PANDA EN DE MEESTER-KNUTSELAAR Chefarine „4' Wereldnieuws Weinig hoop voor crediteuren van bloemenpark Linnaeushof beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Jonge „gr amofoonplat en jagers" onvoorwaardelijk gestraft Drieënhalf jaar gevangenisstraf geëist wegens verduistering Q.fft.Staritunia Directeur persoonlijk tot grote offers bereid Radio geeft donderdag Ontspoorde jeugd voor de rechter Administrateur, tevens kerkvoogd, eigende zich in tien jaar ruim twee ton toe ló liet zo J WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 2 Toch nog hoop? Commissie Minister Van Thiel kreeg Belgische onderscheiding Goedkope Rolls Royce Faillissementen Gevangenisstraffen voor auto besturen onder invloed Kerkelijk Nieuws Heringa Wath rich BLIKSEMAFLEIDERS Vele gedupeerden in de gemeente Sassenheim Nederlandse vrachtauto ramt huis in Duitsland Geruchten over devaluatie van Surinaamse gulden Auto kantelde in gracht door krachtige windstoot Onbeheerd jacht v NOG MEER METEOREN De ongeveer honderd crediteuren van de n.v. Linnaeushof te Bennebroek, die dins dagmiddag in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem de door de directie van het bloe menpark uitgeschreven vergadering van schuldeisers hebben bijgewoond, hebben met vrijwel dezelfde onzekerheid omtrent de honorering van hun vorderingen de bijeen komst verlaten als toen zij er kwamen. Het enige dat in een uitvoerige uiteenzetting van de situatie door de raadsman van de directie, mr. F. J. Oberman, kwam vast te staan was de totale onmogelijkheid van de Linnaeushof om op dit moment de vorde ringen te voldoen en de goede wil van de directeur en voornaamste aandeelhouder, de heer H. W. Roozen, om privé zoveel mogelijk te doen om de schade der crediteuren te beperken. Zo verklaarde hij zich bereid om de vorderingen van 64 kleine crediteuren met be dragen van minder dan honderd gulden tot een totaal bedrag van 2500 gulden uit eigen middelen te voldoen. Ten aanzien van de grote schuldeiser wilde hij zoveel inkomsten van zijn eigen bollenbedrijf beschikbaar stellen, dat jaarlijks ongeveer tien percent van de lopende schulden afgelost zou kunnen worden. Verder verklaarde hij zich bereid om de prioriteitsaandelen, welke zich voor het grootste deel in zijn han den bevinden, ter beschikking te stellen van de crediteuren. Deze zouden daardoor overwegende invloed verkrijgen op de benoeming van de directeur en de commissa rissen. Deze toezeggingen van de heer Roozen werden door de aanwezige schuldeisers zeer gewaardeerd. Een hunner sprak een woord van erkentelijkheid uit, dat met applaus werd begroet. Dat neemt evenwel niet weg, dat de si tuatie van de Linnaeushof somber is en weinig perspectief biedt. Behalve de schuld welke de Linnaeushof aan de heer Roozen privé heeft wegens leningen en verleende diensten tot een bedrag van f 120.000,en hypothecaire vorderingen welke ongeveer f 250.000,bedragen op een geschatte boekwaarde van de terreinen van drie ton, overschrijdt het bedrag aan vorderingen de drie ton. Maar mr. Oberman wees er meteen op, dat in geval van faillissement het moeilijk zal zijn de boekwaarde te realiseren. Dat geldt voor de terreinen, maar zeker nog sterker voor het hestaurant-in-aanbouw, de plantenkas, het kantoorgebouw en de fotokiosk, waarvan de boekwaarde f 180.000.bedraagt. Bovendien zijn er nog steeds lopende kosten voor salarissen en onderhoudswerk, waarvan de voldoe ning ook moeilijkheden oplevert. Mr. Oberman zei voorts, dat uiteraard Linnaeushof een mooie tuin is, zodat het zeer goed mogelijk zou kunnen zijn, dat bij een juiste exploitatie op den duur het bloemenpark toch nog een goed object zou blijken te zijn. Weliswaar waren in de afgelopen weken besprekingen en onderhandelingen met mogelijke financiers mislukt, maar met anderen worden de pogingen nog voortge zet. De crediteuren zullen echter geduld moeten oefenen en de Linnaeushof tijd gunnen. Mr. Oberman gaf toe, dat er bij de Linnaeushof fouten zijn gemaakt in. fi nancieel en organisatorisch opzicht. De heer Roozen, die de vergadering bijwoonde, was daarom bereid zijn directoraat ter be schikking te stellen. ADVERTENTIE Tegen pijnen e„ griep. Geschikt voor de gevoeligste mssg, want dl» wordt beschermd door het bestanddeel Chelaro*. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookkunst. 11.15 Lichte muziek. 11.45 Internationale bezin ning op ondei-wijsvemieuwing, causerie. 12.00 Orgel en viool. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In terview en muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Beursberichten. 14.00 Bariton en piano. 14.30 Klaver vier, hoorspel. 15.05 Platen. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Voordracht. 16.15 Mu zikale causerie. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Neder land en de wereld. Het maandelijks over zicht van de werkzaamheden der Verenigde Naties. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Militair orkest. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Ritmische muziek. 19.25 Amusementsmuziek. 20.00 Nieuws. 20.05 Strijkkwartet. 20.35 Aan de zelfkant van het Koninkrijk, causerie. 20.45 Viool en piano. 21.35 Aan de zelfkant van het Koninkrijk, causei-ie. 21.50 Gevarieerd programma voor de militairen. 22.40 Journaal. 22.50 Sport- actualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursberich ten en actualiteiten of platen. 23.2524.00 Lichte muziek. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Militaire Kapel. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.33 Wij van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.35 Platen. 14.00 45ste Zendingsdag te Drie- bergen-Rijsenburg. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool, cello en clavecimbel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Promenade orkest en Omroepkoor. 18.30 Platen. 18.45 Idem. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Platen. 19.20 Idem. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-vossenjacht. 21.30 Platen. 21.45 Klein Vrouwenkoor. 22.00 Orgelconcert. 22.25 Pla ten. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., V.P.R.O.) 20.00 Journaal en weerbericht. 20.15 De Wallace Collecte, filmdocumentaire. 20.45 Pennywhistle blues, film. BRUSSEL, 324 M. 12.15 Platen. 12.30 Weerericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Vlaamse liederen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Klassieke muziek.. 15.45 Platen. 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Verzoekprogramma. 21.30 Pla ten. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.40 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Spreker gaf voorts een overzicht van de werkzaamheden welke verricht waren tij dens de periode waarin de crediteuren ge vraagd was de Linnaeushof enig respijt te gunnen, welke termijn op 1 augustus afloopt. Er is een accountantsrapport ge maakt en er zijn besprekingen gevoerd met kredietinstellingen en vermogende parti culieren. Deze besprekingen zijn gedeelte lijk nog gaande, maar grote investeringen kan men niet van de ene dag op de andere doen en daarom vroeg de raadsman: „Geef ons de tijd". Iets concreets kon hij niet toezeggen of het moest zijn dat in geval van faillissement de concurrente crediteu ren zeker niets zouden ontvangen. Er bleek bij de aanwezige crediteuren er zijn er in totaal ongeveer honderd vijftig weinig animo voor discussie en verwijten aan het adres van de leiding van het bloemenpark bleven in elk geval ach terwege. Op voorstel van een oud-rijks accountant, tegenwoordig directeur van een publiciteitsbureau, de heer P. C. D. van den Bergh, werd overgegaan tot in stelling van een commissie uit de credi teuren om het accountantsrapport te be studeren en daarover op korte termijn rapport uit te brengen aan de gezamen lijke schuldeisers. Deze commissie kan dan tevens adviseren over het al of niet toestaan van een onderhandse surséance aan de Linnaeushof. Deze commissie be staat voorts uit de Amsterdamse advocaat mr. J. P. Engels, de landschapsarchitect H. Warnau, de Haarlemse advocaat mr. B. J. Lambers, ir. P. G. Gerritzon, namens Calefax uit Amsterdam, een nog nader aan te wijzen vertegenwoordiger van de pe- troleummaatschappij B.P. en de heer J. H. Tammen van de Nationale Kasregister maatschappij. Vermelden wij tenslotte nog, dat een ver tegenwoordiger van een Tilburgs reisbu reau als zijn mening uitsprak dat het te betreuren-zou zijn indien- de Linnaeushof als cultureel recreatie-oord verloren zou gaan. Men kan zekenmiet-'zeggen,'dat de schuldeisers, hoe weinig bevredigend de gang van zaken voor hen ook is, a priori onwelwillend tegenover de Linnaeushof zouden staan. ADVERTENTIE Vele tienduizenden genoten van dit feest voor oog er» oor. TIEN militaire muziekkorpsen in schitterende gala-uniformen. Nu nog grootser en kleur rijker dan voorheen, o.a. muziekkorps uit de pruikentijd Feestelijke belichting en vrolijk carillonspel. Taptoe Delft: het hoogtepunt van Uw vakantie! Van 25 augustus t/m 4 septembee 's avonds van 9 uur tof 10.30 (behalve zondags) Prijzen f 1.60 t/m f 5.25 Kaarten te bestellen bij: De minister van Maatschappelijk Werk, mr. F. J. F. M. van Thiel is benoemd tot grootkruis der orde van de Kroon van België. De ambassadeur van België heeft hiervan mededeling gedaan en minister Van Thiel de bij de onderscheiding beho rende versierselen overhandigd. De Engelse Rolls-Royce-fabriek, die de reputatie heeft de beste en kostbaarste auto ter wereld te vervaardigen, werkt aan plannen voor een „goedkoop" model, waar van de produktie volgend jaar moet be ginnen. De prijs van het nieuwe type zal „slechts" twintigduizend gulden bedragen. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: A. J. Stas- sen, meubelhandelaar, wonende v. d. Ende laan 59, te Hillegom. Rechter-commissaris is mr. H. G. Rambonnet. Curator: mr. H. Jonker, advocaat en procureur te Haarlem, Nieuwe Gracht 51. De arrondissementsrechtbank te Alkmaar heeft de 49-jarige verzekeringsinspecteur J. de W. wegens het rijden onder invloed conform de eis veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De bejaarde bollenkweker J. de G. uit Anna Paulowna werd voor hetzelfde feit veroordeeld tot veertien dagen gevange nisstraf en voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van drie jaar. Tegen hem had de officier van justi tie één maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Overeenkomstig de eis werd de 39-jarige vertegenwoordiger J. S. veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Eveneens met een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor één jaar. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Wilsum (O.) L. Dop- penberg, kand. te Putten, die bedankte voor Andel, 's-Gravenmoer, Lopik, Schoonre- woerd en voor Zegveld. Bedankt voor de benoeming tot voorg. van de Ver. van Vrijz. Herv. te Loosduinen C. A. Schenk, a.s. em. pred. te Scheemda (nadere beslissing). Chr. Geref. Kerken Tweetal te Broek onder Akkerwoude F. Bakker, kand. te Goes en J. Brons, kand. te Ermelo. Beroepen te Culemborg J. Brons, kand. te Ermelo. te Bunschoten M. Baan te Dordrecht, die bedankte voor Grand Rapids (U.S.A.) 'Old Chr. Ref. Church). Bedankt voor Apeldoorn A. Hilbers te Enschede-West. Oud Geref. Gemeenten Tweetal te Capelle aan de IJsel M. A. Mieras te Krimpen aan de IJsel en T. de Jong te Kralingscheveer. -'•■> Geref. Gemeenten Bedankt voor Capelle aan de IJsel. Giessendam, Meliskerke, Nieuw-Beyer- land, Oostkapelle, Oudemirdum en voor Tricht C. Molenaar, kandidaat te Dor drecht. Met gecombineerde gevangenisstraffen en een onvoorwaardelijke opsluiting in de jeugdgevangenis, heeft de rechtbank te Amsterdam een vijftal misdadige, nog jeugdige, gewoonte-bezoekers van taveer nes in de omgeving van en op het Leidse- plein in de hoofdstad, gestraft. Zij hadden verschillende grammofoonplaten-diefstal len begaan. Twee van hen hadder. boven dien een vervalste cheque ter verzilvering aangeboden, auto's gestolen en kleding stukken uit winkels weggenomen. Drie van de jeugdige delinquenten, de 20-jarige kelner R. D. C. van D., de 22- jarige kantoorbediende R. O., en de 22- jarige reclame-ontwerper P. C. M. werden ieder veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan vyf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had tegen deze drie jongelieden een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vijf voorwaarde lijk, geëist. De rechtbank veroordeelde voorts de 21-jarige tekenaar H. J. M. H. tot een gevangenisstraf van twaalf maan den met aftrek, waarvan zes voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en de 19-jarige H. J. van B. tot anderhalf jaar jeugdgevangenis. Op de zitting twee weken geleden was het vijftal gekarakteriseerd als: jongelieden, die denken dat zij tot de klasse der kunstenaars behoren, terwijl geen van hun prestaties zulk een preten tie rechtvaardigt. De grammofoonplaten- enthousiasten zijn allen toegewijde bezoe kers van een dansclub in de omgeving van het Leidseplein, „waar een atmosfeer wordt aangekweekt, die niet bevordelijk is om het sociaal aanpassingsvermogen van deze jongelieden tot gepaste ontwikke ling te brengen", aldus sprak een van de raadslieden tijdens zijn pleidooi. De officier van Justitie stelde in zijn requisitoir ook de vriendinnen, die zowel bij de zitting als bij de uitspraak de pu blieke tribune hadden bezet, mede ver antwoordelijk voor het ontsporen van de vijf jongelui. De rechtbank veroordeelde «vanmorgen een aantal jeugdige helers tot geldboeten en voorwaardelijke, korte ge vangenisstraffen. ADVERTENTIE HAARLEM Drieënhalf jaar gevangenisstraf heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen de 57-jarlge ad ministrateur G. II. Z. uit Sassenheim, die in de afgelopen tien jaren in totaal onge veer f 216.000 zou hebben verduisterd. Z., die ruim dertig jaren kerkvoogd van de Hervormde Gemeente in Sassenheim is ge weest, was voordat hij een eigen admini stratie- en assurantiekantoor oprichtte klerk op een notariskantoor. Ten nadele van de n.v. Harry de Leeuw in Sassenheim, bij welke firma hij procu ratie-houder was, verduisterde hij in twee jaar tijds ongeveer f 78.500.Toen de politie de zaak ging onderzoeken, nadat Z. zich had aangegeven, bleek dat deze n.v bij leveranciers nog voor f 75.000 aan schulden had, die volgens de boeken allang betaald zouden zijn. In de jaren 1950 tot 1955 eigende Z. zich ten nadele van de Hervormde Gemeente in Sassenheim on geveer f 25.000 toe. Z. was niet alleen ad ministrerend kerkvoogd van deze gemeen te, maar hij bekleedde er ook de functie van penningmeester van het bouw- en to renfonds. Een bedrag van f 12.000, dat hij van een vrouw had ontvangen om er eer hypotheek voor te zoeken, gebruikte hij eveneens voor zijn eigen bedrijf. Voorts ver duisterde hjj geldsbedragen in zijn hoe danigheid van penningmeester van Chris telijke Schoolverenigingen in Sassenheim. Z. genoot in zijn dorp alle achting en vertrouwen. Hij was een stug en hoogmoe- Een Nederlandse zes-tons vrachtauto met aanhangwagen is maandagnamiddag op een kruispunt te Herzogenrath bij Aken door een hoekhuis heen en tegen de zijkant van een hotel opgereden. De bestuurder van de auto, P. K. die bij een onderneming te Kerkrade in dienst is, werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. Het twee verdiepingen tellende hoekhuis werd door de auto tot het dak toe open gereten. Een 23-jarig meisje, dat zich op een étage bevond, viel naar beneden maar kreeg slechts lichte kwetsuren. De andere bewoners van het huis konden zich in vei ligheid brengen. Een twintigjarige motor rijder. die uit een zijstraat kwam, sprong van zijn motor voordat deze tegen de auto opbotste. Hij kwam er ongedeerd af en be vrijdde de gewonde chauffeur van de auto uit de ingedrukte cabine. (DPA) Tijdens de jongste vergadering van de Staten van Suriname heeft het lid der Ver enigde Hindostaanse Partij, de heer H. S. Radhakishun, er de aandacht der regering op gevestigd, dat in Suriname ongerust heid heerst wegens geruchten die de ronde doen, dat een devaluatie van de Surinaam se gulden aanstaande zou zijn. De heer W. Smit, minister van Financiën, zei in zijn antwoord dat, indien van een dergelijke maatregel sprake zou zijn, de regering natuurlijk in alle talen zou zwij gen. De minister kon zich over de geruch ten overigens in positieve noch in ne gatieve zin uitlaten. 37. De automatische bediende tilde Panda bij de enkels op en begon ijverig diens voeten met schoensmeer in te vetten. Pan da vond dit helemaal niet prettig. Vergeefs spartelde hij om uit de stalen greep van de robot los te komen. „Help!", riep hij Knutseleer toe, „wat doet die rare machine van u nu vjeer met me?!" „Hij wil je schoe nen poetsen", verklaarde Knutseleer, „maar je maakt hem in de war, omdat je geen schoenen draagt". „Laat hem er dan mee ophouden!", riep Panda, „het kriebelt geweldig onder mijn voelen! En hij knijpt zo hard!" Maar het hielp hem allemaal niets; de automatische bediende stoorde zich niet aan het gespartel en ging rustig verder met de poetserij. Pas nadat hij Panda's voetzolen zorgvuldig had uitge- borsteld, liet hij hem met een voldane versuft zitten en keerde zich toen boos tegen Knutseleer. „Als je nog eens wat weetbegon hij. Maar hij brak ver schrikt af, toen de robot opnieuw zijn grij pers naar hem uitstrekte. „Loop nu niet weg", zei Knutseleer, „hij wil je alleen maar bedienen!" „Dank je lekker!", riep Panda. „Ik heb er genoeg van! Hij is ont slagen". En hij vluchtte, een zwart spoor dig man, zo bleek onder meer uit een re- classeringsrapport. Hij ging koppig door met zijn bedrijfje dat niet rendeerde. Z. zou nooit royaal hebben geleefd. Hij reed op een bromfiets; voor zijn zoon had hij een auto gekocht. De president van de rechtbank wilde weten waar het geld naai toe was gegaan. Z. verklaarde dat hij nu meent dat zijn declaraties altijd veel te laag zijn geweest. De officier van Justitie zei in zijn re quisitoir dat Z. jarenlang met zijn ver duisteringen heeft kunnen voortgaan omdat hjj groot vertrouwen alom genoot en be kend stond als dienstvaardig, bekwaam en eerlijk. Zonder scrupules, aldus de officier, gebruikte hij het geld van kleine spaarders, die het hem hadden toevertrouwd. Z. be kleedde vroeger op het notariskantoor een ondergeschikte positie. Hij wilde zelfstan dig werken, kon dit niet, maar was te hoog moedig om dit zichzelf te willen bekennen. De politie had verklaard dat zij zelden bij onderzoek van een zaak zoveel tragiek bij kleine gedupeerden had gezien. De verdediger, mr. W. de Clercq, verzocht de rechtbank rekening te willen houden met de omstandigheden, welke de verdachte tot zijn onjuiste daden hadden geleid. De pleiter wees erop dat Z. steeds sober had geleefd en tengevolge van het foute be heer van zijn eigen kantoor, waarvan hij de leiding niet aankon, tot de misdrijven was gekomen. De rechtbank zal over acht dagen vonnis wijzen. Een jongen en een meisje, beiden zestien jaar en uit Utrecht afkomstig, zatëri bij hef fort Blauwkapel even buiten Utrecht in het gras langs de fortgracht, toen een driewie- lige bestelauto uit Maartensdijk bij het maken van een bocht door de sterke wind kantelde en over de berm heen in het wa ter viel. De jongelui werden door de auto in het water geduwd. Het meisje C. H. van L. kreeg ernstige inwendige kneuzingen en een hersenschudding; de jongeman een hersenschudding. Beide slachtoffers zijn in het Antonieziekenhuis opgenomen. De vier inzittenden van de auto kwamen er af met een nat pak. ADVERTENTIE Een goede vulpen is gelijk een goede vrouw: Solide, elegant, niet duur en trouw! En daar het spreekwoord luidt, dat trouw moet blijken, Is DANTUMA's advies: Komt u eens kijken! Wij tonen u een pen met al die kwaliteiten Een pen. die u - ook als u 't wilt - niet kunt verslijten Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Herstel. De dokters die de Oostenrijks pre sident Körner behandelen hebben me degedeeld dat de toestand van de presi dent snel verbetert. Er zullen geen ver dere verklaringen worden uitgegêven. Verraad. Een soldaat van de Amerikaanse luchtmacht is gearresteerd omdat hij 'n militair geheim zou hebben verraden. Hij zou destijds op Eniwetok aan bur gers hebben verteld dat de waterstof bom, die op 21 mei boven Bikini werd uitgeworpen, haar doel had gemist. Betrapt. Naar in Buenos Aires verluidt, zijn twee leden van de staf der Russi sche ambassade in Argentinië er op be trapt, zich te bemoeien met de binnen landse aangelegenheden van Argentinië. Van officiële zijde weigert men zich hierover uit te laten. Geit. Een Deense herder die af en toe half Europa doorwandelt om aan een dame, die hij bijzonder vereert, een geit ca deau te doen (Ingrid Bergman kreeg er reeds drie) is in Monte Carlo gearri veerd met het vaste voornemen om aan prinses Grace persoonlijk een witte geit te schenken. Hij heeft de gehele afstand van Denemarken uit te voet afgelegd. Geen enkel hotel echter wilde de Deen, Page Lillienstrand, die drieënveertig jaar oud is, samen met geit opnemen. Ten einde ragd en in afwachting van een audiëntie heeft de politie de ver eerder van prinses Grace maar in een garage gehuisvest. Stabilisatie. Het Internationale Monetaire fonds heeft een lening aan Indonesië toegestaan ten bedrage van 55 millioen dollar ter stabilisatie van de Indonesi sche rupiah. Schuldige. Een federaal hof te New York heeft zes „tweederangs" communistische leiders schuldig bevonden aan „samen zwering om te ijveren voor een geweld dadige omverwerping van de Ameri kaanse regering". Op dat misdrijf staat maximaal een gevangenisstraf van vijf jaar en een boete van tienduizend dollar. Verongelukt. Het prototype van een nieuwe uitvoering van de Folland „Gnat" is in Groot-Brittannië verongelukt. De in- vlieger kwam met zijn valscherm in veiligheid. De „Gnat" is een zeer licht jachtvliegtuig met straalaandrijving. Gevechten. Volgens mededeling van de In diase minister van Binnenlandse Za ken, Govind Ballabh Pant, zijn in Oost-Assam meer dan 370 leden van de Nagastam gedood bij gevechten met het Indiase leger. De regeringsstrijdkrach ten telden 68 doden en 234 gewonden. Een groep Naga's had een onafhanke lijke Naga-staat willen stichten. Inbreuk. Engeland heeft Spanje verzocht een grote hoeveelheid protestantse litte ratuur, waaronder ruim vijfendertig duizend bijbels, die op 24 april in het bureau van het „Britse en buitenlandse bijbelgenootschap" te Madrid in beslag is genomen, terug te zenden of een vol ledige schadeloosstelling hiervoor te be talen. Volgens de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken betekenen enige van de in beslag genomen boeken een inbreuk op het Spaanse drukpersregele- ment. Staking. Er is een staking uitgebroken in de twee grootste Amerikaanse alumi- niumindustrieën: de „Aluminium Com pany of America" en „Reynolds Metals Company", die twee derde van al het Amerikaanse aluminium produceren. Onbewaakt. Tien zwarte en zesentwintig blanke dwangarbeiders van een gevan genis van de Amerikaanse staat Geor gia, die in een steengroeve tewerk ge steld waren, hebben zich in een onbe waakt ogenblik ernstig letsel toege bracht uit protest tegen de omstandig heden waaronder zij moeten werken. Deze daad komt hen op een jaar extra straf te staan. Minder. Het aantal dollar-miljonairs in de Verenigde Staten neemt steeds meer af. In 1950 waren er 219 miljonairs, in 1952 nog slechts 148 en in 1953 145. Hun ge zamenlijke inkomsten bedroegen in 1952 289 miljoen dollar en in 1953 275 mil joen dollar. De federale belastingen cisten van het laatste bedrag meer dan 160 miljoen op tegen 180 miljoen in 1952. Op ongeveer 22 km ten noordwesten van het lichtschip „Goeree" is in de nacht van dinsdag op woensdag een verlaten jacht waargenomen. Het ongeveer 13 meter lange jacht is wit geschilderd. klik op de grond vallen. Panda bleef even van schoensmeer achterlatend NIEMAND zal willen ontkennen dat het 184 m. diepe en 1340 m. brede gat, dat in voorhistorische tijden door een ijzermeteo riet in de bodem van de Amerikaanse staat Arizona werd geslagen en thans als de „Coon Butte" (wasbeertobbe) van Canon Diablo bekend staat, een overweldigende indruk maakt. Maar we moeten de zaak niet overdrijven. Want de Wasbeertobbe is bij lange na niet het grootste gat dat ooit door vallende hemellichamen in de aarde werd geslagen, ge lijk vele geschriften van Ame rikaanse herkomst ons willen doen geloven. Er zijn aan zienlijk uitgebreidere won den in het aardoppervlak aangebracht. In de laatste jaren zijn bij Henbury in Australië en bij Warbar in Arabië even eens gaten gevonden die aan grote meteo rieten moeten worden toegeschreven, zoals ook de 130 km. lange keten van kleine meren in het gebied van de Gran Chaco, in Zuid-Amerika, die door velen aan meteoor inslagen worden geweten, zulks in ver band met de verstrooide brokken ijzer die hier reeds sinds 1576 worden gevonden en waarvan de zwaarste, voor zover bekend, 700 kg. woog. Deze butsen in het aardoppervlak, noch de krater op het eiland Oesel in de Oost zee, of de gaten aan de kust van Zuid- Carolina, Koefra in Noord-Afrika, Gwar- koeh in Beloetschistan en die in het Sy- chote-Alynski gebergte, kunnen wat grootte en omvang betreft de Amerikaanse Wasbeertobbe overtreffen. Het nog niet zo lang geleden ontdekte Bosoemtwi-meer in het oerwoud van de Afrikaanse Goudkust slaat echter alle tot dusver bekende records wet stukken. "N ger als heilig beschouwd door de omwo nende negerstammen, waarschijnlijk niet in het minst omdat de visrijkdom buiten gewoon is Volgens onderzoekingen is het meer ontstaan door inslag van een reus achtige meteoor, die in de grond een kra ter van 11 km. doorsnee heeft geslagen ter diepte van 350 meter! Dit gat heeft zich deels met water gevuld, zo dat het meer zelf een doorsnee van 9 km. en een diepte van ten minste 73 m. heeft. De oeverranden lopen steil om hoog, maar in tegenstelling hiermee is de bodem van het meer vlak en vertoont de krater hetzelfde profiel als de Wasbeertobbe in Arizona (en als de kraters op de maan). De meteoor die dit geweldige gat in de bodem van de Goudkust heeft veroorzaakt, moet zeer lang geleden zijn ingeslagen. Desondanks zijn in de omtrek nog ijzer restanten van deze reus aangetroffen. We moeten er niet aan denken dat een derge lijk lichaam op een moderne grote stad zou vallen! Toch is het wel voorgekomen, zij het dan in onschuldiger vorm, dat een meteo rietenregen op een stad is neergedaald. Dat gebeurde bijvoorbeeld in 1896 in Madrid, waarbij door de kleine afmeting der meteo rieten geen schade werd aangericht. Op 2 februari 1943 zijn in de Peruviaanse stad Carhuamayo door grotere stenen echter verscheidene huizen vernield. Over stenen sprekend, kunnen we ook wel eens wat van roemruchte diamanten vertellen. Daarover morgen. H. PéTILLON. De wateren van dit meer werden vroe- (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2