Sunarjo werd overgeplaatst op aandrang van legerautoriteiten verbouwings-oprufming! Australië had geen antwoord op offspinners van Laker Abdoel en het Vliegende Tapijt AUTÖ-EABI© De tweede oorbel" Na hoogste lof nu diepe verguizing Na Engels totaal van 459 runs, was Australië all out voor slechts 84 FEUILLETON Sup rapto houdt requisitoir tegen Schmidt op 31 juli Stuw in Lek zal Utrecht aan electriciteit helpen Kind viel uit auto Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 23 tot en met 27 juli Kamerlid stelt vragen over sluiting van internaat Heringa Wuthrich Voorwaarden opneming in Nederlandse ploeg wielerkampioenschappen Dames en heren van DWT waterpolokampioen Buitenlandse tennisleraren in Noordwijk Kampioen Frankrijk gelijk tegen de Belgen 4 Korte staking in de haven van Zaandam Westindisch testelftal in juni 1957 naar Nederland Nieuw wereldrecord op 4 x 100 meter dames Niet Kees maar Henk DE VIERDE TESTMATCH Amateurkampioenschap voor golfspelers HL J. MAERTENS N.V. door Hans Martineit ZATERDAG 28 JULI 1956 Sunarjo, de man die als openbaar aanklager de doodstraf eiste tegen Jungschlager en voor zijn optreden in dit proces de hoogste lof kreeg in de Indonesische persor ganen van alle richtingen, is uitgerangeerd; anders kan men zijn plotselinge overplaat sing van het Djakartase landgerecht, waarbij hij officier van Justitie was dus de hoogste staande magistraat naar het hoofdparket, niet zien. Wat aan deze verras sende gebeurtenis vooraf ging, wettigt het vermoeden dat van legerzyde het ontslag van Sunarjo is geëist, omdat hij ir. Han, die in een vechtpartij de militaire arts Har- jono neersloeg, uit de voorlopige hechtenis heeft ontslagen. Evenzeer is er grond voor de gedachte dat de chef van Sunarjo, de procureur-generaal Suprapto, niet in zak en as zit dat Sunarjo van zijn post bij het landgerecht moest verdwijnen, ruim een week voor hij zijn requisitoir in de zaak Schmidt zou houden, dat op 31 juli plaats vindt, dus aanstaande dinsdag. Het is met de voorlopige hechtenis van ir. Han nog al vreemd gegaan. Hij werd direct na de vechtpartij door de militaire politie gearresteerd, kort daarop vrijge laten, doch vrij spoedig weer aangehouden. Als burger moest hij uiteraard worden overgedragen aan de burgerlijke justitie. Dat is ook geschied. Op last van Sunarjo werd hij echter weer uit de aanhouding ontslagen. Sunarjo heeft tijdens een inter view opgemerkt, dat dit ontslag op juridi sche gronden was gebaseerd. Hij verduide lijkte daarbij dat Han zich te zijner tijd voor de rechter zal hebben te verantwoor den. „Ir. Han is geen misdadiger", zou hij verder hebben gezegd, daarbij dus als zijn opvatting gevend dat het feit, waarvoor ir. Han zal worden vervolgd, geen voorlopige hechtenis rechtvaardigde. Deze opmerkingen van Sunarjo schijnen vooral in. legerkringen kwaad bloed te hebben gezet. Het merkwaardige feit doet zich daarbij voor, dat men over het alge meen de juridische overwegingen van de vrijlating als juist erkent, doch meent dat het om psychologische redenen beter zou zijn geweest als ir. Han was vastgehouden. De aanvallen op de „djaksa tinggi" zijn nu even fel als de lof uitbundig was, die hem in het proces Jungschlager werd toege zwaaid. Verguizing „Indonesia Raya", het dagblad, dat veel in militaire kringen wordt gelezen en als spreekbuis van het leger wordt beschouwd, schreef dat „Sunarjo geen hoogmoedige houding moet aannemen, omdat hij denkt dat hij een grote dienst heeft bewezen bij de behandeling van de zaak-Jungschlager". „De gegevens in deze zaak zo gaat het blad verder zijn immers uitsluitend ver kregen, dank zij de werkzaamheden van de strijdende penuda's en de republikeinse politie, terwijl de „djaksa tinggi" Sunarjo eigenlijk niet bekwaam genoeg was, om op de juiste wijze gebruik te maken van de gegevens die aan hem waren verstrekt", aldus citeert het blad deze officieren. Deze „inside-information" over de gang van zaken in het proces-Jungschlager is wel licht van belang voor wie zich nog eens aan een juridische beschouwing over dat proces zal zetten en moet de officier van justitie Sunarjo weinig prettig in de oren hebben geklonken. Maar, gewend als men in Djakarta is om in polemieken als regel nogal hard van leer te trekken, lag er nog meer in het vet. Verder officierskringen aanhalend zegt „Indonesia Raya" „dat Sunarjo nog steeds „de geest van een djaksa uit de federale tijd" heeft en nog altijd niet kan voelen en denken als een republikeinse strijder". Collaboratie met Nederland Om zich te kunnen realiseren, hoe de mentaliteit is van de dienaren van het recht aldus gaat het blad voort met verklaringen van officieren dient men zich de vele gebeurtenissen te herinneren tijdens de Nederlandse bezettingstijd. Man schappen van de Indonesische inlichtin gendienst werden in de jaren vlak voor de souvereiniteitsoverdracht voor de Neder landse rechtbank gebracht Djaksa tinggi Sunarjo was toen openbaar aanklager en eiste de doodstraf tegen de Indonesische vrijheidsstrijders. Profiteer nu van onze SCHRIJFMACHINES KANTOORMEUBELEN KANTOOR A RTI KEI EN enz Sunarjo zal zich zeker niet prettig heb ben gevoeld, toen hij deze verklaringen uit officierskringen las. Zij onderschrijven overigens de opmerkingen, die wij eerder wel eens hebben horen maken, dat Sunarjo in de zaak-Jungschlager zo scherp is op getreden, omdat hij op deze wijze zijn verleden, zijn samenwerking met de Ne derlanders welke bij de echte revolu tionaire strijders nu eenmaal weinig waar dering vindt heeft willen doen vergeten. Het heeft hem, zoals nu blijkt uit de felle tegen hem gerichte aanvallen en de eis dat hij als officier van Justitie bij het landgerecht zou verdwijnen, weinig gebaat. Het feit dat hij de gehele instructie in de zaak tegen de ex-KNIL-kapitein Schmidt heeft geleid, als openbaar aanklager is opgetreden en met zijn op 31 juli uit te spreken requisitoir waarschijnlijk reeds gereed is gekomen, is voor zijn overplaat sing geen bezwaar. „Een officier kan in een lopende zaak te allen tijde worden vervangen", zei procureur-generaal Su prapto, en deze opmerking gaf aanleiding tot de gevolgtrekking, dat hij door de plotselinge, gedwongen vacature niet in zak en as zat. Djaksa tinggi Sunarjo is voornemens een boek over het proces-Jungschlager te schrijven. Misschien voegt hij er nu wel een hoofdstuk aan toe met de titel, dat ondank 's werelds loon is. In de stuw, die als eerste grote object van de kanalisatie van Rijn en Lek bij Hagestein in de Lek gebouwd zal worden, zal een waterkrachtturbine van 2500 pk. komen. De hierdoor opgewekte stroom zal verkocht worden aan de PEGUM, het pro vinciaal en gemeentelijk Utrechts stroom- leveringsbedrijf, dat op deze wijze 3000 ton kolen per jaar zal kunnen besparen. De bouw van de stuw met schutsluis is vrijdag door Rijkswaterstaat aanbesteed. Laagste inschrijver was de n.v. aanne mingsmaatschappij Hillen en Rossen te Amsterdam met f 8-710.000. De bouw van stuw en sluis zal drie jaar vergen. De stuw krijgt een lengte van 110 meter tussen de landhoofden. Er komen twee doorvaartopeningen van 48 meter breedte. Het werk is nog niet gegund. Vrijdag heeft een aantal havenarbeiders op vier in de Zaandamse haven liggende houtschepen het werk neergelegd. In de loop van de middag hebben de mannen, na de mededeling dat aan hun eisen zo moge lijk zal worden voldaan, de arbeid hervat. De oorzaak van dit conflict is, dat de arbeiders meenden niet aan hun weekloon toe te komen, omdat zij het moeilijk te sorteren en te lossen Russische hout in schepen moeten overladen, in plaats op de zoveel „handteerbaarder" dekschuiten. Be stuursleden van het havenbedrijf hebben toegezegd, dat voor dit hout of hetgeen nog zal komen, het lossen iets hoger zal worden beloond. De Zaandamse haven heeft de laatste maanden een groot tekort aan dekschuiten, zodat het hout in binnenschepen moet wor den geladen. Dit laden vereist veel passen en meten en vordert meer tijd. Op de Loenense weg in Apeldoorn is het tweeëneenhalf jarig meisje Van der H. al daar uit een auto gevallen en omgekomen. Het kind zat naast haar vader in diens be stelauto. Plotseling sloeg het portier open, waardoor het kind uit de auto viel en onder de achterwielen terecht kwam. Zij was op slag dood. Vermoedelijk heeft het kind met de kruk van het portier gespeeld. Vrijdag 27 juli '56 Laagste koers Hoogste koers (laatste tijdvak) Alg Kunstzijde Unie 259 271 268'A Van Berkels Patent 183l/2 1871/2 187'/2 Van Gelder Zonen 250 254 254 Kon Ned Hoogovens 344 347'/2 3471/» Ned Kabelfabriek 331 337V2 331 Philips 299V2 309Vs 3063/s Unilever 423 4351/s 428'/s Kon Petroleum 86P/2 8793/4 865V4 Holland-Amerika Lijn 1873/4 196V2 196V2 Kon Nederl Stoomboot Mij170V4 172,/4 170V4 Nederl Scheepvaart Unie 178V2 182 1791/» Van Ommeren 309 3143Aj 3143Ai Amsterdam Rubber90V2 94V4 91V< H. V A 1193/4 120VÏ 1193/4 Ver. Deli Mijen 134 136 134 3—3'Wo Nederl '47 92'Vs 93 92u/io 3°/o Invest, cert Nederl94-Vs 945/s 947/t« 3°/o Nederl. 1962/64 94Vi 943/i 94s/ig Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Aandelen 9.669.534,Obligaties 10.945.644,— Deze week (voorl.): Aandelen 9.381.055,Obligaties 10.798.828, Het Tweede Kamerlid mevrouw Ploeg- Ploeg (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Maatschappelijk Werk de volgende schrif telijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat binnen kort het internaat „De Zonnebloem" in Apeldoorn, behorend tot het complex van inrichtingen ten dienste van de bestrijding der a-socialiteit, zal worden gesloten? Kan de minister mededelen, waarom dit gebouw, dat voor enkele jaren is uitge breid met een prachtig paviljoen en waar aan dus veel geld ten koste is gelegd, bui ten gebruik wordt gesteld? Keurt de minister goed, dat de tot nu toe op dit internaat geplaatste normale jongens uit oude maatschappelijk-onaangepaste gezinnen worden overgeplaatst naar „De Havikshorst" in De Wijk, waar uitsluitend debiele kinderen van ouders, die nog in M.O.G.-kampen in Drente verblijven, zijn gehuisvest? Zijn de belangen van deze jongens, die jaren in „De Zonnebloem" zijn opgegroeid en van wie verschillenden hun werk en opleiding in Apeldoorn hebben gevonden, gebaat bij hun overbrenging naar Drente? Mocht de vorige vraag ontkennend wor den beantwoord, is de minister dan bereid, de liquidatie van „De Zonnebloem" onver wijld stop te zetten? Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De sportcommissie van de K.N.W.U. heeft dezer dagen aan een dertigtal beroepsren ners en onafhankelyken een circulaire ge zonden, waarin de voorwaarden zyn ver meld voor een uitzending naar de wereld kampioenschappen op de weg in Denemar ken. Wie voor de ploeg in aanmerking wil komen, moet bereid zyn zich volledig te houden aan de door de K.N.W.U. ontwor pen richtlijnen. Hy moet er onder meer mee akkoord gaan, dat de reis gezamenlijk gemaakt wordt onder leiding van een official van de K.N.W.U., die ook tydens het vcrblyf in Denemarken de leiding heeft, voorts er zich persoonlyk garant voor stellen dat h\j goed materiaal en vol doende reservemateriaal meeneemt, en verklaren dat hij niet zonder meer tydens de wedstrijd zal opgeven en vertrekken, maar dat hy zich eventueel onder opgave van gegronde redenen zal afmelden by de chef d'equipe. In geval van een zich niet houden aan deze richtlijnen loopt de betrokkene het risico dat de kostenvergoeding geheel of gedeeltelijk zal worden ingehouden. Wie deze voorwaarden aanvaardt en hier van vóór de 4e augustus aan de K.N.WU. mededeling doet, kan eventueel in de ploeg worden opgenomen. Wie voor de 4e augus tus niets van zich laat horen, wordt geacht niet voor uitzending in aanmerking te wil len komen. Op deze wijze wil de K.N.W.U. zich vrij waren voor een herhaling van de onaan gename ervaringen, die zich bij het vorige wereldkampioenschap op de weg voor profs hebben voorgedaan. Over de samenstelling van de ploeg en of er inderdaad een ploeg zal worden af gevaardigd, zal de sportcommissie van de K.N.W.U. zich beraden na genoemde datum. Deze afvaardiging staat n.l. nog niet vast. Er zijn verschillende mogelijkheden. Een ervan is desnoods met een ploeg jeugdige renners zonder cracks naar Denemarken te gaan, een ander is geheel van de deelne ming aan de wegkampioenschappen voor profs af te zien. De beslissing zal afhangen van de antwoorden, die op de verzonden circulaire binnenkomen. Het Westindische testteam, dat in de zomer van 1957 in een serie testmatches uitkomt tegen Engeland, zal in de maand juni een bezoek brengen aan Nederland, donderdag 27 juni 1957 zullen de West indiërs op een nader aan te wijzen terrein een wedstrijd spelen tegen het officiële Nederlandse elftal. Een Russische damesploeg liep in Kiev de 4 x 100 meter in de nieuwe wereld recordtijd van 45,2 sec. De ploeg bestond uit Vera Krepkina, Olga Kosheleva, Maria Itkina en Irina Bochkareva. Het oude record stond eveneens op naam van Rusland. Op 20 september 1953 brach ten Vera Kaleshnikova, Zineida Sfronova, Nadesha Dvalisjvili en Tuverova het we reldrecord op 45,6 sec. in Boedapest, waar na op 11 september 1955 in Moskou een andere Russische ploeg, bestaande uit de dames Vinogradova, Itkina, Safranova en Polinichenko, dezelfde recordtijd noteerde. Uiteraard betekent de nieuwe Russische prestatie van 45,2 sec. tevens een nieuw Europees record. Gisteren maakten wij melding van het feit dat de Zaandijk-speler Groot gecontracteerd was door Stormvogels. Bedoeld werd Henk Groot en niet zijn broer en amateur-interna tional Kees Groot, die 18 jaar oud is. Laker, die 9 wickets nam voor 37 runs, was een van de belangrijkste figuren in het Engelse team, dat er gisteren voor zorgde dat Australië slechts 84 runs kon scoren op de tweede dag van de vierde testmatch in Man chester. Engeland met 459 in de eerste innings dwong Australië tot de follow-on met een achterstand van 375 runs. Aan het einde van de dag hadden de Australiërs 53 runs gescoord voor het verlies van 1 wicket in de tweede innings. Een stand die de En gelsen uiteraard hoopvol stemde voor een overwinning. De toeschouwers, die in hemdsmouwen van de warme zon genoten, werden steeds enthousiaster toen de 34-jarige off-spin bowler Laker de Australische batsmen in moeilijkheden bracht. Zijn prestatie bete kende een record in de lange historie van de testmatches EngelandAustralië. Tot nog toe heeft nog geen bowler voor Engeland 9 wickets kunnen nemen en aan Australische zijde is alleen Arthur Mailey daartoe in staat geweest, wienst negen wickets 121 runs kost ten en dat was in 1921 Het scorebord ziet er als volgt uit: Engeland eerste innings (stand na de eerste dag was 307 voor 3 wickets). Sheppard b. Archer 113 Bailey b. Johnson20 Washbrook lbw. b. Johnson6 Oakman c. Archer b. Johnson10 Evans stumped Maddocks b. Johnson.. 47 Laker run out 3 Lock not out 25 Statham c. Maddocks b. Lindwall 0 Exera's (byes 2, legbyes 5, wides 1)8 I Australië eerste innings: 'McDonald c. Lock b. Laker32 Burke c. Cowdrey b. Lock 22 Harvey b. Laker q Craig lbw. b. Laker 3 Miller c. Oakman b. Laker5 Mackay c. Oakman b. Laker q Archer stumped Evans b. Laker g Benaud c. Statham b. Laker q Lindwall not out g Maddocks b. Laker 4 Johnson b. Laker g Extra's n Val der wickets: 48, 48, 62, 62, 62, 73, 73 78 en 84. Bowlinganalyse: Statham 6 3 60 Bailey 4 3 40 Laker 16,4 4 37—9 Lock 14 3 37—1 Australië tweede innings: McDonald (retired hurt) Burke not out 33 Harvey c. Cowdrey b. Laker0 Craig not out8 Extra's 1 Val van wicket op 28. 1 Bowlinganalyse: atham 3 I uley 3 J >ker 8 lock 8 Totaal.. 53 voor 1 0 11—0 1 11—0 2 17—1 3 13—0 459 Het vierde wicket viel op 321 en verder 327, 339, 401, 417, 458. Bowlingcijfers: Lindwall Archer Benaud 21.3 6 63—2 21 6 41—0 22 6 73—1 47 10 151—4 47 17 123—2 DWT-dames en DVVT-heren zyn onge slagen waterpolokampioen van hun afde ling geworden. Het damesteam van DWT trok in Amsterdam ten stryde tegen de HDZ, won de stryd met drie-nul en is, met nog één wedstrijd te spelen, kampioen van de tweede klasse dames afdeling B gewor den. DWT gaat nu met de kampioen van afdeling A der tweede klasse zo mogelijk een uit- en thuiswedstrijd spelen. De win naar van deze stryd gaat met de winnaars van de overige kampioensgroepen der tweede klasse een halve competitie spelen om één plaats in de eerste klasse. De heren van DWT speelden in Leiden tegen De Zijl. Voor beide ploegen hing veel van de uitslag van deze strijd af: De Zijl verkeert in degradatiegevaar en DWT moest tenminste met een gelijk spel uit de strijd komen om beslag op de kampioens titel te leggen. In het begin van de strijd zag het er niet naar uit dat DWT zou zegevieren. DWT begon de strijd zenuwachtig, waardoor het schieten niet zuiver was. De Zijl speelde daartegenover een goede partij en nam vóór de rust door midvoor Prevoost een voorsprong van twee-nul. In de tweede helft ging het DWT beter af. Fons Rooze- krans ging midachter spelen en schakelde de gevaarlijke Prevoost geheel uit. De ver dediging van De Zijl speelde zwaarder, maar kon niet voorkomen dat Moolenaar het eerste DWT-doelpunt scoorde. Direct hierna trok De Zijl ten aanval. Midachter Roozekrans bemachtigde echter de bal en achtervolgd door een Zijlspeler ging hij op het De Zijl-doel af. Zijn achter volger beging een overtreding, werd de kant opgezonden en DWT had een spelers meerderheid. Fons Roozekrans maakte ge lijk en enkele seconden voor het einde scoorde Molenaar, zodat DWT met drie twee won en ongeslagen kampioenwerd. Maandagavond speelt het tegen DWR de eerste wedstrijd voor de halve promotie- competitie. H.P.C.Robben HPC heeft vrijdagavond alles ingezet om revanche te nemen op de donderdag in de uitwedstrijd tegen De Robben geleden nederlaag. De wedstrijd werd in de zwem vijver „Groenendaal" voor de eerste klasse heren gespeeld. Direct na de ingooi kreeg HPC de bal in het bezit en ging de gehele aanvalslinie op het Robben-doel af. Prins plaatste de bal goed voor Geurtsen en HFC had de leiding. Robben had echter al spoedig een ant woord klaar Lamme maakte gelijk. Na de pauze viel de duisternis spoedig in, waar door de HPC-keeper verrast werd door een schot van Lamme, dat het winnende doel punt voor Robben betekende. Eindstand één-twee. Het internationaal toernooi voor tennis- eraren, dat van 6 tot en met 12 augustus in ens land wordt gehouden, belooft interessant t? worden. Van Australische zijde werd in geschreven door Cawthorn, de vroegere trainer van de Nederlandse Davis Cup-spe lers. Voorts meldden zich onder anderen de Egyptenaren Salem Kaled, Moh Ali Moba- iek, Noor Ahmad Kahn (Pakistan), Huber, S'uhlmeier (beiden Did.), Bradley (G.B.), Pechbuhl (Zwitserland), Muhlberg (Oos tenrijk), Iennetti en Van Sau (beiden Fr.), Van Nederlandse zijde zijn talrijke inschrij vingen binnengekomen o.a. van Joop de Mos, Buytelaar, Hemmes, Dekkers en Mulder. Zoals bekend wordt naast het individueel toernooi (7 tot en met 12 augustus in Noord- wijk) een landen toernooi van 6 tot en met 8 augustus gehouden, waaraan Australië, Duits- lind, Egypte, Frankrijk, Oostenrijk, Ne derland A en Nederland B deelnemen. De ploegen bestaan uit twee spelers en in elke ontmoeting worden drie partijen ge speeld, twee enkelspelen en een dubbelspel. De Nederlandse A-ploeg bestaat uit Joop ce Mos en Buytelaar. Voor het Nederlandse B-team werden Henk Hemmes en Jan Mul der gekozen. Bridgekampioenscliappen Op de eerste dag van de Europese bridge kampioenscliappen heeft Nederland in het open toernooi met 15 matchpanten van Oostenrijk verloren. De enige grote verras sing was dat Frankryk, houder van de we reldtitel, er niet in slaagde van België te winnen. De uitslagen van het open toernooi waren: Zwitserland versl. Zweden 5245 (na de eerste zitting 22—14); Denemarken versl. Ierland 71—20 (595); Engeland versl. Tuitsland 6957 (3122); Frankrijk gelijk te- gen België 4743 (27—20); Italië versl. IJs land 5327 (2011); Finland versl. Egypte 7638 (4015); Oostenrijk versl. Nederland 5641 (1424); Noorwegen versl. Libanon 70—43 (50—25). Damestoernooi: Frankrijk versl. Denemar ken 7854 (48—16); Engeland versl. Duits land 6025 (2813); Noorwegen gelijk tegen Finland 4141 (18—14); Oostenrijk verslaat Ierland 6447 (2717); België versl. Zwe den 53—35 (28—19). Op de folfbaan „De Pan" in Zeist is vrijdag een begin gemaakt met de golf- wedstrijden om het internationaal kam pioenschap van Nederland voor amateurs. De titelhouder J. F. Dudok van Heel, die in de Engelse club „Sunningdale" speelt, won in de eerste ronde van A. van Juys- stee uit Hengelo met 6-5. In de halve fina les zal hij uitkomen tegen de Engelsman W. D. Henderson, die in Engeland even eens voor „Sunningdale" uitkomt. NASSAUSTRAAT 5 - HAARLEM - Tel. 15220 19) „Och, nergens speciaal naar toe. Het was een mooie avond. We zijn wat door de bui tenwijken gelopen. Daar heb je nogal veel nieuwbouw. En mocht het ooit nog eens tot trouwen met me komen Anthonie Beels schoot het te binnen, dat het een gure avond was geweest. De wind was de volgende dag nog niet gaan liggen. Hij herinnerde het zich maar al te goed van zijn lange tocht op die bewuste zondag. „Ik vond het nu niet bepaald zo'n mooie avond. Tenminste geen avond om uren door half bebouwde straten te lopen." „Nu ja, wat je in ons landje een mooie avond noemt. Ik bedoelde mooi voor de tijd van het jaar." Van Akkeren voelde, dat hij weer een fout had gemaakt. Het was waar, het weer was slecht geweest. Alsof hij het niet wist....! Maar hij kon achteraf toch niet wat anders en dan wat beters gaan ver zinnen? Afwachtend keek hij naar de inspecteur. Tot zijn opluchting ging de politieman er niet verder op in. Hij vroeg alleen op effen toon; „Waar en hoe laat heeft u mijnheer hij wierp een blik op zijn aantekeningen, „Loman die avond ontmoet?" „Op straat. Om precies te zijn, op de hoek bij het Floratheater. Zo tegen half acht Inspecteur Beels onderbrak hem en zei streng: „Gewoonlijk spreekt iemand voor een ontmoeting op straat een vaste tijd af. Voor een afspraak in een restaurant is dat na tuurlijk een andere zaak." Van Akkeren had zich wel de tong kun nen afbijten. Hij moest veel meer op zijn woorden letten. Zijn ondervrager ontging blijkbaar de kleinste onnauwkeurigheid niet. „Dat is ook zo," antwoordde hij gewild nonchalant, hoewel hij moeite genoeg had zijn stijgende onrust te bedwingen. „We j hadden ook eigenlijk om kwart over zevenen afgesproken Maar als je bij een hospita eet, weet je nooit of ze het maal op tijd op tafel heeft. Daarvandaan de speling." Hij vond het zelf tamelijk ge loofwaardig klinken en raakte weer iets meer op zijn gemak. Ook inspecteur Beels scheen met zijn verklaring genoegen te nemen, want hij vroeg alleen: „En hoe laat bent u van dat wandelinge tje thuisgekomen?" „Dat zal tegen elven zijn geweest. Mijn hospita had nog licht op. Ze zal me dus wel hebben gehoord." Inspecteur Beels knikte slechts en stond op. „Dat is alles, wat ik u op het ogenblik heb te vragen." Adriaan van Akkeren liet hem door de apotheek uit. Een geluk, dat het intussen tien over twaalven was geworden. Zo kon hij meteen voor zijn koffieuurtje weg. Hij woonde vlakbij, maar vandaag had hij zijn tijd hard nodig. Hij griste zijn hoed en jas van de kapstok en holde de deur uit. Apotheker Vermijlen keek hem hoofd schuddend na. Op straat tuurde Van Akkeren eerst naar links, dan naar rechts. De brede ge stalte van de inspecteur kon hij evenwel nergens in het gewoel ontdekken. Hij sloeg de naaste hoek om in een richting, tegen overgesteld aan zijn woning. Hij had nu wel wat anders aan zijn hoofd, dan koffie te gaan drinken. Deze inspecteur moest hij voor zijn. Hij moest Dick Loman vóór hem te pakken krijgen. Die uithoorder zou ook wel eerst een hapje gaan eten. Een maag zal hij wel hebben, dacht hii nijdig. Ver standig, dat hij hem alleen Lomans huis adres had gegeven en niet ook nog het adres waar hij werkte. Maar dat had zo'n linke natuurlijk gauw genoeg achterhaald. Van Akkeren versnelde zijn pas. Hij zou Loman vast nog op zijn reclamebureau aantreffen. En anders wist hij wel, waar die gewoonlijk zijn twaalfuurtje verorber de Als de kerel maar niet de stad uit was! In de straat van Lomans bureau zag hij hem net aankomen. Het kon niet beter. „Hallo, Dick!" riep hij al uit de verte. „Bof ik even, dat ik je zie." „Wat kan ik tot je geluk bijdragen?" vroeg zijn vriend na de begroeting. „Luister even. Is de politie al bij je ge weest?" Hij zag meteen het onzinnige van zijn vraag in. In die korte tijd zou zelfs de ge wiekste rechercheur het niet hebben klaar gespeeld het ene adres bij het andere op te halen. „De politie?" herhaalde Loman, een tikje verbouwereerd. „Wat is er in hemelsnaam aan de hand? Zeg op, amice." Toch opgelucht, omdat hij het tenminste in dit onderdeel van inspecteur Beels had gewonnen, zei Adrie van Akkeren: „Laten we even ergens rustig gaan zit ten. Dan zal ik het je uitleggen. Ik heb je hulp nodig." Onder het spreken waren ze doorgelopen er gingen het eerste het beste café binnen. Ze zochten een tafeltje uit het gedrang en nadat de kelner het bestelde had gebracht, begon Van Akkeren zijn merkwaardig ver-haal af te steken. Loman luisterde in de grootste spanning, gaf geen commentaar, voordat zijn vriend was uitverteld en zei dan: „Wat is dat allemaal voor verschrikke lijks waarmee jij komt aanzetten. Die arme Nel van Galen. Ik herinner me haar nog heel goed. Wie zon dat nou ooit hebben gedacht. Vermoord! Helemaal niet iemand voor zo'n drama. Maar allemaal goed en wel, daarom was het toch niet nodig, dat jij die inspecteur zo iets krankzinnigs op de mouw ging spelden? Je hebt je daar aardig vastgepraat, Adrie." Lomans stem klonk gewoon. Toch kwam bet Adriaan voor, alsof de ander hem vorsend zat op te nemen. Dick Loman wist natuurlijk, dat hij Nel nog af en toe had gesproken. Ach. nonsens, hij verbeeldde zich maar wat. Desondanks hoorde hij zich met grote nadruk zeggen: „Natuurlijk was het niet nodig. Maar je kunt je misschien niet voorstellen hoe zo een ondervraging in zijn werk gaat? Van het een kom je in het andere. Het hangt van neteligheden aan elkaar. Je krijgt het gevoel, dat je de hele tijd door mazen moet zien te glippen. Je raakt er gewoon van in de war. En ik had me al idioot genoeg aan gesteld. Ik wou er dus niet nog een schepje bovenop doen. Onthou je goed wat je hebt te zeggen, mocht die snuffelaar bij je op dagen? En dat hij opdaagt, staat als een paal boven water Dus tegen half acht hebben we elkaar bij het Floratheater ontmoet. We zullen nu maar bij dat onge lukkige „tegen" blijven. Nee, nog beter lijkt het me, dat je kwart over zevenen zegt. Denk je niet ook?" „Net zoals je wilt. Goed, kwart over zevenen dan. Wat zei je ook weer? Hoe lang zijn we samen wezen wandelen?" „Wacht, ik heb hem gezegd, dat ik onge veer elf uur thuis ben gekomen. Dan kun nen we omstreeks half elf uit elkaar zijn gegaan. Ieder zijns weegs. Dat klopt vrij wel, hè? Op een paar minuten komt het niet aan. Ik heb van dat ene verhoor al geleerd, dat je ook weer niet te precies in je verklaringen moet zijn. Dat vinden ze juist verdacht, zie je? Willen we ons hier aan dus houden?" „Het zou kloppen als een bus. Maar ik moet je toch nog teleurstellen. Ik ben die avond namelijk al om half tien thuis ge weest. En mevrouw Verhagen heeft me gezien. Gesproken zelfs. Wat nu?" „Van Akkeren was danig uit het veld geslagen. Moest hem ook net Dick Loman voor de mond zijn gekomen! Maar wie weet, met andere kennissen was het mis schien nog veel erger misgelopen. Ver dorie, ook dat nog! „We moeten er iets op verzinnen," ver volgde hij, hulpeloos. En hij keek Dick wanhopig aan. „Weet jij niets?" vroeg hij gejaagd. „Wind je niet onnodig op. We kunnen toch best vertellen, dat achteraf is ge bleken, dat een van onze horloges was blijven staan? Wat wil je, het jouwe of bet mijne?" „Wanneer je niets beters weet!" zei Adrie minachtend. „Dat is toch zo door zichtig als wat. Laat me even nadenken. We moeten er iets op vinden." Hij fronste ziin voorhoofd cn staarde in zijn lege kopje, alsof hij uit het dik aan het lezen was. „Wacht, wat denk je hiervan? Jouw mevrouw Verhagen kun je toch wel in vertrouwen nemen?" Van onze correspondent in Djakarta) ADVERTENTIE ADVERTENTIE De arend had het tapijtje met de jongens ook gezienen opeens vloog hij van de bergtop af, cirkelde door de lucht en kwam recht op hen toe! Pas op/", schreeuwde Abdoel. Hij komt op ons af!Zou hij ons aanvallen?" Noudaar leek het wel op. De geweldige roofvogel vloog telkens vlak over het tapijtjeen dan dreigde hij met zijn scherpekromme snavel en zijn machtige klauwen Angstig keken de jongens toe, terwijl de arend over hen rondvloog72-73 ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE-STATION (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6