend sterk dynamisch en subtiel is vol grote breekbare stiltes, die spanning krijgen door een enkele beweging of een speciale formatie van figuranten, door en door. Ieder moment kan hij de plaats van een willekeurige speler of figurant in nemen en hartstochtelijk de tekst citeren. Op deze momenten, die er volop zijn in een repetitie, volgen zijn „leerlingen" iedere beweging, zijn houding, luisteren scherp naar zijn intonatie met bewonde rende aandacht. Wanneer zij in hun spel opgaan, zit hij achteraf op een stoel, kijkt gespannen en prevelt de tekst mee, balt zijn vuisten als een van de spelers in woede moet uitbarsten en laat öök zijn armen zakken als opwinding overgaat in gelatenheid, terwijl kleine pareltjes zweet op zijn voorhoofd glinsteren. Hij ziet alles, hoort alles, verandert in de tekst en maakt in de meest gespannen scènes soms plotse ling een onverwachte grap, die overbodig lijkt, maar juist de bedoeling heeft het spel even uit een impasse te trekken. Om zijn inzicht duidelijk te maken drukt hij zich soms nogal populair uit en dat treft steeds doel. Zijn aanwijzingen zijn ook bijzonder plastisch. Op zeker moment is een hart roerende omhelzing door broer en zuster niet ?oals hij het wil zien. Hij doet het voor en vertelt onderhand een moment uit zijn praktijk „Ik had eens een leer linge, die een jongeman moest omhelzen. Het meisje legde iedere keer haar hoofd op zijn rechter schouder en keek naar links. Ik denk, zo'n meisje van twintig weet toch wel hoe het moet, maar aan wijzingen hielpen niets, ze bleef maar angstvallig naar links kijken. Toen be greep ik ineens waar het aan lag. Dat meisje was links." Een bulderend gelach. Wanneer de scène opnieuw wordt gespeeld blijkt zijn bedoe ling begrepen te zijn. Als Ton Lutz vol gende week na afloop van zo'n voorstelling het handje krijgt, moet men maar eens denken: „Wat een regie!" Maandagavond hield de afdeling voetbal van de R.K. Sportvereniging H.B.C. haar jaarvergadering in gebouw Anno Santo onder voorzitterschap van de heer P. Kemp, die in zijn openingswoord vaststelde dat het bezoek aan deze nog belangrijke ver gadering gerust een laagte-record genoemd kan worden. Hij opperde de mogelijkheid dat vele leden op het nieuwe terrein bezig waren om daar de zaak in orde te maken, doch ook deze illusie werd de kop ingedrukt door mededelingen van de aanwezigen dat dit niet het geval was. Uit het 54ste jaarverslag van de secreta ris, de heer E. Kerker, bleek dat de af deling voetbal zich in een stijgende groei mag verheugen. De verrichtingen van de verschillende elftallen werden nagegaan en over het algemeen was men niet ontevre den over de prestaties. De leider van de jeugdafdeling, Broeder Fredericus, gaf een gedetailleerd verslag over deze afdeling, die snel groeit. Geluk kig zijn er voldoende leiders in deze afde ling om de jeugd te geven wat haar toe komt. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer G. J. Willemse, wees een behoor lijk batig saldo aan. De begroting voor het nieuwe seizoen wees een bedrag aan in komsten en uitgaven aan van 8350, Aangezien er geen kandidaten waren in gediend voor een bestuursfunctie werden de aftredende bestuursleden, de heren G. To ledo, L. Warmerdam en E. Kerker bij en kele kandidaatstelling herkozen. Op veer- zoek van de heer Warmerdam, die meende dat ondanks het in de aftredenden gestelde vertrouwen er toch jongere bestuursleden moesten komen, werden twee leden, nl. de heren J. v. d. Linden en J. Korstenbroek aangewezen als aspirant-bestuursleden. Na een korte pauze werd grote aandacht geschonken aan dé kwestie van het eigen sportpark. Geconstateerd werd, dat de me dewerking van vele leden om met eigen krachten dit sportpark op te bouwen en in stand te houden, heel wat te wensen liet. Met algemene instemming werd besloten, de complete senioren-elftallen voor één avond per week met een bepaalde taak te belasten. De penningmeester wees er voorts op dat. wanneer men als straks het sport park klaar is, met betaalde krachten dit wil onderhouden, dit ten minste 10.000 per jaar kost. Een bedrag dat door geen enkele amateurvereniging te betalen is. Na ampele bespreking besloten alle aan wezigen, op enkele uitzonderingen na, nog deze week gezamenlijk een avond aan de slag te gaan, teneinde het terrein een be hoorlijk aanzien te geven. Gistermorgen omstreeks half tien heb ben twee flinke Haarlemse jongens van 11 en 12 jaar I-I. Kalkhuis en Hans Kemper door handreiking een zevenjarig meisje uit het water van het Noorder Buiten Spaarne, nabij de Spaamdamseweg, gered. Op de Haarlemmerstraat bij de Beeklaan in Hillegom heeft een bromfietser een on geval gehad, waardoor hij vrij ernstig werd verwond. Dr. Versluys, die eerste hulp ver leende. liet het slachtoffer naar het Diaco- nessenhuis vervoeren. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van dit on geval.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9