Spanning tussen blank en zwart in Verenigde Staten toegenomen GOLDEN FICTION Vreemde verenigingen in Spanje Alle partijen in Amerikaanse staalconflict zijn tevreden Vijftig jaar geleden De Republikein Eisenhower kan hier zijn invloed ten goede aanwenden Geniet van delzomer... Geniet van "Hoe is het ontstaand Staking van een maand deed het land weinig kwaad ONDER DE VLOEK VAN HET VERLEDEN Geestelijke terreur In achterbuurten Agenda voor Haarlem Hoe nu verder Vier Poolse vliegers naar Oostenrijk gevlucht Geruchten uit Tibet over onafhankelijkheidsoorlog Dit woord: PLASDANKJE Canadees pleidooi om het NAVO-beleid te herzien Kort nieuws Republikeinse Congresleden in meerderheid voor Nixon Schadeloosstelling voor voormalige slavenarbeiders Wereldraad van Kerken in Hongarije bijeen Boelganins opmerkingen door Adenauer gelaakt Uit Haarlems Dagblad van 31 juli 1906 DINSDAG 31 JULI 1956 ^^JJXCOKXXOOOOOCCODCOCOOCOOCOOCOO in deze, laatste beschou- Iwing over het tteper- vraagstuk in de Ver- tnigde Staten roert onze l correspondent onder an- dere de houding van president Eisenhower jegens dit zo bijzonder ■belangrijke probleem aan. Hij komt tot de l conclusie, dat eerder een ■Republikeins president en in het bijzonder l Eisenhower dan een Democratisch president Uit probleem geleidelijk than oplossen. In het jjZuiden van oudshef Democratisch hebben \ie Republikeinen name- [y'fc minder te verliezen. £co#CÖCGCa>OOOCOOCOOOOCCCCCaOCODOCO Er bestaan allerlei soorten van spanningen tussen negers en blanken in de Verenigde Staten, maar in deze periode concentreert zich de strijd vooral op de openbare scholen, die volgens het opperste gerechtshof, in zijn uitspraak van 17 mei 1954 bij toelating van leerlingen geen onderscheid mogen maken ten aanzien van het ras. Zulk een onderscheid noemt het opperste gerechtshof in strijd met de grondwet, doch niettemin laten nog altijd de staten Florida, Mississippi, Alabama, Georgia en South Carolina geen enkele neger toe op een school, die zij voor blanken hebben bestemd. Het is nooit de bedoeling geweest, dat er plotseling een radicale verandering zou komen in het schoolsysteem, maar in genoemde staten is zelfs geen geleidelijke ontwikkeling in de van hogerhand aangegeven richting te bespeuren. Voor het geval de pressie van bovenaf sterker zou worden, hebben verscheidene staten in het zuiden maatregelen klaar om integratie van de scholen te saboteren; in feite dus, om de toe passing van de grondwet te omzeilen. Men kan bijvoorbeeld van de openbare scholen quasi particuliere scholen maken (met grote subsidie), men kan zich beroepen op de rechten van de afzonderlijke staten, die van oudsher zelf hun onderwijs hebben geregeld, men kan gaan procederen, men kan zoogenaamd een serieuze poging doen om de grondwet te amenderen, kortom, de blanke juristen in het Zuiden hebben geen gebrek aan sluwe, legaal-aandoende middelen tot een in wezen illegaal en revolutionair gedrag. Bij vrijwel al deze procedures krijgt het Opperste Gerechtshof tenslotte toch weer het laatste woord, maar zelfs dan is het voor het federale gezag moeilijk een staat te dwingen. Met dat al stijgt de verbittering, de wre vel van Zuid tegen Noord en de afkeer van it rassen over en weer in het Zuiden. Voorlopig althans is de relatie tussen de rassen, tengevolge- van de schoolkwestie, er slechter op geworden. De blanke bevol king is zo lichtgeraakt geworden, dat men het thans een blad als de „Birmingham News" al kwalijk neemt, wanneer het ver klaart, dat de grondwet „the law of the land" is, dat wil zeggen, de wet waaraan ieder moet gehoorzamen. Hfj, die zo iets oer-degelijks schrijft, loopt kans voor een extremist te worden uitgekreten. In april 1955 werd in Birmingham in Alabama een grote conferentie gehouden waaraan leidende figuren, zowel uit blan ke, als uit gekleurde kring, deelnamen. Op die conferentie, die werd bijgewoond door wel duizend mensen, bemerkten blanken, die nooit met andere negers dan met be dienden in contact waren gekomen (en hun oordeel over negers was grotendeels door dat contact bepaald), welk een hoog peil van beschaving en ontwikkeling sommige negers in de Verenigde Staten hebben be reikt. Die conferentie was in genen dele revolutionair. Men sprak voornamelijk over kleine verbeteringen, die in de rela tie tussen de rassen zouden kunnen worden ingevoerd. Maar toch was zulk een geza menlijke conferentie van gekleurden en blanken heel nuttig. Men raakte er een deel van zijn cliché-meningen over elkaar kwijt en juist die steeds maar herhaalde en nooit gecontroleerde cliché's bederven de atmosfeer in het Zuiden. In de huidige omstandigheden zou het evenwel ondenkbaar zijn, opnieuw zulk.een conferentie in Birmingham te houden. De alom in het Zuiden opgerichte burger-ra den oefenen een geestelijke terreur uit. Wie ook maar enigszins vooruitstrevend is, komt op de zwarte lijst van neger-vrien den en dat betekent verlies van maatschap pelijk aanzien, van invloed, van betrek- icing misschien. Anderzijds zijn de negers zelf actiever geworden. Er is althans een groep leiders, die passief verzet predikt (zoals bij de bus-boycott in Montgomery), of die volhoudt, dat de negers de rechten moeten krijgen, die het Opperste Gerechts hof hun heeft toegekend. Met name de N.A.A.C.P. de nationale organisatie om de negers vooruit te helpen is actief in het Zuiden. Zo actief, dat men het werk van die beweging in Alabama probeert te verbieden. De N.A.A.C.P. beschikt over geld en over kundige neger juristen. Het is deze organisatie, die de pogingen steunt om negers toegelaten te krijgen tot univer siteiten. Helaas zijn de plaatselijke neger- advocaten, die de N.A.A.C.P. ook gebruikt, niet altijd beheerst genoeg en wellicht ware de toelating van Autherine Lucy tot de universiteit van Tuscaloosa te forceren ge weest, ware het niet, dat een harer advoca ten zich onnodig beledigend over de lei ding van de universiteit had uitgelaten. Dit gaf het universiteitsbestuur een gerede aanleiding het meisje de toegang te weige ren. Zelfs in het Zuiden is de toestand er in de eerste helft van deze eeuw voor de ne gers op verbeterd. Het tempo was echter uiterst langzaam en thans is er een ernsti ge stagnatie ingetreden. Geen wonder, dat vele negers wegtrekken naar het Noorden, waar zij meer rechten hebben. Toch mag men die emigratie niet zonder meer een gunstige ontwikkeling noemen. In de grote steden zoals New York en Chicago komen de negers meestal terecht in achterbuurten, DINSDAG 31 JULI Minerva: „Marguerite Gautier", 18 jaar, 8.15 Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Onsterfelijke muziek", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Lido: „Stad op stel ten", alle leeft., 7 en 9.15 uur Frans Hals: »De sheriff van Wichita", 14 jaar. 8 uur. Roxy: „Het bataljon der gedoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „The goldrush", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater, Bloe- mendaal, 8 uur „De rechter van Zalamea". Grote Kerk, 8 uur: Orgelconcert door Piet Kee. Nassaulaan 12—24 uur: Kermisverma kelijkheden. WOENSDAG 1 AUGUSTUS Minerva: „Schots en scheef", alle leeft., 2.30 uur. „Marguerite Gautier", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: 10.30 uur, Montagne's jeugd- variété „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30 uur, Gezelschap Adrie van Oorschot, „Onsterfelijke muziek", alle leeft., 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Lid»: „Stad op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De sheriff van Wichita", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De poppen aan het dansen", alle leeft., 2.30 uur. „Het bataljon der gedoemden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Pa lace: 10.30 uur. Vakantieprogramma, „The goldrush", alle leeft, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: 10.30 uur, Vakantieprogramma, „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Open luchttheater, Bloemendaal, 8 uur, „De rechter van Zalamea" Nassaulaan 1224 uur: Ker misvermakelijkheden. Grote Kerk: 8 uur, Avondstilte. Spreker ds. H. J. S. Kalf uit Bennebroek, m. m. v. organist Klaas Bolt en sopraan Anke Dammijs. waar geen boom groeit, waar misdaad en prostitutie welig tieren. In het Zuiden heb ben veel negers als bedienden dage lijks contact met de, in het algemeen, be ter ontwikkelde blanken. In het Noorden echter zijn zij in hun semi-ghetto's vrijwel geïsoleerd. Ook het Noorden heeft zijn rasprobleem en krachtige sociale maatrege len zijn daar zeer noodzakelijk. De krachten, die een harmonische oplos sing van het rassenprobleem proberen te gen te houden, zijn sterk en verbeten. De Verenigde Staten hebben in dit opzicht moeilijke jaren in het vooruitzicht. De vooruitgang kan slechts langzaam komen. Men moet zich overigens ook niet ver gissen in de ambitie van de negers zelf. In Chapel Hill, de fraaie staats-universi- teit van North Carolina, worden negers toe gelaten. Toch heeft men daar temidden van duizenden blanke studenten slechts een twaalftal negers. Vaak zijn de eisen voor een negerjongen (die in het algemeen slechter scholen heeft bezocht) op zulk een universiteit heel zwaar, vaak ook gevoelt hij zich op een school voor zijn eigen ras beter op zijn gemak dan tussen al die blanken. Voor de negers is het in dit sta dium vooral van belang, dat hun rechten worden erkend. Dat versterkt hun zelf vertrouwen en zal hun vooruitgang ten goede komen. President Eisenhower heeft herhaalde lijk te kennen gegeven, dat hij ervoor voelt een conferentie bijeen te roepen van blan ke en gekleurde leiders uit het zuiden, teneinde gezamenlijk na te gaan, wat de beste methode is om. geleidelijk het pro bleem op te lossen. Tot dusverre is zulk een conferentie niet gehouden. Veel leiding is er van Eisenhower op dit gebied niet uitgegaan en in dit jaar van ziekte en ver kiezingsvoorbereiding komt er stellig niets meer van enig initiatief op dit punt. Toch moet men blijven hopen, dat Eisenhower, indien hij herkozen zal worden, alsnog zijn grote prestige zal gebruiken, om vooruit gang te stimuleren. Een republikein kan dit gemakkelijker doen dan een Democraat. Zou een Democratisch president al te veel pressie gaan uitoefenen, dan zou een split sing in de Democratische partij daarvan wel eens het gevolg kunnen zijn. Politiek hebben de Republikeinen in het van ouds her Democratische zuiden veel minder te verliezen. Daarom - èn omdat Eisenhower over een uitzonderlijk grote populariteit beschikt - zou deze ongetwijfeld humani tair denkende Republikein een belangrijke rol in deze kwestie kunnen spelen. WENEN (Reuter) Op een weiland dicht bij Krems in Oostenrijk is zaterdag een Pools militair vliegtuig geland, waar van de twee inzittenden politiek asiel heb ben gevraagd. De beide inzittenden, een 20- en een 21-jarige leerling-vlieger zeiden dat zij uit Polen waren gevlucht wegens de slechte levensomstandigheden daar. Kort daarop landde een tweede Pools vliegtuig in Oostenrijk. Het werd' bij een noodlanding in een bos beschadigd. De beide piloten, 21 en 23 jaar oud, werden licht gewond. De Oostenrijkse autoriteiten hebben aan het viertal politiek asiel verleend. Het eerste doel van de vluchtelingen was München, het tweede de Verenigde Staten. Benzinegebrek noopte hen in Oostenrijk te landen, waar zij tot hun opluchting ge waar werden, dat de Russische bezettings troepen waren vertrokken. Zij verklaarden bij hun vertrek van een vliegveld in mid den-Polen beschoten te zijn. NIEUW DELHI (Reuter-AFP) In tal loze niet-officiële en onbevestigde berich ten wordt gesproken van een onafhanke lijkheidsoorlog in het oosten en noordoos ten van Tibet. De opstandelingen zouden in een gebied van 210.000 vierkante mijl de Chinese bezetters hebben verdreven en het front zou zich in de richting van de hoofd stad Lhasa verplaatsen. Een Chinese mis sie zou van Peking naar Lhasa zijn gereisd om daar onderhandelingen te voeren met de leiders der opstandelingen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het woord plasdankje wordt vrijwel alleen gebruikt in de zegswijze: een plasdankje willen verdienen. Men ver staat daaronder: het een of ander voor iemand doen met het oogmerk bij hem in de gunst te komen. In het oudste Ne derlandse woordenboek dat wij bezitten en dat uit de zestiende eeuw stamt, wordt het woord geschreven: plays- danck. Deze schrijfwijze brengt ons op het spoor van de afstamming. Kenne lijk is het eerste deel van de samenstel ling het Franse woord plaisir: genoe gen. Een plasdankje is dus: een dank woord dat men krijgt, wanneer men iemand een genoegen doet en hem vleit. Zegt men: iemand met een plasdankje afschepen, dan bedoelt men daarmee: iemand afschepen met een koel bedank je, terwijl hij rekende op een beloning. *- VANCOUVER (Reuter) De Canadese minister van Defensie Campney heeft te Vancouver verklaard, dat de politiek van de N o ord a tlanti sche verdragsorganisatie in Europa onverwijld moet worden herzien. Hij verklaarde tegenover verslaggevers dat elke beslissing van de Verenigde Staten en Groot-Brittannië, om strijdkrachten uit Europa terug te trekken, „bijzonder onver standig" zou zijn. Rector magnificus. Voor het tijdvak van 1 September 1956 tot en met 31 augustus 1P59 is wederom benoemd tot rector magnificus aan de Technische Hogeschool te Delft dr. O. Bottema, hoogleraar aan deze hogeschool. WASHINGTON (Reuter) Honderd tachtig der 202 Republikeinse leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben een verklaring ondertekend, waarin zij hun „volledige steun" toezeggen aan een hernieuwde Republikeinse kandidatuur van Richard Nixon voor het vice-presi- dentschap der Verenigde Staten. President Eisenhower heeft Harold Stassen, zijn adviseur voor ontwapenings kwesties, een maand verlof gegeven. Stas sen wordt hierdoor in staat gesteld zijn po gingen voort te zetten om de republi keinse steun te verwerven voor de benoe ming van gouverneur Christian Herter van Massachusetts tot kandidaat voor het vice- presidentschap. Vierduizend gegadigden voor ieder vijfduizend gulden FRANKFORT (Reuter) Het voormalige Duitse chemische concern I.G. Farben, dat nu in liquidatie is, zal voor begin septem ber een speciale aandeelhoudersvergade ring uitschrijven om goedkeuring te vra gen voor zijn aanbod om dertig miljoen mark (ongeveer 25 miljoen gulden) uit te keren als schadeloosstelling aan nog in leven zijnde voormalige „slavenarbeiders" uit het concentratiekamp „Auschwitz, die indertijd voor het concern hebben moeten werken. Dit bedrag zou neerkomen op omstreeks 6000 Mark (5000 gulden) voor ieder van de vierduizend mensen die, naar men ver wacht, het concern zullen aanspreken. Tot dusver hebben 2400 mensen dit al gedaan. De voormalige slavenarbeiders, die het verblijf in Auschwitz hebben overleefd, zijn voor de overgrote meerderheid Joden. De organisatie die hun belangen behartigt, is met het aanbod van I.G. Farben akkoord gegaan. (Van onze correspondent in Washington) De Republikeinse regering van de Ver enigde Staten hoopt in november opnieuw de overwinning te behalen in de verkie zingen. Haar leus is „vrede en voorspoed", maar het woord „voorspoed" wordt on bruikbaar, zodra zich een ernstige crisis in een der takken van de industrie ontwik kelt. Het Witte Huis heeft dan ook, achter de schermen, het nodige gedaan om de staking in de staalbedrijven een vrijwel algemene staking, die ongeveer een maand heeft geduurd tot een einde te brengen- Zonder fanfare is men daarin geslaagd. De staking is thans ten einde; zij is een van de minst opwindende grote stakingen in de jongste geschiedenis geweest. De arbei ders hébben grotendeels hun doel bereikt: een contract voor drie jaar, hoger loon en meer voorrechten', maar dat resultaat heb ben vrijwel alle waarnemers in Washing ton van het begin af aan verwacht. Het was een staking, die nagenoeg geheel vol gens het programma is verlopen. De staalindustrie had de laatste tijd gro te winsten gemaakt, maar tot dusverre hadden de arbeiders daar onvoldoende van geprofiteerd. Bovendien zijn de levenskos- ten in de Verenigde Staten op dit ogenblik hoger dan ooit tevoren. De staalfabrikan ten konden er dan ook vrijwel op rekenen, dat de arbeiders hogere eisen zouden gaan stellen. Toen tengevolge van een aanvankelijke weigering van de zijde der fabrikanten een staking uitbrak, reageerde de beurs in Wallstreet heel lauw. Men wist dat de pro- duktievoorraden van staal vrij groot wa ren. Het land kon er daardoor wel een maandje tegen en aan het eind van die perinde zou er wel een compromis worden bereikt. Het is precies zo uitgekomen. De 650.000 arbeiders, die bijna een maand gestaakt hebben, kunnen voldaan zijn over het bereikte resultaat. Maar ook MADRID, Juli. Spanje is een land van indivudia- listen, van mensen, die zich koning voelen in eigen rijk. Organisatievermogen is daar om niet de sterkste zijde van de Spanjaard en het afgeven op elke autoriteit, ook op die van de staat, behoort tot zijn meest geliefde gewoonten. Vooral de Catalanen met hun van oudsher syndicalis tische inslag kunnen zich slechts aan gezag onderwer pen. Dit lijkt enigszins in tegenstelling te zijn met het feit, dat juist in Catalonië, met name in de hoofdstad Barcelona, het industriële hart van het land klopt. Geen industrie gedijt im mers zonder een efficiënte organisatie. Wij zouden kunnen zeggen, dat de be volking zich om wille van het dagelijks brood noodge dwongen onderwerpt aan de discipline van de fabriek. Daarbuiten komt de onaf hankelijkheidszin sterker uit. In datzelfde Barcelona heb ben we kennis gemaakt met een organisatie, gevormd door mensen, die in het al gemeen weinig met elkaar gemeen hebben. De band tussen hen wordt gevormd door een klein uiterlijkheid- je: de vereniging „De Ark van Noach" bestaat uit per sonen, die de naam van een dier dragen. Zo is senor Ciervo (hert) er een toege wijd lid van, evenals de heer Gallo (haan) en de man, wiens kaart in de registers van de burgerlijke stand het hoofd voert Olifant. Om zichzelf en elkaar te troosten in het ongeluk, waaronder zij gebukt gaan, komen de leden eenmaal per maand bijeen voor een feestelijk samenzijn. Wie weet wat de Spanjaard en bepaaldelijk de inwoner van Barcelona onder goed eten en drinken verstaat, kan zich ten naaste bij voorstellen welk een kostelijk banket er dan wordt aangericht! Een paar jaar geleden, werd mij door een van de leden verteld, heeft deze vereniging haar naam volle dig eer aangedaan door als tafelpresident uit te nodigen de beroemde chimpansee Kuko van de plaatselijke dierentuin. Deze behaarde president moet bij die gele genheid zon handig met mes, lepel en vork zijn omge sprongen, dat zijn disgenoten er een voorbeeld aan kon den nemen. Zijn smetteloos wit vest vertoonde aan het einde van de avond geen en kele vetvlek. „En bovendien", aldus mijn zegsman, „had Kuko dit op alle andere tafelpresidenten voor, dat hij ons niet ver veelde door een lange rede te houden". Moeten we het als een toe val beschouwen, dat we de tweede merkwaardige ver eniging vonden in het na Barcelona belangrijkste in dustriële centrum van het land, in Bilbao? Daar bestaat sinds een aantal jaren de Club de los Gordos de Club der Dikzakken. Het is in meer dan een opzicht een imposant gezelschap en toen we dan ook een onderhoud verkregen met senor Ansel- mo Martinez, die de wijzer van de weegschaal iets bo ven de vierhonderd pond laat doorslaan, voelden we, dat ons een grote eer was aangedaan. Anselmo, verreweg het ge wichtigste lid van de club, ontpopte zich als een onder houdend causeur en een man met vele interessen. „Men wil wel eens beweren, dat wij alleen maar van goed eten en drinken houden", zei hij schamper. „Dat is he lemaal een persoonlijke kwestie. Sommigen van ons eten juist weinig maar wat doe je er tegen, als alle voeding nu eenmaal in vet wordt omgezet?" De minimum eis om tot deze club te worden toegela ten, is tweehonderd pond. „Een kinderachtig gewicht", vond hij geringschattend. „Soms moeten we wel eens een lid royeren, wanneer hij onder de honderd kilo komt. Kom later maar eens terug, zeggen we dan, als je weer wat bent bijgekomen. Voetbal is hun gemeen schappelijke hobby en we kunnen u verzekeren, dat het stadion van Atlético Bil bao behoorlijk bezet is, wan neer de Gordos hun jaarlijk se wedstrijd spelen tegen de club van de Magerste Span jaarden. „Meestal winnen wij", verklaarde Anselmo bescheiden en hij toonde ons een foto, waarop hij trots de wisselbeker omhoog houdt. „De opbrengst is bestemd voor een liefdadig doel, Roode Kruis of zo". Het komt ons voor, dat deze voetballers een aanzienlijk overwicht op hun tegenstan ders hebben. Als zij bij het nemen van een vrije schop een muurtje vormen voor het doel, is er geen doorko men aan! Anselmo Martinez onder vindt van zijn zwaarlijvig heid weinig last, behalve wanneer hij op reis moet. De Spaanse treinen zijn meestal overvol en hij heeft een dub bele zitplaats nodig. Dit pro bleem heeft hij nochtans aardig opgelost door zich een eigen bank te laten maken. Deze wordt in een goederen wagon geplaatst en zo wordt hij als een vorst vervoerd. „Bent u de dikste man van Spanje?" Hij neeg minzaam als een man, die er aan gewoon is een rechtmatige hulde te ontvangen. Maar hij is te vens filosofisch genoeg om in te zien, dat zijn rijk niet eeuwigdurend zal zijn. „Directe concurrentie heb ik de eerste jaren niet te vrezen", zei hij ernstig, „of het moest zijn van mijn medelid José Mugica". José, een student in de rechten, woog op zijn acht tiende jaar al driehonderd pond, netto. Nu wij dit schrijven staat hij op de drempel van de meerder jarigheid en in minder dan drie jaar is hij bijna vijftig pond aangekomen. Hij heeft al lang zijn vader overtrof fen met een armzalige tweehonderdvijftig pond ook lid van de Club de los Gor dos en streeft naar een Spaans record. „Ja, voor hem moet ik op passen", besloot onze gast heer, „want bij mij komt er de laatste jaren niet veel meer bij". Het klonk een beetje spijtig, maar hij toon de toch de ware sportman- shap door er nadenkend en waarderend aan toe te voe gen: „Een veelbelovende jongen...." J.K. „Kerken moeten van elkaar leven" GALYATETOE (Reuter). De centrale commissie van de Wereldraad van Kerken is zaterdag onder leiding van dr. Fry, de voorzitter van de verenigde Lutherse kerk van Amerika, te Galyatetoe in Hongarije bijeengekomen voor een conferentie van een week. Het is de eerste maal, dat dit voornaamste orgaan van de Wereldraad, met meer dan 160 protestantse, Anglicaan se en Orthodoxe kerken met naar schat ting 170 miljoen lidmaten, in een commu nistisch land vergadert. De secretaris generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft van de Nederlands Her vormde Kerk, zei in zijn ..jaarverslag, dat kerken, die werken in landen met uiteen lopende regeringsstelsels van elkaar kun nen en moeten leren. „Als wij ons allen herinneren, dat wij wellicht een balk in ons eigen oog hebben, zullen wij met meer nederigheid vragen naar de splinter, die wij in het oog van onze broeder schij nen te zien". Verwijzend naar een van de hoofdonder werpen van de conferentie - de kerken en de opbouw van een verantwoordelijke in ternationale orde - verklaarde de secre taris. dat de maatschappij ten aanzien van het welzijn van haar leden een verant woordelijkheid heeft en dat iedere per soon in de maatschappij het recht heeft om als verantwoordelijk lid aan het werk van deze maatschappij deel te nemen. De maatschappij is niet een doel in zichzelf maar zij is verantwoordelijk tegenover God. Het feit, dat de commissie in Hon garije bijeen is, noemde hij in overeen stemming met de wens van de Wereldraad om rechtstreekse betrekkingen te onder houden met alle kerken, niet slechts met haar leiders doch ook met haar afdelingen en leden. Door de uitnodiging te aanvaar den heeft de Wereldraad opnieuw getoond volkomen onafhankelijk te zijn van elk bijzonder politiek of economisch stelsel, aldus de secretaris-generaal. Onder de afgevaardigden bevinden zich onder andere dr. Otto Debelius, bisschop van Berlijn en dr. Niemöller. de ondernemers zijn niet ontevreden: zij hebben hun voorraden, die te groot begon nen te worden, nu kunnen opruimen. Ook de regering is voldaan over deze afloop, temeer daar het compromis bereikt is zon der dat het Witte Huis zich al te opvallend in de zaken heeft gemengd- De Republi keinen geven er de voorkeur aan arbeids geschillen te laten uitvechten door werk gevers en werknemers. Zo weinig mogelijk wil men gebruik maken van de bevoegd heden, die de Taft-Hartley-wet de rege ring biedt. Het is voor het Republikeinse bewind evenwel een eenvoudige zaak, om wensen kenbaar te maken aan de grote industriëlen in den lande, want president Eisenhower heeft verscheidene van zijn ministers uit de kring van de grote werk gevers gerecruteerd. Aan de stralende welvaartshemel van de Verenigde Staten zijn thans slechts twee wolken: de boeren profiteren thans niet zozeer van de welvaart als enkele jaren geleden en in de auto-industrie heerst een zekere slapte, doordat men het vorige jaar bijzonder veel heeft verkocht en geprodu ceerd. Die eerste wolk zou wel eens kwaad weer kunnen voorspellen voor de republi keinen, maar de tweede is minder drei gend, daar de auto-industrie zich beperkt tot een betrekkelijk klein gebied. BONN (AFP) Bondskanselier Ade nauer van West-Duitsland heeft de ver klaring van de Russische premier Boelga- nin, dat Silezië „voorgoed Pools gebied is geworden", in een verklaring die door de Westduitse regeringspersdienst werd ge publiceerd, categorisch tegengesproken. „Het akkoord van Potsdam", aldus Ade nauer, „dat gesloten is tussen de Sovjet- Unie, de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië en waarmee Frankrijk zijn instem ming heeft betuigd, plaatst Silezië slechts onder Pools beheer en laat de definitieve regeling over aan de bepalingen van het vredesverdrag. De verklaring van Boelga- nin levert het bewijs, dat de Sovjet-rege ring, hoewel zij verklaart Stalin te ver loochenen, het onrecht door Stalin begaan laat voortduren en zijn methode om een internationaal akkoord te schenden door het stellen van een voldongen feit, voort zet." HAARLEM. Op den Schoterweg was gisteravond een massa volk op de been doordat een zeer vreemdsoortige optocht voorbijtrok. Voorop de straatjeugd, dan een open rijtuig met eenige kisten erin en omstuwd door een menigte menschen, en daarachter een adjunct-inspecteur, een agent en een rechercheur van de politie. Algemeen was de gedachte dat de politie een partij bedorven vleesch in beslag had genomen, die over de grens der ge meente werd gebracht. Maar bij onder zoek bleek ons, da' hier een partij van 200 kilo dynamiet werd vervoerd, die van Utrecht naar IJmuiden moest, waar het gebruikt zou worden voor het opblazen van een scheepswrak bij de pieren. Een dergelijke zorgelooze wijze van het transporteren van zulk een gevaarlijk goedje hebben wij nog nooit medege maakt. Wij vernamen uit Halfweg, dat het rijtuig met zijn gevaarlijke lading ook daar consternatie heeft verwekt, toen de koetsier, blijkbaar onder den invloed van de warmte en den verren tocht, zijn voer tuig op een beschaduwd plekje neerzette en ging zitten slapen. Zijn rijtuig stond echter op de tramrails, hetgeen gelukkig werd bemerkt door den bestuurder van een electrische tram uit Amsterdam, die nog tijdig wist te stoppen. Men moet er niet aan denken, welk een groot onheil een botsing voor het dorp Halfweg betee- kend zoude hebben, wanneer door den schok de partij dynamiet in het rijtuig tot ontploffing zoude zijn gebracht.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5