Gemeente moet niet alleen waken over uiterlijk, maar ook over bestemming Bond Heemschut adresseert aan B. en W. over recente verbouwing van zakenpand POSTPAPIEREN DE ROOIJ Van Helles Gezelschap koffieproevers uit vorige eeuw deed zijn ronde Dr. Tj. Halbertsma te Westerveld ten grave gedragen Reuma-onderzoek in Haarlem Om de schoonheid van Haarlems Grote Markt Muzikanten speelden „B.B. met R. Binnenkort enquête onder de bevolking Vakantiespelen op woensdag 1 augustus BEKOORLIJK ANACHRONISME 1 Zomerfeest week 1956 Echtpaar uit Zandvoort gewond bij aanrijding C. Koning 25 jaar voorzitter van „H.A.K." J. Keppels nam afscheid Haarlemmers in de Nijmeegse Vierdaagse Examens Rotterdammer in arrest M. G. Bolhaar gehuldigd DINSDAG 31 JULI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN 1 DE AANBLIK van de Grote Markt te Haarlem vormt van jaar tot jaar een onder werp van groter zorg. Het valt immers niet te voorkomen, dat een deel van de bebouwing van tijd tot tijd aan wijzigingen onderhevig is, met name de zaken- panden. Op zichzelf behoeft dat geen ramp te zijn, want een aantal daarvan ont beert elke architectonische en historische waarde, terwijl zij bovendien geen harmo nie met de omgeving vormen: integendeel zij schaden eerder het aspect van die gebouwen die het karakter van de Grote Markt behoren te bepalen. Op zichzelf zou ffien verbouwingen aan dergelijke panden behoren toe te juichen, omdat daardoor de kans bestaat dat datgene wat stoort door zijn lelijkheid gaat verdwijnen. Helaas beeft de praktijk bewezen, dat bizarre bouwsels door nog vreemder constructies vervangen kunnen worden, nog afgezien van het feit dat fraaie gevels ook ver knoeid kunnen worden. Men moet dit betoog echter niet opvatten als een verweer legen een waarlijk moderne architectuur op de Grote Markt en nog minder als een pleidooi voor een pseudo-trapgeveltjescultuur. Wij kennen niets afschuwelij kers dan een vele jaren geleden door een overigens bekwaam bouwmeester gemaakt plan, bat zelfs nu nog in maquettevorm te zien is, waarbij de Grote Markt zo in een architectonisch travesti werd gestoken, dat men de bewoners en voorbijgangers ook aiet vadermoorders en hoepelrokken zou moeten uitrusten om konsekwent te blijven. INTUSSEN is niet alleen het uiterlijk van de bebouwing van belang. De functie van de gebouwen in economisch en cultu reel opzicht bepaalt evenzeer het karakter van wat velen „Nederlands mooiste plein" noemen. En ook in dat opzicht is Haarlem de laatste jaren niet bijzonder gelukkig geweest. Zo was het bijvoorbeeld zeker niet onvermijdelijk, dat een groot pand, op een markant punt van de Grote Markt gelegen, tot huisvesting werd van een be drijf dat weinig tot de verbeelding van de voorbijganger spreekt. Een dergelijke fu neste ontwikkeling, die op het punt staat rich te herhalen, had voorkomen kunnen -orden indien het gemeentebestuur zich actiever getoond had in het verwerven van die gebouwen die voor het aspect van het hart der stad van kapitaal belang zijn. Evenzeer is gebleken dat sommige parti culieren er belang bij hebben bepaalde randen met servituten te belasten ten be hoeve van een door hen uitgeoefend be drijf. Met het oog op dit alles is een voort durende waakzaamheid met betrekking tot ie veranderingen aan uiterlijk en „inner lijk" van de Grote Markt dringend ge boden. Ook anderen zijn reeds verontrust door de jongste wijzigingen van het plein- beeld, zoals blijkt uit een hieronder vol gende brief van de Bond Heemschut aan het gemeentebestuur. In dit geval gaat het om het modemagazijn op de hoek van de Barteljorisstraat en de Grote Markt, dat verrezen is ondanks de tegenkanting van de Schoonheidscommissie. B. en W hebben, gezien de lange tijd welke met het been-en-weer gepraat over dit ontwerp verstreek, in een zwak ogenblik het be- Irokken bedrijf ter wille willen zijn. Maar het resultaat is, dat het aspect ter plaatse voor jaren bedorvèri is'. Voor het- celfde probleem staat men nu ten aanzien van de verbouwing van het vroegere pand van de boekhandel Brederode. Wij willen er trouwens op wijzen, dat sen dergelijke situatie zich ook op andere punten van de stad voordoet of gaat voor doen. De open plek aan de Gedempte Oudegracht waar eens een doktershuis stond en waar nu een bankgebouw zou moeten verrijzen vormt een dagelijks weerkerend vermaan. Vermaan aan het gemeentebestuur om niet lichtvaardig met het stadsschoon om te springen, vermaan san de betrokken particulieren om zich Klarenhof (Brouwersplein) Eigen pro gramma. Vondelkwartier (Vergierdeweg) Eigen pro gramma. Weltevreden (Spaarndammerweg) Spel op de tuin. Poppenkast bij V.Z.O.D. Aan vang 10.30 uur, einde li.30 uur. Leeftijd 6—8 jaar. 2.30 uur Volksdansen bij Te Zaanen. Leeftijd 914 jaar. V.Z.O.D. (Nieuwlandstraat) Poppenkast. Op bezoek Te Zaanen, Frans Hals, Wel tevreden. Aanvang 10.30 uur. Leeftijd 6—8 jaar. Einde 11.30 uur. 2.30 Volks dansen bij Te Zaanen. Leeftijd 914 jaar. Ö.V.S. (Vondelweg) Zwemmen Kleverlaan, 1011 uur. Leeftijd 614 jaar. Speur tocht in de omtrek, 814 jaar. N'ieuw Leven (Spaarndam) Eigen pro gramma. ie Zaanen (Anthonie Fokkerlaan) Spel op de tuin. Frans Hals (Schotersingel) Spel op de tuin. Poppenkas* bij V.Z.O.D. Aanvang 10.30 uur, einde 11.30 uur. Leeftijd 68 jaar. 2.30 Volksdansen bij Te Zaanen. Leeftijd 6—14 jaar. Glasblazers (Papentoren vest) Fietstocht naar Amsterdamse Waterleiding. Vertrek tuin 10 uur. Brood en drinken meenemen. Leeftijd 1014 jaar. Hora (Van Oosten de Bruijnstraat). Be zichtiging Frans Halsmuseum. Aanwezig 10 uur. 20 kinderen, leeftijd 1014 jaar. Eigen programma. 'Pugdland (Theemsplein). Eigen program ma. Oosterkwartier (Zomervaart) Spel op de tuin. Fietstocht naar Amsterdamse Wa terleiding. Vertrek tuin 10 uur. Brood en drinken meenemen. Centrum (Wilsonsplein) Zwemmen Hout vaart 1011 uur. Leeftijd 614 jaar. 2 uur Zandbakwedstrijden 910 jaar. Buitenrust (Schalkwijk^-weg) Eigen pro- gr- nma. W.I.K. (Oude Weg) Fietstocht naar Am sterdamse Waterleiding. Vertrek tuin 10 uur. Brood en drinken meenemen. Leef tijd 1014 jaar. hun verantwoordelijkheid jegens de stede lijke samenleving indachtig te zijn en hun architectenkeuze indachtig te zijn en ver maan tenslotte ook aan de architect om doordrongen te zijn van de zware taak welke zulke kwetsbare plaatsen hem op leggen. In dit verband zij opgemerkt, dat het geen schande voor een architect is wanneer hij een bepaalde opgave niet kan realiseren. Hij is geen automaat, maar een persoonlijkheid en zal dus op zijn eigen wijze een bepaald bouwkunstig probleem trachten op te lossen. En hij kan, krach tens zijn geaardheid minder goed in staat zijn een bevredigende oplossing te vinden, aileen al omdat de gegeven situatie hem minder goed ligt. Daarom doet de bouw heer er goed aan zich vooraf te vergewis sen of de door hem gekozen architect wel in staat zal zijn te voldoen aan de gestelde opgave, niet alleen functioneel, maar ook esthetisch. In het licht van deze beknopte uiteen zetting dient dan ook de brief gelezen te worden welke door het bestuur van de Bond Heemschut aan B. en W. werd ge schreven en die wij hieronder laten volgen: „Het hoogtepunt van het stadsschoon van uw in dit opzicht nog zo rijke ge meente wordt gevormd door de Grote Markt. Dit plein, beheerst door de Grote Kerk en het Stadhuis, behoort tot de fraai ste van ons land. Wij twijfelen er niet aan of ook uw college is doordrongen van het belang van de instandhouding van de schoonheid van dit plein. Het zal uw col lege bekend zijn, dat de verbouwing van het pand der firma Kreymborg, op de hoek van de Grote Markt en de Bartel jorisstraat in brede kringen de aandacht heeft getrokken. Het is u' wellicht niet bekend, dat deze aandacht vrijwel alom gespaard gaat met critiek, en niet zelden met verontwaardi ging. Ons bestuur meent, in het belang van de instandhouding van het schone hart van uw gemeente, uw college, hoe ongaarne ook, van deze critiek in kennis te moeten stellen. De bezwaren omvatten het vol gende: Boven de etalage-ramen heeft men over de volle lengte een brede bies aan gebracht, die met een soort terazzo is be plakt, welke band zowel wat de vorm geving als wat de kleur en het materiaal betreft zeer beslist als lelijk is te kwalifi ceren. De opvallende kleur trekt teveel de aandacht en detoneert sterk in de uiterst gevoelige sfeer van de Grote Markt Voorts heeft het meest oostelijke pand, dat tot het gehele complex behoort, een tentdak gekregen, waardoor een andere Maandagmiddag omstreeks kwart voor één heeft op de Cruquiusweg te Heemstede een aanrijding plaats gehad tussen een vrachtauto en een sportmodel personen auto, waarbij een echtpaar uit Zandvoort gewond werd. De vrachtauto reed op de Cruquiusweg in de richting van de Haarlemmermeer. De bestuurder, een 26-jarige chauffeur uit Nederhorst den Berg, wilde links een inrit inrijden, waarbij hij, naar hij zelf ver klaarde, tijdig richting had aangegeven, in zijn achteruitkijkspiegel had gekeken en naar de linkerkant van het rechter weg gedeelte was gegaan. Op het ogenblik, dat hij de voorgenomen manoeuvre wilde uit voeren, hoorde hij een hevige klap, die veroorzaakt werd doordat een sportauto met de rechtervoorzijde tegen de linker kant van de vrachtwagen was opgebotst. De bestuurder van de sportauto, een 32- jarige Zandvoorter, had de vrachtwagen willen inhalen en bemerkte te laat, dat deze naar links uitweek. 'Hij had nog ge tracht mee naar links uit te wijken, maar kon door zijn grote snelheid (hij zou on geveer 80 km per uur hebben gereden) een aanrijding niet meer voorkomen. Beide wagens werden beschadigd en moesten worden weggesleept. De chauffeurs liepen geen letsel op. Wél was dit het geval met een echtpaar uit Zandvoort, die zich in de sportwagen be vond. De man werd aan het gelaat ge wond en zijn vrouw liep bovendien nog een hersenschudding op. Beiden zijn naar de Mariastichting overgebracht, vanwaar de man, na te zijn verbonden, weer huis waarts kon keren. De vrouw moest ter verpleging worden opgenomen. Zaterdag 4 augustus is het 25 jaar geleden dat de heer C. Koning benoemd werd tot voorzitter van de Postduivenvereniging „H. A. K.". Deze dag zal voor de leden gevierd worden op zondag 5 augustus met een groot jubileum-concours op St. Ghlslain Homu, waarvoor fraaie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Eervol ~-itsIag. Bij Koninklijk Besluit is aan de heer G. J. Zwart te Haarlem met ingang van 1 oktober eervol ontslag verleend uit 's rijks dienst als hoofdbewaarder-titulair van de hypotheken het kadaster en de scheepsbewijzen. ruimtelijke vorm van dit deel van het complex wordt gesuggereerd dan in wer kelijkheid aanwezig is, terwijl dat tentdak in het kader van de overige dakvormen op de Grote Markt volkomen uit te toon valt. Tenslotte was in het complex nog een oude gotische zijgevel aanwezig, die zich boven het dak uit manifesteerde in een trapgevel. Inplaats van dit zeldzame relict van gotische woonhuisarchitectuur te her stellen is het gesloopt bij de onderhavige verbouwing. Ook wat de meer onderge schikte details betreft, die niettemin voor de indruk die een bouwwerk maakt van groot belang zijn, is gerechtvaardigde cri tiek mogelijk. Ons bestuur meent dan ook uiting te moeten geven aan zijn teleurstelling over deze ontsiering van de Grote Markt. Het doet een dringend beroep op uw college bij volgende bouwplannen meer égards in acht te nemen tegenover dit plein, en met name te eisen, dat zodanige plannen op een wijze worden ontworpen en uitge voerd, die aan gerechtvaardigde architec tonische en esthetische eisen voldoet". Na vierenvijftig jaar zijn krachten te hebben gegeven aan het Stork-concern, waarvan de laatste vierentwintig jaar bij de Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem, heeft de heer J. Keppels van middag afscheid genomen van het bedrijf. Vele jaren is de heer Keppels chef van de loonadministratie en van de afdeling per soneelszaken geweest. Zijn verdiensten zijn erkend door de toekenning van de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau en van de gouden medaille van het Stork-concern, die tot nu toe wei nig is uitgereikt. De heer Keppels is een geziene figuur in voetbalkringen. Eerst heeft hij veel ge daan voor de voetbalsport in het oosten van het land en later vervulde hij enkele functies in deze omgeving. Het gezelschap koffieproevers uit het begin van de voi-ige eeuw, dat als een bekoor lijk anachronisme door Haarlems straten rijdt om in diverse restaurants en hotels een der levenssappen van deze beschaving aan een onderzoek te onderwerpen, is ook maandagavond weer op pad geweest. Het moet wel een grote belevenis voor deze goedmoedige burgers uit het verleden zijn om deze missie in het heden te mogen ver vullen. Hun tijdgenoten hebben zich in hun gesprekken tijdens het koffie- uurtje trachten te verdiepen over de komende eeuw en wellicht hebben zij er ook het koffiedik bij te hulp geroepen. Maar dat is allemaal voor dit vijftal niet nodig. In de veilige omslotenheid van een eigentijdse postkoets met twee paardekrachten hetgeen hen argeloos van hun deux-chevaux deed spreken zagen zij neer op het moderne straatgewoel, waardoorheen hun weg gebaand werd door twee man politie. Overal is de ontmoeting tussen twee ver van elkaar verwijderde tijdperken zeer plezierig verlopen, dankzij alweer de kof fie, waaraan terecht de eigenschap wordt toegeschreven, dat zij mogelijke tegenstel lingen van haar scherpe kanten ontdoet.' Het gezelschap gedroeg.zich tijdens de rit uitermate beminnelijk: de .stijlvolle grijze hoeden werden niet alleen voor samenge schoolde twintigste-eeuwers maar ook voor enkelingen hoog de lucht in gestoken. De vrolijke kout van de dames mengde zich in het geratel van de wielen en werd nu en dan overstemd door het wel wat onheuse knarsen van de rem. En overal zwaaiden de mensen op straat lachend terug, vertederd door de aanblik van het zwierige tijdperk, waar zulke goede historische romans over zijn geschreven. Het eerste bezoek gold het café-restau rant „Het Bolwerk" waar men een koffie tafel gereed had, die de begeerte terstond opwekte. Met een beheersing, die een aar dig contrast vormde met het wilde ritme van een tegelijkertijd aan de postkoets ont stegen muziekensemble, werd de koffie ge nuttigd. Dat ensemble zou, gezien zijn sa menstelling en de aard van zijn muziek, door de West-Indische Compagnie meege nomen kunnen zijn uit haar Zuid-Ameri kaanse wingewesten. Maar ondanks zijn exotisch uiterlijk wist het onmiddellijk een sfeer van vertrouwen te scheppen door zijn loflied op „Bruine bonen met rijst" (B.B. met R.). De eigenares van het Bol werk, mevrouw M. EkmanTroost, werd door het gezelschap gecomplimenteerd voor haar koffie en in het bijzonder voor het opdienen er van en onder algemene bijval werd haar een oorkonde uitgereikt waarin het belang van goede koffie voor stedeling en vreemdeling nog eens krachtig wordt bepleit. Het tweede etablissement, dat met dit negentiende eeuws bezoek werd vereerd, was dat van de heer J. H. B. Windhorst op de hoek van de Kruisstraat en de Rozen straat, die reeds met groot zelfvertrouwen op zijn raam had te kennen gegeven, dat bij hem de koffie af was. En dat was ook wel gerechtvaardigd, want hij kon het gezel schap mededelen, dat zijn koffieafzet met name de laatste dagen aanmerkelijk was vergroot. Ook hij werd verblijd met vrolijk opklaterende Zuid-Amerikaanse muziek, met de complimenten voor zijn zetcapaci- teiten en met een oorkonde. Onder grote belangstelling van familie, vrienden, medici en een deputatie van zus ters van het St. Elisabeths of Grote Gast huis is de in brede kring beminde Haar lemse kinderarts dr. Tj. Halbertsma, in leven hoofd van de kinderafdeling van het Grote Gasthuis en directeur van Zuige lingenzorg Haarlem, te Westerveld ten grave gedragen. De heer J. Halbertsma uit Sneek her innerde aan de bescheidenheid van zijn broer. Uit de geregelde correspondentie die hjj met hem voerde sprak een spranke lende geest en veel zin voor humor. Fysiek was dokter Halbertsma niet sterk. Hij was een veelzijdig mens met grote liefde voor de wetenschap, zijn medische arbeid, mu ziek en hot bijhouden van het familie archief der Halbertsma's. Mr. S. N. B. Halbertsma uit Wassenaar getuigde van de diepe verslagenheid ovet dit plotseling heengaan enerzijds en de dankbaarheid anderzijds voor al hetgeen de overledene als secretaris van de Halberts- mastichting, waarvan spreker voorzitter is heeft gedaan. Sedert 1934 hebben de beide neven samengewerkt en het oude familie archief bijgehouden. Gedurende 23 jaar bestaat nu al de Halbertsmastichting. De heer W. C. Bakker voerde het woord namens het college van regenten van het Grote Gasthuis en tevens als wethouder van Volksgezondheid. Hii zeide dat dr. Hal bertsma zijn leven heeft gewiid aan de medische verzorging van het kind. Ruim vijfentwintig jaar was hjj in het Grot° Gasthuis hoofd van de kinderafdeling, waar hij verleden jaar zijn zilveren jubileum vierde. Hii heeft daar zeer belangrijk werk verricht. Ook als wethouder van Volks gezondheid heeft de heer Bakker veel met de overledene te maken gehad bij de Ver eniging Zuigelingenzorg, een vereniging, die de liefde van zijn hart had. Dr. Hal bertsma was een fijn besnaarde persoonlijk heid, die het de laatste jaren niet gemak Onder zeer groté belangstelling leg de het vijftal vervolgens aan bij restau rant Munniks aan de Grote Markt, waar de koffie op het terras werd ge nuttigd. De voorzitter van de Koffie- club, de heer W. de Ree, hield hier, evenals bij de vorige gelegenheden een gloedvol betoog, waarin hij de köffie- stroom door de eeuwen hier en daar op haar loop volgde en verhaalde hoe met name Honoré de Balzac zich aan haar gelaafd had en zich door haar had laten inspireren. Opnieuw werd ook hier de onstuimige en meeslepende mu ziek uit de koloniën in de West ten beste gegeven. Hoewel het zich gemakkelijk liet voorstellen, dat het pittige bruine vocht langzamerhand een binnenzee achter de vesten en de keurslijven was gaan vormen, hebben de koffieproe vers zich daarna nog aan een laatste proef gewijd in Hotel Lion d'Or aan de Kruisstraat, waar de ingezetenen èn zij die achter de ramen toezagen met spanning het oordeel van de keurende gezichten poogden af te lezen. Ook hier bleek de koffie zeer in de smaak te vallen en toen de heer De Ree deze boodschap aan de eigenaar, de heer Lou Bandy had overgebracht, veronderstelde die schalks, dat het gezelschap in andere zaken wel even complimenteus zou zijn ge- Het gezelschap rondom de koffietafel in het Bolwerk: tegen de achtergrond nan opzwepende Zuid-Amerikaanse muziek, waarvan de „shaker" rechts op de foto zichtbaar is, wordt de koffie aan een onderzoek onderworpen. Ge heel rechts de eigenaresmevrouw M. Ekman-Troost. weest, hetgeen hij zeer juist achtte. Het ging tenslotte om het belang van Haarlem, nietwaar? Zijn echtgenote bracht vervol gens voor de gasten enige liederen ten ge hore onder begeleiding van het ensemble en de pianist. Bij het uitreiken van de oorkonde werd de heer Lou Bandy geprezen om zijn leut in een tweevoudige betekenis van het woord. 'Daarmee was de reeks bezoeken van die dag geëindigd. Want ook 's morgens waren de proevers er al op uitgeweest en daar bij hebben zij de lunchroom van Franken in de Grote Houtstraat bezocht, alsmede de lunchroom van A. de Haan in de Zijlstraat. Tot het gezelschap behoorde ook weer de heer D. F. Weegenhuise, voorzitter van de Bond van werkgevers in de Horecabedrij ven in Noordholland. Het ensemble dat in het ingewand van de postkoets werd meegevoerd, was dat der „Bongageros" onder leiding van Chris Back. Negen zaken zijn nu bezocht en twintig zullen nog volgen. De Haarlemmers mevrouw C. E. Schmidt Müsler (63 jaar) en de heer G. N. Wame- ling (81 jaar) hebben als individuele wan delaars met succes deelgenomen aan de in ternationale vierdaagse afstandsmarsen van de N.B.v.L.O. in Nijmegen. Het was voor de 13de keer dat zij met succes de parcoursen hebben afgelegd. Utrecht. Examen M.O. a Frans: mej. M. M. Tol, Santpoort. Amsterdam. Examen Engels M.O.-a: F. C. Klaver, IJmuideh; Boland, Heemstede; C. A. W. M. van Warmerdam, Santpoort; mej. M. W. van der Zende, Haarlem. Amsterdam. Examen handelswetenschap pen M.O.: J. H. I. van der Sluis, Haarlem. Maandagmiddag heeft de Haarlemse politie een vierenveertigjarige Rotterdam mer aangehouden, verdacht van diefstal van een draagbaar radiotoestel. Een win kelier in radio-artikelen en grammofoons uit het centrum van Haarlem betrapte de Rotterdammer er op, dat hij het toestel wegnam; de waarde er van was 98. De verdachte is in arrest gesteld. kelijk heeft gehad, omdat dit werk buiten zijn wil achteruitging, aldus de heer Bak ker. Daarom wil de gemeenteraad dit mooie werk ook blijven steunen. De geneesheer-directeur van het St. Eli sabeths Gasthuis, dokter P. A. Heeres, voerde het woord namens dit ziekenhuis en allen die daar werken. Als kinderarts en ook als mens was dr. Halbertsma een zeer geziene figuur in de stad en voor on geruste vaders en moeders en voor de zieke kinderen heeft hjj enorm veel betekend. Hjj ontmoette veel zon op zijn levenspad. Geboren als een Halbertsma ging de wereld al voor hem open in een milieu van eruditie en kunstlievendheid. Wij kennen hem al® een briliante figuur met een grote kennis als medicus. Als kinderarts gold hij in Nederland als een wetenschapsmens van groot formaat. Tot de laatste dag van zijn leven heeft hjj zich met de kindergenees kunde beziggehouden. De Haarlemse vrouwenarts jhr. dr. C. G. J. von Winning prees naast de liefde voor zijn voorbeeldig gezin de loopbaan van de overledene in het belang van de zuigelingen zorg. Dr. Halbertsma ontplooide voor dit sociale werk een grote activiteit en het be grip zuigelingenzorg had door zijn toedoen in Haarlem een vertrouwde klank gekre gen. Vervolgens spraken nog de kinderarts mevrouw A. Dekker-Jonker en een zwager, ir. F. G. Waller. De schoonzoon, de heer C. Vreede, zeide heel nederig van hart aan deze baar te staan. Naast de liefde die dr. Halbertsma zijn kinderen, zijn schoondochters en schoonzoon toedroeg, noemde de heer Vreede zijn schoonvader voor zijn twaalf kleinkinderen een begenadigd grootvader. „Wij als kinderen zijn u daar allen dank baar voor en wij zijn ervan overtuigd dat onze moeder ons een steun zal zijn in dit grote verlies, zoals wij haar ook willen helren". De zoon van de overledene, de heer Tj. M. Halbertsma, sprak een dankwoord. De heer M. G. Bolhaar, die vandaag veertig jaar werkzaam is bij de Stork-be- drijven en'van'1 augustus 1932 af verbon den is bij Werf Conrad en Stork Hijsch NV te Haarlem, is vanmorgen gehuldigd. Eerst werd hij ontvangen door de directeuren ir. C. H. Holgen en ir. F. Rouwenhoff. Eerst genoemde overhandigde een geschenk in enveloppe en de herinnerings-legpenning voor veertigjarige trouwe dienst. In de cantine hebben de heren C. van Leeuwen, voorzitter van het jubileumfonds, W. Riet dijk, bedrijfsleider en H. W. Vlugt, als collega, het woord gevoerd. Geschenken zijn aangeboden. Haarlems Bloei biedt woensdag 1 augustus: Koffiedrinken in de 9.30—11.30 uur: v Anegang. - 20,20.45, 21.30 en 22.15 uur: In het theater Pieter Langendijk in de Vlees hal geeft het poppentheater van Jan Nelissen een opvoering van de koffie- cantate van J. S Bach. 20 uur: Concert door het accordeonor kest „Accordia" in de muziektent op de Grote Markt. :i 22 uur: Openluchtfilmvoorstelling op de 5 Grote Markt. j Tussen 11 en 12 en 20 en 22 uur: trekt 'v de postkoets met de leden van de 3 koffieclub door de stad, waarbij ver- 3 scheidene koffiehuizen bezocht zullen worden. Van 10—12. 14—17 en 18.30—20.30 uur is de stadskweektuin aan de Klever laan geopend. Van 1224 uur: Kermisvermakelijk heden in de Nassaulaan en omgeving. «-YXVX'r .TOCOO vXy, «T' OOO >c<xxxxx>cocooococooocxx» Naar wij vernemen zal het TNO, het Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek te Delft, ook in Haarlem een enquête houden naar de mate waarin zich in deze ge meente reuma voordoet en wat daarvan de voornaamste verschijnselen zjjn. Het gaat hier niet om een algemeen bevolkingsonderzoek, zoals het gemeentebestuur dat heeft georganiseerd ten behoeve van de bestrijding der tuberculose. Men heeft de enquêtevorm gekozen, omdat het hier gaat om een onderzoek dat zich over het gehele land uitstrekt en waarvoor voorshands globale gegevens voldoende zijn. Daartoe zal uit het bevolkingsregister elke vijftigste kaart worden gelicht, zodat ongeveer anderhalf percent van de bevolking zal worden onderzocht. Alleen de leef tijdsgroepen van vijftien tot vijfenzestig jaar worden bij de enquête betrokken. Wordt uit de citograaf een kaart gehaald van een ingezetene buiten deze categorie dan wordt de volgende kaart genomen. Door deze methode verkrijgt men een vol komen objectieve doorsnee van de Haarlemse bevolking. Het is de bedoeling, da* huisbezoekers, bij deze „lotelingen" een vragenformulier in vullen. Met eventuele patiënten word* op de Gemeentelijke Geneeskundige en Ge zondheidsdienst een nader informatief ge sprek gevoerd. Uiteraard werkt de G.G.D. hierin samen met de huisartsen. In ernsti ge gevallen kan eventueel nog een licha melijk onderzoek volgen. Het wordt nog een puzzel hoe deze enquête georganiseerd zal worden. Weliswaar ligt het in de bedoeling, dat daartoe werkloze hoofdarbeiders, uit hoofde van de G.S.W.- regeling, worden ingeschakeld. Maar waar schijnlijk is die groep niet voldoende voor het gehele onderzoek, zodat een beroep ge daan zal worden op de vrijwillige mede werking van de burgerij, zoals da* ook het geval is geweest bij het t.b.c.-onderzoek. Uit de gegevens, welke men door deze enquête vergaart, kunnen waardevolle aan wijzingen worden verkregen voor de rich ting welke bij de bestrijding van deze volkskwaal dient te worden ingeslagen. Men zal uit deze statistiek ook kunnen af lezen hoe het staat met de mate waarin reuma in Haarlem voorkomt in vergelijking met andere delen van het land. Gezien het leed dat reuma in brede kringen veroor zaakt kan dit onderzoek slechts toegejuicht worden en verdient het ieders medewer king. ADVERTENTIE ook bedrukt met naam. adres of monogran ANEGANG 14 (naast C en A ADVERTENTIE cccccyOOCOTOOCÖCCOOOCOOOOOCCOCOCOOCCOOCOOOCCCCCOCOOOOCC

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9