Aanvaring tussen twee oceaanreuzen voor Oostkust van Noord-Amerika Prof. Romme wil P.v.d.A. niet buiten formatiepoging houden OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Ruim elfhonderd opvarenden van Italiaan gered Italiaanse Andrea Doria" zinkend na botsing met Zweedse schip Stockholm Het woord is aan. HET WEER: Iets lagere temperatuur Prominente passagiers aan boord van „Andrea Doria" De Andrea Doria Het verloop van de redding De yyStockholm Vr aagteken in top zwaarste rampen President Eisenhower en Nixons belager Rumoer om Nixon en Herter is nog niet bedaard c 71e JAARGANG No 14 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. VVnd. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 26 JULI 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 167 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p.p. ƒ7,- Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 Twee zeer grote passagiersschepen, het 29.000 ton meten de Italiaanse „Andrea Doria" en het 12.600 ton metende Zweedse „Stockholm" zijn hedenmorgen omstreeks half vijf Nederlandse tijd in de Atlantische Oceaan bij het Amerikaanse eiland Nantucket ter hoogte van de kust van Massachusetts in aanvaring gekomen. De gevolgen waren voor de „Andrea Doria" desastreus; het schip maakte terstond zo zwaar slagzij dat de reddingssloepen niet konden worden gestreken. De passagiers klommen langs touwladders in de sloepen, die in de duisternis vanaf te hulp gekomen schepen langszij voeren. Alle 1134 passagiers werden gered. Er bevonden zich geen Nederlanders bij. De „Stockholm" werd eveneens zwaar beschadigd, maar kon naar New York terugkeren. Het schip, dat vijfhonderdvijftig passagiers en tweehonderd bemanningsleden aan boord heeft zal New York waar schijnlijk op eigen kracht langzaam varend kunnen be reiken. Het is nog niet bekend hoeveel van de vijfhon derdzestig bemanningsleden van de „Andrea Doria" aan boord zijn gebleven op het zwaar slagzij makende schip. Deze aanvaring is de eerste, die tussen twee moderne passagiersschepen heeft plaats gehad. Het grote Franse passagiersschip „Ile de France", dat op het tijdstip der aanvaring bij Nantucket voer en terstond te hulp kwam, was het eerst met het bericht vijf uur na de aanvaring: „Alle passagiers gered, geen hulp meer nodig, stomen volle kracht naar New York". Op de SOS-seinen van de „Andrea Doria" en de „Stockholm" voeren met grote snelheid vele schepen ter hulp, waarbij de „Ile de France" die vierhonderdvijfentachtig passagiers aan boord nam het Amerikaanse vrachtschip „Cape Ann" dat honderdvierenzeventig passagiers redde tien schepen van de Amerikaanse kustwacht op Long Island; ook de „Stockholm" nam deel aan de reddingswerkzaam hedenzij nam vierhonderdvijfentwintig schipbreukelin gen aan boord. Het Amerikaanse transportschip „Wil liam H. Thomas" nam vijftig mensen aan boord. Er be vinden zich reeds zestien schepen op de plaats van het ongeluk terwijl ook Amerikaanse marineschepen, waar bij het vliegdekschip „Tawara", onderweg zijn. De sche pen met de geredden zijn op weg naar New York. Bij het ter perse gaan van dit nummer werd bericht ont vangen, dat het hoofddek van de „Andrea Doria" op de hoogte van de waterlijn is. Het radio-contact werd plot seling verbroken. Zowel de „Andrea Doria" als de „Stockholm" hebben gewonden door de aanvaring. Beide schepen hebben om medische assistentie verzocht. De „Stockholm" heeft drie zwaargewonden, die inmiddels per helikopter van boord zijn gehaald. Dit is een huzarenstukje geweest, omdat door de zware mist geen vliegtuigen aan de reddings operatie deelnamen. Er staat geen hoge zee. De mist biedt niet voldoende verklaring voor de aanvaring, omdat beide schepen een uitmuntende radarinstallatie aan boord hadden. De „Andrea Doria" was op zeven tien juli uit Genua naar New York vertrokken. De „Stockholm" was woensdag uit New York naar Kopenhagen vertrokken. Van dit schip werd de boeg ingedrukt en het eerste ruim staat geheel onder water. Een woordvoerder van een weerbureau in New York heeft gezegd, dat het mogelijk is, dat de twee schepen op elkaar in gevaren zijn in een mistbank, die in dat gebied nogal veel voorkomen. Dit bureau zei, dat het zicht „waarschijnlijk" een mijl bedroeg, toen de twee grote schepen tegen elkander op- stoomden. Het weerbureau zei verder nog, dat zijn post van Nantucket „diepe inver sie" in dat gebied had gemeld, wat inhoudt, dat er koele lucht beneden is en warme lucht boven, wat gewoonlijk mistontwikkeling tot gevolg heeft. De mistbank in dat gebied werd op zijn minst op driehonderd meter dikte geschat. Tot de prominentste passagiers van de „Andrea Doria" behoren de burgemeester van Philadelphia, Richard Dilworth, de vice-president van de Standard Oil Compa ny, Stewart Coleman en de Amerikaanse filmactrice Ruth Roman, die samen met de vrouw van de acteur Cary Grant, Betsy Drake, in Cannes aan boord is gekomen. Ook de Hongaarse dansers Nora Kovak en Istvan Rabowsky, oud-leden van het Hon gaarse Staatsballet, bevonden zich aan boord. In mei 1953 redden zij zichzelf in Oost- Berlijn. Zü traden daar op met het Hon gaarse staatsballet, en kozen de vrijheid. Sinsdien treden Rabovsky en zijn vrouw in het westen op. Zij hadden in Italië ge danst en waren thans op weg voor een tournee in Amerika. Istvan is 26, Norah 25 jaar. De „Andrea Doria" is de eerste grote oceaanstomer die na de tweede wereldoor log voor de Italiaanse koopvaardij is ge bouwd. Het schip werd in 1952 te water gelaten van de werf te Genua. Het schip is uitgerust met turbines van 50.000 pk, die het een maximumsnelheid kunnen ge ven van drieëntwintig knopen. De „An drea Doria" heeft tien dekken, drie open lucht-zwembaden, een hospitaal met zestig bedden en een bioscoop. Het schip is ge noemd naar een Genuese admiraal uit de zestiende eeuw. De „Andrea Doria" be schikt over elektrisch-uitgeruste keukens, liften en driehonderd telefoons, waarover de passagiers radiogesprekken met de wal kunnen voeren. De restaurants en lounges zijn versierd door de beste binnenhuisar chitecten en schilders. De fijnste houtsoor ten, prachtige zijden stoffen, tapijten en karpetten zijn voor de aankleding gebruikt. Op het hoofddkantoor van de Italia-lijn waartoe de „Andrea Doria" behoort, ont hield men zich van commentaar omtrent de oorzaak van de aanvaring. Maar in scheepvaartkringen te Genua was men ge schokt. Kapitein Piero Calamai, de gezag voerder van de „Andrea Doria", staat be kend als een der meest ervaren gezagvoer ders op deze route. De „Andrea Doria" was uitgerust met de modernste radar-installa tie, welke een afdoende beveiliging tijdens mist behoorde te vormen. Dr. Savino Ser- nesi, de president van de Italia-lijn, ver klaarde vanmorgen dat het uit de eerste berichten duidelijk wordt dat de „Andrea Doria" door het Zweedse schip is ge ramd. „Het is te vroeg om op basis van de thans beschikbare gegevens een mening over de schuldvraag uit te spreken", aldus dr. Sernesei, „maar het lijkt wel vast te staan dat de „Andrea Doria" door de Zweed is aangevaren". nen van een moderne, grote torpedoboot- jager en een grote snelheid. Het maakt de overtocht van Zweden naar New York in acht dagen. Enkele jaren geleden bleek een verbouwing noodzakelijk, omdat de „Stock holm" enigszins topzwaar was en in zwaar weer sterk rolde. Er werden stabilisatie- finnen" aan het schip aangebracht. Het schip beschikt over een zeer moderne ra dar-installatie. De directie der rederij had vanmorgen nog geen contact met de „Stockholm" gehad. Gezagvoerder is de 62-jarige kapitein Gunnar Nordenson. Op grond van de verschillende berichten valt het volgende chronologische overzicht van ge beurtenissen (alle tijden in Nederlandse tijd) op te maken: 04.20 De „Stockholm" en de „Andrea Doria'' botsten in dichte mist. 04.21 Het eerste S.O.S. door de „Andrea Doria" uitgezonden. 04.23 S.O.S. van de „Stockholm" opgevan gen door de kustwacht. 04.30 De kustwacht zendt reddingsschepen uit. Vliegtuigen stijgen op, maar moeten terug keren wegens het slechte zicht. 05.00 De kustwacht meldt dat negen sche pen de plaats van het ongeluk naderen. 05.40 De „Cape Ann'', een vrachtschip van de Amerikaanse Munargolijn, varende voor de United Fruit Company, bereikt als eerste de plaats van het ongeluk. De „Andrea Doria" seint: „Ontvang het volgende radio-bericht van de „Cape Ann": „Wij zijn aangekomen en lig gen tussen de twee schepen in. Wij hebben bo ten uitgezet. Zij .komen naar u toe. Richt uw lichten op hen''. 06.00 De „Cape Ann" seint aan de „Andrea Doria'': „Wanneer zendt u onze boten terug met uw passagiers?". Aan de wal heeft men het antr woord niet kunnen opvangen. 06.43 De kustwacht pikt het laatste radio bericht van het Italiaanse schip op. Het luidt: „Wij weten niet hoe lang wij de radio nog kun nen gebruiken. Maken zeer zware slagzij". De „Stockholm" begint de nog zeer zwakke seinen van de „Andrea Doria'' te relayeren. 06.45 Het Franse lijnschip „Ile de France" seint bemoedigende boodschappen naar de Ita liaan. Om 07.25 deelde de kustwacht mede, dat drie van zijn reddingsboten, vol met passagiers van de „Andra Doria'', mensen aan boord van de „Cape Ann" hadden gebracht en aan boord van een nog niet geïdentificeerd schip. De Ameri kaanse marine deelde tezelfder tijd mede, dat het van Quonset Point op Rhode Island het vliegtuigmoederschip „Tawara", een onderzee boot. een torpedobootjagerescorte en twee sleepboten had gezonden om mee te helpen aan het reddingswerk. Om 08.00 zond de „Stockholm" per radio aan het hoofdkwartier van de kustwacht door: „Ons voorschip is beschadigd en ruim nummer een staat onder water. Voor de rest is het schip droog. We zullen proberen langzaam naar New York op te stomen. Als voorzorg wensen wij een schip om ons te vergezellen naar New York''. Dit bericht werd uitgezonden uit naam van ka pitein Gunner Nordenson. Om 07.32 had de kustwachtkotter „Evergreen per radio aan New York bericht, dat de „Cape Ann'' voortging met overlevenden van de „An drea Doria" op te pikken. De .kotter berichtte, dat „de overlevenden dringend medische assis tentie behoeven". 07.05 De „He de France" seint: „Wij nade ren van op zij op top-snelheid. Wij zetten twee reddingboten uit." 07.06 De Andre Doria" antwoordt:' „Zet meer dan twee boten uit. Wij hebben 1134 passagiers en 500 koppen bemanning." Deze boodschap, via de „Stockholm", was onder tekend door de Italiaanse kapitein Piero Cala mai. 07.25 De ..Andrea Doria" bericht dat het schip ontruimd wordt. Men is niet in staat de zestien grote reddingboten, die plaats bieden voor tweeduizend personen, te strijken. Vraagt om alle beschikbare hulp. 07.30 De Amerikaanse marine zendt van Quonset Point, Rhode Island, het vliegdekschip Tarawa, een onderzeeër, een torpedobootescor- teschip en twee sleepboten te hulp. 07.30 De „Andrea Doria" meldt: „Heb me dische hulp. dokters en reddingboten nodig." 07.45 De „Stockholm" seint: „Heb schip no dig om mij naar New York te escorteren." 07.46 De kustwacht rapporteert dat acht kustwachtschepen en zes koopvaardijschepen ter plaatse zijn en hulp verlenen. De kustwacht ver strekt het volgende bulletin: „De „Ile de France" is nu negen mijl van de plaats van het ongeluk. De situatie is critiek. Het zicht is vrijwel nihil. Het is onmogelijk vliegtiligen te zenden. Twee torpedobootjagers worden in ge reedheid gebracht om zo snel mogelijk uit Bos ton uit t.e varen". 08.00 Andere schepen berichten dat zij schipbreukelingen aan boord nemen. Het tempo van de reddingoperaties wordt aanzienlijk sneller. 08.20 Een ongeïdentificeerd Engels schip seint: ,Ben vijfendertig mijl van de plaats van Het lijnschip „Stockholm" is de trots van de Zweden-Amerika-lijn. Het schip, dat in 1948 door de werf Goeta Verken te Gothenburg is gebouwd, is het modernste schip van de Zweedse maatschappij. De „Stockholm" is het tweede Zweedse trans atlantische schip van die naam. De eerste „Stockholm" is enkele jaren geleden naar Italië verkocht. Het fraaie vaartuig heeft de slanke lij- Om zoekgeraakte kin deren zo vlug moge lijk aan hun veront ruste ouders te kun nen afleveren, heeft men aan het strand van Egmond aan Zee een nieuwe waarschu wingsmethode inge voerd. Wordt een ver dwaald kind gesigna leerd dan hijst men bij een der strandge- legenheden een vlag met een groot vraag teken. Iedereen weet dan dat zich daar de „vondeling" ophoudt en ouders en politie behoeven niet einde loze speurtochten te ondernemen of verre wandelingen naar de centrale politiepost, omdat op meer plaat sen op het strand een vraagtekenvlag- gemast staat opge richt Iets voor Zand- voort en IJmuiden? coocooccccccodccodc< Er hebben zeven grote scheepsrampen plaats gehad sedert het einde van de tweede wereldoorlog. Op 28 maart 1954 teisterde vuur het Engelse troepen transportschip „Empire Windrush" voor Algiers. Vier personen werden ge dood en 1500 werden er gered. Die red ding toas een van de meest formidabele in de maritieme geschiedenis. Hetzelfde jaar vergingen er tweehonderdnegen schepen door een Japanse wervelwind, waardoor zeventienhonderd mensenle vens vielen te betreuren. Oiïder die schepen bevond zich de veerboot „Toya Maroe". In 1949 brak er brand uit aan o boord van een stoomschip op de Cana- dese Meren, waardoor honderdnegen- g tien mensen om. het leven kwamen. Het Turkse schip „Coroem" leed schipbreuk in de haven van Istanboel, waardoor 'c meer dan honderd mensen het leven y verloren. Het Deense stoomschip „Kjö- benhavn" zonk voor de kust van Jut- f. land in 1948, na op een mijn te zijn 8 gelopen. Er werden vijftien personen j$ gedood. De Chinese boot vol vluchte- 'p lingen de „Kiangya" verdween in no- 3 vember 1948 in de Zuid-Chinese zee in r de diepte. Berichten hebben toen ge- meld, dat er tussen de zesduizend en 'p de negenduizend personen daarbij ver- dronken. Het Griekse stoomschip „Hi- ij marra" zonk voor het Griekse eiland p „Eubboca",er verdronken tweehonderd- g eenennegentig mensen. 3 icoCOOOCOOCOOOOOCOO!XOOC03CCCOCCOCCCOKXXCC03CCCOGOCOOCO'. het ongeluk. Kan daar in tweeëneenhalf uur aankomen". 08.30 De „Ile de France" vraagt de „Cape Ann": „Hoeveel passagiers hebt u aan boord?" De „Cape Ann" antwoordt: „Tweehonderd, en wij krijgen er nog meer". 08.52 De „Stockholm" meldt dat er drie ernstig gewonden aan boord zijn en verzoekt om een helikopter om deze mensen naar de wai te brengen. 08.55 De „Cape Ann" meldt aan de kust wacht dat zij tweehonderd geredden aan boord heeft en dat andere schepen eveneens schip breukelingen opnemen. De „Cape Ann" ver zoekt dringend om medische hulp. President Eisenhower gefotografeerd met de man die minister Stassen als kandidaat voor het vice-presidentschap wenst inplaats van Richard Nixon. Het is gouverneur Christian A. Herter van Massachusetts, die evenwel niet van zins bleek op Stassens suggestie in te gaan. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Otto Weiss: Een pessimist is iemand die niet erkennen wil dat alles ook zijn zonzijde heeft - zegt de optimist. 09.00 De „Stockholm" seint dat haar voor schip is Ingedrukt en dat ruim een onder water staat, doch dat er geen gevaar van zinken is. Het schip zegt dat het escorte nodig heeft om naar New York te varen. 09.26 De kustwacht meldt dat er 874 mensen zijn gered. Vierhonderdvierentwintig door de „Stockholm", tweehonderd door de „Ile de France", tweehonderd door de „Cape Ann" en vijftig door net marineschip „William H. Tho mas". 10.10 De kustwacht bericht dat alle passa giers van de Andre Doria" 1134 in getal gered zijn. De „Ile de France" seint dat zij zich full speed op weg begeeft naar New York. 10.25 De kustwacht meldt dat alle redding schepen met geredden naar New York terug keren. 10.28 De „Ile de France" seint: „Alle passa giers zijn gered. Geen verdere hulp nodig". (Van onze parlementaire redacteur) Professor Romme is terstond flink aan de slag gegaan. Dit met het oog op het ontwerpen van een programma, waarover hij ongetwijfeld straks, wanneer het een maal zover is, met de fracties waar schijnlijk via de voorzitters van deze frac ties het nodige contact zal willen op nemen. De omstandigheid dat hij gisteren gesproken heeft met minister De Bruyn. wijst er natuurlijk op, dat hij met deze nog eens in het bijzonder niet slechts het vraagstuk van de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie maar zeker in niet min dere mate dat van de bezitsvorming zal hebben bekeken. Daarna heeft hij een onderhoud gehad met minister Suurhoff. Dit zal wel samenhangen met de grote waarschijnlijkheid, dat ook in het pro- gramma-Romme een paragraaf zal voor komen over zogenaamde optrekking van de pensioenen aan het huidige bezoldigings- peil. Dat was namelijk reeds een program mapunt bij de formatiepogingen van dr. Drees. Het is natuurlijk geenszins een wet van Meden en Perzen, dat professor Rom me precies dezelfde formulering in zijn program zal opnemen, veeleer valt te ver wachten, dat hij ernaar zal streven, er iets mooiers van te maken als dat kan. Daarom is het begrijpelijk dat hij hiervoor eerst moest aankloppen bij een deskundige als de heer Suurhoff zeker ook op dit gebied is. Het bezoek, dat hedenochtend heeft plaatsgehad bij minister Van de Kieft, hangt uiteraard ten nauwste samen met het probleem van de kaspositie. Men zal zich waarschijnlijk herinneren, dat tijdens de formatiepogingen van dr. Drees door die formateur aan de fractievoorzitters een nota ter beschikking is gesteld, die ge maakt was door minister Van de Kieft en die in het bijzonder juist over het geens zins gemakkelijke vraagstuk van de kas positie ging. Vandaag zal de formateur verder nog spreken met minister Cals. Als men zich voor ogen stelt, dat een van de menings verschillen tussen de K.V.P. en de forma teur dr. Drees liep over hetgeen er in het program zou kunnen en moeten worden opgenomen omtrent „pacificatie" op het gebied van het hoger onderwijs en dat daarbij juist ten nauwste betrokken was een in maart jongstleden door minister Cals ingestelde commissie en niet te ver geten de rede, die minister Cals bij die gelegenheid gehouden heeft, ligt het er dik boven op dat dit onderwerp een punt van bespreking tussen de formateur en de heer Cals zal uitmaken. Voorts is het bekend, dat men in K.V.P.- kring enigszins heeft opgekeken tegen de wijze waarop minister Staf tenslotte in staat scheen te zijn om ten aanzien van de aangelegenheid van de defensie-uitgaven tot een compromis te komen met dr. Drees. En dus zal de heer Staf hierover nog wel eens nader aan de tand worden gevoeld door de voorzitter van de fractie, die, na dat dit compromis bekend was geworden, op zijn minst genomen in dat verband nog enige vraagtekens had geplaatst. Wat het met de heer Zijlstra te voeren gesprek aangaat, kan men zich voorstellen, dat daarbij zeker ook het onderwerp be zitsvorming en niet te vergeten een even tueel zwaarder te maken ministerie van Bezitsvorming en Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie een rol zal spelen. Of professor Romme bovendien nog eens na der met de A.R.-voorman onder ogen zal zien, op welke wijze een hartewens van de K.V.P. verwezenlijkt zou kunnen worden', te weten dat binnen de ministerraad de K.V.P. meer dan tot dusverre een vinger in de financieel-economische pap zou kun nen krijgen, valt natuurlijk niet te voor spellen. Hier komt men namelijk aan een zeer tere kwestie: professor Romme kan weten, dat indien hij de medewerking van de P.v.d.A. wil verkrijgen, er geen sprake van zal zijn dat iemand van de K.V.P. de portefeuille van Financiën zal gaan be heren en dan ligt het voor de hand, dat men zich ook eens afvraagt of ze dan mis schien Economische Zaken onder haar hoede zou kunnen krijgen. Maar dat is nu juist het departement, waar professor Zijl stra tot dusver uitstekend werk heeft ge daan! Zoëven had ik het over het probleem van samenwerking met de P. v. d. A. Ik meen alle redenen te hebben om met stel ligheid te durven beweren, dat de K.V.P. met professor Romme voorop er bepaald op uit is, ook in dit stadium, te streven naar de vorming van een kabinet, waar aan in ieder geval ook juist de P. v. d. A. zal deelnemen. Van een verlangen, om de P. v. d. A. als het ware af te stoten, zou, zo mocht ik nog uit K.V.P.-kring ver nemen, in de verste verte geen sprake zijn. Professor Romme gaat geleidelijk aan verder, zijn programma op papier te zet ten en gelijk al opgemerkt: als hij daar mee gereed is, komt natuurlijk overleg met de fracties aan de orde. Alles tezamen zal het vermoedelijk wel een veertien dagen duren eer dat dan tenslotte defini tief zal kunnen komen vast te staan, of de formatie die hij tot stand wil brengen, al dan niet enige kans van slagen zou hebben. WASHINGTON (Reuter/AFP) Drie republikeinse leiders hebben zich uitge sproken voor een hernieuwe kandidatuur van Richard Nixon voor het vice-president schap der Verenigde Staten. Thomas Dewy, ex-gouverneur van de staat New York en voormalig Republikeins kandidaat voor het presidentschap, verklaarde: „Het staat vast, dat Nixon opnieuw kandidaat zal wordën gesteld". Het nieuwe hoofd der Amerikaanse UNO-delegatie Paul Hoffman, is van mening, dat Nixon „door de conven tie met bijna algemene stemmen als kandi daat zal worden aangewezen". De procu reur-generaal van de staat New York, Ja cob Javits, verklaarde, dat de delegatie van zijn staat naar de Republikeinse con ventie Nixon ten volle zou steunen. De minister van Ontwapening Harold Stassen heeft op een persconferentie mee gedeeld dat de uitslag van een geheime stemming in juni heeft uitgemaakt dat van de acht mogelijke kandidaten voor het vice-presidentschap Nixon de minste kans maakt. Deze uitslag zal volgens Stassen waarschijnlijk tegen het einde van de week openbaar worden gemaakt. Stassen zei dat Nixon, gouverneur Her ter en hijzelf tot de gegadigden behoorden. Hij verklaarde voorts in het geheel niet ontmoedigd te zijn door de felle reacties op zijn voorstel om Herter in plaats van Nixon voor te dragen als kandidaat voor het vice-presidentschap. „In feite had ik krachtiger reacties van de rechtervleugel van de republikeinse partij verwacht. De reactie van de open bare mening was echter beter dan ik had gedacht". Hij zei tenslotte, dat hij iedere campagne ten gunste van gouverneur Herter zou staken, indien president Eisen hower de voordracht geeft aan Nixon. Stassen heeft de landelijke voorzitter van de republikeinse partij, Hall, ervan be schuldigd te trachten Nixon aan de gede legeerden op de nationale partij conventie op te dringen zonder hun de vrije keuze te laten. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 PLASTIC REGENJASSEN ƒ11.75 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enige regen. Iets lagere tempera turen. Matige en in het noorden van het land af en toe krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. 27 juli Zon op 4.56 uur, onder 20.40 uur. Maan op 21.52 uur. onder 10.02 uur. Maanstanden 30 juli 20.31 uur: laatste kwartier Hoog cn laag water in IJmuiden Donderdag 26 juli Hoog water: 5.36 en 18.00 uur. Laag water: 1.26 en 13.40 uur. Vrüdag 27 juli Hoog water: 6.09 en 18.31 uur. Laag watér: 1.55 en 14.11 uur. xxxxxxxorx«xxxxxxx»cax!cc< zal terugdringen. In verband daarmede zal er morgen in ons land meer bewolking zijn met een kans op plaatselijk wat regen. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) WARME LUCIIT WIJKT Het hoogedrukgebied, waarvan het cen trum boven de ingang van het Kanaal is gelegen en met een uitloper naar Zuid- Duitsland, verzwakt thans. Daarmede sa menhangend breidt de invloedsfeer van de depressie tussen IJsland en Noorwegen zich langzaam naar het zuidoosten uit. Aan de achterzijde van de depresse is de luchtdruk, vooral boven het zeegebied tus sen IJsland en Groenland in de afgelopen vierentwintig uur flink gestegen, waardoor de noordelijke luchtstroming in deze stre ken in kracht is toegenomen. Met deze luchtstroming wordt koudere lucht van polaire oorsprong in de richting van Schot land en het Noordzeegebied getranspor teerd. Verwacht wordt, dat deze koudere luchtstroming de warmere lucht boven West-Europa geleidelijk naar het zuiden w 5 P en Weerstoestand buitenland •o- II 3 i. maxi) temp. gister "I O G 0 e c-5 Stockholm geheel bew. WZW 19 0 Oslo licht bew. WZW 21 0 Kopenhagen zwaar bew. W 22 0 Aberdeen zwaar bew. WZW 23 0 Londen onbewolkt w 27 0 Amsterdam onbewolkt wzw 21 0 Luxemburg nevel wzw 23 0 Parijs nevel windst. 28 0 Bordeaux mist no 28 0 Grenoble on bewolkt windst. 27 0 Nice onbewolkt windst. 26 0 Berlijn zwaar bew. w 20 0 Frankfort onbewolkt wzw 23 0 München onbewolkt zw 21 0 Zürich nevel n 24 0 Genève onbewolkt windst. 26 0 Locarno onbewolkt O 31 0 Wenen zwaar bew. wnw 21 0 Innsbruck half bew. w 27 0 Rome onbewolkt windst. 33 0 Ajaccio onbewolkt ono 26 0 Mallorca onbewolkt nno 31 0 Weerstoestand binnenland Den Helder onbewolkt wzw 17 0 Ypenburg licht bew. wzw 17 0,1 Vlissingen onbewolkt windst. 16 0 Eelde half bew. wzw 16 0,1 De Bilt zwaar bew. zw 16 0 Twente onbewolkt wzw 16 0,1 Eindhoven mist w 15 0 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. wzw 16 0 (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1