Zomeracademie voor Orgel met symposium besloten TAXI 18000 Albert Heijn 1 Shakespearefilms in de Vleeshal SLEUTEL WEG Maandag eerste voorstelling van „De Rechter van Zalamea Interscholaire avond voor deelnemers aan de C J.S. Haarlemse politie gaat snelheid controleren Tentoonstelling VI)F EEUWEN TONEEL DE SLEUTELSPECIALIST" Bromfietser door auto aangereden Politiedetachement zonder uitvallers in Nijmegen Door auto aangereden Winkelsluitingsregeling tijdens de kermis Muziek tot kwart voor één W. Rettich dirigent bij Hoofdstad Operette Jubilea bij N.Z.H. en Spoorwegen Tomateninvoer naar België Vakantiespelen Van Krimpen ontwierp Surinaamse portzegels Programma van OONA Rijdende tentoonstelling VIJFHUIZEN Restauratie Gereformeerde Kerk gereedgekomen KOFFIE Reeds 1500 bezoekers aan Van Gogh-expositie Scheepvaart ZATERDAG 28 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Stad op stelten" (Li do). Deze verruk kelijke film is ongetwijfeld een der beste van het tweetal Laurel en Hardy, de dunne en de dikke. Zij moeten in dit verhaal het eigendomsbewijs van een goudmijn naar een goudizuiver arm meisje brengen, dat een geraffineerd boeveneehtpaar tot voog dij-oudere heeft. „Stad op stelten" is een van de oudjes van Laurel en Hardy; maar je(iere keer dat wij hem zagen hebben we ons tranen gelachen. Omdat de vertoning kennelijk voor de vakantiejeugd wordt gegeven, dienen de ouders gewaarschuwd dat in het voorpro- cramma een naar, vervelend en geestbe- Jjervend muziek-showfilmpje wordt ge draaid van bijna een half uur. Dat is dan óe tijd die „Stad op Stelten" te kort komt om de ad'vertentiemededeling waar te ma ken, dat hij anderhalf uur kostelijk amu sement garandeert. N. Als men nu meent, dat het in deze film louter om de operamuziek begonnen is, vergist men zich. De geschiedenis van de firma Ricordi is op zich zelf genomen in teressant genoeg. De stichter van deze firma begon in de Napoleontische tijd met een drukpersje. Voor de Scala te Milaan verzorgde hij het drukwerk, waarbij hij als beloning slechts stapels partituren, die in de kelders lagen opgeslagen, vroeg. Dit was het begin van de uitgeverij op muziek gebied, waarbij later een impressariaat ge voegd werd. De film tracht ons te doen geloven, dat het „huis Ricordi" één van öe grote stimulerende factoren geweest is voor de bloeiende Italiaanse operakunst. Met de geschiedenis van de Ricordi's als achtergrond, worden Rossini, Donizetti, Cellini, Verdi en Puccini met grote frag menten van hun muziek naar voren ge haald. De film ls groots opgezet. Vele promi nenten sterren spelen een rol en de muziek is werkelijk de moeite van het aanhoren waard. Al is de film dus zeer geslaagd te r.oemen, toch blijft de vraag in hoeverre de echte operaliefhebber met fragmenten van de door hem zo graag gehoorde muziek, aan zijn trekken komt F.D. „Three ring circus" (Minerva) - Mar tin en Lewis vallen bij de Amerikanen erg in de smaak met hun kolder. Te zeggen dat het hier ook het geval is ware te veel beweerd. Men moet wel over een kinder lijke fantasie beschikken om het allemaal mooi te vinden. Ook deze film is een aan eenschakeling van grappen met slechts een enkel sentimenteel uitzonderinkje. De grappen zijn gezocht, alleen het sentiment heeft wel iets echts. Misschien dat de jeugd er het best in kan komen, omdat zij zo graag lacht. Van maandag tot. en met donderdag laten Stan Laurel en Oliver Hardy betere filmhumor zien met „Schots en scheef". In de avondvoorstellingen kan men Greta Garbo nog eens bewonderen als Marguerite Gautier. „De sheriff van Wichita" (Frans Hals) „Alles mag in Wichita" staat er op de spandoeken, die in grote getale zijn opgehangen in dit vroeger zo onbe kende dorpje in Kansas, dat plotseling door promotie tot veecentrum, een gouden tijd tegemoet lijkt te gaan. De bevolking ver keert in een stralende feeststemming en deze stemming wordt spoedig nog verhoogd door een groep veedrijvers uit de omge ving, die naar het feestende dorpje zijn getrokken. Met de uitspraak „Alles mag in Wichita" in het niet meer nuchtere achterhoofd voelen deze wilde cowboys zo tegen middernacht plotseling de behoef te opkomen om alle lichten in het stadje met hun pistolen te doven: een vijfjarig knaapje wordt het slachtoffer van deze chaotische scène. Dan is het ogenblik aan gebroken, waarop de sheriff van Wichita in actie komt. De nieuwe sheriff wel te verstaan, die in dit hachelijke ogenblik zijn wat al te slappe voorganger opvolgt. Hij slaagt er in, de ergste herriemakers in de gevangenis te krijgen en zet de volgen de morgen de mokkende menigte oproer kraaiers over de dorpsgrens. Spoedig blijkt, dat de mannen dit weinig op prijs ADVERTENTIE VLEESHAL HAARLEM Geopend van 14—17.30 en 19.30—22.30 Entree f 0.50 In het theatertje bijzondere attracties. Zie de aankondigingen. In de Haarlemse Vleeshal heeft vrijdag avond opnieuw een bijzondere filmver toning plaats gehad. Ditkeer is de keuze gevallen op verfilmde scènes uit Shake speare's drama's Julius Caesar en Macbeth. Tweemaal werd de beroemde forumsccne uit Julius Caesar vertoond. De eerste maal in de moderne versie met Louis Calhern als Julius Caesar, Marlon Brando als Mar cus Antonius en James Mason als Brutus. De tweede maal in de Engelse versie, op genomen in de beginperiode van de ge luidsfilm, met Leo Glenn als Marcus An tonius en Felis Aylmer als Brutus. Uit Macbeth werd hierna de slaapwandel- scène vertoond met Cathleen Nesbitt als Lady Macbeth en Wilfrid Lawson als Mac beth. Ook deze laatste scène werd ruim twintig jaar geleden opgenomen. Beide versies van de forumscène dwin gen uiteraard tot een vergelijking. Wij zul len niet ingaan op de subtiele verschillen in opvatting, maar een voornaam verschil dringt zich op de voorgrond. Hoewel in de oude Engelse versie niet in het minst sPrake is van verfilmd toneel, krijgt men toch sterk de indruk, dat de makers niet alle mogelijkheden, die de film biedt, heb ben gezien en de ruimte nog niet hadden ontdekt. In de Amerikaanse versie neemt de camera de tijd om de spanningen te registreren tussen de betogers en de enor- me menigte, wat men in de Engelse versie als een gemis kan beschouwen. Cathleen Nessbitt als Lady Macbeth in de slaapwandelscène was bijzonder indruk wekkend. hebben gesteld. In kleine groepjes keren zij naar Wichita terug om de sheriff het le ven zuur te maken. Wanneer deze een ver bod op het dragen van wapens „in de be bouwde kom" uitvaardigt, keert ook een deel van de inwoners van Wichita zich te gen hem. Maar de tijd leert, dat zijn in zichten juist zijn en dat Wichita zonder deze sheriff geen Wichita meer zou zijn. Deze western in Cinemascope biedt naast de vele clichéscènes, die aan iedere film van dit soort plegen te kleven, toch nog zoveel originele momenten, dat het plezie rig is naar haar te kijken, zoals ook naar het sympathieke gezicht van Joel McCrea, die de rol van de sheriff vervult. N. R. K. „The Gold rush" (P a 1 a c e) Charles Chaplin heeft zijn vermaarde „Goldrush" voorzien van commentaar en muziek en de film zo, gemoderniseerd, opnieuw de we reld ingestuurd. Dat ze nog met hetzelfde genoegen wordt ontvangen als toen zij nog stom was, lijkt mij aan geen twijfel onder hevig, want men ziet Charlie in een van zijn mooiste creaties en merkwaardiger wijze zelfs als een geslaagd man aan het einde van zijn avonturen, die zich ditmaal afspelen rond een gouddelverskamp. De verschoppeling, die Charlie immer is, on eindig weemoedig en onnavolgbaar potsier lijk, trekt in de strijd tussen goed en kwaad nu eens niet aan het kortste eind. Dat is op zichzelf al bijzonder. Of com mentaar en muziek nu beslist nodig waren om de film ook nu nog genietbaar te maken, lijkt mij aan discussie onderhevig. Het commentaar draagt niets wezenlijks tot de dramatische uitwerking bij. Mis schien wordt men er zelfs door afgeleid. De film immers was, toen Chaplin haar maakte, juist ingesteld op het ontbreken van het gesproken woord. Des te sterker sprak wat men zag: het unieke filmieke, waarin Chaplin ons altijd bekoort en ont roert. Fr. „Phffft" (Studio) Weer een week langer in dit theater als een bewijs dat luchtig amusement, mits van goed gehalte, wel wordt onderkend. „Sissi" (Rembrandt) De ontwape nende en vooral romantische geschiedenis van een meisje, dat niet voorbestemd scheen om het Oostenrijkse Hof van vóór de eerste wereldoorlog met haar frisheid .en natuurlijke onbevangenheid op te luis teren en toch die taak krijgt toebedeeld. Een film uit de „goede oude tijd", die er rijkelijk op speculeert, maar het roman tisch gemoed goed zal doen. „Het bataljon der gedoemden" (R o x y) Het vreemdelingenlegioen oefent nog altijd een grote aantrekkingskracht uit op al wie haakt naar avontuur. De barre werkelijkheid blijkt dan een hoge prijs te zijn, die men ervoor moet betalen. Dat leert ook de film „Het bataljon der ge- doemden",waarin legioensoldaten het moe ten opnemen tegen een overmacht aan krijgszuchtige en bloeddorstige Arabieren De verschrikkingen en heldhaftigheid zijn in de film lang niet van de lucht. Span ning tot en met In alle middagvoorstellingen, behalve zondagmiddag, een programma voor de jeugd: „De poppen aan het dansen". ADVERTENTIE Vrijdagavond omstreeks tien minuten voor acht, is een bromfietsende 20-jarige militair uit Haarlem, op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord in aanrijding gekomen met een personenauto, bestuurd door een 46-jarige landbouwer uit Wieringerwerf. De militair stak met zijn bromfiets de Rijksstraatweg over, nabij de Vergierde- weg, waarbij hij geen voorrang verleende aan de personenauto, die uit de richting van de stad kwam. Een aanrijding kon niet meer voorkomen worden. De bromfietser moest met enige hoofd wonden, die niet ernstig bleken te zijn, per G.G.D. naar de Deo worden overge bracht. Na behandeling kon hij het zieken huis weer verlaten. Omtrent de juiste toe dracht stelt de Koninklijke Marechausse, een onderzoek in. Vrijdagavond werd in de oude Raadzaal van het Haarlemse stadhuis de Zomer academie voor Orgel met een symposimum besloten. In de loop van deze laatste week hebben in de Muziekschool van „Toon kunst" nog enkele avondbijeenkomsten plaats gehad, waarop belangwekkende le zingen gehouden werden, die aanleiding gaven tot verhelderende gedachtenwisse- lingèn. Zo hoorden wij een degelijk gefundeerde causerie van de orgelbouwer D. A. Flen- trop uit Zaandam over de tegenwoordige stand van de orgelconstructie en haar ont wikkelingsmogelijkheden, die een vrucht bare bespreking uiB'-kte. Ook woonden wij een zeer boeiend' izing bij van prof. J. Ahrens uit Berlijn, die handelde over de kerkmuziek in samenhang met de liturgie. Dit onderwerp werd door spreker veelzij dig belicht, zowel wat betreft aard en we zen van de geestelijke muziek als wat aan gaat haar uitvoering en de verhouding van de kerkmusicus tot de gemeente der gelo vigen. Spreker wees vooral op de dienende taak van de kerkorganist. Hij bracht ook de evolutie van de orgelbouw ter sprake, constaterend dat de terugkeer naar het uitgangspunt: het orgel met mechanische tractuur, de nieuwste tendens betekent. Verder raakte hij ook het probleem van het elektronische orgel aan. Prof. Ahrens is van oordeel, dat op dit surrogaat van het pijporgel slechts muziek dient te wor den uitgevoerd, die er speciaal voor ge schreven is. Op een volgende avondbijeen komst sprak prof. F. Bihn over de organist, zijn beroep en zijn roeping, wat in wezen een aanvulling en uitbreiding van de vo rige lezing was. Op het symposium van gisteravond was het laatstgenoemde, die het academische gastmaal leidde. Hij nam als vertrekpunt de viervoudige prestantenreeks van het orgelfront in de Grote Kerk te Haarlem, om verder uit te wijden over de dispositie en wat daarmee verband houdt, gezien in het licht van een mogelijke restauratie. De orgels van Alkmaar en Zwolle, die kort geleden gerestaureerd zijn, werden daar na aan een wijdlopende bespreking on derworpen. Tenslotte ontspon zich een ge- dachtenwisseling tussen de heren Bihn, Heiier en Leonhardt. Ik zat deze avond naast de organist van de kathedraal van Madrid, die mij in ge broken Frans te verstaan gaf, dat hij Vierdaagse Het detachement van de Haarlemse politie, dat onder leiding van brigadier Van Soest, aan de Vierdaagse te Nijmegen heeft deelgenomen, heeft deze soortieve prestatie tot een goed einde gebracht. Zonder uitvallers bereikte de groep vrij dag de Keizer Karelstad, waar zij werd verwelkomd door de Haarlemse politie- ruuziekkapel onder leiding van de heer L. D. Beumer. Vanmiddag om drie uur zullen de man nen ontvangen worden op het afdelings bureau van de politie in de Smedestraat. Bij onvoorzichtig oversteken Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor ne gen is een voetgangster op de Amsterdamse Vaart te Haarlem door een auto aangereden. De voetganster, een 20-jarige kantoorbe diende uit Haarlem, kwam uit de Nagtzaam- straat en stak hardlopend de rijbaan van de Amsterdamse Vaart over. om een tram, die daar bij stond, te halen. Zij liep tussen twee dicht achter elkaar rijdende auto's uit de richting Haarlem en zag daarbij niet de be stelauto, die uit de richting Amsterdam naderde. De bestuurder van deze bestelauto, een 40-jai-ige monteur uit Amsterdam, kon een aanrijding niet meer voorkomen. De voet gangster kwam te vallen en is met een ge kneusde enkel per G.G.D. naar de Maria- stichting overgebracht, vanwaar zij, na be handeling. weer naar haar woning kon wor den overgebracht. In Bloemendaals i Openluchttheater wei'd Donderdag avond de generale repetitie gehouden voor de reeks opvor ringen van ..De Rechtervan Zalamea, van Pedro Caldéror de la Barca door he' Kennemer Toneel festival onder regie van Ton Lutz, waar van maandagavond 30 juli de première plaats heeft. Ei- wordt, dagelijks ge speeld, zaterdag 4 augustus voor he' laatst. De opvoerinr- van dinsdag 31 juli wordt door de N.C.R.V.-televisie rechtstreeks uitge zonden, een proefne- ming die dank zij dc nieuwe lichtgevoelig' camera's zonder extra belichting en zonder enige hindr voor het publiek mogelijk is. Peter Koen heeft daarb' de camei-aregie. H<~ stuk, geschi-even in 1651, is te beschouwer als een pendant va- „Dorp in opstand" van Lope de Vega, waarmee het Kenne mer Toneelfestival zich in 1951 met bijzonder vee] succes bij het publiek introdu ceerde. De hoofdrol wordt vertolkt door Johan van Doorn, die binnenkort zijn debuut als beroepsacteur bij de Haagse Comedie maakt. De verdere medewerkenden zijn uit Haarlem, Amsterdam, de Zaanstreek en Velsen afkomstig. Op de foto ziet men Guus Allema en Diwa van der Raay (in het huis, boven) met Jan van Ruiven en Loek van den Broek (op de grond). vruchteloos twee uur lang had zitten luis teren zonder een woord te begrijpen van wat er gezegd werd. Ja, dat is zo een van de onvermijdelijke problemen, die opdoe men in een internationaal gezelschap, waar mensen uit vele landen samen ko men. Gelukkig is er de muziek in het onderhavige geval voor de cursisten de hoofdzaak die een wereldtaal spreekt, die iedereen begrijpt. Dit was dan ook het be grijpend oordeel van mijn eerwaarde Spaanse buurman, die van Haarlem, als stad waar de orgelkunst hoog gehouden wordt, onvergetelijke indrukken naar zijn vaderland meeneemt. De Academie werd besloten met een af scheidswoord door dr- J. F. Obermayr, de leider en de ziel van de organisatie. Hij dankte de toegewijde docenten, de pers en de deelnemers en eindigde met een harte lijk „tot weerziens". JOS. DE KLERK „Het was een avond die op een hoog artistiek peil rtond", zeide de heer D. F. L. Pritchard voorzitter van the Conference of Internationallyminded Schools in zijn dankwoord tot de Haarlemse scholieren, die de leden van de C.I.S. vrijdagavond in de aula van het stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof een programma van toneel, voordracht, muziek en dans hebben gebo den van bijzonder goed gehalte. Het Haar lems Interscholair Comité had namelijk het lofwaardige initiatief genomen de congressisten ter opluistering van hun ver blijf in Bloemendaal een avond aan te bieden, waarop leerlingen van scholen van voortgezet onderwijs in Haarlem en om geving, die hebben deelgenomen aan het Interscholair Jeugdtoernooi 1956, een de monstratie van hun kunnen te laten geven. Leerlingen van het Coornhertlyceum, het Lorentzlyceum, het Kennemer Lyceum, het Triniteitslyceum, het Marnix van St. Alde- gondelyceum, Sancta Maria, de Rijks kweekschool, de Da Costakweekschool, de Bronsteeschool en de A. H. Gerhard- school vei leenden deze avond hun mede werking op een wijze die alle lof verdient. Uit de enthousiaste opmerkingen die wij hier en daar van de buitenlandse gasten vernamen, is wel gebleken dat hun presta ties op hoge prijs zijn gesteld. Bij de goede voordrachten viel de uitstekende beheer sing van de moderne talen op. Het op treden van enige jeugdige musici oogstte terecht veel succes. Enkele danseresjes ondervonden eveneens waardering. Na de pauze kwam de „clou" van de avond met de opvoering van de een avond met de opvooering van de een- Ferguson, onder regie van de heer Th. M. Ruygrok, gespeeld door een aantal leer lingen van het Coornhertlyceum op een wijze die aller bewondering afdwong. Over de gehele linie gaven de jeugdige acteurs en actrices goed spel te zien, waarbij de uitspraak van het Engels en hun rolkennis opvallend goed waren. Een bijna ovatio neel applaus werd na afloop hun deel. Aan het begin van de avond had mej. A. Otto, lerares Nederlands aan het Lorentz lyceum, de aanwezigen welkom geheten en aan de buitenlandse gasten de bedoeling van het Interscholair Jeugdtoernooi uit eengezet. Voor mevrouw M. H. de Vaal Muller van het bureau Culturele Zaken der gemeente Haarlem, bij wie de organi satie van deze avond in goede handen was, waren er bloemen. Burgemeester en wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij hebben besloten toe stemming te verlenen op 28, 30 en 31 juli en op 1, 2, 3 en 4 apugustus tot 24.00 uur op de kermisterreinen op de Nassaulaan, het Nassauplein, en Zijhuizen tot het te koop aanbieden, verkopen of inleveren van ge ringe eetwaren, tabek, tabaksprodukten en speelgoeod in kermiskramen en -tenten, en voorts, dat de winkels aan die kermisterrei nen gelegen, op de genoemde dagen tot 24.00 uur geopend mogen zijn. Er mag in de Haarlemse feestweek van 28 juli tot 5 augustus, in de café's, die daartoe vergunning hebben, muziek ge maakt worden tot kwart voor één. Abusievelijk stond in ons blad van 25 juli vermeld, dat dit tot kwart voor twaalf toegestaan zou zijn. Zoals gemeld zullen de café's in de feestweek tot één uur ge opend zijn. De Hoofdstad Operette die in enkele plaatsen nog een korte serie voorstellingen van „Hör mein Lied, Violetta" geeft, be reidt thans haar jaarlijkse premiere voor. De keus is gevallen op „Die lustige Witwe" (Het vrolijke weeuwtje), operette van Vic tor Leon en Leo Stein, met muziek van Franz Lehar. waarvan de eerste opvoering begin september kan worden verwacht, naar traditie te Hilversum in „Gooiland". In de hoofdrollen treden Fritz Steiner, Otto Aurich, Mizzi van der Lans, Jan Han- derson, Herman Valsner, Rosy Parrish en Walter Fein op. Voorts werken mede Henk Lakeman, Peter Nieuwenhuizen en vele anderen. De muzikale leiding berust bij de nieuwe dirigent van het ensemble, Wil helm Rettich, een oud-Haarlemmer, de regie bij Otto Aurich. Zoals zij in de laatste jaren steeds heeft gedaan, heeft de directie van het gezel schap ook nu de costuums laten ontwerpen en uitvoeren door een Weense firma, die ook voor het Burgtheater en de Weense Staatsopera werkt. Tom Manders ontwierp de decors. Bij de N.S. en bij de N.Z.M. worden in Haarlem in de maand augustus drie jubilea gevierd. Het eerste is dat van de heer G. Kusters, chef van het stationskantoor 1 b van de N.S. t^ Haarlem, die op 14 augustus 25 jaar bij de Spoorwegen in dienst is en de andere twee zijn de wagenvoerder I. J. J. Bout, die op 9 augustus veertig jaar bij de N.Z.H. werkt, en de tramcontroleur J. J. Reimerink, woonachtig te Haarlem, die op 14 augustus veertig jaar in dienst is van de N. S. Met ingang van vandaag heeft België weer de invoer van tomaten uit Nederland toegestaan. Bromfietsers veertig hm per uur Naar wü vernemen zal de Haarlemse verkeerspolitie zeer binnenkort met de con trole op de snelheidsbeperking van brom fietsen beginnen. Zoals bekend is de snelheid van brom fietsen wettelijk beperkt tot veertig kilo meter per uur. Het ligt nu in de bedoeling dat de verkeerspolitie in samenwerking met de radio-autodienst van de Haarlemse co- litie door een strenge controle naleving van deze wettelijke bepaling zal gaan afdwin gen.. Klarenhof (Brouwersplein). Eigen pro gramma. Bezichtiging Kweektuinen. Aanvang 10 uur. Leeftijd 814 jaar. 25 kinderen. Vondelkwartier (Vergierdeweg). Spel oo de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier. Aanwezig 9.30 uur, le wedstrijd 10 uur. Brood en drinken meenemen. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Weltevreden (Spaarndammerweg). Eigen programma. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat) Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier. Aanwezig 9.30 uur, le wedstrijd 10 uur. Brood en drinken meenemen. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. D.V.S. (Vondelweg). Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier. Aanwe zig 9.30 uur, le wedstrijd 10 uur. Brood en drinken meenemen. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Nieuw Leven (Spaarndam). Excursie en fietstocht naar Ruïne van Brederode die na bezichtiging wordt getekend. Brood en drinken meenemen. Aankomst bij ruïne 11 uur. Leeftijd 1014 jaar. 20 kinderen. Te Zaanen (Anth. Fokkerlaan). Bezichti ging Kweektuinen. Aanvang 10 u. Leef tijd 814 jaar. 25 kinderen. Speurtocht in de omtrek. Frans Hals (Schotersingel). Spel op de tuin. Voetbaldag bij Vondelkwartier. Aanwezig 9.30 uur, le wedstrijd 10 uur. Brood en drinken meenemen. Einde 3 u. Leeftijd 1014 jaar. Glasblazers (Papentorenvest). Spel op de tuin. Bezichtiging Kweektuinen. Aan vang 10 uur. Leeftijd 814 jaar. 25 kin deren. Flora (Van Oosten de Bruynstraat) Spel op de tuin. Zwemmen Houtvaart, 1011 uur. 25 kinderen, leeftijd 614 jaar. Be zichtiging Teylermuseum. Aanvang 3 u. 25 kinderen, 1014 jaar. Jeugdland (Theemsplein). Bezichtiging Frans Halsmuseum. Aanwezig 10 uur, 20 kinderen, leeftijd 1014 jaar. Spel op de tuin. Oosterkwartier (Zomervaart). Voetbaldag bij Vondelkwartier, aanwezig 9.30 uur, le wedstrijd 10 uur. Brood en drinken meenemen. Einde 3 uur. Leeftijd 1014 jaar. Sport en spel, op de tuin. Centrum (Wilsonsplein). Excursie en fiets tocht naar Ruïne van Brederode die na bezichtiging wordt getekend. Brood en drinken meenemen. Aankomst bij ruïne 11 uur. Leeftijd 1014 jaar. 20 kinderen. Buitenrust (Schalkwijkerweg). Fietstocht naar Amsterdamse Waterleiding. Vertrek tuin 10 uur. Brood en drinken meene men. 25 kinderen. W.ï.K. (Oude weg). Spel op de tuin. Ex cursie en fietstocht naar Ruïne van Bre derode die na bezichtiging wordt gete kend. Brood en drinken meenemen. Aan komst bij ruïne 11 uur. Leeftijd 1014 jaar. 20 kinderen. Door de postadministratie te Suriname zijn op 5 juli 1956 elf nieuwe Surinaamse portzegels uitgegeven. De zegels zijn aan de filatelisten-loket- ten verkrijgbaar. De ontwerper is de heer J. van Krimpen te Heemstede. De zegels zijn gedrukt bij Joh. Enschedé, grafische inrichting N.V. te Haarlem en uitgevoerd in koperdiepdruk. De zegelgrootte is 21 x 25 mm, de beeldgrootte 18 x 22 mm. ADVERTENTIE Onder voorzitterschap van de heer A Verdonck vergaderde de toneelvereniging OONA te Hillegom in het gebouw aan de Haven. Het ledenaantal van deze vereni ging, die in het afgelopen winterseizoen zulke mooie avonden heeft gegeven bleef stabiel. De voorzitter dankte de heer M. Tierie, die als bestuurslid aftrad, voor het vele werk dat hij in het belang der ver eniging heeft gedaan. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Geljon Jr. Verder werd het winterprogramma opgesteld. Er zullen wederom drie toneelavonden worden ge geven en wel in de maanden oktober, januari en maart. In februari zal dr. A. Melchior uit Haarlem weer een lezing hou den. Verder is er in december het grote St. Nicolaasbal. Bovendien zullen in sa menwerking met de directie van het City theater weer vertoningen van artistiek be langrijke films gegeven worden. Vrijdagmiddag heeft de loco-burgemees ter van Hillegom, wethouder W. F. van Dam, de rijdende tentoonstelling „De mo derne weg naar het eigen huis" officieel geopend. De loco-burgemeester wees in zijn openingswoord op het grote belang, dat vooral jonge mensen bij deze mogelijk heden hebben. Hij gaf hun de raad zich aan te sluiten bij de N.V. Bouwkas Neder landse Gemeenten. De heer R. R. Karstens, landelijk onderdirecteur van deze Bouw kas, dankte de heer Van Dam voor zijn bereidheid de tentoonstelling te openen Nieuwe projecten zijn in Hillegom in voor bereiding. De tentoonstelling staat tot van avond 9 uur op het Kerkplein. De eerste avond werd zij door velen bezocht. De restauratiewerkzaamheden aan het gebouw van de Gereformeerde Kerk te Vijfhuizen, waarmede in het begin van mei werd begonnen, naderen nu hun vol tooiing. Daarom zullen de kerkdiensten, die van 6 mei af in de Nederlands Hervormde Kerk waren gehouden, vanaf zondag 5 augustus weer in het eigen kerkgebouw plaats vinden. Woensdagavond 1 augustus zal in de gerestaureerde kerk een speciale bijeen komst worden belegd om het gebouw in gebruik te nemen. Aha! Wat ruikt de Albert Heijn koffie weer heerlijk! De allergeu- rigste, krachtigste koffie. En toch is een pak AH koffie altijd 10°/# lager in prijs dan elk ander kwaliteitsmerk Vrijdagavond precies een week na de officiële opening deed de vijftienhon derdste bezoeker aan de tentoonstelling van tekeningen door Vincent van Gogh in de Vishal te Haarlem zijn intrede. In de komende week, te beginnen op maandag 30 juli, is deze tot 27 augustus durende expositie ook des avonds geopend. „Onsterfelijke muziek" (Lux or) Regisseur Carmine Gallone heeft de ge schiedenis van de firma Ricordi, uitgevers 'van muziekliteratuur en impressario's in Milaan als exuus gebruikt om in de film Onsterfelijke muziek" bekende Italiaanse opera-compenisten ten tonele te voeren en hun muziek ten gehore te brengen. ff LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 ADVERTENTIE Aagtedijk, pass. 27 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Alkaid, 28 te Las Palmas. Amstelvaart, 29 te Marseille verw. Alcyone. 28 te St. Vincent verw. Abbedijk, 28 te Rotterdam. Alblasserdijk, 28 te Le Havre. Alioth, 27 v. Las Palmas n. Recife. Alphacca, 27 v. Curasao n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 27 v. Suez n. Djibouti. Ariadne, 27 v. Rotterdam n. Lissabon. Astrid Naess, 28 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Beninkust, 27 360 m. z.z.w. Kp. Finisterre naar Le Havre. Blommersdijk, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Breda, pass. 27 Vlissingen n. Terneuzen. Batang, 27 te Port Said. Bontekoe. 27 te Bitung. Bloemendael, 27 120 m. n.o. Aruba n. Oslo. Caltex Utrecht, pass. 27 Gibr.tar n. n. Perz. Golf. Cradle of Liberty, pass. 26 Khorya Morya naar Mena Al Ahmadi. Camphuys, 27 te Tj. Priok. Camerounkust. 28 te Bordeaux. Ceronia, 28 te Curagao. Congokust, 27 v. Antwerpen n. Dakar. Drente, 27 te Marseille. Dorestad. 26 340 m. n.o. Guadeloupe n. Alex.drië. Doris, 27 te Paramaribo. Enggano, 27 v. Fremantle n. Aden. Esso Den Haag, 27 te Rotterdam. Friesland SSM. pass. 27 Holtenau n. de Theemsè. Gabonkust, verm. 27 v. Amsterdam n. Dakar. Groote Kerk, 27 te Hamburg. Garoet, 27 v. Rotterdam n. Hamburg. Heemskerk, pass. 27 Gibraltar n. Duinkerken. Hispania. 27 te Bilbao. Hecuba. 27 v. Ciudad Bolivar n. Pto. Ordaz. Hilversum. 26 370 m. z.o. R. Al Hadd n Kwinana. Hydra. 26 750 m. n.o Barbados n Emden. Iberia, 27 v. IJmuiden n. Onton. Ittersum, 27 v. Liverpool n. Pt. Churchill. Jonan, 27 te San Antioco v. Napels. Jupiter, 27 te Izmir. Jason, 28 te Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 27 v. Aden n. Fremantle. Kenia, 27 te Liverpool. Kryptos, pass. 27 Ceylon n. Balikpapan. Khasiella, 27 180 m. o. Ras Fartak n. Abadan. Karl Christian, 27 v. Cd. Trujillo n. S. Juan P.R. Kalianda, 27 te Makassar. Karimata, 26 150 m. o. Minikoy n. Belawan. Keizerswaard. 27 te Curagao. Kinderdijk, 27 v. Rotterdam n. Bremen. Liberty Bell, pass. 27 Kp. Finisterre n. Mena Al Ahmadi. Langkoeas, pass. 27 Malta n. Port Said. Lieve Vrouwenkerk. 27 v. Port Said n. Genua. Maureen. 28 te Durban. Mirza, 27 v. Balikpapan n. Cebu. Modjokerto, 27 te Suez. Mijdrecht, 27 te Durban. Mapia, 27 180 m. o. Gibraltar n. Rotterdam. Meliskerk, 27 rede Nagoya. Mylady, 27 v. IJmuiden n. Archangel. Minjak, 27 te Makassar. Maasdam, 28 te New York Mataram, 28 te Belawan. Mentor, 27 v. New Orleans n. Maracaibo. Merwede, 28 te Las Palmas. Nigerstroom, pass. 27 Kp. Finisterre n. Dakar. Notos, 26 v. Lissabon n. Algiers. Nieuw Holland, 27 v Melbourne n. Sydney. Nieuw Amsterdam, 28 te Rotterdam. Oostkerk, 28 te Melbourne. Overijsel, 27 te Bangkok verw. Oberon, 27 te Miragoane. Oranjefontein. 26 170 m. n.n.o. Las Palmas naar Southampton. Orion. 27 te Lattakia. Oranje, 27 v. Napels n. Southampton. Oranjestad, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Ouwerkerk, 28 te Rotterdam. Prins Alexander, pass. 27 Vlissingen n. Bremen. Pygmalion. 27 te Antwerpen. Prins Willem George Frederik, 27 te Rotterdam. Raki,, 27 v. Port Said n. Napels Riouw, 28 te Suez. Roepat, pass. 27 Kp. Bon ti. Halifax. Roggeveen, 28 te Singapore. Rotula, 27 v. Pta. Cardon n. Rio de Janeiro. Sarangan, 28 te Sorong. Stad Alkmaar, 27 v. Wabana n. Engeland. Straat Malakka, 27 v. Singapore n. Ti. Priok. Schouten, 28 te Yokohama verw., dokken. Sirrah, pass. 27 Str. Soenda n. Melbourne. Sliedrecht, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Straat Banka, 27 120 m. o. Sabang n. Colombo. Sarpedon, 27 Auxcayes. Senegalkust. 27 te Takoradi. Siberoet, 27 te Tj. Priok. Sinabang, 28 te Bangkok. Soestdijk. 26 320 m w Landsend n New York. Samarinda, pass. 27 Fern. Noronha n. Kaapstad. Scherpendrecht, pass 27 Recife n. Aruba. Sloterdijk, 23 te Baltimore. Stad Vlaardingen, 27 te Vlaardingen. Straat Mozambique, 28 te Kaapstad. Tibia, pass. 27 Perim n. Las Palmas. Titus. 27 te Antwerpen. Tomini, 28 te Colombo. Tankhaven II, 26 v. Telokanson n. Singapore. Tankhaven III, 27 te Penang. Teiresias, verw pass 27 Ceylon n. Penang. Tomini, verw. pass. 27 Ceylon n. Colombo. Tara, verm. 28 v. New Orleans n. Antwerpen. Tiisadane, 27 te Singapore. Tiba, 28 te Antwerpen. Utrecht, 28 te Aden. Van Neck, 29 te Singapore verw. Van Riemsdijk, 27 te Makassar. Westertoren, pass. 27 Algiers n. Rotterdam. Willemstad, 27 te Pto Limon. Waal, 27 v. Iskendrun n. Lissabon. Willem Ruvs, 27 v. Colombo n. Belawan. IJssel. 28 te Alexandrië. Zeeland, KRL, 27 te Rotterdam. KLEINE VAART Alcetas, 26 te Tanger v. Oran n. Antwerpen. Argos, 26 v. Famagusta n. Limassol. Afiena pass., 27 Brunsbüttel. Bab T. 25 te Antwerpen v. Zaandam. Draco, 26 v Rotterdam n. Santander. Eljo, 25 te Genua. Esma B, 25 te Northwitch. Helder. 26 te Amsterdam n. Buitenhuizen. Ilias, 26 v. Malaga n. Amsterdam. Jan Herman, 27 te Cagliari v. Genua. Juoiter. 26 v Rhodes n. Izmir. Joost. 25 v Sodertalje n. Zaandam Kaap Falga, 21 te Amsterdam v Rundvik. Kaap St. Vincent, 26 te R'dam v Skutskaer. Lari'x. 24 v Sundsvall te Waya. Manto. 27 te Rotterdam v. A dam n Tanger, Medea. 26 v Antweroon n Hamina. Martha, 26 te Rotterdam. Nero, 27 te Amsterdam v Antw. n. Rotterdam. Notos. 26 v. Lissabon n Algiers. Phidias. 27 te Aarhus v Aa'horg n Amsterdam. Philetas, 27 v Rotterdam n. Ceuta. Plato. 26 v. Barcelona n. Taragona. Pavo, 26 te Hudiksvall v. Domsjo. Ponza, 25 te Domsjo v. Dordrecht. Thaletas, 27 v Amsterdam n. Hamburg. Tilly, 22 te Skoghall v. Rotterdam. SLEEPVAART Loire, 27 v. IJmuiden te Rotterdam. Oostzee, 24 te Falmouth. Thames, pass 26 Pentland Firth n, Haugesund. Titaan, 27 te Rotterdam. Zwarte Zee, 26 te Suez n. Italië.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3