Ontlasting van verkeer op Rijksstraatweg Haarlem-N. ZE VEN DA GEN HAARLEM DE OPZET IS DE AFZET Het gele licht Kort en bondig HOREN ZIEN Drie troephuizen padvinders nabij de Brederodestraat Asfaltering van de Timorstraat ten behoeve van wielrijders Standwerker S. Spaan: „geestelijk overwicht" Etaleur G. Willemse: „actie in de kast" Van mensen en dingen onder de Damiaatjes 7 Verbeteringen aan de gasfabriek Aankoop Magirus-wagen Haarlemse brandweer Onbewoonbaar verklaren van woningen Examens Erfpachtrecht Tas kwijt Ronde van Nederland Zandvoort eind van woensdagse etappe Aankoop van percelen Kredieten gevraagd Beeldje uit 1520 verdwenen V er missing in Bisschoppelijk Museum VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor, voor 't inrichten van het terrein tussen de Delft en de spoorbaan Haarlem-Alkmaar, achter de Brederode straat, voor de plaatsing van drie troep- huizen voor de huisvesting van pad- 'vindersgroepen, het bouwen van een toi letgebouwtje, het maken van afrasteringen enzovoort ter beschikking te stellen een bedrag van f 8.233. Ter toelichting delen B. en W. mee, dat als gevolg van de bijzondere geaardheid van de padvinderij bij de huisvesting van de onderscheidene groepen bij voortduring ernstige moeilijkheden worden ondervon den. De bij de padvindersgroepen in ge bruik zijnde lokalen zijn namelijk ten enen male ongeschikt om voor enig ander jeugdwerk te worden gebruikt. Een en ander is oorzaak, dat B. en W. hebben uit gezien naar de mogelijkheid om een ge schikt terrein in gereedheid te brengen voor de bouw van enkele troephuizen. Die mogelijkheid werd gevonden bij de Brede rodestraat. Het terrein biedt ruimte voor drie troep huizen, terwijl nog voldoende ruimte aan wezig is voor de beoefening van sport en spel en het uitvoeren van de met de pad vinderij inhaerente oefeningen. Het is de B. en W. vragen raad krediet voor bijna anderhalve ton Bij volle belasting van het gasproduktie- apparaat van Haarlem doen zich moeilijk heden voor ten aanzien van de hoge druk ken, die nodig zijn om het gas door het fabrieksleidingnet te transporteren. Als gevolg van deze hoge drukken bestaat namelijk het gevaar van ontzegeling met daarmede gepaard gaand gasverlies. Teneinde aan deze bezwaren tegemoet te komen, is het nodig, dat in de leidingen enige veranderingen worden aangebracht. Ook moeten enige nieuwe leidingen wor den gelegd. Deze verbeteringen zullen tot resultaat hebben, dat een lager stroom- en elektriciteitsverbruik verkregen wordt. Met deze voorzieningen zal een bedrag van f 47.000.gemoeid zijn en B. en W. stel len de Haarlemse gemeenteraad dan ook voor een krediet voor dit bedrag te ver lenen. Verder vragen B. en W. de raad een krediet van 100.000.voor het aanschaf fen van twee elektrisch aangedreven com pressoren ten behoeve van het gemeente lijk eniergiebedrijf. Deze vernieuwing is nodig, omdat de capaciteit van de thans in gebruik zijnde gascompressoren niet voldoende is om de steeds toenemende hoeveelheid gas, die over het hogedruk buizennet moet worden getransporteerd, te verwerken. Ten behoeve van de brandweer stellen B, en W. van Haarlem aan de gemeenteraad voor een bedrag van f 74.000 beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van een volautomatische Magirius-ladderwagen met een lengte van 27 meter. Tot de uitrusting van de brandweer be hoort een Magirus-autospuit, voorzien van een afneembare houten ladder met een iengte van 20 meter. Voor dit motorvoer tuig, bouwjaar 1921, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geweigerd een ken tekenbewijs af te geven, daar het niet lan ger voldoet aan de eisen gesteld in het Wegenverkeersreglement. Het is technisch niet mogelijk de nodig geachte voorzie ningen aan te bi-engen. Bovendien voldoet het 35 jaar oude voertuig niet meer aan de thans te stellen eisen voor brandbestrij ding. Als de raad het voorstel aanvaardt zal een ladderwagen worden aangekocht, die uit gerust is met een pomp, die een capaciteit heeft van 1200 liter per minuut bij een druk van acht atmosfeer. Teneinde het aantal bluseenheden te handhaven op het voor de gemeente nodige aantal, dient de nieuwe ladderwagen te worden uitgerust met een voorbouwpomp. Beveiliging orgel in Concertgebouw Voor het volledig automatiseren van de brandbeveiligingsinstallatie ten behoeve van het orgel in het gemeentelijk concert gebouw en voor het maken van een auto matisch alarmeringsapparatuur voor de brandweer vragen B. en W. de raad een bedrag van f 10.835 beschikbaar te stellen. B. en W. van Haarlem hebben aan de ge meenteraad voorgesteld de volgende wonin gen onbewoonbaar te verklaren: Bakker straat 55 en 55 rood; Frankestraat 47 ben. en boven: Korte Poellaan 17 en 19; Lange Poel laan 42 en 44; Kerkstraat 24; Tuinstraat 1 a; Zuider Schoolsteeg 11; Gasthuislaan 4, 6 en 8; Rozenpriëelstraat 2. De percelen Korte Poellaan 19, Kerkstraat 24 en Lange Poel laan 44 moeten ontruimd worden binnen zeven dagen, te rekenen van de dag. waarop de tijd tot voorziening zal zijn verstreken of het besluit tot onbewoonbaarvcrklaring zal zijn gehandhaafd. De andere woningen moeten na zes maanden ontruimd zijn. Voorgesteld wordt de onbewoonbaarver klaring van de woning aan de Oranjeboom straat 60 op te heffen. De woning is inmid dels ontruimd en tot garage verbouwd, waar door het karakter van woning geheel ver loren is gegaan. Voorts stellen B. en W. de gemeenteraad voor de ontruimingstermijn van de onbe woonbaar verklaarde woningen aan de Gasthuisstraat 30 en aan de Twijnderslaan 23 nogmaals met. twaalf maanden te verlengen (tot 5 juli 1957). Haarlem. Voor de hoofdakte-examens zijn te Haarlem geslaagd (gehele akte) de dames: M. E. Groot te Bergen, J. M. R. Hes te Alk maar. M. F. Th. Schutz te Santpoort, A. F. Lammertsma te Amsterdam, L. M. Schuurs- ma te Alkmaar, de heren: B. A. Odijk te Blokker, Fr. de Vries te Oudkarspel, J. Meyers te Den Helder, G. J. Stoel te Am sterdam. Voor gedeelte A de heer E. v. d. Berg te Haarlem. Voor gedeelte B de heren: S. P. E. Manders 'e Bennebroek, A. C. M. de Neeve te Den Helder, C. H. Polet te Delft, H. J. Schok- ksnbroek te Amsterdam, T. C. M. J. Scholten te Heemskerk, A. Schotten te Blokker. Haarlem. Voor het examen handenarbeid zijn te Haarlem geslaagd de heren: R. Al berts: A. Graber; H. Harmsen; T. P. van Loenen; E. C. Buissant des Amorie; A. W. Jacobse; H. Roelofs; N. Sluys; R. P. Ton- neijck; G. C. R. de Jong; J. Jonkers; H. A. Mol; A. Odijk; H. Suring; J. M. M. Tames; J. Chr. Verwey. Afgewezen 8 kandidaten. bedoeling, dat de troephuizen door de daarvoor in aanmerking komende groepen zelf worden opgericht. Een van de hier voor in aanmerking komende groepen heeft voor dit doel reeds de beschikking over een uitneembaar gebouwtje, dat be stemd is voor plaatsing op het terrein. De egalisatie van het voor sport en spel be stemde gedeelte van het terrein zal, voor zoveel noodzakelijk en gewenst, door eigen krachten uit de padvinderij geschieden. Met inbegrip van elektrische verlichting in het toiletgebouwtje en het leggen van elektrische leidingen voor de verlichting van de nog te bouwen troephuizen, is met een en ander gemoeid een bedrag van f 8.233. Tijdens de vergadering van de gemeente raad van Haarlem van 10 maart 1955 heeft het raadslid de heer J. W. Th. Fibbe ge vraagd, of er geen reden was om de vergoe ding, die aan de gemeente verschuldigd is bij de overgang van het erfpachtsrecht, be dragende de arfpachtsom van één jaar met een maximum van f50. af te schaffen. B. en W. hebben in verscheidene andere gemeen ten een onderzoek ingesteld; gebleken is, dat bedoelde vergoeding inderdaad niet ge bruikelijk is. Met het oog op de bij het over schrijven van het erfpachtsrecht te verrich ten werkzaamheden achten B. en W. het echter redelijk, dat een vergoeding van f 5 gehandhaafd blijft. In de woensdag te hou den vergadering van de gemeenteraad van Haarlem zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om een der artikelen van de algemene voorwaarden voor de uitgifte van grond in erfpacht van grond in voortduren de erfpacht te wijzigen. BINNENLAND Grensverkeer op 15 augustus. Op 15 augustus (Maria Hemelvaart) zullen alle Belgische douanekantoren voor het handels verkeer gesloten zijn. Langs enkele kleine grensposten zal ook het reizigersverkeer geen doorgang kunnen vinden. E.B.U.-tekort over juli. Het betalings verkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende landen heeft voor Neder land in juli 1956 een tekort van f72.184.800 opgeleverd. HAARLEM EN OMGEVING Cabaretavond. De C.J.M.V./C.J.V.F. te Spaarndam-west organiseert zaterdag 4 augustus in het gebouw naast de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten een cabaretavond getiteld „Vakantie in Parijs". „Een van de gedachten, die bij het ont werpen van het reorganisatieplan voor de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord een rol heeft gespeeld, is dat het wielrijdersver- keer in noordelijke richting zoveel moge lijk langs parallelwegen moeten worden geleid", aldus delen B. en W. aan de ge meenteraad mee. Ook het reorganisatie plan voor het Soendaplein, dat inmiddels voor het grootste gedeelte is gerealiseerd, is op deze gedachte gebaseerd. Er zijn waren die, wanneer zij worden uitgestald, voor zichzelf spreken, maar er zijn er ook, die enige toelichting behoeven om de verkoop mogelijk te maken. De markt, ook in de zeer ruime economische betekenis van het woord, namelijk overal, waar vraag en aanbod elkander ontmoeten, kan vrijwel niet functioneren indien niet aan twee elementaire voor waarden wordt voldaan. Dat zijn „horen" en „zien", twee waarborgen tegen het kopen van de spreekwoordelijke kat in de zak of van de bekende knollen voor citroenen. Op de marktplaats onder dc zeilen van de kraampjes kunnen deze beide functies goed samen gaan. Er zijn echter ook manieren om de kooplust te prikkelen, waarbij voornamelijk op het gehoor of voornamelijk op het gezicht gewerkt wordt. Daar is bijvoorbeeld de bijna 65-jarige heer Sicbren Spaan, die wij deze week maandag weer op de Botermarkt zagen staan, een standwerker, die nu al meer dan dertig jaar het woord voert voor zijn waren. Maar de heer G. Willemse, chef-etaleur bij Gerzon in de Grote Houtstraat, die wij alweer bezig zagen met het inrichten van een „najaarskast", laat de goederen voor zichzelf spreken. Een huismoeder uit de Kolk- straat in Haarlem heeft ons een bezorgde brief geschreven over het middelste van drie verkeerslichten, het gele, dat wel in het bijzonder haar fa milie fataal begint te worden. Toen haar zoon een goede twee jaar geleden verkeers- examen deed, heeft dat gele licht de zaak bedorven, want toen hem de vraag was ge steld, wat hij moest doen in dien hij nog vóór de streep was en het licht van groen op geel sprong, had hij gezegd: stoppen. Om voor zijn moeder - Binnenkort gaat de heer Spaan, een zwaargebouwde man met dun grijs haar, het standwerkersvak verlaten. Wanneer hij over zijn vak vertelt doet hij dat met dezelfde, ivoord voor woord overwegende stem als waarmee hij nu al vele jaren achtereen zijn homeopathische middelen aanprijst. Het is die min of meer schorre stem op zichzelf, die tot luisteren uitnodigt. Voor stunts is zij niet geschikt, maar daar is de heer Spaan ook de man niet naar. Hij moet het hebben van een rustig maar door dringend betoog, met vele redenen omkleed. „Het gaat mij om de stabiliteit meneer", zegt hij, woord voor woord en lettergreep voor lettergreep, „ik wil niets meer naar voren brengen, dan wat ik ivaar kan maken. Maar ik heb mijn welsprekendheid nodig om de mensen over een begrijpelijke aarzeling heen te helpen. Dat is het werk van elke bonafide standwerker". De heer Spaan is zich zijn zeggingskracht pas goed be wust geworden toen hij bezol digd bestuurder bij de vakbe weging was. Maar toen was de tijd er nog niet naar, dat deze kwaliteit vrijwel automatisch leidde tot het lidmaatschap van allerlei gewichtige colleges of zelfs tot het parlement. Toen was de gedachte van de heer Spaan: hé, ik ben zó'n goed spreker, ik kan best standwerker worden „Daar zijn wel eens van die mensen", zo sprak hij, „die mij met mijn flesjes en drank jes voor een kwakzalver hou den. Maar alles wat ik doe is de mensen in contact brengen met de oude kruidengenees wijze, die zo oud is als de mensheid. Ik ben een reizende marktdrogist. Ik kom altijd weer terug, dus er bestaat alle gelegenheid voor de mensen om mijn middel terug te bren gen en hun geld retour te krijgen". Er is voor dit vak wel dege lijk nog scholing te krijgen op een markt gezegd worden, die de grenzen der betamelijk heid overschrijden". Maar toch, als men de laatste dertig jaar eens doorloopt dan blijkt het peil van de standwerkers er behoorlijk op vooruit te zijn gegaan. Het enige, dat de heer Spaan op de huidige toestand tegen heeft, is dat de roman tiek er uit is. „Vroeger meneer", zei hij, „toen het spoor nog niet zo wijdvertakt was en toen je in verre gehuchtjes nog geen ho tels vond, kwam het voor dat ie bij boeren in de stal sliep. Dat was een andere tijd. Dat was de noeste wording, de ge- boorteschool van wat thans de gewoonste zaak van de wereld is". „Meneer Spaan was toen nog jong, nietwaar?", onder brak marktmeester Vrij schalks deze plechtige woor denstroom, maar de stand werker wist het op te vangen met de neutrale opmerking: „Hel was een tijd van leed en vreugde Uit het gesprek leerden wij want de r.k. Vereniging van Markt-, Straat- en Rivierhan- del, waar hijzelf hoofdbe stuurslid van is, heeft een standwerkerscursus georgani seerd. Het best leert men het echter in de praktijk. Herhaal delijk heeft de heer Spaan zelf twee of meer leerlingen bij zich gehad om hen de fijne kneepjes van het vak te leren. „De jonge standwerkers heb ben over het algemeen één moeilijkheid en dat is dat zij zich er vaak meer op toeleg gen om zo gauw mogelijk po pulair te zijn bij hun collega's dan om zich een eigen stijl te geven", zei hij. „Vandaar dat er vaak nog wel eens dingen voorts, dat men de standwer kers in drie categorieën onder scheidt, namelijk de hoogwer kers (op een tafel), de stand werkers (aan een tafel) en de zwemmers, die bedrijvig om hun handel heenlopen om een zo groot mogelijk publiek om zich heen te krijgen. „Als je voor de mensen spreekt, dan moet je de zekerheid hebben een geestelijk overwicht te be zitten, dat is een algemene eis. Daarnaast heb je het technisch inzicht nodig in het uitwerken van de val. De val is het mo ment, waarop je na het praatje het best tot de verkoop kunt overgaan". Er zijn in deze tot nu toe druilerige zomer nog wel momenten geweest, waarop de heer G. Willemse reden had .om een palmbeach-kos- tuum in de etalagekast te zetten. Maar meestal zeer kort daarna was het weerbe richt weer van die aard dat hij het eruit haalde om in- plaats daarvan bijvoorbeeld de aandacht te vestigen op een collectie regenjassen. Het weer is nog maar één van de vele factoren, waar mee de etaleur van een mo dezaak rekening moet hou den. „Ik ben niet zo erg op die abstracte decoraties, die je tegenwoordig in sommige warenhuizen ziet, want dal- pakt lang niet alle mensen", zei hij. „Het blijft altijd zo, dat je het goed voor zich zélf laat spreken. Maar dan moet je het er ook de beste gelegenheid voor geven; dat is het werk van een etaleur". De heer Willemse heeft het etaleervak liefgekregen toen hij zijn vader er mee bezig zag in diens comestibleszaak. En als jongen van veertien jaar was hij al leerling etaleur. De op 1 eidi ngsmogel ijkhed en voor het vak van etaleur zijn verschillend. Men kan de Eta lageschool in Amsterdam be zoeken, maar het is evenzeer a a nbe ve 1 e ns w a a r diig, zo niet beter nog, om een opleiding aan de Kunstnijverheidsschool te volgen, aangevuld met een praktijkopleiding. „Wat mij verbaast, is dat nog altijd zo weinig vrouwen dit beroep kiezen. Het zijn bijna allemaal mannen, terwijl er toch ook voor meisjes zeer behoorlijke mogelijkheden inzitten", zei de heer Willemse. „Het lijkt me, dat er genoeg meisjes zijn die er aanleg voor hebben". Hij kreeg zelf zijn praktische op leiding bij Gerzon in Amster dam en is ofschoon hij ook nog reizend etaleur voor een groot warenhuis is geweest dit bedrijf trouw gebleven om dat dit wel het genre is dat hem het best ligt. Etalages zijn over het algemeen helemaal niet oud. Pas omtrent de eeuw wisseling is de omwenteling gekomen van het ongeprijsd voor de winkel op straat zet ten vaar zijn waren naar het etaleren achter glas, met de prijzen erbij. De winkeliers, die ermee begonnen hebben het hard te verduren gehad, want men vond het een schan delijke concurrentiemethode. Vooral het toevoegen van prijskaartjes werd hen zeer kwalijk genomen, want de prijs was tot dat tijdstip nim mer van te voren bepaald ge weest. Zij placht in het onder houd tussen koper en verkbper tot stand te komen. Tegen woordig is het nog méér dan de prijs waar de aandacht op wordt gevestigd. Het publiek vraagt duidelijker garanties in de vorm van een korte aan duiding of omschrijving van de stof en dergelijke. „En het kan gebeuren, dat je naar jouw mening een mooie, doeltreffen de kast hebt gemaakt, maar dan is het het beste dat je eerst eens een half uurtje bui ten op de corridor gaat staan om té horen hoe de mensen reageren. Het kan best zijn da t je daarna nóg wat dingen gaat veranderen." In de etalagefiguren is ook in de loop der jaren een grote verbetering gekomen: „Ik heb nog figuren van was meege maakt en ik heb er zelfs twee langzaam in elkaar zien zak ken doordat de zon de was helemaal week had gemaakt", vertelde de heer Willemse. De samenstelling maar ook de uit drukking en de beweeglijkheid van de figuren is nu volkomen ten gunste veranderd. Hij is het er geheel mee eens, dat men bij de modefiguren ook meer aandacht gaat geven aan de meer gezette gestalten. „Want de mensen moeten zich met zulke figuren kunnen ver eenzelvigen. Neem bijvoor beeld kinderen, die moet je laten spélen in je kast. En zet dan geen jongetjes en meisjes naast elkaar, want dan heb je kans dat de jongens gaan zeg gen, dat ze die meidendingen niet aan willen". Etaleren betekent óók een bijna dagelijkse omgang met modefiguren en wanneer iemand van het vrouwelijke winkelpersoneel hem plagerig vraagt of hij niet teveel aan die figuren gehecht raakt, ant woordt hij koeltjes: „Het zijn de enige vrouwen waar ik mee kan werken, want ze we ten tenminste te zwijgen". onbegrijpelijke redenen was hem dat als een strafpunt aan gerekend. De volgende ervaring met het gele licht trof haar man die - naar zij schrijft - nog twee meter voor de stopstreep in de Barteljorisstraat was toen het zichtbaar werd en doorreed, hetgeen hem een boete van f 10 bezorgde. Dat was dus voor de familie het leken, dat het maar beter was om zich in dergelijke gevallen te houden aan het verkeerde antwoord van het zoontje op diens verkeersexamen. Toen moest haar zwager examen doen voor zijn motor rijbewijs en geheel overeen komstig de „jurisprudentie" waarover zijn familie beschik te remde deze krachtig toen het verkeerslicht vóór hem op geel sprong. Hij stond nog juist voor de stopstreep stil en de examinator ook, want die was krachtig tegen zijn achterspat bord gebotst. Toen de exami nator daarop betoogde, dat de zwager door had dienen te rijden, diende deze hem fier van repliek, indachtig de boete van zijn broer. Hij wierp legen, dat de volgmotor meer afstand had dienen te bewaren en dat je nu eenmaal nóóit door geel licht mag rijden. Zijn examen was overigens goed verlopen, maar op dit éne punt zakte hij. De huismoeder die in al deze teleurstellingen heeft mee geleefd, is natuurlijk gaan combineren, het is haar thans allemaal, om in de termen van de koffieweek te blijven, zo helder als koffiedik. „Hier mag toch wel eens klaarheid komen, lijkt het u ook niet?", zo eindigt zij. En ook tv ij waren onder de indruk van de parten, die het gele verkeerslicht verschillen de generaties van één familie kan spelen. Het enige, dat wij aan klaarheid kunnen ver schaffen (zonder inlegkunde te bedrijven) is dat bij het ver schijnen van het gele licht degene stopt die redelijker- w ij s kan stoppen. Van de zijde der verkeerspolitie werd hieraan op onze informatie toegevoegd, dat bijvoorbeeld een wielrijder, die het licht op twee meter vóór de streep op geel ziet springen redelijker wijs nog kan stoppen en dat een automobilist met een snel heid van dertig kilometer die op negen meter van de streep het gele licht ziet verschijnen óók nog tot stilstand kan komen. De blinde, die men iedere dag voor het gebouw van Vroom en Dreesmann kan aantreffen, waar hij prent briefkaarten verkoopt aan voorbijgangers, is dezer dagen op een nogal vervelende ma nier zijn tas met koopwaar kwijtgeraakt. Hij vroeg een jongetje of hij zijn tas even wilde gaan afgeven aan de be waker van de ondergrondse toiletten op het Verwulft, die deze altijd voor hem bewaart. Toen het jongetje terugkwam met de mededeling, dat hij dat gedaan had, beloonde de blin de hem met een dubbeltje. Maar de volgende dag moest hij van de toiletbewaarder vernemen, dat zijn tas er niet was afgegeven. Het is een Ewarte aktentas met twee voor tassen, vastgemaakt aan een klapstoeltje en de inhoud wordt gevormd door twee do zijn stadsgezichten en onge veer 1300 kinderkaarten en felicitatiekaarten. Het adres van de blinde (de heer J. Ocrlemans) is Van Marum- straat 26, Haarlem. Misschien is er nog iets goed te maken voor deze gedupeerde man. B. en W. achten het daarom gewenst het gedeelte van de Timorstraat tussen de Flo- resstraat en de Zaanenstraat, alsmede het aansluitende gedeelte van de Floresstraat en het gedeelte van de Zaanenstraat tus sen cle Timorstraat cn de Rijksstraatweg te asfalteren. Het is noodzakelijk vooraf de riolering in dit gedeelte van de Timor straat te vernieuwen. Met de asfalteringswerken is een bedrag gemoeid van f 120.000, waarin een bedrag begrepen is van f 30.000 voor het verleg gen van de gas- en waterleidingen en de elektriciteitskabel, alsmede het rooien en verplanten van bomen. Het vernieuwen van de riolering zal een bedrag van f 33.150 vergen. In totaal zal een bedrag van f 153.150 nodig zijn. De onderhandelingen met het rijk over het verkrijgen van een bijdrage in de kos ten van de asfalteringswerken zijn nog niet ten einde, maar B. en W. menen te mogen aannemen, dat deze met succes zullen worden bekroond. Aankoop van grond B. en W. stellen de gemeenteraad voor ten behoeve van een in de toekomst tot stand te brengen verbreding van een ge deelte van de Rijksstraatweg.voor de ge meente aan te kopen voor de som van f 384 de grond, ter grootte van ongeveer 32 vierk. m., deel uitmakende van het perceel aan de Rijksstraatweg 92. De uit de aan koop en de wegverbredingswerkzaamhe- den voortvloeienden kosten worden voor rekening van de gemeente genomen. De voortuin zal binnen twee maanden na de eigendomsoverdracht door en voor reke ning van de gemeente worden betegeld. Daar de finish van de derde etappe van de Ronde van Nederland woensdag op het circuit van Zandvoort zal eindigen, werden door de H.S.V. „De Kampioen" in afwach ting van de komst der renners diverse wielerevenementen georganiseerd. Onder meer zal ook een wedstrijd achter motoren plaats hebben. Deze wedstrijden zullen beginnen om half twee. De renners worden omstreeks 4 uur op het circuit verwacht en zullen voor de eindsprint nog één ronde moeten draaien. De publiciteitskaravaan zal des avonds op het De Favaugeplein worden opgesteld, met alle daaraan ver bonden vermakelijkheden. De start zal donderdagmorgen om 10.30 uur op de Strandweg bij hotel Bouwes plaats hebben. Het startschot voor deze vierde etappe zal worden gelost door de heer J. Longayroux, dagelijks bestuurslid van stichting „Tou ring Zandvoort". In de woensdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlem, zullen voorstellen van B. en W. aan de orde komen om over te gaan tot aankoop van een aantal percelen en wel: Bakkerstraat 27 (f2350); Boeresteeg 28 en Luitestreeg 31 (f2500); Tulpenstraat 29 (f 1600); Delftstraat 27 (f 2500)Tulpenstraat 46 zw. en rood,, Delft straat 33 en 35 zwart en rood (f6600). De aankoop van de percelen aan de Boere steeg en de Luitesteeg zijn bestemd voor de toekomstige bouw van het hoofdbureau van politie en van de andere percelen voor sane ring van wijken. Voor het aanbrengen van geisers met munt meterautomaten in de doucheruimten, aan wezig in de kanoloodsen Schalkwijkerweg te Haarlem stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor een kredeit van f3575 te verlenen; voor het verbeteren van de ver lichting in de lokalen op de eerste verdie ping van het Proveniershuis een bedrag van f 1350; voor de aanschaffing van een Tor pedo-boekhoudmachine ten behoeve van de admnistratie van het openbaar slachthuis een krediet van f 8824; voor het aanschaffen van reddingsmateriaal op het strand te Zandvoort aan het Strandschap Zandvoort een bijdrage van f2500. Uit liet Bisschoppelijk Museum in de Jansstraat in Haarlem is een beeldje ver dwenen dat dateert uit 1520 en een waarde heeft van bijna duizend gulden. De vermissing werd donderdagmiddag omstreeks kwart voor één bemerkt door een buitenlandse bezoeker, die in één der zalen wél een kaartje met aanduiding van een geëxposeerd werkje aantrof, maar ver der een lege elek zag. Hij waarschuwde de concierge, die inderdaad moest vaststellen, dat het beeldje, dat zich daar moest bevin den, verdwenen was. Vermoedelijk heeft de vermissing plaats gehad tussen 31 juli en 2 augustus. Het vermiste kunstvoorwerp is een Noord nederlands eikenhouten beeldje uit 1520, voorstellende de stal van Bethlehem met kribbe, Christuskindje en dieren. Het is uit hout gesneden en vertoont de kleuren rood, groen, blauw en goud en is ongeveer 25 centimeter lang, 15 centimeter breed en 5 centimeter hoog. De politie heeft de zaak in onderzoek.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11