Thuiswerksters gevraagd Urenlang geheim beraad over het kleinere boulevardproject minstens 35 koppen geurige koffie uit een blikje DE GRUYTERS Joop la Court snelste in sprintwedstrijden na verregende etappe Barneveld-Emst Zeventigjarige zuster J. Blaazer door haar patiënten gehuldigd archief-assistente enkele typistes Onder het Rotondeplein wordt een diepzee-aquarium aangelegd HAARLEMSE MUGGENRONDE ZANDVOORTS RAAD BIJEEN Algemeen klassement bleef aan kop ongewijzigd Amsterdamse Beurs Vakantie voor de groentehandel Deltaplan is niet verontrustend en WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tot laat in de avond heeft de Zandvoort- se raad dinsdag achter gesloten deuren be raadslaagd over het nieuwe ontwerp van de Voorburgse architecten Lucas en Niemeyer voor een boulevardcentrum dat, naar het heet, nog altijd voorlopig in de plaats zal komen voor het grote krabvorminge pro ject van de architecten Wijdeveld en Wils. Er zijn echter geen nadere mededelingen over gedaan. Wel werd in diezelfde beslo ten vergadering in beginsel medewerking verleend aan het reeds enkele jaren wach tende plan van de heer D. Krijger te IJmuiden om in de Rotonde een diepzee aquarium in te richten. Het plan, dat inmiddels gedétailleerd is uitgewerkt, betreft de aan de landzijde van de politiepost gelegen bergruimten onder de Rotonde, die daartoe zullen worden ver huurd. Daarbij zal het overigens niet blij ven want de heer Krijger is voornemens de Rotonderuimten tot onder het plein uit te breiden met een oppervlakte van ongeveer duizend vierkante meter. Daarin zullen dan verscheidene grote en kleine bassins wor den aangebracht en in het midden wordt een bioscoopzaaltje met ongeveer honderd tachtig zitplaatsen ingericht voor de verto ning van films over het leven onder de zeespiegel en de visserij. Het geheel wordt ondergronds gehouden en krijgt een uit gang naar de Strandweg, zodat het Roton deplein na de werkzaamheden weer de nor male bestemming zal hebben. Het verzoek van de samenwerkende or ganisaties van kleinhandelaren in aardap pelen, groenten en fruit tot wijziging van het raadsbesluit van 3 juli van dit jaar be treffende het vaststellen van een verplich te vakantieregeling, dat bij de ingekomen stukken lag, was voor de heer T a t e s (VVD) aanleiding tot het voorstel om het verzoek van deze organisaties na wat er al over te doen geweest is nu maar in te wil ligen en hij kreeg daarbij steun van zijn fractiegenoot de heer B r e u r e. B. en W. wensten echter het verzoek eerst weer in hun handen gesteld te zien om preadvies en met slechts de stemmen van deze raads leden vóór werd het voorstel om het nu meteen in te willigen verworpen. onder Groentehandel met vacantie De heer Tates (WD) toonde zich tegenover verslaggevers na de vergadering bijzonder verontwaardigd over de houding, welke het college van B. en W. tegenover het nieuwe verzoek van de samenwerken de organisaties van groente- en fruithan delaren had ingenomen. Zonder daarvoor naar zijn mening de minste aanleiding te hebben zou de burgemeester de indruk hebben gewekt dat er nog bezwaarden tegen de negen-dagen-regeling bestonden, zodat de raad in meerderheid zijn voorstel volgde om het verzoek om pre-advies in handen van B. en W. te stellen. De heer T a t e s wond zich zeer op over deze voor stelling van zaken, waarvan hij betoogde, dat zij misleidend was, aangezien naar zijn overtuiging alle betrokkenen deze vakan tieregeling unaniem verlangden. Informa ties, die wij hedenmorgen bij Zandvoortse groentehandelaren instelden bevestigden deze indruk). De nieuwe verordening op de voorwaar den voor de levering van gas en water werd aanvaard, nadat de heer Linde man (KVP) zijn bedenkingen had laten varen. Deze was namelijk van mening, dat de gemeente als leverancier èn „fabrikant" van water niet moest trachten haar aan sprakelijkheid voor de kwaliteit van het water door middel van een verordening zo drastisch te verminderen. Nadat wethouder Kerk man (Arb.) hem had gezegd, dat dit niet sloeg op eventuele nalatigheid van de gemeente, nam ook hij genoegen met de regeling. Bij de rondvraag vestigde de heer G o- s e n (A.R.) de aandacht op de publikaties omtrent mogelijke gevolgen van het Delta plan van de heer Termes en hij vroeg of B. en W. hieromtrent niet eens met een mededeling konden komen. De voorzitter, mr. Van Fenema, ant woordde hem, dat hierover reeds contact is opgenomen met de Rijkswaterstaat zo dat men spoedig nadere mededelingen te gemoet kan zien. Wel kon hij reeds zeggen dat er volgens deskundigen voor veront rusting geen enkele reden bestaat. Een andere vraag van de heer G o s e n betrof de toestand van de begraafplaats waarover is geschreven, dat zij niet eens een onderdak zou bieden voor condoleanties aan familieleden. Dit ontkende de voor zitter echter, aangezien er een nog on langs gerestaureerd gebouwtje staat, waarin familie en belangstellenden zich kunnen verzamelen. Het plan voor de uit breiding van de begraafplaats hangt door de ligging ervan samen met de voorberei dingen voor de rioolwaterzuivering, waar toe de plannen reeds in een zozeer gevor derd stadium verkeren, dat zij waarschijn lijk nog dit jaar in de raad komen. nen huisvrouwen met haar was en meisjes met haar werkkracht zich aan toevertrou wen. HEEMSTEDE TEL 38201 Bij het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen be staat gelegenheid tot plaatsing van een met (minstens) Mulo-op. leiding- en diploma typen. Sollicitaties te richten aan de Algemeen Secretaris, Mauritskade 63, Amster dam-O. Het publiek wil weten, wat gij hebt aan te bieden. Laat du? niet na, het dit geregeld te vertellen Adverteer in dit blad voor handwerk. Confectiefa briek F. van Item, Korte Veerstraat 1 a, Hrl. Rijdt IJ graag scooter Om het even. Het vraagt tijd en geld. Beide geeft Rhee. Echt vrouwelijke ar beid. Goed betaald. Prima sociale voor zieningen. Prettige omgeving. Vakantie. En wat zeer belang rijk is.... Rhee is een zaak van ver trouwen. Daar kun- 88 wl-R- i h!Kfin» SI'I M atp-ian «vio'/r (1 .8 S M water uit maar toch waagde de gids het om pertinent te verklaren, dat het nog niemand was gelukt de vlugge vissen te pakken. Hij had het nauwelijks gezegd of er lagen al twee forellen tussen het gras. Uit het water gegrisd door twee graaiende en grijpende jongens. Na dit bezoek namen de jongens hun in trek in de garage van de heer Eiland, waar zij korte tijd later insliepen om krachten te verzamelen voor de zestig kilometer lange tocht naar Eerbeek, waar zij aan de eind streep een aantal Haarlemse autoriteiten zul len treffen. cooxcooocca>cccccoDcoax«>cccccco:ccoc»30cccoccccccax<x Klassementen Na de tweede etappe luidt het klasse- i ment bij de A-klassers: 1. Frans van 8 S de Poll, 54 punten; 2. Joop van der Ban, 8 8 47 pnt.; 3. Joop la. Court, 40 pnt.; 4. Jan X x de Vos, 46 pnt.; 5. Henk Drayer, 44 pnt. <5 X B-klassers: 1. Otto Windhorst, 56 pnt..; c 2. Henk Jetses, 58 pnt..; 3. Henk van der Linden, 57 pnt.; 4. Jan Ramakers, 52 X pnt.; 5. Kees Smit, 52 pnt. B Het ploegenklassement luidt: 1. West,| 222 pnt.; 2. oost, 215 pnt.; 3. transvaal, 3 208 pnt.; 4. noord-west, 202 pnt.; 5. zuid8 187 pnt.; 6. noord-oost, 169 pnt.; 7. ge- X X mengde ploeg, 167 pnt.; 8. Harmenjans- - straat, 154 pnt..; 9. Indische buurt, 107 3 i pnt.; 10 centrum, 104 pnt. X o >DC^X)COCO^DCC<»DCOOOCOOa>DOCODOOC>DC00000200CODDCOa)OCCOO CCCOXCCCCOO>XODCC<XX>OOCOOODCCOCCOXOC<XX>:030CXCCOOOaX 3 Klimmer X X Een van de deelnemertjes aan de Mug- x genronde vari de westploeg heeft ge- j- toond niet als wielrenner in de wieg te l 0 zijn gelegd. Bij de Solseberg nabij 8 X Garderen sprong hij namelijk plotseling X van zijn fiets en wachtte met een ver- 8 5 toornd gezicht op de reparatiewagen. 1 ,.M'n fiets loopt ineens zo zwaar", ver- x 5 kondigde hij en keek onderzoekend naar 8 8 zijn rijwiel. De fiets werd omgekeerd, 8 0 van alle kanten bekeken, er werd des- X kundig in de banden geknepen, maar 0 0 men kon geen enkel euvel vinden. De 8 mecaniciens haalden hun schouders op 8 totdat- een van de leiders het rennertje X x er opmerkzaam op maakte, dat hij bezig 8 was aan de beklimming van een heuvel. 8 ïHet gezicht van de mug klaarde op. X X „Dat is het natuurlijk", zei hij. Vrolijk 0 3 sprong hij weer op zijn fiets. 0, XXXXXXXXXXCCO3CCC<XXX>330CX>X>C<Xy0X<XXXX>CXXX>X0X>XXX>X0 lijke begeleider van de tour broodbezorger. De jongens toonden nog steeds een goede eetlust te hebben. Sommige rennertjes ver werkten in korte tijd niet minder dan acht tien boterhammen. Na Elspeet werd het weer zo mogelijk nog slechter en iedereen was dus blij, dat men spoedig in Ernst bij Epe arriveerde waar op de Oranjeweg direct aan de sprintwedstrijden kon worden begonnen. Twee wachtmeesters van de Rijkspolitie ver leenden daarbij op uitermate vriendelijke wijze hun medewerking en alles verliep bij zonder vlot. Men verreed de series, herkan singen, achtsten, kwart en halve finales en toen begon het te stortregenen. Pas een half uur later was het weer een beetje opge klaard en op de natte weg toonden Joop la Court en Otto Windhorst zich de snelsten hoewel dit pas na scherpe duels duidelijk werd. De uitslag luidt: A-klassers: 1. Joop la Court; 2. Fred. Bijvoets; 3. Jan de Vos. B-klassers: 1. Otto Windhorst; 2. Henk Jetses; 3. Kees Smit. De heer Ten Brink, caféhouder in Ernst, stond even later verbaasd over de eetlust van de zestig Haarlemse jongens, tijdens de avondmaaltijd. Niet minder verbaasd toon den zich alle leiders toen 's avonds een gids bij de visk weker ij van de Nederlandse Hei demaatschappij in Faassen het voor elkaar kreeg om een kwartier te spreken over het kweken van zalmen en forellen zonder dat hij door de jongens bij zijn uiteenzetting werd gestoord. Bij de rondleiding regende het echter vragen, die alle vlot beantwoord werden. Slechts één jongen raakte met zijn benen in het water, hetgeen waarschijnlijk te danken is geweest aan een aparte be schermheilige voor deze muggen. Bij het voeren sprongen de vissen hoog boven het Regen of geen regen, de Muggenronde gaat door. In Ernst aan het einde van de tweede etappe, moesten de muggen een sprint rijden, die gewonnen werd door Joop la Court. Frans van der Poll behield de „Muggentrui". een beeld kunnen vormen van haar wer kelijk ideale hulp bij bevallingen. Een goede kraamverpleegster moet beschikken over verantwoordelijkheidsgevoel, plichts besef, kennis en ervaring wanneer zich tekenen van naderend onheil voordoen zo wel voor de moeder als voor de baby. Zij moet tact bezitten om de huishouding tijdelijk te besturen en zich toch in het gezin op de achtergrond houden. Zij moet een moeder zijn voor de kraamvrou wen en een goed verzorgster van de baby. Al deze eigenschappen bezit zuster Blaazer in hoge mate. Daarbij is een grote beschei denheid kenmerkend voor haar karakter, Dokter Lindenbergh bood een album mei de namen van de gevers(sters), een ge- schenk in enveloppe, een karpet, een pondje koffie, omdat wij nu in de koffie- week leven en een medaille met inscriptie aan. Zuster Arlman, die tal van zusters heeft opgeleid, werd eveneens in de hulde be trokken en ontving een doos bonbons. Onder de indruk van alle hulde haar gebracht, dankte zuster Blaazer allen die haar deze feestdag hadden bereid. Velen maakten van de gelegenheid gebruik zuster Blaazer de hand te drukken, waaronder ook een moeder met een baby van drie weken op de arm, door zuster Blaazer op de wereld geholpen. 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens. Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Fijennord Dorcftsche Petrol. Konkl Petroleum A'dam Rubber Holl Amer Lijn.. N. Scheepv. Unie Phs van Ommeren H V. A Verg. Deli Mijen Amsterd Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Omper Bethlehem Steel U S Steel General Motors.. Shell Union T'dewater Slotkoers Openings- gisteren knersen 92% 92"/, 8 945/„ 945/i8 264 269 356 356 250 251 346 346 430 432 333% 334 303 309 134% 184% 426 431 328 328 843 860 832 850 89 90 196% 199 177% 178% 312 312 114% 115 130 130 245% 245% 206 205 220% 220 224 224 79t5/i„ 80 166-% 168 64% 66 47% 47% 86 86% 43% 43% EMST, dinsdag De tweede dag van de Haarlemse Muggenronde is eigenlijk niet al te best verlopen. Het weer liet de jongens namelijk volkomen in de steek. Hoewel er natuurlijk wel enige uren zonder regen waren, kwamen de jongens bepaald nat in Ernst aan, waar nog een sprintwedstrijd over vijfhonderd meter op het programma stond. Deze krachtmeting nam niet minder dan twee uur in beslag, maar toen konden de A-klasser Joop la Court en de B-klasser Otto Windhorst zich tevreden aan het op maken van hun bed gaan wijden, want zij hebben zich veruit de sterksten getoond. Toch waren zij nog niet helemaal tevreden, want in het algemeen klassement bezet Frans van de Poll nog de eerste plaats terwijl hij angstig dicht benaderd wordt door Joop van der Ban, die van de tiende plaats opklom naar de tweede. Bij de B-klassers voert Otto Windhorst het klassement nog steeds aan, hoewel Henk Jetses en de uit stekend rijdende Henk van der Linden hem danig op de hielen zitten. Dinsdagmiddag is zuster .1. Blaazer hulde gebracht in de feestelijk versierde boven zaal van de Ned. Protestanten Bond aan de Berkenstraat in Haarlem-noord. Twee feiten waren daartoe aanleiding: zuster Blaazer werd die dag zeventig jaar en bovendien was het vijfendertig jaar ge leden dat zy' bij de particuliere kraamver- pleging haar werkzaamheden begon. De oud-patiënten hadden daarom ook gemeend dat deze dag niet onopgemerkt voorbij mocht gaan, temeer omdat alle kraamvrouwen die met haar in de loop der jaren te maken hebben gehad, haar een warm hart toedragen. Dat is door de woorden die dokter C. E. Lindenbergh tot haar sprak op ondubbelzinnige wijze ge bleken. Het huldigingscomité, bestaande uit de dames G. Bultje-Holman. R. van der Linde-Pannenborg en W. Rol-Reyngoud in samenwerking met dokter Lindenbergh, heeft het druk gehad om alles in een paar dagen voor te bereiden. Gedurende die 35 jaar heeft zuster Blaazer in hetzelfde huis aan de Banka- straat 33 in Haarlem- Noord gewoond, te zamen met zuster M. Arlman, een particu lier wijkverpleegster, met wie zij nu nog samenwoont en die dinsdagmiddag ook in de hulde werd be trokken. Vroeger woonde daar ook zuster D. Beets, even eens een kraamver pleegster, die inmid dels is overleden. „Het is met een zekere schroomdat ik hier namens vele oud-patiënten tot u spreek", zeide dokter Lindenbergh. „Ik ben wel geen oud-patiënt, hoewel ik mede on der uw leiding vele spruiten ter wereld heb gebracht. Toch gevoel ik dezelfde be hoefte evenals allen die hier aanwezig zijn deze middag van de verering en er kentelijkheid voor het werk, die in ons aller harten leeft, getuigenis af te leggen". Spreker herinnerde er aan. dat toen enige weken geleden het feit bekend werd, dat zuster Blaazer zeventig jaar werd en te vens vijfendertig jaar bij de kraamver- pleging werkzaam was, enkele oud patiënten plannen hebben beraamd de jarige te huldigen. De dames van het hul digingscomité zijn vol geestdrift aan het werk gelogen. Dokter Lindenbergh zeide, dat het bereiken van de leeftijd der zeer sterken geen verdienste is. Toch hebben velen zich in de afgelopen vijfendertig jaar Na het ontbijt in Barneveld, waarbij natuurlijk het eitje niet ontbrak, had men gedurende ruim een half uur alleen oog en oor van. de Avro- reporter Ton Nieu- wenhuizen, die voor zijn korte reportage de jongens geruime tijd liet praten, bellen en schreeuwen, bezighe den waaraan de jon gens zich met overga ve wijdden. Om half elf was het toch zover dat gestart kon wor den, hetgeen overigens nogal wat voeten in de aarde had omdat Cor Martin met de re paratiewagen bij een der uitgangen van het landgoed „De Schaffelaer" stond te wachten, terwijl de jongens al geruime tijd daarvoor via een andere uitgang in de richting van Wessel waren gepeddeld. Na een kwartiertje was de hele karavaan ech ter weer bij elkaar zodat men gezamen lijk in de richting van Kootwijkerbroek kon trekken, nog steeds met de wind in de rug maar af en toe in een mals buitje, dat uiteraard de stemming niet bijster bevorderde. De jongens waren dan ook weinig geïnteresseerd in deze rit. De volgerskaravaan hield zich bijzonder rustig. Deze karavaan is overigens van klei ne omvang, want zij bestaat uit een geluids wagen, die de komst van de rennertjes aan kondigt, een bagagedrager van de heer Drayer uit Haarlem en de reparatiewagen van de Haarlemse politie. Daaromheen zwerft de motor van de „tourleider" Hart man met agent Huug van Hulst aan boord. De jongens worden voorts voorafgegaan door twee leiders op bromfietsen en de stoet wordt gesloten door vier leiders, eveneens op brommers. Dit laatste aantal lijkt mis schien wat groot, maar het is toch zeker niet overdreven, want herhaaldelijk moeten twee leiders achterblijven om de gehele ploeg weer „bij te brengen". In deze tour is het namelijk de gewoonte dat een rennertje, dat pech krijgt met zijn fiets, niet alleen gela ten wordt. Al zijn ploegmakkers wachten op hem en begeleid door de leiders begint dan Rijkspolitie van Epe had alles keurig verzorgd en hielp ook met het etenscorvée. na de reparatie of verwisseling van de fiets, de achtervolging van het peloton. Een ach tervolging die soms met een snelheid van vijfendertig kilometer per uur wordt uit gevoerd. De tocht van dinsdag was -ondanks het slechte weer toch nog boeiender dan de eerste étappe, omdat de jongens thans over een van de mooiste gedeelten van de Hoge Veluwe fietsten. De heer Hartman had daar toe een aantal prachtige binnenwegen uit gekozen en vooral de bevolking die nog nooit een dergelijke bonte stoet voorbij had zien trekken toonde zich met toejuichin gen niet gierig. Via Stroe en Garderen belandde men in Elspeet waar de jongeps.in het „Vergulde Hert" van melk voorzien werden. Boven dien deelde Johnny .Mu.hk weer een kist leeg, een werkje dat hem bijzonder goed af gaat want in het dagelijks Jeven is deze vro-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6